Landbouwberichten. Geinengde berichten. TeSegrafische berichten. TER NEUZEN, 20 November 1901. "rechtszaken. onderwijzeressen voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken jaarlijks extra zouden ge- nieten 50, indien dit onderwijs buiten de gewone schooluren werd gegeven. Nu was het onderwijs in de nuttige handwerken in het leerplan gesteld op Zaterdagochtend waarop overigens geen school werd gehouden. De beide gewone onderwijzeressen die belast waren met het onderwijs in de nuttige handwerken, maakten dientengevolge aanspraak op den bijslag van f 50. Burg, en weth. hoewel herhaaldelijk daarop gewezen, en ook de raad weigerden die aanspraak te erkennen, bewerende dat de Zaterdagochtend niet viel buiten de gewone schooluren. Met deze uitlegging van het leer- plan konden de beide onderwijzeressen zich niet vereenigen. Een harer had den bijslag van f 50 te vorderen over niet minder dan 6£ jaar, uit- makende f 325 Zij droegen, nadat tevergeefs de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten was ingeroepen, hun aanspraken op de gemeente Opsterland aan den Bond over. Op advies van den rechtsgeleerden adviseur van den Bond, Mr. J. Post, advocaat te Amsterdam, dagvaardde de Bond daarop de nalatige gemeente tot betaling van 325 voor de rechtbauk te Heerenveen. Men meldt ons uit Rotterdam Hedenmorgen had onder vele blijken van deel- neming de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Louis Dobbelmann, den bekenden grooteu tabaksfabrikant op de Hoogstraat. Het lijk was uit San Remo gisteravond aaugekomen en overgebracht naar de woning van de familie Dobbelmann aan de Oostmaaslaan. Tal van kransen en bloemstukken dekten de lijkbaar en langs den weg dien de stoet nam naar de algemeene begraaf- plaats stonden vele belangstellenden. loen de stoet de Hoogstraat passeerde werd stilgehouden bij de fabriek. Achter den lijkwagen sloten zich aan de 12 oudste knechts, daarachter volgden de leden der zangvereenigiug //Virginia met banier en de gymnastiek-vereeniging »Phaillos" met banier, welke beide vereenigiugen door den heer Dobbelmann waren opgericht en ten slotte circa 200 werklieden der tabaksfabriek en kantoor- heeren. Op het kerkhof waren aanwezig deputaties van werklieden-vereenigingen van de Kyuologen- vereeniging //Nederland" en een onafzienbare menigte, zoodat de politie overal ruim baan moest maken. Rondom de groeve schaarden zich de werklieden de zangvereenigiug zong eeuige treur- liederen en woorden van waardeering werden ge- sproken. Het was een aandoenlijke plechtigheid. De fabriek was den geheelen dag gesloten. Bij het dezer dagen gehouden examen voor klerk der posterijen en telegrafie zijn o. m. geslaagd de heeren E. Jansen van Ter Neuzen en C. Wolfert te Hoek. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland is het aandeel in de lichting voor de nationale militie voor het jaar 1902, o.a. voor onderstaande gemeenten bepaald als volgt Ter Neuzen 15, Hontenisse 12, Axel 10, Clinge en Zaamslag ieder 7, Hoek 6, Philippine 3 en Sas van Gent 4. Te Kieldrecht (Belgie) heerscht een ware pokken-epideuiie. Reeds kwamen ongeveer 20 ziekte- en 5 sterfgevallen aan deze gevreesde ziekte voor. De lijders worden in een afzonderlijk gebouw (de oude pastorie) opgenomen en door nonnetjes verpleegd. Natuurlijk ontbreekt het ook niet aan medische verzorging. Naar wij veruemen is aan de personen uit die omgeving, welke alhier bij het bouwen der nieuwe sluis werkzaam zijn, door de directie aangezegd, dat zij niet meer op het werk zullen worden toegelaten, wanneer zij zich derwaarts begeven. Met ingang van 1 Dec. a. s. wordt aan het post- en telephoonkantoor ts Axel een klerk der posterijen en telegrafie verbonden. Benoemd werd de heer J. van de Wedden, thans in gelijke betrekking te Rotterdam (Charlois). 's Gravenliage, 20 Nov. Tweede Kamer. Heden was aan de orde de Indische begrooting. Bij het al gem een debat pleitle de heer Fock voor de voortzetting der vrijheidspolitiek van de liberalen tegenover de zending, waaromtrent het standpunt van den Minister hem geruststelt, en drong hij aan op uitzending naar Indie van de verledeu jaar en dit jaar bij het Indisch ambtenaars- examen geslaagden. De heer Pijnacker Hordijk ontwikkelde namens zijne geestverwanten een koloniaal hervormings- programma en weet de Djambische expeditie aan fouten onzerzijds. De heer Roessingh waarschuwde tegen te over- dreven regeeringssteun voor de zending en de heer Cremer tegen het bevorderen van godsdienstige propaganda onder de niet-Christeubevolking. Hij acht vruchtbare samenwerking met den Minister mogelijk. De heer Van Kol bestreed de voortzetting door dit Ministerie van de voor Indie noodlottige liberale richting en verdedigde de beschavende, volksverheffende zending. 'S Gravenliage, 20 Nov. De heer Domela Nieuwenhuis, consul-generaal te Pretoria, is heden alhier aangekomen en heeft een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche zaken. Hij bewaart het stilzwijgen over de hem betreffende geruchten. Naar verzekerd wordt heeft de Raad van beheer van het Hof van Arbitrage heden besloten zich onbevoegd te verklaren in zake het request der Boerenrepublieken waarin zijne bemiddeling wordt ingeroepen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de be- schikking der rechtbank te Zierikzee, waarbij de evangelist, gedomicilieerd te Zwolle, wegens opzet- telijke brandstichting naar de openbare terecht- zitting van genoemde rechtbank werd verwezen, vernietigd en aanvulling der instructie gelast, een en ander met instandhouding van de bevolen gevangenhouding. TV a j aarsverg-adering- van de leden van het Hoofdbestuur der Maat- schappij tot bevordering van Landbouw eli Veeteelt in Zeeland, gehouden Donderdag den 7deB Nov. 1901 te Middelburg. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel des Hoofdbestuurs en 14 vertegenwoordigers der afdeelingen. Genoodigd de vergaderiug bij te wonen waren de heeren Dr. Swaving, directeur van het Rijkslandbou wproefstation te Goes, I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar in Zeeland, L. J. M. Koert zuivel-consulent in Zeeland, Dr. Knuttel, scheikundige aan het Rijkslandbouwproefstation en N. Nobel, rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en Noord-Brabant. De laatste was verhinderd aan de uitnoodiging gehoor te geven. Na verwelkoming door den Voorzitter werden de notulen der zomervergadering, reeds in druk verschenen, ongewijzigd goedgekeurd. De algemeene vergadering en de afdeelings- tentoonstelling zullen in 1902 gehouden worden te Zierikzee in dezelfde week als daar het Land- huishoudkundig Congres samenkomt. Nadere regeling wordt overgelaten aan de vaste commissie uit het Congres, het afdeelingsbestuur van Zierikzee en het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur. Uit een overzicht, dat de algemeene penning- meester geeft van den financieelen toestand der M'j blijkt, dat de rekening bij eene uitgave van ongeveer f 12232,vermoedelijk zal sluiten met een goed slot van 200,onder de uitgaven komt de Keurtentoonstelling voor met 3766,285. De begrooting voor 1902 wordt, nadat de jaarwedde van den Zuivel-consulent met f 100 verhoogd is, in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 8701,84, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 137,84. Als lid van het Uitvoerend deel en ook als vertegenwoordiger der M'j bij het N. L. C. wordt met op een na algemeene stemmen herkozen de heer C. A. H. Wagtho, die beide betrekkingen, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, aanvaardt. Tengevolge ran de invoering van de Wet op de Paardenfokkerij 1901, moeten wijzigingen gebracht worden in de thans van kracht zijnde Reglementen. Aangenomen wordt het voorstel om de provinciale subsidie, geheel te gebruiken voor de aanhoudingsbijdragen voor merrieu, de leden der tegenwoordige kearingscommissie eervol te ontslaan, onder dankzegging voor bewezen diensten en de premiekeuringen op te diagen aan de Provinciale keuringscommissie, welke benoemd zal wordendoorde Provinciale Regelings-commissie; verder in artikel 1 in het Reglement op de ver- betering der Paarden fokkerij in Zeeland toe te voegen achter /Uitvoerend deel van het Hoofd bestuur" de woorden //en den Voorzitter en den Secretaris van de afdeeling Zeeland van het N. P. S". Een ander onder nadere goedkeuring van Ged. St. van Zeeland. Aangaande het Landbouwonderwijs wordt mede- gedeeld, dat thans in Zeeland naast de Winterschool te Goes 25 wintercursussen in Landbouwkunde bestaan voor de nieuw opgerichte worden uit de dubbeltallen Commissien van toezicht benoemd. In drie bestaande commissien worden vacaturen aangevuld. Aangaande de aanmoediging der Varkensfokkerij wordt medegedeeld, dat door drie afdeelingen gevraagd is om haar aandeel in der Rijkssubsidie tot aankoop van Yorkshire beeren van het groote witte ras (large white breed). Verder wordt naar aanleiding van de goede resultaten van inenting tegen de vlekziekte besloten, aan de Regeering vergunning te vragen een gedeelte van de eventueel te verleenen subsidie voor aanmoediging der varkensfokkerij te mogen gebruiken, om aan de veeartsen, die zich met die inenting willen belasten, kosteloos entstof te ver- schaffen. Andermaal zal het bestuur zich wenden tot Gedeputeerde Staten om eene subsidie aan te vragen ter verhooging van de jaarwedde van den Zuivel-consulent. Dr. Swaving belooft voor het Maandblad. een overzicht van de resultaten van het onderzoek naar de samenstelling van boter aan cooperatieve zuivelfabrieken. Gehandhaafd blijft het besluit om in de eerste jaren geen examen te doen afnemen is hoefbeslag. De mededeeling van den Minister van Oorlog, dat aan de smidsgezellen C. J. Bliek te Middelburg en H. Bouwens te Kruiningen, die een half jaar den miiitairen hoefsmidscursus te Breda gevolgd hebben, een getuigschrift is uitgereikt, dat hunne theoretische en practische bekwaamheid zeer goed genoemd kan worden, is aangenomen voor kennis- geving. Aangaande de procedure van de Vereeniging Welbegrepen Eigenbelang en den heer Iman J. van der Have deelt de secretaris dier vereeniging mede, dat het doel is door de rechtbank uitge- maakt te zien, hoe vereenigingen als Welbegrepen Eigenbelang tegenover aannemers die ondanks de gestelde voorwaarden, weigerden borg te stellen, moeten optreden en of het breken van een sluis in Belgie een reden kan zijn van overmacht bij levering tusschen twee Nederlandsche gemeenlen. Een voorstel om in de Statuten eene verandering te brengen, die aan de afdeelingen het recht geeft leden der Maatschappij, die buiten de provincie hun bedrijf uitoefenen, niet toe te laten tot mededinging naar prijzen op de afdeelingstentoon- stellingen, zal onderworpen worden aan het oordeel der verschillende afdeelingen. Aan Gedeputeerde Staten zal gevraagd worden, om op de openbare wegen in Tholen en St Philips- land het vervoer van saamgekoppelde ledige wagens toe te laten. Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken zal het verzoek worden geeischt stappen te doen bij de Belgische regeering en voor den invoer van hoenders ook aan te wijzen de kantoren Zantvliet en Stroobrugge. Op de vraag, of het niet ligt op den weg der MU, eene grootere Rijkssubsidie aan te vragen tot bevordering der verhooging van de premien voor dc veeteelt, antwoordt de Voorzitter, dat dewijl de behartiging van dit belang hoofdzakelijk opge- dragen is aan de Rundvee-stamboekeu, van die vereenigingen het initiatief daartoe dient uit te gaan. Zeker zal de Maatschappij dan gaarne hare verdere medewerking verleenen. Nadat nog de wensch was uitgesproken, dat aan de talrijke zoogenaamde landbouwloterijen, die met landbouwbelangen niets te maken hebben, paal en perk worde gesteld, werd de vergadering door den voorzitter met de gewone plichtplegingen gesloten. Het hoofdbestuur der M'j tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, P. C. J. Hennequin, Voorz. G. A. VORSTERMAN VAN OVEN, Seer. Uit IJzendijke meldt men Door twee marskramers, die vaak in Zeeuwsch- Vlaanderen komen om hunne waren te venten, worden o. a. wormpoeders verkocht. Door een vrouw te Eecloo, een plaatsje in Belgisch-Vlaanderen werd van die poeders gekocht voor hare twee kinderen, een jongetje en een meisje, die beiden ziekelijk waren. De moeder gaf hun van de poeders en reeds na een half uur waren de kinderen onder vreeselijke pijnen bezweken. De politie heeft de venters gearresteerd. Thans echter zijn zij vnjgelaten, daar de drogist te Brugge, van wien zij hunne poeders kochten, zich vergist moet hebben. Ook in deze streken kochten verschillende ouders wormpoeders van de hier algemeen bekende venters. Bij een weduwe aan de Schoterstraat te Haarlem werd Zaterdagnacht na 12 uur door een 7tal huzaren aan de deur geklopt. Zij eischten binnengelaten te worden. Uit angst voor vernieling werd aan den eisch voldaan. De huzaren weigerden de woning te verlaten, pakten de bewoonster aan, krabden haar in 't gezicht, hebben de straatdear uit de hengels gelicht en in de gang neergelegd. Daarna zijn ze door het raam gevlucht, daarbij twee ruiten en een raamroede brekeude. Tegen de geweldenaars is reeds proces-verbaal opgemaakt. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam liep Zondag een jongey tegen een heer aan, die, ver- moedende dat dit met opzet geschiedde, den jongen eenige tikken met zijn wandelstok gaf. Dadelijk trokken een aantal personen partij voor den jongen en gaven den heer zoo'n geducht pak slaag, dat hem later bleek dat hij daarbij zijn horloge en een zakje met geld had verspeeld. Van een en ander heeft hij bij de politie aangifte gedaan. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een valsche munter, zekeren Rond, die zijn werkplaats had op een bovenwoning in de Van Beuningenstraat, waar allerlei werktuig werd gevonden, noodig voor de vervaardiging van valsche guldens. Rond heeft bekend valsche munt vervaardigd en uitgegeven te hebben. Hij is op heeterdaad betrapt, terwijl hij in een tapperij aan den Haarlemmerweg met valsch geld betaalde. Reeds te voren was bij den ontvanger der be- lastingen gebleken, dat de tapper zonder het te weten valsche guldens in zijn bezit had. Gelukkig wist hij zich te herinneren, wie waarschijnlijk die stukken in betaling had gegeven. Toen Rond nu wederom in de tapperij kwam, waarschuwde de tapper de politie, en zoo kwam de zaak uit. Twee jongens zijn ontsnapt uit het rijks- opvoedingsgesticht De Kruisberg. Beiden werden teruggebracht, maar een hunner zette het, toen men de poort van het gesticht opnieuw voor hem opende, weder op een loopen en ontkwam nog eens. Hij is nog steeds zoek ofscboon verschil lende personen nasporingen doen. Uit Eindhoven wordt van 17 November gemeldZekere Timmers te Woeusel geraakte hedenmiddag, komende uit zijne woning, onder de tram die om 4,16 uur van hier naar Vechel vertrekt. De man was onmiddellijk dood. Te Maastricht is Donderdag een persoon, van naar gissiug 64 h 65 jaar, op straat gevonden. Aanvankelijk dacht men met een dronkaard te doen te hebben, wat echter niet het geval was. De man, die tot heden taal noch teeken van zich heeft gegeven en van wien men dus uiet weet wie en van waar hij is, is naar het gesticht Calvarienberg vervoerd, waar men een pothographie van hem heeft genomeu, daar hij vermoedelijk zal gaan sterven. Te Berkel is Zondagnamiddag een koetsier doordat zijn paard schrikte en een zijsprong maakte, van den bok geslingerd. Hij raakte onder de wielen en is spoedig aan de bekomen kwetsuren overleden. Zondagavond tegen acht uur is ingebroken bij mej. N. Hesselink te Winterswijk. De dief maakte van de afwezigheid der bewoonster gebruik, om ruim f 200 aan geld weg te nemen. Denzelf- den avond nog trok hij door zijne verteringen de aandacht. Maandagochtend werd hij opgepakt. Te Beek (N. Br.) kreeg Zondagmiddag J. Sodenkamp, terwijl hij zijn paard uit den stal haalde om in te spannen, zulk een hevigen trap van het dier, dat hij in eenzakte en op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat een vrouw met drie jonge kinderen na. Te Wormerveer woedde Zondagmiddag een hevige brand op het Sluispad. Een 12jarige knaap had in de nabijheid van een loods, staande naast het werkhuis, een particuliere liefdadig- heidsinstelling, een vuurtje gestookt met het ge- volg dat een vonk door de reten in den in de loods aanwezigen voorraad biezen was geraakt, waardoor dit licht brandbare goedje vlam had gevat, met het verdere gevolg, dat spoedig de loods in lichtelaaie stond en tot den grond af- brandde. De vlam men sloegen over naar het hierboven genoemde werkhuis, dat mede geheel afbrandde. Het aangrenzende bestedeliugenhuis bleef gespaard. Och baas, mag ik even mijn kinderen bij u laten Ik kom ze dadelijk weer afhalen, maar wou graag even een boodschap in de buurt doen. Aldus sprak Zaterdag een vrouw tot een schoen- maker, op de Prinsengracht bij den Jordaau te Amsterdam. Nu, de baas had er niet optegen, aan de kinderen even gastvrijheid te bezorgen, de vrouw ging weg en keerde niet terug. Men ging op onderzoek uit ze had haar adres opge- geven doch dat bleek valsch te zijn en ten slotte zijn de kinderen aan het bureau Lauriergracht gebracht. De politie zal ze nu een ouderkomen in het Stadsbestedelingenhuis bezorgen, doch intus- schen trachten de ontaarde moeder op te sporen. Een anders kalm kantoorbediende wilde eens een plezierig uurtje hebben en huurde een tentwagentje //uit de hand." Trotsch, als bestuurde hij zijn eigen rijtuig, reed hij door de stad en om de stad, pleisterde hier en daar, beaamde volkomen het oordeel van de houders van bars en proeflo- kalen, dat hij in een aardig //spulletje" zat, maar, o gruwel, hij vergat, toen de duisternis inviel, te zorgen dat zijn tentwagentje brandende ffnaar voren lichtgevende" lantarens voerde. Zoo werd hij in de Amstelstraat aangehouden. Een agent van politie pakte het paard bij den kop en o domheid, nu sloeg de //meneer" van het „mooie spulletje" den agent met zijn zweep op hoofd en schouder. Er werd proces-verbaal opgemaakt en due moest de kantoorbediende terechtstaan. Het O. M. eischte gelukkig tegen den berouwvolle beklaagde, wiens plezierdagje zoo treurig eindigde, geen gevangenisstraf maar een geldboete en gisteren werd hij veroordeeld tot betaling van /100(zeg- ge honderd gulden). Zoo mag die rijpartij een duur ritje genoemd worden. Dure sigaren Dezer dagen reisde iemand uit Utrecht, de heer W., een handelaar, van Zwolle naar Utrecht. In de coupe had ook plaats genomen een reiziger die erg klaagde over slechte zaken, welke hij in Zwolle had gemaakt. De heer W. had integendeel hierover niet te klagen, was van plan den minder gelukkigen confrater een sigaar aan te bieden, haalde daarom een zakje sigaren voor den dag en gaf ze den man met de woorden ik heb wel wat voor een arm mensch over, daar heb je wat De peroon in quaestie bedaukte, stak het zakje in zijn zak en verliet aan een tusschenstation de coupe. Hoe ontsteld was echter de heer W. toen hij, te Utrecht aankomende, bemerkte dat hij in plaats van een zakje sigaren, een biljet van 1000 had cadeau gedaan. Van den gelukkigen ont vanger van het biljet is niets meer gehoord. Maar wie bewaart nu ook een bankje van duizend in een sigarenzakje In een universiteit te Budapest hebben de studenteu een eigenaardig schandaal veroorzaakl. Bij een examen waren van de 20 candidaten 18 afgewezen, en dit veroorzaakte een geweldige op-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2