Landtiouwberichten. Gemengde berichten. L. K. van der Harst J.Jzn., lid van den gemeente- raad van Middelburgtot zijn plaatsvervanger mr. A. A. de Veer Gzn., lid van den gemeenteraad van Middelburg. Zaamslag, 28 Oct. Het schip de drie gebroe- ders van T. van Wijngaarden te Steenbergen, dat in de haven aan de Kleine Iluissenspolder lag suikerpeeen in te laden, en ongeveer de halve vracht in had, begon opeens ts kraken, terwijl bij onderzoek bleek, dat het zoo goed als middendoor gebroken is. Thans is men bezig de lading te lossen, waarna men zal trachten het schip ter reparatie weg te sleepen. Axel, 26 Oct. Heden sloegen door het schrik- ken, twee voor een wagen gespannen paarden op hoi, en kwamen legen een boom terecht, terwijl de voerman met kracht tegen het voorbord werd geslingera waardoor dit brak. De voerman be kwam eenige bloedende doch lichte verwondingen, terwijl zijn arm in den schouder uit het lid was. Axel, 28 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht17 paarden, 170 stuks hoornvee, 34 varkens en 1 schaap. Premien werden uitgereikt als volgt: Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5,aan J. de Putter Jz., landbouwer; 2° prijs f 3,aan C. Haak Abrz., landbouwer, Voor het schoonste heDgst- of merrieveulen beneden het jaar oud een prijs van f 2,aan C. Haak voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, 1" prijs 4,aan M. Wolfert, landbouwer; 2° prijs f 2,50 aan C. Haak voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs 5,aan J. de Putter voornoemd 2e prijs f 3,aau J. de Putter voornoemd. Voor de schoonste kalfdragende vaars een prijs van f 4,aan J. de Putter voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rund een prijs van f 3,aan A. Bauwens, koopman te Overslag Voor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2,aan Jac8 Verstraten, slager. Voor den schoonsten springstier een prijs van f 5,aan J. de Putter voornoemd. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht f 4,aan C. Haak voornoemd. Voor het grootste getal hoornvee als voren f 4,- aan A. Bauwens voornoemd. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks f 2,niet uitgereikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks 2,aan Jac8 de Meij, koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee, f 5,aan Jac" Dieleman, landbouwer. De heeren achter wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn alien te Axel woonachtig. De handel was levendig. Philippine. Bij de gehouden verpachting van het straatgeld voor 1902, was de hoogste in- scbrijver de oude tolgaarder Th. van Hurck voor de som van 400 en bij de verpachting van het innen van los- en laadgeld aan de haven de gemeenteveldwachter P. J. van den Hemel de laagste inschrijver n. 1. 8 procent van de opbrengst. Voor het eerste was slechts een, voor het laatste drie biljetten ingekomen. IJzendijke, 26 Oct. De geruchtmakende zaak van //boer B." uit Biervliet zal Maandag voor den Rechter-Commissaris een aanvang nemen. De almeenende berichtgever der Middelburgsche Courant kan dus tevreden zijnnegen getuigen zijn gedagvaard. Of »boer B." ook zoo tevreden zal zijn valt te betwijfelen daar ik uit zeer goede bron heb vernomen deze als beklaagde is ge dagvaard. Als men weet dat die negen getuigen het tegendeel zullen verklaren van hetgeen //boer B." beweert valt aan den afloop niet te twijfelen. Ik had hierover reeds vroeger kunnen schrijven, maar had dan niets kunnen doen als de berichten in de M. C. tegen spreken. Borsselo, 26 Oct. Het tienjarig zoontje van den landbouwer A. R. alhier, werd jl. Vrijdag op de hofstede van zijn grootvader door een der paarden in den stal een slag toegebracht, waardoor zijn rechterbeen gebroken werd. Dr. Folmer van Driewegen, per draad met het ongeval in kennis gesteld, was spoedig aanwezig om heelkundige hulp te verleenen. Voor eenige dagen kwarn een landbouwer aan ons bureau nadere inlichtingen vragen over kleef- banden, ter beveiliging van vruchtboomen tegen rupsen. Wij konden daarop niet terstond ant- woorden, doch informeerden aan een deskundige die ons welwillend inlichtte en wiens antwoord wij hier laten volgen, daar ook anderen er wel- licht hun voordeel mee kunnen doen. z/In antwoord op uw schrijven van 18 dezer kan ik u berichten, dat om rupsen te vangen zeer wordt aanbevolen, in Juli ringen van houtwol, met papier overdekt, om de stammen der vrucht boomen te bevestigen. De rupsen kruipen onder die ringen weg. In den winter neemt men die ringen weg en verbrandt ze met de rupsjes die er in zitten en ook krabt men de schors daaronder af, omdat ook daar vele rupsjes een winterverblijf hebben gezocht. Uw landbouwer-lezer zoudt u nog kunnen ver- wijzen naar het werkje van prof. Ritzema Bos, ziekten en beschadigingen der kultuurgewassen, deel II, uitgave van Wolters, prijs 0,75, waarin ook een en ander omtrent deze ringen of banden staat vermeld." Het Exportblad van den heer Kamerlingh Onaes komt, na de gewone becijfering, die het z. i. roekelooze van het bekeude boycot-plan aantoont, met een nieuw denkbeeld Welnu zegt het dat Engeland, dat deel van Engeland,- hetwelk aan het onbedorven deel der natie door alle praktijken zijn leiding opdringt het heeft voor de praktijken voor het misleiden zoowel als voor het bezwichtigen van de eerlijke publieke meening, onophoudelijk geld noodig. Derhalve moet Engeland in deze dagen door elk denkbaar offer aan geld getroffen worden, moet steeds moeilijker, ja aanstonds onmogelijk worden, op de Engelsche markt nog meer geld te vinden waarmede de stichters vau Zuid-Afrika het Hollandsche ras, wordt vertrapt en uitgemoord. Daarom zouden wij wenschen dat, in plaats van den boycot, de iuternationale transportarbeiders van alle hunne leden eischen geen dienstweigering, geen onhoudbare stremming van het verkeer maar een verhooging van loon, duurder werk voor alle schepen onder Engelsche vlag. De beleediging moge minder zijn dan die van den boycot, het kan niet anders dan tot een bittere ervaring van Engeland gerekend worden als alom in alle havens van Europa, Engelands trotsche vloot, gevoelig (en waarom niet zelfs stijgend) wordt belast, en zulks te meer wanneer de arme transport arbeiders, die terwille vau de Boeren tegenover het rijke Engeland dit wapen aan zouden gorden, besluiten al het meerdere loon dat zij als een iuternationale oorlogbelasting van het roofziek Albion heffen, te doen dienen ter ondersteuning van de vrouwen en kinderen der Boeren. Naar aanleiding van den voorgenomen boycot der Engelsche schepen stelt een lezer van de Arnh. Ct. voor, ook de Engelsche woorden, en in de eerste plaats het woord boycot, te boycotten. Dit geeft der Haarl. Ct. aanleiding er op te wijzen dat het woord anti-Engelsch is. Het ontstond in 1880 in Ierland in verband met de beweging der landliga. De Eugelsch-gezinde kapitein Boycott, die weigerde lid van de liga te worden, werd in den ban gedaan. Niemand mocht met hem omgaan of handel drijven, bij hem dienen, voor hem werken. Hoewel hij eerst beproefde, door Engelsche soldaten geholpen, zich met vreemde arbeiders te behelpen, moest hij ten slotte het land verlaten. Een politie-agent zoo verhaalt't //Nieuws," maakte in den nacht van Dinsdag op Woeusdag een inspecteur aandachtig op een openstaand beue- denraam van een huis aan het Singel te Amsterdam. De inspecteur besloot de bewoners met de ont- lekking in kennis te stellenmaar hoe zij ook schelden, de politiemannen kregen geen gehoor. Toen moesten zij zich zelven helpen. Zij klommen door het raam naar binnen en na eenig zoeken werd de slaapkamer der bewoners gevonden, die tenslotte op het kloppen aan de deur ontwaakten en niet weinig verbaasd opkeken van die verschijning der politie voor hun bed. Daar echter nachtelijke rustverstoorders, in politie-uniform, gehuld, niet tot de meest schrikaanjagende behooren, waren zij spoedig op hun gemak gezet en kostte't dezen niet veel moeite, hun de oorzaak van het onver- wachte bezoek mede te deelen. Er werd nu onder geleide van de heer des huizes een nauwkeurig onderzoek ingesteld waarvan de uitslag was, dat met algemeene stemmen ge- concludeerd werd, dat er van dieven of inbraak geen sprake was, maar dat hoogstwaarschijnlijk het dienstmeisje verzuimd had het raam te sluiten. De nachtelijke visite werd daarop met vele be- liefdheidsbetuigingen uitgelaten, thans behoorlijk door de voordeur. De gemeenteraad van Ierseke heeft het salaris der wethouders van f 100 op 70 gebracht, en daarentegen voor de raadsleden een presentiegeld van f 60 vastgesteld. Te Rotterdam hebben in den loop der tijden zes broeders alien vrij geloot voor de natio- nale militie. De zesde had dit buitenkansjs een paar dagen geleden. De twee jongeus uit Apeldoorn die op avontuur waren uitgegaan zijn Zaterdagmorgen vroeg verkleumd en hongerig bij hun ouders teruggekeerd. Waarschijulijk zullen zij een tweeden keer zulk een uitstapje niet meer ondernemen. Uit Ter Horst meldt men dat bij het naburige Lottum, op de Maas een aak, geladen met zand, is omgeslagen, met het treurig gevolg dat twee der acht zich daarin bevindende werklieden onder het zand zijn bedolven en levenloos zijn opge- haald. De overigen konden zich bijtijds redden. Uit Nijverdal (Overpsel) schrijft men aan het N. v. d. D. De voorbereidende werkzaamheden op de goud- velden zullen spoedig een aanvang nemen. De heer Leijer, aangesteld als opzichter, zal in't begin van November met de noodige metingen beginnen Men verneemt, dat de bewuste ring met doodskop door ingezetenen van Delft is herkend als aan Van der Kamp toebehoorend hebbende. De verdachte koetsier Schildknegt, tot dusver te 's Gravenhage in het huis van bewaring op de Prinsegracht opgesloten, is nu evenals Haneveld naar de gevangenis te Scheveningen overgebracht. Een ernstig ongeluk had Vrijdagochtend te Le-'deu, even voorbij de voormalige Hoogewoerds- poort, plaats. Twee boeren, die per as de markt aldaar wilden bezoeken, reden elkaar achterop het paard van het achterste rijtuig sloeg op hoi en vloog in woeste vaart bovenop het eerste, met het gevolg, dat de berijder van het achterste rijtuig zekere H. Goedhart, van Woubragge, onmiddellijk gedood werd, en diens zoon, die ook op den bok zat, eene zware kneuzing aan den arm bekwam. Naar verluidtj laat de man die op zoo treurige wijze om het leven kwam, eene vrouw met elf kinderen achter. De berijder van het voorste rijtuig, zekere Lapteyn, van Zoeterwoude, bekwam zulke zware kneuzingen en verwondingen, dat zijne overbrenging naar het Elizabeths-gesticht noodig was. De toestand van den man, hoewel hoogst ernstig, is niet hopeloos, en er bestaat nog hoop op herstel. Uit de rivier de Lek onder Jaarsveld, a/h Klophek, is opgevischt het lijk van A. d. V., veehandelaar te Benschop. Donderdagavond was hij aldaar van de Culemborgsche stoomboot, komende van Rotterdam, afgestapt. Ruim 500 aan gelds- waardig papier werd bij hem bevonden. Er is nu toch wat nieuws onder de zon Een zang wedstrijd voor kanarievogels, uitgeschreven door Luscinia, Vereeniging voor zang en voliere vogels. Deze zangwedstrijd zal verbonden zijn aan hare derde internationale tentoonstelling, die 1518 November zal plaats vinden in de groote manege van den huize Bosch-Oord, Bezuidenhout in den Haag. De vogels zingen dan in den waren zin van het woord //op commando Zij zijn gesloten in zoogenaamde zangkasten, en zingen zoodra deze worden geopend, en de vogels zoodoende in het voile licht komen. Een jury kent dan verschillende punten toe, en wie de meeste punten heeft, krijgt dan eersten prijs. Eindelijk een antwoord op de vraag, hoe t toch staat met het onderzoek in zake den moord te Tilburg? De zaak van Mutsaers, waarin door den officier van justitie te Breda hooger beroep is aangeteekend, is meldt de //N. R. Ct." in handen van den advokaat-generaal bij het hof te 's Hertogenbosch. De koster van fsterdaal woont sedert geruimen tijd niet meer te Tilburg. De schilder Mutsaers is daar nog steeds ten huize van zijn ouders. Na de eerste blijdschap over zijn vrijspraak is hij, tengevolge van de doorgestane ontzettende aandoeningen, eenigen tijd ziek geweest, en lang is hij in huis gebleven, uit vrees voor betoogingen, voor of tegen iem, als hij zich buiten vertoonde. Toen heeft een medelijdende aannemer hem buiten Tilburg aan t werk gezet. Maar onderhandelingen om daarna verder werk voor hem te vinden aan een in aan- bouw zijnd klooster moeten op een wenk van invloedrijke zijde zijn afgesprongen. Hij is nu zonder weik. Het pak stukken over de zaak, een halven meter hoog, berust sedert geruimen tijd ter griffie van het gerechtshof.. Maar de studie van de schier eindelooze massa papieren, die op het zoo geheimz'nnige misdrijf en de behandeling daarvan betrekking hebben, is vertraagdin de eerste plaats is de Tilburgsche zaak natuurlijk niet de eenige, die het gerechtshof te behandelen heeft, en gaan de zaken betreffende personen, die in de gevangenis zijn opgesloten, voor die betreffende personen, welke op vrije voeten zijn, zooals Mutsaers. Bovendien is het onderzoek door den advokaat-generaal aanvankelijk moeten worden uitgesteld wegens treurige familie omstandigheden en vervolgens is zijn vacantie ingevallen zoodra echter de advokaat-generaal uit het buitenland terug is, zal hij de zaak Mutsaers ter hand nemen. Maar dan zullen er zeker nog wel drie maanden moeten verstrijken voor de openbare behandeling kan plaats hebben. Het is echter niet beslist zeker, dat de openbare behandeling zal geschieden, met het oog op de mogelijkheid dat de officier van justitie alsnog afstand doet van het appelen' ook kan het geval zich voordoen, dat de advokaat-generaal geheel instemt met de behandeling van de zaak en het vrijsprekend vonnis, en den officier gelast, afstand van het beroep te doen. Men lette er hierbij echter wel op, dat dit betreft de vraag, of Mutsaers schuldig is of niet, en niet het zoeken naar den schuldige in het algemeen. Van eenige aanklacht tegen een ander is op het oogenblik geen sprakeonderzoek in dezen heeft niet plaats. De commissaris van politie te Tilburg is ook na het vonnis, op last van den officier, nog wel eenigen tijd werkzaam geweest in deze zaak, maar er is daarbij slechts ddn omstandigheid aan het licht gekomen, waaraau min of meer gewicht gehecht kan worden, doch die vrij het beter achlen voorloopig niet wereld- kundig te rnakeD, zegt de berichtgever. Eindelijk heeft de rechtbank den 17 Juni, op verzoek van Mutsaer s verdediger, een voorloopig onderzoek gelast naar de vraag, of de getuige koster Isterdaal zich heeft schuldig gemaakt aan meineed. Voor zoover wij konden nagaan, heeft dit onderzoek nog niet plaats gehad, zegt de „N. R. Ct." Een Engelsch zeeofficier heeft in de //Times" een opgewonden brief geschreven, waarin hij een beroep doet op de Engelscben om met Nederland eens af te rekenen wegens de sympathie der Neder- landers voor de Boeren. De Engelsche regeering moet een oorlogsscbip uitrusten om den sultan van Atjeh te herstellen op den troon, waarvan een oorlog van dertig jaren met de Nederlanders hem heeft beroofd Een merkwaardig testament heeft een oude dame te Amiens nagelaten. Het bevat de volgende clausule Ik vermaak een jaarlijks bedrag van 300 francs aan mijn kat, Cadet Rousselle, een van 100 frs. aan den veearts, die hem behandelt, en een van 100 frs. voor geneesmiddelen. Na den dood van mijn kat zal het jaargeld komen aan de kinderen van een weeshuis te Parijs. Er gaat bijna geen week voorbij, waarin niet duidelijk aan het licht komt, hoe de ellende in de onderste lagen van de Londensche bevolking alle voorstelling te boven gaat. Onlangs stelde de //Coroner" een onderzoek in te Stepney, een arme wijk, naar den dood van Annie Bowen, oud 12 jaren, dochter van een steenkolendrager. Zij is gestorven aan de pokken. Haar vijf broeders en zusters zijn alien door dezelfde ziekte aangetast. x Zijn uw kinderen ooit ingeent vroeg de dokter aan de moeder, een skelet van honger en ellende. z/Neen, mijnheer, niet een." z/IIeeft men er u nooit over'gesproken (De inenting is ook in Engeland verplichtend:) z/Neen, mijnheer, geen der kinderen is inge- schreven op de lijsten van den burgerlijken stand. Dat is misschien de reden." De coroner vraagt zich af of hij wel goed ge- hoord heeft. Ilij vraagt^Wil u zeggen, dat hunne geboorte niet is ingeschreven bij den burger lijken stand //J a". /i/Waar woont ge dan z/Ik heb sedert mijn huwelijk Stepney niet ver laten.' Zij verklaart verder, dat zij zich niet herinnert, ooit in haar jeugd gevaccineerd te ziin. z/Hoe eerder gij het doet, hoe beter dat zal zijn", zeide de coroner tot haar. Zij barstte in tranen uit en snikte//Hoe eerder ik uit deze wereld ben, hoe beter dat zal zijn." Uit het vervolg van het onderzoek bleek, dat zij, haar man en haar zes kinderen twee kamers hadden, die hunne geheele wonirig uitmaakten. En het is vraar, dat voorbeelden niet zeldzaam zijn in Londen, dat den eukele kamer tegelijk tot slaapvertrek, keuken en eetkamer voor meer dan 10 personen moet dienen. Zelfs heeft men van een geval gehoord, dat een kamer tot verblijf van een huishouding van 17 personen diende. In Beieren is eindelijk aan den dag gekomen, dat een zeer welgestelde boerin al ongeveer veertig jaren de melk, die zij verkocht op schro- melijke wijze heeft //verwaterd". De 70jarige vrouw js nu tot f 600 boete veroordeeld. Bij het escuriaal te Madrid is een auto waarin zich vier personen bevonden, ontploft De chauffeur was onmiddelijk dood, een ander is aan zijn wonden overleden, de derde verkeert in zeer ernstigen toestand, en de vierde, de eigenaar, kwam er met een gebroken arm af. Bij New-York is Zondag een automobiel, een hoogte afkomende omgeslagen, met het gevolg dat een bankierszoon Frederick Benedict onmid delijk dood bleef en een hem vergezelleud vriend met gebroken arm en rib en inwendige kneuzingen werd opgenomen. De pastoor van Aye, in Belgie,'aan het sterfbed eener oude vrouw geroepen, was bezig haar de laatste sacramenten toe te dienen toen hij piotseling, de gebeden der stervenden zeggend, ophield, en na de woorden schrik nietzielloos ter aarde stortte. Een Amerikaansche zangeres heeft, in na- volging van den bekenden Amerikaan Carlisle Graham, die er goed afkwam, getracht zich in een ton den Niaagra-waterval te laten afdrijven. 's Na- middags ging Mej. Maud met haar hondje in de ton en eenige minuten later werd zij in deu wa- (erval geworpen. Om 4 uur passeerde zij de hangende brug en een paar minuten later ging de ton in de draaikolken onder, waarin zij een vol uur om en om gewenteld werd. Toen begon de ton op een zeide te liggen, waaruit men op- maakte dat de waaghals het bewustzijn verloren had. Graham en andere stoutmoedige zwemmers trachten toen hulp te bieden, doch eerst na een worsteling van eenige uren gelukte het hun de ton aan land te brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2