Gemengde herichten. deelneming ter aarde besteld. De verslagene was een oppassend jongeling, die zelden met iemar.d ruzie had. De reden van den moord moet worden toegeschreven aan eene oude veete. De vader van den overledene is krankzinnig geworden van verdriet. De jongste der drie gebroeders, die als verdachten ziju aangehouden, heeft bekend gteken te hebben toegebracht. De beide anderen blijven alle schuld ontkenner. De vervlo'kte drank, die al zooveel rampen en weeen in de wereld gebracht heeft, moet bij deze ook weer een rol gespeeld hebben. Men schrijft uit Schoterland In de trouwzaal van deze gemeente was Don- derdag een zeldzaain paartje oin in den echt ver- bonden te worden. De bruigom een 77jarig mannetje, met door zwaren arbeid in den polder en venen gekromden rugde bruid eene krasse vrouw van 86 jaren, nog rechtop van lijf en leden. Beiden ouderwetsch gekleed; hij in stemmig zwart, met lage schoenen, waarop zilveren gespen, zij met zilveren oorijzers, waarover een hagelwitte floddermuts. Hij was 38 jaren getrouwd geweest, voor' 13 jaren was zijne vrouw gestorven en sinds had de bruid hem bijgestaan als eene zuinige, trouwe huishoudster. Altijd had hij door noeste vlijt, zij door zuinig huishouden een ondersteuning van het armbestuur buiten de deur gehouden ja, men h.id zelfs nog wat overgespaard. Nu kon de man niet meer werken; het spaar- duitje van een paar houderd gulden zou gauw opgeteerd zijn en wat dan De kinderen vau den bruigom wenschten vader wel bij zich te nemen maar wat zou er dan worden van zijne huishoudster Haar aan haar lot overlaten, dat ging niet, en ook zij kon niet van hem scheiden. Het bejaarde tweetal besloot in het gemeentelijk armhuis te g.an. Maar daar is de dene zaal voor vrouwen, de aridere voor mannen, tenzij men ge- huwd is. Dan mag men bij elkander blijven. Welnu, niet-van-elkander-gescheiden-leven, dat was hun eenige wensch en daarom werd heden de huwe- lijksband gelegd. Een huwelijk #proforma", maar niet minder welgemeend Na de voltrrkking ging het //jonge" paar direct naar het armhuis, waar reeds ziju komst verbeid werd. 't Is natuurlijk verboden, de waarde van een pand, paard en oogst enz. twee malen bij verschillende assuradeurs te verzekeren. Wie dit doet, is niet verzekerd want bij de ontdekking behoeft niemand uit te betalen. Dit levert een leelijk koopje aan een landbouwer in 't dorp Leeuwen. De man had een koe verzekerd bij de Onder- liuge Veeverzekering"maar de rentmeester der weide, waarop de koe graasde, had haar ook verzekerd bij een andere maatsshappij. Toen nu de koe aan miltvuur stierf, weigerden beide maat- schappijen uitbetaling van de verzekeringssom. De eigenaar van de koe heeft thans een eisch tot uitbetaling bij den kantonrechter ingesteld tcgen de „Onderlinge", waarbij hij zich verzekerd had. De vraag zal wel voor den rechter zijn, of de man afwist van de andere verzekering. Woensdag 11. klom een negenjarig knaapje te Britsum met een mes in de hand op een ladder. Hij viel er af en het mes drong hem diep in het voorhoofd, met het noodlottig gevolg, dat het kind, ua hevig lijden, 's anderen daags overleed. Als een bijzonderheid wordt bericht, dat Gelf Kanselaar en Adriana van de Werken te Zuilichem Woensdag hun 70jarige echtvereeniging herdachten. De oudjes die zich in tamelijk goeden welstand bevinden, zijn respectievelijk 91 en 91 jaar oud. Het Hbl. meldt dat in den sigarenwinkel der firma Boele, te Amsterdam, is in ontvangst genomen een tienguldenstukje, dat bij nadere be- schouwing bleek valsch te zijn. Op het eerste gezicht is de imitatie zeer ge- lukkig te noemen, de kleur is goed, grootte en dikte zuiver. Het gewichi is echter iets minder. Bij nadere beschouwing blijkt het stuk van lood te zijn, met zwaar verguld. Het lood komt hier en daar echter door het goud heen kijken. De letters zijn slordig. Het valsche stuk vertoont de beeltenis van Willem III met het jaartal 1875. Men meldt uit Brielle In enkele huisjes alhier wordt nog op ouder- wetsche wijze de verbinding tusschen benedenhuis en zolder tot stand gebracht door een trap of ladder met haken, die in ijzeren oogen worden vastgehecht. Toen Donderdagmiddag de weduwe N., woneude op het Maarland, op deze wijze naar haar zoldertje wilde gaan, schijnt de aanhechting niet goed tot stand te zijn gebracht of wel gleed een haak uit, met het gevolg dat de trap omsloeg en de vrouw zulk een ongelukkigen val deed, dat zij weinig tijds daarna aan de gevolgen er vau overleed. Woensdagvoormiddag half twaalf kwamen, bij het uitgaan van de school H., twee leerlingen, zoontjes van de werklieden K. en S, op de ge- dachte ,/eens naar Transvaal te gaan." Zij sloegen, naar het Dev. Dagblad meldt, den weg naar Zwolle in, doch kwamen des avonds niet verder dan even voorbij Wijhe, waar zij onder de boomen in jlaap vielen. Donderdagmorgen kregen zij reeds berouw over hun dwaasheid en wilden, door den honger ge- dreven, weder huiswaarts keeren zij kozen echter een verkeerden weg en kwamen in Zwolle terecht. Gelukkig vielen zij daar spoedig in handen van de politie, die de avonturiers per trein naar Deventer transporteerde, en aan de in angst ver- keerende ouders terugbracht. Een bunsing is een gevreesde vijand voor hondenslechts weinig honden durven een bun sing aanvallen. Maar dat een kat dien strijd aanbindt, behoort tot de hooge zeldzaamheden. Te Weerdinge (Dr.) achtervolgde dezer dagen een kat een bunsing, welke op het laatst in de woonkamer vluchtte en door de ruiten een uitweg zocht maar v66r dat de roover hierin slaagde, had de kat hem te pakken en hem zoo geducht de kracht van haar tanden doen gevoelen, dat hij onschadelijk was gemaakt. Een 8jarig meisje geraakte te Sittard al spelende onder een zwaar beladen kar en werd vreeselijk verminkt. Haar toestand is hopeloos. Door de Duitsche politie is over de grenzen gezet een weduwe D., met 8 minderjarige kinderen. Haar man was vodr eenige maanden in Duitschland overledew en het huisgezin dientengevolge hulp- behoevend geworden, wat de Duitsche regeering aanleiding gaf hen als zonder middel van bestaan over de grenzen te zetten, ofschoon zij ruim 13 jaar daar gewoond hadden. Op eigen verzoek is de familie door tusschenkomst der politie naar Apeldoorn voortgeholpen, van waar de vrouw af- komstig is. Te Vlissingen is een reiziger van de nachtboot van Queeubourough bij het afgaan van de boot beroofd van zijn portefeuille, inhoudende 40 pond sterling 480). In de voorkajuit van een tjalk, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam liggende, werd Vrijdag- morgen de knecht van den sehipper dood in het vooronder gevonden. Men denkt dat hij gestikt is door kolendamp van een aldaar staand kacheltje. Een drie en zeventigjarige weduwe werd Vrijdagmorgen te Delft door de politie aangehouden. Zij had drie weken hechtenisstraf te ondergaan, wegens openbare dronkenschap bij zeventiende herhaling. Ook een examen Dezer dagen zal te Kaatsheuvel het examen worden afgeuomen voor,/gemeeuteverver" (knecht) De aspiranten zullen proeven hebben te leveren zoo van hunne theoretische als practische bekwaam- heid, terwijl het examen zal worden afgenomen door den hoofdopzichter, een opzichter der ge- meentewerken en een leeraar M. 0. teekenen. In de woning van een ingezetene te Haar lem is een hond binnengeloopen, die door den bewouer vo -r ongeveer zes jaren was vermist. Het eiland Schouwen zal weder een nieuwe haven krijgen en wel aan den Schelphoek, onder Serooskerke. Het werk, dat 15 Augustas gereed moet zijn, is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren A. Heyboer, te Serooskerke en J. Geluk te Tholen, voor 32,575. Bij een barbier op den Springweg te Utrecht komt een tamelijk netgekleed persoon van middel- baren leeftijd om zich te laten scheren. Terwijl hij deze kunstkewerking ondergaat, vertelt hij den barbier, dat hij amblenaar bij de Staatsspoor is en gaarne bij deze in de buurt zou willen wonen, indieu er althans meer ambtenaren woonachtig waren. De barbier noemt daarop enkele famil'es op waar spoorheeren en pension zijn, benevens de liatnen van enkelen dezer laatsten, waarna de man blijkbaar tevreden verlrekt. Maar wat gebeurt er nu Omstreeks een half uur later, krijgt juffrouw S., bij wien o. m. ook den heer K., beiden, zooals later is gebleken, door den barbier genoemd op kamers woont, bezoek van een 14jarigen knaap, die haar een quitantie presenteert ten laste van den heer K. ten bedrage van f 5,50 wegens geleverde boorden enz. Toen de juffrouw echter te kennen gaf, dat meneer niet thuis was, ant- woorde de jongen, dat hij dit wel wist, want dat meneer hem zelf een briefje voor haar had mee- gegeven, dat hij haar dan ook overhandigde. In dat briefje verzocht de heer K. zijn hospita de quitantie maar voor hem te willen betalen, aangezien hij niet voldoende geld bij zich had. Hierdoor gerustgesteld belaalde de juffrouw de f 5,50 doch ontstelde niet weinig, toen de heer K. bij ihuiskomst haar te kennen gaf, dat hij vau niets wist en zij de dupe was geworden van een slimmen oplichter. Een kleermaker op de Hoogt aldaar benevens nog een paar andere houders van commensalen werden daarna zooals later bleek op de- zelfde wijze opgelicht waarna de man zich naar Woerden begaf waar hij een durgelijk kunstje vertoonde, doch toen werd gesnapt en ter beschik- king der justitie naar Utrecht overgebracht. Twee vrienden, V. en I. genaamd, van middelbaren leeftijd en te Utrecht woonachtig, kregen opeens in het hoofd naar de Nieuwe Wereld te verhuizen. V die, naar wordt beweerd, er goed bij zit, zou voor de noodige dubbeltjes zorgen, terwijl I. minder met aardsche goederen bedeeld, zijn vakkennis zou inbrengen. Nadat dit alles was geregeld, kwam het er maar op aan de zaak zoo aan te leggen, dat vrouw- lief beiden zijn namelijk gehuwd van hunne snoode plannen niets bemerkte. Nu, ook hierin schenen zij te zullen slagen, althans de plaatsen werden te Rotterdam besproken en de verdere toebereidseleu voor de reis welke op verleden Zaterdag was bepaald, gemaakt, zonder dat bij Je betrokken huisgenooten ook maar de minste argwaan was waar te nemen. Alles zou dan ook, naar het zich liet aanzien, naar wensch zijn gegaan, indien niet I. op het laatste oogenblik berouw had gekregen en daardoor het zoo goed overlegde plan in duigen had doen vallen. Hiermede was het zaakje echter nog niet uit. Bij de afrekening bleek namelijk dat I. die de functie van kassier had vervuld, een belangrijk tekori in kas had, waartegen deze echter aanvoerde dat V. hem veel minder geld had toevertrouwd dan thans door hem werd opgegeven. Hoewt 1 beiden om alleszins verklaarbare redenen de politie liever buiten de zaak hielden, werd deze er ten slotte toch in betrokken, daar I. vai geen schikking wilde weten en V. bij de reeds ondervonden teleurstelling, ongaarne ook nog een niet onbelangrijk geldelijk verlies leed. De zaak is thans in onderzoek en zal wel spoedig blijken dat V. in ieder geval een duur lesje heeft gehad. Men meldt aan de N. R. Ct. Ook de winters van 1868 en 1880 kenmerkten zich als zeer zacht, maar toen werd tevens be- waarheidwgroene Keratosis, witte Paschen", zooals het in den volksmond luidt. In kronieken vonden wij aangeteekend, dat de winter van het jaar 1507 bijzonder zacht was, zoo zelfs //dat alle vruchtboomen in de maand April bloeiden, de wijngaarden groote loten hadden, de vogels eieren legden en jongen broeddeo." Te Rotterdam had op een uitvoering van de vereeniging Oefening kweekt kunst een dusdauige vechtpartij plaats, dat een der leden zijn rechteroor werd afgebeten. De rechtbank veroordeelde dezen barbaarschen dader tot 6 maanden gevangenisstraf. Burg, en Weth. van Rotterdam stellen thans voor de westelijke helft der Westerhaven te dempen en de brug, die heel slecht is, weg te ruirnen. De demping zal kosten 87400, maar er wordt een bouwterrein verkregen van f 455000. Daarop wordt een straat van 30 meter breed aangelegd Donderdagavond omstreeks kwart voor 7 uur werd de 72jarige Adrianus Sterkeus uit Princen- hage op den Rijksweg aldaar tusschen het dorp en Liesbosch door de locomotief van de Zuid- Nederlandsche Stoomtram, komende uit de richting Etten, gegrepen en een heel eind meegesleurd. De locomotief werd door den machinist voor de woning van den rijkswegwerker tot stilstand gebracht. Sterkens werd toen door het tram- personeel en met behulp van den toegeschoten Gorissen in aiens woning binnengebracht en verzorgd. Dr. Batenburg constateerde drie wonden aan het hoofd, een aan het been en gebroken schouder welke door hem zijn verbonden. Van schedelbreuk is geen sprake, doch naar men verneemt lijdt de man aan hersenschudding en bestaat gevaar voor zijn leven. Sierkens, die vroeger landbouwer was en nu van zijn gespaard geld leefde, had ongeveer een half uur tevoren in het bierhuis van Dirven een glas bier gedronken en was daarna vertrokken, doch door de duisternis misleid is hij een ver- keerde richting ingeslagen. De verwonde is daarna naar zijne woning ver- voerd. Een wonder wordt het genoemd dat de dood niet onmiddellijk is ingetreden, daar op de weg viel te constateeren dat Sterkens ongeveer 60 meter ver door de machine is medegesleept. Volgens gerucht had het trampersoneel gezien dat bedoelde persoon voor de locomotief de tramlijn wilde oversteken, zoodat de machinist niet meer voor dien tijd kon stoppeu. Op een afstand vau ongeveer 2 meter was de man van achter de boomen gekomen en wilde de tramlijn en den weg oversteken. Hoewel de machinist vreeselijk schrikte, heeft hij onmiddellijk alles in het werk gesteld om te remmen en den trein tot staan te brengen teneinde een ongeluk te voorkomeo. De trein stopte dan ook zoodra mogelijk, maar de man was door de machine op den grond geworpeu en eenige meters voort- geduwd. Ofschoon de kneuzingen zeer ernstig zijn, schijnt er toch kans te bestaan op behoud van het leven. Op de plaats, waar nu water ligt ter weers- zijdeu van den spoorwegdam tusschen Brabant en Zuid-Beveland, lagen een drie eeuwen geleden een stad en een aantal dorpen in een welvareude streekde koopstad Reimerswaal en de dorpen Broecke, Everswaard, Nieuwlande, Kreke, Scoudee, Tolsende e. a. Reimerswaal, waarvan de overblijfselen bij laag water nog te zien ziju in het //verdronken land," was destijds een bloeiende haven. In 1520 echter werden ruim 300 woniugen een prooi der vlammen en de St.-Eelixvloed (5 November 1530) over- stroomde er 32,000 gemeten laud. De overlevering schrijft de ontzettende ramp toe aan den toenmaligen heer van Reimerswaal, A. van Loodijke, doordien deze niet tijdig de doorbraak heeft doen stoppen, omdat hij met genoegen zag, dat de zee kosteloos zorgde dat op de plaats, waar hij dit reeds lang gewenscht had een haven outstoud. Waarschijnlijk is echter, dat gebrek aan dijkmaterialen, gebrek aan bekwame handen om de talrijke breuken te herstellen, twist, tweedracht, naijver, oukunde onder de dijkbesturen de hoefdoorzaken geweest zijn want reeds vindt men in de 15® eeuw aangeteekend, dat de dijkbesturen zich kenmerkten door schraap- zucht en oneerlijkheid en steeds trachtten, den last op eens auders schouders te schuiven iu plaats van samen te werken. Hertog Willem kiaagde reeds in 1411 yeude dat die dycgraven die niet en bedriven tot des lands oirbair." Vijf stormvloeden volgden, in den loop van dertig jaren, die de verwoesting voltooiden in 1532, 1551, 1552, 1555 en 1561 en in 1634 werd openbare verkooping gehouden van wat nog van Reimerswaal was overgebleven, nl. straat- steenen, poorten en muren der stad, welke op- brachten 90 pondeu Vlaamsch of 541 gulden. Alles wat tot het arcbief behoorde werd naar Middelburg overgebracht. In 1684 was het nog een eiland, behoorende aan Willem le Sage van Oostkapelle, dat 12 gulden opbracht, waarom hij weigerde, de oevers van het eiland te laten bekrammen nog eenigen tijd daarna schijnt er een schaapsstelle met een kudde schapen gevestigd te zijn, maar ook deze stelle is in de golven verdweuen. Vele der bewoners van Reimerswaal vestigdeu zich te Tholen als visschers, schippers en meekrap- bereiders, en vele namen, oorspronkelijk uit de vergaue stad afkomstig, leven nog tot heden in Tholen voort, waar zij gelukkig niet meer als weleer, voor vreemdelingen worden gehouden en men niet meer schimpend verneemt, zooals Er- merins in zijn Kroniek verhaalt,/het is een Reimerswaler." Behalve een bord uit de groote kerk, thans te Tholen bewaard, en de archieven te Middelburg, is er niet veel meer van over. Maar de plaats, waar Reimerswaal eenmaal lag, kan men nog dui delijk op de zandplaat de Vogel onderscheiden. Een lange rij palen, die noordwaarts zich in het diep verliest, wijst nog op de haven dwarsbalken en phnken verbinden enkele palen nog; groote steenen, vrij regelmatig geplaatst, wijzen er op, dat hier eenmaal een druk veer was op het eiland Tholen, en werkelijk vindt men daar door Schakerloo nog een weg, die den naam van Veer- weg draagt. Men outwaart er een vreemde grondstof, die voor zelkasch, overblijfsel van het zout //barnen". gehouden wordt. Richting van straten kan men nog goed onderscheiden daar de fondamenten der gebouwen nog zichtbaar zijn blauwe schalien (vroeger dakbedekking), groote mopsteeuen, pot- scherven enz. liggen overal verspreid. Ook de plaats, waar de groote parochiekerk eenmaal stond, is duidelijk te zien de ingeheide palen, waarop de pil.ren en muren rustten, wijzen deze duidelijk aan, en zelfs ligt nog een gedeelte van den kerkvloer blootbij opmeting is gebleken, dat de lengte dezer kerk ongeveer 25 M. bedroeg en de breedte 15 M. In de nabijheid hiervan vindt men het kerkhof, thans door zand bedolven, en wanneer ecu storm het zand wat losgewoeld en afgedreven heeft, kan men deze begraafplaats duidelijk onderscheiden door tal van doodkisten en geraamtental van scheen- en doodshoofd- beenderen, zwart gekleurd door de inwerking van het zilte nat bezet met </pokken" die op oesters en mosselen gevonden worden, liggen hier verspreid. Tal van pottebakkerijen, bierbr»uwerijen en leerlooierijen werden hier gevonden looierskuipen, waarin nog run aanwezig, wijzen op de beteekenis van de laatste bedrijveu. Menigmaal wordt door de bezoekers een //potje," „een inktkruikje" of dergelijke voorwerpen gevonden en medegenomen als herinnering, al is te betwijfelen, dat verhaalt wordt, dat de eenmaal door bewoners vau Tholen en Zuid-Beveland hier schatten gevonden werden en is de vloek, dien eenmaal de //meermin" over deze plaats uitsprak, evengoed legende, als het verhaal van de gouden kloppers op de deuren en de zilveren hoefijzers der paarden. Zeker is het, dat menig schippertje er vroeger heen voer om steenen te halen voor den opbouw van een schuurtje enz. De Credietvereeniging te Weenen deelt mede, dat bij het opmaken van den inventaris van haar filiaal te Praag gebleken is, dat een portefeuille, voor 320,000 kronen aan wissels inhield, die door chefs in dat filiaal waren vervalscht. De schul- digen zijn gearres.eerd. Te Hamburg werd sedert 22 December een jongetje van drie jaar vermis#. Een knaap van dertien jaren die in hechtenis was genomen, heeft thans bekend dat hij met het verdwenen jongetje een misdrijf tegen de zeden had begaan en dat zijn slachtoffer daarna in de Elbe gevallen is. Dit laatste gelooft men niet. Men denkt den jeugdigen boosdoener nog tot een nieuwe bekentenis met betrekking tot den dood van zijn slachtoffer te zullen brengen. Het is nu vastgesteld, dat bij het spoorweg- ongeluk in de tunnel te New-York 15 menschen omgekomen, en 40 gekwetst zijn, onder wie 12 ernstig. Zes vrouwen behooren tot de gekwetsten- In deze tunnel, die bijna twee Eugelsche mijlen lang is, valt nu al voor de derde maal een ernstig ongeluk voor. Htt eerste had plaats in November

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2