Gemengde berichten. Uit Veere meldt men aan de M. C. Zekere J. F. Hendrickx, Zondag uit Mechelen gekomen om Veere eens te bezoeken, was, na een paar glazen bier in een cafe te hebben gebruikt tusschen tienen en half elf 's avonds op weg gegaan naar Middelburg, waar hij logeerde. Eenige jongelui uit Veere, in wier gezelschap hij was geweest, wilden hem een eind wegbrengen, doch hij bedankte hiervoor. Een eind voorbij de overzetpont moet hij aan- gevallen zijn door drie hem onbekende personen, die hem aangrepen en een schot op hem losten, zoodat een kogel hem trof bij het oor. Verder moeten zij hem beroofd en daarna in 't water geworpen hebbeD, waarna zij de vlucht namen. Hendrickx is toen den kant opgeklauterd, waarbij inmiddels toegeschoten personen hem behulpzaam waren. Naar Veere gekomen, heeft hij aan het eerste het beste huis, welks bewoners nog op waren aangebeld en het gebeurde meegedeeld. Hij bloedde hevig uit een wond ter rechterzijde van het hoofd boven het oor. De waarnemende burgemeester, de heer Van Beveren, nam hem in zijn huis op en de ontboden arts, de heer Van der Hamme, constateerde dat hij een niet gevaarlijke schot- of steekwond beko men had, doch kon dat nog niet juist bepalen. Op den Campveerschen toren is Hendrickx, na verbonden te zijn, onder dak gebracht, terwijl de brigadier der rijksveldwachter J. M. Sturm en de rijksveldwachter Pijpelink onmiddellijk een onderzoek ter plaatse hebben ingesteld. Bij een door de M. C. ingesteld onderzoek bleek dat het verhaal alien schijn van waarheid heeft, Hendrickx, die verklaard heeft de zoon te zijn van een landbouwer uit de buurt van Mechelen is Zondagmorgen per Ter Neuzeusche boot te Vlissingen aangekomen, is per tram naar Middel burg gegaan, en, na een kort bezoek aan die stad, te voet naar Veere. Hier heeft hij een drietal koffiehuizen bezocht, waar hij door zijn zonderling gedrag de aandacht trok. Op twee plaatsen zeide hij paardenkoopman te zijn en voor de Engelschen paarden aan te koouen in Hollandelders daarentegen, dat hij voor zijn genoegeu een uitstapje maakte. Over't algemeen wilde de man weinig omtrent zichzelven loslaten. Na verscheidene glazen bier te hebben gebruikt en zich in 't tracteeren zeer royaal te hebben betoond, waarbij men kon opmerken dat H. nogal wat Belgisch geld bij zich had, verliet de man te ruim tien uren Veere om langs het kanaal, naar Middelburg terug te keeren, waar hij zeide te zullen logeeren. Sluisknechts, wakende bij de sluizen over het kanaal, nabij Veere, hebben een zwakken knal gehoord, voor schieten, volgens hen, een vreemd geluid. Bij onderzoek vonden zij H., die een groot en zeer gespierd persoon is, in het kanaal liggende met een bloedende wonde aan het hoofd. Hendrickx deed hun en ieder die hem daarna er naar vroeg, het verhaal, dat men uit Veere schreef. Hendrickx verblijft nog steeds in den Camp veerschen Toren, waar hij wordt verpleegd. De man lijdt hevige pijn en toont groote vrees te hebben dood te zullen gaan. Omtrent den aard der verwonding valt nog niets met zekerheid te zeggen. H. zegt zijn aanranders gemakkelijk te kunnen herkennen, wanneer men hen voor hem mocht brengen. Hij heeft eene vrij nauwkeurige be- schrijving van de drie individuen gegeven. In Veere zijn zij niet gezien. Wei heeft een landbouwer, wonende in de omgeviug van Veere, des avonds in de nabijheid zijner wouing het drietal gezien. Uit de beschrijving die deze man van die lieden gaf, bleek duidelijk, dat het de aanranders waren en dus het verhaal van H. op waarheid berust. De M. C. meldt nader Hendrickx moet eerst niet van den aanslag hebben verteld, maar, naar de oorzaak van zijn verwonding gevraagd zijnde, gezegd hebben, 0, ik ben zeker op een pen gevallen." Eerst later heeft hij het bekende verhaal gedaan. Hij was voorts erg zenuwachtig. Gisterochteud is hij van Veere naar Middelburg gebracht en gistermiddag per trein van 1,18 naar Roosendaal vervoerd om als vreemdeling, zonder middel van bestaan, over de grenzen te worden gebracht. Hij is 25 jaar oud en landbouwersknecht van heroep. De politie te Utrecht heeft Zaterdagavond een goede vangst gedaan. In een slaapstede in Wijk C aldaar bevonden zich een viertal mannen waaronder een Duitscher. Zij werden verdacht inbraak te hebben gepleegd in het Ministerpark te Hilversum in den nacht van Donderdag op Vrijdag en in het Hotel Bellevue te Arnhem in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Zoodra het viertal er de lucht van kreeg, dat de politie hen op 't spoor was, namen zij ijlings de vlucht uit de slaapstede, waarop een ware jacht plaats had van politie, burgers en militairen. Het gelukte ,je verdachten aan te houden en in verzekerde ^waring te brengen. Alle te Arnhem ontvreemde voorwerpen werden bij visitatie op hen gevonden, een van hen had aan een voet een sok van dezelfde soort als in het huis in het Ministerpark te Hil versum werd achtergelaten, en bleek gekwetst. Naar wij vernemen beeft een der mannen reeds bekend zich aan beide feiten schuldig te hebben gemaakt. Het gerecht te Breda heeft zich naar Putten begeven, om een onderzoek in te stellen naar de aldaar plaats gehad hebbende ongeregeldheden, en waarbij door de marechaussees uit Bergen op Zoom drie personen zouden zijn doodgeschoten. Uit het onderzoek is gebleken, dat er niemand gedood, zelfs niet gekwetst is. Te Schin op Geul (Lb.) wilde Maandag de molenaarsknecht fl. M. eene opening in den vloer met lood vullen. Er was waarschijnlijk water in de opening, want het kokende lood spatte M. in de oogen, tengevolge waarvan hij voor altijd het gezicht zal moeten missen. Naar men aan de Z. Ct. mededeelt is te Zutphen iemand aan het werven geweest voor den Engelschen dienstde reflectanten werden ingepalmd met de belofte dat zij in Transvaal naar de Boeren konden overloopen. De politie is hiermee in kennis gesteld. Blijkens een te Rotterdam uit Hamburg ontvangen particulier schrijven, zijn wel van Hollandsche zijde pogingen aangewend om de ar- beiders aldaar voor het boycotplan te winnen, maar hebben deze pogingen geeuerlei gevolg gehad. Overigens zijn de arbeidstoestanden aldaar en de uitzichten voor de toekomst op dit oogenblik zoo weinig gunstig, dat reeds uit dezen hoofde de arbeiders geen aanleiding kunnen hebben om aan dergelijke aanzoeken gehoor te geven. Zoo schrijft de Hamburgsche berichtgever. De Matin (Antwerpen) meldt, dat gisteren te Antwerpen een meeting over het boycot-plan heeft plaats gehad, onder voorzitterschap van den vice-voorzitter der dokwerkers Remeijsen. Uit de discussies bleek, dat men niet geloofde aan de mogelijkheid van den boycot te Antwerpen, noch aan de practische resulaaten er van. Een door de Matin platonisch genoemde motie van sympathiebe- tuiging aan het plan der Nederlandsche dokwerkers werd intusschen aangenomen. De Matin zegt, dat dus de boycot te Antwerpen begraven is en daarmede ook elders onmogelijk zal zijn. Aan de Petit Bleu wordt over dezelfde zaak gemeld, dat de Antwerpsche socialisten de meeting georganiseerd hadden, en dat verscheidenen van hen het woord gevoerd en als hun oordeel uitgesprokeu hebben, dat de organisatie van den boycot op dit oogenblik te Antwerpen zeer moeilijk om niet te zeggen onmogelijk zou zijn. Ten slotte werd de bovenvermelde motie van sypathiebe- tuiging aangenomen- Lissabon is onlangs overstroomd door legi- oenen ratten. Katten, vergif, noch vallen, bleken niet in staat, de dieren uit te roeien. Ten laatste werd den gemeentedoktoren opge- dragen eenige ratten in te enten met een doode- lijke smetstof. Er werd een serum gevonden, dat onschadelijk is voor menschen, een paar ratten werden ingeeut en tharts is Lissabon zijn ratten kwijt. Voorgesteld is nu, het serum ook te gebruiken aan boord van schepen, waren ratten, naar bekend is, besmetting brengen. De moordenaar van President Mc. Kinley werd, zoodra de misdaad begaan was, gegrepen door een neger, genaamd Parker. Van dit oogen blik was Parker onmiddelijk //een persoon" ge- worden, na eerst nauwelijks ^een voorwerp" geweest te zijn. De Barnums en de impressario's bestrijden elkaar door middel van dollars het bezit van den neger, om hem door de geheele Vereenigde Staten ten toon te stellen. De neger, ook niet dom, laat hen hun gang gaan. Hij is begonnen met bij gedeelten de kleederen te verkoopen, die hij op //den grooten dag" droegde knoopen heeft hij ieder af- zonderlijk verkocht. Er zijn wel spotvogels, die beweren, dat hij eene hoeveelheid knoopen verkocht heeft, die voldoende zou zijn, een groot coufectie magazijn gedurende vijftig jaar te voorzien, maar er blijven nog altijd liefhebbers over en de neger gaat voort met den kuoopenverkoop. Parker is geengageerd om tentoongesteld te worden voor 100 dollars per zitting. In Amerika, het land van den humbug, zal Parker wel fortuin maken. Hij zal Koning van den humbug worden. Een Engelschman, Barton genaamd, die woort op een landgoed te Couteua, bij Palermo, werd Zaterdagavond, toen hij met zijn 13jaren zoon en 4 bedienden van Reisi huiswaarts keerde, plotseling omsiugeld door verscheidene gemaskerde mannen met geladeu geweren. Zonder dat een woord gesproken was schoten de gemaskerden hun geweren af en doodden Barton, zijn zoon en een der bedienden. De overige bedienden gingen op de vlucht. Men meent, dat de moordenaars daglooners zijn, die Barton onlangs wegens wangedrag uit zijn dienst heeft ontslagen. Te Bath, in Maine, is een heele bruiloftspartij van negentig personen vergiftigd, blijkbaar tenge volge van het genotene aan 't feestmaal. Enkele gasten hadden wel geklaagd over on wel zijn ge durende het feest, maar de meesten werden eerst den volgenden dag ziek. Het plotselinge ziek worden van zoveel personen, die alien denzelfden dag verzorgd moesten worden, bleek te veel van de plaatselijke geneesheeren van Bath te^vorderen zoodat er medische hulp werd gehaald uit de naburige stedeD. De zieken worden zorgvuldig opgepast. De aard der vergiftiging is nog niet bekend gemaakt. De Duitsche //Boeren-Centrale" te Munchen looft 60 belooning uit aan ieder, die in het Duische rijk Engelsche ronselaars zo<5 weet aan te wijzen, dat hun onmiddellijke aanhouding en bestraffing er het gevolg van kan zijn. Aan de stad Frankfort is door een onbe kende een som van 300.000 geschonken voor een onderzoek naar de oorzaken van den kanker. Besloten is, daartoe aan het instituut voor ex- perimenteele pathologie een assistent te benoemen, die met het onderzoek belast wordt, onder leiding van den directeur prof Ehrlich. Tot assistent is dr. Weidenreich, thans teStraats- burg, benoemd. Te Bordeaux is overleden een honderd- zevenjarige, rnej. Dumaine, een rijke dame, die heel haar lange leven aan goede werken heeft besteed, en die nogeigenlijk te kort heeft geleefd hetgeen men niet van iedereen kan zeggen Tot haar laatste levensjaren en levensdageu was zij helder van hoofd en gezond. Een diligence op Sardinie, die door twee karabiniers werd vergezeld, is door een troepje roovers aangevallen; beide soldaten werden gewond, een reiziger moest het met zijn leven betalen en de roovers konden 11,000 lire buit makcn. Volgens het verslag over het laatste dienst- jaar werden in de Vereenigde Staten 1635 post- kantoren beroofd en 643 door brand verwoest, 71 postwagens werden verbrijzeld of verbrand, 37 postwagens werden door roovers gepluuderd. Verder werden 656 postzakken gestolen en 743 door opensnijden gedeeltelijk van den inhoud be roofd. Eindelijk werden nog 158 brievenbussen door onbevoegden gelicht. INGEZONDEN ST UK KEN. Salaris-questie. uit de mindere klassen voortkwamen. Nu kennen de onderwijzers in Ter Neuzen we] groote klassen maar geen mindere klassen, geloof ik. Wat bedoel t de heer Moes toch met mindere klassen Mindere klassen Voor mij een vaag begrip en naar ik hoor een woord, uog al eens te ondoor- dacht uitgesproken. Als goed financier vroeg deze heer herhaaldelijk //Waar moet het geld vandaan komen Dit weet de heer Moes toch zelf wel immers uit de bronnen waaruit de kosten voor de electrische verlichting geput worden of uit de fondsen tot pensionneering van gemeente- secretarissen, Het einde van de historie was de onderwijzers krijgen, wat we moeten geven en niets meer. Met de tegemoetkoming in de buishuur toonde men zich milder en niet weinig (schrik niet lezer) 10 meer dan moet, wordt den onderwijzers en den weduwnaars boven de 2S jaar uitgekeerd. Ten npzichte van deze laatsten bestaat bij de wet geen verplichting, daarom bravo Fn krijgen dat nu alle gehuwde onderwijzers Ben je mal, alleen de gehuwde onderwijzers, die aan een school in de kom der gemeente verbonden zijn. De heer Dees wilde deze tegemoetkoming voor alien gelijk 60), wat men dan bij de hoofden ook had moeten doen, zooals de heer Vd. Hoek terecht opmerkte en daarbij toch was bepaald 250 voor hoofden in de kom en 200 voor hoofden buiten de kom der gemeente. De heer Dees heeft ook gestemd voor de ver- hooging van het minimum der hoofden-salarissen, maar tegen de verhooging van het minimum der onderwijzers-salarissen. Waar blijft nu de conse- quentie van den heer Dees, waarvan hij in de vergadering van 20 Mei 1898 zoo hoog op gaf! Niet een der verbeteringen voor de positie der onderwijzers door de liberalen voorgesteld kon genade viuden in de oogen van de anti-revolution- nairen en ook het liberale lid V. d. Hoek gevoelde zich gedrongen tegen het verbeteringsvoorstel van den heer Visser te stemmen. Summa summarum de wet gebiedt guldens. Onderwijzers, altijd in de kom, krijgen, hetgeen de wet gebiedt te geven plus tien gulden, zegge 10. J. VERHAGE. Ter Neuzen, 29 Oct. 1901. P.S. De meeste onderwijzers gaan a. s. Zaterdag om brieven van adeldom naar Den Haag. Hoofden krijgen, hetgeen te geven plus eenige honderden Met veel ongeduld, maar weinig verwachting werd door de openbare onderwijzers alhier de Raadsvergadering van Donderdag 24 October te gemoet gezien, omdat in deze vergadering de verordening tot regeling der onderwijzersjaarwedden zou behandeld worden en mogelijk ook het adres van eenige onderwijzers. Zooals bekend, dit adres kwam gelijk met de verordening in behandeling. De vaststelling van de trakteraenten van hoofden van scholen liep goed van stapel, met die van de onderwijzers ging het minder vlug. De voor- stellen regelende de salarissen der eersten werden onveranderd en met algemeene stemmen goed- gekeurd. Hierna kwam in bespreking een punt van bovengenoemd adres n.l. verhooging van de minima. De heer Visser opende het debat met de 29 berekening, dat een onderwijzer op f 500 in Ter Neuzen na betaling vau kostgeld en eenige audere onkosten f 20 overhoudt voor kleeding enz. De heer Moes was eerst overtuigd, dat een onderwijzer voor minder dan 35 wel een kost- huis kon krijgen en geloofde later dat hij wel voor f 25 it f 30 terecht kon komen. Weluu, meneer Moes laat uw overtuiging en uw geloof in dezen varen. Want een feit is list, dat een bijzonder en een openbaar onderwijzer dezer dagen tevergeefs naar zoo'n goedkoope gelegenheid hebben uitgezien en niet om de hooge eischen, die ze stelden, maar om de een- voudige reden men wilde ze voor minder dan f 35 niet hebben. De heer Moes wist bij zijn argumenten ter bestrijding van de verhooging nog aan te voeren, dat de onderwijzers meest alien GEMEENTERAAD VAN HULST. ZEET1JDINGBN, Van 28 tot en met 29 Oct. a Van 28 tot en met 29 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op- en 37 afgeschutdoor de Westsl. 8 op en 4 afgeschut. Mynheer de Redacteur Kort geleden te Gent vertoevende werd ik opmerkzaam gemaakt op eene inriehting in die stad, welker bestaan in uitgebreider kring bekend verdient te worden. Ik bedoel het gebouw der Chr. Jongelingsvereeniging, eene stichting van Ds. Van Arkel. Gelegen op 3 minuten af stand van het station, is het gebonw juist geschikt voor hen, die eenigen tijd op den trein moeten waehten. Zij toch, die liever niet in een cafe gaan, hebben daar een uitstekende gelegenheid om eenige oogenblikken vriendschappelijk te spreken met de bewoners, of wel tot het Iezen van allerlei christelijke leetuur. Ook kan men er tegen zeer billijke prijzen bekomen koffie, thee, een broodje enz. Sterken drank wordt niet verstrekt. Reeds dadelijk als men het 3 verdiepingen hooge gebouw binnen treedt gevoelt men lust er eenigen tijd te toeven. Of het kornt door de vriendelijke welwillendheid waarmee men omringd wordt, dan wel doordat men zich in een Chr. omgeving gevoelt, valt niet uit te maken, dit staat vast het is er gezellig, en de vreemdeling kan er ten alle tijde een aangenaam uurtje doorbrengen. Terwijl ik in de eenvoudig maar prettig gemeubileerde gelagkamer zat, kwam het mij voor, dat ongetwijfeld velen mijner landgenooten van deze gelegenheid, zoo vlak in de buurt van de groote Statie, zonden gebruik maken indien zij de inriehting slechts kenden. Dit deed mij besluiten tot dit schrijven. De vriendelijke ontvangst die ik er ondervond, geeft mij vrijmoedigheid deze instelling een ieder warm aan te bevelen, en door een bezoek deze schoone zaak te steunen. U dankende, Mijnheer de Redacteur. Ter Neuzen. Met achting, J. J. KENSE. Vergadering van Dinsdag 29 October 1901. Afwezig de heeren Hombach en Wauters, zonder ken- nisgeving. De Voorzitter opende de vergadering en gaf het woord n den secretaris tot het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Proces-verbaal van kasopname werd voor notificatie aan genomen. Naar aanleiding van het besluit van den Raad der gemeente Aiel. dat de jaarlijksche veemarkt, voortaan zal worden gehouden op den laatsten Maandag in de maand October, werd besloten tegen dat besluit bij Gedeputeerde Staten be'zwaar te maken, omdat de handel alhier daardoor wordt benadeeld. Wijziging gemeentebegrooting 1901 werd goedgekeurd. Wegens vertrek van een paar ingezetenen werd op hun verzoek onthefling verleend van een gedeelte van den hoof- delijken omslag. Een nader verzoek van het watersehap Lamswaarde c. a. om het onderhoud van de te bekeien Zand*traat en het Lijkstraatje, voor rekening van de gemeente te nemen, werd conform een vroeger genomen besluit, afgewezen. De jnarwedde van de gemeente-vroedvrouw werd inetingang van 1 Jannari e. k. verhoogd met f 50. Een verzoekschrift van het muziekgezelschap »Vlijt en Volharding" om verhooging harer subsidie met 50 werd niet ingewilligd. Een paar af- en overschrijvingen uit de onvoorziene uit- gaven op posten der begrooting 1901 werden goedgekeurd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1902 werd conform het advies van de commissie tot het nazien daarvan, vastgesteld en de subsidie bepaald op f 1650. De gemeentebegrooting 1902 werd op gelijke wijze vast gesteld, daarbij deed de heer Adriaanse een voorstel om een post van f 100 uit te trekken voor kleedingskosten aan behoeftige schoolkinderen, welk voorstel echtcr geen instem- ming vond. Nadat de heer Verwilghen er nog op gewezen had, dat de vuilkarman soms wat aalatig is, en toezegging van den Voorzitter, dat Burg, en Weth. nogmaals zullen overwegen om aan de vele klachten tegemoet te komen, wordt, niemand nog het woord verlangende, de vergadering gesloten. 2 VLAG. NAAM. ML Van en naar Lading. Voor Ter Nemen i 28 Eng. s.s. idem idem 28 28 Eng. s.s. idem Eng. s. s. idem idem Deens. s.s. Eng. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Fra. sch. Eng. s.s. Skinningrove Ann Webster Astrologer Van Ter Skinningrove Golfer Voor Sea Serpent Ouse jNaparima iTuborg Ptarmigan jDeveron Sea Belle 1459 Skinningrove'ijzer stnkg. idem 2241 Londen I 2580 ;Leith Nemen i 1459 Skinningrove ledig I 106C iLonden macadam Went i 2553 Londen 2158 Goole 4668 Wilmington 4752 Galating 3492 Liverpool 268 Par 2152 Londen Van Gent i Camille 271 iMorlaix 308o Londen stukg. idem katoen hout stukg. pypaarde stukg. phosph. stukg. 428.5 W. Hartlepool ledig I 2141 iGoole istukg. Sea Hound Deens. s. s.'Kamma Eng. s.s. Cuxhaven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2