A1 g e a e e n Hieuws* ea Advertontieblad Zeeuwsch-Vlaandsrsa No. 4162. Donderdmr 12 December 1U01 7 0 0 t BEDEIJFSBELASTIHE. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. 41e Jaargflng. Aanbesteding verwarming enz. openbare lagere scholen. LAURA'S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82(. Men abonueert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTlBTIRTllN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d# pr^J- slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de voorwaarden voor verwarming enz. der school- lokalen gewijzigd zijn ten opzichte van de te leveren brandstoffen. Belanghebbenden kunnen van die wijziging inzage nemen op de plaatsen waar de oorspronkelijke voorwaarden ter visie liggeu. Ter Neuzen, den 11 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Tn Londen is tegenwoordig de stemming erg optimisti8ch. De zwaartillende opvatting, die een paar maanden lang alles beheerschte, heeft sedert eenige dagen plaats gemaakt voor het onbezorgde geloof in de toekomst, waarmee men vroeger neder- lagen weer wegdacht. Aan de Beurs was dit op- timisme natuurlijk bet eersl merkbaar, waar het een kleine stijging in de geconsolideerde fondsen veroorziakte. De Beurs gelooft uamelijk aan een spoedig einde van den oorlog en men beroept zich daarbij op de toespraak van Salisbury van den 9 November, waarin deze zeide, redenen te hebben voor zijn goed vertrouwen, redenen, die hij niet kon zeggen. Menschen, die beweren goed ingelicht te zijn, verzekeren, dat de regeering nieuws heeft, dat zij voor zich houdt. Als twerde oorzaak van die stijging wordt ge- noemd, dat de regeering, als zij weer geld mocht FFTJIT,I,ETON 40) Vrij bewerkt door A mo. XVII. In het oude huis, aan den overkant, zag het er voorzeker recht treurig uit. Fransje zat dienzelfden middag in een eenvou- dige huisjapon op de sofa hare wangen hadden de frischheid der jeugd verloren, hare oogen ver- rieden veel zorg en werden slechts levendig, toen de jonkman naast liaar den arm oin haar legde en hare hand drukte. Dat was Otto von Schimmelpfennig in burgerkleeding, en ook zijn gelaat stond verdrietig. Tegenover hen lag Robert achterover in een atoel en keek somber voor zich. Otto had zijn verlof met verscheidene maanden laten verlengen men had hem dat graag gegeven. opdat hij zijne fiuancieele aangelegenheden in orde kon brengen. Robert van zijn kant had ook verlof gekregen, met het vooruitzicht's koniugs uniform niet weer te mogen aantrekkcn. Wat Klaus gewild had, was gelukt. Voorge- vende uit broederlijke liefde te handelen, had hij van een gerechtelijk onderzoek afgezien. Waar geen klager is, is geen rechter Doch de open- bare meening oordeelde, dat de oudere broeder wel overtuigende bewijzen in banden moest hebben, doch dat hij den jongere niet ongelukkig wilde maken. Maar Robert was reeds ongelukkig, en vergeefs had hij door den voogd, naar het scheen noodig hebben, zal voorstellen een Transvaalsche leening te sluiten, gewaarborgd door Engelaud. Dit plan van den minister der schalkist zou tevens een afdoend antwoord zijn aan hen, die gelooven, dat de Boeren door het voortzetten van den oorlog hun onafhankelijkheid zouden kunnen terugkrijgen. In de geldwereld ziet men er ook een bewijs in dat de regeering gelooft aan een spoedig einde van den oorlog. feNu, de Kngelsche regeering moet er den inoed maar inhouden en de hoop op een spoedig einde van den krijg verlevendigen. Of zij er echter sterk aan gelooft, mag betwijfeld worden, nu we zien, hoe ze anderzijds zich wapent. Zoo heeft nu weer een paardenkoopman in het Spaansche Almagro een bestelling gekregen voor Zuid-Afrika van 5000 paarden, tusschen de 4 en 8 jaar. Ook schijnen de Boeren die rooskleurige op vatting niet altijd in de hand te werken. 't Is waar, de Engelschen namen in de laatste dagen niet minder dan 250 Boeren gevangen, maar hoeveel strijdbare mannen waren daarbij Bij Oshoek werden o. a. gepakt een landdrost, een publiek aanklager en verder 25 vrouwen met wagens, karren en vee. De Engelschen hebben daar dus een vluchtelingenkamp overrompeld, waut bij een kommando te velde zijn geen vrouwen. Daarentegen trekken er met die vluchtende vrouwen altijd een aantal Boeren mee, die liever niet vechten en die dan ook wel geweren bij zich hebben om het noodige voedsel onderweg te schieteu. Zoo kon de opgaaf gedaan worden, dat er 91 strijdende Boeren gevangen waren. Aan de „DaiIy Mail" wordt nu uit Kaapstad gemeld, dat een Engelsch konvooi van 30 wagens, onder bevel van luitenant Decock tusschen Lam bert's baai en Clanwilliam door de Boeren is genomen. Er werd twee uren lang gevochten, luitenant Decock werd gedood en vele Engelschen werden gewond, voor het begeleidend eskorte zich overgaf. De dagbladen vernemen uit Pretoria, dat De Wet eeu macht van 2000 mau heeft bijeengetrokken bij Heilbron. Hij had kolonel Wilson met Kitchener's Scouts, die gedureude twee dagen met hem in aanraking is geweest, bijna omsingeld. Kolonel Remington bevrijdde Wilson door het maken van een nachtelijken marsch van dertig mijlen. Beide kolonnes keerden daarna terug naar Heil bron met geringe verliezen. Kitchener, die een onverwacht bezoek heeft ge- bracht aan Standerton, meldt uit Pretoria Sedert een zwakke, oude heer, op dat onderzoek laten aandringen. Niets was hij nu, de arme jongen, zooala hij daar in eenvoudige burgerkleeren zatniets had hij te doen, dan eindelijk zijn verzoek om ont- slag te sclirijven en vervolgens dienst te nemen in het leger van een der Midden-Amerikaansche staten, zooals hij zooeven gezegd had. „Denk er goed over na, Robert; niet overijlen Ik zal het uiterste beproeven om hem te dwingen," sprak Otto. Hij is reserve-officierhij heeft mij ook schandelijk belasterd, mijne naar het majoraat hunkerende bloedverwanten legen mij in het harnas gejaagdhij moet dus met mij op de pistool duelleeren, onverschillig of hij uw broer is, want ik erken hem als zoodanig niet „0m Gods wil, Otto," riep Fransje verschrikt, „je wilt hem den mond voor altijd sluiten Wat zou er van ons beiden worden, wanneer je mijn broer hadt gedood Dan waren wij voor altijd van elkander gescheidendat zou ik niet overleven Otto von Schimmelpfennig keek somber voor zich. „Hoe moeilijk is het toch, vat te krijgen op eeu schurk Hij heeft uw armen vader ook om- gebracht ,,Ja, hij rustte niet eerder, v66r hij hem in het graf had gebracht." Fransje loosde een bangen zucht. ,,Moge God zelf hem straffenmaar jij moogt hem geen kwaad doen." Dan weet ik er geen raad op Ik ontmoette, toen ik van het station naar hier reed, zijne vrouw in lawn-tenniskostuum, bekoorlijk als altijd; de officieren, die joist van het appel kwamen, groeten haar zoo vertrouwelijk. Op welken voet staat zij met Fellenthin 2 December werden door de kolonnes gedood 31, gewond 17, gevangen genomen 352 Boeren, terwijl 35 Boeren de wapenen iieerlegden. In westelijk Transvaal viel Methuen Liebeuberg's kommando aan, waarbij 29 Boeren gevangen werden genomen. In het noordeiijk deel der KaapkoloDie zijn de troepen nog steeds bezig met Fouche en Mijhurg. In 't weaten verzamelen de Boeren zich in grooter getal, onder Maritz, om Tontelboakop aan te vallen, welks garnizoen er in slaagde, de Boeren te verdrijven. Maritz zou ernstig gewond zijn. Dorau's kolonne acht.ervolgde dit kommando, terwijl Crabbe en Cavaignac het gebied bezuiden van Rensdorp schoonveegden. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd opgemaakt de nieuwe voordracht voor een lid van den Hoogen Raad en daarop geplaatst als eerste candidaat jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, rechter in de rechtbank te 'a Gravenhage, bij eerste stemming met 44 van de 73 stemmen gekozen, tegen 28 op mr. H. Binnerts, en 1 op jhr. mr. Remees van Iddekinge als tweede candidaat jhr. mr. J. Remees van Iddekinge, president der Rechtbank te Groningen, met 45 stemmen tegen 32 op mr. H. Binnerts als derde candidaat mr. A. P. L. Nelissen, rechter in de rechtbank te Breda met 47 stemmen tegen 27 op mr. H. Binnerts. Hierna beautwoordde Minister van Justitie de 18 sprekers, die bij het algemeen debat over de Justitie-begrooting het woord hadden gevoerd over 81 verschillende onderwerpen. Tegenover den heer Marchant ontkende de Minis ter thans beginselen te verdedigen in tegenspraak met vroegere uitlatingen in zijne dissertatie. Met de beginselen zijner ambtgenooten is hij geheel solidair. Niet uitsluitend partijbelaugen zal de minister op den voorgrond plaatsen, maar hij zal op het belang van 't geheele vaderland steeds het oog gericht houden. De Kinderwetten kunnen nog niet ingevoerd worden, daar de voorbereidende maatregelen nog niet gereed zijn. Eeu volmaakte regeling der admiuistratieve rechtspraak is niet te schepDen. Bij 's Ministers werkplan staan op den voor grond regeling van den Raden van beroep, her- ziening van 't militair strafrecht, uitvoering der ,,Hij schijnt zijn afscheid gekregen te hebben," spotte Robert, ,,maar er zijn nog anderen. Overi- gens kan ik op haar niet boos zijn zij schijnt een goed schepsel te zijn, maar lichtzinnig. Wellicht zal zij nog het werktuig zijn, dat ons op hem wreekt." Hij stapte met de handen op den rug in de kamer rond. Wat te beginnen Dit was zijn eenige gedachte. Wegens de verdenking die op hem rustte, durfde gij niemand meer in het gelaat zien Otto's voorstel om by hem op zijn goederen te komen, wanneer hij ontslag nam, had hij ge- weigerd. En waarvan zou hij nu leven, hij en zijne zuster P Klaus, die hen beiden als roovers van zijne erfenis beschouwde, verklaarde steeds dat er geen geld voor hen was, en de* voogd had geen recht zich in de handelszaak te mengen zij waren beiden aan zijne genade overgelaten, en Robert verlangde die niet. Verkocht hij nu het huis, dan joeg hij hen vanzelf er uit, dan waren zij doodarmdaarmee had hij reeds laten dreigen. Een verzoening, die Polda had aange- raden, was onmogelijk, want Klaus verlangde het geld van vader, dat aan hem, den bezitter van de handelszaak, was onttrokken, wanneer het voor- handen was geweest, had hij het misschien zelf verduisterd om het zijn medeerfgenamen te ont- nemen. Maar hoe kon men hem dit bewijzen De kamenier trad met een visitekaartje binnen en wendde zich daarmee tot Otto. Een heer wenschte hem dringend te spreken. Schimmelpfennig sloeg een blik op het kaartje. Fransje las verschrikt den naam. Was er voor hen dan niets anders in de wereld dan narigheid „Mijn oom 1" riep Otto verbleekend. kinderwetten. Zeer moeilijk is de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren, speciaal van hun aansprakelijkheid voor onrechtmatige daden. De Minister is tegen toelating van debat op open- 1 uchtvergaderingen zonder voorafgaand verlof van den burgemeester. De regeling van het ver- eenigingsrecht der arbeiders hoort thuis bij de regeling voor'tarbeiderscontract. Principieel heeft de Minister tegen regeling van onderzoek naar 't vaderschap en van den rechtstoestand der uatuur- lijke kinderen geen bezwarenhij moet echter zich beraden omtrent de vraag in hoeverre deze kan tot stand komen zonder inbreuk op 'tfamilie- leven de regeling van 't bewijsrecht zal hij te zijner tijd voordrageneen regeling der rechts- positie der gehuwde vrouw is niet van hem te wachtenregeling van de naamlooze vennoot- schappen is niet argent. Overdreven zijn de bezwaren tegen het cel-systeem, die grootendeels tegen elke vrijheidsberoving zijn aan te voeren. De Minister wil niet eenzaamheid maar afzondering. Omtrent een in te stellen onderzoek naar ver schillende met de openbare zedelijkheid in verband staande onderwerpen, speciaal het Nieuw-Maltha- sianisme, kan de Minister voorshands geen nadere mededeelingen doen. Met voorwaardelijke ver- oordeeling valt een proef te nemen met vermijding der verkeerdheden. Een speciale regeling tot bestrijdiDg der oneerlijke concurrentie is voors hands niet noodig, evenmin speciale strafminima. De overheid heeft het recht maar daarom nog niet de plicht om met den dood te straffen. Bij wederinvoering zou gevaar bestaan voor ongelijke toepassing der straf door verschillende rechters. Afschafling van de militaire strafrechts- pleging in tijd van vrede is van den Minister niet te verwachten. Op het verzoek om gratie vocr de nog gevangen gebroeders Hogerhuis kan de Minister niet ingaan, ofschoon ontferming aan 't Departement van Justitie geen ongewone zaak is (doodzieke gevangenen worden ontslagen). Het koninklijk besluit betreffende de Balije van Utrecht is voor wijziging vatbaar. Bij de onderdeelen beloofde de Minister aan den heer Van Raalte, emstige overweging eener traktementsverhooging van het personeel bij de rechtbanken te Rotterdam en Amsterdam. De Minister stemde in met het denkbeeld eener periodieke traktementsverhooging voor rijksveld- wachters maar kon aan de heeren De Ridder en Malefijt niet toezeggen een algemeene regeling te verschaffen voor dienstwoningen aan rijksveldwacht. Het plan tot het boycotten der Engelsche schepen is opgeheven. Dit wordt door het uit- voerend comild volgender wijs medegedeeld Het Uitvoereud comitd, kennis genomen hebben- de van de ingekomen berichten uit binnen- en buitenland, maakt het volgeude bekend 1°. Dat uit de ingewonnen iuformatien gebleken is, dat op enkele uitzonderingen na bijua alle landen, als Duitschland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Belgie, de ondoorvoerbaarheid van den boycot bepleiten en niet de miuste poging in die landen is aangewend om de havenarbeiders met Hij sproug op, SDelde naar de deur en ontving daar verlegen een grooten, breedgeschouderden heer met grijzen baard die hem met ernstig doch vriendelijk gelaat de hand reikte. Hij stelde het meisje voor als zijne verloofde en Robert als zijn kameraad. Onderzoekend, maar toch gelant, keek de oom Fransje aan en zefde haar eenige vriendelijke woorden, zichtbaar verrast haar in deze hoedanig- heid te moeten begroeten, en wees intusschen den stoel af, dien zijn neef hem aanbood. ,/Ik moet je hier storen," zeide hij. „Ik zocht je eerst op ,/Heinrichshof". Je was juist vertrokken; ik volgde je hierheen en in je woning vernam ik waar ik je kon vinden. Ik vraag dus om ver- schooning," wendde hij zich tot Fransje, wanneer ik mijn neef meeneem, om iets gewichtigs met hem te spreken." Otto had hem reeds met bezorgd gelaat aange- keken nadat zijn oom vriendelijk afscheid had ge nomen van Fransje en Robert, volgde hij hem naar het naastbijzijnde restaurant. (Wordt vervolgd). SEEZESSCHE fOIIRAST. IVm.-hm! h.k- en V r ij .la y.t v,,..,! nlltjt-^on.l«-rFeeitdaRen, blj de Firinn I*. JVJ« IASDH t« Trr Seiicn De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 10 December 1901 invorderbaar verkla.nl kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, Over het jaar 1901/2 No. 5, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, 11 December 1901. De Burgemeester voornoemd. J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1