A lg em e a Uieuws* ea Admtentieblad 7 o o r 2eeuwsch«Vlaaadere TOLLEN. YIRPACHTING openbare verpachting, No. 4147. Donderdag 7 November 1H01. 41e Jaargrang. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. van de Tollen op den weg van NEUZEN naar AXEL en van HULST naar WALZ00RDEN. LAURA S HUWELIJK. ABONNEMENT: Intending van advsrtsntien v6or 3 u.ren op dsn dag dsr uitgavs. de pry- bij inzet en opbod ■■I -1— - TP ETJILLETOB TER NEUZEN, 6 November 1901. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Ameriia 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C01IRA ADVEBTINTIEN: Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IM, b.»,l vew.hljnt KmMa«e.. bij ,le r»,„.» P. J Til Tet VAN Op Dinsdag 3 December 1901, des namiddags te 2 uren, zal onder nadere goedkeuring door den Burgemeester van Hulst, ten Gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. van Deinse, worden overgegaan tot de De verpachting geschiedt voor drie jaren, ingaande 1 Mei 1902. Indien de wagendienst tusschen Hulst en Walzoorden mocht ophouden, zullen de pachten van de Tollen op den weg tusschen die plaatsen, voor zooveel den alsdan nog loopenden termijn betreft, verminderd worden met het bedrag, dat door dien dienst aan tolgeld betaald wordt. De voorwaarden liggeu ter lezing ter Provinciale Griffie en ten Gemeentehuize le Hulst, Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de voormelde Tollen. Op die plaatsen kan ook inzage worden verkregen van de besluiten der Staten tot heffing van tol- recht en tot vaststelling van reglementaire voor- schriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 2 November 1901. Gedeputeerde Staten van Zeeland, ROE8T, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. In den vroegen morgen van 1 dezer is een afdeeling van de bereden troepen van het district Worcester, ter. getale van 17, door de Boeren, die tamelijk sterk waren, en onder van Heerden stonden, verrast op 9 KM. van Constable, en gevangen genomen, op 3 na, die verkenningsdienst Vrij bewerkt door Axno. 26) Neen, haar man, ora wiens wil zij dit leven tegen het andere verruild had, had een ander moeten zijn Wat was zij voor hem, wat was hij voor hen daarover en wat werd zij zelf door hem Zij had hem wel mogeu lijdenhij had haar kunnen leeren, hem waarachtig te beminuen maar zoo, neen, neen Hoe langer hoe akeliger vond zij het oin haar heen, toen hij niet kwam. Zij hoorde hem heen en weer stappen in zijn eigen kamer. De storm buiten nam in hevigheid toe, en slingerde geheele sneeuwklompen tegen de klapperende ja- loezieen. lntusschen hield het heen en weer stappen op. Het werd nog stiller. Zij riep het kamermeisje, om haar bij het uitkleeden te helpen zoo had zij ten minste een levend wezen bij zich. Deze vertelde haar, dat mijnheer zooeven nog uitgegaan was. Hij had hierover nog wat te dopn, liet hij haar zeggen. Zoo was hij ten minste nog bij zijne familie, waar hij heden behoorde te zijn Dit stemde haar kalmer. X. Tante Polda had het lijk in een kamer naast de gang laten brengennadat Robert met zijn kameraad het huis verlaten en zij Fransje op hare kamer gebracht, had de oude dame geen rust. Zij had beneden nog wat vergeten, zeide zij tot Fransje; maar ze zou straks terugkomen, om zich te otertuigen, of zjj sliep. Daarna ging zjj de deden. De munitie der gevangenen was uitgeput, Denzelfden dag had een anctere afdeeling van de plaatselijke verdedigingsmacht van Worcester een treffen met de Boeren nabij Touw-rivier. Er had een hevig gevecht plaats, waarbij 2 Boeren sneuvelden en 6 gewond werden. De Boeren hebben beide kanonnen van kolonel Benson's achterhoede medegenomen. De Daily Tel." bevat een brief uit Johannes' burg, waarin de schrijver zegt, dat ttngevolge van de tegenwoordige sterftecijfers, en het alge- heele ontbreken van geboorten, de Boerenbevolking een geleidelijk uitroeiings-proces ondergaat. Het voortzeiten van dit proces, door de verlenging van den oorlog, moet het Boerenvolk in Zuid- Afrika tot een onbelangrijke minderheid terug brengen. Reitz vestigde reeds zes maanden geleden de aandacht van president Steyn op dit feiti Op gezag van den beroemden militairen leeraar doctor Milier Maguire, die de helft van de offi- cieren van het Engelsche leger heeft opgeleid, deelt de vDaily Express" een lezing mede van Buller's telegram, waaruit blijkt, dat hij niet onvoorwaardelijk de overgave van Ladysmith aan- raadde. Buller seinde„Ik ben niet geslaagd, en ik ben niet in staat een nieuwe poging te wagen, zonder belegeringsoperaties, die minstens een maand zouden eischen. Kunt gij het zoo lang uithouden Indien dit niet het geval is, zou ik u raden, zooveel mogelijk ammunitie te verschieteu, en dan trachten, de best mogelijke voorwaarden te bedingen. Indien gjj een andere oplossing aan de hand kunt doen, kan ik hier blijven, zoo lang gij wilt." De /Morning Post" steunt kraclitig het denk- beeld van zijn correspondent te Pretoria, dat de Boeren, die zich onderworpen hebben, gedwongen zullen worden, den eed van trouw af te leggen, als toevoeging van den zoogenaamden eed van onzijdigheid. Zoo zij dit niet willen doen, moeten zij als krijgsgevangenen behandeld en gedepor- teerd worden. Dit zou den toestand zeer ver- beteren. De //Daily Tel." zegtsir Michael Hicks-Beach deokt reeds over de volgende begrooting, en het vooruitzicht is niet verblijdend, noch voor hem, noch voor het kabinet of voor de belastingplich- tigen. Maar hij twijfelt er niet aan, of met een kloek besluit zal hierin worden voorzien. De //Standard", de redevoering van sir Michael besprekende, zegt, dat het van weinig ernst zou getuigen, als men meende, dat het land den financieelen druk van den oorlog niet voelt. trap af en trad met beklemd hart de sterfkamer binnen. Ook zij was diep bedroefd, doch hare kalmte had zij niet verloren. Zy wist, wat voor gewichtigs zij nog te doen had. Als zijne vertrouwde had de overledene haar ingewijd in zoo menige zaak, zijne jongste kinderen betreffends, en haar vo6r zijn dood in zijne schrijf- tafel gewezen, waar zij deze en geae papieren zou vindenevenzoo had hij haar in de brandkast laten zien, wat deze bevatte. Nu zij alleen was, herinnerde zij zich, dat zij den sleutel in de brandkast had zien steken de overledene had haar indertijd geleerd, hoe zij die moest openen. Het gas brandde door het geheele huis dit gaf haar moed, hoe akelig de sneeuwstorm buiten ook woedde. Klaus had zich, harteloos genoeg, in den avond niet meer laten zienzijne komst was ne Biet meer te vreezen, het huis was gesloten, zij zelf had den huissleutel op zijne gewone plaats ge- hangen, en van de mannen die in de lijkkamer aanwezig waren geweest, waakte slechts een persoon. De overledene had haar van een verzegeld boek gesproken, dat voor haar bestemd was dit mocht niet in de handen van Klaus komen, want die was in staat, het haar te onthouden. Ook kon er veel onder de nalatenschap wezen, wat voor de beide kinderen bestemd was en dat niet in zijne handen mocht vallen. Zoo liep zij dan vastbe- raden in de nog verlichte sterfkamer. Wel had zij een gevoel, alsof haar de keel werd dichtge- knepenwel klople haar hart gejaagd, toen zij naar de plaal* keek, waar de grijsaard Isvenloos in elkaar gezakt wasmaar de gedachte aan het- j ./Hoe groot ous gemeenschappelijk vermogen ooif js, toch hebben de zware belastiugvefhoogingen de pa/ticulieren ernstig getroffen en zullen zij den industrieelen voorspoed belemmeren maar dit zal niet de geringste aanleiding geven, om terug te schrikken voor de vermeerdering der lasten, die sir Michael Hicks-Beach in het vooruitzicht stelda" De //Times" zegt, dat, afgescheiden van verdere lasten sir Michael in het vooruitzicht stelde, re- kening en verantwoording zal moeten worden gedaan van de groote bedragen die zijn uitgegeven, en eenige begrijpelijke reden zal moeten worden aangegeven voor het geringe resultaat dat zij hebben opgeleverd. Uit Halifax (Nieuw Schotland) zullen deze maand 300 man van de Royal Artillery met zes ma xims als versterkingen naar Zuid-Afrika worden gezonden. Zij zullen vervangen worden door een dectachement van de Bermudaeilanden. In zyn redevoering wees sir Michael Hieks Beach op de twee cavalerie-regimenten, die den 19 No vember zullen vertrekken als versterking van Kitchener's leger waarnit blijkt, dat zij geen andere troepen zullen aflossen. Hij voegde daarbij, dat in den loop van deze maand nog 1200 geoefende bereden manschappen zullen worden gezonden naar Zuid-Afrika om anderen af te lossen. Alser 12,000 man noodig zijn konden er 12,000 worden gezonden. Sprekende over de concentratiekampen merkte de minister op, dat hij niet kon begrijpen hoe een daad, eenvoudig bedoeld als buitengewone mensch- lievendlieid, zoo verkeerd kon worden opgevat. De regeering betreurt de sterfte door ziekte, even- zeer als ieder ander en was nu zelfs aan het overleggsn met de overheden in Zuid-Afrika, in de hoop, verandering te brengen in de toestanden in de kampen, ten-eiude een zoo groote sterfte te roorkomen. De regeering is nog steeds evenzeer bereid, vrede te maken, maar zal blijven staan op een eervollen en verstandigen vrede, waarvoor zij geen opofferingen te groot zal achten. Sir Michael vertrouwde vast, dat Zuid-Afrika eens een even groot element van kracht voor het rijk zou worden als Canada en Australia thans zijn. Het telegram uit Worcester moet nog eenigzins aangevuld worden, want de Eugelsche berichtgever heeft de bittere pil van het ongeval een beetje verguld. Tot dusver dachten wij en iedereen, dat de Boeren vochten in de hoop, hun onaf- hankelijkheid weer te krijgen. Maar neen hoor. Van Heerden, de Boerenleider, heeft het den geen zij wilde, gaf haar den moed terug. Zij wendde de oogen af en stapte naar de brandkast. Het viel haar gemakkelijk het slot te openen. Het gaslicht viel er juist vlak in en daar zag zij in, voorbeeldige orde alles nog, zooals het haar getoond was. Midden in het bovenste vak lag een ongeveer twee centimeter dik pakket in zwart wasdoek, met vijf zegels gesloten en met het adres ffAaD myn schoonzuster Leopoldina, na myn dood te overhandigen." Dat was dus voor haar bestemd. Hij had haar zoo dringer.d gevraagd, het zorgvuldig te bewaren opdat het niet verloreu zou gaan. Zij nam het pakket op, bekeek het nog eens in het licht, bracht het toen in de wooukamer en legde het in den hoek op een boekenrek. Toen keerde zij terug en vond een ander pakket in folis, in een blauwen omslag, met bindtouw en zegel gesloten. //Aan Klaus" stond daarop ge- schreven. Zij roerde het niet verder aan en vond slechts nog open folioboeken met etiquetten er op, die betrekking op de fabriek hadden. Zij sloot dus de kast, haalde den sleutel er uit en liep naar de schrijftafel. In de schrijflade kijkend, werden hare oogen vochtig. Daar lagen kleine pakjes, zorgvuldig beschreven met de namen van zijn jongste kinderen, niets voor Klaus. Waarschijnlyk waren het Jtleine familiestukken, die de kinderen aan hem of aan hunne moeder moesten herinneren. Zij sloot de schuiflade weder, liet den sleutel er in steken en bracht de kleine pakjes in de woonkamer by het andere. De tranen kwamen Engelschen berichtgever te Worcester eens beter gezegd. De Boeren weten al lang, oat het herstel der onafhankelijkheid hopeloos waszij zelten nu alleen de worsteling voortom de Boeren in de Kaapkolonie, die hen in den steek hadden gelaten in de benauwdheid te brengen. De Engelschen mogen het gelooven als ze willen, evenals ze zich een hevig gevecht mogen voorstellen waarbij 2 Boeren sneuvelden en 6 gewond werden en geen enkele Engelschman gedeerd werd. Volgens een bericht, dat uit Berlijn afkomstig is, zouden de Boeren in de Kaapkolonie 30 Octo ber een remonte-depot van paarden een uur of vier van den spoorweg gelegen, genomen hebben. Van de aanwezige 6000 paarden, hadden ze de beste gehouden, de overige gedood. Het bericht mist nog nadere bevestiging en zoo zonder plaatsaanduidiug ziet het er niet erg ge- loofwaardig uit. In Berlijn, zooals trouwens in gehesl Duitschland leest men na de beleediging van Chamberlain de Boerenoverwinningen met dubbel genoegen'tis dus wel mogelijk, dat men er eens een bijmaakt. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Nieuw Othenepolder de heer P. de Feijter Jz. te Ter Neuzen. De heer S. alhier was onlangs in het bezit gekomen van een reusachtigen St. Bernardshond, een prachtig exemplaar. Maandagnamiddag viel deze hond onverwachts het dochtertje van den heer S. aan en bracht haar nog al erustige beten in 'tgelaat toe, zoo erg zelfs dat onmmiddelijk de geneesheer moest ontboden worden, om de wonden dicht te naaien. De hond had het geheele gelaat van het meisje in zijn bek, zoodat van af'tvoor- hoofd tot aan de onderkaak diepe beten zichtbaar waren. Naar men verneemt is het oog van het kind ongeschonden gebleven. Nog denzelfden dag liet de heer S. den hond doodschieten, uit vrees voor verdere onheilen. Naar aanleiding van het meermalen vermelde omtrent het beveiligen van vruchtboomen tegen insecten, verwijzen wij naar achterstaaude adver tentie van den heer Klouwers, die de kleef- banden verkrijgbaar stelt. Hoek, 2 Nov. Hedenavond was bijna heel de gemeente in een feestelijke stemming. Verlicht door het helder schijnsel van eenige carbit-fiets- lantaarns trok het muziekgezelscbap alhier naar haar in de oogen, toen zy op de omslagen las z/Aau Robert", #Aan Fransje." Daar kwam het haar plotseling voor, alsof zij gedruisch in den corridor hoorde. Het konden die vreemde menschen zijn, die wellicht nog met het lijk bezig waren. Angstig stapte zij naar de deur van de sterfkamer. Nog op den drempel staande, zag zij de deur van den corridor opengaan. Meenende een spook te zien, gaf zy een gil een witte gestalte trad binnen die haar met sombere oogen bestraffend aankeek. //Klaus klonk het van hare bevende lippen, toen deze den met sneeuw bedekten slappen hoed van het hoofd nam en de sneeuw van zijn mantel op het tapijt schudde. //Nog niet te bed vroeg hij, den mantel openslaande en haar met argwaan aankijkend. z/Ik verwachtte je den geheelen avond en wilde mij juist ook ter ruste begeven, maar herinnerde mij toen de sleutels. Vreemde menschen waken by het lijk." z/Ik had bezigheden tot mijn geluk echter heb ik ook een sleutel van dit huis." Hij liet zijn somberen blik doordringend op haar rusten. Zooeven zat hij nog in zijn woning aan den haardmaar sprong op toen hij zich herinnerde, dat hij vergeten had, wat hij eingenlijk het eerste had moeten doen de sleutels van den overledene onder zyn berusting nemen. Hq verlangde die nu op ruwen toondoch in de kamer rondkijkende, zag hij ze aan de schryftafel hangen. fflk wilde ze juist in bewaring nemenin den nacht wilde ik a daarvoor niet storen," zeide z$ op goeden toon.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1