A 1 g e m e s a Nieuws- en Advertentieblad 7 o o r 2eeuwsch-?laander$a. Kantoorbehoeften. Kantoor- en Schrijfbehoeften Engeland en de Z.-A. Republiek. No 4172. Dinsdag 7 Jantiari 1902. 42® Japans'. LAURA'S HUWELIJK. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FBUILLBTO N TER NEUZEN, 6 Januari 1902. SEI1ZE5SCHE COIIRAST. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. a. 9 M n m na <a W Jf A A ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti# wordt de prjjs slechts tf eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. lien. Prijsopgaaf wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente-administratie van TER NEUZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende opgaaf en monsters, uiterlijk Maandag, 20 Januari 1002, 's namiddags 3 uren. Ter Neuzen, 6 Januari 1902. Burgesneester en Welhouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Een der bladen ontving uit Australia een afschrift van een petitie, door burgers van 't ge- meenebest aau 't bestuur der Presbyteriaausche kerk te Victoria gezouden. „Wij verzoeken u, zoo luidde dat geschrift, in den naam van al wat heilig is, als vertolkers en bewakers van het Evangelie van Vrede, oin aan het volk niteen te zetteu de volkomen onvereenigbaarheid van zulk een oorlog met de Christelijke grondbeginselen, en bet Parlement en de regeering van Australia aan te sporen om tot het Parlement en de re geering van Gr.- Brittanie het verzoek te richten, de vijandelijkheden te staken." Dat 't Australisch parlement daarop is ingegaan, we hebben er niet van gehoord. Maar te denken geeft toch 't antwoord van Australia's premier op den heilwensch van den Kaapschen premier. Sir J. Gordon Springg bad dan uit Kaapstad geseind ,/Beste wenschen met het nieuwe jaar. Mogen uw pogingen, met de onze, bewerken, dat het jaar vrede brengt aan Zuid-Afrika." Barton, de Australische eerste minister, ant- woorddewlk stem van ganscher harte in met den wensch, dat Zuid-Afrika dit jaar met vrede gezegend zal worden." 't Antwoord laat twijfel bestaan. Vrede Maarte wiens gunste De Kapenaar sprak van vrede tengevolge van Engelands ypogingeu". De Australier laat vrede, door welke oorzaken, in 't midden. Inderdaad, een dergelijk vage redactie van 'n officieel telegram geeft te denken. Botha heeft een rondschrijven gezonden aan al ziju onder-kommandanten, waarin hij hun verzoekt, den strijd vol te honden, daar het Engelsche parlement begin Januari bijeenkomt. Om nog meer geld zal dan gevraagd worden, ten-einde den oorlog voort te zetten. En dat zal het Engelsche volk niet toestaan, zei Botha, en dientengevolge zullen dan de troepen uit het laud worden teruggelrokken. 't Staat er zeer beslist. 't Engelsche volk zal meer geld niet toestaan. Vermoedt, weet Botha't Of is 'teen bloote aanmoediging van zijn mannen. Dat laatste zal 't wel zijn en de groote boer zal hier wel bij gedacht hebben is 't niet nu, dan toch allicht over een tijdje. Eens zal't Engelsche volk toch wel van de oorlogsbelastingen genoeg krijgen. Hertzog is nu weer in 'tZ.-Westen van den Vrijstaat, met 'n 400 man, en kostelijk is't verhaal van de wijze, waarop een Engelsche macht hem daar nazet. Den 25 December dan zag Hertzog zich door een te groote macht achtervolgd. De Boeren en nu laten we Laffan's agentachap 't woord vluchtten bij den aanblik van de groote Engelsche macht, waarop het grootste deel van deze ze achterna zette. Slechts een klein escorte bleef met den trein achter en werd spoedig daarop aangevallen door een troep Boeren, die een wagen buit maakten. De inhoud en het voertuig werden verbrandde drinkwaren werden medegevoerd. Toen de hoofdtroep terugkeerde, vluchten de Boeren. De correspondent van Reuter te Standerton seint nog over het „ongeluk" met het 14" bereden in- fanterie in het district Ermelo. De mannen, die hoeven *doorzochten", werden weggelokt door eenige Boeren, die zich snel uit de voeten maakten, en weldra ten getale van 500 onder Britz terug te komen en kapiteinCook te overrompelen. Eenige weinige Engelschen hielden later nog op een kopje stand, tot ook zij overmand werden. Aan Engelsche zijde werden 5 officieren gewond (van wie er 3 overleden zijn) en 5 man gedood en 80 gewond. Yijf Boeren sueuvelden en velen werden gekwetst. De gevangen Engelschen wer den spoedig losgelaten. De Boeren, zegt de correspondent, waren niet alleen in khaki gekleed, maar droegeu ook de knoopen eu onderscheidiugsteekenen der Engelsche uniformen. In den nacht van 31 December maakte Bruce Hamilton een nachtelijken marsch en slaagde er in, een Boerenlager te verrassen. De Boeren zagen de Engelsche strijdmacht lankomen. Velen ontsnapten over de grens van Swaziland, maar 22 Boeren werden gevangen ge- nomen en 14 wagens, benevens 500 stuks vee buitgemaakt. Uit Middelburg, in de Kaapkolonie, wordt ge- meldt, dat de koloniale troepen den 30 December Paul Coetzee met 26 Boeren achtervolgd hebben over de Tarka-Queenstown-spoorweg2 Boeren werden gedood en 1 doodelijk gewond 27 paarden vielen den vervolgers in handen. Dienzelfden dag namen vrijwilligers uit het district Graaf-Reinet 5 ^opstandelingen" gevangen te Welwood. Uit Kaapstad komt eindelijk het bericht, dat weer twee nieuwe gevallen van pest geconstateerd zijn. Een daarvan deed zich onder de Schotsche troepen voor. Natal gaat een 3 pCts leening van 24 millioen uitgeven ook a! een der zegeningen van den oorlog. Ged. Staten dezer provincie hebben aan den heer P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer te Hontenisse, vergunuing verleend tot het aan- leggen en exploiteeren van een stoomtram tusschen Walzoorden en de Belgische grens via de Neder- landsche gemeenten Hengstdijk, Stoppeldijk, Bosch- kapelle, Zaamslag, Axel en Zuiddorpe. Deze tram wil een verbinding maken tusschen Selzaete (Belgie) en Walzoorden (haven) en zou vooral van groot nut zijn bij het vervoer van suikerbieten. Hoek. De loop der bevolkiug dezer gemeente over 1901 was als volgt Geboren 41 m., 48 vr., totaal 89. Overleden 27 m., 17 vr., totaal 44. In de gemeente vestigden zich 56 m., 53 vr., totaal 109, terwijl naar elders vertrokken 43 m., 49 vr., totaal 92. raann. vr. totaal Bevolkine op 31 Dec. 1900 1114 1148 *2262 31 1901 1141 1188 2324 alzoo vermeerderd met 27 in., 35 vr., totaal 62 zielen. Er werden 29 huwelijken voltrokken. Axel. In het afgeloopen jaar werden alhier door het Rijkstelephoonkantoor behandeld 3734 telegrammen, waarvan 1887 ontvangen en 1847 verzonden. Vrij bewerkt door Amo. 48) Zij zuchtte diep en ging in hare kleedkamer. Een groot uur daarna kwam zij gekleed om uit te gaan, er weer uit. Zij zag bleek en ver- ward, alsof zij iets kwaads had gedaan. Zich bedwingend, schelde zij den bediende en gaf hem last, den koffer bij hare vriendin te bezorgen, want zij ging voor eenige dagen op reis. »U zult me niet meer terugzieu, mevrouw,' zei Jean lachende. ,,-Mijnheer Brinkmau heeft mij zooeven ontslagen, daar alles verkocht is. Hij ging een poosje geleden met twee vreemde heeren weg. Ik verlies niet veel aan dit huis hierMaar u, mevrouw, zult mij, hoop ik, niet vergeten." Zij hoorde hem niet en verliet de kamer, na- dat zij hem een goudstuk in de hand had gedrukt. «-Het lijkt hier wel een sterfhuisIk heb over haar ook zoo mijn eigen gedachten Nu ze je niet meer noodig hebben, kan je gaan," mompelde hij, boosaardig lachend, en draaide zich op zijn hielen om. XXI. Hoe geheim de officieren het ook wisten te houden, wat er dien avond voorgevallen was, toch had het plotseling verdwqnen van den als een origineel bekenden baron opzien gebaard. De hotelhouder, waar hij zijn intrek had genomen, deed drie dagen daarna aangifte bij de politie, en deze nam de zaak in handen, toen de vermiste niet kwam opdagen. De woning van barron Renuert werd nauwkeurig doorzocht, om iets te viuden dat inlichting kon geven, maar men voud niets van dien aard in zijn schrijftafel waren slechts uitnoodigingen voor soupers en betaalde en onbetaalde rekeningen. Brieven, papieren of ook maar iets dat van belang was, of op zijn bestaan, zijne familie, zijn vroeger leven betrekking had, kon men niet vinden. Hij had in het hotel gewoond en was beschouwd als een voornaam heer, wien niemand lastig durfde vallen. Zijne rekening had hij steeds op het eind van de maand belaald en daar de rekening over deze maand juist zou afloopen, durfde men bij zijne levenswijze hem nauwelijks verdenken dat hij opzettelijk was heengegaan om de betaling te ontloopen. Zijne kleederen dekten intusschen nauwelijks een tiende deel van zijne schuld. Men vermoedde dat hem een ongeluk was over komen, dat hij als een bekend nachtbraker beroofd en vermoord was geworden, want men wist, dat hij steeds veel geld bij zich droeg. Zijn gehuurde knecht werd in een scherp verhoor genomen en heimelijk bewaakt, maar moest in vrijheid gesteld worden, daar hij zijn alibi kon bewijzen. De eigenaar en de bedienden van het restaurant waar de baron dien avond het laatst was gezieu, zonder dat een van hen had bemerkt dat hij dit verlaten had konden slechts hetzelfde zeggen. Op een bescheiden ondervraging bij eenige van de officieren met wie hij dien avond te zamen was geweest, kreeg men het overeenstemmende antwoord, dat hij plotseling uit hun kring was verdwenen, zooals hij wel meer deed, onder voorwendsel dat hij op een andere plaats nog een samenkomst had. In dien zin luidde dan ook een bericht, dat van overheidswege aan de kranten werd toegezonden. Het was de politie zeer opgevallen, dat zq bij hare navraag bij de heeren, met vie hij in dat restaurant had verkeerd, zoo weinig deelneming voor den verdwenen baron had gevonden. De heeren waren alien ontstemd, omdat zij wegens hem lastig gevallen werden. Niemand had zich over zijn per- soou uitgelaten zij schenen alien tevreden te zijn dat hij weg was, en dit bracht de politie- beambten tot nadenken, tot navorschen. Dit leidde evenwel bij de achterhoudendheid der officieren tot nietsslechts iets kwam daarbij toevallig aan het lichter was dien avond een vreemde oude voorname heer in het gezelschap der officieren geweest, van wien geen der ondervraagden gewag had gemaakt en die aan den eigenaar van het restaurant ook onbekend was. De politie vermoedde dat er in die achterkamer gespeeld was, of liever gezegd, zij was er zelfs van overtuigd. De vermiste kon veel gewonnen hebben; misschien stond de vreemde heer in verband met het verdwijnen van den baron, maar men waagde het niet, daarnaar te informeeren, wegens den naam en de positie van de heeren dat kon een openlijk schandaal geven en dit wilde men zoo lang mogelijk vermijden. De officier van justitie moest eerst pogen uit te vorschen, waarheen de vreemde heer zich vermoedelijk met den baron had begeven, wanneer die ook in dien nacht nog een samenkomst had gehad, en dezen draad kon men slechts in handen krijgen, wanneer men den vreemden heer gevonden gehad. Hulst. De loop der bevolking gedurende 1901 was in deze gemeente ala volgt Geboren werden 62 m., 55 vr., totaal 117. Overleden zijn 41 m., 43 vr., totaal 84. In de gemeente vestigden zich 85 m., 112 vr., totaal 197, terwijl de gemeente verlieten 73 m., 75 vr., totaal 148. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1900 1321 1483 2804 31 1901 1354 1532 2886 alzoo eene vermeerdering van 82 personen. Koewacht. De loop der bevolking in deze gemeente over 1901 was als volgt Geboren werden 49 m., 48 vr., totaal 97. Overleden zijn 17 m., 21 vr., totaal 38. In de gemeente vestigden zich 50 m., 43 vr., totaal 93, terwijl naar elders vertrokken 77 m., 74 vr., totaal 151. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1900 1235 1137 2372 H 31 1901 1240 1133 2373 alzoo vermeerderd met 1 ziel. Er werden voltrokken 16 huwelijken, alien tnsschen jongmans en jongedochters. Er werden geboren 1 tweelingvanhetvr. geslacht. Onder de 3 als levenloos aangegeven kinderen waren 2 m. en 1 vr. Sas Tan Gent. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1901 als volgt Geboren 30 m., 30 vr., totaal 60. Overleden 15 na., 11 vr., totaal 26. In de gemeente vestigden zich 136 m., 153 vr., totaal 289, terwijl naar elders vertrokken 61 m., 64 vr., totaal 125. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1900 828 815 1613 31 1901 913 923 1836 alzoo vermeerderd met 90 m., 108 vr., totaal 198 zielen. Er werden 16 huwelijken gesloten. St. Jansteen. De loop der bevolking dezer gemeente over 1901 was als volgt Geboren 71 m., 60 vr., totaal 181, waaronder 6 onecht. Levenloos aangegeven 5. Overleden 22 m., 18 vr., totaal 40. In de gemeente vestigden zich 80 m., 67 vr., totaal 147, terwijl naar elders vertrokken 92 m., 83 vr., totaal 175. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1900 1371 1292 2663 31 1901 1408 1318 2726 alzoo vermeerderd met 87 m., 26 vr., totaal 63 zielen. Er werden 28 huwelijken gesloten. Dit laatste zou niet moeilijk geweest zijn, in- dien men in het restaurant had gewelen dat luitenant Von Schimmelpfennig des avonds met een ouden heer verschenen was. Maar zij hadden beiden in de voorste zaal in een half donkeren hoek geaeten. De luitenant was gedurende zijn verlof langen tijd niet meer in het restaurant ge weest er waren intnsschen andere bedienden ge- komen, zoodat de kellner die de beide gasten bediende, hen niet kende. De oberkelluer had niet op den ulanenluitenant in burgerkleeren ge- let, omdat deze zoo'n bescheiden plaats had op- gezocht. Intusschen waren de officieren die aan het spel hadden deel genomen, overeengekomen op geen enkele vraag, die betrekking had op dien avond antwoofd te geven, en ook geen gewag te maken van den ouden heer Von Schimmelpfennig, die hier een vreemdeling was. Het zelf recht oefenen, door dezen heer voorgeslagen, was inderdaad een uitstekend denkbeeld geweest, dat hen weer aan hun geld had geholpen, maar dat was juist de hoofdzaak, die moest verzwegen worden. Intusschen had de oude heer Von Schimmel pfennig zijn neef meegenomeu naar de landgoe- deren, om hem daar na onderzoek van den toestand te zeggen, wat voor hem het beste was te doenOtto had hem ook het bedrag zijner persoonlijke schulden genoemd dat voor een mensch bijna ongeloofelijk was. Zijn oom had hem intusschen de trearige overtuiging uitgesproken, dat hij er het best aan toe zou zijn, wanneer hij naar het buitenland en in vreemden dienst ging, totdat onder zijne mede- werking de treurige toestand weer verbcterd was*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1