A1 g o a e e n Hieuws- en Admtentieblad y o o r Seouwsch-Vlaanderea. No. 4173. Donderdag 9 Januari 1902. 42e Jaargang. Hoofdelijksn Omslag. Engeland en de Z.-A. Republiek. LAURA'S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. 4DYEBTENTI1K: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, By directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! dc prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaats ruinate berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 't Is nog geen dagen geleden, dat uit telegram- men bekend werd, dat de Wet zich, in den latereu tijd vooral, tegen het blokhuizen-stelsel was gaan keeren. Ook Botha, zoo werd gemeld, had verklaard, dat de blokhuizen Transvaal's .grootste kwaad" waren. Na zulke verklaringen trekken artikelen in de betrouwenswaardige .Kreuz- zeitnng" en de .Berliner N. N." de aandacht, waar 't blokhuizen-systeem van een ander stand- punt wordt bekeken en waarin wordt betoogd, dat de oorlog voor Engeland verloren is sedert de invoering van de blokhuizen. Dat toch kan beschouwd worden als een bewijs, dat de Engelschen een verdedigende houding moeten gaan aannemen. En verder schijnt het den schrijvers ondenkbaar toe, dat de Republieken met zulk een stelsel ooit veroverd zouden kunuen worden. De oorlog kan a'ldus nog jaren duren, en ook al worden de noodige manschappen en troepen tot voortzetting van den krijg gevonden, dan zal de uitslag toch in Engeland's nadeel moeten zijn. Welke kan hieruit voor ons de gevolgtrekking wezen Ons dunkt deze als Botha en de Wet, die 't to ;h 66k wel kunnen weten, in de blok huizen zien een groot kwaad, dat .kwaad niet zoozeer doelt op een direct gevaar voor de Boeren, maar alleen wil te kennen geven, dat de oorlog er maar door verlengd zou kunnen worden, noodeloos verlengd. Onwrikbaar blijft in de Boeren 't vertrouwen op de overwinning. Kruger laat, naar een be- richtgever van de //Daily Mail" wil, zijn plaats- vervanger in 't oorlogende zuiden, Schalk Burger, naar de meeningen der verschillende bevelhebbers over den oorlog informeerende waarnemende president informeerten de kommandanten ant- woorden, zonder uitzondering geen vrede zonder absolute vnjheid. Dat klikt flink encounter. En ze zullen allicht nog munterder worden ook, als 't tenminste met de overwinningen zoo door FBUILLETON Vrij bewerkt door A mo. 49) Toen Otto von Schimmelpfennig daarna bij Fransje kwam, om haar weder voor een korten tijd vaarwel te zeggen en haar openhartig met zijn tegenwoordigen toestand bekend te maken, voud hij het meisje voor hare tante op de kuieen liggen, met het gelaat in haar schoot verborgen. De oogen vol tranen, was zij opgestaan, zijn blik vermijdend. „Wij zien elkaar heden voor de laatste maal 1" zeide zij, bleek en met neergeslagen oogen. .Ro- bert zal je wel gezegd hebben, dat wy arm ge- worden en zonder hoop zijn, en dat onze toekomst vernietigd is. Mijn oudere broer, tot wiens last wij, zooals hij zegt, na vaders dood zijn gekomen jaagt ons uit dit huis. Tante Polda wil mij mee- nemen naar Keulen wij moeten das scheidcn Vaarwel Zij reikte hem de hand, zonder hem aan te zien. .En heeft Robert je niet gezegd, wat er met mij voorgevallen is?" vroeg hij. Zij schudde treurig het hoofd. Dan wil ik het je bekennenmaar ik geef je eerst mijn woord, dat niets mij van je zal kunnen scheiden. Je hebt mijn oom gezieD, die als een wrekende engel tot mij gekomen is. Hij spaut mij voor den ploeg om de landbouw- kunde te leeren; hiervan zal iiu mijn bestaau afhaogen. Ik heb er nooit van gehouden, maar blijft gaan. Zoo kwam er weer een telegram in over een hinderlaag, waarin de Engelschen bij Bronkhorstspruit liepen. Een bericht van 4 dezer uit Pretoria deelt aangaande de verassing van de afdeeling Scots Greys mede Terwijl de kolonne Bronkhorstpruit binnenkwam, kreeg men eenige Boeren op een hoogte in het gezicht een eskadron Scots werd hen achterna gezonden en vond een grootere strijd- macht dan verwacht werd. De Scots werden afgesneden en verloren 7 dooden en 10 gewouden. Later werden de Boeren verdreven. Engeland blijft ondertusschen doorgaan met inschepen. Uit Alderschot zijn nu de 200 man infanterie en een detachement artillerie, die voor een paar weken werden gemobiliseerd, naar South ampton vertrokken, om daar scheep te gaan. En roordat de loopulank nog is ingehaald, telt 't Engelsche ministerie van Oorlog zijn verliezen. Over December zijn alleen 96 officieren en 2232 minderen buiten gevecht. En dan telt 't het totaal op, sinds 't uitbreken van den oorlog, en dan komt 't tot 83,736 man, waarvan 24,299 gesneuveld of voor huii leven verminkt Chambeilain en zijn vriend de .postmeester- generaal", hebben te Birmingham en Chester over Engeland's houding tegenover Zuid-Afrika ge- sproken. Maar Chamberlain toch wil anders dan ord Londonderry. Zag de laatste in misschien enkele //losse overwinninkjes" van de Boeren alleen de laatste opflikkeringen van een onder- gegaan ras, Engeland's minister van Kolonien achtte 't niet overbodig, in zijn rede ook dit zinnttje te vlechten .Zelfs al zou een catastrofe ons wegvagen uit de geschiedenis, dan nog zouden onze afstammelingen en stamverwanten in Australia en Canada steeds onzeu naam en faam blijven dragen". De onderstelling is niet gering»al zouden we door een catastrofe weggevaagd worden uit de geschiedenis"En den Boerenvrienden zal 't genoegen doen den man, die Engeland's toe komst in de eerste plaats weten kan, thans zoo te hooren spreken. Een Boerenvriend sprak denzelfden dag te Cleveland, in de V. S. Bryan zei daar Engeland's toekomst donker in te zien hij kon den Boeren aanraden, in den strijd te volharden, en voegde er aan toe, dat het een schande was dat de regeering der Vereenigde Staten nog niet officieel sympathie voor de Afrikaanders betuigd had. Uit Z.-Afrika eindelijk komen eenige kleinere berichten. De //Times" vernam uit Ermelo, dat het moet wel, FransjeHij legde zijne hand om haar middel. .Ik ga slechts, wanneer je mij belooft me te vergeven dat ik, die nooit de waarde van het geld beb geleerd, op je hart kan rekenen. Ik zal werkelijk een ellendig leven leiden tusschen arbeiders en boersn. Ik zal niet weten, wat te doen, waDneer ik des avonds van het veld thuis kom, want de eenige medegevoelende ziel, mijn goeden ouden Wald- miiller, moet ik daar ook missenhij wordt smadelijk afgrdankt, omdat hij mij als een zoou vertroeteld en, zooals oom zegt, op de kosten van mijoe toekomst de goederen verwaarloosd heeft, alleen om mij geld in de handen te stop- pen zooveel als ik in mijne dwaasheid maar noodig had. Maar ik kan het mij al voorstellen, ik, die vroeger een nachtbraker ben geweest, die nachten met mijne kameraden bij spel en wijn heb doorgebracht, ik zal een bewonderaar van de natuur worden, des avonds op het balkon zitten, naar het zirgen der krekels en het lied der naehtegalen luisteren en aan jou denken voor- zeker dan ook aan me zelven en hoe ik tegen onze liefde gezondigd heb. Maar blijft mij trouw ik zal, wanneer ik de uniform heb afgelegd, een vrij man zijn. Ik zal, zoodra ik kan, je opzoe- ken, of jij en je tante komt mij in mijne een zaamheid bezoekendan zullen wij arm in arm door de wouden en velden wandelen en de dagen tellen totdat wij elkaar kunnen toebehooren. Houd dus moed en stel vertrouwen in mij, hoe weinig ik dit ook verdien Het meisje schudde weer treurig het hoofd. Zij had, uit wat Robert haar had moeten opbiechten, zijne zwakheden leeren kennen hij, die steeds Hamilton's kolonnes, na de laatste dagen in de debits van frissche paarden voorzien te zijn, beter bereden zijn dan de Boeren. 'tis heel prettig voor Hamilton's kolonnes er 't is nu maar voor hen te hopen, dat dit ook rente opbrengt. Kitcheuer spreekt nu 't bericht tegen, dat de Boeren twee Engelsche officieren verraderlijk zou den hebben om hals gebracht. De Canadeesche regeering zeudt, op verzoek van Kitchener, een aantal geoefende padvinders met het nieuwe contigent naar Z.-Afrika. De generaal Erasmus, die volgens een telegram van Kitchener door Bruce Hamilston's kolonnes gevangen is genomen, is vermoedelijk D. J. E. Erasmus, de kommandant van het district Pretoria. Hij werd waarschijulijk niet in een gevecht van eeDige beteekenis door de Engelschen gevangen gemaakt, maar zal den Engelschen bij ongeluk in hauden gevallen zijn. Met het oog op de toezegging der regeering in de troonrede, dat een vertegenwoordiging voor den landbouw, door de landbouwers zelven ge- cozen, in 't leven zal worden geroepen, heeft de Oommissie van Ad vies voor Landbouwbelangen, afd. B., der Ned. Patroonsvereeniging //Boaz" besloten te trachten samenwerking van alle Chris- tenlandbouwers over 't geheele land te verkrijgen, ten einde ook in deze in 't belang vam den land bouw met vrucht werkzaam te kunnen zijn. Geuoemde commissie heeft daarom aan alle anti- rev. kiesvereenigingen een schrijven gericht, met verzoek de namen op te geven van die leden, die land, oud-land of tuinbouwers zijn. De .Haarl. Ct." deelt het volgende mee over nieuwe centen .Tot tweemaal toe is in 1901 de muntstempel der bronzen centen gewijzigd. Was de eerste wijjiging geen verandering ten goede, van de tweede kan dat wel worden gezegd. Indien men twee centen van de beide uitgiften 1901 verge- lijkt, is het verschil groot. De leeuw is veel duidelijker en sierlijker geworden o. a. in de pooten, de manen, de staartde blokjes en de lijneH van het blauwe veld ziju fijner geworden, de letters van het randschrift en het jaartal zijn fraaier en duidelijker, en ook de muntteekens ziju sierlijker. Even gunstige verandering is gekomen in de voorzijde, zoowel bij den krans zoo fier en zelfbewust voor haar was verschenen, had haar vertrouwen verloren haar eigen ongeluk deed haar alle hoop mistrouwen en had haar hart verbitterd. Alles was zoo slag op slag over haar gekomen dat zij het vertrouwen op de wereld, die haar zoo schoon voorgekomen was, had ver loren. Zij richtte zich op en wendde hem haar bleek gelaat toe. .Dat ik je beminde en nog bemiu, weet je," sprak zij met vaste stem. .Wordt eerst een man! Leer dat eCrst, jij en Robert; vooralyy", die hem totlicbtzinuig- heid verleidde. Ik kau je nu zeggen ik wil voor je dezelfde blijven en op je hopen maar ik mag het nietIk ben arm geworden, zal vau de goed- heid van tante afhankelijk zijn, totdat het mij gelukken zal De tranen dreigden haar in de oogen te komen, maar zij drong ze terug. .De minachting, de onverholen afkeuring, die je oom mij heeft getoond, is voor mij duidelijk ge- noeg i hij heeft zich sedert niet verwaardigd naar ons om te zien, en ik ben overtuigd, dat je hier tegen zijn wil voor mij staat. Ik kende je als vriend sedert mijne kindsheidik beminde je, niet als den erfgenaam van groote bezittingen. Ik kan niet beoordeelen, wat Robert mij over de wanorde in je financien gezegd heeft. Je zult alles weer kunnen inhalen, verman je daartoe dus. Robert en ik zijn door een goeden, maar ouden, zwakken vader niet gehard tegen den strijd des levens, die nu gekomen is, en jij evenmin, omdat je zoo vroeg wees bent gewordenmaar ik zal dien moedig aanvaarden en zal het kunnen, want ik hoop, dat mijn hebzuchtige broeder zooveel voor mij zal overlaten om ten minste een poos tegen gebrek beveiligd tc zijn, wanneer ik het vader- als de letters en het cijfer 1, dat een slankeren vorm gekregen heeft." Bij den nieuwen cent is de ook overal elders door de regeering gevolgde spelling toegepast. Liet men bij den nieuwsten muntstempel der guldens schoorvoetend de Y in .KONINKRYK" vallen, de G werd nog gehandhaafd thans heeft ook deze plaats gemaakt voor de gebruikelnke K. TER NEUZEN, 8 Januari 1902. De Maandag door de tooneel vereeniging Voor- uitgang is ons streven" gegeven uitvoering ten bate van een eventueel te stichten ziekenhuis, was wederom een succes voor de vereeniging. De bovenzaal van het .Hotel de Commerce" was geheel bezet, met belangstellende toehoorders, die hoogst voldaan waren over de opvoering van het drama .De Brnsselsche Straatzanger" en het blijspel .Het bedrogen drietal", welke stukken weder flink van stapel liepen. Door den heer Vau Borssum Waalkes, werd namens het comite tot stichting van een zieken huis, de vereeniging dank gezegd voor haar pogen om het comite te steunen, dat roorzeker weer wat nader tot het beoogde doel zal brengen. Door het telegraafkantoor alhier werd in het afgeloopen jaar behandeld het volgende aantal telegrammen Verzonden naar het binnenland 6805 buitenland 11790 18595 Ontvangen uit het binnenland 5483 buitenland 6908 12391 Dienstsfelegr. (ontvangen en verzonden) 174 Opgenomen en verder geseind, dus tweemaal behandeld 19631 Totaal 50791 Bij Koninklijk Beslnit is benoemd tot be- taalmeester te Assen, den heer J. F. Heemskerk, thans in gelijke betrekking te Tiel, vroeger te Sas van Gent. Hoek, 7 Jan. Bij de heden alhier vanwege de vereeniging .Doelmatige Samenwerking" ge houden aanbesteding van de levering van 138,000 Kg. superphosphaat is aannemer geworden de heer P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,42 per 100 Kg. De hesr J. J. van Arenthals te Hansweert werd aannemer voor de levering van 42,200 Kg. chilisalpeter, voor f 11,26 per 100 Kg. lijk huis moet verlaten. Die arme tante" zij reikte deze de hand en kuste haar .verliest ook een deel van haar verraogen door hem, nadat Roberts lichtzinnigheid haar reeds een groote som heeft gekost. Zeg dus aan je oom, dat Francisca Brinkman nog in het geheel niet je verloofde isdat ben ik ook niet, want uiemand dacht bij al het ongeluk aan een verloving je hand is vrij en wat je hart betreft moet je zelf maar weten wat je hem daarvan wilt zeggen Zij reikte hem de hand, die zoo koud was, dat hij er van schrikte. Eer hij het kon beletten, was zij weggesneld naar de kamer harer tante, waariu zij hoopte niet gezocht te worden. Otto van Schimmelpfennig stond daar als ver- lamd. Was dat dezelfde, die hij alreeds sedert zijne kinderjaren als de zijne beschouwd had. Zij had den band, die hen sedert had verbonden, verscheurd, met een vastberadenheid die hem sprakeloos deed staan. .Ik wist, wat er gebeuren zou wanneer u kwam Zij is trotsch en ongelukkighoorde hij de zachte stem van tante Polda zeggen. .Ga maar heen en volg uw oom Ook zij verliet hem. Hij stond alleen in de kamer, waaruit hij zag het niet reeds zooveel weggeruimd was, daar Fransje haar tante naar Keulen zou vergezellen. .Nu, goed. Naar Heinrichshof riep hij, met den voet op den grond stampend. .Oom zal minstens zooveel doen, dat hij voor mijne schulden borg staat, en Fransje zal zich overtuigen, dat ik een ander mensch wil worden (Wordt vervolgd). TEH SEUZESSflHE (OIKAVT Dit blntl veraikynt jlaandag-, Woen.dag. en Vrijdagavond, altgezonderd op Feestdagen, blj de Flrma 1". A. VAM PI HAMDM te Tei SemieB. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het suppletoir kokier no. 3, van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1001, in af-chriilgedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Nenzen, 7 Jannari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoeml, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1