Nisuw A1 g o m e 0 a en Advortentieblad voor Zeeuwscb-Vlaaadere a, <7 No 4175, BIIf B SET 18 A A 9. Engeland en de Z.-A. RepnbM. Dinsdag 14 Januari 1902. aargarur. 3 LAURA'S HUWELIJK. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FSITILLErON TER NEUZEN, 13 Januari 1902. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Tei Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushonders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor tdken regel nieer 0,10. Bij directe opg&af van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. OK blad ver.f shljnl iSaamlag-, Woeiiitsf- en Vrijilusavund, Bitzeionilerd up ITeeutd aijen, bij de Firma P. J. V19 OH MKDB te Ter Neaien De Bur;;emeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dal Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Oomlerdag den HI Januari I!I02, dcs voormiddags te 10 nre. Ter Neuzen, den 13 Januari 1902. De Burgemeester vooruoemd, J. A. P. GEILL Aan de »Daily Mail" werd Dinsdag uit Bloem- fonteiu geseind Men gelooft hier, dat generaal Botha, wegens de samentrekking van Engelsche troepeu tegen generaal De Wet, waarschijulijk weer een be- weging op groote schaal tegen Natal zal uitvoeren. De militaire overheid erkent, dat er krachtdadig tegen hem zal moeten worden opgetreden. Daar- toe breDgen een toeuemend getal kolonnes hem nu ook erg in het nauw maar het terrein in het noordoosten van den Vrijstaat, waar hij is, be- gunstigt zijn taktiek om zijn strijdmacht telkeus te verstrooien en opnieuw te vereenigen. Alzoo te Bloemfontein maakt men zich onge- rust over de taktiek van De Wet en Botha, die zoo prachtig met elkaar voeling houden en die, elk voor zich, maar op de gelegenheid wachten, dat de vijaud zich te veel met den auder bemoeit om dan fiks en terdege even een slag te slaan, te Londen verwekte die taktiek uiet minder bezorgdheid en 'tis wel merkwaardig, dat jaist nu de toestand in 't zuiden dreigend is, de Bir mingham Post" 't lijfblad van Chamberlain een balletje opgooit voor eenige toenadering tusschen de beide oorlogvoerenden, zooals ze er nog nooit een hecft opgegooid. We lezen daar»Wij zijn niet bereid, te spreken over Kruger's eisch van onafhankelijkhcid, maar wij zijn wel bereid om onderwerping aan te nemen op voorwaarden van ongeeveuaarde vnjzinnig- heid." En dat heefl Chamberlain laten drukken In elk geval den druk toegestaan. Chamberlain, die tot-nu-toe alleen van onvoorwaardelijke onder werping had willen hooren Of meu daar in Engeland ook bijdraait Lord Kitchener heeft nu in een telegram aan de regeering gemeld, dat de Boeren een onbegrensde hoeveelheid levensraiddelen uit Europa blijven trekken. Hij verzoekt, de Zuid-Afrikaansche kust nog nauwer te laten bewaken, en raadt aan, de Vrij bewerkt door A mo. ,/Afschuwelijk Maar ik had het wel gedacht zei ze zachtjes, de oogen van het meisje vermijdend die reeds lang op haar gevestigd waren. n,Te weten komen moet je het toch zeide zij, dpn brief in haar school leggende. Fransje trad, op alles voorbereid, op haar toe en nam den brief op. Zij zweeg, keerde naar hare plaats terug en legde het papier voor zich neder. »Niets kan mij meer verrassen," zeide zij, terwijl zij de handen in den schoot legde. //Morgen kuuuen wij vertrekkeu. Robert zal dan ook wel besloten hebben, wat hij doen wil. Hij zegt er ons niets van." „Laat mij eerst tot mij zelf komen." Polda liep naar het venster en keek naar buiten. ,/Ik doe er natuurlijk afstand van," hoorde Fransje haar zeggen. »Maar wij zullen ons zeer moeten bekrimpen." ,/Ik zal u ongetwijfeld niet lang tot last zijn." Zij liep naar hare tante toe en legde de wang op htar schouder. z/Blijf bedaard, kind Wij zullen wel genoeg hebben om te eten." Polda streelde haar de bleeke wangen. //God zal ons wel verder helpen. Ik wil toch nog eens met den voogd 9preken. Zoo geheel onverschillig kan hij toch met zijn tegenover dit klaarblijkelijk bedrog. Robert moet ook spoedig komen. Ik heb in den laalsten nacht een besluit Engelsche vloot te Kaapstad te verst^rkec, 'loo:' hem verscheidene snel varende kruisers en kanonneer- booten te zenden. Die zullen nu wel binnenkort derwaarts gaan. Men heefl Kitchener nooit voor niets om man- schsppen laten vragen. 472 man en 8 officieren gingen Vrijdag nog te Southampton scherpde ^Tagus" was een dag vroeger met 47 officieren en 1369 man ver- trokken en Zalerdag meldde #Independance", dat 't War Office te Londen een oproeping doet voor 10,000 man Bij zoo'n aanvoer kuDnen er no^beens 178 van de Brabant-Horses deserteeren, gelijk een be- richt meldt. Te Holfonlein moeten den 2 Januari een officier en een man gesneuveld en 7 man gewond zijn. Van een gevecht daar werd niet gehoord. Denke- lijk is er toen de bezetting van een blokhuis in de val geloopen. Sprekende aan het banket, door den gemeenteraad ter eere van lord Milner georganiseerd, zeide deze hWij verlangen er niet iiaar, de Boeren op te eten, die steeds een belangrijk, doch niet langer overheerschend element in Zuid-Afrika moeten zijn." Verder zei Milner, 't vreemd te zullen vinden, als Johannesburg niet een der grootste steden van de wereld werd. Zoo Johannesburg groot wordt, beteekent dit, dat Transvaal Engelsch zijn zal, en dit zal de schaal doen overslaan ten gunste der Eugelscben in Zuid-Afrika. In een te Liverpool gehouden meeting van het Zuid»Afrika-verzoeningscomite is een rnotie aange- nomen, waarbij de Tegeeringspolitiek wordt ver- oordeeld. Leonard Courtney betoogde, dat, indien Engeland niet onder rechtvaardige voorwaarden vrede sloot, de militaire macht vruchteloos zal wezeu en de maatschappij, die men in Zuid-Afrika meent te kunneu vestigen, te niet zal gaan. In de op Donderdag a. s. des voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling Ingekomen stukkenvaststellen eener verorde- nig tot haudhaving van orde en veiligheid op de openbare wegen en wateren in de gemeente Ter Neuzen. Den 1 Januari 11. was het 25 jaar geleden, dat de heer C. J. Claassen als onderwijzer aan genomen en ik wil den rechtsgeleerde vragen, of ik het mag uitvoeren „Ga gerust, tante Een uur lang bleef het meisje alleen. Op een meid na, waren alle dienstboden ontslagen. In het geheele huis heerschte diepe stilte. Plot- seling stormde er echter een zwaar gesluierde vrouw de kamer binuen. Het was Laura, die zich vermoeid in een stoel liet neervallen, den sluier voor het gezicht wegtrok en Fransje met een opgewonden, bedrukt gelaat aankeek. z/Ik beloofde aan tante, terug te komen en u vaarwel te zeggen zeide zij hijgend. ,1k ben dakloos, sedert ik hem verlaten hebMijne vriendin kan mij niet bij zich bebben, want hare zuster is met haar kind onverwachts gekomeu. Het wordt avondgij moet mij voor dezen nacht huisvesting geven Fransje verschrikte en keek Laura verward aan. hMorgen moeten wij ook het huis ontruimen, maar tot zoolang ben je ons hartelijk welkom. Je hebt dus werkelijk. z/Gedaan waartoe ik gedwongen ben geworden. Ik ga weer naar het tooneel terug, maar niet hierIk ben niets bezorgdintegendeel, ik gevoel me zoo goed als nooit te voren. Geef mij maar de bescheidenste kamer; ik heb, zoodra het donker wordt, nog een gang, een zeer zwaren gang te doen, dan kom ik om hier den nacht door te brengen. Gij, die hem kent, weet, wat ik door dezen stap wegwerp. Ik heb het tooneel verlaten, omdat ik wist dat ik niet lang meer zou knnnen zingenmaar ik heb liever het voor- uitzicht mijne stem te verliezen, dan dit onwaardig bestaan voort te sleepen, dat mij een dagelijksche de O. L. School te Hulst in fuuctie trad. Ruim 20 jaren heeft genoemde onderwijzer het trakte- rnent, waarop hij benoemd werd, genoteu. Een paar jaar geleden werd zijn salaris om zijne vele dienstjaren een beetje verhoogd. Toch meende de gemeenteraad den dag, waarop de heer Claas9en 25 jaren lang als onderwijzer te Hulst werkzaam was, voor hem niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. De gemeenteraad van Hulst besloot dan ook in zijne laatste vergadering den heer Claassen een geschenk van ten hoogste f 50 aan te bieden. Voorzeker wel een welverdiend geschenk voor hem, die 25 jaren laDg in dezelfde gemeente zijne beste krachten heeft gewijd aan de opvoeding der jeugd, aan hem, die door nauwgezette plichts- betrachting steeds vol ijver en lust de jeugd van Hulst onderwees. Moge het den heer Claassen gegeven zijn ook zijn veertigjarig jubile te vieren, is zeker de wensch van elk Hulstenaar. Sluiskil. Aan de prijskamp op de biljard bij Alg. Begheijn en P. Meert alhier op Zondag 11. narnen niet minder dan 68 liefhebbers deel. 1* prijs 12 fr. werd gewonnen door F. Vleesch- ouwer te Sag van Gent, 2® 10 fr. door E. Del- laert te Westdorpe, 3" 8 fr. door L. Caluwd te Westdorpe, 4" 5 fr. door E. Buijck te Westdorpe, 5° 2 vette konijnen door A. Faas te Sluiskil. Hook. Door het telephoonkantoor alhier werden in het afgeloopen jaar behaudeld 845 telegram men. Verzonden werden 392 en ontvangen 453 tele- grammen. Z nam slag, 11 Jan. In de Vrijdag j. 1. alhier gehouden vergadering van ingelandeu van den Eendragtpolder werd, ter vervanging van den heer J. Vinke, die benoemd is tot bestuurslid der waterkeering Margaretha c. a., tot lid van den dijkraad dier waterkeering benoemd de heer J. de Putter Pz. te Zaamslag. Koewacht. Zondag hielden eenige voorname landbouwers dezer gemeente eene vergadering ten huize van den heer E. de Vleeschouwer om te komen tot eene associatie voor den asnkoop van een uitmuDtenden dekhsngst ten einde het fokken van sware landbouwpaarden in deze gemeente te bevorderen. De heer E. Plasschaert, welke de vergadering presideerde, wees er in zijne inleiding op, dat de landbouwers na de eerste vergadering in de gelegenheid geweest waren bij deskundigen inlichtingen te nemen en thans, evenals hij, wel overtuigd zouden zijn van het groote nut, steeds voor huune merries een uitstekenden dekhengst kwelling is geweest. Maar laat mij je niet storen ik zie, dat je ook al ingepakt hebt. Hij neemt je het dak boven het hoofd weg, terwijl hij juist in een uieuwe fabriek als deelgenoot toegetreden is en voor ons een prachtige woning heeft ge- huurd, waarvan ik niets wil weten. Hij wou me weer met zich verzoenen, door mij een zomerreis aan te bieden en mijn speldengeld te verdubbelen ik heb alles afgewezen. Dat hij niets verloren heeft, ziet ge nahij kon met de fabriek doen, wat hij wilde, zeide hij mij." Zij vroeg naar Robert, daarna keek zij opgewonden naar de ondergaande zon. Een blik vol rerachting wierp zij op het venster van hare voormalige woning waar niemand zich aan de vensters ver- toonde. Zij werd somber gestemd, toen zij bemerkte hoe stil Fransje was. z/Ik moet wachten tot het donker is," mompelde zij onrustig. Bleek en in zich zelve gekeerd zat zij eindelijk in een stoeltoen zij de schemering zag vallen, sprong zij eensklaps op en omhelsde het meisje. Zij beloofde binnen een uur terug te zijn, en ver- trok in zulk een koortsachtigeu toestand, dat Fransje schrikte van haar bleek gelaat. XXIII. Toen Polda terugkeerde, vond zjj Robert en zijne zuster in de half donkere kamer. Robert zat met de ellebogen op de knieen en het hoofd in de handen. Hij stond op toen zij binnenkwam en ging haar met onvaste schreden te gemoet. /rTante, ik ben aan het drinken geweest," zeide hij, hare hand zoekend. ffDenk niet slecht van mij. Ik was in het gezantschapsgebouw en heb te hunner beschikkiug te hebben. Nu begonnen de besprekiDgen, waaraan alle landbouwers, daar tegenwoordig, deelnainen. Uit deze besprekingen bleek, dat sinds 1892 te Zierikzee eene dergelijke vereeniging bestaat genaamd //Clydesdale," welke werkt over de eilanden Schouwen en Duiveland en die tot nu toe uitstekende resultaten heeft opgeleverd, dat in het vorige jaar van de 133 hengsten, voorde keuring aangeboden, er 99 goed waren, 21 afge- keurd en 23 waren aangehouden, dat dit jaar weder 8 premien van 1000 voor hengsten van 3 tot 6 jaar en 8 a ^1000 voor hengsten boven dieu leeftijd worden uitgeloofd. Een punt van langdurige bespreking was de vraag, waar zal de hengst gestald worden en op welke voorwaarden. De heer David wees ten slotte eene geschikte plaats aan. Besloten werd bij eventueeleu aan- koop niet te lang te wachten, daar de voorjaars- keuring in Februari of begin Maart gehouden wordt. Daarom zal a. s. Zondag nog eene ver gadering gehouden worden, waarop men tot een besluit zou komen en waarin, zoo tot aan- koop besloten wordt, het reglement zal worden vastgesteld en het bestuur gekozen. De andere landbouwers zullen schriftelijk uitgenoodigd worden deze vergadering bij te wonen. Eene viouw uit deze gemeente dronk Zondag- namiddag op de gewone wijze koffie, gebruikte er een boterham bij en was voornemens bij eene harer buren op risite te gaan. Eeusklaps gevoelt zij zich niet wel; valt in onmacht en voor de dokter, die in alle haast per rijwiel ont- boden was, aankwam, was zij reeds een lijk. Hoorde men in den laatsten tijd telkens van nachtelijke diefstallen te Graauw, Cliuge en St. Jansteen, de gemeente Zuiddorpe bleef nog steedsvan bezoeken dezer ongewenschte gasten verschoond. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag echter is er in de wijk Molenhoek, onder deze gemeente, een diefstal gepleegd. Bij een bewoner dier buurt werd ontvreemd een konijn jammer voor de dieven zateu er niet meer een ijzeren ketel, een emmer, waarin twee broeken zaten voor de wasch, 2 akers, 1 kindermutsje eu een zak. De politie doet ijverig onderzoek en het is te hopen, dat zij er in slagen mag een paar dieven in handen te krijgen, opdat er eens een goed voorbeeld kan gesteld worden. Zniddorpe. Vrijdag is het lijk van den ver- moorden August Geers te Moerbeke onder veel daar de toezegging gekregen dat ik in het Chileensche leger zal worden aangasleld. De gedachte datik u verlaten moet, doet mij akelig aan. Mijne paarden zijn ook verkocht." //Al goed, Robert." Fransje stak een kaars aan, en beideu zagen naar het opgewonden gelaat van tante Polda, beangst voor nieuw ongeluk. Robert had zooeveu gehoord, wat er in zijn afwezigheid gebeurd was. „Ik heb dezen avond iets gewichtigs te doen. Laat mij maar eerst eens tot mij zelven komen Jullie zult er beiden bij tegenwoordig zijn." Polda scheen over zich zelve tevreden te zijn en liep zenawachtig in de kamer heen en weer. vDe voogd heeft mij gezegd, dat hij met den verkoop geen genoegen neemtwij behoeven ons met verhuizen niet te haasten, want aan de ver- kooping van de roerende goederen is nog niet te denken. Hij is dus niet zoo werkeloos als wij dachten." yEea kort oponthoud en niets meerzei Robert, met verwaterde oogen naar de kaars starende. /,Houd je maar kalm Steek de groote lamp eens aan, de meid is zoo onachtzaam geworden. Over een paar minuten ben ik terug." Fransje vertelde haar van Laura en zei, dat deze weer zou terug komen. Polda luisterde er niet naar, maar ging in de werkkamer van den overledene, die nog precies zoo was, al9 hij ze verlaten had. DfGoddank, dat ik dim last, die mij zoo lang heeft gedrukt, van mij kan afwentelen." Onder het uitsprcken van deze woorden verseheen zij weder met een dikke, blauwe portefeuille in de hand. (Wordt vervolgdj.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1