A1 g e a e 0 n Hieuws* en Advertentieblad root 2eeuw3ch*71aanderen. Bervernaclting van TOLLEN. a 40 cent. No. 4169. Dinsdaa; 31 December 1901 41e Jaars:ang Engeland en de Z.-A. Repnbliek. bij inzet en opbod LAURA'S HUWELIJK. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Nieuwjaars-advertentiSn voor het nummer van 1 Januari 1902,datWoensdagmorgen 1 Januari zal verschijnen, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Dinsdag 31 dezer, des na- middags 4 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1901. Firma P. J. VAN DE SANDE. van de tollen op den weg van HULST naar WALZOORDEN bij RUST WAT en tusschen den NOORD- DIJK- en den MARIAPOLDER. F FUILLFTOJS TER NEUZEN, 30 December 1901. TEH SEIIZESSCHE C01IRA5T. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Big directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dlf Itlnri veraehljnt naanduit-, WnenmlaK- en Vrij(1 M|(Hvouil■Itgrznnil^ril op Feesfdaven, bij de Firms P. M. VADK (IFttM tu lev Jhensen. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lijst om advertentien wordt rondgegaan. Op Dinsdag 21 Januari 1902, des namiddags te 2 uur, zal onder uadere goedkeuring door den Burgemeester van Hulst ten gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. van Deinse, worden overgegaan tot de openbare herverpachting De verpachting geschiedt voor een jaar, ingaande 1 Mei 1902. Behalve de in de voorwaarden vermelde kosten zijn ook die, gevallen op de eerste verpachting 8,55^3 voor elkeu tol), ten laste van de pachters. Indien de wagendienst tusschen Hulst en Walzoorden mocht ophouden, zullen de pachten van de bovengenoemde tollen voor zooveel den alsdan nog loopenden termijn betreft, verminderd worden met het bedrag, dat door dien dienst aan tolgeld betaald wordt. De voorwaarden liggen ter lezing ter Previnciale griffie en ten gemeentehuize te Hulst, Axel, Vrij bewerkt door A mo. 46) ,/Ongelukkig vroeg zij verwonderd. „Ik benijdde u steeds om uw heerlijk leven, zoo rijk aan vreugde." ffja, ik kon dat hebben, dank zij mijn tempe rament Laura hief het hoofd op. wIk kan er niet buiten, en dat is mija ongeluk aan de zijde van dezen man, die alle moeite doet om elk spraukje van genegenheid voor hem in mijn hart uit te dooven. Ik ben nu een- maal levenslustig van aard, zoodat ik niet weet van ongelukkig zijn, en het ook niet zijn wilIk hond van de wereldZelfs wanneer de dood mij dwong, zou ik in mijn doodkist geraas maken tot men die weer opende. Ik heb veel tegenspoed in mijn jeugd gebad, maar dat heeft mij niet kunnen terneer buigen en ik ben over ket geheel geen vrouw zooals men ze in de romaus vindt. Dat leert men allerminst op het tooneel, waar de held, in een wanhoopsscene, zijn geliefde omarmend, haar den grootsten onzin in het oor fluistert, terwijl het publiek tranen stort van ont- roering. Ik heb een hart, en verlang als vrouw hetzelfde van mijn echtgenoot, die echter met zijn zaak bankroet en mij ook met mijn bart bankroet maaktl Hij is brutaal, en wanneer hij mij weer verzoeningsgezind stem men wil, overstelpt bij mij met kostbare geschenken, die eeu bankroete vrouw niet passen. Op het gelaat mijner bekenden kan ik reeds lezen, dat zij zich van mij willen terug- Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de tollen op den weg van Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden. Op die plaatsen kan ook inzage worden ver- kregen van de besluiten der Staten tot heffing van tolrecht en tot vaststelling van reglementaire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 24 December 1901. Gedeputeerde Staten van Zeeland, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Een telegram van Kitchener uit Pretoria geeft bisonderheden over het gevecht bij Tweefontein. Daaruit blijkt, dat majoor Williams, die in Firman's afwezigheid het bevel voerde, gelegerd was op de zuidelijke helling van een steil kopje. De Engel- sche voorposten hielden den rand bezet. De positie was van nature stark en bovendien nog van versterkingen voorzien. Men tegt, dat de Boeren langs de zuidelijke helling naar boven klommen, zich bij dee top verzamelden en om 2 uur in den morgen plotseling de pikelten op de kruin van den berg met een overmacht aan- vielen. V6or de manschappen in het kamp uit hun tenten te voorschijn kondeu komen, liepen de Boeren tusschen deze door en schoten de En- gelscbe soldaten neer als zij naar buiten kwamen. De officieren vuurden terug om te pogen den vloed te kearen, maar de Boeren waren te sterk en toen een piket eeumaal overweldigd was, hadden de Boeren al het voordeel aan hun zijde. De grootste helft van de colonne is gevangen genomen en de andere helft voor zoover niet gesneuveld of gewond is nu te Elandsrivierbrug. Een Engelsch officier, die ontsnapt is verklaart, dat hij twee wagenladingen doode en gewoude Boeren heeft gezien. De Imperial Light Horse rukte ter vervolging uit, maar de Boeren slaagden er in om in ge- accidenteerd terrein te komen. Toen de Boeren eenmaal den Langberg hadden bereikt, konden de Engelschen niets meer in zulk terrein tegen een overmacht uitrichten. De verliezen der Engelschen bij de Wet's aanval te Tweefontein bedroegen zes officieren en trekken, en dat verdraag ik niet. Ik heb hem zooeven weer zijn geschenken voor de voeten geworpenvandaag tiranniseert hij mij met zijn ruwe gewoonten, morgen wil hij mij op de handen drageu. Het is uit met ons Er mag van me worden, wat wil, ik blijf niet bij hem ik wilde slechts hooren, hoe hij nu tegen zijn broer en zoster is. Hij heeft dingen tot mij gezegd, die mij de diepste schuilhoeken van zijn hart deden kennenZeg u mij de waarheid //Tot den bedelstaf zullen ze gebracht wordenzei hij mij eens Kan hij dat Ja Het was de oude dame een weldaad, wat te kunnen zeggen, aan haar toorn lucht te kunnen geven. //U wilt het hooren Mijn armen zwager, zijn vader, heeft hij het leven verkort, en zijn broer en zuster wil hij alles ontnemen, nadat hij de fabriek aan zich heeft getrokken. Indertijd heb ik aan mijn zwager een deel van mijn klein vermogen tot stichting van de fabriek toevertrouwd. Ook mij" zeide zij in de hoogste verbittering, ,/Schijnt hij het geld te willen ontrooven, want daar spreekt hij iu het geheel Diet van. Ik heb het niet gewaagd u daarvan iets te zeggenmaar nu u zelf. De voogd schijnt me een zwakke man te zijn, en hoe zou ik iu staat zijn, een bedrieger. Zij bleef steken, verschrikt door het woord. Nauwelijks echter was het uitgesproken, toen zij verbleekend opstond, want Klaus trad onaangemeld binnen. Hij wierp, schijnbaar verrast, een hartelijken blik op Laura, maar deed toen, alsof hare tegen- woordigheid hier hem onverschillig was. „Vergeef mij," zoo wendde hij zich tot zijne 52 man gesneuveld, negen officieren gewond en vier officieren vermist. De opgare der overige verliezen aan manschappen is nog niet ingekomen. De Engelsche bladen zijn natuurlijk zeer teleur- gesteld door het nieuwe succes van de Wet, maar de eenige slotsom waartoe zij toch alle komen ismeer versterkingen aan Kitchener sturen. »Altijd maar meer bereden troepen," zegt de //Daily Mail" en daarop komt ook het advies der andere organen neer. Maar de //Daily Tel." vestigt bovendien nog eens de aandacht op het nuttelooze van de verwoestingstaktiek. De uit- gestrekte terreinen toch der inboorlingen herbergen een zoo groote hoeveelheid paarden, schapen en vee, dat het gemakkelijk is voor de Boeren om steeds nieuwen voorraad op te doen. Zoo heeft het kafferhoofd Linchwe z'ch al beklaagd, dat de Boeren hem 60,000 stuks vee hadden afgenomen en hij heeft verlof gevraagd, om de Boeren te mogen bestrijden. Van het oorlogsterrein is niet veel nieuws. Alleen kon Kitchener weer eenige overrompelingen seinen. Woensdag heeft Hamilton het lager vanPretorius ten Z.W. van Orangia verrast1 Boer sneuvelde en 15 gevangenen met 39 geweren werden genomen. Kolonel Dumoulius heeft eveneens ten zuidwesten van Orangia veldkoruet Jacobus Dutoit gevat en 28 gevangenen met 50 geweren genomen. Behalve die, heeft de Zuid-Afrikaansche politie onder kolonel Steele den 18 te Klipgat, ten westen van Hamanskraal, een lager verrast en 32 gevangenen gemaakt, ».a. veldkornet Moeman. Daarentegen geeft de Londensche correspondent van de //Petit Bleu" een telegram, dat weer ten gunste van de Boeren luidt. Hij zegt nl., dat in Engeland een betrouwbaar particulier telegram is ontvangen, volgens hetwelk de ramp die de Engelschen te Holland bij Begin-der-Lijn is over- komen, veel ernstiger is dan Kitchener in zijn ambtelijke depeche erkend heeft. De Boeren moeten 160 tot 170 gevangenen hebben gemaakt (en zouden dus niet een gedeelte, maar de ge- beele afdeeling bereden infanterie overmand hebben), en verscheidene caissons met schietvoorraad en een hoeveelheid dyuamiet hebben vermeesterd. Het dynamiet moest dienen om hofsteden met den grond gelijk te maken. Verder wordt gemeld, dat zware regens de bewegingen van de Engelsche troepen zeer be- lemmeren. In het oosten van Transvaal zijn de kolonels tante terwijl zijne vrouw eveneens onverschillig bleef zitten, „er was niemand die mij kon aan- dienen. Ik kom u slechts meedeelen, dat binnen een uur een agent een heer zal brengen, een kooper voor het huis, dat ook moet verkocht worden. Trouwens ik geloof, dat u ook liever naar Keulen terugkeert." Tante Polda wilde nu zijn onzacht ingrijpen met gelijke munt betalen. „Zeker is dat zoo, maar ik ga eerst, zoodra mij mijn geld zal teruggegeven zijn „Ik verzoek u hiervoor de liquidatie van de fabriek af te wachten. Mag ik je verzoeken Hij wilde zijne vrouw den arm aanbieden. Zij duwde dien weg. „Ik heb met jou ook iets ge- wichtigs te bespreken drong hij aaa. „Nadat je gehoord hebt, wat wellicht vandaag reeds een afgedane zaak kan zijn, ben ik gedwongen, ook met jou. Zij keek hem mistrou wend en met greote oogen aan. ,.Goed Ik zal met je meegaan Zij reikte Polda vastberaden de hand en met een blik, alsof zij wilde terugkomen. In hunne woonkamer aangekomen stond zij tegenover hem met dezelfde vastberaden houding. Hij nam hare hand, leidde haar naar de sofa en ging naast haar zitten. „Je ziet, dat ik er niet bij stilgezeten heb. Ook icij verlaten wsldra het huis, dat zoo goed als verkocbt is." „Wij vroeg zij met eeu verwonderd gelaat. „Ik ben, zooals je weet, bereid, dit om jou en alleen te doen. Ik was slechts hierover, om die arme jonge menschen, om Robert te troosten en hem te zeggen, wat luitenant Fellenthin mij zeide, Park en Urmston bij Dullstroom in aanraking geweeat met de Boeren. Veel heeft die strijd echter niet beteekend. Bijzonderheden over de verliezen aan de kolonne Spens door de Beeren onder Britz toegebracht, melden, dat de Engelschen, 200 man sterk, in den nacht van den 18" het kamp verlieten om een Boeren-hofstede te verrassen. Op de plaats van bestemming aangekomen, vonden zij de hofstede verlaten, maar zagen zes Boeren op een heuvelrug in de nabijheid. Zij joegen den vijand achterna, maar na ver- schillende heuvelrijen te hebben overgetrokken, maakten zij halt, daar de manschappen den geheelen nacht op pad geweest waren. De 3e compagnie, die het verst was doorge- drongen, zag een troep mannen in khaki gekleed aanmarcheeren, in secties opgeateld en met offi cieren aan het hoofd. Daar dezen voor Britten werden aangezicn, konden zij tot op korten afstand naderen. Voordat de vergissing bemerkt werd, vuurden de Boeren een salvo af en de compagnie was ODmiddellijk overmeesterd. De tweede compagnie onderging bijna hetzelfde lot, maar slaagde er in stand te houden. De eerste compagnie, wat achterwaarts opgesteld, kon terugtrekken. De vierde compagnie leed weinig verliezen. Zaterdag werd alhier door de vereeniging „Door Eendracht Sterk" aanbesteed de leve ring van 1°. 308,000 K.g. superphosphaat van 14%, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Internationale enz. te Zwijndrecht voor f 2,62 P. A. Adriaansens te Hontenisse voor f 2,56 j P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,48; Hoste te St. Laureins voor f 2,47 Wijkman en Schippers te Breskens voor f 2,46 en D. J. Oggel te Axel voor 2,43 per 100 K.g. Aan den laagsten inachrijver is de levering gegund. 2°. 21,200 K.g. chiliaalpeter, waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 11,34; AdriaansensVan Gassen te Kloosterzande voor f 11,29; P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 11,28 en J. van Arenthals te Hansweerd voor 11,15 per 109 K.g. Aan den laagsten inschrijver is de levering ge gund. toen ik hem op straat ontmoette. Wij, of beter gezegd jij, moet werkelijk een treurige reputatie hebben. Zijn overste gaat om in rijke koopmans- kringen wat hij daar over je gehoord heeft, is oorzaak geworden, dat Roberts superieuren voor hem partij trekken en aan zijn onschuld gelooven." Klaus zette een kwaadaardig gezicht. „Alweer Fellenthin z/Je zult," zeide zij, „waarschijnlijk voor een raad van eer van officieren gedaagd worden. Jij, mijn man Zij wilde opspringen, maar hij bield haar vast. „Dat is mij onverschillig, want ik verlang naar mijn outslag als raserve-officier mijne bezig- heden dwiugen mij daartoe, en Robert zal daar van geen nut hebben, want waarvan wil hij leven „Je zei daar zooeven een groot woord Je wilt me werkelijk verlaten? Waarvan wil jij leven „Van jou niet meer, want wanneer je broer en zu9ter, de deelhebbers in de fabriek, niets meer hebben, dan blijft er voor jou ook niets over, tenzij Met een man dien ik beminnen of op zijn minat achten kon, zou ik een leven knnnen aeelen z/Dat je niet beoordeelen kuntNiets verbood mij, als chef van de fabriek ook mijne private aangelegenheden te behartigen. Ik heb je nooit gezegd, dat ik rijk maar dat ik vermogend was. Heb je soms gebrek gehad Alleen aan het noodzakelijkate aan geluk en dat is reddeloos voor mij verloren." „Omdat je het niet naar waarde wist teschatten. Om je dit te bewijzen, heb ik reeds een groote en mooie woning voor ons gehnurd." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1