BQRGKRLIJKE STAND. Handelsberichten. 1882, toen twintig menschen er den dood vonden, het tweede in Februari 1891 daarbij werden zes menschen gedood en vele gekwetst.^ De machinist en stokers van den trein die den stilstaanden inliep, en een baanwachter, zijn in hecfctenis genomen. Aan boord van 't oorlogsschip ,/Vengeur" in de haven van Cherbourg, werd een kistje met geheime militaire documenten bewaard. Op een dag bleek 't kistje verdwenen en een ernstig onderzoek werd ingesteld in de kooien der matrozen, echter zonder gevolg. Thans hebben duikers 't vermiste aan 't licht gebracht. 't Lag op den bodevn van t haven- bass'n en in den trommel was een gat geboord, groot genoeg om een hand door te steken, zoo- dat het vermoeden voor de hand ligt, dat dieven in de meening hebben verkeerd dat er geld in zat verborgen. De documenten zijn bedorven, maar er zijn afschriften van in het archief van 't ministerie van Marine. De locomotief van een Belgischen trein, die Donderdag aan het station te Tourcoing arriveerde, is door de douanen in beslag genomen. Men ontdekte in de locomotief verscheidene balen tabak tot een totaal gewicht van ongeveer 200 K.G. De stoker en de machinist zijn gearresteerd. Goud ziet men te Madrid in den vorm van geldstukken slechts zelden. Des te grooter was daarom de verrassing toen op Oudejaarsavond een Amerikaansch gentleman in de Alcalastraat, waar de menigle het grootst was, handen vol goud- en zilverstuicken begon rond te strooien. Toen hij op deze manier ongeveer duizend pesetas kwijt geraakt was, wilde een voor de publieke moraal wakende politieagent hem arre- steeren. Maar onze Amerikaan vond geld uit- deelen een der onschuldigsle genoegens en achtte zich niet verplicht aan het bevel gevolg te geven en daar de politieagent verklaarde, dat iemand, die peseta's rondstrooit, de orde en rust verstoort, begon de Yankee op dezelfde vrijgevige wijze klappen uit te deelen. Maar ten slotte slaagde de politieagent er toch in, hem naar het bureau te brengen. Aan de Zuidzijde van de Simplontunnel zijn door een dynamietontploffing een werkman gedood en verscheiden arbeiders levensgevaarlijk gewond. De honden, die op het eiland Madagaskar in groote troepen leven en haast een onbeperkte vrijheid genieten, schijnen bizonder slim te zijn. Daar er op het uitgestrekte eiland geen groote roofdieren voorkomen, zijn slangen en krokodillen de eenige vijanden, die de honden te vreezen hebben. De honden luoeten op hun jachttochten vaak riviertjes overzwemmen, en deze wemelen van krokodillen, die vroeger geregeld een groot aantal honden opslokten. Maar nu zijn deze wijzer geworden, zegt de Duitsche Jiiger-Ztg." Reizigers van lateren tijd hebben nl. meermalen waarge- nomen, dat de honden bij het overzwemmen van een rivier een bizondere taktiek volgen. Komt een troep voor een rivier, dan vereenigen zy zich op een hun geschikt toeschijnende plaats en heginnen alle in koor te blaffen. Onmiddellijk komen van alle kanten de krokodillen aanzweramen en bezetten alle zandbanken en ondiepe plaatsen zij verdringen elkaar als 't ware, vormen geheele scharen en openen begeerig den bek, en eindelijk beginnen de voorste monsters reeds het water te verlaten om tot den aanval over te gaan. Nu weten de honden dat 't tijd is, die plaats te verlaten; want thans zijn alle krokodillen uit de omgeving verzameld en zoo snel als zij kunnen, loopen de slimme honden nu een paar honderd meters stroomopwaarts, werpen zich daar in het water en zwemmen met den meest mogelijken spoed over de rivier. De krokodillen komen steeds te laat op de plaats, waar de honden de rivier oversteken. De uit Europa ingevoerde honden kennen echter deze taktiek niet en worden dan ook bij het oversteken van een rivier steeds door de kroko dillen verslonden. Als dit verhaal geen „Jagerlatijri" is, dan is 'teen merkwaardige bijdrage tot den strijd om 't bestaan. Een bijenteler in Engeland heeft onlangs geprobeerd bijen af te richten als postduiven, waarbij hij gebruik maakte van de omstandigheid, dat de bij bij voorkeur naar dezelfde korf terug- keert. Op groote afstanden liet hij bijen los, die een fijn schilletje, waarop een brief in micro- fotografie was gereproduceerd, aan een vleugel droegen. Alle dieren keerden naar hunne korven terug. Electrisch licht zonder draad. Het wordt hoe langer hoe mooier. De telegraaf zonder draad bracht voor twee jaar de wereld in ver- bazing dezer dagen werd gemeld van de telephoon zonder draad en thans heeft men in Engeland electrisch licht zonder draad. Daar heeft men zeer bevredigende proeven gedaan met een nieuwe electrische lamp van den ingenieur Armstrong. Die lamp gaf een helder licht zonder behulp van draadgeleiding, terwijl de bron van electriciteit op een afstand van 4 it 5 mijl lag. De heer Armstrong gebruikt de aarde als ge- leider, en daar hij weet, dat de aarde een per- manente bewaarplaats van electriciceit is, bedient h\j zich hiervau voor de reactie van de electrische energie, terwijl hij deze zwakke stroom in ver- binding brengt met de sterke ontladingen van eene beweegbare batterij. De batterij, die hij gebruikt, is niet meer dan acht volts sterk. Zaterdagmiddag is te Antwerpen uit het Kattendok opgehaald het lijk van den vermisten kapitein. Op 30 meter afstand van de kaai, eveneens in het water bevonden zich het paard en rijtuig. Ruim 100 francs had de ongelukkige nog in zijn zak. De gedachte aan misdaad is niet uitgesloten. De duiker moest wegens ver- moeidheid ophouden met het zoeken naar het lijk van den koetsier. Niettegenstaande 'teen waar hondenweer was, besloten toch meldt de //Ned. Sport een vijftiental industrieelen, ingenieurs enz. uit het midden van Belgie, te gaan jagen in de om- streken van Couvin. De regen viel bij stroomen, de wind bulderde, kortom het was een weer om geen hond of kat buiten de deur te zenden doch de jagers lieten zich niet van hun voornemen afbrengen. Op het jachtterrein waren de veertig drijvers op hun post. Des avonds kwamen de jagers thuis, nat als eenden, van boven tot onder beinodderd, maar met een haas. Toen men onderweg de rekening eens opmaakte, becijferde men, dat het beestje vierhonderd gulden kostte. Nabij Largentiere zijn Zondag 1.1. een man en zijn 16jarige dochter door een hevigen sneeuw- storm overvallen en om het leven gekomen. De lijken der slachtoffers, die elkaar nog aan de hand vasthielden, zijn gevonden. Tn de Frankfurter Zeitung wordt door een correspondent te Antwerpen de aandacht geves- tigd op het succes van de boringen naar steen- kool in het Oostelijk deel der Belgische Kempen, de schaars bevolkte heide-streek langs de Zuid- grens van ons Noord-Brabant. Sedert verscheidene jaren zijn er ook boringen gedaan, maar eerst aan een in Mei 1901 te Brussel opgerichte Nou- velle Sociefe de Recherches et d'Exploitation is het gelukt op 400, 500 en 700 meter diepte in de buurt van Asch (in Belgisch Limburg) dikke steenkooladeren te ontdekken. Ook bij Zonhoven (ten Noorden van Hasselt) werd 17 December door het hijschen van de Duitsche en Belgische vlaggen (het was een Duitsche boorinaatschappij) een gunstig resultaat van de boringen aange- kondigd en voorts vond men kolen bij Genck. De maatschappij Cockerill van Seraing heeft nu ook door Duitsche boorfirma's boringen laten doen en met succes, eveneens in Belgisch Limburg. De eerstgenoemde maatschappij heeft reeds van den staat toestemming voor aanlegging van kolenmijnen gevraagd, voor ongeveer 3300 hectaren land. Naar de ligging te oordeelen zou men vermoeden dat deze steenkool tot dezelfde laag behoort, als die welke in Nederlandsch Limburg in staats- exploitatie is genomen. Van een te Zurich gepakten juweelendief, die daar verklaarde dat men zijn waren naam nooit zou vernemen, is de justitie binnen een maand alles te weten gekomen. Hij heet Samson en is afkomstig uit Chemnitz in Saksen. De politie is daar door een anthropometrische metingen achter gekomen. De uitkomsten daarvan werden opgezonden naar de politie te Berlijn, en zoo werd zijn identiteit bewezen. Met Therese Drexler, zijn gezelschapsjuffer, is hij, om te beginnen, uitgeleverd aan de justitie te Wiesbaden; maar hij zal daarna nog met een dertigtal andere rechters in vele talen moeten kennis maken. O. a. is uitgekomen dat hij den reispas, waarop de door hem aangenomen naam Weil voorkomt, in een hotel te Parijs heeft gestolen van een jongen echtgenoot op diens huwelijksreis, wiens belangrijke som reisgeld hij toen tegelijk maar heeft meegeuomen, of misschien ook wel omge- keerd. Zijn vader te Chemnitz schreef een brief aan de recherche te Zurich, waarin hij eischte dat zijn zoon dadelijk uit de gevangenis zou worden ontslagen, omdat hij ,/hereditair belast" en krank- zinnig zou zijn maar Zwitserland heeft de be- slissing daarover ook maar aan Samson's rechts- geleerde landgenooten overgedragen. Rechterlijke klucht. De rechterlijke macht te New-York is op het oogenblik in op- schudding door een dwaas geval. Verleden jaar werd door de Wetgevende Vergadering van den Staat New-York een wet aangeuomen, waarbij te Brooklyn zes politie-rechters werden benoemd. De aftredende burgemeester, Van Wijck, echter maakte gebruik van het feit, dat sommige autori- teiten die wet strijdig met de grondwet achtten, en benoemde zelf zes rechters voor den tijd van zes jaar. Bij het begin van het nieuwe jaar wilden de door de Wetgevende Vergadering benoemde rechters zitting nemen, doch de door Van Wijck benoemden weigerden het veld te ruimen. Het gevolg was, dat vier van deze laatsten zich in hun zalen barricadeerden en zich verdedigden tegen de eersten. In de andere twee rechtszalen waren de beide partijen toevallig alien democraten en zij kwamen overeen, een beslissing van hoogerhand af te wachten. De vier overige rechters bleven inmiddrls in staat van beleg en sliepen en aten in de rechts zalen. Een hunner heesch levensmiddelen in zijn vertrek in een tobbe, die hij aan een touw door het venster liet zakken. Maandag behaalden de belegeraars een over- winning en wierpen een der belegerden met geweld zijn zaal uit. Het slachtoffer was rechter Dooley. Hij zat achter de balie in eenzame overpeinzing, toen om 4 uur in den morgen inr. Durack, e6n van de door de Wetgevende Vergadering gekozen rechters, in de zaal verscheen met een brigade politieagenten. Agenten zeide Durack ik gelast u, de zaal te doen ontruimen. Als je me aanraakt, zal het jullie berouwen, zeide Dooley. Ik ben hier de wettige overheids- persoon. Die man heeft geen recht, hier iets te gelasten. De politiemannen aarzelden, doch Durack gaf hun opuieuw bevel de zaal te ontruimen. Twee agenten pakten daarop Dooley onder de armen en lichtten hem van zijn stoel, waarop Durack onmiddellijk ging zitten. In afwachtiug van een defiuitieve beslissing heeft de politie beschikt, dat de politie-rechtbanken voorloopig niet zullen functioneeren. Het correctioneele gerechtshof te Parijs is eergistermiddag het tooneel geweest van buiten- gewone incidenten. Een werkman, die wegens diefstal in verschillende steden van Frankrijk en Belgie onder 7 of 8 verschillende namen, waar- onder die van Le Roy en Le Prince het meest voorkomen, is veroordeeld, verscheen voor de rechtbank wegens schending van een verbannings- besluit. Bij zijn laatste veroordeeling, te Rion, was hij n.l. naar Cayenne verbannen. Hij was vandaar ontvlucht en naar Frankrijk teruggekeerd. Toen hij werd gearresteerd, was hij te Parijs ge- vestigd als limonadehandelaar. Het gerechtshof veroordeelde hem onder den naam van Le Roy tot eeuige maandeng evangenisstraf. Zoodra het vonnis was uitgesproken, riep de veroordeelde Nu zou ik eindelijk we] eens willen weten, hoe ik eigenlijk heet. Men heeft me altijd Le Prince genoemd. Vaudaag noemen ze mij Le Roy. Ik protesteer tegen deze veroordeeling. Toen de gendarmes hem wilden wegvoeren, ontving Le PrinceLe Roy hen met vuistslagen. Een buitengewoon hevige vechtpartij outstond en er waren zes gendarmes noodig om den geweldenaar te overmeesteren. De klachten der landbouwers in de Pruisische grensplaatsen over de strenge bepalingen waaraan zij, teneinde alle smokkelarij van vee tegen te gaan, zijn onderworpen, vermeerderen nog steeds. Deze landbouwers moeten geregeld een controle- boek honden zij moeten hunne stallen elk oogen blik voor de ambtenaren toegankelijk stellen en zich bij het minste verzuim aan lastige bureau- cratische formaliteiten ouderwerpen. Door gebrek aan goed fokvee lijdt de veestapel, en men ziet in, dat alleen Nederlandsch fokvee den veestapel zou kunnen verbeteren. Sedert eenige dagen is nu in de Pruisische grensplaatsen eene beweging in gang om middelen te berameu waardoor voor de Pruisische grensplaatsen Neder landsch fokvee kan worden ingevoerd. De commissaris van politie in de wijk Montparnasse te Parijs werd Donderdagavond ge- waarschuwd, dat twee bewoners van het huis no. 15 in de straat Froidevaux dood gevonden waren in hun kamer op de zesde verdiepiDg. De politie begaf zich onmiddellijk naar dit huis en vernam, dat de slachtoffers van het drama waren een jonge man van 26 jaar, de heer Philippe Foucault, banketbakkersbediende in eene bakkerij bij het station Saint-Lazare, en zijne zuster Marie, 21 jaar oud, die bij eene naaister in de straat Louis-Blanc werkte. Marie Foucault lag uitgestrekt op den vloer van haar slaapvertrek de rcchterslaap was door- boord door een kogel uit een revolver. Zij was in nachtgewaad, waaruit viel op te maken, dat zij gedurende haar slaap getroffen was. De moordenaar moet haar daarna naar het midden van het vertrek hebben gesleept. De jonge man lag eveneens dood uitgestrekt in eene aangrenzende kamer. Hij had een kogel in het hoofd en in de borst. Het wapen lag op den vloer naast hem. Een neef van Foucault, die hem wilde komen opzoeken, had zich naar hun huis in de straat Froidevaux begeven. Hij ontdekte het eerst de beide lijken. Een dokter, die de lijken ouderzocht, heeft ge- constateerd, dat de dood ongeveer te twaalf uur moet zijn ingetreden. Yolgens hem moet Philippe Foucault eerst zijne zuster en daarna zichzelf hebben doodgeschoten. De bakker en zijn zuster woonden reeds sedert een jaar in het huis, dat netjes ingericht was. Zij schenen zeer eenvoudig te leven en de burfen hadden nimmer hooren twisten. Het onderzoek door den commissaris wordt nog voortgezet. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad voor onderstaande. In uwnummervan 11 dezer staat eene advertentie betreffende loonsverhooging van heeren ambachts- lieden. Deze verhooging is niet te misprijzen, doch wat niet is zooals 't behoort isdat de loonen per dag worden berekend die zouden per uur moeten berekend worden, opdat wij, als we iemand van die personen in dienst hebben, kunnen nagaan hoeveel uren zij werken, en opdat loop- uren dan niet zouden worden berekend. Het gebeurt mpermalen dat een ambachtsman die bij u werkt, bij een ander geroepen wordt en zijne afwezigheid een uur duurt, maar toch wordt een vollen dag berekend. Ook zouden wij voor 1,50 wel recht hehben op een bekwamen knecht, maar er zijn veel aan- komenden die wel den leeftijd hebben om volslagen knecht te zijn, doch die niet bekwaam in hun vak zijn, voor het voile loon zouden wij dus ook bekwame kuechts in dienst moeten krijgen, maar geen halve. Of anders zouden wij alies moeten besteden en onder toezicht van een bekwaam opzichter laten uitvoeren. Dan is het evenwel niet zeker dat het werk in de gemeente blijft, getuige de laatste besteding. Hoe weinig ambachls- lieden in onze gemeente bleken genegen daarvoor in te schrijven. Wat mag daarvan de oorzaak zijn 'k Hoop toch niet dat zij bang zijn om onder toezicht te werken Dankend voor de plaatsing, Een Beeanghebbende. Hoek, Januari 1902. Ter Veiizen. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Antho- nie de Zeeuw, oud 29 j., gescheiden ran echt en Janna Elizabeth Dooms, oud 29 j., wed. Cornelis Johannes de Regt, oud 23 j., jm. en Pieternella Dooms, ond 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Jan. Petrus Paulus Geers, oud 34 j., weduwn. en Elisabeth Maria Pauwels oud 28 j., jd. Pelrus Gerardus Franciscus van Jole, oud 25 j., jm. en Maria Angelica Pauwels, oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Jan. Petrus Cornelis, z. van Enphemia Lafort. 6 J in. Anna Apollonia, d. van Theodorus van Kouteren en van Maria Dobbclaar. 7 Jan. Adriana Neeltje, d. van Marinus Scheele en van Neeltje Dieleman. Neeltje, d. van Pieter Dekker en van Sara Scheele. Anna, d. van Pieter Harms en van Leonie Breijaert. 8 Jan. Francois, z. van Christiaan Dieleman en van Adriana Herrebout. 11 Jan. Fran^oise, d. van Pieter van der Hooft en van Cornelia Oppeneer. Overlijden. 5 Jan. Jacomina Maria Leunis, ond 57 j echtg. van Cornelis van der Hooft. 7 Jan. Janna van Wijck, oud 68 j., d. van David en van Maria van den Bergh, (bei- den overleden.) 9 Jan. Jan de Doelder, ond 28 j., z. van Francois Andreas en Fijtje Graanwelman. 8 Jan. Janna Blok, oud 61 j., echtg. van Abraham Lobuijck van der Linde Rotterdam, 13 Januari 1902. Binnen 1. Granen. Hoewel de winter nog op zich laat wachten en geen ijs de scheep- vaart belemmert, waren heden nog slechts weinig beurtschippers gearriveerd, zoodat aanvoeren niet groot waren en de markt in flauwe stemming verkeerde. Boonen en Erwten voldoende ter markt. Men noteert Puike Tarwe f 6,80 a f 7,40mindere en goede 6,a 6,50 Rogge f 4,90 a 5,50 Gerst 4,25 it f 5,50 en per 100 kilo 7,10 a f 8,Haver 3,25 a f 3,90 Paarden- boonen 6,10; Witte Boonen 10,a f 11,25; Bruine Boonen f 6,a /7,75; Kookerwten f 8,25 it 9,25mindere soorten f 7,a _Y7,50; Kanariezaad f 5,50 it 7,25 per 100 kilo netto. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 185 en per 100 kilo f 8,25 a f 9,Donau- Rogge 131 it f 132 per 2100 kilo; Gerst Zwarte Zee 118Amerik. Mai's f 145 it f 146; Odessa f 118 it /"119 per 2000 kilo; Haver f 7,50 it f 8,per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch f 11,50 a 12, le soort 10,50 it J 11,Zeeuwsche Tarwe- bloem f 11,50 it f 12,50; prima Fransch 10,75 it 11,1* soort, 9,75 it f 10,extra puik Hongaarsch f 14,it f 151* soort f 13,it 13,75; prima Amerik. 11,75 it f 12,50; le soort f 10,25 it f 11,25 2° soort 9,50 it f 10,25 Inl. Roggebloem f 9,50 it f 10,25 Duitsche 9,50 a f 10alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 it 66; Kalveren 60 it 85Stieren 45 it 50Schapen 40 a 50; Yarkens 42 it 49 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 120 it f 250 Stieren f 75 a f 130 Vaarzen 90 it 120; Pinken 60 it /110; Graskalveren 25 it f 30; Fokkalveren 18 it f 20; nuchtere f 6, a 12,Biggen 7,it 14,alles per stuk. Aardappelen. Spuische jammen f 3, it f 3,20 Flakkeesche 2,25 a 2,50 Over- maasche f 3,10 it f 3,30 Zeeuwsche Blauwe 2,a 2,25 Geldersche 2,25 /2,40; Eigenheimers 2,30 it /2,50; Magnum Bonis 1,80 a f 2,Wadden 2,it 2,20 Eransche bollen 2,10 it f 2,30 Poters f 1,50 it f 1,70, alles per mud. Boterprijzen iu vaten gemiddeld f 54 en stukken aan een half kilo 65 a 70 cent. Zoeteinelksche kaas f 26,50 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren 5,a 6,50 Buitenlandsche f 3,it f 3,25 per 100. Zeeuwsche ajuin weinig ter markt. Vlas blauw Hollandsch 1,50 it f 2,30 Zeeuwsch f 1,35 ik /1,60; Grouingsch f 1,40 it f 1,50 per steen. L ij n z a a d 12,it f 12,50 per heet. Karwijzaad f 11,a 11,25 per 60 kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 3