A 1 g o m e e a Nieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*yiaanderen, SIUT HICQLAAS-ETALAGE, GQEDKOQPE WIHKEL, Hoordstraat 0 77, TER HETOT, Hinderwet. No. 4159. Donderdag 5 December 1901. 41® Jaargang. Bsaosming Isdea Commissi8?aa_?abrieage. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON 37) ■r< TER NEUZEN, 4 December 1901. TER KECZEKSCHE (OIRAYT. Per drie maanden binnen Tei Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADV ESTENTlSN Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prjj' slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Uit blad .eraehljnt jHanailai;-, Wo«na<l»g- en irijdaaavood, ivltgeaonilerd op Kfi-.tdwum, h'J 'it- Kir.na tin UK tAKUH tt- T». Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat door hen, bij besluit van 2 December 1901, vergunning ia verleend aan J. BEUN te Ter Neuzen en z'yne rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een electriwclie motor in zijne wagenmakerij, staande in de Grennlaan wijk K no. 25, kadastraal sectie C no. 3909. teneinde de daar aanwezige boor- en zaagmaehines daardoor in working te brengen. Ter Neuzen, 2 December 1901. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 28 November 1901 tot leden der Commissie van Fabricage in deze gemeente, voor het jaar 1902, zijn benoemd de heeren A. VISSER, C. VAN DER HOOFT, P. A. VAN DE VELDE en A. C. N. GRENU. Ter Neuzen, 2 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Engeland wil bl ijkbaar een eind maken aan de mogelijkheid, dat de Boeren van buiten af versterking krijgen. Wat er over Duitsch Oost- Afrika binnensluipt, is moeilijk te weren, maar de overtuiging schijnt te bestaan, dat ook over de Engelsche havensleden krachten aan de Boeren toevloeien. Daarom is nu officieel verkondigd, dat, met het oog op de Krijgswet, het aan nietnand na Jauuari veroorloofd zal zijn, de Kaapkolonie of Natal binnen te komen, zonder specialen pas. Ieder, die een pas verlangt, zal de bewijzen moeten overleggen, dat hij tenminste 1200 bezit of in staat is op andere wijze in zijn onderhoud te voorziendat het doel van zijn reis niet ver- dacht is, en dat bij niet gedeporteerd of als on- vermogende uit zijn land gezet is. De onderdanen van vreemde mogendheden kunnen, met inachtneming van de bovengenoemde voorwaarden, paspoorten verkrijgen van de res- pectievelijke gezantschappen te Londen. Aan houders van deze paspoorten wordt daardoor al- leen verzekerd, dat het hun veroorloofd zal zijn in Zuid-Afrika aan land te gaan, geen waarborg, dat zij het binnenland zullen mogen intrekken, gegeven. Er bestaat dus veel kans, dat de pashouder in een der havensteden wordt aangehouden. Met dezen voorzichtigheidsuaaatregel is niet geheel te rijtnen, wat Gordon Sprigg, de Kaapsche premier te Kaapstad, in een rede heeft beweerd. Volgets hem ging de toestand dagelijks vooruit en werden vijand en rebellen geleidelijk afgemat. 't Kaapsche leger bedroeg nu te velde 18,000 man en drie kwarl daarvan was bereden. De lasten waren natuurlijk zwaar en men zou een aanzienlijke leening moeten sluiten, maar de vooruitzichten waren volstfekt niet ontmoedigend. Nu, dat beweren de Boeren haast even sterk als de Britten, en 't is altijd een troost, een mooi vooruitzicht te hebben, wanneer het bestaands niet erg voldoet. Engeland vaardigt nu in Zuid-Afrika procla- maties uit, om de wetten van Transvaal op te heffen. Zoo is bet houden van dobbelinrichtin- gen verboden en nog een aantal wetlen betreffende het Hooge Gerechtshof, den Tweeden Volksraad, enz. zijn vervallen verklaard. Negen Boerenleiders zijn weer levenslang verbannen. De Boeren hebben in den nacht van 28 Nov. een groote poging gedaan om den spoorweg ten westeu van Middelburg 07er te steken. Daar men er de lucht van had gekregeu, waren een gepantserde trein en de blokhuizen in gereedheid gebracht. Eene kieine afdeeling van de Boeren voeide een scbijnbewegiug uit om de aandacht van de hoofdmacht af te leiden, maar deze laatste, 200 man sterk, werd teruggedreven, na, zooals men kon opmaken, aanzienlijke verliezen geleden te hebben. De „Times" bevat een telegram uit Pretoria 30 Nov. meldendeDe Boeren in de Fry bewerkt door Amo. Otto staarde voor zich, langzaam de beteekenis dezer woorden begrijpend. „U zijt geen landhuishoudkundige, mijnheer Von Schimmelpfeuuig U moest het echter bij de tegenwoordige slecbte omstandigheden dubbel zijn. Een voorbeeld vergeef het mij, ik meen bet goed kon u nemen aan uw neef, die, toen hij inzag dat hij met de inkomsten van zijn klein landgoed niet de uitgaven van een officier bestrijden kon, de sabel aflegde en zich geheel aan het bestuur van dit goed wijdde." Ja, jaIk ken die droogpruimer well wilde Otto zeggen, maar hij zweeg. Dat hij geen landhuishoudkundige was wist hij zelfzijn vader zaligrr, die kolonel van een cavalerie regiment geweest was vodr de goederen hem ten deel vielen, had hem alleen geleerd een flink soldaat te zijn. Echter wilde hij de woorden van deu bankier eens ernstig overdenken, wanneer de man hem maar dezen morgen met rust liet 1 Met een zwaar hoofd bedankte hij hem, en zei, dat hij over een half uur op het appel moest zijn. De bankier meende, dat hij voor doovemansooren had gesproken, en verklaarde nu, dat hij hem de sorn zou geven, doch tegen schriftelijke belofte van hetzelfde bedrag te iuuen uit de eerstvolgeude jaarontvangsten van het familiegoed, dat zelf niet belast mocht worden. van Kaapkolonie, die maandenlaug de Midlands-di- stricten bezet hadden, zijn nu over den spoorweg teruggedreven naar een gebied, waar bet hun ge- makkelijker vallen zal, onze kolonnes te vermijden. Met den interest moest hij hem natuurlijk ook belasten. Otto was met alles tevreden, onderteekende het bewijs, ontving het geld en nam dankeud afscheid. „Wanneer ik den geldman goed verslaan heb," zei hij onderweg, „dan is de geheele Heinrichshof reeds in zijn handeu of ik moet hem verkoopen Waar, voor deu duivel, heb ik dan al dat geld gelaten Het hoofd gonst me zoo, dat ik daar nu niet over kan denken 1 Ik heb Frausje beloofd haar voor een wandeling af te halen zij zal mij ook niet in de goede stemmiug vinden, en zij keek mij gisteren zoo vragend aan, alsof zij iets wist Op den middag trof hij baron Renuert in diens gewonen restaurant bij het ontbijt, en deze nam het geld aan, alsof het slechts een gouden- tientje was. Otto moest wat gebruiken, daar stolid de baron erg op. De jonge officier at daarom een enkele sardine, maar vertrok spoedig. „Een nobele vent," bromde hij, zoodra hij op straat was. „Wanneer er maar geen honderd besluiten noodig waren om geen kaart meer aan te rsken 1 Ik was gisteren beueveld door si dien champagnedie helpt me altijd in het ongeluk. Maar thans is het laatste en honderdste besluit genomen ik zweer het!" Eenige dagen later zei hij Fransje hartelijk vaarwel om, ofschoon de winter nog niet ten einde was, met verlof naar zijne goederen te gaan. Vier weken in de landelijke eenzaamheid 1 Zoo stelde hij zich het voor. Sedert de vermaning van den bankier gevoelde hij aandraDg om iets te doen hij wist nog niet, wat. Hij had zich nog nooit de moeite gegeven, de regelmatige be' De operaties der Engelschen werden bemoeilijkt door de gesteldheid van het land, waar op eenigen afstand van den spoorweg bijna geen water wordt gevonden. Thans, nu de Boeren naar het noorden zijn voortgedreven, wordt het moeilijker om hen gevangen te uemen. Er zijn dertien verschillende kommando's. Hoe- wel zij niets liever zouden doen, dan maar naar het zuiden doordringen, is er niets dat hen belet, naar het noorden te ontsnappen als de Engelsche kolonnes naderen. De Boeren z(jn 1500 man sterk en worden door tal van plaatselijke rebellen vergezeld. Zoo gaat het in het oosten van Transvaal en in het westen gaat het op sommige plaatsen zeer idyllisch toe. Zoo is kommandant Kemp met een kommando van 400 Boeren op t oogenblik bezig, om in een streek op 50 KM. van Nauwpoort, den oogst binnen te halen, het binnengeh&aide graan wordt begraven. Voorts wordt gemeld, dat Brand's kommando zich heeft vereenigd met een Boeren-kommando ten noorden van Philipstown, na de Oranje-rivier weer in zuidelijke richtiug te zijn overgetrokken. Kolonel Monro is den 29at<in in gevecht geweest met Wessels en Mijburgh te Holyroad, ten zuid- oosten van Ladgygrey. 3 Boeren sneuvelden en 13 werden gevangen genomen, onder wie Wheeler, Mijburgh's secretaris. Ook werden 2 Boeren ge- wond. Buitgemaakt werden 19 geweeren, veel schietvoorraad en 30 paarden. Generaal Elliot heeft den 27 November 12 Boeren gevangen genomen, en buitgemaakt tiOO paarden, 100 wagens en 3000 stuks vee, in het noorden van den Oranje-Vrijstaat. Heel guQstig ziet 'I er voor de Boeren niet uit, want blijkbaar worden de kommandos hoe langer hoe zwakker en de vermindering van weerstands- vermogen gaat nog sneller. Onder deze omstan digheden zullen de Engelschen vermoedelijk niet veel ooren hebben naar vredesonderhandelingen, 't zij dat die door onze Koniugin worden geopend, 't zij dat een wapenstilstaud tusschen de Boeren en de Engelschen in Zuid-Afrika daaraan vooraf- gaat. De Morning Post" houdt het laatste voor 't meest waarschijnlijke. Intusschen gaan de Engelsche agenten door met richten van zijn adininistrateur te lezen, die reeds de vertrouweling van zijn vader was geweesthij was in de stad opgevoed en begreep niets van de landhuishoudkundemaar hij wilde toonen, dat hij zich om de goederen bekommerde, en dat was toch in ieder geval reeds iets. het opkoopen van paarden. In Hongarije, Galicie en Polen hadden zij 30,000 paarden aangekocht en te Zagabria bijsengebracht, waar vandaan zij over Fiume naar Zuid-Afrika ingescheept zullen worden. Bij Kon. Besl. is benoemd tot substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Mid delburg Mr. R. E. C. H. baron Bentinck van Schoenheeten, thans kantonrechter-plaatsvervauger, advocaat en procureur te Zwolle. Hulst, 3 December. Heden werd door den Notaris Mr. J. G. van Deinse alhier voor Gedepu- teerde Staten van Zeeland, door den burgemeester van Hulst verpacht de opbrengst gedurende 3 jaren der tolgelden op de provinciale wegen in het voormalig 5e district van Zeeland. De afloop dezer verpachting per jaar volgt hieronder, terwijl voor elken tol ook wordt op- gegeven het bedrag van de thans tot 1 Mei 1902 nog loopende pacht. Tollen op den weg Ter Neuzen—Axel Op 't Zwaantje, J. Dieleman, te Ter Neuzen, voor 920, thans 940 op het Spui, A. Cortvriendt, te Axel, voor 530, thans 570 bij Axel, P. van Dijken, te Axel, voor 1290, thans f 1300. Tollen op den weg HulstWalzoorden Te Rustwat, J. van Geijt, te Hontenisse, voor 2000, thans 2740 te Kuitaart, A. Kouwijzer, te Hontenisse, voor 1530, thans /1610; bij Walzoorden, J. F. Thielman, te Hontenisse, voor 1910, thans 3110. Het alsnu vermoedelijk tot stand komen van den stoomtramweg Hulst—Walzoorden is wel als de reden der vermindering voor de laatste 3 tollen aan te merken. Boschkapelle. Zondagavond omstreeks 5 uur brak hier een hevige brand uit. De groote land- bouwersschuur van den heer J. Stallaert stond plotseling in lichte laaie. Het vuur wa. zoo hevig, dat aan blusschen niet te denken viel. XVI. Terwijl de winter onder afwisselende strijd en verzoeuing met Laura verstreek, was Klaus rusteloos werkzaam geweest, doch alleen in zijn eigen belang. Zijne stemming was iutusschen nog meer ver- bitterd en ondanks zijn ijver waren de zaken van de fabriek achteruitgegaan. Zij moeten daarover ui tbedelen gaan Ik heb het" gezworen, ik wil hen niet meer onderhouden dat hooumoedige volk daar De zaak van de con- currenten Claudius O. gaat flink vooruit een deel van de arbeiders is hier reeds ontslagen en in het kantoor is weinig te doenzij zullen hierover bemerken, dat ik hun werkezel met meer wil zijn Voor mij was de oude toch met slim genoeg, toen hij aan zijne lievelingeu dachtDe fabriek werkt met nadeel, sedert de firma Claudius C°. ons geheim ontdekt heeft en tien procent beneden ouzen prijs verkoopthet was verstandig van mij, dat ik den oude steeds afned ons stuk grond niet van de hypotheek te ontlasten, omdat wii het kapitaal beter op intrest konden zetten een nieuwe hypotheek is noodzakelijk, om decon currence te kunnen volhouden, en gaat het zoo voort, dan houdt de fabriek op met werken en de liquidate staat voor de deur. Ik zal er met voor terugschrikken, want ik heb dan mijn schaapjes op het droge, eu wat de vrouw van Klaus Bnukmau daarvau zal zeggen, blijft mij hetzelfde. Ik dwing haar daardoor tot spaarzaamheid, en mijne deel- hebbers, die lieve broer en zuster, mogen nen, hoe zij door de wereld komen, wanneer hun broer niet meer voor hen arbeidt. Ziedaar wat Klaus dacht. Reeds in de laatste levensjaren zijns vaders, altijd rekenende op diens spoedigen dood, had Klaus een schurkenstreek tegen zijn jongeren broer eu zuster voorbereid; hij had namelijk onder de firma van een jongen koopman, dien hij van het kantoor ontslagen had, die dus de geheele zaak van de firma John Brinkman nauwkeung kende, in een ander deel der stad een fabriek laten stichten, waarvan hij in het diepste geheim de ziel en de atille venuoot was. Door wissels van de firma zijns vaders had bij het aanleg-en bedrijfskapitaal verschaft. De nieuwe fabriek Claudius C°. begon dus onder de gunstigste omstandigheden te werken; zij was in het bezit van het geheim van John Brinkman, verzond hare goedkoope aanbiedingen, gaf in den aauvang reeds aan honderden arbeiders werk eu de oude fabriek verloor daardoor een groot deel van hare klanten. Reeds toen zijn vader gestorven was, beschouwde hij de aan hem ger'chte som in effecten als tijn eigendom, d. w. z. als zijn aandeel in de contanten der nalatenschap zich op den aan hem beganen diefstal beroepend en stat het geld in de nieuwe fabriek, die naar een door hem gevonden nieuwe vinding werkte. Zoo had hij zijn doel bereiktde oude zaak ging te gronde. De opbrengsten daarvan moest hij met Robert en Fransje deelen, en dat juist wilde hij niet. Hij deed natuurlijk niets om de klandizie te behouden of de concurrentie van de meuwe fabriek het hoofd te bieden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1