Buitenland. Li-Hoeng-Tsjang. f Gemengde berichten. BCfRGERLUKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. bet dan toch eem. Bij goede aanweuding moet ook gij goede resultaten hebben. Met opzet schreven we ubij goede aanwending," want in 't verkeerd aanwenden zit het reeal, dat men geen goede of zelfs slechte uitkomsten ziet. Daarom willen we trachten over het aanwenden van kunstmest enkele aanwijzingen te geven en wel in de eerste plaats onze aandacht schenken aan het Chilisalpeter. »Naast het water" zoo ongeveer zegt de practische Duitiche landbouwer Schulz-Lupitz, ris de stikstof de krachtigste factor in het worden, groeien, en voortbrengen van de naiuur." En wij voegen hier aan toe, dat het Chilisalpeter ongetwijfeld de meest aanbevelens- waardige stikstofmest is. Wegens zijue gemakke- lijke oplosbaarheid in 't bodemwater werkt hij haast onmiddelijk na 't uitstrooien. Daarom gebrnike men hem niet in tijden dat er geen groei is. Maar op wintergranen, die men graag krachtig ziet v<5<5r de vorst invalt, kan het salpeter zeer heilzaam werken. Van de 150 tot 800 KG. per H. A. voor de wintergewassen kan men bij guustige weersgesteldheid gerust het derde deel in 't najaar toedienen. Vooral, wanneer de akker niet in al te goede conditie verkeert is 't stellig aan te bevelen. In Duitschland volgt men deze methode sedert eenige jaren en met het beste succes. Ook de Rijkslandbouwleeraar voor Drente meent op grond van genomen proaven, dat het chilisalpeter het allerbest tot zijn recht komt, wanneer eeu gedeelte er van in den herfst wordt aangabracht. De voorzitter van de landbouwvereeaiging te Klooster- veen, handelt ook sedert een paar jaren alzoo en met zeer bevredigende uitkomsten. Chilisalpeter kan men zoo maar uitstrooien. Alleen mag dat uitstrooien nimmer bij regenachtig weer geschieden. Li-Hoeng-Tsjang is Woensdagavond om elf uur overleden. Te Peking, waar hij ziek lag, werd het einde reeds enkele dagen geleden tegemoet gezien. Met Li-Hoeng-Tsjang gaat de grootste man heen, dien China in deze eeuw heeft opgeleverd, de Chineesche Bismarck, een persoonlijkheid van breede beteekenis, niet alleen voor zijn land, maar voor heel de wereld. Gedurende ruim 35 jaren is hij altijd de on- misbare man geweest, die zoowel den binnen- landschen toestand van China beheerschte, als China's betrekkingen tot de buitenlandsehemogend- heden regelde. Zooals ergens terecht werd opge- merkt#De diplomatieke geschiedenis van het Hemelache Rijk is, in al dien tijd, de geschiedenis van Li, den grootsecretaris. Hij werd geboren in 1822 te Hofei, in de de provincie An-Hui. Van zijn jeugd weet men weinig meer dan dat hij naar oud gebruik voor den gelfetterden stand bestemd, een ijverig en werkzaam scholier was, die zich vooral onder- scheidde door zijn fraai schrifteen groote ver- dienste in China. Al zijn examens deed hij met lof en in 1846 legde hij 't eind-examen af aan de keizerlijke hoogeschool te Peking. Korten tijd was hij toen corrector van de ^Peking Gazette", maar de Han-Lin Academie, de Chineesche Academie frangaise, ruimde hem al spoedig een zetel in. Daarmee was feitelijk bepaald, dat Li in het binnenlandsch bestuur van China treden zou en zich verwarren in al de haarklooverijeH der mandarijnen. Gelukkig voor hem, brak toen evenwel de opstand der Taipings in Zuid-China uit en Li wist zich daarbij door een kloek en degelijk optreden met een klein legertje zoodanig te onderscheiden dat de onderkoning van Huk-Wang hem een plaats aanbood bij zijn lijftroepen. Aldus werd Li van ambtenaar krijgsman en wel een zoo geducht krijgs- man, dat hem de zwarte veer en de witte man- darijnen-knoop werd verleend, dingen die minstens onze Europeesche grootkrnizen evenaren. Groot werd zjjn invloed. En de schrandere scherpzinnige man had in de ramp, die China in 1860 trof, toen de Engelsche en Fransche legers na herhaaldelijk de keizerlijke troepen te hebben verslagen, eindelijk Peking innamen, gelegenheid kennis te maken met de Europeesche bestuurs- en vechtmanieren en te begrijpen, waarom de Chinees zoo in alle opzichten de mindere van den Europeaan was. Zijn omgang met den Engelschen generaal Gordon, tijdens den opstand der Typings, heeft Li nog dieper doordrongeu van het bewustzijn dat er hervormingen noodig waren. Bij dezen opstand, waartegen Li optrad in zijn qualiteit van gouverneur van Kiangou, onderscheidde hij zich zdodanig, dat hem, als bewijs van hooge keizerlijke goedkeuring, de titel werd verleend van ^Beschermer van den Troonopvolger" en het recht tot het dragen van het gele buis. Iutus8chen bad hij als alle in aanzien stijgende mannen, zijn vijanden gekregen, vijanden die hem later telkens hebbeu bestreden, altijd in het ge- heim en die nu, na den opstand ia Shangtung, verkregen, dat de keizer hem al zijn waardigheden afnam en als gouverneur naar Woorhang verbande. Doch, Li-Hoeng-Tsjang liet zich niet aldus behan- delen. Hij ging naar Peking en wist zich bij den keizer, persoanlijk zoo volkomen te verantwoorden, dat hij in al zijn waardigheden hersteld en benoemd werd tot vice-groot-secretaris en Eersten Voogd van den Troonopvolger. Tevens werd hij benoemd tot onderkoning van Huk-Wang. Als staaltje van Li's zonderlinge begrippen over rechtspraak, uit dezen tijd, vertelt men dat er op zekeren dag een man \66r hem werd ge- bracht, die een telegraafdraad had doorgesneden. De man zag daarin geen kwaad en snikkend beloofde hij dat hij't niet meer doen zou. Huil maar niet zoo, goeie man, zei Li, ik zal wel maken dat het niet meer gebeuren zal. En zich tot de gerechtsdienaars wendend, riep hij Kop af De man werd onthoofd. In 1869 werd Li benoemd tot Tsai-Hsiang of minister zonder portefeuille te Peking, in ditzelfde jaar tot onderkoning van Pet-Chi-Li, de gewich- tigste der Chineesche provinciin in welker hoofd- stad, Tientsin, ernstige onlusten tegen de Christen- zendelingen waren uitgebroken. Het gelukte Li deze onlusten te dooven en een schikking met de Europeesche gezanten te treffen, waarbij geen mandarijnen behoeften te worden opgeofferd. Als bewijs van dank werd Li Maudarijn eerste klasse met den rooden knoop en bij de pauweveer met twee oogen en het buitengewoon lidmaatschap van den Grooten Raad. Van nu af was Li's streven gericht naar een behoorlijk leger en een vloot. Men vertelt, dat Li's groote militaire maatregelen in Peking onrust wekten en dat hij tot driemaal toe gesommeerd werd in de hoofdstad zich te komen verantwoor den. Op de derde sommatie antwoordde Li Ik kom, maak legerplaatsen in orde voor 60,000 man troepen die ik meebreug. Omgaand volgende het beleefd verzoek aan Litoch liever in Tientsin te blijven. Ondanks alien tegenstand bleef Li-Hoeng-Tsjang toch de vertrouwde des keizers. En toen deze in 1875 stierf, spoedig gevolgd door de jonge keizerin, werd hij evenzeer de vertrouwde van de keizerin moeder, die als regentes optrad over den minderjarigen zoon van prins Ch'un. Zelfs de moeiel(jke situatie, waarin de hofkliek hem bracht bij de strubbeling met Rusland in 1879 wist Li te overwinnen en naar zijn wensch werd in 1880 een tractaat gesloten tusschen Rusland en China. Van nu af aan werkte Li voornamelijk als hervormer in binnenlandsche aangelegenheden, hoewel de quaesties met Japan om Korea gerezen, ook door hem in hoofdzaak moesten worden behandeld. Men weet dat ten slotte de oorlog tusschen beide staten uitbrak en dat China smadelijke nederlagen leed. Li-Hoeng-Tsjang werd de zondebok, hem trof de keizerlijke wraak zwaar. Ontzet werd hij uit al zijn betrekkingen, hij verloor het gele buis, den rooden knoop en de drie-oogige pauweveer. Doch toen Japan zijn zegetocht voortzette en minister-president Ito met niemand wilde onder- handelen dan met Li-Hoeng-Tsjang, was de de Chineesche regeering wel verplicht hem in al zijn waardigheden te herstellen. Trouwens het bleek nu voldoende, dat Li de meest vertrouwbare raadgever der kroon was geweest. En Li werd de redder van zijn land. Hij maakte de reis naar Japan, waar hij hartelijk ontvangen werd. Een moordaanslag op hem in de straten van Simonoseki gepleegd, waarbij een lid van de Soski hem it bout portant een kogel in de wang schoot, was zeker niet van geringen invloed op de vredesonderhandelingen. Op 17 April 1895 teekende Li het tractaat. Nu werd Li de groote man, hij kreeg te Peking het ambt van Chung-Tang (groot-kanselier) en ernorm is de invloed, dien hij in het Chineesche rijk van nu tot aan zijn dood gehad heeft. In Mei 1900 werd Enropa verontrust-door den Bokseropstand, een gevolg van de anti-vreemde- lingen agitatie, die in het Hemelsche Riik meer en meer was toegenomen. Daarop volgde de be- legering der gezantschappen, die 8 weken duurde, gedurende welken tijd de vertegenwoordigers der mogendheden te Peking geheel en al bleven afge- sneden van verbinding met hun regeeringen. De belegering eindigde met ontzet door een inter- nationale troepenmacht na eenige kleine gevechten op den weg van Tientsin naar Peking. Inmiddels had Rusland een groot deel van Mantsjoerije bezet en nadat een internationaal leger van 50,000 man in Petsjijli was bijeengebracht, konden de mogendhedsn beginnen met het stellen van schadeloosstellingseischen voor zichzelf en haar onderdanen. Een groote moeilijkheid was, dat het Chineesche hof bij de nadering der ontzettings- macht Peking had verlaten. Doch Li-Hoeng-Tsjang en prins Tsin werden door de gezanten geaccepteerd als gevolmachtigden des keizers, om over de vredesvoorwaarden te onderhandelen. Li heeft zich daarhij weer den man getoond die het welmeende met zijn land. Aan zijn beleid heeft China het hoofdzakelijk te danken, dat het niet dieper vernederd werd en verdeeling onder de mogendheden ontging. In den laatsten tijd onderhandelde Li-Hoeng- Tsjang met Rusland over de Mansjoerije-quaestie en daar hij steeds sympathie heeft getoond voor het czarenrijk, was het hem gelukt een tractaat met Rusland tot stand te brengen, regelende de ontruiming der Mantsjoe-provincien op voor China vrij gunstige voorwaarden. De keizerin- weduwe van China echter wilde een spoediger ontruiming van Mantsjoerije en Li kreeg in opdracht, de onderhandelingen in dien ziu op nieuw te openen met den Russischen gezant. Midden in dit werk heeft de dood hem verrast. Hoofdzakelijk aan de vermoeienissen bij deze onder handelingen wordt de dood van Li-Hoeng-Tsjang toegeschreven. Te Hulsberg (L.) reed een wielrijder in zoo dolle vaart tegen een boom a*n, dat zijn borstkast werd ingedrukt en hij op de plaats dood bleef. Overvloed van tijd. De gemeenteveldwachter te Oudehaske (Fr.) is tevens wegwerker en barbier. Te Maastricht heeft de wed u we Tellings haar gouden feest gevierd als schoonmaakster van het stadhuis. Uit haar woning ging zij om 12 uur met haar acht zonen en dochters naar het stadhuis de Batterijstraat, die zij moest passeeren, was huis aan huis bevlagd. In de burgemeesters- kamer wachtten de burgemeester en de wethouders het moedertje op. Nadat de burgervader eenige hartelijke woorden tot haar gericht had, over- handigde hij haar namens de gemeente een stotfelijk bewijs van hoogachting. Namens de verschillende afdeelingen gemeente-ambtenaren voerde de gemeente-secretaris, mr. van Oppen, het woord en schonk haar een fauteuil, een lamp en een bloemstuk. 'tis, natuurlijk, niet te ver- wonderen, dat een paar dikke tranen over de gebruinde wangen der vrouw rolden, die heusch niet gedacht had dat men haar zoo zou vereeren. Een bewoner van een bovenwoning aan de Oosterweg te Groningen kwam Dinsdagavond naar huis gaande tot de minder aangename ontdekking dat zijn huisdeur verdwenen was achter een paar meter hoog planketsel. Wel is waar bevond zich ook in dit planketsel een deur, doch deze was door een hangslot zoo stevig gesloten, dat aan openen niet te denken viel. Wat te doen Talrijke omstanders wisten raid, de een zei dit, de audere dat, maar de bewoner vond het raad- zaarnst, de hulp der politie in te roepen. Doch het bleek, dat deze haar ,/sterken arm" niet kon leenen. Wat toch is het geval Toen voor een paar jaar het huis gebouwd was, bleek een gedeelte te staan op een particuliere gang, toebehoorende aan een ander persoon. Deze eischte schadevergoeding, welke geweigerd werd. Gevolg een procedure welke eenigen tijd geleden eindigde. De eischer werd in het gelijk gesteld, de huisbaas moest dat gedeelte van 't huis op genoemde gang staande; op pi. m. 11/3 M. breed, binnen 4 weken na het beteekenen van het vonnis afbreken. Deed hij dit niet, dan had de eischer het recht hiertoe. De huisbaas weigerde en zoo werd Dinsdag op last van den eigenaar van de grond de deur ,/geblokkeerd." Voor den huurder, die op deze wijze gedupeerd wordt, natuurlijk alles behalve aangenaam. Men werd medegedeeld dat hij en zijn gezin met behulp van een ladder door een raam het huis in en uitgaat. Omtrent het tramongeluk bij Turnhout schrijft men nader, dat de wachtmeester der marechaussdes er in geslaagd is de daders op te sporen, die de boomen op de rails gelegd hebben. Het zijn twee jonge mannen van 20 en 22 jaren oud beiden hebben bekend. De verongelukte machinist heette Frans Gijsen, was gehuwd en vader van zes jonge kinderen. Te Havelterberg (Dr.) is een arbeider van 16 jaar, Jan Molenkamp, bij 't graven onder instortend zand bedolven. Hij kon er niet meer levend onder worden uitgehaald. Te Zandvoort bestaat nog het gebruik, op St. Maarten vuurtjes te stoken van oude manden, die de jeugd bemachtigt of aan haar worden afgestaan. Een oud liedje herinnert aan dit gebruik. Menschen pas op je manden, We zullen ze gaan verbranden, In Pikken Zendel (Een plaats in 't duin) Versta je me wel, En je zul er eens zien hoe het branden zei. Tegenwoordig worden de manden op het strand verbrand en de jeugd danst om het vuur. Dit jaar zijn de jongelui te ver gegaan en hebben nieuwe manden weggenomen, waarover klachten bij de politie waren ingekomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat er verschillende ploegen van mandenkapende jongelui bestonden, die ieder een bergplaats hadden. In een dier bergplaatsen werden ruim 50 manden gevonden, gedeeltelijk stukgetrabt en gedeeltelijk in goeden staat. Het vuurtje stoken zal dus dit jaar minder zijn dan in vorige jaren. De groote landbouwvereeniging te Antwerpen, waartoe honderden landbouwers, veehouders en slagers behooreu, die het Nederlandsche vee niet missen willen, heeft, volgens de N. R. Ct. besloten eene beweging op touw te zetten om van den mi- nistsr van landbouw te verkrijgen, dat de bepalingen op den invoer van Nederlandsch vee verzacht worden of geheel worden opgeheven. Men zou graag de lastige en kostbare quaran tine aan de grenzen afgeschaft zien en die willen vervangen door eene quarantaine van drie dagen in de stallen der koopers. Indien later mocht blijken, dat een uit Nederland ingevoerde koe aan pokziekte lijdt, zou dan bij afmaking schadeloos- stelling geweigerd kunnen worden. Op die wijze zou ieder kooper, in zijn eigen belang, er zelf voor waken slechts gezond vee aan te koopen. Medewerking zal verzocht worden van alle landbouwersvereenigingen en den grooten Boeren- boud van Leuven en binnenkort zal eene gecom- bineerde vergadering gehouden worden van afge- vaardigden van alle landbouwersvereenigingen, die hare medewerking willen verleenen om te komen tot betere bepalingen omtrent den invoer van Nederlandsch vee. Een van de comity's in Londen, die zich speciaal bezighouden met het inzamelen van klee- deren voor de concentratiekampen, heeft een brief ontvangen, die wel bewijet welk een indruk het publiceeren van de sterftecijfers in de concentra tiekampen om het hart van menige Engelsche moeder gemaakt heeft. De vertaling van dezen brief luidt als volgt "Wilt gij deze kleedingstukken in ontvangst nemen, die wij thuis gemaakt hebben voor de arme, kleine Boerenkinderen Ik dacht, dat het het beste zou zijn u die kleeren te zenden, daar ik wil dat zij uitsluitend voor gesehenken bestemd zullen worden voor de kleinen van de Boeren. Onze kleine jongen wilde hun wat chocolaadjes sturen, want hij zeide mij, dat hij hen zoo zeer beklaagde. Het is zeker, dat het voor ons een groot genoegen was deze kleine voorwerpen te maken. Gij zult ingesloten ook wat katoen en naalden en spelden vinden, die voor sommige van de moeders van dienst kunnen zijn. Men voelt zich ontzettend treurig bij het lezen over de vreeselijke toestanden, die in sommige kampen heerschen en over .de hooge sterftecijfers. Ik wenschte van harte, dat het Britsch publiek wakker werd bij het vernemen van die vreeselijke feiten en niet zoo onverschillig bleef. Ik hoop dat uwe edele pogingen om het volk wakker te schudden met succes bekroond zullen worden en God zegen op u moge rusten voor uw onversaagd optreden tegen dezen vreeselijken oorlog." Te Aken heeft een man, die aan vervolgings- waanzin scheen te lijden, zijne vrouw het hoofd afgesneden. De ongelukkige is vader van zes kinderen en zijne vrouw was op het punt hem het zevende te schenken. In verzekerde bewaring gebracht, beweerde hij dat het landloopers waren, die zijne vrouw vermoorden en dat zij ook hem wilden dooden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 November 0.81 12.50 Zondag 10 1.7 1.24 Maandag 11 1.42 1.55 Dinsdag 12 2.12 2.27 Woensdag 13 e 2.43 2.58 Donderdag 14 3.14 3.30 Vrij dag 15 3.47 4.8 ZEET1JD1NGEN. Van 6 tot en met 7 Nov. o| 7 7 28) Van 6 tot en met 7 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 48 binneuvaartuigen op- en 30 afgeschut; door de Wests!. 4 op- en 2 afgeschut. Hulst. Huwelijks-aangiften. '24 Oct. Joannes Adolphus de Witte, oud 48 j., weduwn. en Clarisa Maria Freijser, oud 22 j., jd. Geboorten. 23 Oct. Elisa Maria, d. van Jacobus Antonins Maria Coraij (overl.) en Johanna Stolwerk, (wonende te Bergen op Zoom). 25 Oct. Gustaaf Coleta, z. van Gregorius de Bruijn en van Maria Judoca de Zaeger. 26 Oct. Maria Charlotta, d van Victor de Bruijn en van Maria Ludovica Muller. 28 Oct. Catkarina Johanna Rosalia, d. van Bernard Temmerman en van Johanna Catharina de Smit. 31 Oct. Stephania Maria, d. van Johanna Martina Engels. Overlijden. 18 Oct. August Augustinus Prenen, oud 5 d., z. van Leonardos en van Maria Coleta Strijdonk. 26 Oct. Anna Apolonia Reijniers, oud 19 d., d. van Alojjsius en van Amelia Volleman. it t u t it es VLAG. NAAM. M'. Van en naar Lading. Voor Ter Xeaiea i 6 Duits.s.s. Llmia 3631 Husem bout 7 Noor. s.s. Dagbjorg 1797 Dieppe ledig Voor («ent i 6 Deen. sch. Hekla 479 Marone gerst Fra. s.s. Margeurite 4763 Kotka hout Belg. s.s. Neystton 534 Ostende ledig Eng. s. s. Warkworth 1862 New-Castle stukg. Belg. s.s. Kupel 2561 Methil kolen Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. Van Men* 6 Eng. s.s. Kinghorn 1993 Leith stukg. Zweed. s.s. Brittania 3001 New-Castle ledig Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Hero 2194 Hull idem Duits. s.s. Sparta 3501 Antwerpen ledig idem Horta 4878 W.Hartlepool idem Duits. bark Jozefa 2394 Antwerpen ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 6