BIJVOEGSEL Tsr HguzQnschs Courant Zaterdag 9 November (901. No. 4(48. Engeland en de Z.-A. Republiek. Landbouwberichten. LAURAS HUWELIJK. De //Manchester Guardian" heeft weer een brief te publiceeren, maar nu een van Kitchener. Deze zou den 22 September jl. het volgende aan president Steyn geschreven hebben. //Ik zie met voldoening, dat ook door u de ▼redo gewenscht wordt. Ik weet zeker, dat u en de burgers na mijn onderhoud met kommandant Botha weten, dat ik evenzeer naar het eind der vijandelijkheden verlang. Om daartoe te geraken, is het geloof ik, in de allereerste plaats noodig, de feilen te beschouwen zooals zij zijn." Kitchener gaat dan kibbeleu over de vraag, hoe de oorlog ontstaan is. Het telegram van Cham- berlain, dat Steyn een ultimatum genoemd had, vindt Kitchener blijkbaar erg ouschuldig. En wat de troepenzeuding naar Zuid-Afrika betrof, wel, elk land had toch het recht om zouder toe- stemming van een ander land zijn troepen te verplaatsen //Indien telkens een oorlog verklaard moest worden wanneer een land troepen naar die of die plaats zendt, omdat de verhoudingen tot een anderen staat gespannen zijn, dan zou er voort- durend oorlog in Europa zijn." En wat de voortbereidende maatregelen betreft, volgens Kitchener bestaan in bijna alle oorlogsde- partementen plannen met betrekking tot mogelijke vijandelijkheden met andere mogendheden. Het is zeer de vraag of een schriflelijk dis- puut tusschen Steyn en Kitchener over het ont staan van den oorlog, den vrede iets nader zal brengen. Redeneeringen, noch proclamaties zullen de Boeren doen aarzeleu in hun wanhopigen strijd. Niet zij, maar Engeland zal met vredes- voorstellen moeten komen. Er is weinig of geen oorlogsnieuws. Wat er van Bakenlaagte nog word nabericht heeft tot doel, 't gevecht tot een Engelsche overwiuning te maken. Maar wij hier zijn zoo partijdig, van de zege toe te kennen aan de Boeren, die met twee kanonnen het slagveld verlieten. De kolone van kolonel Rimington, die Botha zoolang heeft achterna gezeten, is 2 November zonder Botha maar met het eenige documenten van den Boerengeneraal te Standerton teruggekeerd. Een 14 dagen had zij in het oosten van Transvaal gewerkt. 'Ie Bloemenfontein kwamen den 1 November 300 man van de burgerpolitie onder kapitein Malcolm terug. Zij waren 8 weken te voren ver- trokken, en waren vier malen slaags geweest met den vijand, hadden 2 Boeren gedood in den omtrek van de Wetsdorp en hadden zelf 2 gewonden opgeloopen. Men kan zich die gevechten dus voorstellen. Maar zij hadden een kanon nu niet veroverd, maar dan toch gevouden. Een 12ponder van de U-batterij der Royal Horse Artillery, die de Boeren bij Vlakfonteiu veroverd hadden en later in de rotsen, tusschen de Wetsdorp en Wepener, hadden de luitjes teruggevonden. Daarbij voerden ze 22 paarden, eenige zadels, 2 gevangenen en 10 gewonde Boeren mee precies of ze in een slag waren geweest. De verliezen der Engelschen, gedurende de week van 28 October tot 4 November, bedroegen, FBUILLETON, Vrij bewerkt door Amo. Een kwartier later kwam Robert. Hij reikte zijn tante hartelijk de hand en kuste zijn zuster op bet voorhoofd. Ook hij zag er treurig en ▼ermoeid uit. z/God zij dank, ik heb eenige dagen verlof gekregen." Hij ging aan de tafel zitten. „Luite- nant Von Fellenthin was zoo vriendelijk Zijn tante gaf hem, den vinger op den mond leggend, een wenk en wees naar de deur. z/Klaus is daar fluisterde zij. //Die moet natuurlijk alles doorsnuffelen. Daar moesten wij toch ook bij zijn, om eenig aandenken aan vader machtig te worden." Hij wilde opstaan. z/Geen twistsmeekte Poldazacbtmaar dringend. "Laat hem begaan, daar zal hij zich niet aan vergrijpen z/Dat zal u eens zien Ilij hield de deur in het oog en vergat het ontbijt, ofschoon hij nog niets gebruikt had. Daar ging de deur open. Klaus trad binnen met het blauwe boek en eenige papieren, de fabriek betreffende, in den arm. Hij vergat zijn broer te groeten en keek hem slechts met groote oogen aan. z/Heb je van nacht hier geslapen vroeg hij wantrouwig. Robert schudde het hoofd. z/Ik heb van morgen pas een kort verlof gekregen." volgens de offieieele opgaven 119 gesneuveld of aan ziekten gestorven en 125 gewond. Voor October klom het aantal tot 159 officieren en 2610 minderen, waarbij ook te rekenen zijn de naar Engeland teruggezonden manschappen. Voor den geheelen duur van den oorlog worden de Engelsche verliezen berekend op 78,016 man. In Port-Elizabeth zijn 4 nieuwe pestgevallen geconstateerd. Minister Chamberlain heeft een beroep gedaan op de //Board of education" (Raad van onderwijs) voor de werving van onderwijzeressen voor de concentratiekampen in Zuid-Afrika. Die onderwijzeressen zullen vier of vijf jaren voor de kinderen moeten zorgen en in 't bijzonder zangonderwijs moeten geven. Men zou hieruit opmaken, dat er vooreerst niet gedacht wordt aan opheffing van die afschuwelijke kampen. TER NEUZEN, 8 November 1901. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walzoorden, de heer P. S. van Jole te Hontenisse. Blijkens het afdeelingsverslag over de be- grooting van Waterstaat werd door een der leden gevraagd, of de commissie, die belast werd met het onderzoek naar de behoefte aan uitbreiding van de havenwerken te Ter Neuzen in verband met de exploitatie der spoorwegeu naar Gent en Mechelen, reeds met haar arbeid gereed is. De meening werd geuit dat eenige verbetering en uitbreiding der havenwerken zeer waarschijnlijk noodig zal zijn en dat het dan wenschelijk is de vereischte werken zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Voor de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland wilde men ook dat deze van een tweeden doorgang zou worden voorzien. Nog werd vermeld, dat belanghebbenden bij herhaling hebben aangedrougen op verbetering van den havenmond te Hansweert en op verbreeding van de vaargeul in den havenmond te Wemeldinge. Zaamslag, 7 Nov. Vele jagers hebben de ondervinding dat in hun jachtveld weinig hazen worden aangetrolfen. Een van de voornaamste reden hiervan is, wat vele jagers wel is bekend, het stroopen met den lichtbak, waarmee men reeds een aanvang nam. Men mag echter ook niet uit het oog verliezen, dat de klop-en drijfjachten waarbij het wild, in de verste schuilhoeken wordt opge- jaagd, het hunne bijdragen om de hazen tot een minimum te doen inkrimpen. Dat door jagers wier jachtveld binnen het traject van de lichtbakstroopers ligt, zoodanig wordt geklopt en gedreven, dat de laatste liaas ook in hunne handen valt, is zeer goed te be- grijpen. Zaamslag, 7 Nov. Reeds geruimen tijd kan men zich hier af en toe vergasten, op eenen soms verpestenden stank, die uitgaat van een kar waarop doode paarden enz. vervoerd worden, en die soms uren achtereen op het dorpsplein ten toon staat, terwijl de vervoerders drukke zaken doen in de nabijgelegen herbergen. Er bestaat echter alle hoop dat hieraan in 't vervolg paal en perk zal gesteld worden. Axel, 6 Nov. Terwijl de leurder P. J. S. alhier hedenmorgen op zijn kar staple brak de draagriem van het paardentuig. Hierdoor viel hij, kwam onder een der wielen terecht met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Koewaclit. De heeren, die het initiatief ge- nomen hebben, tot het oprichten van een fanfaren- Dan moet iemand anders in vaders kast en schrijf- tafel geweest zijn. Ik vond er de bewijzen van." Tante Polda wendde haar gezicht verschrikt af. Hij zag het niet. Robert zweeghij gevoelde zich aanvankelijk beleedigd. z/Niemand behalve vader wist de kast te openen," antwoordde hij kalm. //Vader heeft ons eenige kleine voorwerpen tot aandenken na zijn dood belooft," sprak hij met een blik op het pakket onder den arm van zijn broeder, terwijl zijne tante de kamer verliet. //Die zal je hebben wanneer zij er zijn. Maar ik wil weten, wie het gewaagd heeft zonder mij." Hij zag zijn broeder beleedigend aan. »Jij zelf deed dat zonder ons 1" Het bloed steeg Robert naar het hoofd. Hij stond op, heftig opbrui- send, en kwam dicht voor hem staan. Wie heeft dan onzen armen vader omgebracht P" riep hij buiten zich zelven. ,/Jij Niemand anders dan jij voor jouw stap beefde hij reeds, wanneer hij je hoorde aankomen, omdat hij je in den weg stond, evenals wij, omdat je hem in het graf wilde hebben 1 Leer het vierde gebod nog maar, zoo oud als je ben z/Onbeschaamde riep Klaus en bleek van toorn hief hij de hand op om te slaan. Waag het eens 1" riep Robert. Zijn hand greep naar zijn sabel. Eransje hield echter zijn hand vast. Klaus liet den arm zakken en lachte hem hoonend uit. z/Voor dit oogenblik genoeg, knaapjeWij zullen elkaar nog wel eens nader spreken 1" Hij greep naar zijn hoed en drukte dien woedend op zijn hoofd. In de deur ontmoette hem Otto von Schimmel- korps, hielden verleden Woensdag weder eene vergadering ten huize van den heer E. de leeschouwer. Hier werd verslag uitgebracht van de inschrijving der gemeentenaren en het bleek, dat^ reeds voor iuim 437 gulden geteekend was. 1 wee lijsten waren nog achter. Daarna ging men over tot het vaststellen van het reglement. De nieuwe vereeniging zal den naam dragen van //De Eendracht." Koewacht. Donderdag was het feest in de aangrenzende gemeente Stekene. De heeren C. Plokhooy, veldkornet en J. A. Louw, staats- procureur, beiden uilgewekenen uit de Transvaal, zouden aldaar hun intrede doen om te komen spreken over de gruwelen van den oorlog en de heldendaden door hun volk verricht. De voor naamste ingezetenen, met den heer Fr. van Brussel, volksvertegenwoordiger aan het hoofd, hadden eene feestcommissie gevormd om deze wakkere mannen plechtig te ontvangen, die na maanden lang een werkzaam deel aan den oorlog genomen te hebben, gevangen werden genomendoch ge- lukkig wisten te ontsnappen. Thans niet meer in staat met hun arm Transvaal te dienen, be- proeven zij door middel van het woord hun vaderland van dienst te zijn. Zij houden hier en aaar voordrachten, die overal den grootsten geest- drift doen ontstaan voor de rechtvaardige zaak der Boeren en den waren toestand van den oorlog doen kennen. In enkele weken is door hen in Belgie ruim 18000 francs ontvangen voor de vrouwen en kinderen der kampen in Zuid-Afrika. Om 3 uur 's namiddags werd aan het gemeente- huis een stoet gevormd, die de helden zou afhalen. Aan het hoofd trok een afdeeling ruiters als Transvalers gekleed, daar achter volgden het fanfarengezelschap en de verschillende vereeni- gingen, die in Stekene bestaan, alien met hunne vaandels en kartels. De stoet werd gesloten door de heeren van //het ontvangst-comiteit." Zoo ging het door de versierde straten naar het station waar de heeren Louw en Plokhooy met den trein van 3,34 uur zouden arriveeren. Eene ontelbare menigte verdrong zich voor het stationgebouw en toen de trein binnenstoomde scheen er aan het hoerageroep en aan het zwaaien van hoeden en zakdoeken geen einde te komen. Eene teleurstelling voor velen was het, toen slechts de heer Louw in het open rijtuig stapte. De heer Plokhooy was onverwachts wegens gewichtige zaken naar Amsterdam ontboden. Onder het spelen der muziek trok de stoet door het net versierde dorp. Van vele huizen wapperde de nationale en van verschillende woningen tevens de Transvaalsche vlag. Om circa 5 uur begon op het gemeentehuis de voordracht van den heer Louw. Na door den heer Dr. Verscheure, voorzitter der feest commissie verwelkomd te zijn, begon de heer Louw in goed Hollandsch eene schets te geven van de geschiedenis van zijn volk, hij verhaalde daarna de wijze van oorlog voeren in Afrika, de gruwelen der Engelschen en de lotgevallen, die hij zelf ondervonden had. In het breede sprak hij oyer het lijden, dat geleden wordt in de vrouwen- en kinderkampen, die met recht de moordkampen genoemd worden. Eene omhaling, in de zaal gedaan, bracht heel wat op. Menig 5frankstuk zal naar het algemeen hulpcomiteit van Amsterdam kunnen gezonden worden. s Avonds vereenigde de heer Louw zich met de feestcommissie aan een maal, hem door den voorzitter, een wakkeren Boerenvriend, den heer Verscheure aangeboden. St. Jansteeil. Aan de jaarlijksche wildschieting namen verleden Zoudag niet minder dan 109 schutters deel met een inleg van fr. 889,30. pfennig. Hij beantwoordde den groet van den jongen man niet en stormde weg. z/Hier zal ik opruimen 1" mompelde hij in den corridor. Zijn blik viel op de geopende deur, waarachter de gestorvene reeds in de doodkist lag. Hij trilde toch onwillekeurig, wilde binnen- gaan, wendde zich echter af en verliet het huis. XI. w\Vat scheelt er aan Je hebt me niet eens hooren binnenkomen Met die woorden legde Klaus, acht dagen na de begrafenis, de hand op Laura's schouder, terwijl zij in het salon bij den haard zat, evenals nu iederen voormiddag, om bezoeken van rouwbeklag af te wachten. Lusteloos keek zij op. Haar gelaatskleur was mat, in scherpe tegenstelling met haar kleeding hare groote donkere oogen toonden zwaarmoedig- heid, haar voet lag op het koperen hekje om den haard, hare handen rustten met een boek in haar school. z/Ik verveel mij," antwoordde zij, een geeuw onderdrukkend. ,/Elken dag hetzelfde en alles sehijut in rouwrand te zijn. De menschen zeggen mij allemaal hetzelfde zij moesten eens weten hoe graag ik verschoond zou willen blijven van die betuigingen hunner deelneming, waarvan zij toch geen woord meenen." z/Ook luitenant von Fellenthin Het visitekaartje van dien officier nam hij op van een tabouret, dien hij naast zijn vrouw schoof om bij haar te gaan zitten. Zij was ouaangenaam verrast, maar het hielp weinig of zij dit wilde verbergen. De prijs van de verst komenden werd behaald door Zurenberg (Antwerpen) en die van het grootste getal door St. Gilles (Waes). lingo, (Vlaos). Na afloop van de Belgische jaarmarkt en de Hollandsche tentoonstelling brak in den laten avond op het Belgische dorp Clinge brand uit bij den herbergier Ivens. Een schuurtje met den ganschen inboedel, waaronder een paar varkens werd eene prooi der vlammen. Ook de aangrenzende bakkerij van Geldmeijer brandde geheel uit. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middel burg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Nor. de volgende vonnissen uitgesproken Th. T., oud 50 j., leurder te Axel, is wegens strooperij veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. V., oud 32 j., arbeider te Axel, is wegens het een kind beneden den leeftijd van 16 jaren dronken maken veroordeeld tot 1 maand gevang. H C. S., oud 17 j., 2'. L. D., oud 16 j., arbeiders te Axel, zijn wegens mishandeling de 1' veroordeeld tot 14 dagen gevang., de 2* vrij- gesproken. 1. K. M. D., oud 20 j., commissionair te Hoek, is wegens mishandeling veroordeeld tot 8 maanden gevang. K. v. P., oud 28 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. D. v. W., oud 21 j., timmerman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevang. Ter griffie der bovengenoemde rechtbank is door den verdediger van T. H. R., oud 85 j., smidsknecht en bierhuishouder te Biervliet, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank van den 25 October 1901 waarbij voornoemde R. ter zake van poging tot doodslag werd ver oordeeld tot 66a jaar gevangenisstraf. Door den heer Officier van Justitie, die vijf maanden gevangenisstraf had gevorderd, is mede hooger beroep aangeteekend. De rechtbank te Zierikzee heeft A. W., evangelist, gedomicilieerd te Zwolle, naar de openbare terechtzitting verwezen, ter zake van poging tot brandstichting in een woonhuis en daar- aan grenzend evangelisatielokaal op 19 Augustus 1.1. Over bemesting-. I. Nu de lange avonden weer zijn gekomen, zal er ook voor menig landbouwer wat meer tijd overblijven, om de courant te lezen. Wij achten het daarom een goed tijdstip, met het schrijven van eenige artikeltjes voor den boer inzonder- heid nu weer te beginnen. A1 weer willen we t vooral over bemesting hebben. Wa^L, van de bemesting hangt heel vaak 't welslagen van den oogst af. z/Andere tijden, andere zeden," zegt het spreek- woord. En dit geldt stellig ook wel voor de bemesting van den grond. Ouderen van dagen herinneren zich nog heel goed den tijd, dat bijna niets anders dan stalmest werd gebruikt en nu, waarlijk, men gebruikt soms al hier en daar bijna niets dan kunstmest. Wij zouden niet graag deze laatste handelwijze in alle gevallen willen verdedigen, maar toch valt er uit te leeren, dat het gehruiken van kunstmest wel voordeelig moet zijn. Maar weet ge, lezer, waarom sommigen er nog niet recht aanwillen Omdat het voor hen nog nieuw is, omdat ze niet zelf de goede eigen- schappen er van hebben ondervonden. Wij meenen dezulken te moeten toeroepenMaar beproeft #Hij was afgekommandeerd en is eerst gisteren zooals hij zei, teruggekeerd. Een verschuldigd condoleance-bezoek." ffZeker Klaus was in een kwade luimhij wierp de kaart in het vuur, en staarde voor zich heen. z/Je bent sedert kort zoo druk bezig met je zaken, dat ik je den geheelen dag niet zie. De luitenant verveelde mij ten miuste niet met huichelachtige woorden van deelnsming; hij ver- telde mij nieuwtjesdat geeft mij een beetje afleiding." i/Hm Wij kunnen nu geen bals meemaken, maar de modebladen mogen toch niet ontbreken," zeide hij met een blik naar eenige nummers van z/DeGracieuse", die op den schoorsteenmantel lagen. /<Ik zie de anderen ten minste in hare toiletten de mijne, die ik voor den winter besteld heb, hangen treurend in de garderobe." Zij geeuwde weer. z/Het is vreeselijk vervelend, maar er is niets aan te veranderen. Vreemde menschen moesten mij vertellen, welk een heftig tooneel er tusschen jou en den overledene heeft plaats gehad, waar van het gevolg z/Zwetserij, die slechts uit het huis hierover verteld kan zijn geworden. Ik zal alle betrekkingen met hen afbreken. Dat verwende meisje kan onder toezicht van hare tante een andere woning betrekkenik heb geen lust om het zelf te be- wonen, en daarom zal ik er later over beschikken." (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5