A1 g o m e e a Hieuws* en AdvorteatiebUd voor Zeeuwsch-Vlaaaderoa. 4153. Donderdag 21 November 1U01 England en de Z.-A. Republiek. Binnenland. 41e tlaargang. LAURA'S HUWELIJK. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F FT 711 LETO N 5EIIZESSCHE (dlKIVT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. iDVHTB N TllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend, Uit bind versehijnt ilannil»K~. WoenadaK- en Vrijdaaavoud, aitaezimderd op Feestdagen, bij de Firms I*. J. De //Morning Post" meldt uit Brussel, dat De Wet met 6000 man in den Vrijstaat is. Wallace seint aan de //Daily Mail", dat het oostelijk deel der Kaapkolonie door de Boeren verwoest wordt. In de //Daily News" beschuldigt een corres pondent Kitchener, dat hij een troep prostituees op zijn eigen officieren afzond om hen te mis- leiden of hun de bewijzen te ontfutseleu, dat zij geheimen vertelden over de bewegingen der kolonnes. De verliezenlijst toont aan, dat in het gevecht bij Brakspruit, waarvan op den 15 Nov. melding werd gemaakt, de Engelschen verloren 9 dooden en 10 gewonden, benevens 64 gevangenen, die alien later in vrijheid werden gesteld, met uit- zondering van een luitenant. (Bedoeld is hier het gevecht, waarvan Methuen melding maakte als een verkeuning uit Brugspruit waarbij een patrouille door 300 Boeren werd omsingeld en de Engelschen 6 dooden, 16 ge wonden en „eenige" gevangenen verloren.) De Boeren hebben den 12 Nov. ten zuiden van de Klingrivier een Engelsch detachement omsingeld. Dit verloor 1 doode, 7 gewonden en 4 gevangenen. De Boeren verklaarden, dat hun verliezen bedroegen 3 dooden en 17 ge wonden. De Boeren overrompelen patrouille na patrouille. Eerst bij Brugspruit, nu weer bij Klingrivier, en ook in de Zuurbergen is een patrouille van de districtswacht van Jansonville overrompeld door een paar ronddolende Boeren. Malang is met 30 man den spoorweg ten noorden van Eraserburg overgetrokken, in weste- lijke richting. De correspondent van de //Daily Mail" te Middelburg, in de Kaapkolonie, vertelt dat 13 October 180 man van de //Somerset East Defence force" zich bij Doornbosch, dicht bij Somerset- Oost, hebben overgegeven aan 200 Boeren. Officieel is dit niet vermeld, zegt h«t blad, omdat de troep zich in haar geheel overgaf en er geen gewonden waren. In het zuidoosten van den Vrijstaat dwalen kleine Boerentroepen rond, die uitzien naar een gelegenheid om in de Kaapkolonie te vallen. Er wordt gemeld, dat de Wet en president Steyn zijn getrokken naar een bijeenkomst die Zaterdag en Maandag zou gehouden worden op 20 mijlen ten zuidwesten van Harrismith. Vrij bewerkt door Amo. Intusschen ging het in de woning van het jonge echtpaar levendig toe. Laura was alleen naar de opera geweest, voor de eerste maal zonder haar man. Hij had daarover niets durven zeggen, toen zij hare huisjapon had aangetrokken en nog een weinig at, om daarna vermoeid naar bed te gaan. Beiden hadden zeer weinig gesproken. Den volgenden middag zeide zij hem, dat zij eene vriendin beloofd had bij haar te komen dineeren. Zij keerde eerst des avond verhit terug, wierp den kostbaren lichten pels af, dien Klaus haar geschonken had, wilde niemand spreken en sloot zich in hare kleedkamer op, terwiji Klaus, in hevigen toorn, haar in de huiskamer opwachtte. „Drie vroolijke urenherhaalde zij in de kleedkamer zittende. Zij plukte zenuwachtig aan de kant der japon. Maar haar oog flikkerde plotseling op, nadat zij lang naar den vloer had gestaard, en zich herinnerde, smaakte zij nog eens al de vroolijkheid, de prettige luim, waarin zij weer eens gelukkig geweest was, en zij was tevreden. Zij doorleefde in den geest weer dien halven dagtoen sprong zij op voor haar toilet. De scherpe wind had bij den terugkeer in de slede haar wangen gezweept, zoodat die gloeiden hij had heur haar in de war gemaakt. Zij verkoelde het gelaat, maakte het haar in orde en bedwong haar koortsachtig ademen, toen eerst schelde zij de Uit de verlienlijst blijkt nog, dat den 12 November een vrij ernstig gevecht heeft plaats gehad bij Bethlehem, in den Vrijstaat, waarvan nog geen melding is gemaakt. Het Manchester regiment verloor daar een kapitein gesneuveld, een luitenant en 3 man gewond. Verder zijn op verschillende plaatsen twee man gesneuveld en zes gewond. Kitchener stuurt weer zijn gewone weeklijst. Hij seinde Maandag uit Pretoria Sedert den 7 rapporteeren de verschillende kolonnes, dat 43 Boeren gesneuveld, 16 gewond en 291 gevangen gemaakt zijn; 6 gaven zich over. Ook zijn genomen 5650 patrouen voor lichte vuurwapenen, 164 geweren, 205 wagens, 600 paarden en 11,500 stuks vee. De verschillende Boeren-afdeelingen onder Foeche, Mijburgh, Malan, Hugo, Lategau en Maritz, worden druk vervolgd door Engelsche kolonnes. Op grond van die rapporten van hem en van Roberts zouden de Boeren al 350,000 a 400,000 man verloren hebben. In 't begin van Juli waren er nog maar 13,500 weerbare burgers te velde en sinds dien tijd zijn er, volgens de wekelijksche opgaven, 7590 Boeren gedood, gewond of gevangen genomen. Er zouden nu dus nog maar 600 Boeren tegenover 225,000 Engelschen staan. Wat een partij Volgens een telegram uit Johannesburg heeft het //Pioneer-regiment" weer groote hoeveelheden mielies opgegraven. Zaterdag is de ,/Oratova" met 850 man ver- sterking van Southampton naar Zuid-Afrika ver- trokken. Het 21® regiment lansiers, bekend door zijn charge tegen de Derwischen bij Omdoermau, heeft bevel gekregen zich gereed te houden voor vertrek naar Zuid-Afrika. Vier troepen-transporten zijn op de Canarische eilanden aangekomen en van daar verder gegaan. Naar aanleiding van de ongesteldheid der Koningin schrijft de Haagsche correspondent der N. Gron. Crt. o. m. Zoowel ten Hove als buiten dien kring, is men teleurgesteld, wijl de wenscben, die men voor het kouinklijk Echtpaar en voor het land koes- terde, en de blijde verwachtingen van de jonge Vorstin, door het gebeurde voor het tegeuwoor- dige en de alleruaaste toekomst niet schijueu te zullen worden vervuld. Ik meen geen onbe- kamenier. Op haar gelaat trachtte zij heimelijk te lezen, wat er intusschen in huis was voorgevallen het gezicht der kamenier dieude haar altijd tot weerglas. Wanneer zij verwachtte dat er een huiselijke storm ophanden was. Maar zij lachte medelijdend en zelfbewust, toen zij werkelijk een waarschuwingsteeken las en zij wapende zich ten strijde. Mijnheer was reeds erg driftig geweest, ver- telde het meisjehij had gevreesd, dat haar wat overkomen mocht zijn. Een goed uur geleden had hij Jean naar hare vriendin gezonden, bij wie zij gedineerd had. Laura beefde toch wel een beetjehij had haar dus op een leugen betraptZij vroeg wat Jean gezegd had, en was, gerustgesteld, toen zij vernam dat hij nog niet terug was. ,/Wij hebben een kleinen sledetocht gemaakt het weer was zoo verlokkend," zeide zij onver- schillig. /Mijnheer Brinkman heeft dezen avond nog een gewichtige sameukomst met eeuige heeren," zei de kamenier verder. z/Hij laat u zeggen, dat hij eerst om negen unr terugkeert." Dit was Laura zeer naar den zin. Zoo had zij ten minste tot zoolang rust. Zij beval nog, vuur in den haard aan te maken; zij had rust noodig en strekte zich nu uit op een causeuse. Het was er werkelijk vroolijk toegegaan bij dien sledetocht; men had in Charlotteuburg champagne en heeten wijn gedrouken en men had gedanst om zich te verwarmen. Fellenthin had alles ge- regeld eenige zijner kameraden en een paar be^ vriende lui van den achouwburg hadden er ook scheidenheid te begaan door dit te schrijven, nu 'l fc.I„ is bekend geworden dat een der meest be- tend gynaecologen in Den Haag, Dr. Aalberts- berg, naar het Loo is onlhoden, om met den lofarts aldaar te consnlteeren. Deze keuze, in verbaud met de thans aan H. M. voorgeschreven rust, doet door al de geheimzinnigheid, waarmede men de ongesteldheid der beminde Koningin om- nngt, been, den aard daarvau duidelijk genoeg uitkomen en ik betreur het aileeu dat men van wege het Hof niet heeft kunuen goedvinden, ook tegenover de nog altijd in de buitenlandsche pers aanhoudende aaukoudigiDgeu nopens de verwachte geboorte van een prins of eene prinses in De cember of Januari a. s., ons belangstellende en trouwe volk, ter voorkoming eenerzijds van noode- ooze oagerustheid, anderzijds van op teleurstelling uitloopende verwachtingen, de waarheid mede te deelen. In een opzicht althans wordt de natie gerust gesteld de berichten over het ter jacht gaan van den Prins-Geraaal, die in den omtrek der hoofdstad zich aan zijn groot vermaak overgaf en ten paleize met de jachtgenooten dineerde, bewijzen voldoende dat er gelukkig geen enkele reden van bezorgdheid voor H. M. is. Dat de afwezigheid van den Prins onder de gegeven omstandigheden bij de op kwaad- aardige praatjes beluste menigte tot minder vriende- ijke beoordeelingen aanleiding geeft, ligt eeniger- mate voor de hand. Doch uit een betrouwbare bron vernam ik dat de Prins, die reeds voor geruimen tijd de uituoodigingen voor verschillende achtpartijen aannam en zelf deed, voornemens wat er geen gevolg aan te geven en alleen op 't uitdrukkelijk aandringen van ziju Gemalin, die hem gaarue deze uitspanning gunt, enkele partijen heeft laten doorgaan. Bij de begrafenis van den beer J. Varekamp, in leven secretaris van de schippersvereeniging z/Schuttevaer", die Maandag te Amsterdam plaats had, was het bestuur der vereeniging tegenwoordig, terwiji onderscheidene afdeeliugen, o. a. Schouwen- en Duiveland, afgevaardigden hadden gezonden. Aan de groeve voerden verschillende personen, in de eerste plaals de voorzitter van het hoofdbestuur, Mr. H. Smeenge, het woord. Er schijnt in Zeeland een kentering te komen in de meeningen omtrent den //Neder- landschen Visschersboud", directeur den heerZwier Visser. De visschersvereeniging Terseke besloot met algemeene stemmen zich van dien bond weer af aan deelgenomeu de meeste dames waren aan het tuoneel verbenden. Het leven was toch geheel anders met die menschen zij had vandaag ondervouden, hoezeer zij toch haar eigenlijk element verloren had. Was hij werkelijk dezelfde, die haar vroeger het hof had gemaakt Wat een brombeer was hij nu De kamenier kwam haar zeggen, dat Jean terug- gekomen was. Zij liet hem komen, zooals zij daar lag, en de slimmerd toonde, dat zij hem kon vertrouwen. Hij had gewacht tot mijnheer weg was, want hij wenschte eerst met haar te spreken. z/Het is belachelijk en onwaardig om naar een leugen te moeten grijpen Ik wil dat ook niet meer Klaus liet dien avond lang op zich wachten. Toen de pendule op den schoorsteenmantel tien uur sloeg, begaf Laura zich mismoedig ter ruste. Lang lag zij nog met de oogen open. Het was het eerste genoegen geweest, waaraan zij zich, trots haar zwaren rouw, zonder terughouding had overgegeven, en daarbij had zij een bijzondere waarneming gedaau. De heeren en kunstenaars hadden haaraanvan- kelijk door hun gedrag getoond, dat zij haar als een heilige beschouwden, die men niet meer aan- bidden mochttoen had zij zelf, door hare vriendin aangezet, aan deze vervelende terughouding een einde gemaakt. Er was geen hoop, dat zij in dit huwelijk nog gelukkig, ten minste tevreden zou worden zelfs ontbrak haar de wil daartoe, en zoo had zij alleen naar de inspraak van het oogeublik geluisterd. Zij hadden zich, hij zoowel als zij, tijdens de te scheiden, en ook te Bruinisse kwam zoo'n voorstel ter sprake. De reden daartoe moet, zegt men, vooral gezocht worden in handelingen van den directeur, die men niet in overeenstemming acht met de Zeeuwsche belangen. De Nederlandsche consulgeneraal te Pretoria de heer F. J. Domela Nieuwenhuis, is met zijn familie behouden te Southampton aangekomen. )at zijn heengaan te Pretoria minder opzien wekte dan hier te lande, toen't onverwacht bekend werd, blijkt wel uit 't volgende aan 't N. v. d. D. mee- gedeeld fragment van een particulier schrijven Pretoria, 25 Oct. 1901. Heden, den 25 October, waren ten huize van den vice-consul, den heer M. E. de Wildt, een groot aantal Nederlanders en oud-Nederlauders vergaderd om afscheid te nemen van den consul generaal der Nederlanden, den heer Domela Nieu wen- huis, en zijn echtgenoote, die een welverdiend verlof heeft gekregen. Tevens werd van die gelegenheid gebruik ge maakt om een huldeblijk, bestaande uit een bronzen groepje, en tevens een gouden nuggret als broche voor mevrouw D. N. plechtig te overhandigen als dankbare herinnering voor de vele diensten welke lij het Nederlandsch element heeft bewezen. Het groot aantal namen, welke in het bege- eidend adres vermeld waren, bewezen dan ook de algemeene instemming van het groote publiek, hetwelk vooral in de laatste jaren de verdiensten van den heer Domela Nieuwenhuis had leeren waardeeren en hoogachten. Ondanks de zeer moeilijke positie, welke een Nederlandsche consul in dezen zwaren strijd albier inneemt, heeft de leer N. zich geen moeite gespaard om de weinige rechten, welke ons nog gebleven zijn, te hand- haven en te verdedigen. In dien zin sprak dan ook de heer de Savornin Lohman, die namens alien het woord voerde en den heer D. N. met zijn gezin een gezellige reis en behouden aankomst toewenschte. De //N. R. Ct." ontving uit Pretoria o. m. de volgende bijzonderheden over het vertrek van den heer Nieuwenhuis Reeds vijf maanden geleden vroeg de consul generaal verlof aan, doch dit werd hem door onze Regeering toen geweigerd. Oinstreeks half October kwam echter een telegram, waarin het verlof werd verleend. De heer Aubert consul-generaal van Frankrijk, (die Hollandsch spreekt als de beste Nederlander, dank zij een langdurig verblijf als consul in Nederland), nam welwillend de beharti- ging der Nederlandsche belangen op zich. Volgens //De Bode" is van wege de //Bond van Nederlandsche onderwijzers" een procedure ingesteld tegen de gemeente Opsterland betreffende eene vordering tot betaling van f 325. De zaak is de navolgende In artikel 8 der verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden van scholen en verder onderwijzend personeel in de gemeente Opsterland van 25 October 1894, was bepaald dat de gewone verloving niet aan elkaar voorgedaau zooals zij warenhij, wien het tooneelleven vreemd was en die haar altijd in de tragische partijen had gezien, had aan den ernst geloofd, dien zij hem, een handelsman, had getoond, en hij zelf was in het samenzijn met haar, verrukt door hare hekoor- lijkheid, steeds in een opgewekte stemming geweest, die natuurlijk bekoelde, zoodra hij door zijne bezigheden in beslag werd genomen. Een van hare vereerders, Fellenthin, had haar na het huwelijk schertseuderwijze gezegd, dat zij stellig beideu in een domino gehuld waren toen zij trouwden. Hij kende hen beidenhij had gelijk gehad. In de liefde is altijd wat maske- rade ieder laat zich van zijn besten kant zieu. In het huwelijksleven behoefde de liefde in het geheel niet te verminderen, daarvan was Klaus het levend bewijs; hij had haar reeds veel vergeven ook zelfs dat zij zijne haudelszorgen niet wilde begrij- pen, omdat hij zonder haar niet kon leven. Maar het huwelijk verlangt veel gezond verstaud, ja scherpzinnigheid, en die wilde zij niet meer bezitten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1