Gemengde berichten. lucht en warmte niet voldoeude kunnen door- dringen in den bodem, daar wordt door de bac- terieu weicig of niet gewerkt, daar wordt zoo goed als geen stikstofmest in den opneembaren vorm omgezet. De landbouwer heeft hiermede rekening te houden. Hij moet trachten te voor- komen, dat zijn land te vochtig worde, want, waar te veel water in 't land staat, kannen lucht en warmte onmogelijk voldoende doordringen, en kan dus ook van de bovengenoemde omzelting der stikstofhoudende meststoffen geen sprake wezen. 't Is duidelijk, dat ingeval 't in 't voorjaar wat lang koud blijft, ook de lage temperatuur de levenswerkzaamheid der bacteriern zeer tegenhoudt En als onmiddellijk gevolg daarvan staat men voor 't feit, dat de plauten, als de eigeulijke groei begint, weinig of geen opneembare stikstof vinden. Gelukkig evenwel is de boer tegenwoordig in staat, om in dat geval de natuur te hnlp te kumen Welke handelsmest hij daarvoor behoeft is zeker ook al duidelijk. Met enkele baaltjes Chilisal- peter verricht hij vaak wonderen en worden Diet alleen de planten krachtiger en flink in den aan- vang der groeiperiode, doch blijven ze ook den strijd om 't bestaan met meer succes tot het einde toe volhoudeu en zal de oogst derhalve over- vloediger zijn. Dat er behalve stikstof ook vol doende phosphorkali enz. in den grood moet zijn, om op een flinken oogst te kunnen rekenen, ligt voor de hand. lemand te Zuiddorpe zou probeeren een groote partij sigaren Belgie binnen te smokkelen. Des avonds zou getracht worden de sigaren over de grenzen te krijgen. Tot ontsteltenis van den hande- laar kwamen echtet de smokkelaars een paar unr later terug zonder de sigaren. Er was op hen geschoten naar zij mtenden door Belgische douanemannen, en zij hadden de vlucht genomen met achterlating van de sigaren. Het is nu bekend geworden dit niet op hen geschoten was door douaniers, doch door andere smokkelaars, die zich daarna haastten den buit veilig over de //schreef" (de grens) te brengen. (N. R. Ct.) Verleden Donderdag zou te Borsele een paartje in het huwelijk treden, doch werd deerlijk teleur- gesteld. In het gemeentehuis gekomen, vernamen de candidaten met hunne familie, dat een stuk ontbrak. Dit stuk moest uit Vlissingen komen en te Vlissingen had de bruid Woensdag vernomen, dat de brief Dinsdag 7 dezer per post was ver- zonden. Woensdag 8 dezer kon de brief te Borsele zijn, doch hij arriveerde daar eerst Vrijdag 10 dezer des voormiddags. Het poststempel RotterdamVlissingen over het postzegel dag- teekende 7 Januari 1902. Daar de brief geen ander poststempel dan dat van aankomst te Borsele droeg, koint de lange reis van drie dagen onverklaarbaar voor. Zaterdagvoormiddag was te Bath de rnetse- laar G. D., onder aan een pas opgemetselden steens dikken binnenmuur bezig te werken toen deze van boven onverwachts instortle. Hoe- wel hij er bijna geheel onder geraakte bleek, toen hij er onder uit gehaald was, dat hij er slechts met eenige onbeduidende kwetsuren aan hoofd en bovenlijf was afgekomen. Ook een paar aldaar spelende jongens werden door de weg- springende steenen rnin of meer aan het hoofd gekwetst. Te Cats heeft een afschuiving plaats gehad in den oever voor den calamiteuzeu Leendert Abrahampolder, die een gedeelte van het zuidelijk oeverwerk beschadigde, waardoor een strandhoofd over een lengte van 40 a 45 M. met een gedeelte kraagstuk in de diepte verdween. De outvangsten van toegangsgelden aan 't lokaal, waarin Papuss zijn acht dagen in de glazeu kist doorbracht, hebben ongeveer f 6000 bedragen. Een onrustige en schadelijke nacht. Bij iemand te Nieuw—Weerdinge waren de glazen in- geworpen en de heer des huizes zeide daarom tot zijn ega »Ik schaf mij een revolver aan en de eerste de beste gelegenheid als me de glazen weer worden ingeslagen, jaag ik de belhamels een kogel door hun ribbekast." Van plannen kwam het tot daden. Weldra was het verlangde wapen in's mans bezit en op de beddeplank gedeponeerd. Enkele dagen later werd het echtpaar in het middernachtelijk uur door een vreeselijk gerinkel, dat ontegen- zeggelijk het verbrijzelen der glasruiten beduidde, hevig verschrikt uit den slaap des rechtvaardigen gewekt. Pijlsnel, in vliegende haast het vuur- wapen grijpende, springt manlief de veeren uit. Pafpafpafdaar verlaten eensklaps de kogels dat vreeselijke wapen. Weinige oogenblikken daarna wordt een nauwlettend onder- zoek ingesteld, doch men stelle zich de verbazing en de verontwaardiging van den onthutsten huis- heer voor, toen hij bemerkte, dat een ham door het breken van het touwtje aan den zolder in het theeservies, hetwelk moeder de vrouw 's avonds gemakshalve op de tafel had laten staan, was neer- gesmakt en dat heidensch lawaai had veroorzaakt. Hij had dus in drift en in overijling per abuis zijn eigen glasruiten aan gruizelementen geschoten. In minder dan geen tijd was het heerlijke proviand en de Verstoorder van hun zoete rust op een veilige plaats geborgen, maar langer duurde het eer de slaap de oogen van dit echtpaar weder sloot. Te Beerta zijn in het gemeentehuis Vrijdag- avond eenige bussen carbid voor acetyleen licht ontploft, doordat een kwaadwillige daarop water had gegooid. De logementhouder werd bij de ontploffing ernstig aan het hoofd gekwetst. Te Elshout, gem. Oud-Heusden c. a., zijn in den nacht van Zaterdag op Zoudag eenige kost- baarheden uit de kerk ontvreemd. De tabernakel is geforceerd, maar zonder succes. De dieven hadden zich blijkbaar laten insluiten, eu zijn ont- komen langs een ladder, die zij tegen een ruit hadden gezet, welke daarop door hen is uitge- sneden. Zondag zijn weer drie patienten uit het rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik ontsnapt. Bij het avond-appel werden ze vermist. Het waren alle drie Duitschers, veroordeeld tot ge- vangenisstraf en in de gevangenis krankzinnig geworden. Het is waarschijnlijk, dat ze met behulp van een valschen sleutel de poorten hebben ontsloten. Ze zijn tot op dit oogenblik niet gevat. Papuss, de man die zich sedert den 4 dezer in een glazen kist liet opsluiten om daarin, zonder eten of drinken, te blijven tot Zondagmiddag drie uren, is op den vastgestelden tijd uit zijn glazen graf in het //Paleis voor Velksvlijt" te Amsterdam herrezen. Een groote menigte was daarbij tegen woordig. Na uit de kist gekomen te zijn gebruikte Papuss een kop chocolaad en daarna een kop of vier lauwe melk. Hij werd met gejuich begroet eu ontving een paar kransen. Hij maakte niet den indruk van iemand I die_ acht dagen lang gevast had. Hij gaf weder eenige verrichtingen te zien als het zich uaalden door de huid laten steken, het loopen met de bloote voeten over spijkerkussens enz. Een poging om 100 kilo gewicht roud te dragcn slaagde niethij deed een paar passen ermede op het podium, doch liet de gewichten toen vallen. Binnen een week of drie zal Papuss de ver- tooning in Den Haag herhalen. Dat hij de acht dagen gevast heeft staat vast, maar sommigen twijfelen of hij in dien tijd niet wat drinken tot zich genomen heeft. Zondag te ruim drie uur in den namiddag werd aan het station te Hillegom een oude vrouw, die zich op het perron bevond door den voorbij- gaanden trein aangegrepen. Het hoofd en een been werden letterlijk van den romp afgesneden. De ongelukkige was natuurlijk onmiddellijk een lijk. Op Nieuwjaarsdag schoot te Tiel de 50jarige E. v. E. zich met een met krait gevulden sleutel door de hand. Gisteren overleed hij aan bloed- vergiftiging. Men meldt uit Zaandam Maandagmiddag omstreeks 5 uur werd de brug- knecht van de Hembrug, zekere E., door een van Amsterdam komenden trein overreden en gedood. De overledene laat een vrouw met 9 kinderen achter. Te Culemborg is in den nacht van Zaterdag op Zondag ten kantore van den rijks-ontvanger ingebrokeu. Men vermoedt, dat men zich door een privaatraampje achter het huis toegang heeft weten te verschaffen. Er wordt een bedrag van ongeveer f 30 vermist. Nadat sedert langen tijd, eenige weken al, niets gehoord was van diefstallen van eenig be- lang te Haarlem, is thans weder een brutale diefstal ondekt. Het oude heerenhuis van het landgoed #Het Klooster," in exploitatie gebracht door de Maat- schappij tot exploitatie van Onroerende Goederen aldaar, zal biunenkort worden gesloopt, om voor een aantal straten plaats te maken. In afwac'nting van die afhraak hebben dieven alvast een handje geholpen door het weghalen van honderden kilo's lood der dakbedekking. Meer dan 1000 kilo's is ontvreemd. Zondag is de diefstal ontdekt en heeft de politie van Sehoten, waaronder „Het Klooster" nog be- hoort, met behulp van de Haarlemsche, reeds een voorloopig cnderzoek ingesteld, waarbij gebltkeu s, dat de dieven geen onbekenden op het terrein moeten geweest zijn. Aan het station Weesperpoort te Amsterdam nam Zondagavond een jongedame al te laDg afscheid van haar familie. De conducteur wees er op, dat 't tijd was voor instappen, maar de familie stoorde zich daaraan niet, en eindelijk zette de trein zich in beweging, nadat de conducteurs in hun compartiment hadden plaats genomen. De dame opende nu zelve een portier en wilde nog instijgen, maar stapte mis en viel tusschen trein en perron. Een beambte zag het en trok de noodrem over. Bij onderzoek bleek, dat de dame ernstig gewoua was en toch moest achterblijven. Een 19jarige Haagsche rijwielhersteller bracht gistermiddag een bezoek aan Delft, sloop aan het Achterom een horlogewinkel binnen, stak zeven gouden horloges in den zak en ging er mee vau door. De diefstal werd echter door den horloge- maker ontdekt, die den dief achtervolgde en hem in de armen van de politie joeg. De horloges had hij onder 't loopen weggeworpen, maar zij werden teruggevonden. Het genot van politie-agent te zijn in (zooals men 't aan de Maas vleiend doorgaans uitdrukt) de ,/ordelievende" stad Rotterdam. Omstreeks 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag Hep een clubje rumoermakende en twist zoekende lieden over den Binnenweg. Ter hoogte van de Chrispijnlaan sloeg een hunuer, een varensgezel, moedwillig een uithangbord stuk. Dit zag de agentmajoor Van der Burg, die daarop den geweldenaar beetpakte, om hem naar het bureau te brengen. De rumoermaker echter kreeg dadelijk hulp van ziju makkers; zij vielen met hun alien den agent aan, die zijn sabel moest trekken, om zich de lieden van het lijf te houden. En toen hij hulp kreeg van drie andere agent en, was de menigte aangegroeid tot een 300 a 400 personen. Op den weg naar het politiebureau greep een van de omstanders, tot ontzet van den arrestant, een agent van achteren aan en sloeg hem op het hoofd waardoor zijn helm o\er de straat roldede helm werd ver- trapt en met de stukken, alsmede met straat- steenen, werd nu nit het publiek naar de agenten gegooid. Al vechtende trokken deze verder, met twee arrestanten in het midden, bij tusschenpoo- zen chargeerende, en zoo bereikte men eindelijk, met ontzettende moeite, van alle kanten gestompt en geslagen, het politiebureau. Een voormalige schipper, die aan de politie hulp verleende, kreeg een duchtige vuistslag in het gezicht. De menigte bleef nog iu dreigende houding voor het bureau samenscholen, maar werd ten slotte uiteengejaagd. Door det schrikken voor een automobiel sloegen Zaterdagmiddag op den Kruisweg in de Haarlemmermeer de paarden voor een boerenwagen op hoi, waarop een landbouwer met zijn beide kinderen was gezeten. De man en een kind kwamen onder de wielen terecht en werden zwaar verminkt opgenomen, zoodat de vader dien avond en het achtjarig dochtertje Zondagmorgen aan de gevolgen zijn overleden. Uit Roosendaal wordt aan het D. v. Nb. gemeld De Maandag gehouden Koppermaandagmarkt was druk bezocht, vooral door boerenmeiden en knechts uit den omtrek, die van dezen dag een soort kermisdag maakten. Daar echter hun eenige gelegenheid tot het maken van pleizier bestaat in het de eene kroeg uit, de andere in te loopen, is het niet te ver- wonderen, dat velen zich aan den drank te buiten gaan, en ernstige vechtpartijen er het gevolg van zijn. Het gehucht Kalsdouk, op een half uurtje van de kom der gemeente gelegen, heeft in deze eene treurige vermaardheid gekregen. Zoo ook dien avond. Ben 15tal boerenknechts, die uit waren, en Koppermaandag hadden gevierd, kregen in de herberg der wed. Verbraak, op Kalsdonk, razie, waarbij alien direct hun mes bij de hand hadden, zoodat er een gevecht geleverd werd, waarbij menige vechtersbaas gewond werd. Een hunner, zekere v. Ginneken, te Zegge woouachtig, kreeg eene snede van af het voorhoofd tot aan den mond, waardoor waarschijnlijk de slagader werd doorgesneden en de tanden zichtbaar lagen. Ook aan de andere zijde van het gelaat en aan de eene hand had hij snijwonden bekomen. Doordat de verslagene kwam te vallen en veel bloed verloor, werd het gevecht gestaakt en kwamen de vechtersbazen tot bezinning. Aanstonds werd geneeskundige hulp ontboden. Dr. Zimmens verbond de wonden van den verslagene, die steeds bewusteloos was en slechts weinige teekenen van leven meer gaf, waardoor de dokter het zeer noodig oordeelde, geestelljke hulp in te roepen. Weldra was een priester ter plaatse, die den verwonde het H. Oliesel heeft toegediend. Nadat de wonden verbonden waren, is de ongelukkige per brancard naar het R. C. gasthuis vervoerd, waar hij Dinsdagnacht, zonder tot het bewustziju te zijn gekomen is overleden. Nader seint men uit Roosendaal Het gerecht uit Breda kwam aan om elf uur. In de Molenstraat werd Maandag al telkens door de opgewonden mannen gevochten in ver- schillende cafe's. Toen kwamen ze in de herberg van \erbraak, aan de Kalsdonkschelaan, gelegen aan den spoorweg naar Breda. Daar gingen ze eerst binnen, en raakten al vechtende weer op straat. De dochter van V. wilde de deur sluiten, maar deze werd opengeduwd, en de vechtlustigen waren weer binnen. Plotseling lagen de twee broers Ginneken op den grond. Marijnen, 18 jaar, die zich juist dien dag voor de loting had aangegeven, stierf Dinsdagmorgen aan de bekomen wonden in het Roomsche gast huis. Piet 30 jaar, sleepte zich langs den spoor weg naar zijn broer te Zegge, maar viel bij het blokhuis halfweg Zegge, door het bloedverlies neer. De beide slachtoffers zijn zoons van eene be- jaarde moeder, bij wie ze niet thuis gebracht zijn, uit vrees dat de vrouw zich het ongeiuk te sterk zou aantrekken. Het waren beide zeer fatsoenlijke jongens, steenbakkers, en kostwinners hunner oude moeder. De oudste der beide broers heeft een mes^teek in den linkerslaap gekregen, ook 't^teusbeen is geraakt en de oogspier doorgesneden. Een ge deelte van 't mes is terruggevonden. Niettegenstaande het h^vige bloedverlies ftiTde verschrikkelijke pijnen, heeft hij zich nog een half uur voortgesleept, tot hij bij een zuster van hem kwam binnen loopen. Hier viel hij bewusteloos neer. Deze was zeer ontdaan, en wist niet wat doen. Hulp werd dadelijk gehaald en de wouden, die vreeselijk waren om aan te zien, werden verbonden. Vermoedelijk zal hij 't eene oog moeten missen. De twee gearresteerden zijn met 't lijk ge- confronteerd, en toonden groote ontroering bij t zien van t ontzielde lichaam huns mede-arbeiders. In een bulletin deelt het blad nader mede De beiden verdachten werden 's morgens om half vijf uit hun bed opgelicht en gevankelijk naar Roosendaal gevoerd. Het bleek, dat in hun bezit zich een drietal bebloede messen bevonden. Aan een der messen dat in een leeren scheede in den zak wordt gedrageu - ontbreekt een ge deelte en dat gedeelte is in de wonde van het oudste slachtoffer teruggevonden, geheel en al versplindert. Dus is de steek met forsche kracht toegebracht. Algemeen heeft men groot medelijden met de bejaarde moeder, die zoo zwaar is getroffende jongste zoon dood en de oudste wellicht voor 't leveu verminkt. Hoe de getroffene nog een half uur ver, hevig bloedende, heeft kunnen loopen is onbegrijpelijk. l)e weg dien hij volgde, draagt overal de sporen van 't bloed, dat hij, al voortwaukelende, heeft vergoten. le Moerbeke stak een driejarig kind een knikker in den mond, die in de keel raakte, met het ongelukkig gevolg, dat de kleine na eenige oogenblikken stikte. Nader wordt gemeld Eindelijk dan, is toch het lijk van den vermisten zeekapitein en het rijtuig te Antwerpen in een der havens gevonden. De duiker was voor de zevende maal naar beneden gegaan, toen hij het rijtuig ontdekte. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het boven te halen. Het rijtuig was geheel ver- brijzeld, het voorste bovengedeelte, eu de voorwielen lagen eenige meters van het rijtuig af. Dit laatste was in slechten staat j sommige planken kon men met de vingers af brokkelen, zooals een stuk droog brood. De koetsier moet zich van poort hebben vergist en in het water gereden zijn. Het rijtuig lag op een viertal meters van den kaaimuur op eene plaats waar de bodem met ruim een meter slijk is bedekt. Om 2 uren werd het lijk van kapitein Rossander ontdekt. Het uurwerk van het slachtoffer was stil blijven staan op 5 uur 17. Het lijk was afzichtelijk blauw. De ongelukkige lag met de armen krampachtig verwrongen en een nagel was afgerukt. Ook de hoed van den koetsier is reeds bovengehaald. Het lijk van den kapitein lag op 20 meters afstand van de plaats waar het rijtuig werd ge vonden. De dokter, die de eerste lijkschouwing deed verklaarde niet de minste sporen van geweld te hebben ondekt. In de brieventasch van den kapitein was een som van 160 frank in bankbriefjes, in een zijne zakken vond men 17 frank en centiemen in ver- schillende munt. Nadat het lijk van den kapitein was boven gehaald is de duiker nog eenmaal naar beneden gegaan ditmaal haalde hij den haverzak van het paard op. Het is wonder, dat de duiker er nog in ge- slaagd is, het lijk van den kapitein te vinden. Het lag onder de modder begraven, en slechts een der voeten kwam er nog uit. Zoodra het lijk van den kapitein werd boven gehaald, heeft de firma Sasse bevel gegeven, op al de Zweedsche schepen de vlag half top te hangen. Verscheidene andere schepen hebben dit voor- beeld gevolgd. Meer dan waarschijnlijk zal men de onderzoekingen naar den koetsier niet voort- zetten, daar het parket de overtuiging heeft dat er geene misdaad is gepleegd. Op aanvraag der familie en van de reederij zal het lijk van kapitein Rossander naar zijne geboorteplaats Kalmus worden overgebracht. De justitie van Antwerpen heeft opnieuw een onderzoek ingesteld naar den moord op zekeren Van den Brande te St. Nicolaas, die vijf jaar geleden vermoord op den weg gevonden werd. Te voren was hij bij zijn zwager geweest, den herbergier Dhaen, tegen wien de vermoedens zich keerden. Er waren geen bewijzen, en de zaak bleef rusten. De vorige week echter zat in de herberg van Dhaen een dronken boerenknecht, Van T., die nog al van zich doet spreken, en die in zijn beschonken bui bekeude Van den Brande dood-* geslagen te hebben. Dhaen waarschuftde de politie en Vau T. is nu gearresteerd, *t Zal nog moeten blijken of men hier„met Ivaarheid dan wel met dronkenpraat te doen heeft. De oudste maire van Frankrijk, Lavique uit Benagues (Ariege) is overleden in den ouder- dom vau 105 jaar. De man had tot het laatst zijn helderheid van geest behouden, zoodat hij het wordt als een kenschetsende bijzonderheid vermeld zich iederen morgen nog zelf kon scheren. Zondag ia^nabij Brindisi een trein van een spoorwegbrug ft een bergstroom gestort. Voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2