A1 g e a e o a Hisuws* ea Ad?ert$atieblad voor Zoeuwscb'Vlaaadiroa. No. 4141. Engeland en de Z.-A. RepubM. Donderriag 24 October 11401 41e Jaargang;. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. "Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTXEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10 Bij directe opgaaf van drsemsal plaatsing derzelfde advertentje wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 'tZijn lieve jongene, die Kitchener moeten helpen om de Boeren er onder te brengen. Wat men hem uit Engeland stuurt en wat kij voor een deel als geheel onbruikbaar terugzendt, is niet alleen volkomen ongeschikt, maar die lui gedragen zich bovendien op een schandalige manier. Een officier vertelt in de //Daily Chronicle", dat de yeomen op groote schaal hun geweren en patronen weggooiden, waarvan een massa den Boeren in handen viel. Ja, er waren officieren, die weigerden een bepaalden weg in te gaan, omdat zij bang waren, daar de Boeren te ontmoeten. Of dus Kitchener met heel veel vreugde in de //Daily Express" zal lezen dat de 50 wegge- loopen yeomen weer terug zijn gekomen, toen zij een deel van hun soldij konden krijgen, mag betwijfeld worden. Zondag zijn de 200 man te Southampton ingescheept naar Zuid-Afrikaals ze daar nu maar niet weer gaan loopen. Want zij kunnen niet op dezelfde goedgunstige beoor- deeling rekenen, die den grooten Buller ten deel valt. Buller mag toch van geluk spreken. In Zuid- Afrika is zijn optreden allesbehalve een succes geweest, al zal misschien de bekendheid met alle omstandigheden op zijn onbekwaamheid een ander licht doen vallen. In Engeland hondt hij toe- spraken, waarin hij zich alleronpolitiekst uitlaat en zietniets dan eere daalt van hoogerhand op hem neer. De koning is niets minder van plan dan om hem pair te maken en hem een belang- rijke som gelds bij dien eeretitiel te schenken. De aanvallen op Sir Redvers Buller hebben den koninklijken weldoener geprikkeld tot deze hulde- betooning. Voor Kitchener is de tijd van huldebewijzen nog niet aangebroken. Zal hij dien ooit beleven Aan hem zal het zeker niet liggen. Onvermoeid laat hij vee, wagens, paarden, geweren, munitie en Boeren gevangen nementelkens worden er bij tientallen voor eeuwig verbannen en nu en dan worden er opgehangen. En nog zit de schrik er niet in. Ook zijn telegrammen zijn, ondanks den geruststellenden toon, niet zoo erg gunstig. Heel aardig bv., dat Smuts naar het noorden van Graaf Reinet wordt gedreven, maar als we daar dan vlak onder lezen, dat hij bij Zwagershoek, ten oosten en iets zuidelijker dan Graaf Reinet een Engelsche afdeeling gevangen heeft genomen Heel aardig ook, dat er in het midden en zuiden van Kaapkolonie bijna geen Boeren meer zijn, FEUILLETON Vrij bewerkt door Amo. Zonder zijn vader de hand te reiken, ging hij weg en met vaste schreden stapte hij door den corridor. Bijna gelijktijdig werd de deur van de woonkamer geopend. Fransje trad zeer bezorgd binnen. Toen zij hoorde, dat Klaus gekomen was, had zij aan de deur geluisterd. Zij vond nu haar vader achter- over in zijn stoel zitten met de magere handen gevouwen op de knieen. »Papa, om Godswil, wat had hij weer riep zij, over hem heen buigend, toen zij zag dat zijne oogleden half gesloten waren. //Jij, Fransje Hij nam bevend van aandoening hand. Toen hij haar in het gelaat keek, poogde hij te lachen om haar gerust te slellen, en stond vervolgens op. //Ga zilten, kind Hij heeft voorzeker een zeer onaangename mededeeling gedaan. Robert moet schulden hebben, duizenden Hoe kon hij me zoo iets aaudoen »Het zal zoo erg niet zijn, papa Zij was verschrokken en toch poogde ze dit te verbergen. z/Zij moeten betaalt zijn Van wien zou hij dat geld gekregen hebben zeker door nieuwe schulden te maken. Komt hij vandaag Ik moet hem spreken Hij legde zijn bevende hand in de hare. zoon met schulden. Wat zal de wereld zeggen en hoe moet ik hem tegen Klaus in bescherming nemen maar waarom dan de Krijgswet afgekoudigd En tellen de mannen in Malmesbury niet mee Een rapport van den waarnemenden president Schalk Burger aan Kruger, van 23 September, spreekt van een openlijken opstaud in het grootste deel der Kaapkolonie en van 15000 Afrikaanders, die in 3 maanden door de Boeren gewapend zijn. Zijn deze rebellen dan ook alien verdreven Neen, Kitchener zarl zelf den toestand in de Kaapkolonie wel niet bijzonder gunstig vinden. In den zuidwestelijken hoek van Transvaal is alles rustig, seint Reuter. Ja, zoolang de Engel- echen zich rustig houden. Maar eenige mannen met houtwagens, die te ver uit Potchefstroom gingen werden door de Boeren aangehouden en gevangen genomen. De Britten hadden daarbij een doode. Langs de grens van Swazieland hebben de Boeren verscheiden versterkte Britsche posten veroverd. De gevangenen werden losgelaten, maar de voor- raden enz. werden natuurlijk gehouden. Omtrent de strafoefeningen wordt het volgende gemeld. Gideon Haasbroek, ex-lid van den Vrijburgschen afdeelingsraad, is tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens zijn uitnoodiging aan de Boeren, om een inval in het district te doen. Twee po litic agenten te Vrijburg hebben een jaar gekregen, omdat zij onder de Boeren als stadswacht dienst hebben gedaan. Vrijburg ligt in Bechuanaland, aan den spoor- weg, tusschen Kimberley en Mafeking. Dezer dagen vermelde de /Times" met blijk- bare ingenomendheid, dat vele gevangenen op Ceylon dienst namen bij de Engelschen. Niet overal wordt de geest zoo slap. De correspondent van hetzelfde blad in het Brilsch-Indische Pouna, heeft een bezoek gebracht aan het kamp der Boerengevangenen te Ahmednagar. Hieromtrent schrijft hij o. a. z/De autoriteiten in Indie hadden, met het oog op het groote aantal jongens van 12 a 18 jaar onder de gevangenen, een school in het kamp willen oprichten. Het leerplan bevatte ookjlessen in de vaderlandsche geschiedenis van Engeland. Maar de Boeren, die eerst het bericht van een school met groote blijdschap hadden begroet, zonden nu afgevaardigden naar den militairen bevelhebber, om hem te zeggen//Wij wenschen geen ge schiedenis van Engeland te leerenwij leeren liever niets, dan die geschiedenis te kennen." z/Hij schreef dezen morgen dat bij voor acht dagen naar een naburig garuizoen gecommandeerd is." z/Dan moet ik wachten 1" Bedroefd boog bij het hoofd. //Ik zal intusscheu Otto laten opbiechten z/Maar Schimmelpfennig is juist die persoon die hem geholpen moet hebben Hoe zou ik bij hem kunnen informeeren En dan zei Klaus, dat die ook schulden heeft z/Maar, papa Fransje verbleekte. z/Iedere bron kan uitgeput raken. Kort geleden moeten verscbeidene jonge cavalerie-officieren wegens schulden den dienst verlaten hebben." z/Neen, dat doet Otto niet. Dat kan hij niet, hij heeft het niet noodig te doen riep Fransje met beslistheid. z/Klaus gaat zoo ver, dat hij vreest dat Robert door den omgang met lichtzinnige kameraden het geheele vermogen in gevaar zal brengen. Hij dringt mij daarommaar dat is een andere zaak. Ik wil ten minste den jougen Schimmel pfennig spreken." Toen deze, als gewoonlijk, des middags kwam nam Fransje hem onder handen. Hij zetteinhet eerst een verbluft gezicht en kleurde erg. Nader- hand kreeg hij moed en keek hij haar met zijne eerlijke, grijsblauwe oogen flink aan. z/Of Robert schulden heeft, weet ik niet," riep hij, zijne muts op tafel werpend. //Verliezen in dat vervloekte spel heeft hij geleden, maar zoo zwaar kunnen die niet zijn z/Maar jij zelf moet ook schulden hebben Fransje keek onverbiddelijk in zijn gezicht, en hij draaide lachend het blonde kneveltje, zonder TER NEUZEN, 23 October 1901. Maandag slaagde te Rotterdam voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek de heer M. P. de Hullu, van Breskens. Axel. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, predikanl bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Ernst (Gelderland). Koewaclil. Dinsdagavond omstreeks 5 uur trok de Belgische varkeuskoopman Ch. J. met een kruiwagen, beladen met jonge varkens, over de grens. Juist wilde hij de poort zijner schuur inrijden, toen hij opgemerkt werd door den brigadier der hier op het Belgisch gedeelte gestationeerde rijksambtenaren. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en het gevolg was, dat tegen den geleider proces-verbaa] werd opgemaakt en 9 jonge schoone varkens in beslag werden genomen. Onder geleide van een 4tal ambtenaren werden de aangeslagen varkens naar het kantoor der invoerrechten ver- voerd, vanwaar ze naar Selzaete zullen worden overgebracht. Daar worden ze ten voordeele van het Rijk verkocht. llontenisse, 23 Oct. Twee oude mannen, die reeds de 70 gepasseerd zijn, leefden in den laatsten tijd op geen al te vriendschappelijken voet, welke vijandschap nog toenam, toen er tusschen hen een nieuwe kwestie ontstond over verhuur van land. Toen zij dezer dagen op den weg elkander ontmoetten, waarbij een van hen een houweel J;,oeg> gaf deze onverwachts den ander daarmee slag op 't hoofd, waardoor deze bewusteloos tegen den grond viel en een belangrijke wonde opliep aan het hoofd. Een fweede slag kliefde hem gedeeltelijk de oorschelp, terwijl een derde slag hem een gebroken rib bezorgde. Met behulp van anderen is de verwonde daarop huiswaarts gebracht en werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Hoewel de verwonding op het hoofd ernstig is, neemt de man gelukkig in beterschap toe. Provinciate Staten van Zeeland. In de a. s. najaarsvergadering zullen o. a. de volgende zaken in behandeling komen 1°. Een vijftal Koninklijke besluiten tot goed- keuring van besluiten der Staten, genomen in de laatste zomervergadering. 2°. Een brief van de weduwe Quaars te Vlis- singen houdende daukbetuiging voor de haar bij haar aan te zien. „Mijne speelschulden zijn door den bankier betaald Daar kan niemand wat aan doen, iedereen kan wel eens ongelukkig wezen bij het spel, en zich door de kameraden laten bespotten wanneer men toekijkt en niet meedoet, dat geeft slechte kameraadschap. Rekeningen heb ik ge- noeg, maar dat zijn geen schulden! Ik zal me een secretaris aanschaffen, die alles controleeren moet. Het is verveleud, dat ze je die ieder kwartaal op je dak sturen. Dat past iemand niet altijd." z/Je zweert me dus z/Dat wij spoedig gaan trouwen Dan zal jij mijn controleur zijn." Hij sloot haar in zijne armen en zij was gerustge- steld, ten minste over hem, Robert zou ook moeten opbiechten. Tante Polda zette des middags, toen Fransje bij de tafel het gesprek weer op haar broeder bracht, een verlegen gezicht. Dat had zij voor haar goed- hartigheid een kwaad geweten Zij nam Fransje na den maaltijd mee in haar overmatig warm ge- stookte kamer, liet het meisje bij haar plaats nemen, streek toen zenuwachtig met beide handen over het voorhoofd, om de kleine grijze lokjes weg te schuiveu, en keek Fransje weifelend aan. //Wilt ge beloven, mij niet te verraden vroeg zij, hare hand nemend. Het meisje keek verrast op en knikte. z/Nu, maak dan niet zooveel drukte over Roberts schulden. Ik heb hem daarvoor het geld gegeven. Maar je zwijgt Je hebt het mij beloofd Je vader mocht daar niets van weten, en nu heb ik het toch gezegd." besluit der Staten van 16 Juli 1901 verleende ondersteuning. 3°. Mededeeling omtrent onderhandsche aan- bestedingen. 4°. Voorstel van Gedep. Staten tot diligent- verklaring ten aanzien van het adres van het comite tot stichting van een stoomtramweg Houte- nisseSelzaete om subsidie in de kosten van aan- leg en exploitatie. 5°. Voorstellen van Gedep. Staten tot diligent- verklaring ten aanzien van de adressen van de polderbesturen Eiland en Brandkreek en Oud- Vogelschor en van de vergadering van Ingelanden van den Stoppeldijkpolder om een renteloos voor- schot voor wegsverbetering. 6°. Het aangehouden voorstel van de heeren Dieleman, De Veer en Hammacher betreffende het pensioneeren van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren. 7°. Voorstel van Gedep, Staten tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg HulstWalzoorden. De heer A. J. M. G. van den Broeck te Sint Nicolaas verzocht bij adres van 9 October jl. om den termijn voor het in exploitatie brengen van genoemden tramweg, welke volgens de voor- waarden van het besluit der Staten van 16 Juli 1897 tot subsidieering bepaald is op 1 Januari 1899 en bij besluiten van 4 November 1898, 13 Juli 1899 en 9 November 1900 telkens met een jaar is verlengd, andermaal te verlengen. De concessionaris schreef als volgt z/Daar ik in den loop van dit jaar nog verplicht z/geworden ben in de gemeenten Hulst en Hontenisse </de op verlangen van de bevoegde autoriteiten z/gewijzigde plans opnieuw ter visie te leggen en z/de door de Provincie, gemeenten en polders ^genomen besluiten tot subsidie alien zijn moeten //worden gewijzigd is het mij onmogelijk geworden z/de ontworpen stoomtram op 1 Januari 1902, z/zooals door UEd. Grootachtbaren was bepaald, z/in exploitatie te brengen. //Met kracht is inmiddels doorgewerkt en thans z/is alles zoo ver gevorderd dat zeer spoedig tot vde aanbesteding van den bouw van geheel den z/weg zal kunnen worden overgegaan, terwijl reeds z/een begin is gemaakt met het aanbesteden van z/het maken van kleine kunstwerken, zoodat de z/lijn in den loop van het volgende jaar bepaald z/voltooid zal kunnen worden. z/Redenen waarom, ik de vrijheid neem UEd. //Grootachtbaren beleefd te verzoeken een laatste z/uitstel van een jaar te willen verleenen tot het ,/U Fransje wist niet, of zij boos op haar moest zijn. //Was Klaus dit maar niet te weten gekomen Het geeft hem altijd een boosaardige vreugde, wanneer hij zijn broeder bij vader zwart maken kan. Hij vergeeft het niet, dat wij met Laura niet drukker omgaan, en toch wil hij dat zelf niet. En dan zijn zij den geheelen winter bijna elken avond in den schouw'burg. Wat mij dikwijls on- aangenaam is, dat is het verkeer van den huis- knecht, dien Klaus heeft aangenomen, met onze dienstboden. Ik heb hem reeds meermaleu in de keuken gezien, maar ik waag het niet, hem boos aan te zien. Het komt mij voor, dat hij ook aan de schouwburg is geweest. Maar stil, ik hoor de schel van vader. Die boosaardige Klaus zal hem zoo opgewonden gemaakt hebben, dat hij van middag geen rust heeft om een mid- dagslaapje te doen Ik bid iederen avond tot God, dat Hij hem lang voor ons beware, en Klaus doet alles om hem zijn ouden dag te verbitteren Dikwijls komt het mij voor, dat papa in zijn jonge jaren, in zijn eerste huwelijk, niet gelukkig is geweest en alsof hij in zijn ouderdom nog naar eenige vreugde verlangt. Alweer de schel Bezorgd sprong zij op en snelde weg. Tante Polda knikte, toen zij alleen was, beves- tigend. Wellicht is het een instinctmatige afkeer die alle sympatiie tusschen de kindereu van die beide huwelijken verhindertsprak zij zenuwachtig bij zich zelve. Het kamermeisje trad binnen, met verzoek om bij mijuheer te komen, daar hij naar haar ver- TER VMZlISdl COURAAT. O.I b... ......U., P. ^3L."LTf S9BXi mum iim——i him i—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1