A lg e a e o a Hieuws- en Adrertentieblad r o o r 2eeuwsch-Vlaanderen« herIjk No. 4177. Zaterdag 18 Januari 1902. 42® Jaargang. B1HIRDU A 1111. Geniengde berichten. II. "LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEM: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij? slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBKBTB IBL-A-ID. II 1 a rii iii JJ U I IJ Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Dinsdag 28 Januari 1902, des voormiddags 11 ure, (Stadstijd), op het raadhuis, in het openbaar aanbesteden, in twee perceelen 1. Het afbreken van de bestaande wo- ning van het Hoofd der Openbare School aldaar, en het aldaar ter plaatse bouwen van eene nieuwe WONING met bijlevering van bouw- stoffen FEUILLETON 53) Vrij bewerlct door Amo. ,/Nu moeten wjj nog verder lezen." Zij legde de effecten naast zich neer en nam den brief weer op „De inkomsten van de fabriek zullen voor de kinderen voldoende zija om hun een onbezorgd bestaan te verschaffen, wanncer zij weten te be- waren, wat mij een groot deel van mijn leven gekost heeft." Zij hield op, zij meende een licht gedruisch te hooren in de donkere voorkamer, waarvan de deur open stond, terwijl hare toehoorders gezellig naar haar zaten te luisteren. Daar alles echter rustig bleef, en er niemand anders in huis was dan de meid in de keuken, ging zij voort: „Ik moet je nog iets toevertrouwen, opdat ik wellicht na mijn dood niet door Klaus be- schuldigd worde van nalatigheid in het vervullen van een plicht. Het was eenvoudig niet in mijn macht dien plicht te volbrengen. Daarvan waart gij getuigen, gij en de kinderen." Zij draalde met verder voor te lezen, maar de voogd had baar streng bevolen de kinderen met alles bekend te maken wat ze toch later te weten zouden komen. En zoo ging ze dan met een onrustig gevoel voort z/Je weet niet geheel, maar hebt wellicht be- merkt, welk een verdriet mij door het huwelijk mijns zooos bereid werd, en dat dit mijn laatste levenskrachten brak. Ik probeerde tevergeefs hem 2. Het bouwen van een houten HULP- SCHOOL, met bylgVering van een gedeelte der bouwstoffen, op nader aan te wijzen terrein. Bestekken en teekeningen zijn vanaf 14 Januari te verkrijgen ter gemeente-secretarie te Axel h f 1,per stel voor de woning en 0,50 voor de hulpschool. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 21 Januari e. k., des voormiddags 11 ure, (Stadstijd). Inlichtingen te bekomen bij den architect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 6 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. In Zuid-Beveland worden valsche kwartjes in omloop gebracht. De beeltenis der Koningin is goed, eveneens het randschrift. Aan de keer- zijde zijn jaartal en cijfers zeer onduidelijk. De lauwerkrans is slecht afgewerkt, evenals de kar- teltjes op den rand. De muntstukjes zijn loodkleurig en hebben een doffen klank. Een in Boedapest zeer bekende specialiteit voor oorziekten, dr. Tonka, deed voor eenige dagen aangifte bij de polities dat hij na een korte afwezigheid in zijne woning teruggekeerd, zijn brandkast opengebroken gevonden had en dat de inhoud, effecten ter waarde van 200,000 kronen, juweelen en andere kostbaarheden, gestolen was. Het gelukte de politie niet de daders te ont- dekkeu, maar reeds spoedig werd haar bekend, dat een paar stuks der als gestolen aangegeven effecten in Weenen verkocht waren. Op grond hiervan verzocht het hoofd van politie den heer Tonka met twee zijner beambten naar Weenen te reizen, om aldaar de nasporingen voor te zetten. Als antwoord kreeg hij bericht dat dr. Tonka zich 's morgens om 8 uur, door een sprong van de vierde verdiepirg van zijn huis, van het leven beroofd had. Het schijnt, dat de dokter den diefstal slechts verzonnen had, om ia het bezit van eene groote schadevergoeding te geraken, daar hij zich tegen inbraak ver- zekerd had. in vertrouwen een gewichtige mededeeling te doen hij onttrok zich telkens aan de gelegenheid daar toe. De angst, dat ik door hem niet gehoord zou worden, omdat ik aan het ziekbed gekluisterd was, joeg den slaap uit mijne oogen, maakte mijn hulpeloozen toestand erger, en toen ik op zekeren dag tot mijn voile bezinning kwam, was het te laat. Hij bad gedaan, wat bij volgens mijue over- tuiging zonder mijne uitdrukkelijke toestemmiDg niet gerechtigd was te doen. Jij kent het ongeluk van mijn eerste huwelijk slechts uit datgene, wat ik je vroeger vluchtig heb aangeduid, want ik wilde het vergeten. Uit de bijliggende akte, die ik bewaard heb, opdat ten minste een van de familie na mijn dood van den treurigen in houd kennis zou nemen, komt gij alles nader te weten dat mijn eerste vrouw vier jaren na de geboorte van Klaus mij lichtzinnig verlaten heeft en dat, nadat ik gerechtelijk van haar gescheiden was, zij ook op hare beurt door haar tweeden echtgenoot na weinige jaren verlaten werd en ver- dwenen -is dat ik verder hemmijn vroegeren vriend, later eens op een reis als reizend avon- turier ontmoet heb, nadat hij ook zijn kind aan de genade van vreemde lieden had overgelaten dat eindelijk je ziet, wat het noodlot al niet uitrichtuit de bijliggende akte zie je, wat ik Klaus tijdens mijn ziekte door zijne eigenzinnig- heid niet kon zeggen, daar er mij de tijd toe ontbrak, en nu schrijf ik het neer met bloedend hart Laura Wandel is de dochter van zijn lichtzinnige moeder. Heinz Wandel was haar tweede echtgenoot." Een gil in de donkere voorkamer deed hen van s^lirik opvliegen ontsteld staarden zij naar de Dr. Tonka was in Boedapest een zeer bekende zeer gezochte operateur voor oorziekten. Aan de Riviera, in 't zuiden van Frankrijk, worden proeven genomen met de struis vo^el-teelt en zij slagen, naar 't schijnt, zeer goed. De eerste bezending Riviera-struisveeren is al te Parijs, om geverfd en opgemaakt te worden, waarna zij aan de markt gebracht worden. Men hoopt, dat over eenige jaren de fraaiste struis- vederen ter wereld van daar zullen komen. Er zijn in den omtrek een paar struisvogel- parken. De struizen worden er uit Afrika en California iugevoerd, en kunnen er, volgens des- kundigen, in het droge en gelijkmatige klimaat zeer goed aarden en fraaie veeren leveren. In Spanje heeft zich, een half jaar geleden, het eigenaardige geval voorgedaan, dat twee meisjes samen in den echt zijn getreden. De eene, Elise, gaf zich daarbij uit voor een man, teneinde de eer te redden van haar vriendin Marcella, die door haar minnaar ter elfder ure was verlaten. De beide Spaanschen werden echter, teugevolge van haar onwettige handeling, gerechtelijk ver- volgd en hebben de wijk genomen naar Portugal. Op verzoek der Spaansche regeering werden zij hierop door de Portugeesche justitie te Oporto gearresteerd doch bij nader inzien werd geweigerd de meisjes aan Spanje uit te leveren. Intusschen heeft Marcella het leven geschonken aan een meisje, dat in de eigenaardige positie verkeert dat de vader, die het wil erkennen, een vrouw is een lastige positie tegenover't burgerlijk recht Het zonderlinge gezin woont thans te Oporto. In Italie is een voor buitenstaanders ver- makelijke maar voor de betrokkenen erg vervelende decoratie-kwestie ontstaan. De Italiaansche regeering heeft onlangs een nieuwe orde ingesteld, die van de #Ridders van den arbeid." De dagbladen waren zooonbeschei- den, de lijst der nieuwe ridders te publiceeren, nog voor die door den koning onderteekend was. Viotor Emanuel weigert nu de voordraohten goed te keureu, en in de familien der half geridderden heerscht groote angst dat er een geheel nieuwe lijst den koning zal voorgelegd worden, zoodat niemand van hen de insignes der orde zal ontvan- gen. De ministers beschuldigen elkander de onbe- scheidenheid der dagbladen in de hand gewerkt. te hebben. Het regent reclames hij hun depar- tementen, de regeering is met het geheele geval open deur. Robert nam de lamp op voor hem lag een gesluierde vrouw met uitgestrekte armen bewusteloos op het tapijt. „Laura riep Fransje uit. Zij knielde bij de bewustelooze neder, die gedurende het voorlezen stil teruggekeerd was en onbemerkt tegen den deurpost geleund had. #Welk een noodlot. Die heklagenswaardige Ook tante Polda was nader gekomen. Robert liet haar aan de zorg der dames over, ging in de nu donkere huiskamer terug en keek uit net venster naar de woning, die bij de fabriek stend en waarin de stilte van het graf heerschte. »Dat heeft Klaus nu ook op zijn geweten ten minste als hij er een geweten op nahoudt. Nog dezen avond zoek ik mijn kameraden opom het hnn te vertellen. Geen minuut langer mag de smet op mij rusten." Hij keek nog eens in de kamer. Men had de dear van de voorkamer gesloten. Hij stak onge- duldig een kaars aan om den schat op de tafel te bewakenweldra keerde tante Polda zeer op- gewonden terug en deelde hem mee, dat de on- gelukkige met behalp van de meid op een bed was gelegd en ongetwijfeld wel weer zou bijkomen. Zij pakte haastig, maar zorgvuldig de papieren bij elkaar, om ze weer in de brandkast te sluiten. //Het doet mij leed om haar, maar ik kan hier niet helpen." Robert greep zijn vilten hoed en wilde juist naar buiten gaan, toen er haastig iemand de mat verlichte kamer binnentrad. ,Is Laura hier Hij herkende de stem van zijn breeder, die hem met woeste blikken aankeek. verlegen, en het publiek is nieuwsgierig naar den afloop.M«.? in I aw In het laatst der vorige week is te Belgrado een vrouw, Angela Nikolitsj, gefusilleerd, die haar man vergiftigd had om met haar minnaar te kunnen trouwen. De veroordeelde, die kloekmoedig naar de plaats der terechtstelling was gewandeld, vroeg den soldaten van 't executie-peloton, alleeu op haar borst te mikken, wijl anders haar gelaat misvormd zou worden. Daarop liet zij zich bedaard blind- doeken eD eenige seconden later stortte zij, door vier kogels getroffen, dood neet. De toeschonwers in Bramall's circus in Crystal Pallace, te Londen, zijn getnige geweest van een gevecht met een reusachtigen, bruinen beer. Tot het programma behoort ook een voorstelling met Permane's beeren. De arena was bijna ge- vuld met kinderen, toen de kooi met de drie beeren binaengereden werd. De beesten zitten elk in eene afzonderlijke afdeeling en worden een voor een in bet circus gebracht. //Charlie" de oppasser, liet den grootsten beer uit zijn hok, toen deze met een woest gebrul op hem toesprong en hem met zijn groote voor- pooten aanpakte. Man en beest rolden door de arena. De heer Permane xelf snelde toe en slaagde er in, zijn arm om den kop van den beer te krijgen en trachtte het beest van den ongelakkigen oppasser los te trekken. Maar ondanks de ver- eenigde krachten van den temmer en eenige helpers slaagde men hier niet in. De dirigent van het orkest, de heer Herbert Godfrey, greep zijn muzieklesenaar en gal bruintje een hevigen slag op den kop. De beer liet eens- klaps de oppaser los en trachtte op zijn achterste pooten te gaan staan. Xdor iemand kon ver- moeden, dat het gevaar voorbij was, was de temmer er in geslaagd den beer inzijnkooi te krijgen. Het orkest begon weder te spelen en het pu bliek, ziende dat elk gevaar geweken was, nam weder zijn plaatsen in. //Charlie," de oppasser was gekneusd en ge- krabd en had een wond op het linkerbeen. Hij is echter weer in staat zijn werk te doen. De temmer, de heer Permane, kreeg een wond over zijn voorhoofd. Dit was de eerste keer, dat de beer woest iz gewordenmen veronderstelt, dat iemand het dier geplaagd heeft. Robert trad achteruit, om op een afstand te blijven van den man, die hij in het geheel niet had verwacht, maar die hem in de gemoedslemming van dit oogenblik juist te rechter tijd kwam. z/Sedert wanneer heb jij haar hier te zoeken riep hij met van toorn fonkelende oogen. //Wat heb jij hier te zoeken P Je wilt zeker nog eens van me hooren, dat je een ellendige, eindelijk ontmaskerde booswicht, een dief bent, tegen wien zich de hand van mijn arme vader aanklagend uit het graf opheft Het hoofd fier in den nek, in het bewustzijn van zijn onschuld en van zijn zegepraal, stond hij voor hem. z/Waar is Laura donderde Klaus hem toe, op hem toetredend en de hand uitstekende naar den schouder van zijn breeder. //Men heeft haar hier zien binnengaan." Robert sloeg zijne hand neer en ging nog een schreede verder achteruit. Hij zag Klaus in een toestand, die hem gebood aan de verdediging van zijn eigen leven te denken. i,Daar is de deur Wij spreken elkander nader voor de crimineele rechtbank, niet hier op de plaats, waar je onzen vader vermoord hebt Ga weg Hij irok zijn revolver, die hij in de laatste weken steeds bij zich droeg, uit zijn borstzak. z/Onnoozele knaap, wien niets anders is over- gebleven dan dat ellendige ding daar Richt het op je zelf! Het is de laatste weldasd, die je je zelf kunt bewijzen." z/Om 's Hemels wilklonk uit de geopende deur een vrouwenstem. (Wordt vervolgd). TER SEUZESSCHE C0IIRA9T Hit blail versehijiit ilaanda*-, WornsdaK- eu Vrijdaaavood, altgeionilerd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAX DK UXDI tr Te. Xei De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland, van den 14 December 1901 DORM TR WETEIi dat in deze gemeente in het jaar 1902 g e e n e verplichting tot herijk bestaat dat daartoe dan ook geene gelegenheid zal worden ge- geven, doch dat de belanghebbenden op gevaar van straf, zorg moeten dragen dat de maten en gewichten voorzien blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatste stempeimerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard dat na 1 September 1902 alle maten en gewichten het •tempelmerk moeten dragen dat voor 1901 en 1902 is vast- gesteld, en het voorhanden hebben van ongestemp.lde straf- baar is volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staats- blad no. 5 7). En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 16 Jannari 1902. De Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op 9 Januari 1902 zijn afgekondigd de verorde- ningen op de heffing en de invordering van een Hoofdelijken Omslag in deze gemeente en dat gedrnkte exemplaren dier verordeningen teg-m betaling van /0,20 verkrijgbaar zijn ter Secrctarie, gedurende de uren dat deze geopend is. Ter Neuzen, 16 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1