Gemengde berichten. ffin exploitable breugen van den stoomtramweg ffHu)stWalzoorden en Uw besluit van 16 Juli *1897 in dier voege te willen wijzigen, dat in de eerste voorwaarde worde, gelezen 1 Januari z/1903 in plaats van 1 Januari 1902." De redenen voor het verzoefc komen Gedepu- teerden gegroud voor, waarom zij inwilliging voorstellen. 8°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het verzoek van het waterschap Cadzand om de kosten van aaukoop van grond ouder het vroeger verleende renteloos voorschot te begrijpen. 9°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het Reglement op de tramwegeu. Ariikel 9 van het Reglement op de tramwegen schrijft voor op welke wijze door het Gedepu- teerd college moet worden gehandeld met eene aanvraag om vergunning, tot het leggen van spoorstaven in wegen bij dat Reglement bedoeld. Daarbij kan het voorkomen, dat de aanvrager zijne plannen ten gevolge van de ingebrachte bezwaren zoodauig wijzigt, dat spoorstaven zullen worden gelegd in wegen, welke in de oorspronke- lijke aanvraag niet voorkwamen. Het Reglement bevat geene bepaling, dat eene dergelijke wijziging ter inzage moet worden gelegd zoodat zij, die belang hebben bij het leggen van spoorstaven in wegen, welke later in de aanvraag worden opgenomen, niet in de gelegenheid zijn bezwaren in te dienen. Daar zoodanige bepaling zeer wenschelijk moet worden geacht stellen Gedep. Staten voor deze in art. 9 van het Reglement op te nemen. 10°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek van inwoners van het kanton Oostburg, om bepalingen vast te stellen ter voor- koming van ongelukken bij het rijden met motor- rijtuigen, motorrijwielen, enz. 11°. Voorstel van Gedep. Staten tot het aan- gaan van eene geldleening van ten hoogste 130,000. 12°. Voorslellen van Gedep. Staten tot wijzi ging van de Provinciale begrooting voor 1901 en 1902. Hedenmiddag is een uit Zutphen afkomstige schild-r, werkzaam aan de Arnebrug, onder Middelburg, bij het opendraaien der brug verpletterd. Naar Daily Telegraph verzekert, zou de Russische regeering de verspreiding van den op- roep der Nederlandsche bootwerkers, tot een alge- meeuen boycott van Engelsche schepen, onder de Russische havenarbeiders verboden hebben. De rechtbank te Arnhem heeft den arbeider Th. C. te Elst (Over-Betuwe), wegens het dronken maken van een kind beneden 16 jaar, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis. Een Sjarig meisje te Haarlem is een vinger afgezet moeten worden, omdat zij een wrat met salpeterzuur had trachten weg te branden. Een meisje van circa achttien jaar, wonende in de Kaltenburgerstraat te Amsterdam, had ver- keeriag met een jongen man, die reeds eenigtn tijd zonder werk was. In zijne wanhoop verbond hij zich dezer dagen, zonder voorkennis van het meisje, voor den dienst bij het leger in Oost-Indie. Toen zij dit van hem vernam, trok zij zich het vooruitzicht op scheiding zobzeer aan, dat zij van hem wegliep en zich iu de Kattenburgervaart stortte. Pogingen door een anderen jongen man die haar was nagesprongen, aaugewend om haar te redden, verijdelde zij, door hem van zichafte stooten. Eenigen tijd daarna werd haar lijk opge- vischt. Nu door het vinden van het lijk van den kellner Van der Kamp voor de politie de ergste dagen van groote bedrijvigheid voorbij zijn, legt zij zich met ijver toe op nasporingen die kunuen leiden tot de vaststelling der schuld van de verdachte koetsiers aan berooving onder ver- la^y^wniiwiwujiar*: - langde. Zij vond haar zwager, na vergeefs naar Fransje gezocht te hebben om van haar wat te weten te komen, in zeer opgewouden stemming. ,/Heb je niet gesl pen vroeg zij bezotgd. //Wel zeker Maar toen ik wakker werd, bracht men mij een brief van Klaus. Ik moet hem daarom vau avond het begint alreeds donker te worden bij mij laten komen. Het is zeer gewichtig en kan geeu uitstel lijden." //Wind je maar niet op, John z/Neen, dat denk ik ook niet te doen." Polda zag aan hem, dat hij reeds zenuwachtig was. #Ik vind het nu maar beter, wanneer ik je een beetje zeg, waar het overgaat. Kom, ga hier eens zitten Hij nam tegenover haar plaats. Polda zag hem heimelijk bezorgd aan, toen zij zag, hoe hij trachtte zich te beheerschen. //Dezen morgen verlangde Klaus, dat ik hem de zaak geheel zou overgeven.Dat was reeds de tweede maal, en hij verlangde, dat ik met mijne kinderen tot een scheiding vau goederen zou overgaan en aan hem als leider van de fabriek een grooter aandeel in het vermogen zou geven. Hij gaf voor, dat Robert schulden maakt, die ik heimelijk betaal, waarmee dus het gezamenlijk vermogen ten gunste van een persoon verkleind wordtdat kon hij niet dulden. Hij wilde niet zijns broeders hoeder zijn." ^Wordt vervolgd) zwarende omstandigheden, wellicht gevolgd door moord. Tot op het oogenhlik zijn de aanwijzingen dat er berooving van den kellner heeft plaats gehad vrij sterk. Omtrent den loop van het onderzoek kan o. a. het volgende worden meegedeeld. De koetsiers hebben bij hun verhoor te kennen gegeven dat zij na het verlaten van cafe Minerva aan het Bleyenburg met Van der Kamp in hun rijtuig, regelrecht over den Fluweelen Burgwal, Turfmarkt, Spui en Zieke zijn gereden naar het Rijswijksche Plein en dat zij gedurende dien rit geen enkele kroeg meer hadden aangedaan. De getuigen daarentegeu uit het cafe Minerva hebben verklaard, dat de koetsiers zijn gereden van het Bleyenburg door de in tegenovergestelde richting liggende Casuaristraat naar de Lange Houtstraat. De politie heeft kunnen vaststellen dat laatstbedoelde getuigen juist zijn in hunne verklaringen, want het is haar overtuigend ge- bleken dat de koetsiers, even voor middernacht, met Van der Kamp hebben bezocht een koffiie- huis in het Doelestraatje, gelegen tegenover de Casuaristraat, en daar met v. d. Kamp gelag hebben gebruikt. Eerst toen zijn zij weggeredeu. A u heeft de politie in haar bezit gekregen een zilveren ring met doodskop, gevonden in de Casuaristraat. Men herinnert zich dat men aan- vankelijk dacht dat die ring zich nog bevond aan een der vingers van het lijk, maar dat later gebleken is dat dit niet zoo was en die ring dus nog vermist werd. In onderzoek is thans of de nu gevonden ring is de vermiste, aan v. d. Kamp in eigendom toebehoord hebbende ring. Verder is nog gebleken, dat de koetsiers Woeusdagochtend 9 October ten 6 ure in den ochtend gezien zijn te Delft. Een getuige, wien de portretten zijn vertoond, heeft het tweetal stellig herkend. Aangezien na hun arrestatie gebleken is dat de koetsiers zich dien Woensdag- ochtend ten 7 ure weaer hebben bevonden op de kamer van een vrouw, waarmede een hunner omgang had, acht de politie thans ook opgelost de vraag waar de verdachten zich bevonden hebben tusschen S1^ ure des nachts toen een politie- agent hen zag uitrijden uit hun stal in de Bagijnestraat en 7 uur des ochtends. De bewering van eenige personen dat zij de koetsiers omstreeks Jaatstgemeld uur op den Ouden Scheveningschenweg zagen is derhalve een ver gissing of onjuist. Gistermiddag is te Hillegom de voerman D., door bet schichtig worden van zijn paard, van zijn wagen gevallen. Een der wielen ging hem over het hoofd, de man bleef op de plaats dood. - Een 19jarig jongmensch te Bergum (Fr.) zou Zondag met een oud voorlaadgeweer op vogels schieten. Dit schieten kwam hem duur te staan. Doordat de prop niet goed aangestampt was, sproug de loop, tengevolge waarvan hem de twee middelste vingers der linkerhand geheel verbrijzeld werden. Dienzelfden dag nog is hij te Leeu warden in het Diaconessenhuis ter verpleging opgenomen. Eergistermiddag omstreeks vier uur had te Hilversum een automobiel-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. De auto van den heer L. reed door de Emma- straat, terwijl een rijtuig waarvoor een paard dat afgereden werd, denzelfden kant opreed. Toen de auto het rijtuig passeerde, schrikte het paard, met het gevolg dat het dier op hoi ging en de wagen omviel. De daarin zittende personen vielen er natuurlijk uit, doch kwamen wonder boveu wonder met den schrik vrij. Een vrouw met kind, die aangereden werden, eveneens. Minder goed kwam echter het paard er af. Het dier sproug over een ijzeren hek en bezeerde zich ver- schrikkelijkaan borst en beenen had het tal van diepe wouden. Op het erf van het cafe ,/De gouden Leeuw" weid het paard verbonden. De automobiel reed niet met te groote vaart. Uit Amsterdam meldt men De politie heeft Zondagavond een inbreker gearresteerd, door burgers op heeterdaad betrapt, terwijl hij zich toegang verschafte tot een tijdelijk onhewooud perceel der Paleisstraat. Men had hem zien morrelen aan het slot van de huisdeur en later bemerkte men, dat de deur geopend was, doch dat aan de binnenzijde de ketting op den haak was gedaan. De man bevond zich dus binnen. Toen hij menschen hoorde naderen, vluchtte hij op het dak en klom tot op een perceel aan den Siugel. Hier klom hij in een dienstbodenkamertje, maar werd opnieuw ontdekt, door een bewoner, die zich in een vertrek ouder dat kamertje bevond en den heer des huizes, Van Eldeu, waarschuwde. De heer Van Elden heeft zich toen met zijn zoon op het dak begeven en bij het licht van een rijwiellanlaarn den inbreker gevonden. De man zeide, dat hij zich wilde over geven en gedroeg zich zeer zenuwachtig. Spoedig waren nu ook de politieageuten erbij. De politie kende dezen arrestant niet van vroeger. Aan de zuivelfabriek te Bovenknijpe is het bestuur tot de ontdekking gekomen, dat het wellicht reeds sedert eenige jaren bedrogeu werd door een der werklieden, in wien men het grootste vertrouwen stelde. De botermaker D. IJ. verkocht nl. boter aan particulieren, hij leverde grootere hoeveelheden dan hij aan het bestuur opgaf en waarvoor de directie kwitanties afgaf. Deze kwitanties vernietigde hij, en het daarop vermelde bedrag droeg hij wel af maar het overige eigendfe hij zich toe. Door de leefwijze van den werkman kreeg men argwaan hij werd nagegaan en al spoedig bleek zijne fraude. Hij werd terstond ontslagen, de justitie werd er mede in kennis gesteld en de rechter-commissaris te Heerenveen heeft reeds ver- schillende personen gehoord. Men noemt een groot bedrag, dat op genoemde wijze verduisterd zou zijn. In een Amsterdamschen brief in het ,/Utr Dbl." lezen we: De zwemmeester van de zwem- en badinrichting aan den Heiligenweg is dezer dagen om de een of andere reden bejubeld en in de hoogte gestoken. Een van de bladen wees er vooral op, dat de waardige man zijn kunst reeds aan zooveel mede menschen had geleerd. Au moet men echter dit weten de zwemmeester van den Heiligenweg is een waardig man, een achtenswaardig man, misschien zelfsjeen uitstekend man, maarzwemmen kan hij niet. Hij is inderdlijd aangesteld op voorspraak van een //kruiwagen" en op voorwaarde, dat hij zoo gauw mogelijk zwemmen zou leeren. Jawel, natuurlijk, hij begreep dat het niet anders kon. Maar tweemaal ging hij ,/aan den hengel" hij schreeuwde zoo vervaarlijk dat men besloot, het een derde maal maar niet te probeeren. Sedert dien heeft men aan den Heiligenweg zwemknecht voor 't natte en en een zwemmeester voor 't droge element. Vermoedelijk heeft de zwemmeester dus een jubileum van langdurige droogte gevierd. In de te Bergen-op-Zoom verschijnende Avondster lezen we het volgende, uit Putte ge- zonden bericht Gelijk in de meeste grensdorpen is ook hier de kermis vaak de aangewezen tijd, waarop oude veeten tusschen de bewoners, die aan gene en die aan deze zijde van den //paal" wonen, worden uitgevochten. Dit jaar was het bijzonder erg. Op welke wijze de twist ontstond, zal het onderzoek moeten uitwijzenvolgens eene lezing zouden eenige Belgen twist hebben gsmaakt met een kramer en diens vrouw, waarna de rijkspolitie tusschen beide kwam. Dit gaf aanleiding tot het plan door een aantal belhamels gemaakt om den marechaussees de karabijnen te ontnemen en ze met hun eigen wapen uit Putte te verdrijven. Op een oogenblik dat deze zich bevonden in het koffiehuis ,/de Beurs van Antwerpen" waar ook dj waarnemende burgemeester en de gemeente- veldwachter waren, om gezamenlijk den toestand te bespreken, werden de deuren opengerukt en viel een hagelbui van steeuen de manueu der wet op het lichaam, terwijl een bende woestelingen binnenstormde. De geraeenteveldwachter kreeg een steen op het hoofd, viel neder en moest weg worden gebracht. Daarop vatten de beide marechaussees en de rijksveldwachter Prinsen hunne karabijnen bij den loop om zich ruim baan te maken. Met geweld van kolfslagen moesten zij zich een doortocht banen, waarbij de waarnemende burgemeester een steenworp op het hoofd kreeg en een ter plaatse, waar hij zijn ijzeren tabaksdoos bewaart, die geheel plat werd gegooid. Buiteu gekomen en steeds met steenen gebom bardeerd door een dichten hoop woestelingen, zagen de mannen der wet zich genoodz&akt tot zelf- verweer van hun schietgeweer gebruik te maken na alvorens de wettige sommatie te hebben verricht. Twaalf schoten werden gelost en verschillende getroffeneu zag men in de duisternis wegdragen, doch deze belette te onderscheiden of er dooden zijn gevallen, zooals het gerucht zegt. Ten slotte kwam de schrik in de door den drank benevelde hoofden der met een woeste razernij bezeten kerels en deinsden zij af. De kazerne der Belgische gendarmen, die mis schien vijftig pas verwijderd is van de plaats, waar dit alles gebeurde, bleef gesloten zij mogen alleen optreden wanneer hun dit schriftelijk ver- zocht wordt door den burgemeester der gemeente waar zij noodig zijn hier dien van Calmthout of Capelle, die een uur ver weg wonen Uit Andel schrijft men aan de //N. R. Ct." Een veldmuis wilde met haar kroost een weg dwars oversteken. Om bijeen te kunnen blijven was deze maatregel genomen 66n der jongen hield met zijn bek het moederdier vast, terwijl elke volgende zijn voorganger op dezelfde manier vasthield. De muizen hadden elkander zoo stevig beet, dat, toen ik er een greep en oplichtte, de andere mede werden opgetild. Toen ik hen weer op den grond zette, vervolgdeu zij op dezelfde wijze hun weg. De boeienkoning. Bij het werken met den geheimzinuigen koffer door de sloten- en ketting- brekers in het »Scala" te 's Gravenhage deed zich Zaterdagavond iets merkwaardigs voor. Men weet, dat de proef bestaat uit het volgende de zoon wordt geboeid in een koffer gesloten, die boven- dien nog met touwen wordt omwonden. Daarna wordt de koffer achter het gordiju gebracht waar- achter de vader zich ook bcgeeftna hoogstens twee seconden schuift het gordijn open, de zoon springt zonder boeien te voorschijn, de koffer is ongedeerd, de touwen zijn er nog omen als men hem open maakt, zit de vader er in, geboeid. De persoon uit het publiek nu, die Zaterdag avond den koffer sloot, vulde (zonder dat iemand het merkte) het slot met stopverf op. De toer heeft zijn gewoon verloop. De koffer wordt achter bet doek gedragen, de vader gaat er naast staan, het doek wordt dichtgeschoven. En na een paar tellen, springt de zoon ongeboeid te voorschijn. De koffer wordt naar voren getrokken, de touwen worden losgemaakt, en De sleutel kan met in het slot, om het te openen. Binnen schreeuwt en stompt de vader. Ont- steltenis. De zoon, verward, vraagt wie den koffer heeft dichtgedaan. Stamelt wat. En laat het ding ten slotte weer achter het gordijn dragen. Terwijl hij ook zelf er weer achter gaat. W eer een seconde het gordijn vliegt open, vader en zoon springen te voorschijn, de eerste geboeid. yader< zeef driftig, vertelt van de stopverf in t slot met uijdige blikken op den meneer, roept de afkeunng de zaal in. 1 roef wordt niet herhaald. Natuurlijk omdat de koffer niet open kan. Grootste wonder door de wondermenschen ooit volvoerd Uit een koffer, die niet open kan (let wel wordt de zoon bevrijd, en in zijn plaats wordt de vader er in opgesloten, die later uit denzelfden koffer, die nog steeds niet open kan, weer gezond en wel te voorschijn komt, Ra, ra hoe kan dat? Een Nederlandsch Klondyke De corres pondent van het Hbl. te Alemo schreef dat in de omstreken van het naburige Nijverdal door een tweetal heeren, die vroeger in Transvaal woonden goudvelden ontdekt zijn, en dat de concessie tot het ontginnen reeds is verkregen. Wij meenden, alsvorens dit bericht te plaatsen inlichtingen te moeten inwinnen. De Zwolsche Courant meld intusschen het volgende Sedert eenige dagen worden alhier in den berg verschillende stukken grond aangekocht sommigen tegen directe betaling, andere met voorbehoud van eenige maanden beraad en met het recht van peiliugen of boringen te doen. De bedoeling hiervan was niet bekend en ook moeilijk te gissen, totdat eensklaps het gerucht de ronde deed, dat waarschijnlijk in de bedoelde gronden goud zou zijn te vinden. //In hoeverre dit gerucht waarheid bevat, is moeilijk te beoordeelen, alleen weten wij, dat voor eenige weken een monster zand is genomen, dat geinformeerd wordt naar de mogelijkheid om water te verknjgen en dat alle koopcontracten met den meesten spoed zijn opgemaakt. En in het nummer van gisteren bevat het blad een schryven uit Ilellendoorn, luidende Met zekerheid kan worden gemeld, dat de heeren Bendien Hompertz en Nagel iu de afgeloopen week eenige dagen hier zijn geweest en gronden hebben aangekocht iu den Hellendoornschen en JNousseler berg, waarin zij vermoedden dat goud aanwezig was. Monsters zand werden door hen aan een des'iundige ter onderzoek opgezonden en die bieken een voldoende hoeveelheid goud te bevatten, om met succes tot delving te kunnen overgaan. Door een paar kapitalisten is thans aan de regeering concessie daartoe aangevraagd. Santos-Dumont heeft bij zijn roemrijke lucht- vaart van Zaterdag nog een oogenblik van groot gevaar doorleefd. Na het zwenken om den Eiffel- toren, ging zijn motor eensklaps langzamer werken De luchtreiziger verloor ook nu zijn tegenwoor- digheid van geest niet. De toeschouwers zagen hem zijn plaatsje verlaten en iaugs het raamwerk kruipen om de motor weer in orde te brengen. Dat lukte, en door de plotselinge werking der schroeven, dompte de ballon wel angstwekkend, maar t hep goed af. 't Was juist bij tijds want de ballon hep gevaar tegen den Eiffeltoren te dnjven. Als een oplossing van de moeilijkheid over de toekenning van den Deutsch prijs wordt er op ge- wezen dat het sleeptouw van den ballon binnen den vastgestelden tijd op de plaats van afvaart is vastgegrepen, maar weer op last van Dumont werd losgelaten. De brik //Rene," thuisbehoorende te Saint- Malo, heeft op de terugreis van New-Foundland, schipbreuk geleden op de rotsen van Tr^guennec, bij Penmarch, aan de kust van Bretagne. Van de 2 j leden, der bemanning kwamen er 11, onder wie de kapitein, in de golven om. De 10 o'verigen wisten de kust te bereiken. De Staat AewWersey heeft in een nieuwe wet het feit strafbaar gesteld, dat een gehuwd man aan elke andere vrouw dan de zijne het hof maakt. Een ander wetsontwerp, dat bij de regeering van dezen Staat binnenkort in behandeling komt, heeft ten doel den mannen de verplichting op te leggen een sjerp te dragen, die aan de jonge meisjes, wie zij het hof zouden willen maken, hun echtelijken staat toont. In een bosch nabij Troyes is het lijk ge vonden van een 60jarige vrouw. Aan den hals had het lijk een afschuwelijke meswond, terwijl uit het onderzoek bleek, dat op het lichaam een gemeene geweldpleging had plaats gehad. De dader is onbekend. en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2