\n 4177. Ter Neuzensche Courant. 18 Januari 1903. Engeland to de Z.-A. Repabliek. Telegrafische berichten. Gemerigde berichten. 42e Jaarxanu;. T SAT-QIKIDIE] BLAD. TER NEUZEN, 17 Januari 1902. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. Kantongerecht te Ter Neuzen. Over de Wet, die 't laatst gezien is tusschen Kroonstad en Bethlehem, ten noordoosten van Lindley, seint Reuter thans eenige bijzonderheden. Den 29" December raakten de troepen van Elliot, die uitgezonden was om de Wet te ver- volgen, bij Elandskop met de Boeren slaags. De paarden der Engelschen waren vermoeid. De Wet beschikte over twee kanonnen en een pompon, die ouder bevel van een Duitscher, kapitein Miiller, stonden. Van de Engelschen werden drie man gewoud. De Boeren verloren een doode en tien gevangenen. De pompon van de Boeren is besehadigd. Te Elandskop hebben de Boeren zich verspreid en generaal Elliot heeft zijn troepen naar Lindley laten marcheeren om levensmiddelen op te doen. Den 31 December werd de vervolging hervat door de troepen van Elliot, versterkt door de kolonne onder kolonel Byng. De Wet was naar het noordwesten getrokken. Dien dag hebben de Engelschen 36 roijlen afgelegd en gestreden tegen de Transvalers, ouder bevel van Meijers, en tegen het Bethlehem-kom- mando, onder veldkornet de Beer. Den 1* Januari werden de Boeren verder ver- volgd tot Liebeuberg-vlei. Hier verstrooiden zij zich wederom. Een afdeeling onder Meijers be- gaf zich met de kanonneu naar Wilgerivier, in het Oosten, terwijl een andere, grootere afdeeling weer naar Elaudskop koers zette. Daar men ver- nomen had, dat de Wet bij Meijers was, ver- volgde men deze afdeeling tot aan Wilge-rivier, van waar zij naar Witkopje, bij Vrede, de wijk nam. Vervolgens zijn de troepen ran Elliot met de troepen van Byng en De Lisle en die van koin- mandant Eanshaws naar Liebenberg-vlei terug- getrokken en hebben daar drie Boerenafdeelingen, die de driften bewaakten, verrast. 10 Boeren werden gevangen genomen en verscheidene wagens, benevens 13 paarden van Steyn buitgemaakt. De troepen van kommandaut Faushaws hebben de kommando's van Krooustadt en Heilbron vervolgd en hen dec 8 Januari ingehaald. De Boeren werden verdreven in de heuvels ten zuiden van Heilbron. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen de mannetjes in de blokhuizen bij Ihabanchu 't einde van de werkweek vierden, hebben een 25 Boeren nog getracht over de linie heentekomen. En 'tis hun gelukt ook. Wei zond men hun een hevig geweervuur na, maar de vogels waren gevlogen in de richting van de W etsdorp. Daar zullen ze 't de commando'e wel weer lastig weten te maken. j Kolonel Monro moest Zaterdag bij Kings Crown gevochten hebben met 60 Boeren, onder kommando van Van den Wall. Monro doodde er 2 en nam er 7 gevangen, met 9 geweren en 75 paarden. Vele Boeren stegen van hun paarden, seint daarbij de kolonel, en verscholen zich langs de Kraalrivier. Blijkbaar goed ook. En eindelyk kan dan nog een bericht van den correspondent vaa de Daily News den Boeren- vrienden aangenaam ziin. Deze, die zich by Plumer's macht ophoud, eindigt toch, na een beschrijving gegeven te hebben van 't gevecht van 4 Januari bij Onverwacht ('t gevecht waarin majoor Valentin sneuvelde), met de betuiging dat een leger noodig zou zijn om alleen maar dit gedeelte van Transvaal van Boeren te zuiveren. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. F. C. Meijer, kantonrechter alhier, op zijn daartoe gedaan ver- zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Eind hoven, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensteu. Bij beschikking van den Minister van Water- staat Handel en Nijverheid is bepaald dat de ingenieur de heer A. Th. de Groot, thans toege- voegd aan den arrondissements-ingenieur te Ter Neuzen, met ingang van 1 Mei a. s. dienst zal doen als arrondissements-ingenieur te Brielle en dat de adspirant-ingenieur, de heer J. C. Scharp, thans toegevoegd aan den inspecteur van den waterstaat in de 1* inspectie, toegevoegd zal worden aan den arrondissements-ingenieur te Ter Neuzen. Gisteravond werd op de bovenzaal van het Nederlandsch Logement de 1« uitvoering gegeven van „De Tooverring," kinder-operette in 4 be- drijven. Deze opvoeriDg, georganiseerd door de comite's tot stichting van een ziekenhuis alhier, had groot succes. Zooals wij reeds meldden, waren alle plaatsen vroegtijdig uitverkocht, de beschik- bare ruimte was trouwens niet groot, daar de helft der zaal werd in beslag genomen door het groote tooneel en het orkest. Reeds vroegtijdig was de zaal gevuld met be- langstelleuden, vol verwachtingen naar hetgeeu thans zou worden te zien en hooren gegeven en dat men niet teleurgesteld werd, mag wel afgeleid worden uit de daverende toejuichingen die na het einde van elk bedrijf weerklonken. En dat was ook niet zonder reden. Het onder- werp der handeling, een sprookje uit//De duizend en een nacht," is gelukkig gekozen alleen kwam het ons voor dat het succes zou worden verhoogd, wanneer de bedrijven wat meer waren uitgewerkt. Het schoone gaat te vlug aan ons oog voorbij om er voldoende van te kunnen genieten en het zou ook de vele moeite en zorgen, die aan zoo'n opvoering moeten worden besteed, meer loonen dan thans. Het eerste tafreel, de markt te Kahirah, was al zeer fraai, met die bonte menigte van koopende en verkoopende personen en persoontjes, in schilder- achtige kleedij. Groote hilariteit verwekte het ook hoe de dwergjes aan den oproep van Flamingo voldeden, en als paddestoelen uit den groud op- rezen om hun Koning terzijde te staan, 't was niet alleen Ahmed die 'tgrappig vond. En toen men daarna ook die schaar van flinke dappere amazonen zag verschijnen, om met hunuen Koning ten strijde te trekken tegen den boozen toovenaar, waren we al te voren zeker, dat hij, beschermd door zoo'n goede fee en met zoo'n jeger wel de overwinniDg behalen zou. Maar er viel niet alleen te zien, er was ook wat te hooren melodieuse solo's en koren, die voor het meerendeel goed gezongen werden. De verschillende uitvoerders deden bepaald hun best om een goed geheel te verkrijgen. Het effect van de opvoering werd in niet ge- ringe mate verhoogd door de muziek, welke ver- zorgd werd door de muziekvereeniging //De Vol- harding," directeur de heer F. Andrews, welke vereeniging zich welwillend voor deze opvoering heeft beschikbaar gesteld en zich uitstekend van hare taak heeft gekweten. Na de uitvoering volgde een bal, dat geani- meerd was en den avond nog met vele uurtjes verlengde. Te verwachten is dat twee uitvoeringen wel niet voldoende zullen zijn om de belang- stellenden te bevredigen en we hoorden dan ook van terzijde reeds dat het voornemen zou bestaan om een derde uitvoering te geven en dan tegen lagere entree. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat enz. is de opzichter van 's Rijks- waterstaat, de heer C. de Kiewit, verplaatst van Sas van Gent naar Buitenpost en de opzichter C. F. J. Bloemkolk van Zwolle naar Sas van Gent. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het cala- miteuze waterschap Oud- en Jong Breskens, de heer J. G. Gerritsen te Breskens. Koewacht. Den 26 Mei a. s. zal de Zeer Eerw. Heer pastoor A. C. C. van der Maden alhier zijn 25jarig priesterfeest. vieren. Opmer- kelijk is het, dat op dien dag nog drie andere pastoors uit Zeeuwsch-Vlaanderen hun zilveren feest mogen vieren, namelijk de Eerw. Heeren A. J. Theuns, pastoor te Clinge, B. F. Brotiwers, pastoor te Hoofdplaat en A. de Blieck, hier ge- boren, en thans pastoor te Sluis. De heeren, die medegewerkt hebben tot het oprichten van het fanfarenkorps »De Eendracht" alhierhielden Donderdagavondten huize van den heer H. D. IJsebaert, gemeente secretaris, hunne laatste vergadering ten einde rekening en verantwoording te doen van de ingezamelde gelden. Er bleek op de verschillende lijsten te zijn geteekend voor de som van 469,72', welke som voor het grootste gedeelte in handen van den voorloopigen penningmeester den heer H. Plas- schaert, werd gestort. Voor noodzakelijke, kleine uitgaven werd in rekeninsc gebracht 1,49 zoodat aan de jouge vereeuiging kan worden afgedragen de som van 468,236. Besloten werd de inge- zetenen per circulaire uit te noodigen als con- tribueerend lid toe te treden om aldus het korps finantieel te steunen. Den 2 Februari a. s. zal de eerste vergadering van contribueerende en wer- kende leden gehouden worden, waarin dan het voorloopig bestuur zal aftreden en het definitief bestuur zal gekozen worden. Overslag, 15 Jan. De gemeenteraad benoemde heden met algemeene stemmen tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Honore Gijsel. Graauw. De loop der bevolkiug in deze ge meente over 1901 is als volgt Geboren m. 35 v. 44 totaal 79. Overleden m. 21 v. 22 totaal 43. Gevestigd m. 52 v. 82 totaal 84. Vertrokken m. 52 v. 55 totaal 107. Levenloos aangegeven kinderen 2. Gesloten huwelijken 19. Bevolkinging op 31 Dec. 1901 m. 1062 v. 1029 totaal 2091. Alzoo vermeerderd met 18 zielen. Clinge (Waes). Maandag is alhier in zijne woning gearresteerd zekere A. R. Hij wordt verdacht van diefstal. Eenige gestolen hammen werden onder de bedstee gevonden. Een tweede slag sloegen de gendarmen van St. Gilles door de aanhouding van den beruchten Jos. 't H. die in den laatsten tijd de Zeeuwsche grensgemeenten onveilig maakte. Hij moet in Belgie nog 8 maanden zitten, zoodat we voorloopig van hem geen last zullen hebben. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Jan. het volgcude vonnis uitgesproken F. T., eigenlijk genaamd v. d. P., oud 14 j., loopjongeu te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot eene maand gevangenisstraf. Zitting van 17 Januari 1902. eroordeeld zijnA. v. H., jager te Boucbaute, ter zake van overtreding der jachtwet, tot eene boete van 1, subiidair 1 dag hechtenia, met verbeurdverklaring der opbrengst van den in beslag genomen en verkocbten haa9 ad f 0,50. G. d. M rentenier te Antwerpen, en L. d. 1. R., rentenier tc Thiensies, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. I dag becht. voor elke boete, met verbeurdverklaring der guweren en bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 10 voor elk geweer, subs. 2 dagen becbt. voor ieder. Js v. d. W., commissionnairA. v. C., jager, beiden te Axel; J. v. E.J. D, arbeiders, beiden te Hoek ter zake van overtreding der leerplichtwet ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag becht. voor elke boete. J. d. P. J. W., veldarbeiders, beiden te Axel, ter zake als voren; ieder tot twee boeten van 1, subs 1 dag becht. voor elke boete. A. J. d. K., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der arbeidswet, tot eene boete van f 2, snbs. 1 dag hecht. P. C. v. d. B.,I. d. F.,F. H., winkeliers, alien te Axel, ter zake van overtreding der boterwet, ieder tot eene boete van 1, snbs. 1 dag hecht voor elke boete. J. M., M. H., C. N. J. v. R arbeiders, alien te Axel, ter zake van overtreding der Visscherijwet, ieder tot boete yan f 1subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. T., bakker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Bouwrerordening, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. C., E. \V., arbeiders te Wachtebeke, ter zake van zander re :ht loopen over bezaaiden grond, ieder tot eene boete van J 1, sub. 1 dag hecht. voor elke boete. E. S., monteur te Ter Neuzen, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor den dader blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden, tot eene boete van f 1. subs. 1 dag hecht. C. F. K., hotelhouder D. de V., barbier. J. W., teekenaar, alien te Ter NeuzenF. T. B., winkelbediende, woonplaats onbekend, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50. subs. 1 dag hecht. voor elke boete. B. A. K., I. S. S., herbergiers te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten der herberg op sluitingstijd, ieder tot eeno boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J- d B., J. J., aannemers, W. R., tuinier, P. K., kleer- maker J. K., slachter, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordeningieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke beete. A. J., zonder beroep, P. van W., C. d. F., T. M., J. D. H., werklieden, alien te Hoek, ter zake van het ver- wekken van rnmoer waardoor de nachtrust kan worden ver- stoordieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. P., schipper te Philippine, ter zake van het berisschen der Scbelde zonder consenttot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. C. W., J. W., zonder beroep te Hoek, M. M., H. J., arbeiders te Axel, A. C., werkman te Philippine, L. d. L., P. O., P. V. E v. H., arbeiders, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, snbs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. M., C. V., zonder beroep te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. K. IL, H. O., E. S., arbeiders te Axel, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende de orde verstoren ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elka boete. I. v. H., arbeider te Lokeren, M. D., veedrijver, A. C. v. W., bootwerker te Ter Neuzen, I. B. d. B.. arbeider te Sas van Gent, J. d. B., timmerman te Wachtebeke, ter cake van openbare dronkenschap; ieder tot eene boete van f subs. 1 dag becht. voor elke boete. j J. van L., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. F. R., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren, bij tweede herhaling, tot hechtenis van zcven dagen. Middelbarg, 17 Jan. Te Vlissingen heeft gisteravond een sergeant der infanterie zijn geweer afgeschoten op zijn kapitein, doch met losse patronen, dus zonder schadelijk gevolg. De dader werd door de politie gearresteerd. Opsporing wordt door den officier van justitie te Middelburg verzocht van den 35jarigen Charles Dhaenens, laatst landbouwknecht te Schoondijke, thans voortvlnchtig, veroordeeld door de Middel- burgsche rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje, tweemaal gepleegd. Omtrent den moord bij Rozendaal schrijft men n ader De ondste zoon van Ginneken zal, naar men hoopt, zijne wonden overleven Woeusdagmorgen was zijn toestand veel beter. De jongste had in het gevecht voor zijn oudsten broeder party ge trokken en heeft de noodlottige steken ontvangen, waaraan hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De twee gearresteerden zijn naar Breda over- gebracht. Een handelsreiziger die Woensdagochtend de rails voor het station Rozendaal wilde over- steken, kwam te struikelen voor een aankomenden trein en viel, met het gevolg dat zijn linkerarm onder den trein geraakte en werd afgereden. Naar men aan de Tjjd mededeelt, is on- langs te Rozendaal een partij vernis, die was aangegeven ter waarde van 2400, eerst door de ambtenaren met f 300 en later door decommissie van onderzoek met 4000 verhoogd. De gea- dresseerde liet zich de boete van 2200 welge- vallen. Zondagavond laat kwam een als een heer gekleed persoon binnen in den winkel van den heer v. M., in den Zandberg te Breda, en vroeg om een lucifer, ten einde zijn sigaar fe kunnen aansteken. Die vreemdsoortige vraag motiveerde de man, door te zeggen, dat hij nooit in cafe's kwam, en daarom door oogenblikkelijk gebrek aan lucifers gedwongen was zijn toevlucht tot den heer v. M. te nemen, om toch te kunnen rooken. Deze was zoo goed den man nog een heel doosje aan te bieden, onder de opmerking, dat ze goedkoop genoeg zijn. De bezoeker vroeg toen wat dan wel een heel pak lucifers kostte. »Vijf cent," antwoordde de heer v. M. De vreemdeling kocht toen een heel pak en betaalde met een gulden die later bleekvan lood te zijn. Een oplichter dus. Te Enschede is door den heer F. C. Ver- selewel de Witt Hamer, te Haarlem, 10, 11 en 12 Januari een ten toouatel ling gehouden van post- en andere stukken, op den Zuid-Afrikaanschen oorlog betrekking hebbende, en van voor- werpen, door de krijgsgevangenen op St-Helena en Ceylon gemaakt. Het voornaamste voorwerp dezer tentoonstelling was een model 20-stampers goudbatterij, door vier Finnen op St-Helena kunstig gemaakt. Zij hadden er maanden aan gewerkt en het model alleen uit hun geheugen gsconstrueerd wanneer men den molen in gang bracht, kon men de werking zien, en ook was hij ingericht om door middel van een motor te werken. Verder was er het model van een Long Tom, eveneens vaz St-Helena en gemaakt door de heeren Borcherds en Jooste. De bruto-ontvangst bedroeg 1014,67 aan entrees, verkoop van voorwerpen, chocolade en sigaren, die door verschillende particulieren kos- teloos waren verstrekt. De eerstvolgende tentoonstelling zal te Middel burg worden gehouden. De opbrengst van de tentoonstelling te Enschede is voor het Broek* huizenfonds voor de coneentratiekampen. Een krankzinnige weddenschap. Te Pots dam spreekt men thans over bijna niets, dan OTer den tragischen dood van een jongen, schitterendsn officier, die aldaar in garuizoen lag. Op een fuif, waaraan tal van officieren deelnamen, verklaarde een der gasten zich bereid, een weddenschap te willen aangaan, dat hij binnen 10 minuten een groot waterglas vol cognac zou uitdrinken. Onmiddellijk riep een jonge uhlanen-officier, Eichril-Streiber genaamd en 4zoon van een del voornaamste familien van Thuringen, dat hij ia denzelfden tijd een liter cognac kon drinken. De weddenschap werd aangenomen en de lai- tenant won haar. Maar nsuwelijks had hij den laatsten droppel ingeslikt, of hij viel bewusteloos op den grond. Zijn ksmeraden droegen hem haastig naar zijn woning, waar hij na eenige oogenblikken over- leed. Te Breslau is Maandagavond bij een voor- stelling in den Stadsschouwburg, tengevolge van zoogenaamde kortsluiting in de electrische geleiding, brand op het tooneel uitgebroken. Drie tooneel- speelsters kregen brandwonden. Ofschoon het pnbliek in een paniek de zaal nitstroomde, zij a er verder geen ongelukken gebenrd. Een straatveger heeft onlangs op den hoek van de rue des Haies en de rue d' Avron twee ge- laden revolvers, een met bloed bevlekte bij], een dolk en een pet van gewast linneu, waarin twee gaten, waarschijnlijk afkomstig van revolverschoten, gevonden. Het onderzoek der politie leidde eerst tot niets een agent vernam echter, dat in het hospitaal Tenon een werkman, Lecas geheeten, was opge- nomen, die aan het hoofd twee ernstige wonden had, hij had beslist geweigerd te antwoorden op de hem gestelde vragen betreffende de wijze waarop hij gewond geraakt was. De agent ging zijn chefs hiervan verwittigen, in dien tijd drongen vier rerdachte iudividuende zaal, waar Lecas lag, binnen en maakten van de drukte, veroorzaakt door het bezoek dat de zieken op dien dag kregen, gebruik om hem in een deken gewikkeld ongemerkt het hospitaal uit te dragen. In een rijtuig verdweuen zij zoo snel mogelijk in de richting van de place Cambetta. Eensklaps bij den hoek van de rue Bagnolet moest de koetsier stilhoudeu, een zware met zes paarden bespanuen wagen versperde den weg. Wat er toen gebeurd is weet men niet. Men veronderstelt dat het rijtuig door bandieteu, zonder twijfel degenen, waarmede de vrienden van Lecas den vorigen nacht gevochten hadden, aangevallen is en dat er een gevecht met dolken is outstaan. Toen de politie kwam vond zij Lecas op dep grond liggen met talrijke messteken in de borst het rijtuig, de vrienden van Lecas en de aanvallers waren verdwenen. Lecas werd in wanhopigen toe- stand weder naar het hospitaal gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5