BIJVOEGSEL Te: Neuzsnsche Dourant England en de l-L Republiek. Zaterdag 4 Januari 4902. No. 4171. Gemengde berichten. LAURA'S HUWELIJK. Uit nadere berichten over 't gevecht bij Twee- fontein blijkt, dat de Wet te meer op 't Britgehe karap daar belust was, wijl er een groote hoeveel- heid ammunitie en mondvoorraad aanwezig was. De Engelschen zullen denkelqk niet vertellen, of de Wet dien buit heeft binnen gekregen. Dat ze niet seinen, dat ze hun ammunitie en mond- kost in veiligheid brachten zegt ons met dat al genoeg. Maar ook voor de Wet's mannetjes was de overwinning *nog om andere redenen een behage- lijk voordeel. Ze beklommen den heuvel, waarop 't vijandelijk kamp gelcgerd was, barrevoets. Niet omdat ze geen kousen en schoenen meer hadden maar schoenen maken nn eenmaal geraas, en extra goed geschoeid hoopten zij toch immers, na de overwinning, den heuvel weer af te dalen. Zoo gebeurde 't ook. De losgelaten gevangenen en de Wet liet ze alien gaan, ze zouden maar lastig wezen mochten hun laarzen en een deel van hun overige kleeding achterlaten, zoodat een aantal van de Wet's rnannen hun uit- rusting weer eens in orde hebben gebracht. Volgens de laatste verliezeulijst zijn drie van de negen by Tweefonteiu gewoude officieren den volgenden dag aan hun wonden overleden. De overige gaan vooruit. //Central News" verzekert dat de Wet's macht versterkt was door Celliers en Prinsloo, en dat hij een 2000 man komman- deerde. 't Blad wil daarmee zeker te keDnen geveu, dat de overwingen nu niet zoo scbitterend was. Dat met zoo'u macht wel overwonnen moest worden. Maar dat de macht z66 bij elkaar ge- trokkeu was, en 't resultaat, dat blijft toch. Twee kaunonen en een maximstuk waren in 't Engelsche kamp. Er werd nog niet opgegeven wat daarmee geschiedde en niet ten onrechte spreekt men dus in Engelsche bladen de vrees uit, dat de Wet die zal aanwenden om de pas voltooide blokhuizenliju naar Harrismith te vernielen. Want die blokhuizon ziju den dapparen Afri- kaander een doom in 't oog. Een telegram van gister nog meldt aan de Standard" uit Pretoria, dat De Wet voornamelijk en alleen door de blok- huiaen zijn guerilla-taktiek bemoeilijkt ziet en tegen hen zijn krachtigste aanvallen richt, over 't geheel met gunstigen uitslag. Breedvoerige bijzonderheden over den slag vonden we in de volgende telegrammen Londen, 1 Januari. De bericbtgever van //the Standard" te Pretoria seint De Wet verscheen en verdween herhaaldelijk, met afwisselend geluk, ofscbcon moet worden toegegeveu, dat over 't geheel de uitslag gunstig voor hem was. Na mislukken van den aanval op Wilson's strijdmacht bij Heilbron, splitste hij zijn korn- mando en trok ten westeu van Lindley, waar hij de kolonels Elliot, Broadwood en Delisle ont- moette. Daar hij deze drie samen te gevaarlijk vond, gaf hij aan zijn mannen last, uiteen te gaan. FEUILLBTON Vrij bewerkt door Amo. z/Voor jouWant ik ben niet van plan, verder nog je brutale behandeling te verdragen." Hij drukte haar de hand en keek haarlachend aandoch nu bemerkte hij in haar gelaat dien trek van verbittering, welken hij tot dusver had weten te bezweren wanneer hij werkelijk gevaar z"g- jJe zult over mij tevreden zijn, wanneer ik alle onaangenaamheden overwonnen heb. Maar ver- lang niet, dat ik hun hierover de hand reik, want de voogd daagt mij voor de rechtbank en eischt van mij de beeedigde verklaring, dat ik mij geene gelden uit de nalatenschap van mijn vader heb toegeeigend, van een vader die mij steeds bij hen heeft achtergesteld sedert hij voor de tweede maal getrouwd was. Door deze aanklacht van den voogd zal ik met mijne handelsvrienden in een scheeve verhouding komende fabriek zal daaronder nog meer lijden. Zij moet dus verkocht worden, want verliet ik ze, dan ver- loor ze geheel hare waarde. Overweeg alles, want ik begin een eigen fabriek en jon zal het aan niets ontbreken. Denk aan de vooroordeelen der wereld tegen een gescheiden vrouw, vooral wanneer ze schoon is zooalt jij Hij kuste hare hand. Zij bespeurde bij zich zelve eene neiging om snel die hand terug te trekken, doch zijne laatste woorden deden haar aarzelen. Een lichte trilling echter verried hem hoe onaangenaam haar deze aanraking was. Be- stratfeud keek hij haar aan maar hij kon niet Dartnell, die intusschen in oostelijke richting trok, in de hoop De Wet van achteren te kunnen aanvallen, had, toen hij vernam dat het kommando was uiteen gegaan, geen andere keus dan terug te keeren. Toen hij later vernam, dat de Boeren zich bij Langberg weer samentrokkee, trok hij daarheen. De Wet had zijn manschappen ver- borgen in diepe dougas, maar toen hij inzag dat verder verbergen onmogelijk was, gaf hij bevel tot den aanval. De Boeren sprongen uit de dougas, snelden over een open ruimte, gedekt door een hevig vuur van geweren en pompons, rechtstreeks op het centrum aanmaar zij konden niet verder gaan tegenover het gevaarlijke vuur, trokken terug, veranderden van taktiek en her- nieuwden den aanval van een hoogen grond af. Zij vochten vier uren door en trokken toen terug in de bergholten van Langberg, toen zij hoorden dat Campbell in aantocht was uit Bethlehem. De Wet versterkte daarop zijn kommando met manschappen van Prinsloo en Celliers en trok noordelijk met 1700 man. Maar dit bleek een schijnbeweging te zijn, met de bedoeling, een aanval op de 400 yeomen van Firmans te dekken. Hierna is De Wet, plotseling zuid-oostwaarts terugvallende, naar Tweefontein getrokken, dat hij in den Kerstnacht bereikte. Hij verraste er de yeomen, wier kamp op de helling van een heuvel lag. In alle stilte kropen 1500 Boeren naar den voet van een afgrond, de laarzen uit, zooals zij deden op Majuba en Wagenheuvel, overmeesterden de wacht, openden toen een vreeselijk vuur en sprongen tusschen de tenten, waaruit de verschrikte yeomen met de wapenen in de hand te voorschijn kwamen. ledere man, die naar voren sprong, stak als een duidelijk omlijnde schijf af tegen de heldere lucht, terwijl de Boeren in de verwarriDg nauwelijks te onder- scheiden warenmen kon alleen aan hun triomf- kreten hooren dat zij er waren. De vreeselijke worsteling duurde een half uur. Het kamp met het kanon, den pompon en de helft der yeomanry was in de macht der Boeren. Het gsvecht was hevig en aan beide zljden het verlies groot. Rundle hoorde te Harrismith het vuren en zond een'ge manschappen af, die de Boeren in het bezit van het kamp vonden en maar ter nauwernood aan gevangenneming ontsnapten. De Imperial Horse begon drie uren later de vervolging maar te vergeefs. De Wet had zijn terrein goeil gekozen en was alweer in de heuvels in veiligheid met zijn buit, voorraden, kanonnen en munitie. Londen, 1 Jan. De //Standard" verneemt uit Pretoria De Wet ziet in, dat de blokhuizen de guerilla- taktiek bemoeilyken en onderneemt krachtige aan vallen tegen deze, over het geheel met gunstigen uitslag. Yerder wordt nog gemeld dat de Boeren een inval deden op de grens van Swaziland en Inka- ninikraal, den zetel der Koningin, aanvielen, doch er niet in geslaagd zijn, daarin door te dringen. Nog zijn berichten ontvangen van gevechten met de Boeren in Langsnek en den Bothapas op 28 Dec., waarbij deze zouden zijn afgeslagen. Ten laatste nog berichten uit Tweefontein, die berestigen, dat De Wet ontzagljjke hoeveelheden mondkost, munitie en wapenen buit maakte. weer boos op haar worden. Op haar gelaat kwam intusschen een bittere lach. Klaus had begrepen, dat zij ernst wilde maken van de bedreiging, die zy dezen morgen weer had uitgesproken. Zijn gedachten werden intus schen geheel bezig gehouden door de boodschap, dat de verwachtte kooper reeds heden in de stad komen en zoo mogelijk den koop sluiten zou. Zij mocht hem niet verlaten hij had haar heden nog herhaald, dat hij niet in eene scheiding toestemde. Deze verkoop kon hare stemming ook veranderen. Yoor het alleruiterste had het toeval hem nog een wapen tegen haar in handen gespeeld, dat hij voor haar gereed hield. z/lk kan niet bij een man blijven, diezooals men algemeen zegt zijn broer en zuster tot den bedelstaf gebracht en zijn vader den dood aangedaan heeft riep zij vastberaden uit, hem den rug toekeerend. ,Een gemeene leugen antwoordde hij. ,Men heeft je dat verteld, omdat ik zoovele van onze klaploopers, van onze gasten, mijn afkeer toonde, om heer in mijn huis te zijn. Je blijftIk, je man, beveel het je 1" z/Niets ter wereld zal mij langer bij je houdeo riep Laura, gedachtig aan hetgeen zij zooeven aan den overkant had gehoord, en met een blik vol verachting wilde zij naar de deur stappen. Hij trad haar in den weg en greep heftig hare hand. Een boosaardig lachen, z66 gemeen, dat zij sidderde, deed haar verschrikt stilstaan. z/Nu, neem dan ten minste den tijd om den armen, ouden man aan te hooren, die reeds her haaldelijk 's avouds zoo dringend naar je gevraagd en dezen brief voor je achtergelaten heeft 1" Hij haalde een verkreukeld couvert uit den zak en reikte haar dit over met een vorschenden blik. Laura nam het dralend aan. Zij las het adres TER NEUZEN, 31 December 1901. De loop der bevolking in deze gemeente over 1901 is als volgt Geboren199 172 871 Gevestigd898 330 728 597 502 1099 Overleden81 63 144 Vertrokken220 210 430 301 278 574 Bevolking op 31 Dec. 1900 4128 4380 8508 31 1901 4424 4609 9033 alzoo vermeerderd met 296 229 525 Er werden voltrokken 75 huwelyken, als tus schen jongmans en jongedoehters 60 jongman en weduwe 1weduwnaars en jongedoehters 8 weduwnaars en weduwen 5weduwuaar en ge scheiden vrouw 1. Er werden geboren 11 tweelingen, waarvan 12 m. en 10 v. en 1 drieling, 3 m. Onder de 17 als levenloos aangegeven kinderen waren 5 m. en 12 vr. In het jaar 1901 heeft het de volgende dagen geregend Januari 7, Februari 5, Maart 13, April 15, Mei 9, Juni 9, Juli 11, Augustus 6, September 10, October 14, November 12 en December 14 dagen. Zamen 125 dagen. Maandag vervoegde zich op de hofstede van een landbouwer een handelaar in klompen, die, naar hij zeide, van een der knechts nog wat te vorderea had. Hierover ontstond in de schnur verschil van meening, wat in handtastelijkheden ontaarde, waarbij de koopman met een riek of vork zoodanig op het hoofd werd geslagen, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Hoewel de verwonding niet direct gevaar oplevert, is de toestand van den man niet zonder zorg. Bij de politie werd aangifte gedaan en proses-verbaal volgde. Een drietal knapen werden de vorige week op heeterdaad betrapt, toen ze met behulp van een valschen sleutel een bezoek brachten in de kajuit van een in de Yluchthaven liggend plezier- jacht. Daardoor kwam aan het licht dat zij daar in de laatste weken meermalen waren binnenge- drongen en verschillende zaken, waaronder van waarde, hadden ontvreemd. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De heer J. van Wuyckhuize, onderwijzer aan de Christ, school op het Spui, gemeente Axel, is benoemd in gelijke betrekking te Brandwijk en heeft die benoeming aangenomen. De Belgische regeering heeft gunstig be- schikt op het verzoek van het hoofdbestuur der Maalscbappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om het kantoor Stroobrugge voor het IVde district onder de gewone voor- waarden open te stellen voor den invoer van hoenders en ander pluimgedierte. Philippine. De loop der bevolking dezer ge meente over 1901 was als volgt: Geboren werden 25 in., 18 vr., totaal 43. Overleden zijn 6 m. In de gemeente vestigden zich 47 m., 36 vr., totaal 83, terwijl naar elders vertrokken 26 m., 36 vr., totaal 62. Bevolking op 31 Dec. 1900 504 460 964 81 1901 544 478 1022 hare hand beefde, toen zij het schrift herkende. Dit zag hjj met voldoening. Zij bleef bsdaard, doch haar gelaat verbleekte. z/lk ken hem niet z/Moet ik hem dien brief laten teruggeven, als hij mocht weerkomen z/lk wil hem ten minste lezen Zij stak den brief bij zich. //Wellicht geldt het een goede daad z/Dat meen ik ook Zijn toon klonk spottend. z/Veroorloof mij intusschen, naar mijn kantoor te gaan!" Hij keek op zijn horloge. //De kooper beloofde op tijd te zullen komen. Wij zullen daarna toch nog een ernstig, laatste woord te wisselen hebben, al keer ik ook wellicht eerat laat terug." Hij verliet haar, zoo het scheen alsof hij zeker was van zijn zaak, terwijl Laura, naar adem hijgend, op een stoel neerzouk. z/Zij heeft er geen begrip van, hoe gemakkelijk een handelsman dergelyke brieven weet te openen I" mompelde hij lachend in den corridor. //Een fameuze ontdekkingIk herkende hem, want ik zag hem eens bij den bankier binnentreden, om geld te wisselen, en die noernde mij zijn naam Jean trad hem te gemoethij meldde, dat een vreemde heer hem wachtte op het kantoor. z/De koop zal dus zoogoed als gesloten zijn Intusschen had Laura zooveel moed gekregen om dsn brief te openen. Zij aarzelde nog met het lezen. z/Hij vervolgt mij opnieuwDe arme, oude man, zoo noernde hij hem Om aan hare opwinding een einde te maken las zij vastberaden z/lk verwacht je Dinsdagavoud acht uur, Stads- park, bij het standbeeld van Schiller. Anders ver- loren z/Verloren Ik vergiste mij dus niet toen Overslag. De loop der bevolking dezer ge meente over 1901 was als volgt: Geboren werden 8 m., 7 vr., totaal 15. Overleden zijn 5 m., 4 vr., totaal 9. In dese gemeente vestigden zich 29 m., 15 vr., totaal 44, terwijl naar elders vertrokken 28 m., 15 vr., totaal 43. Alzoo vermeerderd met 7 zielen. Hontenlsse. Door wijlen den heer P. van Leemput, dezer dagen alhier overleden, is aan het R. K. armbestuur (afd. Liefdehuis) te Groenendijk gelegateerd de som van f 3000,benevens een tweetal arbeiderswoningen. "rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelharg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken Z. A., oud 34 j., landbouwer te Hulst is wegens bedrog in koopwaar vrijgesproken. A. J. B., oud 46 j., werkman en schipper te Philippine, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. S. P. v. d. H., oud 21 j., metselaarsknecht te Zaamslag, (Othene), is wegens mishandeling veroord. tot 8 weken gevang. II. H. Jz., bijgeoaamd S., oud 15 j., pakjes- drager te Ter Neuzen, is wegens djefstal vsroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. P. A. d. B., oud 19 j., schipper te Ossenisse, is wegens diefstal veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. 1. J. D. v. D., oud 20 j., dienstknecht 2. D. J. v. D., oud 25 j., arbeider, beiden te Axel, zijn wegens mishandeling, de l,te veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht., de 2de vry- gesproken. 1. A. T., oud 28 j.,2. P. F. T., oud 20 j., arbeiders te Westdorpe, zijn wegens mishande ling vrijgesproken. F. d'H., oud 80 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. J. H., oud 20 j., dienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. P. F. V., oud 26 j., beurtschipper te Sas van Gent, is wegens mishandeling en huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen hecht. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank, is door den heer officier van justitie gsdesisteerd van het hooger beroep door ZEd. ingesteld tegen het vonnis dier rechtbank van den 10 December 1901, waarbij J. A. d. 8., oud 31 j., rijks-veld- wachter-opziener te Retrenchement werd vrijge sproken, van de aan dezen bij dagvaarding ten laste gelegde mishandeling. Zondag had op de boot van Zierikzee naar Rotterdam een treffend voorval plaats. De vrouw van S. v. d. H. te Renesse, verpleegde in het ziekenhuis te Utrecht, die op verzoek der familie naar huis kwam, stierf onderweg in de armen harer dochter. Het bevel van gevangenhouding, verleend tegen A. W., evangelist, beklaagd van brandsticbting, is door de rechtbank te Zierikzee weer met 30 dagen verlengd. In een herberg te IJzendoorn staken eenige werklieden van een steenoven tegen den wil van den herbergier vuurwerk af; er ontstond twist en de tapper kreeg zulke verwondingen, dat hij eenige uren daarna overleed. Vier van de vechtersbazen zijn bekend. ik geloofde hem weer te zien. Ook de angst om hem vervolgde mij sedert. Hij is in nood. Ik moet hem zien 1" Zij liep wankelend naar de slaapkamer, stak een kaars aan en verbrandde een briefje en couvert. In droevig gepeins verzonkeu, zat zij daar neder. z/lk zal ook arm zijn, wanneer ik hier vandaan ga, waar ik slechts weinige gelukkige uren heb doorgebracht. Ik kan niet anders dan afschuw voor hem hebben, sedert hij zich in zijne ware gedaante aan mij vertoonde. Een woord van beklag, misschien ook van werkelijk medelijdsn, vind ik nog slechts bij hen, die eens mij zoo lief warenHet is hem gelukt, mij ook van hen te scheiden en mij geheel vereenzaamd te laten staan, want hen, die hij nu zoo gaarne by zich ontvaogt, verafschuw ik om hunne ruw- heid Ik kan niet meer onder dit dak blijven en wachten, dat zijne brutaliteit, waartoe de booze geest hem drijft, voor niets meer terugschrikt. z/lk wilde hun, dien beklagsnswaardigen hierover verzoeken, mij voor korten tijd een onderdak te geven, tot ik," zij drukte de handen tegen de slapen en staarde voor zich tfja, tot ik gedaan heb, wat ik nu nog niet weet; maar hij drijft hen ook uit hun vaderlijk huis, hij gunt hun het daglicht niet, wat heb ik dus van hem te wachten I Ik ga naar mijne vriendinhij zal me vandaag niet storen Ik wil niets anders van hem hebben, dan wat ik had, toen ik dezen dwazen stap deed ik zal hun hierover nog vaarwel zeggen en heden- avond Hij zal me daarna ook niet meer vinden Ik wil, bet is besloten Het is me ruim om het hart, nu ik zoover gekomen ben I" (Wordt vervolgd). VAN DE VAN maun. rr. totaal raann. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5