ZUID-AFRIKA. SZaaifileeden. 17 percselen Yisscherij, Al de werken van L. PENNING. Uandelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. M. J. van Dixhoorn, Ter Neuzen. Ongeveer 5 maanden geleden weid fe Rougiere in Frankrijk, druk gesproken over de plotselinge verdwijuing van een landbouwer, Pierre Labrunie Thans zijn gearresteerd de vrouw, de zwager en de schoonmoeder van den verdwenene onder be- schuldiging Labrunie te hebben vermoord en vervolgens zijn lijk te hebben verbrand in een oven De gearresteerden houden hardnekkig hun onschuld vol. De maire van Villiers-le-Duc, in Frankrijk jaagde dezer dagen op het landgoed //La Chapelle' aldaar, toen hij op een voorbij vluchtend stuk wild aanlegde en aftrok. Op hetzelfde oogenblik echter klonk een gil en zag de jager den 20jarigeu drijver Landel, die plotseling van achter een boom te voorschijn kwam, neervallen. De ongelukkige, door het schot hagel in borst en buik getroffen, overleed binnen enkele uren. Een zooufje van te Brussel wonende Hollanders, speelden enkele dagen geleden in het //Bois de la Cambre" met eenige kameraadjes. De jongen was in een boom geklommen, toen een politieagent uaderde, en om een procesverbaal te ontloopen, liet hij zich van een vooruitstekenden tak vallen, in plaats van naar omlaag te glijden. Hij had echter het ongeluk op zijn hoofd neer te komen, zoodat hij een schedelbreuk kreeg en een dag later overleed. In een der grootste zijdehandels teBerlijn, arresteerde de politie den chef der firma, wijl deze sinds geruimen tijd van 't in hem gestelde vertrouwen misbruik maakte door 't stelen van kostbare stukken zijde, welke stukken hij beleende, en waarvan hij de pandbriefjes naderhand verkocht. Reeds lang waren de diefslallen bemerkt, doch vruchteloos had de politie naar den dader gezocht, tot ze eindelijk op 't spoor kwam. ,Ze vond namelijk, dat talrijke stukken zijde onder den naam Levie beleend waren en werden, en daar de chef van den zijdehandel Levie heette, vatte zij achterdocht jegens deze, die haar altijd het ijverigst naar den dief hielp zoeken. Zijn gangen werden nagegaan en spoedig had men voldoende bewijs om hem ten kantore der firma te arresteeren. De beruehte Italiaansche roover Musolino, die dezer dagen gearresteerd is, heeft aan den gouverneur van de gevangenis verzocht, zijn gedenkschriften te mogen opstellen, wat hem is toegestaan. De gedenkschriften beginnen aldus //Ik ben alleen gevangen genomen, omdat ik heb gebrobeerd mijn koniukrijk in de bergen van Calabrie te verlaten voor een ander land waar ik niet bekeud was. Om deze reden heb ik nauwelijks weerstand geboden aan hen, die mij gearresteerd hebben. Het zou noodeloos geweest zijn, nog een karabinier te dooden." Musolino heeft verzocht, aan koning Victor Emmanuel te mogen schrijven. Hij zegt, dat de 25 moorden, die hij gepleegd heeft, geen gewone misdaden zijn, doch dat hij een daad van recht- vaardigheid vervulde, toen hij de beleedigingen wreekte, welke tegen hem waren uitgebracht. Hij is zoo overtuigd van de correctheid van zijn gedrag, dat hij vast vertrouwd, dat de koning hem vergiffenis zal schenken. De publieke opinie in Italie is voor den roover. Te Napels, te Bari en elders zingt meD te zijner eere straatliederen waarin zijn gevangenneming wordt betreurd. Op Barbados heeft een groote aardver- schuiving plaats gehad, die merkbaar is geweest over een oppervlakte van meer dan 200 hectaren. Aanplantingen en gebouwen werden veruield. 85 huizen schoven in zee en 400 personea zijn zonder onderkomeu. De wegen zijn spoorloos verdwenen. Een net heer en eene mooie rechtspraak. Te Stutgart had een meisje een liefdesbetrekking met een ambtenaar. De gevolgen bleven niet uit. Het bedrogen meisje, verlaten door de vader van haar kind, voigde hem overal maar hinderde hem in het minst niet. Toch klaagde hij zijn slachtoffer bij de rechtbauk aan en de rechter strafte de ongelukkige met 6 maanden gevangenisstraf #wegens het stelselmatig compromitteeren van een ambtenaar." Sedert eenigen tijd is men op het etablissement voor ijzerconstructie te Le Creusot bezig met den bouw van nieuwe werkplaatsen. Zaterdag waren een aantal werklieden bezig verscheidene binten, ieder van 25,000 pond zwaarte, op te hijschen. toen plotseling een stelling brak en vele werklieden onder de stukken begraven werden Een arbeider werd gedood, twee bekwamen gevaarlijke, 4 ernstige verwondingen. Een Deensch journalist, Christensen, heeft onlangs een reis om de wereld zonder geld ten- einde gebracht. In Juni van dit jaar begon hij zijn reis te Buenos Ajres: zonder eenig geld op zak kwam hij op een stoomschip dat paarden naar Transvaal bracht als stalknecht in dienst. Niemand aan boord had eenig vermoeden van zijn journalistische plannen. In Afrika bleef hij een maand, ten einde de toestanden daar te leeren kennen. Om verder te kunnen reizen, verrichtte hij verschillende werk- zaamhedeu o. m. was hij tolk tusschen de Engelsche autoriteiten en Spaansche paardenhandelaars. Als zoodanig kwam hij over St. Helena en St. Vincent naar Londen, ging van daar om voordrachten ta houden naar Kopenhagen, waar het hem na veel moeite gelukte op het Oost-Aziatische stoomschip //Anam" een plaats als matroos te krijgen. Nu ging de reis naar Antwerpen, Port-Said, Colombo, Singapore, Wladiwostok en Japan. Daar bleef hij vier weken en verkeerde in zulke benarde omstandigheden, dat hij zich op een Duitsch zeil- schip, waarvan 17 man gedeserteerd waren, liet aanmonsteren. In begin Mei bereikte hij Oregon. In Portland werd hij zeer vriendelijk door de Deensche club ontvangendaar hield hij een voordracht, die hem zooveel opbracht, dat hij in staat was over de Rocky Mountains met een vee. trein naar Omaha te reizen. Van daar ging hij naar New-York terug. Christensen besluit zijn medcdeelingen met de opmerking, dat het geen plezierreisje is geweest. Dezer dagen werd melding gemaakt van een lantaarnopsteker te Parijs, die zijn laak tot ver- lichting der menschheid per fiets vervulde. De wereld gaat echter vooruit. De stad Zurich heeft 100 lantaarns van een klok voorzien, die automa- tisch op een bepaald uur het gas ontsteekt en uitdoet. Het is voldoende van tijd tot tijd deze klok te regelen om een verlichting te krijgen, die voldoet aan de eischen van het publiek. Te Chicago is ingebroken in het postkantoor de inbrekers waren door een tunnel, die ze hadden aangelegd, binnen gekomen en hebben een groote hoeveelheid postzegels, ter waarde. van 76,068 dollars, meegenomen. De dieven zijn minstens een week lang aan het graven van den tunnel geweest. Deze kwam bijna uit op een kelder, waarin 300,000 dollarsstukken lagen, die aan de bank behoorden en klaarblijkelijk het doel van hun inspanning zijn geweest. Volgens de //Polit. Corr." zijn in Saudschak Musch (Armenie) in de maand Augustus niet minder dan 150 Armeniers vermoord de Turksche autoriteiteu hebben echter geen enkelen Turk of Kurde gevangen genomen en men nam zelfsgeen notitie van de moordgevallen. Wegens den moord op een Kurde, den be- kenden Scherif Aga uit den stam Kotanli, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat eene jonge Armeensche op hem een aanslag op haar eer had te wreeken, waarbij zij door haar twee liroeders ondersteund werd. Meer dan vijftig Armeniers uit Mogunk werden deswege gevangen genomen en bevinden zich nog in de gevangenis, waar zeven hunner reeds stierven. De Kurden uit den stam Kotanli hebben het dorp Mogunk geplunderd, de kerk en de huizen in asch gelegd, deu oogst verbrand en de bewoners verdreven. De vrouwen en kinderen dezer onge- ukkigen zijn te Musch aangekomen en bedelen om een stukje brood. De plaatselijke autoriteiten hebben hen verdre ven. Wei is tegen de misdadigers een soort onderzoek ingesteld maar dit geschiedde met de bedoeling een aanklacht tegen de Armeniers te bewerken dat zij zelf gemoord en geroofd zouden hebben. Nadat de commandant der 7" divisie met 4 bataillons iufanterie en een eskadron cavalerie, en de Russische vice-consul Tumanski in Musch waren aangekomen, hielden de moordbedrijven op. Over de wijze, waarop zich in arrest bevin- dende Engelsche soldaten worden behandeld, worden eenige eigenaardige bizonderheden bekend. Iemand, die bij de Coldstreams diende, schrijft daaromtrent een brief aan de Star. In zijn eigen woorden ziju dit o. a. eenige staaltjes Er werden soldaten gestraft, die geen dienst konden doen, doordat zij werkelijk ziek waren. Zij kregen van 28 tot 56 dagen gevangenisstraf. Ook werden zij tot straf wel aan een Maxim gebonden. Op marsch naar Komati-Poort hadden eenige mannen, bijna sterveud van honger, iets opgeraapt van den grond. Zij kregen tien dagen arrest, omdat dit oprapen iu strijd was met orders, die nimmer uitgevaardigd waren. Een andere man kreeg 28 dagen gevangenisstraf omdat hij om een pond brood gevraagd had. Hij beriep zich op den kwartiermeester, die hem in de wachttent opsloot. De Boeren worden niet fatsoenlijk behandeld, maar de Engelsche soldaten ook al niet. Een van de tallooze yeomen, die op hun geld wachten sommigen al 18 maanden heeft een weg gevonden om zijn vordering binnen te krijgen. Hij schreef brief op brief aan het departement van Oorlog, maar altijd te vergeefs. Eindelijk gaf hij in een brief te kennen, dat als een gewone koopmanszaak gedreven werd op den zelfden voet als liet War Office, zij binnen een week failliet zoude zijn. Als antwoord kwam de korte en bondige mededeeling yBeschouw u als arrestant en meld u onmiddelijk aan." Hij kwam voor een soort krijgsraad en hoorde daar, dat hij zich aan gebrek aan eerbied voor zijn meerderen had schuldig gemaakt. De yeoman betwistte dit, daar zijn brief eindigde met het woord whoogachtend". Of het op dit overtuigende argument of op een anderen grond was, blijkt niet, maar onze vriend werd ontslagen van verdere vervolging op voorwaarde, dat hij geen brieven meer aan het War Office zoude schrijven. Den- zelfden dag echter zond hij een brief aan Brodrick 'a particulier adres met de vraag, of deze dacht dat het helpen zoude als hij zijn zaak eens aan een 20tal Parlementsleden blootlegde en om een inter- pellatie in het Lagerhuis verzocht. Den volgenden dag had hij eensklaps het geheel achterstallige bedrag in handen. De man zal zonder twijfel spoedig heel wat navolgers krijgen. Een deel der oude yeomanry heeft zich intusschen maar weer laten aanwerven op voorwaarde van betaling der achterstallige sol- dij. Een troep van 232 man met twee officieren is Zaterdag aan boord van de Orient gegaan, op welk schip zich ook bevinden 3 officieren en 230 man van de Zuid-Afrikaansche politiemacht, kolo nialen ter sterkte van 4 officieren en 112 man, benevens 46 rangeerders, euz. voor de militaire spoorwegen. Een gedeelte der yeomen is voor de inscheping betaald anderen krijgen hun geld aan boord Een der vertrekkenden had zelfs 75 te vorderen Een zeer eigenaardig gebruik heeft de we reldreiziger Gaston Stiegler te Irkoetsk leeren kennen. Hij verliet daar den Trans-Siberischen spoorweg en zocht het zoo juist klaargekomen hotel op. Toen ik, zoo vertelt hij, in het hotel een zeer goed gemeubileerd en net hotel, een wonder in Siberie aankwam en plaats nam om iets te nuttigen, bemerkte ik een man, die op zijn elleboogen leunende, met een treurig gezicht aan de tafel van de eetzaal zat. Ik informeerde naar het ongeluk, dat hem had getroffen en men ant woordde mij dat het een Duitsch koopman was, wien een zijner klanten //een roebel gebroken had" Ik kon maar niet begrijpen, hoe het breken van een roebel iemand zooveel verdriet kon doen, waarop men mij een eigenaardig gebruik medeelde dat onder de kooplieden in Rusland en Siberie wordt aangetroffen. Wanneer een koopman verscheidene jaren met een commissionair zaken heeft gedaan en de koop- waren, die hij op crediet gekocht heeft, regelmatig heeft betaald, komt plotseling de wensch bij hem op, te gaan sparen en hij deelt zijn handelsvriend dan mede, dat hij den roebel breekt, het geen zeggen wil ,/Ik zal u slechts de helft betalen van hetgeen ik u op dit oogenblik schuldig ben." Is hij bv. 60,000 roebel schuldig, dan betaalt hij er slechts 30,000. Niemand schijnt zich daarover te verbazen, omdat het nu tenmaal gewoonte is. De handels- lieden zijn echter op hun hoeden en trachten hun prijzen zooveel mogelijk te verhoogen om zoo- doende niets te verliezen, wanneer de tijd daar is, dat zij voor den geheelen roebel, dien zij denkeu te ontvangen, slechts een halven krijgen. De Russische kooplieden hebben hierop ook hun antwoord klaar en zeggen //Daar uwe prijzen toch systematisch opgeslagen zijn, zouden wij wel groote domkoppen zijn wanneer wij u alles betaalden. - De Hamburger snelstoomboot //Columbia" was onlangs het tooneel van een lastige operatie, die door den scheepsdokter op een matroos werd uitgevoerd. Deze was bij een petroleum-tank werkzaam geweest, had daar een beenbreuk gekregen, zoodat hij, zwaar gewond, op de ^Columbia", die juist passeerde, werd overgebracht. De operatie had plaats vlak boven de scheeps- raderen. Als assistent fungeerde een Duitsch- Amerikaansche dokter uit New-York, terwijl een taodarts zijn hulp verleende bij het chlorofor- meeren. Daar de zee zeer onstuimig was en de boot bevig stampte, ging de operatie allesbehalve gemakkelijk. Toch gelukte het werk en de patient, die reeds met zijn eene been in het graf stond, bleef in leven en de vijfdaagsche reis naar Hamburg bekwam hem goed. Hier werd hij naar het Zie- kenhuis vervoerd, na van de passagiers van de //Columbia" 600 Mark te hebben ontvangen. Gemeenteraad van Hoek. Groote Schouwburg te Gent. Op Zondag 27 October a. s., om 2 uur precies, opvoering van LE JOUR ET LA NUITE, operette in 3 bedrijven en 1 groot spectacle muziek van Ch. Lecocq. ZKETIJDIIN&EN. Van 21 tot en met 22 Oct. I Hulst, 21 Oct. KOEItS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 k 47,85 Engelsch per£ 12,— H 12,10 Van 21 Oostsluizen afgeschut tot en met 22 Oct. werden langs de alhier 19 binneuvaartuigen op- en 27 door de Westsl. 13 op en 3 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 24 October 11.4 11.31 Vrijdag 25 11.55 Zaterdag 26 H 0.18 12.39 Zondag 27 1.— 1.20 Maaudag 28 1.41 2.1 Dinsdag 29 2.23 2.45 Woensdag 30 3.7 3.31 Den 28,ttD Oct. a. s. hoopt JAN KOLIJN, echtgenoote van Jannexe van Pienbroek, te Hoek, zijn 805ten geboortedag te herdenken. EEN VRIEND. Ondergeteekende betuigt haren dunk voor de vele bewijzen van belang- stelling ondervonden ter gelegenheid van hare beuoeming tot onderwijzeres alhier. Ter Neuzen, 23 October 1901. LAURENCE M. E. VAN DE 8ANDE. Ondergeteekenden betuigen hunnen liartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de viering van hunne 25jarige echtvereeniging. E. ELVE. C. ELVEDieleman. Ter Neuzen, 23 October 1901. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Middelburg, zal op Vrijdag 22 November a. 8., des morgens 10 uur, in de bovenzaal der societeit z/de Vergenoeging" aldaar, in het openbaar, onder meer, verpachten voor 7 jaar in het Kanaal door Walcheren, het Arne kanaal en eenige watergangen. Inlichtingen worden verstrekt door genoemden Ontvanger, te wiens kantore (Oost-Indisch Huis) pachtboekjes a 0,10 verkrijgbaar zijn, en door den Hoofdopziener der Domeinen te Middelburg. De Helden van Zuid-Afrika. geb. 1,60. De Scherpschutters van Z.-A. u 1,60. De Ruiters van Z.-A1,60. DeLeeuw van Modderspruit geb. /1,25, ing. f 0,75. De Held van Spionkop geb. f 1,25, ing. 0,75. Onder Vrijstaatsche Vlag geb. 1,10, 0,75. Pieter Marits geb. 0,75. Voorhanden bij A. EGGEBEEM, Boekhandelaar, Ter Neuzen. Vergadering van 19 October 1901. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. 1. Voorlezing der notulen. 2. Begronting 1902. Daar alle leden reeds bekend zijn met den inhoud is de behandeling sober. De jaarwedde van den grafdelver wordt met 20 verhoogd en die van den gemeentereiniger met 35, Inkomsten en nitgaven worden vastgesteld op een bedrag van f 14,401,83, met een post van onvoorziene uitgaven van 453,86. 3. Regeling onderwijzersjaarwedden. De jaarwedde der onderwijzers worden geregeld geheel in overeenstemming met de Leerplichtwet en de daarin genoemde minima aangenomen. Vergoeding voor hnishuur aan gehuwde onderwijzers, die den 28jarige leeftijd hebben bereikthet wettelijk minimum. Vergoeding voor het herhalingsonderwjjs, idem. 4. Ingekomen stukken. Als ingekomen stuk wordt medegedeeld een schrijven van Ged. Staten van 5 October 1901 waarbij t^e gemeente-rekening over 1900 goedgekeurd wordt teruggezonden. 5. Rondvraag. He heer Kaan wijst op den slechten toestand van de Vlooswijkstraat n viaagt of daar geen verbetering in te brengen is, doch wordt verwezen naar de commissie welke met het onderhoud van dien weg is belast. 6. Sluiting der vergadering. Q NAAM. M3. Van en naar Lading. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 8,— Rogge 6,75; Wintergerst/ 7,25 Zomergerst Haver /7,—Erwten f 10,75; Paardenboonen Duivenboonen Witteboonen f Brnineboonen fBoekweit fLijnzaad f Aardappels f 2,25. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 1,25. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 40 stuks hoorn- vee, 36 varkens. Verkocht 20 stuks hoomvee, 20 varkens. 21 22 21 21 22 21 22 Eng. 8.s. idem idem Eng. s.s. Eng. s. s. idem Deens. s.s Eng. s.s. idem idem idem idem Voor Ter Vemen i Ann Webster 2241 Londen Tadorna 3730 Liverpool Toledo 3456 Wyborg Van Ter Weazen Golfer I 1066 ILonden Voor dent i Eng. s.s. idem idem idem idem Cuxhaven Sea Serpent Kamma Harelda Windsor Ouse lAnglea Bittern V a ii Sea Belle Sea Hound Cuxhaven 2141 Goole 2553 Londen 4285 Riga 3645 Manchester 1764 Leith 2158 Goole 2570 Leith 2493 Manchester stukg. idem hont macadam stnkg. idem hout stukg. idem idem idem idem dent i 2152j|Londen stukg. 3085 idem j idem 2141 Goole idem 1730 Grangemouth ledig 2580 'Leith stukg. Longwood 'Astrologer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 3