(aemengde berichten. Zuiddorpe. De loop der bevolking dezer gemeente over 1901 was als volgt Geboren 24 m., 15 vr., totaal 89. Overleden 6 m., 7 vr., totaal 18. In de gemeente vestigden zich 44 m., 35 vr., totaal 79, terwijl naar elders vertrokken 25 m., 25 vr., totaal 50. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1900 498 509 1007 31 1901 535 527 1062 alzoo vermeerderd met 55 zielen. Er werden 15 nuwelijken gesloten. Hontenisse. De fundamenten van het liefde- huis, dat door het R. K. armbestuuj alhier gesticht wordt, zijn gereed. Het verdere gedeelte van het groote gebouw, dat voor circa 20,000 gulden aanbesteed is, zal in het a. s. voorjaar voltooid worden. Walsoorden, 2 Jan. De heer H. J. Yisser herdacht heden den dag waarop hij vodr 25 jaar in dienst trad als waterbouwkundig ambtenaar bij het waterschap Walsoorden. Talrijke bewijzen van belangstelling, in den vorm van geschenken en felicitaties, vielen den jubelaris bij die gelegen- heid ten deel. Door het bestuur en de led^n van den Dijkraad werd hem, onder hartelijke woorden van den voor- zitter, de heer P. A. Adriaansens, een prachtige pendule met coupes aangeboden, en hem tevens medegedeeld, dat, onder nadere goedkeuring van heeren Ged. Staten, door den Dijkraad van het waterschap, zijne jaarwedde met twee honderd gulden was verhoogd, en dus gebracht op twaalf honderd gulden. Biervliet. De heer W. J. Yal, candidaat te Rotterdam, heeft de toezegging van beroep naar onze N. H. gemeente aangenomeu. Vele jaren geleden stierf een hoog bejaard ingezetene, die door huiselijke rampen en vele wederwaardigheden in zijn bedrijf als schaapboer achteruit gegaan was, zoodat de schuldeischers niet het geringste uitzicht haddeu op de voldoening hunner vorderingen, die vele honderden guldens bedroegen. Voor Kerstdag arriveerde na jaren- lange afwezigheid zijn zoon uit Amerika, die de schulden zijner ouders vereffende. Hieruit blijkt, dat de eerlijkheid de wereld nog niet uit is. Heen, (N. Braband.) Bij de alhier gehouden aanbestsding van 90600 kilos Superphosphaat, 18 %oplosbaar in water, was het minst ingescbreveu door den heer P. A. Adriaanssens Pz. te Wal- zoorden voor de som van f 3,17 per 100 kilos, aan wie de levering is gegund. Op Nieuwjaarsavond kwam de trein, te 6,22 uur van Hulst vertrokken, te Cliuge aan met het zeer verminkte lijk van e6n mansperoon, aan de machine hangende. De verongelukte was zekere Er. T van Zeeuwsch- Clinge, vader van een huisgezin, een man soms met onheldere oogenblikken, zoodat de oorza&k van het ongeval niet uit te maken is. Het lijk, dat gebeel onkenbaar was, werd door de familie aau de kleeren herkend. Het is denzelfden avond naar St. Gilles gebracht, waar het Vrijdag is begraven. Er worden op Zuid-Beveland pogingen aangewend om een smedenbond op te richten. Een zoodanige bond bestaat reeds op Walcheren, waar van de 60 smeden er 45 zijn toegetreden. Men wil door onderlinge eamenwerking gemeen- schappelijke belangen bevorderen, door b. v. sameu steenkolen aan te koopen, een eerlijke onderlinge concurrence in de hand te werken het aantal wanbetaleis te vermindereo, enz. Door een ingezetene te Heinkenszand zijn bij gelegenheid van het Nieuwjaar aan behoeftigen zeventig dekeus uitgedeeld, waardoor vele blijde gezichten te zien waren. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. In het gebouw Odeon is iets nieuws te zier, het //phono-cinema-theater," eene vereeniging van bioscoop en phonograaf, welke de lang gekoesterde illusie, de tooneelsterren der gansche wereld in actie en stem te kunnen bewonderen, thuis met de pautoffels aan, zou verwezenlijken. Het phono- cinema-theater laat echter den indruk na, dat deze ill usie eene illusie zal moeten blijven. Hoe nauw- keurig men de beide reproduceerende apparaten, kinematograaf en phonograaf, ook laat werken, waardoor dan althans de phonografisehe stem en de kiuematografische beweging precies gelijktijdig De eer van zijn naam dulde niet, dat hij de woekeraars, aan wie Otto zich zoo onverantwoor- delijk overgegeven had, zou aanklagen en hij kon evenmin dulden, dat zijn neef intuschen in de handen van andere geldma inen vie], die bereid waren den majoraatsheer zoo lang boven water te houdeu, want dat was erger dan een gerechtelijke bewaring, die hem bij goede oogsten weer op de been kon helpen. ,/Iets blijf je nog over, wanneer jij je daartoe in sfaat acht," had hij ten slotte getroost. //Ga naar Heinrichshof en bestudeer erustig de landbouwkunde. De oude Waldmiiller, die zoo zwak geworden is, moet wegjij moet echter die huwelijksplannen uit je hoofd zetten 1" (Wordt vervolgd). worden gehoord en gezien, het blijft een phono grafisehe stem en een kinematografische beweging. Het eigenaardige, dat de toestellen zelven bij de wedergave der werkelijkheid, elk voor zijn eigen deel, daaraan toevoegen of ontnemen, vermindert de kans, dat het ooit gelukken zal, den indruk te geven, als hoorde men de door de kinematograaf in acte gebrachte figuren spreken of zingen. Men ziet de beweging en men hoort de stem; maar deze beide gewaarwordingen blijven op een zonderlinge wijze gescheiden. De vertoouing geeft daarom niettemin een nieuw vermaak. En enkele nummers, het duel uit ^Cyrano de Bergerac" met Coquelin aine, een scene uit de »Hoofsche juffers," Sarah Bernhardt als Hamlet en een Oostersche dans van Cleo de Merode zijn representaties, welke de beste bioscopen hier nog nimmer vermochten te geven. Op oogenblikken, dat de phonograaf niet de menschelijke stem heeft weer te geven, doch andere geluiden, als het klik-klak der degens of de harde klappen van knock-abouts, valt de samenwerking van de beide toestellen het ge- lukkigst uit. Een hartverscheurend ongeluk had Vrijdag- morgen op de landbouwonderueming #Graan voor Visch," te Waddingsveeu, plaats. De arbeider Kervel had bij het stroosnijden met de stoom- stroosnijmachine het ongeluk met de linkerhand tusschen de messen te raken. In minder dan een minuut was de arm tot onder den elleboog aan stukjea er af gesneden. Dr. B-uins Slot verleende de eerste heelkundige hulp; terstond daarop werd de ongelukkige per rijtuig naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Onlangs kwam aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam bij een der inspecteurs een man om onderstand vragen. Nadat deze vriend vertrokken was, bleek dat met hem een winterjas, aan dien inspecteur toebehoorende, was verdwenen. Alzoo was een diefstal gepleegd in het hoofd bureau van politie onder de oogen van een amb tenaar, belast met het opsporen van strafbare feiten. Natuurlijk werden onmiddellijk na de ontdek- king alle pogingen in het werk gesteld om den dader weder in handen te krijgen en het mocht der recherche gelukken in een huis van verkoop met recht tot wederinkoop, den jas in beslag te nemen en den dader op te sporen, die thans wel zijn onderhoud van Rijkswege zal ontvangen. Het Paleis voor Volksvlijt herbergt deze week een vreemden gast, Meester Papuss, ge- boortig uit Buenos-Aires, die acht dagen en acht nachteu achtereen doodstil ligt in een glazeu kist onder water, het gansche hoofd gewikkeld in ilauel. Acht maal 24 uren brengt Meester Papuss aldus door, onbewegelijk, zonder eten of drinken. Zaterdagavond was een vrij talnjk publiek er getuige van, hoe hij afscheid nam van deze wereld voor den tijd van een week. Na eerst zijne helpers te hebben onderricht, hoezij met hem hadden te haudelen, nadat hij zich zelven in een staat van verstijving zou hebben gebracht, legde hij zich om polsen en enkels een stijf verband. Vervolgens omsnoerde hij zich de lendenen met een gordel en stak daarin de enkele wereldsche zaken, welke hij voor alle veiligheid wilde mede- nemen in zijn tijdelijk graf. Daarop omwikkelde hij zich het gansche hoofd met flanel, keerde een oogenblik tot zichzelven in bij wijze van auto- suggestie, nam vervolgens twee ethercapsules in den mond en sloot toen ten laatste ook dezen af met flanellen windselen. Nu strekte hij zich op den grond uit, kneep de handen tot een vuist, en na enkele convulsieve bewegingen van het lichaam lag Papuss als een doode uitgestrekt een lichte ademhaling alleen verried het leven. Men schoof hem in de glazen kist, die iuwendig elecirisch verlicht was. De opening werd gesloten en men droeg den schijndoode naar een ijzeren kuip, waarin de kist werd neergezet. Door een electrisch ventiel werd vervolgens het inwendige der kist in gemeenschap met de buitenlucht ge steld. Versche lucht wordt alzoo voortdurend toegevoerd, maar dit is dan ook al, waarop meester Papuss 8 dagen en 8 nachten zal leven. De kist is onder de oogen van omstanders verzegeld nadat Papuss uit den etherslaap ontwaakt zal zijn laat men het basin vol water loopen en zoo blijft de zonderlinge gast dan in zijn kristallijnen graf, electrisch verlicht acht maal 24 uren onder water, zonder beweging, eten of drinkeu. Meester Papuss zegt, dat hij tot dit experiment in staat is door auto-suggestie, een door veel- jarige oefening verkregen uiterste zelfbeheersching. Deze auto-suggestie vergunt hem ook lichamelijke smart te trotseeren. Hij doorsteekt zich de armen met naalden, loopt barrevoets over de puuten van door een plauk gedreven spijkers en staat met de bloote voeten op het scherp van zwaarden. Ook van deze maeht over zich zelven legde hij Zaterdagavond eenige proeven af alvorens zich in den schijndood te begeven. Een ingezetene te Blijham kocht dezer dagen een haas tegen 25 cent p;jr pond. Het beestje werd geslacht, en wat bleek toen Achter in de lichaamsholte was het dier opgevuld met bijna een pond tin en lood. De Rijksveldwachter Dubbel, gestatiouneerd te Sommelsdijk, is Zaterdagnacht op noodlottige wijze om het leven gekomen, als si ichtoffer van zijn plicht. Met een collega was hij tussschen Nieuwe Torge en Sommelsdijk op surveillance, toen zij een aantal stroopers betrapten, naar gissing 8, die met een lichtbak op het wild loerden. Behoedzaam nader- den zij de stroopers, zonder dat dezen daar iets van gewaar werden, totdat Dubbel eensklaps een hunner in den rug aangreep. De strooper keerde zich om en tegelijk viel een schot, waarop Dubbel onder zwak gekreun ineenzeeg. De andere veldwachter boog zich over hem heen, om te trachten hem hulp te verleeuen en inmid- dels ontkwamen alle stroopers. De getroffene gaf weldra geen teeken van leven meer, waarna zijn kameraad zich verwijderde om in de naastbijzijnde woning hulp te gaan halen. Het duurde echter een kwartier eer hij een boerderij bertikt had, vanwaar een boereukuecht hem met een lantaarn vergezelde en het kostte hun nog moeite den gevallene terug te vinden. Zij vonden hem als lijk, met een schotwond in de liuker- borst en den baard aan de linkerzijde geschroeid, waaruit blijkt dat het schot in de onmiddellijke nabijheid is gelost. Hierdoor vermoedt men, dat bij den strooper geen opzet aanwezig was om den veldwachter te dooden of te verwonden, maar dat bij het zich snel en verschrikt omkeeren, toen de veldwachter hem aangreep, het geweer van den strooper bij ongeluk is afgegaan met het bekende noodlottige gevolg. Om half vijf in den morgen werd het lijk van den verslagene door den anderen veldwachter en den baerenarbeider thuis gebracht. De ongelukkige laat een gezin na. Onmiddellijk werd de justitie te Rotterdam telegrafisch van het voorgevalleue in kennis gesteld en alle reizigers, die met de eerste booten van Mid- delharnis en andere plaatsen vertrokken werden door de politie gadegeslagen, wat echter geen resultaat opleverde. De justitie begaf zich naar de plaats des onheils om een onderzoek in te stellen. Te Oudewater was het sedert onheuglijke tijden gebruik, dat in dun oudejaarsnacht te 12 uur door de nachtpolitie, den burgemuester en den leden van den raad, een heilwensch werd toegezongen. In de laatste jaren waren de meeste raadsleden op dat gebruik niet gesteld en werd door B. en W. in een openbare raadsvergadering zulks ter sprake gebracht en bleek, dat de meeste leden het gebruik wilden handhaven, doch niet wilden, dat bij hen werd gezongen. Hoezeer ook de ingezetenen gehecht zijn aan aloutle gebruiken, bleek oudejaarsnacht, toen het publiek, zooals gewoonlijk, zich te 12 uur aan de Markt verzamelde, van daar zingende naar een der raadsleden begaf, die zich tegen het zingen had verklaard en een groote ruit in zijn woning verbrijzelde. Door het spoedig en beleidvol optreden der politie werden verdere ongeregeldheden voorkomen en deed de burgemeester een nabijzijnde herberg ■luitet. Te Antwerpen is de justitie bezig met het onderzoeken van ontvangen inlichtigen over een lange reeks misdaden waarvan de dader onbekend bleef. Deze dader zou een zekere M. zijn, die nu in de gevangenis zit wegens moord in de Egmontstraat. De inlichtingen werden uit eigen beweging gegeven door een herbergier die blijkbaar met M. in verbinding stond. Tenminste M. 's vrouw kwam telkens bij hem, als de advokaat van haar man haar om getd maande. Misschien begon dat de herbergier te vervelen, en misschien ook voelde hij zich door de veroordeeling van M. veiliger, in ieder geval hij ging naar dejuistitie en deelde haar rnee, dat M. betrokken was bij zeven of acht moorden of pogingen tot moord. Voorts had hij met een familie 8. een aantal diefstallen gepleegd. M. werd er ook over ondervraagd, en toen kwam er nog meer aan 't licht, meldt men. Speciaal de aandacht trekken de gebleken feiten van den moord op twee vrouwen te Hemixem en die in de Stefaniestraat in 1899. De koniog van Belgie heeft onlangs te Nice met baron Van Zuylen, den voorzitter der Club van automobilisteu, een bijeenkomst gehouden ter bespreking van een grootsch plan het aan- leggen van een breeden rijweg tusschen Ostende en Parijs, bepaaldelijk bestemd voor automobielen, dus ook voor wedstrijden. De moordenaar van mejuffrouw Hersbrunner, die op afschuwelijke wijze in den nacht van 22 December in een trein bij Nizza om het leven is gebracht, is ontdekt en gevangen genomen. Twee verdachte individuen, die onder verdenking stonden, en in voorloopige hechtenis waren ge steld, wisten zich te legitimeeren, de een als een zakkenroller en de ander als een inbreker. A.an de misdaad, op mej. Hersbrunner gepleegd, bleken zij echter onschuldig te zijn. Maar thans is de ware dader gevat. Hij heet Henri Vidal. Hij dreef een handel in ooft en bloemen, en was de verloofde van mejuffrouw Hersbrunner, die in dienst was in een banketbakkerswinkel te Monte Carlo. Samen hadden zij een bedrag van fl 300, dat zij aan de speelbank hadden gewonnen. De goede verstandhouding scheen den laatsten tijd echter verstoord te zijnhet meisje had althans Vidal te kennen gegeven, dat zij het oorspronkelijk plan om spoedig te huwen, niet wilde laten doorgaan. Hij eischte toen zijn geld en zwoer wraak, en den 22 December volvoerde hij zijn afgrijselijk voornemen. Zes dagen heeft hij in den omtrek rond gezworven, tot hij gevat werd wegens diefstal. Hij ging's nachts uit stelen, terwijl hij den dag met slapen doorbracht. 1 «en men aan het station te Nizza achterdocht tegen hem begon te koesteren, en bij gearresteerd werd bij de ontdekking van zilverwerken in zijn koffer, die van diefstal bleken afkomstig te zijn, wist men nog niet, dat men den dader van den treiumoord te pakken bad. In zijne verwarring heeit hij zish echter zelf als zoodanig aangewezen. Een Duitsch vakblak schat het aantal werk- loozen in Duitschland thans op een half millioen. Gelijk het er bijvoegt, zou het getal nog veel aanzienlijker zijn geweest, indien niet vele werk- gevers, in plaats van arbeiders te ontslaan, liever halve dagen lieten werken of slechts enkele dagen in de week, en indien niet de arbeidsbeurzen meer dan vroeger hadden geholpen om elders werk te vinden. Te Kalamata, in Griekenland, heeft dezer dagen een buitengewoon hevig duel plaati ge- vonden. De onbekende aanleiding er toe moet zeer ernstig geweest zijn, want de voor- waarden, waaronder gestreden werd, waren onge- meen zwaarer zou met revolvers geschoten worden zoo lang tot een der tegensUinders gedood was, of om genade vroeg. Een der duellauten, een jonge man, overleed, nadat hij door 32 kogels getroffen was. De fbestand van zijn tegeustander, die eveneens gewond werd, is zeer zorgwekkend. Een arme boer in de omstreken van de Italiaansche stad Bescia, ving dezer da«reu een paling, waarin hij bij het schoonmaken een zwarten kogel vond. Later bleek die kogel een zwarte parel te zijn, waarvoor een juwelier te Milaan 19,000 gulden gaf. Drie wachters van den vuurtoren van Gris- Nez, bij Boulogne, hebben terecht gestaan wegens het vangen, dooden en verkoopen van door de wet beschermde vogels. Zij hadden in den trektijd, tusschen 10 en 14 October, 6000 vogels van allerlei soort, o. a. 3500 leeuwerikken en 800 lijsters gevangen, door een onder de lantaren gespannen net. iien statistiek, door den Parijschen geiond- heidsraad opgemaakt, toont aan, dat sedert 1886, toen met de behandeling van de hondsdolheid volgens Pasteur s methode een begin werd gemaakt, 26,105 personen, door dolle honden gebeten, in het Pasteur-instituut verpleegd zijn. Daarvan zijn er slechts 107 aan die vreeselijke ziekte gestorven, terwijl de 26,165 zonder de inenting bijna alien reddeloos verloren zouden zijn geweest. Er is alweer eens een middel uitgevonden tegen zeeziektenu er eeus een, waarvan men zeggen kan, dat, als't tegen die ziekte nietbaat, t in elk geval toch ergens anders goedvoor is. olgens het Tijdschrift voor Geneeskunde" zou nl. een uitstekend middel zijn regelmatig diep adem halen. Nog beter helpt dit, als men door zingen, fluiten, hardop tellen enz. zijn aan dacht van de bewegingen van 't schip weet af te leiden. Ook voor andere gevallen zou dat middel nuttig zijn, nl. bij neusbloedingen. Door diep inademen door den neus en uitademen door den mond houden dikwijls neusbloedingen spoedig op. 1 egen hik werkt diepe ademhaling eveneens zeer krachtig. Men zou er kunnen bijvoegen, dat zulk adem- halen 6dk zeer gezond is, wanneer men geen zeeziekte heeft te vreezen, noch neusbloedins of hik heeft. Een filantroop in Engeland heeft 200,000 pond sterling ter beschikking gesteld van koning Edward, die beslist heeft, dat er een sanatorium voor teringlijders voor zal Worden gebouwd. Een wedstrijd zal worden uitgeschreveu, waaraan alle doktoren ter wereld kunnen deelnemen, voor een model van een groot sanatorium. Er zijn prijzen van 500, 200 en 100 pond sterling voor uitgeloofd. De Londensche */8tandard" vernam uit Brussel ,/De Nederlandsche minister van Buitenlandsche zaken heeft een lang onderhoud gehad met den voorzitter van de »Ned. Zuidafr. Vereeniging" in zake het overbrengen van vrouwen en kinderen van Boeren uit de concentratiekampen naar Nederland. Het gesprek had ten gevolge, dat het plan als onuilvoerbaar voor goed opgegeven is.'' De mensch der toekomst. Een profes sor natuurlijk een Amerikaansche heeft dezer dagen voorspeld, hoe de mensch der toekomst er zal uitzien. Hij beweert, dat de menschcn over eenige eeuwen een geslacht zullen vormen van vierteenige reuzen met zeer veel hersenen De hersenen zullen buitengewoon sterk ontwikkeld zijn en het lichaam wordt zeer groot. De mensch der toekomst zal een paar ribben minder hebben dan die van thanshij zal bovendien zonder kleine teenen moeten loopen. Hij zal veel langer leven, besmettelijke ziekten zullen volkomen onder controle staan, insecten, die ziektekiemen overbre Jen, zullen zijn uitgeroeid, geda.hten-machines zullen den mensch der toekomst helpen bij zijn geeste- 'jken arbeid, zijn geheugen zal geweldig sterk zijn (een nadeel voor debiteuren zonder geld maar hij zal zich volstrekt niet bemoeien met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2