A1 g e a e e n Hieuws* en Advertentieblad v o o r 2eeuwsch*Vlaanderen. No. 4150. Donderdag 14 November 1901. HINDERWST. Engeland en de Z.-A. Republiek. 41® Jaargang. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V EBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf yan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pity slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Fransche dagblad-correspondenten zijn in den regel niet verlegen om stof. Zij fabriceeren met de groot9te kalmte een intervieuw met iemand, dien zij nauwelijks ODtmoet, of zelfs in 't geheel niet gezien hebben. Vandaar eenig gepast ongeloof aan de beweringen, die een Fransch journalist aan hnoggeplaatste personen in den mond legt. Wanneer we dan ook aanhalen, wat de //Echo de Paris" den Czaar laat zeggen, dan voegen we er dadelijk bij, dat we er erg weinig van gelooven. Maar de uitlating teekent dan toch een geest, die in sommige St.-Petersburgsche kringen heerscht. XJit de Russische hoofdstad meldt hij dan het volgende Een hooggeplaatst officier, die zooeven uit Skiernewich te St.-Petersburg is teruggekeerd, en die geruimen tijd in de onmiddellijke nabijheid ▼an den Czaar heeft vertoefd, vertelt, dat Nicolaas II, toen hij vernam, dat Kitchener gevangen Boerenleiders liet doodschieten, de volgende uit lating deed Tot dusver heeft de Zuid-Afrikaansche oorlog getoond, dat een Boer opwoog tegen 10 Engelschen. De Zuid-Afrikaansche Republiek heeft dus volkomen het recht, ja den plicht, om elke executie van een Boerenleider te beantwoorden met een van tenminste 10 Britsche officieren. Dat moet niet gedaan worden uit wraak, maar alleen om de Engelschen te dwingen, de Oorlogswetten tusschen beschaafde naties te erkennen. tfEen vrij volk, dat voor zijn onafhankelijkheid vecht, moet de meest strenge toepassing van die Oorlogswetten eischen." Dat de verdrukker van Finland zoo gesproken zou hebben, kunnen we niet aannemen, maar dat F EUILLETON Vrij bewerkt door Amo. 29) n..» De vriendin ging heen. Laura peinsde een poos over wat zij beloofd had. Eindelijk zette zij die gedachten op zijde en stapte toen opgewonden heen en weer. ,Gelijk heeft ze Zou ik mijn vrijheid om zulk een bestaan prijs gegeven hebben Laura sprong op. »Ik verlang verstrooiing Zij liep haastig van de eene kamer in de andere, trad aan het venster en keek naar den juist door de zon bestraalde hard gevroren sneeuw. Toen schelde zij. Jean moest komen en een boodschap in de stad gaan doeu. Deze trad verstrooid binnen, nadat hij ver- scheidene minuten op zich had laten wachten. Hij was door mijnheer opgehouden, zeide hij tot zijne verontschuldiging. U hebt mij gelast, mevrouw, dat ik moest trachten zijn vertrouwen te winnen daarmee heb ik waarschijnlijk echter niet goed gedaan." En nu vertelde hij haar, dat mijnheer Brinkman hem had gelast om nog eens van de bedienden hierover heel nauwkeurig te weten te komen, wat er op den avond van het sterfgeval in huis was voorgevallan, en vooruamelijk wie er in- en uitge- gaan waren. *De huisknecht hierover vertelde mij, toea ik gisteravond bjj hem kwam zitten, wat hij wist hoe eerst de zoon, de ulaan, ademloos thuis ge- in Frankrijk velen zoo'n woord uit de keizerlijken mond gaarne zoudeu hooren, staat vast. De lersche nationalisten hebben er iets anders op bedacht om Engeland tot andere maatregelen te nopen. Zij willen n.l. President Kruger als lid van Britsche parlement kiezen De republieken zijn geannexeerd, de bewoners zijn Britsche onder- danen gewordeu waarom zou zoo'n verkiezing ongeldig zijn 't Bezwaar zou misschien zijn, dat de heer Kruger, als we wel hebben, niet gaarne Engelsch wil spreken. Intusschen, de oorlog stoort zich niet aan al dat gepraat en gaat zijn bloedigen gang. In Somcrset-Oost (K. K.) is gevangen genomen dr. Lotter, een broeder van den onlangs gefusilleerden kommandant. De dokter werd waarom wordt niet gemeld tot den galg veroordeeld, maar die straf werd veranderd in 7 jaren gevangenis- straf. Het hoogverraadshof te Dundee heefl den rebel Dekker tot 7 jaren gevangenis veroordeeld, de zwaarste straf, die het tot dusver heeft opge- legd. Uit den Vrijstaat wordt gemeld, dat een aantal kleine Boerenkommandos in de streek van Winburg en Thabanchu opereeren. Als de Engelschen een van deze benden aanvallen wordt snel aan al de andere bericht gezonden, en zij trekken dan een kordon en trachten de troepen te omsingelen indien zij daarin niet slagen, trachten zij de Engelsche kolonne te beschieten, terwijl zij naar hun kamp teruggaat. Deze taktiek maakt het noodig voor de depeche-rijders van de Boeren om de Engelsche linie soms op denzelfden dag heen en terug over te steken. Deze week zijn er 17 die gevangen genomen waren, terwijl zij daarmee bezig waren te Bloemfontein aangekomen op weg naar Groenepunt. Zij waren gezond en wel, terwijl vroeger gevangen genomen Boeren in een treurigen toestand aankwamen. Mijburg, Fouche en Wessels staan met hun rebellenkommandos in de buurt van het dorpje Rhodes, dat ten noordoosten van Barkley-Oost in de Kaapkolonie ligt. Zij zijn vermoedelijk van plan, om de Drakensbergen over te steken en een algemeenen inval te doen in de kafferdistricten, die rijk van alles voorzien moeten zijn. De koloniale strijdmacht is daarom in de aan- grenzende districten aaazienlijk versterkt. komen was, toen u, mevrouw, en tegelijk met u zijn kameraad en aanstaande zwager hoe u toen weggegaan was en later de zoon met zijn kameraad ookhoe de zoon nog eens haastig teruggekomen was, alsof hij iets vergeten had Toen pakte mijheer Brinkman mij plotseling heftig bij den arm. *Hoe laat was dat dien avond riep hij, mij bijna met de oogeu doorborend. Ik zei hem, dat, voor zooveel ik het verstaan had, de vrou- wen reeds te bed waren. „Ik heb hem I" riep hij toen, weer met zulke wilde oogen, dat ik er van schrikte. Wat hij daarmee bedoehle, weet ik niet hij ging aan tafel zitten, liet mij alles nog eens vertellen en schreef het op, alsof dat kolossaal gewichtig was. Toen liep hij in de kamer rond en gelastte mij heen te gaan." „Dat klinkt erg verschrikkelijk Ik wilde je slechts zeggen, Jean, richt het zoo in, dat je me dezen avond naar de opera kunt rijden. Mijn heer Brinkman heeft zooveel dingen om zijn hoofd, dat hij onverdraaglijk voor mij wordtik wil mij echter den avond niet laten bederven. Hoe akelig," zeide zij, toen de bediende weg was, terwijl zij naar het venster liep om naar den overkant te zien. ffIk zie reeds een familieschandaal aankomen. Zou de jongeman werkelijk Ik kan het niet gelooven 1 Doch waartoe schulden een mensch kunnen drijven, ondervind ik aan mij zelf." Klaus verraste haar. Hij beefde van opwinding. u Je herinnert je nog wel, wat ik je verteld heb," begon hij en herhaalde haar, met de armen op den rug, wat zij zooeven van Jean had vernomen, dien zij had opgedragen het vertrouwen van haar man te winnen, om van alles onderricht te worden. ffWat zeg jij daarvan riep Klaus eindelijk, TER NEUZEN, 13 November 1901. De gisteravond door de zangafdeeling „Geduld overwint" der „Vereenigde Handwerkslieden" alhier ten bate van een op te richten ziekenhuis gegeven uitvoering, was slechts door een gering aantal hoorders bezocht. Dit viel te betreuren, en voor de uitvoerders, en voor het doel waarvoor het concert gegeven werd. Het programma, 't zelfde van de vdor 14 dagen gegeven uitvoering, liep dink van stapel. Door den voorzitter van het comite tot stichting van een ziekenhuis, den heer J. A. van Rompu, werd de vereeniging dank gezegd voor het steentje dat zij door hare poging had hijgedragen tot bereiking van het doel van het comite. Bij de heden alhier gehouden veemarkt waren ter markt gebracht16 paarden, 2 stieren, 9 ossen, 89 koeien, 17 kalveren, 2 schapen en 82 varkens. De volgende premien werden toegekend Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, 1* premie 4 aan de wed. H. Wolfert te Ter Neuzen en 2' premie f 2 aan P. de Feijter Jacz. te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie 5 aan de wed. H. Wolfert voornoemd en 2* premie 2 aan K. Pladdet te Hoek. Voor het schoonste jongpaard van 12 jaar oud 1" premie f 4 aan L. de Regt te Zaamslag en 2" premie f 2 aan P. de F'eijter voornoemd. Voor het schoonste veulen beneden het jaar f 4 aan J. Vercouteren te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden van een en denzelfden eigenaar f 4 aan de wed. H. Wolfert voornoemd. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, f 5 aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uit- gezonderd) ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, 1* premie f 4 en 2* premie f 2 aan E. A. Ysebaert te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uit- gezonderd) van buiten die kantons aangevoerd, 1* premie f 4 en 2* premie 2 aan P. Baecke, te Assenede. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, ]e premie /5 aan P. van Tavenhove te Zaamslag en 2e premie f 2 aan A. Schelleman te Axel. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud f 4 aan E. A. Ysebaart voornoemd. terwijl hij voor haar ging staan. #Ik had den knaap ten minste voor eerlijk gehoudenHij maakt zich voor zijn leven ongelukkig." »lk acht hem tot zoo iets niet in staat." Laura was met hetzelfde onderwerp juist pas bezig geweest. Zij wendde zich af. ffSlechts een mime vijftig duizend mark heeft de overledene in geld achtergelaten, terwijl ik het op het viervoudige geschat had. Waar heeft dat jonge mensch het geld zoekgebracht Ik heb reeds vernomen, dat hij in den laatsten tijd in 't oog loopend veel geld heeft uitgegeven Laura luisterde nauwelijks naar hem. ffVerschoon mij Tan die onaangenaamheden ik verveel mij reeds genoegriep zij veidrietig, zich tot hem wendende. vlk moet weer eens vroolijke menschen zien, en ik ga daarom dezen avond naar de opera. Jean zal mij begeleiden. Jij zit des avonds altijd te rekenen." Hij gevoelde zich heleedigd toen zij hem niet vroeg om mee te gaan, maar hij zweeg. „Wij spreken er aan tafel nog wel over." Daarna verliet hij haar. rHet is tijd om die tirannie af te schudden en hem niet langer van alles rekenschap te geven Doch zoo licht zal men mij niet zien wanhopen Ik heb eens gelezen, dat een jonge vrouw veel troeven in de hand heeft. En die heb ik, dat weet ikhij zal het ondervinden Ik wil weer dezelfde worden die ik vroeger wai ik ben het zat om als een melancholieke papegaai in huia op mijn stok te zitten Wat heeft hij, met een gelaat dat mij doet huiveren, daar weer gezegd van zijn eigen broer, een zoo oprecht jonkman, wien de goedhartigheid uit de oogen kijkt eu dien Voor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud, f 3 aan G. van der Bent te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitge- zonderd), f 5 aan H. Hartog voornoemd. Voor het grootste getal rundvee van een en deDzelfden eigenaar, f 4 aan F. Baecke voornoemd. Voor het grootste getat varkens, boven de 6 stnks, f 2 aan de wed. Nuijtens te IJzendijke. Voor idem varkens, boven de 25 stuks, 5 aan J. de Mey te Zuiddorpe. Zondagavond bevond zich alhier een inwoner eener naburige gemeente, die, na het bezoeken van enkele lokalen, minder goed ter been was. Om die reden achtten eenige personen het raadzaam, hem op de reis naar huis te vergezellen. Tenge- volge dezen, hem bewezen wordenden dienst, vloeide zijn hart zdo over van dankbaarheid, dat hij een der hem vergezellende personen eensklaps omhelsde en zoodanig in den neus beet, dat deze geneesknndige hulp moest inroepen. Naar we vernemen heeft de firma Ver- schaffel Mechelynck te Sas van Gent het voor- nemen den afgebranden Walzenmolen zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk op dezelfde plaats, op te bouwen. Nadat het besluit van Gedep. Staten van Zeeland van November 1900, waarbij de nieuwe polders ten oosten en westen van het havenkanaal van Philippine tot een waterschap werden vereenigd bij Kon. besluit was vernietigd, hebben Gedep. Staten besloten twee polders te vormen, de eene liggende ten oosten, de andere ten westen van het kanaal, en daaraan de namen gegeven van Kanaalpolder en Mosselpolder. Deze polders zullen onder een bestuur komen. Voorts werd bepaald dat het bezit van een hectare stemrecht als inge- lande verzekert. scheepvaartbeweging op het was gedurende de maand Philippine. De havenkanaal alhier October als volgt Aangekomen 6 binnenvaartuigen enz. met een inhoud van 186 Ms. Vertrokken 14 binnenvaartuigen enz. met een inhoud van 288 M!. Aangekomen 408 visschersvaartuigen met een inhoud van 3428 M8. Vertrokken 411 visschersvaartuigen met een inhoud van 3313 Ms. Koewacht. Zooals bekend is, hadden eenige Belgische veesmokkelaars de vorige maand te Seveneecken bij Lokeren zich krachtdadig verzet hij in het verderf wil storten Door hebzucht verblind, bemerkte hij niet eens, weik een indruk hij daarmee op mij, zijne vrouw, moest maken. Ik ben werkelijk bang om met hem dezen avond alleen door te brengen en die beschuldiging op- nieuw aan te hooren.Hij peinst slechts op ongekuk, en dat zal dan ook niet uitblijven. Akelig, ja Hij zal ook mij ongelukkig maken XII. Klaus was in de zwartgalligste stemming en ver- weet zich zelf altijd weer, dat hij als man van zaken er niet aan had gedacht, na den dood zijns vaders alle sleutels te bemachtigen. Hij vond daarvoor slechts als eenige verontschuldiging, dat hij zijne zinnen niet bij elkaar had toen het gezicht van den doode op den grond hem zoo akelig aankeek, alsof dit hem met zijne koude oogen aanklaagde Jij, mijn eigen zoon, jij hebt mij gedood 1" Intusschen was de eerste hevige smart in het andere huis in een diepen, stillen rouw veranderd. Slechts wanneer zij alleen zat, parelde soms nog een traan op het bleeke gelaat van Fransje, wanneer zij namelijk gevoelde, hoe alles plotseling zoo veranderd was, en zich afvroeg, wat er verder zou gebeuren. Het huis kwam haar zoo verlaten voorde meeste kamers stondeu leeg, en in de kamer van den overledene was alles geheel onaange- roerd gelatendat had zij zoo gewild. Slechts wanneer hare vriendinnen deelnemend haar be- zochten, kwam er wel eens een droevig lachje op haar gelaat. Zij miste ook het vroolijk gebabbel van Otto von Schimmelpfennig, die vier weken verlof had, omdat zijne tegenwoordigheid op zijne bezittingen SEIIZESSCHE (IIIKIVT. nit blmrt veraekijn* WaaniUf, WoenMlag- en Vrljdagavonrt, «itKex<>n.ler.l op FeenHlagen. bij de Flrma P. J. I tR IIK M1DK te Ter Me»e> Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat aan A. THOLENS gedeeltelijke ontheffing is verleend van de voorwaarden, gesteld bij hun beslnit van 4 October jl. zullende de schoorsteen zijner bakkerij mogen worden opgetrokken tot eene hoogte van 16 M. boven den beganen grond en wordt hem gedurende een proeftijd van een jaar vergunning verleend tot gebrnik van dien schoorsteen zonder daarop een John' roet- en vonkenvanger te plaatsen, doch eene andere van eenvoudige constmctie. Ter Neuzen, 9 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1