1 Gemengde berichten. H. C. E. van IJsselsteyn. I eiegrafssche barichten. TER NEUZEN, 16 December 1901. Minister van Binnenlandsche zaken den heer Schaper, die constateerde dat sinds zijn redevoering van 't vorig jaar de directeur dier drukkerij humaner is ge worden voor zijn werklieden en op herziening der loonen op de drukkerij aaudrong, antwoordde, dat wanneer de tegenwoordige directeur weldra den Staatsdienst zal hebben verlaten, de herziening van hel regime der directie door den Minister in nadere overweging zal worden genomen, waarbij ook de onderdeelen als wtarop de heer Schaper wees, nader zullen worden overwogen. Voortgezel werd hierop de behandeling van hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken). Bij de afdeeling Arbeid drong de heer Nolting aan op toezicht van Staatswege op de porcelein- giazuurarbeid te Maastricht, die gevaarlijk voor de gezondheid is door de lood- en loodoxydedeelen, voorkoinend in 'tglazuur; wees op net aautal ongevallen, onder de bootwerkers te Amsterdam voorkomend en op de misstanden in de Zuid- Hollaudsche steenfabrieken aan den Ouden IJsel, waar vrouwen en kiuderen veel te zwaar moeten werken. Hij vergeleek hun toestand bij die van de vrouwen en kinderen in de Zuid-Afrikaausche concentratiekampen en werd door den voorzitter tot de orde geroepen, toen hij de eigenaren dier steenfabrieken ,/Otize Holl. Regouts" noeinde. De heer Pastoors wees in aansluiting met den heer Nolting op de ongelukken der bootwerkers te Rotterdam, waarvoor hij de stuwadoors aan- sprakelijk wilde gesteld zien. Spr. wenschte toe zicht op de veiligheid aan boord der schepen en maatregelen in 't belang der middenstand. De heer Drucker sloot zich aan bij den beer Nolting ten aanzien van de porselein-glazuurar- beid en wilde wettelijke geregelde vervroegde winkelsluiting op een bepaald uur. De heer Schaper wilde verbod van vrouwenarbeid in aardewerkfabrieken. Voorts wil spr. de bepalingen der Veiligheids- wet omtrent zindelijkheid enz. ook op die fabrieken toegepast zien, terwijl ook hij vervroegde winkel sluiting wenschte geregeld bij de wet. Verder wenschte spreker arbeidsbeurzen bureaux voor statistiek der wcrkeloosheid meer samen- werking tusschen politie en arbeids-inspectie, welke laatste ook meer met de vakvereenigingen moet samenwerken, vrouwelijke opzichteressen achtte spr. zeer gewenseht. De heer De Klerk wilde beter toezicht op de veiligheid in strookarton- fabrieken en klaagde over de vrijspraak van een kartonfabrikant, wiens arbeider in de hakselma- chine in stukken was gesneden omdat waar het hoofd van den romp was gesneden niet kon blijken dat de dood het gevolg van 't ongeval was. Bij de klacht over de misstanden in steenfabrieken sloot spr. zich aanook spr. wenschtte verbod van vrouwenarbeid ik die fabrieken. De heer Van Loben Sels, inspecteur van den Arbeid op non- actieviteit, beaamde de klachten omtrent de mis standen in de bedoelde steenfabrieken, waaraan tot heden niets te doen viel meende dat vrijstelling of verbod van arbeid voor vrouwen eenige weken voor en na haar bevalling bij 't arbeidscontract diende geregeld, drong aan op vereeniging tot het bouwen van geschikte arbeiderswoningen en ver- klaarde dat de arbeidsinspectie in Amsterdam herhaaldelijk op initiatief der arbeidersvereeni- gingen proces-verbaal had opgemaakt; de opge- legde straffen wegens overtreding der Arbeidswet achtte spr. over 't algemeen te geringhechtenis- straf wordt schier nooit opgelegd. Spr. had sym- pathie voor vervroegde winkelsluiting bij de "wet als steun aan goedgezinden. De quaestie der loodvergiftiging is in goede handen. De samenwerking der arbeidsinspectien met de politie is een zeer levendige. De arbeidswet dient gewijzigd in dien zin dat de werkgever recht- streeksch aansprakelijk worden gesteld en niet voor doen werken zooals thans in de wet staat. De heer Goeman Borgesius was het oneens met de verklaring van den heer Van Loben Sels dat in de mistanden in de steenfabrieken bij de regeling van 't arbeidscontract dient te worden voorzien. Dit dient z. i. door een wijz'ging in de Arbeidswet te geschieden. De Minister antwoordde ten voile overtuigd te zijn dat de misstanden in de aardewerkfabrieken en steenfabrieken dienen weggenomeu te worden en dat voor winkelbedienden een afdoende regeling in zake vervroegde winkelsluiting gewenseht is, welke zask echter bij de justitie behoort. Veilig- heids-maatregelen bij het lossen en laden zullen overwogen worden. Ter verkrijging van kleinere orn- vang en oorzaak van werkeloosheid zal aan de burgemeesters een circulaire worden gericht. Strafverhooging voor arbeidsovertredingen en het in dienst stellen van vrouwen bij de arbeids inspectie acht de Minister wenschelijk. Apeld. Dagbl. deelt mede, dat onderstaand adres aan H. M. de Koningin is verzonden »Aan Hare Majesteit de Kouingin Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, alien ingezetenen van de gemeente Apeldoorn le. dat zij Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken aan de regeering van Groot-Brittanje en leriand te doen voorstellen, dat deze aan de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen in Zuid-Afrika vergunning verleene, 't oorlogsterrein te verlaten en aan hen, die dit wenschen, toe te staan zich naar Europa te begeven 2e. dat volgens hun overtuiging de aanleiding tot dit hun eerbiedig verzoek aan Uwe Majesteit ten voile bekend is 3e. dat adressanten zich bereid verklaren ora naar hun vermogen bij te dragen tot het benoodigde voor overtocht naar Europa van genoemde vrouwen en kinderen en voor hun verblijf aldaar, totdat zij naar hun land terugkeeren 4e. dat het medegevoel ook in andere landen de overtuiging wettigt, dat alien op afdoende wijze verzorgd zullen worden. Redenen waarom zij hopen, dat het Uwe Majesteit moge behagen hun zeer eerbiedig verzoek in gunstige overweging te nemen." De grondwerken bij den bouw der nieuwe schutsluis alhier, zijn dezen winter zoo goed als afgeloopen. De excavateur (de yijzeren man") is thans met het graven van den grooten sluis- put gereed gekomen. Het terrein waar deze komt is 10 Meter diep uitgegraven, terwijl in de omgeving hooge dijken zijn verrezen. Circa 260,000 Ms. grond zijn »erwerkt. Naast den sluisput zijn voorts reeds duizenden metselsteenen opgestapeld, om in het a. s. voorjaar met het metselen aan te vangen. Men is nu met vijf stoomheistellingen begonnen aan het slaan der palen. Het benoodigd aantal wordt ook bij duizenden geteld en deze worden rechtstreeks uit het Noorden met stoomschepen hier aangevoerd. De excavateur, die na het verrichte graafwerk wel eenige herstelling behoeft, zal nadat de repa ration zijn gedaan, vermoedelijk naar Sas van Gent worden overgebracht, om ook daar bij het voornaamste graafwerk gebezigd te worden, en daarna weer hier terugkeeren om het graven van het verbindingskanaal en andere grondwerken uit te voeren. Bij kon. besluit is benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in N.-I. de heer F. T. K. Steller, predikant bij de Herv. gemeente te Hoek. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn voorloopig t^delijk benoemd tot stuurlieden bij den Prov. stoomboot.dienst op de Wester-Schelde, de dekknechts J. Gazan en L. de Bakker. Zaamslag, 14 Dec. In de Vrijdag j.l. gehonden raadszitting, waarin alle leden behalve de heer Geelhoedt tegenwoordig waren, werd o. a. mede- deeling gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Oct. 1.1. tot regeling van de jaarwedden enz. der onderwijzers. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag werd vastgesteld met 10 aanslagen tot een totaal bedrag ad 43,68, dat wegens de belasting op de honden met 11 aanslagen tot een totaal bedrag ad f 14,50. Besloten werd de commissie voor de nieuwjaarsgiften niet langer te bestendigen en wel hoofdzakelijk omdat de be- deelden dezelfde zijn, althans enkel behoeven te zijn, die van een der instellingeu van weldadigheid. Het burgerlijk armbestuur werd ten behoeve van een ruimere bedeeling wegens het gemis huuner bedeelden der zoogenaamde nieuwjaarsgiften, een hoogere subsidie toegezegd, terwijl de ingezetenen die anders hnn gift gaven aan de nieuwjaars- commissie, wel zoo eerlijk zullen zijn door een mildere gave de kerkelijke diacooie in staat te stellen ruimer te bedeeleu, opdat ook die bedeelden de ondersteuning die zij noodig hebben, ontvangen. Aan M. L. Joris werd op zijn verzoek vergund, boomen te planten voor zijn woning aan den Reuzenhoekschen weg. Tot derde ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer M. de Jonge met 5 van de 9 geldige stemmen, welke benoeming hij echter niet aannara. Bij een nieuwe stemming werd de heer P. J. Wortman benoemd met 7 van de 9 geldige stemmen. Ten slotte werd door den heer De Ruijter voorgesteld halverwege de losplaats nog een oprit aan te brengen, ten gerieve van het rijden naar en het terugkeeren van de losplaats welk voorstel werd aangenomen. Heinkenszauil. De voordracht voor onder- wijzer alhier bestaat uit de heeren A. W. Kruijsse te Axel, C. de Koeijer te Xerseke en J. van Loo te Driewegen (Z.-B.) JL Zaterdagochtend verspreidde zich door onze stad de droeve mare, dat de heer H. C. E. van IJsselsteyn in den lateu avond van Vrijdag was overleden. Hoewel de pijnlijke ziekte, waaraan hij leed, en die hem met steeds kortere tusschenpoozen aan het ziekbed kluisterde, een noodlottig einde deed voorzien, kwam de tijding toch nog eenigszins onverwacht; reeds meermalen kwam het voor dat de overledene, na een ernstigen aanval van zijne kwaal, weer spoedig herstelde. De gevreesde slag is thans echter gevallen, en daarmee is een einde gemaakt aan een zeer werkzaain leven, waarvan ook de stad onzer inwoning ruime vruehten heeft geplukt, een slag die niet alleen diep zal gevoeld worden door zijne naaste betrekkiii- gen, maar ook door velen daar bniten, een slag die in onze gemeente Cene leemte zai doen ontstaan die vreezen we niet spoedig zal aangevuld worden. Oorspronkelijk was de overledene bestemd voor Jen zeedienst, en kwam, nadat hij uit den dienst van Zr. Ms. marine ontslag had bekomen, in deze streek, waar toen juist de spoorwegen waren aangelegd, die eene communicatie van onze plaats met aangrenzende landen daarstelden. Voordeel doende met hetgeen hij door den dienst bij de marine in verschillende plaatseu had aanschouwd, deed zijn ruimen blik hem begrijpen, dat het thans door de spoorwegen met de landen van Europa's vasteland verbonden Ter Neuzen, door zijn verdere natuurlijke Jigging een uit muntende gelegenheid bood voor de zeevaart. Met het oog daarop vestigde hij nu circa 30 jaren geleden, alhier een expediteurskantoor, en werkte met de hem eigen energie en doortastend heid, om alhier te krijgen dat, w-t naar zijn meening, hier goed bestaan kon. Zooals veelal, werden ook hem teleurstellingen niet gespaard, maar toch mocht hij de voldoening smaken dat de buitenlandsche zeevaart hier vasten voet kreeg en dat zij meer en meer uitbreidde, dat ook anderen de voordeelen gingen beseffen van de Jigging van Ter Neuzen en zijn voorbeeld volgden, waardoor de zeevaart die hier vdor het zich vestigen van den overledene niet bestond zoodanig toenarn dat Ter Neuzen, wat betreft het aantal binneu- gekomen zeeschepen, in enkele jaren de derde havenplaats van Nederland werd. In Sept. 1889 gekozen tot lid van den ge- meenteraad, waarvoor hij in 1895 en nu Sept. 1.1. werd herkozen, was hij ook in die functie steeds ijverig voor de belangen der gemeente werkzaam, van 1894 tot 1899 ook als wethouder. 't Meest echter trokken hem de handelsbelangen en 'twas dan ook op zijn voorstel dat alhier eene Kamer van Koophandel en Fabriekeu werd opgericht, waarin hij tot lid werd verkozen en door de verder beuoemde leden tot voorzitter, welke functie hij nog steeds bekleedde, en waaruit o. i. voldoende blijkt, dat dit college van hm- delsmannen hem den eersten in hunne kringen beschouwde. Het is thans niet de gelegenheid om te be spreken het voor onze gemeente meer of minder no idige van het stichten dier instelling, meer malen werd deze sterk bestreden. Maar wel mag gezegd worden dat de Kamer in het algemeen, doch de voorzitter in het bijzonder, zich ijverig heeft bezig gehouden om te trachten de belangen van den transito-handel albier te bevorderen, en, waar de gemeente door het ontbreken van finan- c en onmachtig was tot het nemen van maatregelen, niets onbeproefd heeft gelaten om daarvoor steun te krijgen daar, waar die te vinden is. En het is thans nu groote diugen voor de deur staan des te meer te betreuren, dat de slag juist nu gevallen is, dat de mond, die in deze veeltijds tot vraagbaak diende, voor altijd gesloten is. En wanneer w&ar mocht zijn wat nu nog een ver gerucht is, en wat we grondig hopen, dat de Ter Neuzensche handel op flinke wijze zal worden geholpea, zoo zou wel de man die daarvoor zoo geijverd heeft de vruehten van zijn werk niet meer mogen aanschouwen, doch zullen die eventueel uit te voeren werken voor hem als 't ware eene eerzuil vormen, en zijne nagedachtenis levendig houden. Dat iemand die, als hij, aan het openbaar leven deelneemt, ook wel aan critiek bloot stond, wie zal 't verwonderen Buitendien wie is zonder gebreken en men zeu kunnen zeggen hij had 't gebrek zijner deugden. Een man van't oogenblik, rondborstig van aard, liet hij zich in zijne uitingen wel eens door den indruk van 't oogen blik meeslepen, wat hem tegenstanders bezorgde. Buitendien, steeds vonden juist zij de meeste bestrij- ding, die zich met ijver voor eene zaak interes- seeren, daar juist hetgeen zij uitvoeren gelegenheid geeft tot critiek. Wanneer het anders is doet men geen kwaad, maar ook geen goed. Dat de overledehe door met de hem eigen energie voor zijne belangen te werken tevens in ruime mate die van de plaats zijner inwoning heeft gediend, is buiten kijf. Ons is het nog bekend, hoe hij tot 't laatst toe voor de belangen der plaats ijverde en hoe zijne plotselinge ongesteld- heid oorzaak was, dat een plan beraamd ter bevordering daarvan niet tot uitvoering is gekomen. Aan Ter Neuzen is een ivaar burger ontvallen. Hij ruste in vrede 1 's Graveilliage, 16 Dec. Tweede Kamer. Woens- dagochtend zal worden opgemaakt de voordracht voor een lid der rekenkamer. Morgen wordt rond- gedeeld de nadere sollicitantenlgst. Het hoofdstuk Nationale Schuld is aangenomen. Het algemeen debat over de oorlogsbegrooting is voortgezet. De heer Tydeman wenschte dat overal gelegenheid zou worden gegeven tot het houden van schietoefeningen, vroeg toelating voor officieren en kader der schutferij bij de landweer en een onderzoek naar de mogelijkheid van be- zuiniging op de oorlogs-uitgaven. De heer Schaper protesteerde tegen het tyrannisch optreden der militaire autoriteiten, tegenover de anti-militairistische vereeniging te Delfl, die eeue enquete naar den invloed van het kazerneleven wilde instellen. Een vierjarig meisje op den Molendijk te Goes, dat Maandag van de vorige week in een ketel met kokend water vie], en zoo ernstige brandwonden bekwam, dat opname in het gasthuis noodig werd geacht, is Woensdagavond' in dat gesticht onder vreeselijke pijnen overleden. De 54jarige schaapherder G. te Bern, (ge meente Herpt) bezig zijnde hooi van een mijt te steken, is daarvan vermoedelijk achterover ge vallen terwijl de hooisnijder hem is nagevallen, welk zwaar voorwerp op de keel is terechtgekomen. Men vond den ongelukkige dood, het hoofd is bijua geheel van het lichaam geacheiden. Omtrent het drama te Oud-Beierland wordt nader gemeld dat het onderzoek aan het licht heeft gebracht dat de daad moet gepleegd zijn in een aanval van waanzin. Ook moet het meisje tegenstand geboden hebben. Te Loenhout, aan de Belgische grens, is de smid J. Voormeulen bij het beslaan van een paard zoodanig door het dier tegen de borst getrapt, dat hij een hevige bloedspuwing kreeg en kort daarop aan de gevolgen is bezwekeu. Te Arnhem is de meesterknecht eener leer- looierij in de Roggestraat door een onbekende oorzaak in een twee meter diepe waterkuip geraakt. Toen men den ongelukkige vond, was hij reeds verdronken. Eene in de Lange Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam wonende vrouw viel, met haar l£jari» kind op den arm, van de trap. Het kind kwam onder de moeder terecht, en was onmiddellijk dood. De moeder werd in bewasteloozen toestand, hevig bloedende aan het hoofd, naar het gasthuis gebracht met haar overleden kindje. Donderdagavoud is door de laatste tram naar Hilversum, kr hoogte van het postkautoor te Laren een man overreden en gedood. De man is op een plaats wair de tram dicht langs een heg gaat, er op gesprongeu. Door zijn val onder het rijtuig ontspoorde dit. Ten einde de post- aansluiting niet te missen, werden de passagiers in den anderen wagen overgebracht en kon de tram spoedig haar weg vervolgen. Daarna werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ontsporing, waarbij het lijk aan do zijde van de heg gevonden werd. Het lijk is herkend, als zijnde dat van J. Lam, wonende in de Leeuwenstraat hoek Hertenstraat te Hilversum. De overledene, een bejaard, op- passend werkman, was de kostwinner van een gezin, waaronder zich ook bevindt eene dochter, weduwe met twee kinderen. Het getal handteekingen, dat de burgemeester van Amsterdam jaarlijks heeft te zetten, bedraagt 101.400, d. i. gemiddeld 338 per werkdag, en bovendien worden er uog een 60,000 gestempeld. Bij de invoering van de Woniugwet zal dit getal nog aanmerkelijk toenemen. Aldus heeft Mr. Th. Heemskerk in de Kamer meegedeeld. De Londensche correspondent van Het Volk zendt aan zijn blad de volgende motie, die de organisatie, welke haar aannam, hem verzocht in Holland bekend te maken „Wij, leden van den districts-, vak- en arbeids- raad van Ashton-under-Lyne, veroordeelen na- drukkelijk het voorstel van de Amsterdamsche transpoitwerkers tot een algemeenen boycot van Britsche scheepvaart en handel wij meenen, dat de dokwerkers onbekend zijn met de werkelijkc beteekenis van vakorganisatie, en slechts de dupe van kapitalisten en politiekers, die de werklieden zoeken te exploiteeren voor een benadetling van den Britschen handel en ten gunsfe hunner zelf- zuchtige doeleindenen zijn van oordeel, dat elke leider van of beambte in de Hollandsche arbeidersbeweging, die steun en kracht van uit voering verleent aan den voorgestelden boycot, on- waardig is om voortaan door de werklieden van Groot-Brittanie erkend te worden." De correspondent verzekerd, dat deze motie de denkbeelden van zeer vele Britsche arbeiders uitdrukt. Zaterdag nacht werd te Dordrecht door de politie op straat aangehouden een lSjarige knaap, thuisbehoorende te Rotterdam, die de ouderlijke woning was ontloopen, met het voornemen zich naar Parijs te begeven, om zich daar bij het circus Barnum en Bailey te verhuren. Gisteren is hij onder behoorlijk geleide naar zijne woonplaats terug- gebracht, waar hem zijne acrobatische neigingen voorloopig wel zullen worden afgeleerd. Een colporteur van 't schendblaadje „De Amsterdamsche Lantaarn", zekere Aart Vos of de Vos, was bij een bewoonster van de Ceintuur- baan gekomen, en had haar gedreigd allerlei leelijks van haar in zijn blaadje te zullen schrijven, als zij hem geen vijf en twintig gulden gaf. Hij zou die juffrouw, die destijds verloofd was eu sedert. gehuwd is, van ongeoorloofde handelingen en van een slechten levenswandel beschuldigen en met het blaadje, waarin dat alles zou staan, luidkeels venten voor haar woning en die harer ouders. De bedreigde liet zich echter niet bang maken, maar diende, ook op aansporing van haar ver- loofde, een aanklacht in, die tot een gerechtelijke vervolging van den colporteur leidde. Eergister stond de man terecht en werd twee jaren gevangenisstraf tegen hem geeischt. In Engeland verbranden jaarlijks gemiddeld 1600 kinderen. De regeering overweegt de moge lijkheid, om in het wetboek een strafrecht ten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 8