A1 g e a e e n Hieuws- en AdvertentiebUd voor 2eeuwsch*Vlaanderen. Nationale Militie. No. 4166, Zaterdag: 21 December 1901 41e Jaar^ang*. Engeland en de Z.-A. Repabliek. Gemengde beriehten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTB BLjAD. Wegens het Kerstfeest zala. s. Woensdaggeen nummer van dit blad verschijnen. AEEZEASCHE COERAAT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. ADVEETENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pijjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend IVit blad versehtjnt rlBHinlH*-, WairnadHg. en Vrljdaaavood, Bitaeiunderd op Feeatdnaen, bij de I'lrran P. J. fll Dl IINUK tc Ter Meiien 2". 3". 4". Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, gelet op de Militiewet 1901 mnken bekend: 1». dat het register van inschryving voor de lichting van de Nationale Militie van 1903 van de hieronder bedoelde personen, die in 1883 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie alle werkdagen, van den lsten tot en met den 31sten Januari 1902, van de> voormiddag8 nogen tot des namiddagi vijf nren 20. vestigen de aandacht van belanghebbenden op de volgende bepalingen van bovengenoemde net Art. 13. Voor de militie wordt ingeschrevcn 1°. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie verblijf hondt ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wicni vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duilsche Rijk ot in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft; ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsten jMimnri van liet Jaar liet 19de levensjaar was. iutfetreften en niet verkeert in een der bij art. 15 omsehreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hier- boven onder 4" A". de binnen liet Rijk verblijf houdeude minderjarige niet- Nederlander a- wiens vader, moeder, of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedHrende de voorafgaande aehttien maanden in het Rijk of de kolonien of beziltingen des Rijki in andere werelddeeleo gehad heeft b. van wiens onders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in het hierboven onder a omsehreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze bniten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten i», of die ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gcdurende de vooraf gaande aehttien maanden in het Rijk verblijf ge- houden heeft; M. de meerderjarige niet-Nederlander. die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gednrende de voorafgaande aehttien maanden in het Rijk of de kolonien of bezit- tingen des Kijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minder jarig is in den zin der Nederlandsche wet. Voor meer derjarig wordt voor de toopassing van het bepaalde hierboven onder II gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geBchiedt: 1». van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 1°.: zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder ol voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf hondt; zoo hij door zijn vader, moeder of vongd verlaten is, ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hy een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hij in het Koningrijk Belgie verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2°. van hem, bedoeld in art. 13, eer3te zinsnede 2°: zoo zijn vader, moeder of voogd woenplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaati van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het Konnigrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 8". van hem, bedoeld in art 13, eeiste zinsnede 3». zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in da gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam -go. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerite zinsnede 4°., indien hij minderjarig ii zoo hy verkeert in het geval, in de tweede zin snede van dat artikel onder A a omsehreven, in de gemeente, waar zyn vader, moeder of voogd woon plaati heeft; zoo hij verkeert in het geval. in die zinsnede onder A b omsehreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente waar de minderjarige verblijf houdt zoo hij verkeert in een der gevallen, in even bedoelde zinsnede onder A c omsehreven, in de ge meente waar hy verblyf hotult II. van hem, bedoeld in art. 13, eerite zinsnede 4°., indien hij meerderjarig is in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aange- wezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar volbracht, tenzij het ieroand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam ot te Rotterdam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan de verpligte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien .an den dienstpligt het beginsel van wederkeerigheid is aan- genomen. t,. hij, die bewijst in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen verblyf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tngsclien tleis lsten en den 3lsten Januari van liet Jaar, volisende op dat, waarin liij liet (fide levensjaar volbragt, Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, ulsmede in een der gevallen, hicrna in de vierde zinsnede omsehreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curatele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moeder ot voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats hoeft. Behondens de uitzonderingen bij de rolgenda zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uilsluitend op den in te schrijven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk ot in het Koningrijk Belgie woon plaats heeft indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is; of indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hy, die door de bestuurders, in art. 22 rermeld, ter in schryving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine-reserve en het corps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schrifte- lijk gemacl.tigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Weihouden berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven 1., ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lstea Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21 ste levensjaar ziju verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft 2". ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder ot voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het l8d* levens jaar volbracht, cn voor het intreden van diens 21s" levens jaar zijne of hare woonplaats binnea het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft 30. ieder mannelijk minderjarige, die na den l""u Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18d" levens jaar volbracht, en voor het intreden van het 21"' levens jaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 1°. omsehreven gevallen verkeert, of w iens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2°. omsehreven 4°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den Jsten Januari van het jaar, volgende op datwaarin hij het lEJs levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21"* levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft 5*. ieder mannelijk meerderjarige, die na den I""0 Jannari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 1 levens jaar volbracht, en vdor het intreden van het 21"" levens jaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4". omsehreven ge vallen verkeert; 6". ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den l,lea Januari van het jaar, volgende op dat, waarin het 18d" levens jaar volbracht, cn voor het intreden van het 21"" levens jaar ingezetene of op nieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 18. Hierbij geldcn de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en ran de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijring of ter inschrijving op nienw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschryving opnieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkijgen of, werd hy reeds vroeger ingeschreven doch van bet register afgevocrd, na het terug erlangen ran het Neder- landerichap of van het ingezetenschap, of na de vestiging rrn verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zynen leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtrading van de artt. 16, 18 en 22. Ter Neuzen, den 20 December 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Engelsche regeeriug schijnt reeds min of meer officieel rekening te houden met de mogelijk- heid, dat de oorlog binnenkort zal eindigen. De 1000 man gardes worden aangenomen onder voorbehoud" ten aanzien van den toestand in Zuid-Afrika. 't Is of zij wil zeggenals we dan nog geen vrede hebben gesloten. Maar er dient bijgevoegd, dat de regeering in dezen met zicbzelf in tegenspraak komt. [miners Brodrick is van plan, om in de Kaapkolonie zes instructiebataljons op te richten, waar alle nieuw aangevoerde wan- schappen van het Engelsche leger drie maanden geoefend zullen worden. Zij zullen hierdoor tevens kunnengewennenaau het Zuid-Afrikaansche klimaat en de wijze van oorlogvoeren ginds, voor zij tegen de Boeren lostrekken. Elk dezer iustructiebataljons zal 1000 man tellen. Dat ziet eerder op een nog langdurigen strijd dan op het spoedig eindigen daarvan. Maar ttngeland zal nit den oorlog ook nog wel beboefte aan troepen hebben. Wanneer al de gevangeuen terugkeeren en hun land verwoest viuden, zoo denkt Brodrick zeker, is het maar veilig om man- schappen bij de hand te hebben voor een mogelijke uitbarsting. Een telegram uit Lissabon zegtReizigers, uit Lourenpo-Marquez aangekomen, vertellen, dat een Engelsche afdeeling, door de Boeren over- rompeld, de wijk nam op Portugeesch grondgebied. Niettegenstaaude het verzet van den Portugeescfcen kommandant bleven de Eugelschen doorvechten 1 officier, 1 sergeant en 3 soldaten sneuvelden aan den kant der Portugeezen, maar men weet niet of zij door de kogels van Engelschen of van Boeren getroffen werden. Het gebeurde schijnt evenwel geen invloed gehad te hebben op de samenwerking tusschen Engeland en Portugal. Te Lourentjo-Marquez is tenminste een overeenkomst geteekend door gemachtigden van den Britschen regeeringscommissaris en den gouverneur van Mozambique, betreffende de her- opening der Delagoalijn voor den burgelijken dienst, op dezelfde tarieven als vtSor den oorlog, en betreffende den invoer van iuboorlingen uit Por tugeesch grondgebied naar de mijnen. De over eenkomst zou dadelijk in werking treden. Omtrent den oorlog is weiuig nieuws. In de Kaapkolonische bergen, tusschen Willows en Nieuw-Bethesda, zijn door de districts-troepen drie bereden rebellen gevangen genomen. Uit Standerton wordt aangaande de verrassing van een klein troepje Boeren het volgende gemeld Generaal Spens rukte uit de blokhuizen langs den weg naar Ermelo op, met een afdeeling van het 18" huzaren en een pompom onder kolonel Sampson, benevens 350 man van zijn eigen brigade, om het district noordwaarts af te loopen. Hij stootte op een troep Boeren en nam 15 hunner gevangen, ook vermeesterde hij verscheiden paarden en muilezels, eenig vee en wagens. De overige Boeren vluchtfen naar het Moorden, onder Engel- brecht. De ^Times'' verneemt uit Pretoria dd. 17 dezer De Engelsche nieuwsbladen van half November geven een verkeerde voorstelling van den mili- tairen toestand. De oorlog vordert bijzonder goed, maar men moet zich niet verbeelden, dat meer tot stand is gebracht dan inderdaad wel het geval is. Hoewel linies van blokhuizen zich, in het oosten van Transvaal, van het zuiden der Olifantsrivier tot Standerton toe uitstrekken, is het den Boeren nog mogelijk, om naar het weiten door te breken. Twee dagen geleden gelukte dit nog aan een kommando van 150 man. Uit Raalte schrijft men Woensdagnamiddag arriveerde alhier dejustitie uit Zutfen, teneinde het lqk van de verslagen dienstbode van M., te Heeten, gerechtelijk te schouwen, welke schouw plaats had in een der lokalen van het gemeentehuis. Bijna gelijktijdig met het lijk werd echter ook Hendrikus Hospes, de verdachte knecht, binnen- gebracht, die zoo juist door den jachtopziener Marsman, te Heeten, was aangehouden. Yooral ook tengevolge van dezen samenloop van omstandigheden bewoog zich om het gemeente huis een groots menigte volks. De seetie van het lijk, bracht aan 't licht dat de dood is veroorzaakt door een zeer zware ver- wonding der hersenenin het hoofd was ook een gat van meer dan een decimeter diep. Het wekte de verwondering der geneesheeren, dat de verslagene nog van Vrijdag tot Dinsdag heeft kunnen leven. Na afloop der sectie werd het lijk gekist, ver- zegeld en naar het lijkenhuis alhier vervoerd, vanwaar het Donderdagmorgen werd overgebracht naar Heeten alwaar dien dag de begrafenis plaats had. Intusschen werd ook de verdaebte gehoord, die bekende de dienstbode door 't onverwacht afgaan van zijn geweer van uit zijn kamertje te hebben getroffen. Eerst had hij haar toen nog eenigszins geholpen, doch was, ten einde raad gekomen, naar buiten geloopen en had zich in den vijver geworpen. Hij wist zich ecbter daar weer uit te werken, en begaf zich toen weer naar ziju kamertje om zich te verkleeden, waarua hij vluchtte. Telkem als hij zich in of uit het kamertje begaf, dus driemaal, moest hij over het lichaam der dienst bode heenstappen. De knecht, tegen wien een bevel tot iuhechtenis- nemiug werd uitgevaardigd, werd Donderdag naar Zutfen overgebracht. Op een druk oogenblik kwam Zaterdagavond een juffertje binnen in den aardappelwinkel van den beer Sievert, in de Utrechtschedwarsstraat te Amsterdam. Heel onschuldig vroeg zij of menheer zoo beleefd zou willen zijn een bankje van 25 te wisselen. Aan haar vrieudelijk verzoek werd voldaan, maar tot zijn schade bemerkte de eigenaar van de zaak toen de juffrouw vertrokken was, dat hij circa 10 rijksdaalders vermiste. Het signalement van de vriendelijke juffrouw komt overeen met dat van iemaud, die als verdacht meermalen het- zelfde feit te hebben gepleegd, bij de politie bekend staat. Hoe oplichters werken. Het kan zijn nut hebben openbaar te maken welke kunstgrepen gebruikt worden door hen, die 't onderseheid tusschen 't mijn en dijn liefst vergeten. Zoo zijn dezer dagen te Haarlem een paar nouveaute's op dat gebied geleverd. Bij een bleeker aldaar kwam een jongen met een brief van dsn broeder van den kleerbleeker, behelzende het verzoek, om op bijgevoegde kwitantie 8,80 te betaleu. De man voldeed daaraan, doch kwam 's avonds tot de ontdekking, dat brief en kwitantie vervalscht waren. In een tweede geval liep de betrokkeue er niet in. Een bewoonster van de Zuidpolderstraat stortte ten postkantore f 1 voor een postwissel. Een uur later vervoegde zich ten haren huize een man, die voorgaf, dat zij een valschen gulden in betaling gegeven had. Hij zeide van de polilie te komen, en vroeg haar hem vier kwartjes te betalen. De vrouw weigerde echter en ging naar het postkantoor, waar alles een verzinsel van den oplichter bleek te zijn. Te Rotterdam is een vrouw er in geloopen, die door een paar welbespraakte kerels een stuk linnen, dat wel 30 waard heette te zijn, voor een prijsje kocht en vervolgens f 24 aan de oplichters leende, die zij 's avonds terug zoudeu brengen, onderwijl het liunen (dat n.b. reeds verkocht was) als pand aehterlatend. Natuurlijk lieten de kooplui zich 's avonds wachten en bleek ook hun liunen zoo goed als waardeloos. Een krankzinuige glasslijper te Galdbacl^ in Silezie, heeft zijn drie broers vermoord,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1