Gemengde berichten. Telegrafische barichten. Door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij werd jl. Zaterdag ten huize van mej. de wed. Rolff te Axel aanbesteed het maken van keibestrating in 7407 M1. polderwegen met bijlevering van alle materialen. Voor deze aanbesteding werden IS biljetten iugeleverd, waarvan 4 van onwaarde. De geldige biljetten waren van J. F. Adriaansens-Polfliet te Walzoorden voor f 64924, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor /"6I762, A. van Dale te Cadzand voor f 56999, A. Vermorken te Hontenisse voor f 55000, A. de Waal te Lamswaarde voor 54800, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor f 54000, Jacs. Jansen te Ter Neuzen 7oor 53967, A. T. Rottier te St. Jansteen voor f 52675 en K. de Voa te Ter Neuzen en W. II. Swets te Hardinxveld voor 47944. Gegund aan de laagste inschrijvers. Met I Januari a. s. zal de zetel van de directie der spoorwegmaatschappij GentTer Neu zen verplaatst worden van Gent naar Brussel, Boulevard de la Senne 111. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari 1902 benoemd tot leden van den genees- kundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord- Brabantdr. J. C. de Man te Middelburg, F. D. Kolff van Oosterwijk, arts te Kruiningen, M. van Batenburg, arts te Prinsenhage, A. J. Wijnne, apotheker te Middelburg, I. J. Keijzer, apotheker te Tilburg en mr. A. P. L. Nelissen te Breda. Tot plaatsvervangende leden dr. J. F. Callenfels te Hulst, dr. G. Bruinstna te Teteringen, dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg, H. Beker, apotheker te Breda, J. C. van der Harst, apotheker te Middelburg en mr. A. P. Suouck Hurgronje te Middelburg. Hoek, 29 Dec. Voor eene talrijke schare hield Ds. E. F. K. Steller alhier zijne afscheids- rede naar aanleiding van Handelingen 20 32. Ds. Akersloot uit Sas van Gent richtte eene korle toespraak tot den vertrekkenden ambtsbroeder, waarna de gemeente den scheidenden leeraar toe zong het 4e vers van psalm 121. Hoek. Vrijdagavond 1.1. hield de jonge muziek vereeniging //Elk naar zijn krachten" alhier haar eerste concert voor hare rustende leden, die in grooten getale waren opgekomen. De verschillende muziekstukken werden goed uitgevoerd, zoodat directeur en werkende leden toonden, dat onder goede leiding en met stalen wilskracht in korten tijd veel te leeren is. Zij werden dan ook door het talrijke publiek herhaal- delijk toegejuicht. Valt dit te getuigen van het muzikale gedeelte van het programma, ook wat de voordrachten betrett, hebben we niets dan lof. Werden de toehoorders door //Echtscheiding", //Fritz te Waterloo", //Fabrieksmeisje" en //de Leeuw te Florence" sterk aangegrepen, ja tot schreiens toe bewogen, die tranen werden wegge- wischt en het gelaat zette zich weer in vroolijke plooi bij de opvoering van //Jochem Drup", //de vroolijke Brievenbestellers" en ,/Trouwlustigen" maar bovenal werd de lachlust opgewekt toen het komische stukje //de Ooievaar", ten beste gegeven werd. Toen kwam er aan het geklap en gelach haast geen einde. De luide toejuichingen die de spelers ten deel vielen, toonden maar al te duidelijk, dat de talrijk opgekouaenen zeer voldaan waren over dit eerste concert en dat die perzik naar meer smaakt. Axel, 28 Dec. Heden werd alhier ten over- staan van den notaris Van der Moer te Ter Neuzen en ten verzoeke van den heer J. M. Dregmans, secretaris te Hoek, in het logement van mej. de wed. L. B. A. Rolff, in het openbaar verkocht een woonhuis met toebehooren, erf en tuin in de Lange Noordstraat te Axel, groot 1 are 70 centiaren. Kooper hiervan werd de heer J. A. van Vessem, gemeente-secretaris van en wonende te Axel voor de som van f 2300. De nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht de som van f 443. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Bruinisse is benoemd de heer C. J. Bakker alhier. Koewacht. Onder voorzitterschap van den heer E. Plasschaert, wethouder dezer gemeente, hielden een 20tal voorname landbouwers Zondag eene vergadering om te komen tot onderlingen aankoop van een uitmuntenden dekhengst. De Voorzitter wees er in zijne iDleiding op, dat de dekgelden steeds hooger werden en toonde met cijferi aan, dat een goede dekhengst op een jaar nog al wat opb-engen kan. Hij kende een hengst uit de buurt die in een jaar 160 merries gediend had, waarvan 117 veulens gekomen waren. Rekende men op 100 veulens per jaar dan nog zou men door onder- linge aankoop gemakkelijker en goedkooper bediend worden. De heer Ch. L. Borm wees op rijks keuring en op het gevaar, dat men ieder jaar liep dat de dekhengst zou worden afgekeurd, waardoor hij veel in waarde zou verliezen. De heer David meende, dat wanneer ieder landbouwer voor elke merrie die hij bezat, 25 betaalde, men er ge- makkelijk komen zou. Besloten werd over 14 dagen nogmaals bijeen te komen tot het nemen van een definitief besluit en in dien tijd met andere landbouwers over de zaak te spreken en bij deskundigen nadere inlich- ingen te nemen. Koewacht. Onder voorzitterschap van den heer C.Dierick, burgemeester,hield de onderlinge paarden verzekeringmaatschappij „Steunt elkander" alhier hare eerste jaar vergadering ten huize van den heer E. de Vleeschouwer. Uit het ve.slag van den secretaris-penningmeester, den heer C. de Blieck, bleek, dat in het vorige jaar was ontvangen de som van f 601,58, terwijl de uitgaven bedroegen f 317,55, waardoor er een batig saldo was van 284,03. In het vorige jaar was slechts een verzekerd paard gestorven, waarvoor de som van f 280 was uitbetaald. Door deze gunstige toe- stand der kas was besloten de nieuwe leden een half procent meer te laten betalen. Er waren 11 nieuwe deelnemers met 13 paarden bijgekomen zoodat er thans zijn 71 deelnemers, die te zamen 163 paarden hebben verzekerd voor de som van 50295. In den loop van het jaar was slechts edn deelnemer en dat nog wel wegens verhuizing er afgegaan. Aan contributie werd voor het jaar 1902 ontvangen de som van f 531,45 zoodat er thans ruim /815 in kas is, welke op de Rijkspostspaarbank zullen geplaatst worden. De voorzitter zag met genoegen terug op het afgeloopen jaar, dat zoo gunstig geweest was voor de vereeniging. Slechts t'en paard was gestorven terwijl alle leden zich hadden beijverd om den bloei der vereeniging te bevorderen. De bestuurs- leden hadden steeds kosteloos de vergadering bij- gewoond, schrijfbehoeften of porto's worden niet in rekeuing gebracht, terwijl de controleurs met 5 cent per paard voor de keuring tevreden zijn. Besloten werd de koninklijke goedkeuring aan te vragen en het vereenigingsjaar te doen beginnen op 15 December in plaats van op 1 Januari gelijke diefstallen wordt schuldig bevonden en veroordeeld, een premie van 25 toe te kennen aan hem, door wiens bemiddeling de dief is ontdekt. Hoofdplaat. De heer J. Baars is hier Vrijdag na een ongesteldheid van nauwelijks een uur op een leeftijd van 61 jaar gestorven. Evenals in onze gemeente, zal dit plotseling overlijden in de Ter Neuzensche omgeving, waar de bekende boomenkooper zulk een groote werkkriug zocht en vond, velen pijnlqk treffen. 's Gravenliage, 30 Dec, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, ontving heden de Minis ters en de boofden der departemeaten van algemeen bestuur, in audientie. In de gemeente Schoterland hebben zich in ondertrouw laten opnemen een weduwnaar van 77 jaren en eene vrouw van 85 jaren. De laatste was tot nog toe ongehuwd. Nog steeds is de justitie te Amsterdam bezig met het onderzoek naar den moordenaar van vrouw Dijxhoorn. De kruier, die was opgeroepen naar aanleiding van een door hem bezorgden brief, is nog niet opgekomen. Er zijn verschillende personen gearresteerd en gehoord, maar alien zijn weer vrijgelaten. Te Utrecht zou een man van middelbaren leeftijd eens aan zijn kinderen laten zien hoe men door middel van een grooten sleutel en een spijker zoogenaamde klappertjes kon afsteken. Nadat daartoe de klappertjes en de spijker in de pijp van den aan een dun touwtje bevestigden sleutel waren gedaan, werd «en en arider met kracht tegen een steenen muur geslingerd. Het resultaat was echter ongelukkig voor den man. Bij het in aanraking komen met den muur kaatste de sleutel namenlijk terug en trof hem in het linker- oog, dat daardoor ernstig werd verwond en volgens den te hulp geroepen deskundige voor altijd ver- loren is. Inbrekers zijn op verschillende plaatsen in 't land weer ijverig aan 't werk. Terwijl een af- deeling van het gilde zich bijzonder aan Scheve- ningen en nu en dan ook aan den Haag wijdt, heeft een andere groep leden in den *heiligen nacht" een slil bezoek gebracht ten huize van den heer v. G., onder Schoten bij Haarlem, en daar ruim f 3000 aan bankpapier en eenige gouden sieraden meegenomen. En andere leden der broederschap bezochten eergisternacht de groote kerk te Schiedam, waar ze echter slechts f 5 uit de bussen stalenhet zware zilveren doopgerei hebben ze waarschijnlijk voor tin aangezien, want ze hebben 't in handen gehad, maar toch niet meegenomen. Ook in de consistoriekamer der St.-Walburgs- kerk te Zutphen is in den Kerstnacht diefstal gepleegd. De kasten zijn met ruw geweld open- gebroken en uit een blikken bus, staande in een dezer kasten, is een paar gulden gestolen. Evenals in andere plaatsen gaat ook te Rotterdam dikwijls het Nieuwjaarwenschen gepaard met dronkemans-tafereelen. Teneinde hieraan paal en perk te stellen, heeft de vereeniging tot afschafling van sterke dranken te Rotterdam, een Nieuwjaarsfeest op Woensdag georganiseerd, waar een ieder zich kan vermaken en versnaperingen op den koop toe krijgt. Naar aanleiding van diefstallen van telefoon- draad tusschen Rotterdam en Waddingsveen heeft de Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid, goedgevonden om telkens als een dader van der- Te Terheiden is Vrijdagochtend een 23jarige dienstbode, bij het glazenzemen uit eon 2e ver- dieping gevallen, met het gevolg dat zij op de plaats dood bleef. Toen een paar dagen geleden de hulp der Amsterdamsche brandweer werd ingeroepen voor een brandje in de Korte-Leidschedwarsstraat., vond men in de woning bij de familie R. vreemde toe- standen. In een linnenkast, die geopend was, stond een brandende kaars tusschen met peteroleum gedrenkte kleedingstukken, en in een ledikant, waarvan het bed op stoelen was gelegd en welk bed had gebrand, vond men de matrassen met peteroleum overgoten. Het echtpaar is voorloopig in bewaring genomen. De heer F. B. Weimar schrijft aan de H. Ct. Dat de vacantie-kaarten op de spoorwegen in den smaak van het publiek vallen, bewijst het veel- vuldige gebruik, dat daarvan gemaakt wordt maar jammer dat de meeste werklieden daarvan geen gebruik kunnen maken, daar juist in den zomer voor hen t minst gelegenheid is om te verzuimen. In den winter is zulks juist anders, en vooral de Kerstweek, tot en met Nieuwjaar, is voor de meesten een gedwongen rusttijd, waarvan velen gebruik zouden willen maken om hun familie buiten de stad te bezoeken. Zou het daarom niet mogelijk zijn, ook gedurende dien tijd vacantiekaarten af te geven tegen het- zelfde tariaf als a zorners Dit zou m. i. ook wenschelijk zijn tijdens de Paasch- en Pinkster- dagen. De H. C. voegt er nog een argument by in den zomer dienen die goedkoope kaarten voor pleizier, in den winter zouden ze den werk- man in de gelegenheid stellen werk te zoeken. Echt Amerikaansch, groot, niet zoo kinder- achtig klein als ook zulke dingen in Europa plegen te geschieden, was een ongeluk, dat in 't begin dezer maand tijdens een hevigen storm aau een spoortrein nabij New-York overkwam. Op de lijn langs de zeekust van New-Jersey liep een z.g. krantentrein, een trein die uitsluitend voor 't vervoer van dagbladen is bestemd en waarin zich dus alleen postbeatnbten bevonden. Het was avond en vloed met hoog water. De golven rolden steeds hooger en met meer kracht tegen den voortspoedenden trein aan. Weldra atoud de lijn geheel onder water en sloegen de brekers over de wagensde vuren in de locomotief gingen uit en de trein stond stil. Toen begon het voortdurend stijgende water zijn kracht op de rijtuigen te be- proeven, die heen en weer zwaaiende als bommen op zee. Door het opstapelen van pakken kranten aan de windzijde trachtten de postbeambten de rijtuigen in evenwicht te houden, terwijl losgeraakte dwars- liggers, rails, boomstammen enz. tegen de wanden beukten. Toen de dag aanbrak bevond men, dat de trein in drieen was gebroken en een remmer, die in den avond was uitgezonden om naar de locomotief te zien, deze niet had kunnen bereiken, maar aan de zijde van een wagen hing, met een troep uitgeputte wilde ganzen tot gezelschap. Gelukkig kwam er toen spoedig hulp opdagen in den vorm van een trein, die van New-York was gezonden om de vermisten op te sporen. Omtrent het ongeval bij Mildam (Fr.) meldt men nader De twee verdronkenen waren geen broedersde eene was II. K., de ander W. N., respectievelijk 20 en 21 jaren oud en beiden te Oudehorne woonachtig. Zij waren eerst met een hond aan het bunsingjagen geweest en klopten in den nacht aan bij W. Lap, turfmaker aan het Tjongerkanaal met eene zijner dochters had H. K. n.l. verkeering. Lap weigerde open te doen. Even later hoorde hij geroephij stond op en snelde naar het kanaal. Hij vond zijn klein bootje onderstboven drijven (het was zeer storraachtig weer,) terwijl de hond aan den kant van het kanaal zat te janken. Dade- lijk begon Lap te roepen dech hij kreeg geen antwoord. De buren werden geklopt, men begon te dreggen en al spoedig werden beide lijken op- gehaald. N. was pas uit Duitschland teruggekeerd met een aardigen spaarpeuning, dien hij zijne moeder, die weduwe is, had gegeven om daarvoor een koe en hooi te koopen. Waarom de personen het Tjongerkauaal overstaken, ligt in het duister. Dit was niet noodig om huiswaarts te keeren en ten zuiden van het Tjonger kanaal was hethee lemaal geen terrein voor het jagen op bunsings, daar men aldaar veenputten enz. vindt. De moeder van N. is radeloos. De geruchten, als zou aan misdaad gedacht moeten worden, bleken bij het onderzoek enkel verzinsels te zijn. De geheele omgeving leeft onder den indruk van het gebeurde beide jongelieden stonden heel goed ten naam en faam bekend. dejeuneeren en vervolgens werd het tweegevecht hervat. Nauwelijks was dit geschied ofScandone kreeg een stoot voor het hoofd, die hem terstond doodde. Woensdagochtend, tijdens de mis van zes uur, zijn dieven ingebroken in de pastorie te Nechin, in Henegouwen. De dieven hadden een bos sleutels gevonden, wat hun werk veel makke- 1 ijker maakte. De eigendommen der kerkfabriek en het fortuin van den pastoor zijn gestolen. Men schat de waarde van het gestolene op 60,000 frs. In het zuidoosten van Noorwegen heeft het in de laatste dagen buitengewoon hevig gestormd en gesneeuwd. Er zijn treinen ingesneeuwd, die nog niet uitgegraven zijn kunnen worden, en de meeste telegraaflijnen in dat deel des lands zijn vernield, De storm heeft ook in Kristiania en omstreken het verkeer zeer belemmerd. Naar aanleiding van de gevangenneming van„den ,/brigante gulantuomo Guieeppe Muso- lino' gelijk deze befaamde roover zich zelf be- titelt, waren er niet minder dan honderd zeven en zeventig zijner familiebetrekkingen en vrienden door de Italiaansche justitie ingerekend, waaronder zijn vader, zijn zusters, neven, vrienden en bnren. Gisteren eerst is het gedeele gezelschap in vrij- heid gesteldeen groot aantal had al verscheiden maanden opsluiting achter den rug. Een trein die 21 Dec. uit Constantine ver- trok, is den 26 Dec. te Algiers aangekomen, na twee dagen ingesneeuwd te zijn geweest in de nabijheid van Mansoera. Er waren geen levens- middelen in den trein, zoodat de 68 reizigers twee etmalen hebben moeten bestaan op een paar blikjes sardines en doperwtjes, die in den goederen- wagen werden gevonden, en op een kist brandy. 1 e La bpezzia, in Italic, is gearresteerd het kamermeisje van de gravin Castiglione. Bij huiszoeking in de appartementen der vrouw, was namelijk een uitgebreide correspondentie van histo- rische waarde ontdekt, die aan de gravin toe- behoorde en op groote waarde wordt geschat. Het waren brieven van vorsten en groote staatslieden, voornamelijk van Napolem III en Victor Emma nuel. Tevens vond men een ivoren crusiflx, ter waarde van 15,000 francs, zilveren vazen en kostbare kristallen voorwerpeu. Men verwacht in verband met deze ontdekking de arrestatie van verscheidene hooggeplaatste personen, die men van medeplichtig- hcid verdenkt. De gemeenteraad van Spa heeft met 6 tegen 5 stemmen besloten, in het vervolg van de speel- bank aldaar een jaarlijksche belasting van 300,000 franks te heden. De minderheid wilde dat bedrag bepaald zien op een millioen 'sjaars, om ten minste gedurende de twee jaren, dat die bank nog bestaan mag, daarvan te kunnen profiteered i ,s vee' verschil van meeniug onder het Fransche publiek over het vonnis, dat Briere heeft getroden. Van verscheidene kanten is den leider van het proces vooringenomeuheid of par- tijdigheid verweten. De Ligue de la defense individuelle wil tusschenbeide komen, indien het Hof van cassatie het vonnis handhaaft. De stichter dezer Ligue, de advocaat Ooulon, moet gezegd hebben, dat Briere zou veroordeeld zijn, z/zonder formeel bewijs". Te Napels heeft een wervolstorm gewoed, die verscheidene huizen daar en in den orntrek beschadigd of vernield heeft. Een vrouw is gedood en 31 menschen kregen kwetsuren. Te Liverpool vatte een trein van de elec- trische spoor vuur, juist toen hij reed in een lange tunnel, die naar een station onder den grond voerde. Naar het schijnt ontplofte er iets in de locomotief, en een verblindend electrisch licht werd daarbij gezien. Er waren veel reizigers in den trein, meest werkvolk. Dadelijk na° de ontploffing drongen vlammen door den vloer der rijtuigen heen. Ook een hoop dwarsleggers vatte vuur, en in een oogwenk stond de geheele trein in brand. Gelukkig stopte hij bij het station en de reizigers vluchtten in doo'dsangst over het perron van het station naar boven, naar de straat* Eerst na middernacht kon men in de tunnel afdalen. Men vond zes lijken, enkele geheel verkoold. Het station was grootendeels vernield, en twee leege treinen, die op een zijspoor stonden waren ook verbrand. Het vuur in de tunnel was als van een oven. Een hond is de oorzaak geweest van een duel met. doodelijken afloop tusschen twee Itali aansche officieren, genaamd Verone en Scandone, te Brescia. Er vielen zulke hooge woorden over den hond in kwestie, dat slechts een tweegevecht op de sabel de geuite beleedigingen kon uitwis- schen. Daags na den twist werd er twee uur lang geduelleerd, maar zonder eenig resaltaat. De beide strijders en hun getuigen gingen toen Over een afschuwelijke misdaad te Hofstade bij Dendermonde, in Belgie, meldt het Handels- blad van Antwerpen Een dronkaard, V., was thuis gekomen. Zijne vrouw deed hem eenige opmerkingen, waarop de woestaard in gramschap ontvlamde, de ongelukkige bij het haar greep en haar rond de kamer sleurde. Ten gronde geworpen, verbrijzelde de dronkaard haar den neus en de tanden met stampen, schopte haar gelaat aau stukken, wierp haar daarua op het bed en sloeg er op met al wat hem onder handen viel Op de uoodkreten der ongelukkige snelden de buren toe en de lafaard nam de vlucht. Het slachtoffer werd verzorgd, een dokter ont- boden, doch deze verklaarde dat alle hoop op het leven is geweken. Het parket van Dendermonde, dadelijk verwit- tigd, kwam met de gendarmerie van Aalst ter plaatse en het monster werd aangehouden in een schuur, waar hij zijn roes uitsliep.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2