A1 g e a e s a Hisuws- sa Adverteatieblad 7 o o r 2eeuwsch-Vlaaadersa. SINT 1TICQLAAS-ETALAGE. G0EEE00PE WETKEL, Hoordstraat C 77, TER EEtTEEE, AANBESTIDINfi. No 4157. Zalerdag 30 November lUOl Persons©!® Belasting. Engeland en de Z.-A. Republiek. 41e •laarjrang'. a anbesteden: LAURAS HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,16 Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti* wordt de pr«- slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTB BLAD. Burgemeester en Wethouders ran AXEL, sullen op Dinsdag 10 December eerst- homend, des voormiddags 11 uur (Stadstijd), ten raadhuize te Axel, in het openbaar Het afbreken van de bestaande openbare school en het bouwen van eene nieuwe school, met bijlevering van bouwstoffen. Plaatselijke aanwijs 3 December 1901, voor middags 11 uur (Stadstijd). Bestek en teekeningen verkrijgbaar, ad 1,50 per stel, ter Gemeente-Secretarie te Axel. Inlichtingen te bekomen bij den architect, den heer J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, den 12 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. me FH1UILLETON. Vrij bewerkt door Amo. S5} Robert, die zich zelf niet meer wist te be- heerschen, worstelde met hem zijn in het schermen krachtig geworden arm was even sterk als die van zijn ouderen broeder. Daar werd snel de deur geopend, een uitroep van schrik vaneen vrouwestem, weerklonk in de kamer, en een vrouwelijke gestalte vloog op hen toe. Door het wringen om de revolver ging deze af. ,,Vrede om Gods wilriep Laura ademloos. „Wat is dat hier?" „Niets Klaus ging voor haar achteruit. Laura keek naar de revolver, die Robert, in de war gemaakt door hare komst, liet zakken. „Een moordaanslag op een eigen broer „Die het gewaagd heeft mij bij mijne supe- rieuren als een dief te brandmerken Roberts stem beefde vau woede. Maar toen hij de smeekende, mooie oogen zag, sloeg hij beschaamd de zijne neer, en toen zij de hand op zijn arm legde, als wilde zij hem ontwapeneu, schoof hij de revolver in den borstzak van zijn uniform. „Een misverstand, dat Klaus stellig zal op- heldersn." Hare oogen rustten nu vol verwijt op haar man, en deze sloeg de zijne neer. Laura was bepaald groot op dit oogenblik. Beide mannen gevoelden dit en bogen zwijgend voor haar. Klaus bewonderend, Robert zijn op- winding tegengaande, in ridderlijke achting voor Nog maar acht of negenduizend Boeren staan er te velde en daarvan hoogstens 1500 in de de Kaapkolonie. Aldus de man van de „Morning Post" te Pretoria. Hij heeft ze natunrlijk niet kunnen tellen 't is dus maar een gissing, berusteud op wat hij in zijn kring heeft gehoord en gezien. Voor de Boeren ziet het er dan zeker hopeloos uit. Maar waaroin maakt Engeland dan zoo'n geweldige drukte. Is 250,000 man nog niet vol- doende tegen zoo'n klein troepje En nu heeft de minister van oorlog weer gecoulracteerd met een paardenhandelaar te Weenen voor de levering van 20,000 paarden voor Zuid-Afrika, te leveren v66r 't einde van Maart. Zoo heel gauw schijnen die 9000 Boeren niet overwonnen te zullen worden. Maar mocht de oorlog einde Maart 1902 gedaan zijn, dan heeft hij aan Engeland in 't geheel 172,617,000 pond sterling, dat is ruim 2 milliard guldens gekost. Dit is tenminste het cijfer, dat „Paris-Nouvelles" geeft naar een Engelsche financieele publicatie. De kosten van transport der troepen heen en terug zouden hier- onder nog niet begrepen zijn. Bij dergelijke op- gaven moet men ook niet op een millioentje zien. De Engelsche verliezen hebben sedert 18 Nov. volgens eigen lijsten bedragen aan gesneuvelden of aan ziekte overleden 102, gewond 71, vermist 4 officieren en manschappen. Oorlogsnieuws is er niet veel. Jan Hamil ton, de nieuwe generaal van Kitchener's staf, is te Kaapstad aangekomen. Blijkens de tele- grammen is Joubert's macht in het zuidoosten van den Vrijstaat zoo goed als geheel uiteen gedreven. Kitchener seinde Woensdag uit Pretoria, dat generaal Knox meldt, 36 Boeren gevangen ge- nomen te hebben, onder wie kommandant Joubert, die gewond was, en de veldkornetten Wolmarans en Diederichs. Daarmede heeft men met nagenoeg het geheele kommando van Joubert afgerekend. Behalve Joubert met verscheiden anderen, ziju W—eeHMBSB—www— de mooie vrouw, die hij ondanks allea steeds zijne bewondering toonde wanneer hij haar ont- moette. Ook zij scheen geneigd, meer partij voor hem, den mooien soldaat, te trekken, dan voor haar ,,soliden" echtgenoot, op wiens gelaat niets dan hoon te bespeuren viel. Klaus zal zeker alles doen om dit misverstand op te helderen Zij wierp haar man daarbij een gebiedenden blik toe. ,/Jullie bent irnmers broedersNiet waar, Klaus, je zult het doen, wanneer je werkelijk Klaus perste zijne lippen op elkaar. Zoo gaarne wilde hij haar believen, maar terugnemen wat hij voor een feit hield en tegenover Robert nooit ,,Laat hem eerst wat tot kalmte komen," zeide hij schijnbaar bereidwillig. ,,Maar in geldzaken houdt de bloedverwantschap op. Ik heb gezworen, niet te rusten, voordat ik weet waar dat geld „Je zult je broeder tegenover zijne superi- euren rechtvaardigen. Je zult dat doen, om mij te toonen dat je werkelijk een goed hart hebt. En daartoe zal je vandaag reeds gelegenheid heb ben. Ik had nog niet den tijd om je zelf te zeggen, dat ik, om aan mijne vriendin revanche voor de sledepartij te geven, haar en eenige an deren van het gezelschap voor een eenvoudige theevisite uitgenoodigd heb. Ook mijnheer Von Fellinthin vroeg zoo dringend, ook te mogen komen, dat ik het hem niet kon weigeren. Ik zal de zaak zelf ter sprake brengen." Klaus beet zich op de lippen. Hij bemerkte haar voornemen niet om het, na die sledevaart over hem gewonnen overwicht ten voile te willen exploiteereu, maar hij bood nog weerstand aan hars macht, waartegen hij ongewapend stond, want Laura hier en daar nog Boeren gevangen genomen, onder wie veldkoruet Cornelis Kruger. De Times verneemt uit Pretoria Er zijn nog te velde 70 kommandos en vijan- delijke benden, van 50 tot 400 man sterk daarvan zijn er 26 in Transvaal, 31 in den Vrijstaat en 13 in de Kaapkolonie. In Transvaal, ten noorden van den Delagoabaai- spoorweg, zijn 7 kommandos, te zamen ongeveer 1100 man tellende; ten zuiden van dien spoorweg zijn II kommandos, ongeveer 1600 man tellende. De 8 andere in Transvaal zijn verspreid over het westelijk deel. In den Vrijstaat zijn 23 kommandos en in de Kaapkolonie 10, ten westen van de hoofdlijn van den spoorweg. De 8 andere kommandos in de kolonie bevinden zich in het noordoosten. Kitchener heeft slechts 45,000 man om den vijand te achtervolgen. De militaire medewerker van de Times noemt Kitchener's strategie onjuist, dwaas en vol teleur- stellingen. Volgens Laffan concentreert Botha zijn strijd- krachten in de districten Ermelo en Carolina. Onder deze omstandigheden zal het aandringen van enkele organen in Engeland op het aan- bieden van aannemelijke vredesvoorwaardeg wel geen weerklank vinden. De Westm. Gaz." wijst op de ge7aren, die het langer duren van den oorlog meebrengt en zegt, dat nog niet is gebleken dat ernstig aangeboden onderhandelingen zouden worden afgewezen. Ook Bannerman, de zoo- genaamde leider der zoogenaamde liberalen, heeft in een voordracht te Lancaster aangedrongen op het staken van den oorlog, op grond van een overeenkomst. „Wij verlangen ons gezag te bevestigen," aldus eiudigde hij, „maar wij behneven niet der Boeren individualiteit te vernietigen, in hun gewoonten in te grijpen of hun onze denk- beelden in te prenten. De eenige manier om uit onze moeilijkheden te geraken is aan de Kaap kolonie hare burgelijke rechten terug te geven en nieuwe vredesonderhandeliDgen aan te knoopen, waarvoor het nog niet te laat is, indien het terwijl zij in haar coquet huistoilet den vijandelijken broar tot stomme bewonderiDg dwong, toonde in dit kritieke oogenblik al haar vrouwelijke scherp- ziunigheid. Klaus hoorde het zwijgend aan, dat luitenant Vou Fellenthin zou verschijnen, en Robert was haar dankbaar voor hare bemiddeling. Hij greep hare hand, drukte die en zij beantwoordde zijn druk met lachende oogen. „Je zult tevreden ziju 1" zeide zij. Klaus wendde zich, inweudig boos, af en Robert nam afscheid van haar, zonder hem met een blik te verwaardigen. Hij keerde nu kalmer terug en vond zijne zuster in traneu. Klaus had beloofd de lastering heden- avond te herroepenhij verliet zich echter meer op Laura, die zich de zaak wilde aantrekkeu, zoodra hij dit verteld had, ging hij heen. Den volgenden morgen zei luitenant Von Fel lenthin hem, dat zijn schoonzuster mevrouw Brink- man, gisteravond in de fatale aangelegenheid, die in het regiment ter sprake was gekomen, hem ijverig verdedigd hadzijn broeder echter had weinig gesproken en alleen gezegd, dat het nu door een onderzoek maar moest worden uitgemaakt, wie de scbuldige was. Zoo lang die niet onldekt was, zon Robert gemeden worden in zijn regiment hij gaf hem daarom den vriendschappelijken raad, overplaatsing bij een ander regiment aan te vragen. Terneergeslagen, nauwelijks in staat zijn dienst te doen, keerde Robert in zijne woning terug. De revolver lag nog van gisteren geladen op de tafel. Hij was voor zijne carriere verloren Een onderzoek, waarin hij de rol van verdachte zou spelen Geen officier zou, wanneer hij naar zijn brevet dong, met hem sameu willen dienen dit had hij reeds op hunne gezichten gelezen. Engelsche volk die ondubbelzinnig wil vragen." Aldus Bannerman. Maar lord Lansdowne heeft te Darlington Bannerman's heweringen schreef en ODjuist genoemd en daarmee zal het grootste deel van het Britsche volk het wel eens zijn. In eene vergadering van het hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schultevaer is tijdelijk het secretariaat en het penningmeesterschap op- gedragen aan den heer G. Tetenburg, lid vau het hoofdbestuur, wonende te 's Gravenhage. Nadat het hoofdbestuur op de algemeene ver gadering of 't eind van Januari of een der eerste dagen van Februari 1902 te Zierikzee te houden zal zijn aangevuld, zal er eene definitieve keuze gedaan worden. De tegenwoordige titularis, die een vriend was van den te vroeg outslapen Jacob Varekamp, werd de meest geschikte geacht om dezen op dit oogenblik te vervangen. Zoowel door het bestuur der afdeeling Amster dam, als door het hoofdbestuur, werd reeds op den dag der begrafenis het besluit genomen de leden der vereeniging voor te stellen op het graf van den ontslapene een eenvoudig passend ge- denkteeken te plaatsen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 29 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken. C. P. F. H., oud 23 j., winkelier te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. T. J. R., oud 17 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 25 boete of 10 dagen hecht. M. W. G., oud 30 j., huisvrouw van F. L. V., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens mis handeling veroord. tot f 10 boete of 5 dagen hecht. F. L. V., oud 32 j., slager te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 25 boete of 10 dagen hecht. Als waanzinnig liep hij in de kamer rond. Meermalen pakte hij de revolver op, doch zoe- kende naar een sprankje hoop, wierp hij haar telkens weer neer. Eiudelijk viel ziju oog op een brief. Deze was van Schimmelpfennig en scheen in zeer opgewonden stemming geschreven te zijn. Schimmelpfennig schreef, dat hij van den regi- ments-adjndant, die hem zeer kammeraadschappelijk gezind was, een brief had ontvangen. Daaruit vernam hij, dat een schurk een intrige tegen hem bij den overste gesponnen en van zijn groote achulden gesproken had maar ook de bloedver- wanten voornamelijk een neef, waren tegen hem opgezet, en verlangden een revisie van den toestand zijner goederen, om ze te beschermen tegen verwaarloozing door roofbouw. De overste was zeer opgewonden en had verklaard, dat hij geen verkwisters en doorbrengers in zijn regiment dulde; er was hem in den laatsten tijd zooveel ter oore gekomen, dat hij een strenge inspectie zou houden. Het ergste was nu, dat de lasteraar Roberts broeder was. Hij moest er zijn verlof aan geven en dezer dagen verschijnen, om zijne verdediging te leiden. Hem zocht hij dus ook te benadeelen, om het hart van zijn arme zuster te treffen. Schimmel pfennig had hem voorzeker voor zijne afreis gezegd, dat hij op een nacht, toen hij sterk gedronken had, een „waanzinnig" verlies bij het spel had gehad maar hoe kon hij dit tegen hem gebruiken „Klaus is zelf reserve-officierriep Robert vertoornd. „Bij God, komt het tot het uiterste, dan breng ik hem voor een raad vau eer, en dan zullen ook daar voor de kameraden twee broers tegenover elkaar staan (Werdt vervolgd.) TER SECZESSCHE 4 01 R.I VT. lilt blml versehijnt ilnanilan-, Woensdag- en Vrijdairavond, altgezomlerd op »ertda|(eD, bij tie Firms 1". 3. til B1 SiKDI te Ter Se»e« J)e Burgeraeeater van TER NEUZEN brengt by deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den Directeur der Directe belastingen enz. te Middetburgden 26 November 1901, invorderbaar verklaarde kohieren der Personeele Relnsling; dezer gemeente, over het jaar 1901, Nos. 7 en 8, op hcden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet hepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 28 November 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1