A1 g e a e e n Hieuws- ea AdverteatUbUd voor Zeeuwsch-VUaaderoa. No 4165. Donderdaa 19 December 1901 41e Jaargang. Binnenland. Telegraflsche barichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij' deze courant behoort een bij'voegsel. TER NEUZEN, 18 December 1901. TER lEUZESSCHE fOIRtVT. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTEfiTlSjN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti* wordt de prn slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. ■lit bind teriehijat il»anil»a-, tt'oenmlaK- en Vrijilaaavond, ■itaeiumlerd op feesldaaen, bij de Firms P. 3. VIM DM IAMDI te Ter Meaxea Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van oorlog, in de zitting der Tweede Kamer van gisteren, bepleitte de heer De Ras de scheiding van de militaire administratie en de intendance, waarvoor hij van den Minister mede- werking verwacht. Hij vroeg van den Minister bij art. 6 nadere inlichtingen en ook de heer Van Karnebeek drong daarop aan over de vermeerdering van het aantal kapitein-kwartier- meesters met 3 en dat van het aantal kapitein- intendanteu met 2. In antwoord aan den heer De Ras gaf de Minister te kennen dat hij scheiding van de militaire administratie en de intendance niet wenschelijk en noodzakelijk acht ook om de hooge kosten maar hij verklaart zich bereid de zaak nader te onderzoeken om te zien of zijn bezwaren kunnen worden weggenomen, terwijl hij nader als nood zakelijk verdedigt de aaustelling van 8 kapitein- kwartiermeesters en de 2 kapitein-intendanten. De Minister verzekerde te zullen overwegen ver- betering der positie van de kwartiermeesters, waarop de heer De Ras had aangedrongen. Aan den heer De Ridder verzekerde de Minister, dat hij op de belangen der gehuwde conducteurs bij de artillerie bij de plaatsing op verafgelegen plaatsen zal letten, terwijl hij den heer Borgesius toezegde de gelegeuheid tot toelating tot het reservekader te zullen vergemakkelijken voor de eenige zoons en zij, die wegens broederdieust onder de oude wet vrij zouden zijn geweest, waarmede hij de belofte van Minister Eland zal gestand doen. Nadat de heer Staalman op verbetering der positie van de korporaal-smids en de heer Seret op die van de sergeauten-dienstdoeude luitenants had aangedrongen, liracht de heer Schaper enkele belangen van de onderoflicieren ter sprake, o. a. bepleiteude meerdere vergoeding voor huishuur, grootere soldijen, meerdere vergoeding bij inkwar- tiering en het uitkeeren van nog 1 maand soldij aan de weduweu der onderoflicieren. Terwijl de heeren Duymaer v. Twist en Van Karnebeek, het betoog van den heer Schaper bestreden, onder opmerking dat hier te lande het kader veel meer geld kost dan ergens anders, sloot de heer Den Hertog zich daarbij aan. De Minister, de sprekers beantwoordende, zeide overwegmg toe van het door de heeren Staalman en Seret ter sprake gebrachte. Aan den heer Schaper antwoordde hij, dat de soldijen der onder oflicieren billijk en hoog genoeg zijn eveneens de vergoeding voor woninghuur en bij inkwartiering. Voor het uitkeeren van nog een maand soldij aan weduwen van onderoflicieren gevoelt hij veel en hij zal gaarne de zaak overwegen. Aan de weuschen van den heer Helsdingen, die op verbetering der positie van de Rijkskleer- makers, in 't bijzonder op verhooging der loonen van thuiswerkers had aangedrongen, verklaarde de Minister niet aanstonds te kunnen voldoen, zich voorbehoudend de zaak nog eens te zullen overwegen. Tegenover den heer Roell, die wees op de hoogere raining voor haudgelden en werfkosten waarmede het doel niet wordt bereikt, hield de Minister vol, dat 't aantal vrijwilligera door ver hooging der haudgelden toeneemt en 't doel dus inderdaad wel eenigszins althans wordt bereikt. De zaak eveneens door den heer Roel ter sprake gebracht om ons vrijwillige indiensttreding te bevorderen door 't vooruitzicht te openen tot een behoorlijke burgerbetrekking, antwoordde de Minis ter dat hij hoopte een dergelijke regeling te kunnen tot stand brengen, maar wijzende op de moeilijktieden, die ook zjjn voorgangers in deze hadden ondervonden. Voorhands achtte hij ver hooging -an handgeld en aanbrengpremie noodig om vrijwjllige indiensttreding te bevorderen. De minister wa» niet geneigd om in t« willigen den wensch van den heer Verhey, om bezitters van hei einddiploma eener Hoogere Burgerschool zonder txameu tot de Militaire Academie toe te laten. Zooals te verwachten was, bij iemand die z6o met het publieke leven heeft meegeleefd, was de belangstelling bij de teraardebestelling van den heer H. C. E. van IJsselsteyn, op gisteren, groot. Ongeveer twaalf uur zette de lijkkoets zich van af het sterfhuis in beweging, als het ware bedolven onder de bloemenkransen van de familie, vrienden en employee's der bureaux, zoo van hier als elders. De lijkwagen werd gevolgd door een deputatie uit de loge ,,1'Amitie sans fin," welke haren voorzitter ook grafwaarts droeg, en door een achttal volgkoetsen met familieleden. Bij de begraafplaats sloten zich daarbij aan het Dag. Best, der gemeente, met de leden van den gemeenteraad en de secretaris, de Kamer van Kooyhandel en Fabrieken, het Hollandsche en Belgische loodswezen, vertegenwoordigers derspoor- wegmaatschappijen Mechelenen GentTer Neuzen, expediteurs en vertegenwoordigers van handelskantoren, en talrijke vrienden, zoo van hier als elders. Bij de geopende groeve werd het allereerst het woord gevoerd door deu heer H. J. Vooren, narnens de loge, welke aldus aanving Is het niet, Tochtgenooten, of Natuur ons helpen wil, door het zenden van haar vriendelijke zonne- stralen, die we zoo lang moesten missen, om ons moed in te spreken bij dezen droeven tocht en ons te herinneren, dat er nog licht is naast de donkere groeve P Raders zwaaien, Hamers bonzen, Vijlen snerpen, Fluiten sissen, daar, en hier it rust, de volkomen rust van het graf? Gij, die daar ligt, heeft uw werk gezocht, daar waar de hamers bonzen en de raders zwaaien, te midden van de drukte van het moderne leven. Of ge er gevonden hebt wat ge zocht, of ge er in gevonden hebt rust voor het gemoed. Allah is groot, wij menschen oordeelen niet Maar veel hebt ge gewerkt, gezwoegd en ge- streefd, al uw energie hebt ge ontplooid, om in de plaats uwer inwoniug datgene te brengen, wat leven brengt en vertier, in den huidigen tijd onmisbaar, voor velen de voorwaarden voor hrood. Was met Aldegonde uw spreuk „Repos ailleurs," nu zijt ge geroepen tot de rust, die zeker noch verlangd, noch verwacht was. Bij al de kransen, rondom dit graf verzameld, zou ik in gedachten willeu voegen een immortellen-krans, hangende aan de afgeknotte zuil We zijn u gevolgd zoover als menschen u volgen kunnen tot aan het graf. Verder kunnen we niet met u meegaan. Maar we willen het doen zoover als eenigszins mogelijk is en in het graf u nog sym bolisch de hand drukken. Rust zacht Spreker wendde zich hierna tot de familie van den overledene, wees er op dat zij verloren hebben het beste wat een kind verliezen kan, doch hoopte dat zij troost mogen putten uit de waardeering voor den overledene waarvan hier blijk wordt gegeven. Namens de loge legde spreker een krans op het graf. Vervolgens werd namens het gemeentebestuur het woord gevoerd door den burgemeester, den heer J. A. P. Geill, die een woord van hulde aan den overledene wenschte te brengen. Is het heengaan van de een of ander steeds te betreuren, des te meer wordt het gevoeld, wanneer iemand heen- gaat die nuttig en heilzaam in het algemeen belang is werkzaam geweest. Spreker, heeft meer omtrent den overledene gehoord, dan hij omtrent hem heeft kunnen ervaren, maar den korten tijd dat hij hem kende, heeft hem overtuigd, dat een ondernemend, krachtig mensch is heen- gegaan, en spreker gevoelt tevens deernis metde familie, want hij was een zorgzaam echtgenoot en vader. Ook Ter Neuzen verliest veel in hem en hij vreest dat zijn heengaan een niet te herstellen leemte zal achterlaten. 1 .-.pl.'-.i;.'1' T«. iiitowwri uatO'l bi »9it Jiu Toespeling op de ligging der begraafplaati in de nabijheid van spoor- en loskaden. (Bed.) Als lid van den gemeenteraad was hij steeds op zijn post, om voor de belangen der gemeente te werken, met kracht, ijver en toewijding. Nog korten tijd geleden kon men omtrent hem lezen, dat door hem het fundament werd gelegd, dat de zeevaart naar onze haven leidde, dat hier ver- schillende expediteurskantoren werden gevestigd, wier werkzaamheden aan velen brood, aan anderen welvaart brachten en nog brengen. Dat onder zijne leiding bij de autoriteiten gedurig krachtige pogingen werden aangewend, om te verkrijgen uitbreiding en verbetering der los- en laadinrich- tingen en, stapel plaatsen, en tot wegneming van misstanden, die de vaart op onze haven benadeelen, tot schade der ingezetenen. En nog eenige weken geleden deelde de over ledene aan spreker een voornemen mede, dat op- nieuw moest dienen ter bevordering van de belangen der gemeente. Gaarne had spreker nog lange ja- reu met hem samengewerkt, in het belang der stad en hij wenscht hulde te brengen aan de ver- diensten van hem, die Ter Neuzen, naar hij vreest, meer zal missen dan velen thans vermoeden. Hij ruste zacht. De heer J. Nelemans herdacht den overledene als vriend, welk woord z.i. voldoende vertolkte de gevoelens die hem hezielden, want een hartelijk en warm vriend, was hij voor velen daar tegen- woordig. Ten slotte bracht de heer Spronk, voorzitter der loge te Ylissingen, afscheidsgroeten namens de orde aan den overledene. De heer H. C. J. van IJsselsteyn, oudste zoon van den overledeue, dankte mede namens de familie, voor de eer, den overledene bewezen. De heer C. F. Kohler onderwijzer alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der school no. 1 te Geervliet. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van brood voor het Burgerlijk Armbestuur werd ingeschreven voor Ter Neuzen: door J. Me^jer voor 9*9/ioo °Uj P- M. Geelhoedt voor 890/100 ct. en J. H. van Oost voor 879/100 ct., alles per KG. Voor Sluiskil: door J. P. van Hoeve voor 10 ct., J. H. van Oost voor 979/100 ct. en J. P. van Hoeve voor 9 ct., alles per KG. Door de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek werd heden in het raadhuis alhier, in het openbaar, bij enkele inschrjj- ving, aanbesteed 1°. Het leveren van 875 Ms. ondsrhoudsgrind (Pruissische). Daarvoor hadden ingeschreven de heeren F. Vos te Sliedrecht voor f 2,16, A. de Jong te Dordrecht voor 2,091/J, P. de Lege te Ter Neuzen voor 2,09, A. de Vos te Ter Neuzen voor 2,05, P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,84 en P. Meeusen te Ter Neuzen voor f 1,80, alles per Ms., aan wien de levering is gegund. 2°, Het vervoeren van dien grind langs den weg. Hiervoor werd ingeschreven door den heer P. Haak te Hoek voor f 0,59 per Ms. Aan hem is het vervoer gegund. Gisteren werd alhier door den kapitein, eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom aanbesteedhet driejarig onderhoud van de uitwateringswerken te Ter Neuzen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland. (Raming 2800). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Simons voor 2875 en G. J. Balkenstein voor f 2800, beiden te Ter Neuzen. Bij Kon. Besl. van 16 dezer is benoemd tot opziener l,te klasse der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, A. Schipper, thans op ziener 2de klasse dier visscherijen. Door deu officier van justitie te Middelburg wordt opsporing en bericht verzocht omtrent den 48jarigen C. F. Vereecke en den 23jarigen W. A. L. Vereecke, klompenmakers te Koewacht, die bij vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg d.d. 15 Nov. 1901 (zie ons nummer van 16 Nov. j. 1.) op tegenspraak werden veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens mishandeling. Zaamslag, 17 December. Uit het jongst verscheneu raadsverslag van Zaamslag blijkt, dat den raad heeft goedgevonden, de zoogenaamde Nieuwjaars-commissie af te schaffen. Zij die met den toestand bekend zijn weten vrij goed, dat maar enkelen hun beschikbaar stelden, om in die Commissie zitting te nemen, zoodat in de laatste jaren met veel moeite een Commissie is bijeen- gescharreld. Nu de werkloonen in de laatste jaren aan- merkelijk hooger geworden zijn, won de meening bij v^len veld, dat de bovenvermelde instelling wel kon vervallen, terwijl de opbrengst in de laatste jaren sterk was afgenomen. Het is te hopen dat de diaconien hun armen, welke niets meer kunnen verdienen en enkel van giften moeten leven, in staat zijn deze het uoodige te verschaffen, zoodat althans deze menschen, door voornoemde afschaffing geen schade lijden. Sas van Gent, 18 Dec. Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in de Midd. Courant van Zaterdag 14 Dec. 1.1. als zou door de Mare- chaussee te Sas van Gent Donderdagvoormiddag op de wijk //de Stuiver" een oude bekende der justitie zijn gevat, kunnen wij mededeelen dat dit bericht geheel onjuist was, daar de arrestatie is geschiedt, niet door de marechaussee maar door de gemeenteveldwachter Lammens alhier en niet op Donderdag voormiddag, maar op Vrijdagavond 5 uur, waarop de gesignaleerde Zaterdag naar Goes is overgebracht. Koewaclit, 17 Dec. Bij de heden gehouden stemming voor 6en lid van den gemeenteraad waren van de 270 kiezers 172 opgekomen. Ge- kozen werd de heer C. A. V. de Bliek met 114 stemmen. De heer E. M. F. Vermandel verkreeg 50 stemmen. Acht billetten waren van on- waarde. '8 Gravenhage, 18 Dec. Tweede Kamer. De heer Arts, nieuw benoemd lid voor Tie], heeft, na aflegging van den eed, zitting genomen. Bij het opmaken van de voordracht ter vervulling van de vacature-Sandberg in de Rekenkamer, werd tot eersten candidaat gekozen de heer Van Reenen, secretaris der Rekenkamer, tot tweeden candidaat de heer De Ras, Kamerlid, en tot derden candidaat de heer J. F. Heemskerk, betaalmeester te Tiel. Over de begrooting van Waterstaat enz. werd geen algemeen debat gevoerd. De Minister hoopt op opening van den Maasmond in 1903, verzekerde zijne belangstelling in de steeuindustrie en zal overwegen lotsverbetering der brugwachters en wegwerkers. Aan den heer Hennequin kan de Minister niet toezeggen eene spoedige behandeling van de Ter Neuzensche havenkwestie. Eerst zal hij zelf een onderzoek instellen naar den economischen toestand der haven. Aan het belangrijke spoorwegverkeer zal hij de aandacht wijden. Middelburg, 18 Dec. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier werd heden aan besteed 1°. Het maken en inhangen van een paar ijzeren buitenvloeddeuren voor de groote schut- sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hans- weert. (Raming f 27,800). Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer V. A. Hillen, te Utrecht, voor f 22440. 2°. Het maken van een geleidingsremmingwerk vdor het binnensluishoofd van de kleine schut- sluis van het kanaal door Walcheren te Veere. (Raming 8500). Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer W. Dekker, te Veere, voor _/"3168. 8°. Het uitnemen, herstellen en weder inhangen van de houten deuren der binnenkeer- en schut- sluis in het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Raming 5000). Hiervoor werd ingeschreven door W. Dekker voornoemd, voor f 4815.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1