Hieuws- oa Admtentieblad voor leauwsch-Vl&aadsrsa, No 4! 40. Hins'la." 0 November IV 41 Engeland en de Z.-A. Repnbliek. E£. ii o rn r a anbesteed: LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale waterstaatswerken en wegen met hun onderhoud gedurende drie jaren, ingaande 1 Januari 1902, in 19 perceelen. F""1TILLBTON. J V' c J ii imyii - a-.- ;:reTT.-----.r. - Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlSSj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pnj? slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Vrijdag 29 November 1901, des voormiddags te 11 uur, in de Abdij worden De aanbesteding zal bij enkele iuschrijviug geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van 7/eeland te Middelburg, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Neuzen. Het is ter Provinciale griffie verkrijgbaar voor f 1,zoolaug de voorraad strekt. De inschrijvings-biljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der aanbesteding inge- leverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur voor alle werken, bij de Ingenieurs voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, en verder voor perceel 1 en 2 bij den Opzichter P. J. Boone te Zierikzee perceel 3 bij den Opzichter J. Dorraaar te St. Maartensdijk perceel 4, 5, 6, 7, 8 en 9 bij den Opzichter F. Sturm te Goes perceel 10 en 11 bij den Opzichter H. van Gorsel JJz. te Colijnsplaat perceel 12, 13, 14 en 15 bij den Opzichter J. Mulder te Breskens perceel 16, 17 en 18 bij den opzichter M. Eijke te Neuzen perceel 19 bij den Opzichter L. R. Plasschaert te Middelburg. Middelburg, 12 October 1901. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Wel een oorlog met verrassingeu 't Zag er den laatsten tijd niet zoo gunstig uit voor de Vrij bewerkt door A mo. //Er moet iets voorgevallen zijn, datHij zei mij nog gisteren, dat zijne ongesteldheid voor- eerst niet bedenkelijk God straffe hem, die hiervan de schuld draagt I" Roberts tanden knarsten op elkander. Hij ging aan de schrijftafel zitten, zijne armen vielen als krachteloos er op neer en hij verborg het gelaat in de handen. De oude man kon geen woorden van troost viuden. Tranen vloeideu hem over ds ingevallen wangen. Hij voelde, dat hij den armen Robert slechts hin- derlijk kon zijn. Nog een enkelen blik wierp hij op zijn overleden vriend toen ging hij tastend, daar zijne oogen door tranen verblind waren, naar de deur waardoor hij binnengekomen was, en sloot die zacbt achter zich toe. Klaus keerde, na een uur weg geweest te zijn, onder een dolle sneeuwjacht in zijne woning teVug. Hij zag Laura in hare zwarte kleeding slechts als een schaduw in de eetkamer zitten waar zij hem wachtte. Zijn gelaat stond nog somberder dan anders hij scheen zeer opgewonden. De bediende trad binnen, om op te dienen, eer Klaus nog een woord tot haar gericht had. Hij had gedronken, geheel tegen zijne gewoonte. »Ik heb geen eetlust," zeide hij norsch. ,/Ik heb in het voorbijgaan den voogd kenuis gegeven. llet zullen een paar onrustige dagen worden Boeren telkens kleine kommandos verrast en van de noofdleiders hoorde men niets. Botha verjaagd naar het noorden, zijn troepen verstrooid. Daar kwam het bericht van de la Rey's moedigen aanval op van Donop's kolonne bij Kleinfontein, 24 KM. ten oosten van Zeerust. Officieel staat er nu reeds van vast, dat 5 officiereu gewond, 6 man gesneuveld en 31 man gewond zijn, en er zullen nog wel nadere opgaven komen. Dit wees er op, dat ten minste in 't verre westen de fut er nog niet uit is. Maar de oostelijke troepen De twee telegrammen die Zaterdagochtend door Kitchener zijn afgezondeu, geven een verrassenden kijk op de kracht, die nog in de Boeren-kom- mandos schuilt. Zeer waarschijnlijk is het een deel van Bothas troepen geweest, dat bij Berken- laagte de Er.gelscheu zoo deerlijk onder handen heeft gehad. Botha's verblijfplaats was niet met zekerheid bekend den 28en was hij gesignaleerd tusschen Amsterdam en Carolina, daarna ,/weg- trekkend in noordwestelijke richting" en achter- volgd door Rimington. Berkenlaagte ligt, als men af mag gaan op het in Oost-Transvaal gelegen Bethal, ongeveer op de plaats, waar Botha kon zijn. Botha, die volgens de //Daily News", nu wel spoedig in handen van de Engelschen zou vallen. Het telegram van Kitchener draagt alle sporen van een geduchte nederlaag van de Engelschen. Wat is er belachelijker dan dat een strijdmacht zijn kanonnen wegbrengt, uit vrees voor ernstige verliezen. Dat heeft iets van de huismoeder, die haar porseleinen vaas opbergt als haar jongens aan 't stoeien gaan. Kitchener #onderstelt", dat de kanonnen teruggevonden zijn, maar zoolang daaromtrent geen zekerheid bestaat, durven we onderstellen, dat ze in handen der Boeren zijn gevallen. De //niet betwiste" berichten van de verliezen zullen vermoedelijk nog wel eenige aanvulling ver- krijgen, vooral waar nu reeds op de ernstige verwondingen wordt gewezen. Kolonel Barter moet maar spoedig eenige nadere bijzonderheden melden de Boeren kan hij toch niet meer te pakken krijgen, want die waren alweer verdwenen. Gunstiger berichen heeft Kitchener uit het westen ontvangen bij Rustenburg is helaas weer een Boerenlager verrast. Ook op andere plaatsen leden de Boeren ver liezen. Zoo heeft een Engelsche patrouille onder kapitein Levinge tusschen de Caledon en Oranje- rivier veldkornet Greyling, een gewapenden Boer, die reeds gewond was, met 15 paarden gevaugen Eet jij maarik heb nog veel te regelen." Laura wilde hem spreken van den overkant, maar hij had er geen ooren naardaarom bekom- merde hij zich weinig. Hij had ook geen vriendelijk woord voor haar over. Door den dikken zwarten sluier, die haar nog voor het gezicht hing, sloeg zij hem heimelijk gade. Nadat hij meermalen langs de eettafel heen en weer geloopen was, ging hij naar zijne werk- kamer, om daar zijne wandeling voort te zetten eindelijk ging hij aan de schrijftafel zitten. ,/Er moest eens iemand het wagen zich met de fabriek te bemoeienbromde hij. De jaarlijksche balans moet ik aan den voogd overieggen, luidt het testament. Verder staat er dat het iapitaal in de fabriek blijft en onder mijne leiding, tot ik. Hij greep een groot rekeningenboek en verdiepte er zich in, tot hij, tevreden over den inhoud en niet minder over zich zelven, het weer sloot en zijne wandeling opnieuw begon. Eindelijk, het was reeds over tienen, ging hij aan het venster en keek door de kieren der jaloezieen naar de overzij. Daar waren de vensters slechts somber verlicht. Hij huiverdedaar zag hij den ouden man, zijn vader, met de starende, verglaasde oogen liggen. Hij stapte naar den haard, waarin het vuur reeds uitdoofde, en pookte het wat op. //Alles zal anders worden Hij legde de ellebogen op de kuieen en staarde in de smeulende kolen. Laura had eveneens de spijzen slechts even aangeroerd en zich toen naar hare kamer begeven. De avond was voor haar bedorvenzij had zoo gaarne den beroemden kuustenaar gehoord. Doch geuomen. Greyling, die een Transvaler is, hac veel last gegeven in de streek. Het verlies van zoo n dapperen kerel beteekent misschien meer dan een heel klompje, dat zich zonder verzet laat gevangen nemen. In de buurt van Frankfort, in het noorden van den Vrijstraat, is ook zoo iemand gevaugen ge- nomen, n. 1. een Boeren-rapportganger, die 6 paarden bij zich^ had. De man, die door een van majoor Damant's voorposten werd gesuapt, bracht depeches van kommandant Roos aan kommandant Steeukamp over. Zondag heeft Damant in de buurt van 1 rankfort vier Boeren met 5 geweren en 420 patroneu aangehouden. Uit Middelburg in de Kaapkolonie, wordt d.d. 30 October gemeld Zware regens gedurende drie dagen hebbeu de bewegiugen van de troepen in de middelste en noordelijke districten bemoeilijkt, daar de rivieren buiten haar oevers getreden en de wegen modderig waren. Van der Venter heeft met 100 volgelingen getracnt, de linie ten zuiden van Victoria-Weg op den 26en over te steken, maar werd terugge- dreven. Gevangenen verklaren, dat twee-derden van zijn manschappen in khaki gekleed zijn. De districtstroepen uit Oudtshoorn zijn den 26,n slaags geweest met de kommandos van Pijpers en Bouwers. Uit de verlieslijst der Engelschen kan nog worden gemeld, dat den 18en bij Rhenosterfontein 2 man der Beckravaland Rifles zijn gesneuveld en bij Roodeval op 21 October 4 yeomen ge sneuveld en 1 gewond zijn. Uit Engeland kan een merkwaardige rede van John Morley vermeld worden, die te Abroath in Bchotland de oorlogspolitiek der regeering scherp heeft veroordeeld en dit heeft kunnen doen zonder door de vergadering daarin gestoord te worden. Hij vroeg, of het Engelsche volk wel veel lager kon zinken, wanneer een man als Chamberlain een verdelgingsbeleid verdedigen durfde met een beroep op de wijze van oorlogvoeren, door Oosteu- rijk in Bosnie, door de Rnssen in den Kaukasus en in Polen toegepast. Hij verwachtte weinig heil van het tegenwoordige kabinet, dat alles aan de soldaten overliet en daarmede te kennen gaf, dat het geen staatsman had, die in staat was, in den bloedigen chaos in Zuid-Afrika orde te brengen. Morley verklaarde niet te kunnen gelooven, dat het Britsche rijk niet de staatslieden bezat, die bekwaam waren, den warboel te beredderen, en hij verwachtte daarom, dat de koning spoedig alleen de aankondiging der voorstelling, die daar nog lag, herrinnerde haar daaraan. De dood van den oaden heer had haar dieper aangegrepen, dan zij Klaus het eerste oogenblik had durven toouen. Met oprechte deelneming was zij naar den overkant gegaan de indruk echter, dien zij naar huis meenam, was kwetsend voor haar hart, voor haar trots vergeefs trachtte zij dien indruk te vergeten. Als een vreemde, die zich zoekt in te dringen meeude zij ontvangen te zijn. Fransje, tot wie zij zich zoo aangetrokken ge/oelde, had haar bijna afschuw getoond, en Robert had teergevoelig maar zeker ook slechts voor den vorm, zich tot haar gewend om haar dit te doen vergeten waarschijnlijk had hij alles begrepen, ofschoon hij geen getuige van hare outmoeting met zijne zuster geweest was. Dat kreukte haardroeg zij de schuld aan de vijandige familieverhouding Had zij zich tot dusver indringerig getoond Had zij niet ter wille van Klaus van nauwere aansluiting afgezien Aan de overzijde had men die ook niet gezocht. Zonder afscheid te nemen, was zij dezen avond hierover vandaan gegaan, daar zij overtollig was, en dat wilde zij voortaan blijven. De laatste band tusschen hier en daar was door den dood van den ouden man verscheurd. Zij wilde het huis ook niet meer betreden. Hare deelneming begeerde men dus nietzij poogde daarom alle deelneming in haar hart te verstikken, en toch keerden hare gedachten steeds naar Fransje en Robert terug. Vanwnar toch die afkeer tegen haar zelf, na dat deze slag hen getroffeu had Gold die afkeer andere raadgevers der Kroon zou kiezen, die be- kwamer, veerkrachtiger en ruimhartiger waren dan de mannen, die het tegenwoordige Kabinet vormen. De spreker werd zelfs toegejuicht om dezen directen aanval op Chamberlain. Toch moeten we ons niet voorstelleu, dat aan zijn wensch spoedig voldaan zal worden. Welk kabinet zou dezen toestand willen aanvaarden De //National Review" heeft het telegram van Buller aan White meegedeeld het zou een bevel geweest zijn om zich maar aan de Boeren over te geven. Buller heeft nu verklaard, dat het meegedeelde telegram niet van hem was. Zouden we ooit het echte te lezen krijgen Kitchener seinde Vrijdag uit Pretoria Ik heb zooeven bericht ontvangen van een hevigen aanval der Boeren op de achterhoede van kolonel Benson's kolonne, ongeveer twintig mijlen ten noord westen van Bethal bij Berkenslaagte. Gedurende een dikken mist had de aanval van den vijand, die volgens de berichten duizend man sterk was, plaats. De twee kanonnen, die de achterhoede mede- voerde, zijn uit vrees voor ernstige verliezen weggebracht, doch het is onzeker waarheen. Kolonel Benson is aan zijn wonden gestorven. Hulptroepen zullen zijn macbt hedenmorgen bereiken. Een tweede telegram van Kitchener meldde Kolonel Barter heeft hedenochten de kolonne van Benson bereikt. Volgens niet betwiste berichten zijn van Benson's troepen 8 officieren gedood en 13 gewond, bijna alien ernstig. Voorts zijn 58 man gedood en 156 gewond. Ik onderstel, dat de twee kanonnen terug gevonden zijn en de vijand is teruggetrokken. Barter verklaart, dat het gevecht van de achter hoede in hooge mate het karakter had van een strijd van man tegen man en dat aan beide zijden groote beslistheid werd getoond. De vijand leed ernstige verliezen. De Boeren zijn naar het oosten weggetrokken. Kitchener seinde verder nog Kolonel Keke- wich rapporteert, dat hij na twee achtereenvolgende nachtelijke marschen, van Albert's lager te Beestekraal bij Rustenburg heeft overrompeld. Hij nam 79 gevangenen, o. w. kommandant Klopper. haar, omdat zij eene kunstenares was geweest Neen, dat wist zij. Omdat zij als echtgenoote niet deugde Ook dat niet 1 Klaus wist het, die tusschen hen en haar stond. En zijn onver- schillig gezicht bij dit aangrijpend voorval IJzend herinnerde zij zich, hoe hij biunentrad en zei: ffDe oude hierover is gestorven!" en welk een akeligen indruk zijn gelaat toen op haar had gemaakt. Was dat de man, die haar zoo lief kon toespreken, eer zij besloten.Wat kon zijne familie hem toch gedaan hebben, dat hij zoo harteloos tegen zijn broer en zuster, ja tegen zijn eigen vader was Hier was geen geluk in huis. Een sombar voorgevoel kwam bij haar op. Voor haar was hier dus ook geen geluk En buiten stak de storm op. Ja, akelig was het hier 1 En nu een geheel jaar in het zwart, een jaar van afzon- dering met hem wegens den rouw. Geen ver- strooiing, nietsHu, wat eeu afschuwelijken winter ging zij te gemoet Zij stond zenuwachtig op. Daar lagen nog de modebladen van dezen middag op de tafel. In het zwart voortaan Zij ging in een hoek zitten. Zij wilde naar bed, zoo vroeg reeds. Klaus met zijn somber gelaat nog ontmoetenp Hij was haar dien dag zoo geheel anders voorgekomen dan zelfs in de maanden, waarin zijne zaken zijn humeur bedierven wat was hij opgewonden en toch zoo gevoelloos voor het sterfgeval Hij gevoelde niet een? den plicht, om met haar daarover bij zijne familie te zijn daar behoorden zij nu toch ook te wezen. Voor de eerste maal had zij gehoopt door haar huwelijk bloedverwanteu te viuden, die ze uooit had gehad, en ook deze wezen haar terug,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1