Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Omtrent de oorzaak der aanvaring staat men nog voor een raadsel, daar het volgens verklaring van personen die wacht hielden, op het tijdstip der aanvaring volkomen helder weer was. Ds. W. A. Vroolijk, predikant bij de Geref. gemeente Zaamslag, is beroepen naar diezelfde gemeente te Silvolde en Gendringen. Sas van Gent. De onderwijzers nit het voor malig arrondissement Axel zullen Dinsdag 26 November alhier hun laatste vergadering houden Deze vergadering zal niet alleen een feestelijk karakter dragen maar ook zeer leerzaam kunnen zijn. Er zal o. a. eene voordracht gehouden worden over suikerfabricatiewaarna de leden in de ge- legenheid gesteld zullen worden de cooperatieve suikerfabriek te bezoeken om te zien, hoe alles wat zij gehoord hebben practisch wordt toegepast. De heer directeur zal alle gewenschte inlich tingen en verklaringen geven. In den namiddag zullen de leden zich vereenigen aan een gemeenschappelijk diner. 's Gravenliage, 18 Nov. Degewijzigde militie- wet zal 1 Januari 1902 in werking treden. Zaterdagmiddag te vier uur ongeveer brak te Middelburg brand uit in het koffiehuis Stad Goes, voorheeu De Witte Leeuw, Yarkensmarkt. De bewoner van het huis, M. A. S., den brand ontdekte en wetende dat er nog een logeergast, een koloniaal, boven was, poogde met een ladder door een tovenraam binnen te komen. Hij verloor het evenwicht en viel van een tameliike hoogte. Hij bezweerde zich zeer ernstig, bloedde hevig en werd bij een der omwonenden binnen- gebracht De brand beteekende op zichzelf niet veel, doch het ging zeer moeilijk den koloniaal, een Middel- burger, 0., die pas geteekend had, van den brandenden zolder af te brengen. Eindelijk gelukte dat en ook 0. werd nog levend in een aangrenzende woning gebracht. De man was door den rook bewnsteloos en zijn toestand baart zorg. De brandweer werd den brand meester. Ter hoogte van het Kralingsche veer, is verleden week de nachtboot Jeannette op een voor anker liggend vaartuig geloopen en gezonken, De vrouw van den kapitein Van der Krieken is bij dit ongeval verdronken. Een loteliDg te Groningen trok een biljet uit de bus, waarop in cijfers 282, maar in letters 222 stond. De vader heeft nu bij Gedep. Staton tegen de wettigheid der loting geprotesteerd en nietigver- klaring verzocht. Niet alleen in de stad zoo schrijft men uit 's Hertogenbosch aan ,/t Hbl." maar ook in den omtrek doen zich thans meer en meer de gevolgen gevoelen van het ineenstorten der *Noord-Brabantsche Bank" waardoor tal van personen tot den bedelstaf zijn gebracht of althans zoo gevoelig getrolfen, dat ze financieel er wel nooit weer bovenop zullen komen. Verscheiden veilingen van onroerende en roerende goederen, in den laatsten tijd hier gehouden, en het zich retireeren van personen, die op flinken voet leefden en konden leven, tot bescheidener omgeving, ziedaar de gevolgen van het ellendig beheer eu het schromelijke gebrek aan toezicht op de zaken der Bank. Het is nu bijnaeenjaar geleden dat surseance werd gevraagd en verkregen, maar nog altijd duurt voor aandeelhouders dezelfde onzekere toestand voort. Op de vraag wat van de aandeelen nog terecht zal komen, valt ook nu geen antwoord te geven. Ware dit wel het geval, dan zouden de bewind- voerders zeker niet talmen met de mededeeling. Zooals de toestand thans is, kost het beheer der Bank z£er veel geld. Woensdagavond terwijl de ouders afwezig waren, is er brand ontstaan in de hofstede van P. D., te Huibergen. Een der twee kinderen is met levensgevaar gered, doch het jongste dochtertje is in de vlammeu omgekomen. Niets van den inboedel, noch van het vee is behouden. Ook een handelsman. Een welgestelde land- bouwer te Yeendam verkockt voor een paar weken zijD boerenplaats nit de hand aan een landbouwer te. Pekela voor circa 60,000, doch nadat de koop gesloten was, kreeg de verkooper berouw en kocht de boerderij terug voor den prijs van 77,000. .'4par. I-.-. .1 JU—MMTWVO* "WW* I lUIIRllH«WUIMiM M het waar is en zij het te weten komtAlle zegen is uit dit huis verdwenen, sedert hij niet meer leeftEn zou het mogelijk zijn, dat Robert zoover afgedwaald is, door zoo veel schulden Neen, neen 1 Hij is een te goede zoon, dan dat het mogelijk ware op dien avond, toen hij ons met tranen in de oogen verliet, dat hij heimelijk Het zon helaas mogelijk zijn, dat Schim- melpfennig, een rijke, jonge man, die hem ook voor rijk houdt, hem tot een groote lichtziunigheid heeft verleid hij sprak dikwijls onduidelijk van een verwenschten avond maar dat zelfs het ergste hem niet tot zulk een oueerlijkheid zou kunnen drijven, daarvoor zou ik deze hand in het vuur durven steken 1" (Wordt vervolgd.) Uit Amsterdam meldt men De brandweer bluschte Zaterdagnacht om drie uur een brand op den Zeedijk, die bijna menschen- levens heeft gekost. Het ongeval schijnt veroor- zaakt te zijn door het omvallen van een petro- leumlamp en men heeft onmiddellijk voor het uit- breken der vlammen een man, stommelend en be- schonken, uit het huis zien komen. Er waren drie vrouwen op de tweede verdieping waar het vuur woedde. Een van haar iedde zich met hulp van een buurman door een zijvenster en langs een dakgoot. De twee andere vrouwen sprongen uit het raam op straat. Een van deze twee bekwam daar bij vrij ernstige kwetsuren de andere die wachtte tot men een deken voor haar ophield, kwam er beter af, maar toch ook niet geheel ongedeerd. Beide vrouwen werden naar het gasthuis vervoerd Drie kinderen, die op de eerste verdieping sliepen, zijn bijtijds in veiligheid gebracht. Een hond is in de vlammen omgekomen. Door de oplettendheid van een machinist der Staatsspoorwegen, werd in den nacht van den 12 op den 13 dezer een ernstig onheil voorkomen. Tengevolge van het spoorwegongeluk tusschen Beilen en Hoogeveen werden de reizigers voor de richting N. Schans door een extra trein naar hun be- stemming gevoerd. Deze trein vertrok van Gronin gen des nachts om 1 uur 50 miuuten. Tusschen Winschoten en N. Schans moet deze trein een vaarwater, de Reneel, passeeren. De seinen waren op veilig gesteld, zoodat de machinist ongehinderd kon doorrijden. Of nu genoemde machinist vermoeden had dat de zaak niet zuiver was, of dat hij de seinen niet vertrouwde, zooveel is zeker, hij liet den trein stoppen vlak voor de brug, en ontdekte tot zijn schrik dat deze brug open was. Een verder onder- zoek bracht aan het licht dat de bruchwachter, na de seinen op veilig te hebben gesteld, naar huis was gaan slapen. Naar men verneemt is de brugwachter reeds geschorst terwijl de zaak verder streng zal worden onderzocht. Woensdagavond is een reiziger, de heer L. C., uit Amsterdam, te Parijs woonachtig, in den trein van Locarno naar Bellinzona plotseling krankzinnig geworden. Hij is in een gesticht in Mendrisio opgenomen, en zijn familie is onmid dellijk gewaarschuwd. In een diamantslijperij te Borgerhout, een voorstad van Antwerpen, is uit een brandkast een kistje gestolen, dat 258 halfbewerkte diamanten bevatte tot een gezamelijke waarde van 10,000 francs. In verband met dezen diefstal zijn twee dia- mantbewerkers van die slijperij gearresteerd. Te Eulham, in Engeland, schrikte dezer dagen een 75jarige dame in haar keuken van een muis. Zij sprong achteruit, viel en brak een been. Eenige dagen later is zij aan de gevolgen overleden. Een drietal maanden geleden ontstond te Milaan groote sensatie door het bericht dat in het seruminstituut aldaar ongelukken waren voor- gekomen door het gebruik van bedorven dipthe- ritis-serum. Tegen den directeur werd een in- structie geopend, en de instrnctie is thans ge- eindigt met de buitenvervolgiugstelling van den directeur, omdat, naar het oordeel van deskundigen de directeur geen schuld heeft aan het gebeurde. De reizigers van een trein van den London and North-Western spoorweg zijn te Cheadle, nabij Stockport, aan een groot gevaar ontsnapt. Nauwe- lijks hadden zij den trein verlaten of een goederen- trein kwam in voile vaart op in stormen. De stoker op de locomotief van den goederentrein sprong, toen hij het gevaar zag, nog van de machine, doch verwonde zi di daarbij. De machinist bleef op zijn post, en kwam er wonderlijk genoeg, met een lichte kwetsuur aan zijn enkels af. Het grootste gedeelte van de rijtuigen van den passagierstrein werd deels ,/getelescopeerd," deels tot splinters geslagen. De Engelsche bladen staan nog vol met berichten van rampen door den storm veroorzaakt. Te Gorloston is de Caister reddingsboot omge- slagen en zijn 9 man verdronken en slechts drie gered. Bijna al de verongelukten laten groote huisgezinnen na. Woensdagavond is een groote Zweedsche bark, de Toro, van Kalmar en geladen met steenkool bij West-Hartlepool gestrand en ter- stond in stukken geslagen. De reddingsboot kon niet in zee gebracht worden, maar men beproefde met den vuurpijltoestel een lijn over te brengen, wat echter mislukte. Van de bemanning van de bark bereikten slechts drie levend het strand, alle anderen kwameu ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen in de golven om. De reddingsboot van Arklow is zestien uur in zee geweest, nog wel in den nacht, om de bemanning van een gestrand schip te redden. Maar ook dit pogen was vruchteloos. In het Kanaal op de hoogte van Holyhead verkeerde Woensdag de Russische bark Mercury van Mariehamn in gevaarover haar lot is nog niets bekend. Te Skiningrove nabij Saltburn is een bark vergaau, waarbij acht meuschen het leven hebben gelaten. De lijst van scheepsrampen aan de oostkust van Engeland om- vat de namen van 18 schepen, die alle nagenoeg zeker geheel verloren zijn. Van de bark Inga van Christiansund zijn alle man op een na, 15 in getal, verdronkenvan vele andere schepen zijn er ook slechts e6n of twee gered, zoo b. v van de visgchersboot Amethyst. De storm is op vele plaatsen vergezeld gegaan van scherpe koudete Dartmoor is zelf zware sneeuw gevallen. Zoo ook in Dumfriesshire, waar de sneeuw twee duim dik lag. Ook in Noord-Wales heeft het gesneeuwd. Men vreest, dat twee schaapherders uit Staiumore, Westmore land, die Woensdagmorgen vroeg zijn uitgegaan om naar hun schapen om te zien, in den sneeuw- storm zijn verongelukt. Ze zijn tenmiuste niet teruggekeerd. Schotland en Ierland zijn op vele plaatsen ook door overstroomingen geteisterd. Hoe de Boeren te werk gaan als zij een Engelsche hoeve met een bezoek vereeren, verhaalt als volgt de //Morning Post." Een Vrijstaatsch kommando van 140 man kwam aan de hoeve van een Engelschen boer in de Kaapkolonie en de vrouw van den hoer schreef hierover aan haar in Engeland wonende zuster het volgende Na de eerste goede morgens en dergelijke be- groetingen, die een Afrikaner nooit vergeet, stegen de voornaamste mannen van het kommando af. Hun paarden werden afgezadeld, terwijl de andere Boeren naar onze schapen reden om deze te slachten. Na eenige vertoogen onzerzijds over onze kostbare kudde angoras, richten zij hun opmerkzaamheid op een kraal met vette schapen, waar men ons een dag of twee te voren f 15 per stuk voor had geboden. Na een onderhoud met den kommandant, een man van ongeveer 35 jaar, sprak Willem de hoop uit, dat de Boeren niet gekomen waren om in 6en dag de vruchten van zijn jarenlangen harden arbeid te verwoesten, en hij kreeg ten antwoord, dat zij volstrekt geen verlangen koesterden, baldadig iets te vernielen zoolang men hun niets in den weg legde en zij zich het benoodigde voedsel konden verschaffen. Tot onze verlichting bemerkten wij, welk een vasten bijna ijzeren wil de kommandant tegenover zijn manschappen deed gelden. Hij zelf was een zeer streng uitziend man, en ofschoon hij hoffelijk sprak, deed hij dit toch op den toon van iemand die lang gewoon is te bevelen en geen tegen- stribbelen duldt. Vele burgers traden nu onze woning binnensommigen bedienden zich van koffie enz. van ons nog niet genuttigd ontbijt; anderen slenterden rond en lazen, na om de laatste Engelsche kranten gevraagd te hebben, met luider stemme en met het grootste sangfroid het geheele gezelschap artikelen over de Boeren voor. Alle burgers rusten daarna uit bij hun paarden tet het bijna donker was; toen stegen zij op en begonnen weg te rijden. Maar eerst reed de kommandant nogmaals naar onze dear en mijn man roepende, vroeg hij Willem, of hij de //Boeren- proclamatie" gezien had. En vervolgens zeide hij //Nu druk ik u op het hart, om goed te verstaan en te onthouden, dat elke kaffer, die wordt uitgezonden om ons bezoek te rapporteeren, zal worden doodgeschoten, en dat gij zelf zult gevangen genomen worden of met 50 beboet." En ten slotte sprak hij op een toon, dien ik mijn heele leven lang niet zal vergeten »Pas op dus gij bevindt u in een gevaarlijke positie." De brief eindigt met deze verzuchting //Met slechts weinig levensmiddelen achter- blijvende, terwijl schadeloosstelling een droom uit het verleden is, eindigde voor ons aldus het vijfde bezoek van Boeren. De bekende A merikaansche millionnair-staal- koning Carnegie, die 21/a milliosn gulden heeft verdeeld onder 23 van zijn oudste beambten, verklaart, dat hij dat gedaan heeft, om de banden tusschen arbeid en kapitaal nauwer toe te halen. z/Het geld brengt geen gel uk, beweert Carnegie. Als Shakespeare en Wagner geen plaats innamen in mijn leven, zou dat heusch zeer armelijk zijn. Millionnairs die hoofdzakelijk leven om geld te verdienen, hebben een droevig bestaan." De ouders van Sipido, die indertijd te Brussel den aanslag op het leven van Eduard VII toen nog prins van Wales, pleegde, hebben aan prins Albert van Belgie een verzoekschrift gericht, waarin zij de in vrij heidstelling van hun jongsten zoon Jean Baptiste die op het oogenblik in de gevangenis te Gent zit, verzoeken. Zij spreken voorts de hoop uit, dat Z. K. H., ter gelegenheid van de gelukkige gebeurtenis, die niet alleen de Koninklijke familie, maar elk goed Belgisc l burger met vreugde vervult, deze gunst wel zal willen toestaan. Hierdoor zou in hun huisgezin het geluk weer terugkeeren. Eeuwig zullen zij Z. K. H. er voor dankbaar zijn, terwijl zij hem de verzekering geven, dat men nooit deze clementie zal te betreureu hebben. Anderhalf jaar geleden stierf te Mendon een koopmnn, die een vermogen van 15 millioen francs naliet. De liquidatie duurde zeer lang en verscheidene erfgenamen wendden zich tot den rechter. In verbaud hiermede is de gewezen secre- taris van den erflater gearresteerd onder be- sChuldiging 600,000 frs. van de erfenis te hebben verduisterd. Reuzensalaris. De heer Charles Schwab, de president van den Amerikaanschen Staalbond, die bekend is als Billion Dollar Steel Turst", verdient 225,000 dollar (562.500 gulden) per jaar Te Budapest heeft een belangrijke diefstal plaats gehad. Een ambtenaar van de belastingen aldaar, van het deukbeeld uitgaande, //alsje steelt, moet je het goed doen," heeft een bedrag van 588,000 kronen ontvreemd eu toen natuurlijk de plaat gepoetst. De politie ter plaatse heeft heinde en verre getelegrafeerd om dezen vriend aan te houden en voor dengeen, die dit mocht gelukken, een bedrag van f 4000 beschikbaar gesteld. De geschiedenis van het huwelijk van Edison is wel geschikt om een denkbeeld te geven van het karakter van den beroemden uitvinder. Zijn eerste vrouw was, voor hij met haar trouwde, onder hem werkzaam als telegrafiste. Op zekeren dag achter haar gezeten, keek hij naar haar vlugge vingers, die de telegrafische depeches vlug bewerkten, toen zij plotseling tot groote verwondering van den uitvinder, die sedert langen tijd het jonge meisje bewonderde, uitriep »Mijnheer Edison, zonder u te zien, kau ik toch altijd zeggen of u achter of naast mij is." Hoe kunt ge dat weten vroeg Edison. Dat weet ik niet maar ik ben er zeker van dat ik weet, wanneer ge in mijn nabijheid zijt. Daarop naderde Edison met zijn welbekende bruuskheid, het jonge meisje, en haar recht in de oogen ziende, sprak hij z/lk denk reeds lang aan u, en indien gij met mij trouwen wilt, zal ik mij gelukkig achten, uw echtgenoot te worden." Een maand later waren zij getrouwd eu hun huwelijk was zeer gelukkig. In het theater des Varietes te Belfast riep het pubhek een populairen zanger, die tot zes keer //gebiseerd was, voor den zevenden keer terug. De directie weigerde hem echter nogmaals voor het voetlicht te doen verschijnen en liet het scherm zakken. Over deze manier van handelen was het pu liek zoo verontwaardigd, dat de meuschen op het //schellinkie" met stoelen en ijzeren latten naar de fauteuils d'orchestre begonnen te gooien, daarbij als strijdkreet een wild gehuil doende hooren Bovendien dreigde men den directeur te zullen lynchen. De politie liet ten slotte de zaal ontruimen en arresteerde verscheiden lawaaimakers. De ongelukkige menschen, die zich door net oefenen van piano-spelende huisgenooten, of door steeds musiceerende buren van streek laten brengen, moeten niet naar Destard, in Brazilie, gaan. Deze stad, met nauwelijks 15,000 inwoners' kan zich nl. op een bezit 8000 piano's beroemen, waarbij dan nog een enorm aantal harmoniums, violen, trompetten en andere liefelijke instrumenten behooren. Hoe heerlijk zal het daar zijn, als op een warmen dag, wanneer alle vensters geopend zijn, de min of meer harmonische tonen van 8000 piano's en ettelijke harmoiums, violen enz. zich dooreen mengen. Nog een automobiel-ongeluk. Een vreeselijk ongeluk is Donderdagavond te Houilles, bij Parijs, gebeurd. Een automobiel kwam den weg Maisons-Lafitte" naar Parijs af, toen de cbauffenr op een gegeven oogenbiik zijn rem met meer in zijn macht had het rijtuig vloog tegen een trottoir, waar een werkman bezig was een boom te planten. Het gevolg was, dat het reservoir met den inhond van de machine door de botsing ontplofte, de werkman met de in brand geraakte vloeistof overstroomd werd en deze kort daarna onder hevige pijnen overleed. Een juwelier te New-York heeft van lord Francis Hope in Engeland den beroemden ,Hope Diamond" gekocht. Men zegt, dat deze diamant, die een waarde van 600,000 heeft, bestemd is voor de vrouw van een welbekend Amerikaansch milhonair. De builengewone diamant heeft een saphirblauwe kleur en is van een groote helderheid. De diamant welke eertijds 112 karaat woog, werd in 1642 in Indie door i a vernier, een beroemd Fransch reiziger, gekocht, en aan Lodewijk XIV verkocht. Tot 1792 sierde hij de Fransche kroon. Gedurende de revolutie werd de diamant in de „Garde Meuble" geborgen, maar ondanks dezen voorzorgsmaalregel gestolen. De dieven werden nooit ontdekt. De diamant werd in 1830 in Engeland aan een zekeren Eliason verkocht. Daarna kocht Henry Thomas Hope dezen steen, waarvan de oorsprong toen onbekend was. Tot nu is de steen in het bezit van de familie Hope gebleven. V erscheidene leeuwen en tijgers waren ont snapt uit een menagerie in de nabijbeid van Grau in Hongarije. De overheid organiseerde een formeele drijfjacht, waartoe de beste schu'tersuit uit den omtrek werden uitgenoodigd. De dieren zijn tot dusver niet gevonden. Zij hebben geen menschen aangevallen, doch eenige runderen en schapen verscheurd. Te Sekingen in Zwitserland (Bazel) bestaat sinds eenige jaren een school, die op oud Spar- taansche wijze is ingericht. De school ligt in eene boschrijke streek. Het gebouw is zeer eenvoudig bijna armoedig ingericht. Zeer ruim is het ge bruik van water, altijd koud, ook voor het baden. Voor het lichaam wordt voorts niet minder ge- zorgd dan voor den geest. De jongens moeten vroeg opstaan in den winter orn 6 uur, 's zomers wat vroeger. Het schoolwerk wordt herhaaldelijk afgewisseld door oefeningen in de open lucht. Niets uitvoeren is verboden. In hun vrijen tijd moeten ze houthakken, een of ander schoonmaak- werk of andere bezigheid verrichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2