J A1 g e m e e a Uieuws* en Advertentieblad 7 o o r 2eeuwsch«Vlaanderen, No. 4143. Dinsdag 29 October 1901. 41e Jaargang CQLLECTE. Engeland en de Z.-A. Republiek. i- en Paarden- en Veemarkt LAURA S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Intending van advsrtontisn vd>or 3 ursn op dsn dag d©r uitgav© FKUILLETONt TER NEUZEN, 28 October 1901. IECZ Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich b(j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. €01 aDV&RTENTXEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da prjjs slechts tw eemsal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. "p» bl»d vemh.jnt tug-, W oe»Brta8. eo op Fe^yea, MJ de f. J. VAM PH ,1MP, Te, Me..ep, Burgemeester en Wethouders v;in TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemcente zal worden gehouden op Woeusdag, 13 I'ovember ]»OI, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Neuzen, 28 October 1901. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEEnOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethonders van TEIi NEUZEN maken bekend, dat in de week van 3 tot en met O Novem ber lOOl, eene collecte zal worden gehouden ten behoeve van de vereeniging .Trouw aan Koning en Vaderland" tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis of de Citadel-Medaille. Ter Nenzen, 28 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEBHOFF, Secretaris. Mochten wij ons al vleien met de hoop, dat de toestand voor Engeland in Zuid-Afrika hoe langer hoe moeilijker werd, Chamberlain heeft ons die verwachting ontnomen. //De milli- taire toestand leverde geen enkele reden tot be- zorgdheid," zei hij in een rede te Edinburg. Of dit werkelijk zoo is, meenen we te mogen betwijfelener zijn althans in Engeland stemmen genoeg opgegaan, die het tegendeel getuigden, maar 't is in elk geval leerrijk te weten, hoe de aanstichter ran den oorlog er over denkt. De rede, die Chamberlain hield, was voor een groot deel aan den krijg gewijd. Engeland was niet begonnen en zou nooit tot den aanval zijn overgegaan. Het wilde de troepen aan de Kaap versterken en vervolgens de onderhandelingen hervatten. Nu, wat is er onschuldiger Maar de Boeren zonden een ultimatum en begonnen de vijandelijkhed^n. De voorwaarden, die den Boeren waren aangeboden, waren gunstiger dan ooit aan een overwonnen vijand zijn aangeboden, maar nu zij geweigerd waren, moet de oorlog tot het einde toe worden doorgezet. Chamerlain bewonderde de vasthoudendheid der Boeren, maar de Eugelschen moesten er een ge- lijke vastberadenheid tegenover stellen. De Boeren vrageu volkomener onafhankelijkheid dan zij voor Vrij bewerkt door Amo. ti) Polda was zich hare schuld bewust, maar zij zweeg. „Daar ik dat weigerde," ging hij met steigende opgewondenheid voort, »zond hij mij zooeven dezen brief (hij trok hem uit zijn borstzak), waarin hij mij meldt, dat hij uit de fabriek treedt en de betaling van zijn erfdeel verlangt, om een eigen fabriek te stichten." Met bevende hand nam Polda den brief aan en las. z/Hij wil je daarmee alleen in groote verlegenheid brengen." //Zoo schijnt hetHij meldt tevens, zooals je ziet, dat hij onzen ouden eersten-boekhouder, die met zijn tegenwoordigen toestand ontevredeu was, heeft ontslagen. Welk eeningrijpeninmijnerechteu! Hij dreigt ook, de geheele fabriek in hare leiding, zooals die tot nu toe geweest is, te storen. Hij is niet slechts een bekwaain koopman, maar ook een voortreffelijk scheikuudigehij alleen kent mijne vakgeheimen. Ik weet niet, wat het worden moet, wanneer hij De geld-zucht beheerschte hem al vroeg; hij kent geen medelijden, zelfs niet voor zijne bloedverwanten maar ik mag niet ioegeven, zelfs al dreigt hij van ons fabrieksgeheim ■misbruik te zullen maken. Ik wil hem nogmaals tot rede brengen," De oude heer bewoog zijne zenuwachtig trillende hand onrustig over de tafel. den oorlog hadden. Dat is een voorwaarde, die Engeland niet met eere kon aanvaarden. En toen begon Joe weer te dreigen. Hij geloofde, dat de tijd zou aaubreken, dat men nog krachtiger maat- regelen zou moeten nemen om de guerilla-benden van rebellen te bestrijden. Als dat oogenblik aankwam, zouden wij precedenten vinden, zei hij, voor ailes wat wij doen, bij de volken, die bv. onze barbaarschheid en wreedheid veroordeelen, maar wij zouden nooit naderen tot wat zij in Polen, in den Kaukasus, in Tonkin, in Bosnie, in den oorlog van 1870 gedaan hebben. Vermoede- lijk is al nageplozen of vroeger niet de een of audere barbaarschheid gepleegd is, die men zou kunnen navolgen. De regeering, zoo eindigde hij, zou niet aarzelen, het land nieuwe offers te vragen, als daaraan behoefte kwam. In het begin van zijn rede viel Chamberlain de Ieren fel aan. De Iersche parlementsleden hadden zich openlijk tot vijanden van het rijk verklaard. De regeering zou voorstellen, de reglementen van het Huis te wijzigen, teneinde den gang der debatten te vergemakkelijken en beter de mannen te kunnen controleeren, die de Moeder der Parlementen willen verlagen tot hun eigen peil. (Een dergelijk voorstel schijnt werkelijk ingediend te zijn.) Cham berlain sprak vervolgens van de schandelijke wanver- houding tusschen het groote getal Iersche afgevaar- digden en de bevolking. De regeering zou het land vragen, als de algemeene verkiezingen naderen, of het deze wanverhouding wil bestendigen, die zoo onrechtvaardig is tegenover Engeland en Schotland. De Ieren zullen, na deze ontboezemingen ge- hoord te hebben, wel niet vriendelijker worden voor de regeering. £en braDdende kwestie heeft Chamberlain niet aangeroerd, nl. die van Buller. Toch zal de regeering ook hiermee rekening moeten houden, want de beweging wordt hoe langer hoe sterker. De //Morning Leader" opent een inschrijving, om Buller een eerezwaard aan te bieden, en sommige gemeenteraden nemen moties van sympathie aan. In de Londensche tingeltangels is het vodr en na Buller; een Bullermarsch wordt gespeeld, zijn nam wordt toegejuicht, kortom, hij is populairder dan ooit. Dat Chamberlain weer eens in 't publiek is opgetreden, hangt misschien samen met de ge- ruchten, dat er weer verdeeldheid in het kabinet zou zijn ontstaan. Sommige ministers zouden met de Boeren willen onderhandelen en Rosebery zou hen steunen. Verdeeldheid in het kabinet z/Gij, Polda, hebt sedert jaren met een dee] van uw vermogen aandeel in onze fabriekik moet het je dus zeggen. z/Hij zal wel naar rede luisteren, John! Hij is heftig en opvliegend. Blijft echter zoo kalm mogelijk; dat is tot je eigen bestwil z/Dat hoop ik Ook heb ik mij voorgenomen, hem met de grootste verschooning te behandelen, en hem voor te houden, hoezeer hij zich zelf schade zou berokkenen. Is hij onbuigzaam, dan blijft mij niets anders over, dan met hulp van mijn ouden, achtenswaardigen boekhouder de zaken weer zelf te drijven." z/Dien last zal je niet meer kunnen dragen, John //Ik zou het moeten doen! Daarop steunt hij juist. Sedert hij gehuwd isHij zei mij toen reeds, dat hij op een gezin moest rekenen." ffZei Fransje mij niet, dat zijne vrouw eene geboren Wandel is Polda keek hem daarbij gespannen en onrustig vragend aan. z/Ja," antwoordde hij, bijna fluisterend, met bevende stem. Het begon in de karner reeds donker te worden. Beiden vermeden elkaar aau te zien, en zoo verliepen er eenige seconden. Polda waagde het niet te spreken zij zag, hoe zwaar het hart van den grijsaard bewogen was. Hij zelf zocht woorden voor het geen hem nog beklemde. ,/Wat ik u reeds zeggen won," begon hij, nadat hij zijne droge lippen bevochtigd, met; een smartelijken lach //je weet, op mijn leeftijd kan mij elken dag iets overkomen gebeurt dat, dan zu! je onder mijne papieren een aan jou geadres- en verzet er tegen daarbuiten zouden het ministerie wel eens in gevaar kunnen brengen. <Iet nieuws uit Zuid-Afrika is gauw verteld. Waar Botha zit, is niet met zekerheid bekend volgens de //Daily News" tusschen Amsterdam en Carolina. De /Standard" zegt, dat slechts 2 konvooien van Botha ontkwamen door Swazieland en Ermelo de andere boerenwagens zijn of ver- brand, bf verborgen in de kloven van het Ngome- gebergte. Reuter seint uit Middelburg, dat Benson's kolonne den 22 October bij Klippoortje, ten zuidwesten van Middelburg, 37 Boeren gevaDgen genomen heeft. Twee Kapenaars, Steinberg en Dave], zijn te Graaf Reinet gevonnist. De eerste werd wegens hoogverraad en tnoord (hij had deelgenomen aan den aanval op Richmond) veroordeeld tot levens- lange verbanning Davel tot een zware geldboete en gevangenisstraf, omdat hij zijn hooi en klaver niet binnengehaald had en er een geweer in zijn huis gevonden wasde gevangenisstraf is hem echter kwijtgescholden. Een kleine afdeeling van het 9de en het 12de lansiers heeft den 18 Oct. met de Boeren onder Lategan en Malan gevochten. Deze verloreu een gesneuvelde en vier gevangenen. De Boeren ver- spreidden zich in noord-oostelijke richting. In het militaire kamp op Groenpunt, bij Kaap- stad, is een geval van pest voorgekomen. Aan de Daily Tel." wordt nu gemeld, dat er in Zuid-Rusland reeds 16,000 paarden zijn ge- kocht. Echter niet door de Boeren, maar door Engelschs agenten. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting achtten vele leden, met de Regeering, krachtige beteugeling op openbaar terrein van de speel- en drankzucht zeer noodig. Zij hadden daarbij onder meer het oog op de eigenlijke speelzucht, waarvan men dezen zomer te Scheveniugen getuige heeft kunnen zijn. Deze leden drongen er op aan, dat inmiddels aan de op dit stuk bestaande oepalingen, al mogen zij dan onvoldoende zijn, streng de hand zal worden gehouden. Zij meenden te mogen beiwij- felen, of dit tot dusver wel geschiedde, en vroegen of er geen aanleiding bestond om op grond der bepalingen van art. 156 Wetboek van Strafrecht in een geval als dat te Scheveningen een strafvervolging in te stellen. seerd, vergezeld boek vinden. Dat moet je bij je houden en slechts openen, wanneer de beide kinderen meerderjarig zijn, dus oud genoeg Hij werd gestoord. Klaus liet vragen, of hij kon binnenkomen, een oplettendheid, die hem anders vreemd was. VIII. De handelsraad schrikte, het woord stokte hem in de keel terwijl hij naar de deur keek. Daar verscheen Klaus reeds, in een winterjas, nog met sneeuwvlokken op de schouders. Verstoord keek hij naar zijne tante, maar groette haar toch afgemeten. z/Stoor ik u, papa Ik kom vroeger dan ik van plan wasmaar ik moet voor bezigheden binnen een half uur in de stad zijn." Zwijgend stond Polda op. „Ik wil u niet storen," zeide zij en verliet het vertrek. Klaus knikte goedkeurend. Dat er wat gewichtigs te behandelen viel bemerkte zij aan zijn vastberaden gelaat. //Slechts enkele minuten; papa wenschte mij te spreken," Er kwam een bittere, sarcastische trek op zijn gelaat, terwijl hij haar met een gebaardankte, toen zij voor zijne vochtige jas wilde zorgen. //Met een vreesachtigen blik keek zij zijwaarts naar den grijsaard, toen zij wegging. Klaus opende nog eens de deur, om zich te overtuigen dat zij niet luisterde toen wendde hij zich tot zijn vader, die daar als een offerlam nederzat. z/U wenschte mij te spreken, papa 1" begon hij, zich tegenover zijn vader aan tafel zettend en zijn slappen hoed naast zich leggende. //Ik hoop, dat u hebt nagedacht en het met mij eens ge- Vooral ook in de materie der loterijen, die in allerlei vormen toenemen, achtte men een spoedig en krachtdadig ingrijpen van den wetgever noodig. Enkele leden wilden loterijen, zoo zij niet te voorkomen zijn, bezwaren door ten bate derschatkist een belasting te heffen. Dit denkbeeld werd door anderen bestreden. Een ontwerp tot wettelijke verzekering tegen de geldelijke gevolgen *^an ziekte, bevalling en overlijden (begrafeniskosten) is, naar de #N. R. Ct." meldt, aan het departement van Binnenlandsche Zaken in voorbereiding. In zake het plan, dat van Amsterdam is uitgegaan om de Engelsche schepen te boycotten zijn te Rotterdam twee vergaderingen gehouden. De eerste ging Vrijdagavond uit van den Bestuur- dersbond, welke een socialistische kleur heeft en de tweede Zaterdagavond van den R.-Kath. Volks- bond. In de eerste bijeenkomst welke door weinig bootwerkers is bijgewoond, is besloten het plan in overweging te nemen door een commissie uit de vakvereenigingen, meerendeels staande buiten de transportwerkers. De tweede bijeenkomst bepaald zich beslist tegen het voorstel en was van meening dat een petitie aan den keizer van Rusland, voorzien van het hoogst aantal onderteekeningen uit alle rijken van Europa, meer zou uitwerken dan het geheele dwaze en onuitvoerbare boycotplan. In de gemeenten Hemmen, Schiebroek, Kat- woude, Overslag, Snelrewaard, Ittervoort en Mesel bestaan geen inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in het klein wordt verkocht. De bode van de buitenbestelling, in de richting van Spui, J. J. Polderman, is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen. Zaterdag ging hier algemeen het gerucht dat een van de lotelingen dezer gemeente, te Sluiskil wonende, verdronken was. Bij informatie bleek ons, dat het gerucht gelukkig onwaar was. De bewuste loteling was wel eenigen tijd zoek geweest, maar gevonden op het privaat, in de armen van Morpheus, misschien droomende van de heerlijkheden van het soldatenleven, waaraan hij geen deel zal moeten nemen. Bij Kon. Besl. zijn tot voorzitter en burger- lijke leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers, voor de lichting der natienale militie van 1902 benoemdvoor de provincie Zeeland tot voorzitter J. H. C. Heyse, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger M. de Jonge Jzn., lid der Provinciale Statentot lid worden zijt. Sedert ik gehuwd ben, verlang ik volstrekt onafhankelijk te zijn." De oude man keek op. Het viel hem moeilijk, zijn antwoord voor den dag te brengen. Klaus keek in afwachtendt houding naar het vermagerde, lijdende gezicht van den grijsaarddoch dat maakte op hem geen indruk. Hij trommelde on- geduldig met de vingers op het tafelkleed. z/Je weet," begon Briukman met matte, bewogen stem, //dat ik mijn testament na lang en rijp na- denken en in overeenstemmiug met onzen uotaris gemaakt heb, en je weet ook, hoe hoog ik je werkzaamheden schat. Je aandeel werd daarom reeds eenmaal verhoogd. De kindereu uit mijn tweede huwelijk zijn echter nog ouverzorgd. //Om hunnentwil werd de zoon uit het eerste huwelijk tot asschepoester gemaaktja, dat weet ik viel Klaus hem iu de rede. Je bent onrechtvaardig ik berniu mijne kinderen alien met hetzelfde vaderhart." yDaarvan heb ik weinig bespeurd Klaus' gezicht strookte met zijne woordenhij had de eene hand reeds aan zijn hoed. //Zelfs mijne vrouw bestaat voor u niet. Meenigeen spreekt over zijn hart, maar heeft er nooit een bezeten." z/Klausriep ziju vader met bevende stem. z/Je bent ondankbaar (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1