Gemengde berichten. TER NEUZEN, 21 October 1901. blussching van brand is opgedragen aan het corps der vrijwillige brandweer, daartoe ter zijde gestaan door personeel van ambtenaren en werklieden der gemeente voor de stoomspuiten. De werklieden genieten 0,25 per uur en premies worden uitgereikt van f 60, f 40 en 20. De hoofden krijgen geen bezoldiging. De gemeente wordt in kwartieren verdeeld en het materieel zal versterkt worden. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenverordening tot regeling der onderwijzersjaarweddenbehandeling suppletoir kohier op de hondenbelasting, dienst 1901 idem op de schoolgelden, idem. Met ingang van 1 November a. s. zijn in Zeeland benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's rijks belastingen P. Bauwens, postbode te Sas van Gent, J. le Clerq, slager te Sluis, J. Hamerlinck te Koewacht en J. C. Maat, landbouwer te IJzen- dijke, aan wie als tijdelijke standplaats is aange- wezen resp. Oostburg, Sas van Gent, Zuiddorpe en Kauter. Onder de lotelingen te Deventer was er dit jaar een, die, 19 jaar oud, reeds man en vader van drie kinderen is, terwijl het vierde verwacht wordt. Hij lootte vrij. Op den lotingsdag heeft men, naar de Mepp. Ct. mededeelt in de gemeenten de Wijk en Ruinerwold geducht huisgehouden. In de Wijk ontving een bejaard man een snede over het gelaat, loopende van den mondhoek tot het voor- hoofd. De marechaussee heeft den vermoedelijken dader gearresteerd en twee bebloede messen op hem gevonden en in beslag genomen. Te Ruiner wold ontvingen niet minder dan drie personen ernstige verwondingen. Ook daar werd door de marechaussee de dader opgespoord. Het misbruik van alcohol schijnt bij een en ander een rol gespeeld te hebben. Zooals wij in ons vorig nummer melden, is Vrijdag het lijk gevonden van den vermisten kellner. Nadat de justitie nauwkeurig had geconstateerd den staat waarin het lijk gevonden was, gaf de rechter-commissaris last, het lichaam over te brengen naar het commissariaat van politie der 2e afdeeling in Den Haag. Het lijk is daar nedergelegd in een der nieuw- gebouwde cellen, waarjiet Zaterdag gefotografeerd werd. Ook de plek waar het lijk gevonden is, is ge fotografeerd door de recherche. Het lijk leverde geen gruwelijken aanblik op. Het lag met gesloten oogen. De woude of liever de diepe snede aan de kin bloede nog. De inede is in verticale richting. De gouden ring, waarvan in het vroeger gegeven signalement van den vermiste meermalen sprake was bevond zich nog aan een der vingers van de linkerhand. Onmiddelijk nadat het lijk ten politiebureel aan de Nieuwe Haven was biunengebracht, werd door den commissaris Dietz, wiens actief en on- vermoeid optreden sedert de vermissing algemeen geroemd wordt, de hulp ingeroepen van dr. Mosco- viter om op het ontkleedde lijk voorloopig eenige constateeringen te doen. Uit zijn onderzoek bleek, dat, uitgezonderd de reeds gemelde verwonding aan de kin, zich geen enkel ander t;eken van uiterlijk geweld vertoont. De wonde aan de kin kan, naar de meening van den geneesheer, zijn toegebracht door een stomp voorwerp. In verband met het bij een der gearresteerde koetsiers gevonden beleenbriefje van het horloge, dat aan Van der Kamp heeft toebehoort, zoekt de politie thans naar personen die gezien mochten hebben dat de koetsiers zich in den ochtend van 9 October ongeveer 10 uren hebben bevonden in de Koningiunestraat en dat de koetsier Schildknegt toen binnenging in een huis van koop met recht van wederinkoop. Haneveld zou zich toen zoolang begeven hebben in een cafe in die straat, tegenover het pandjes- huis gelegen, terwijl Schildknegt eenige oogen- blikken later het huis van verkoop verlatende, ook dat cafe binnenging. Speciaal moet dat gezien zijn door een tot dusver onbekend gebleven //Pardon, ik sta niemand ter zijde Zijn stem klonk barsch. z/Als mijn zoon en gevolmachtigdeZoodra de goede God mij oproept, zal de voogd //Die heeft zich uitdrukkelijk buiten het beheer van de fabriek te houden z/Je weet, dat je als bekwaam handelsman mijn voile vertrouwen hebt. Ik spreek slechts van de zorg voor je jongeren broer en zuster." z/Blijft dit dus uw onveranderlijke wil Klaus stond op met somber gelaat. z/Het moet zoo blijven, beste Klaus!" ^Vaarwel dan I" iWordt vervolgd) vrouw, die de politie hoopt, dat zich alsnog zal bekend maken. Het lijk is eveneens door de Zaterdagochtend uit Groningen te's Gravenhage aangekomen familie- leden herkend. Van het lijk worden behalve de zilveren ring met doodskop vermist de portefeuille, vermoedelijk zonder geldswaarde, de portemonuaie en de vestketting in double-goud. Denzelfden ochtend zijn de verdachten, ieder afzonderlijk, in tegenwoordigheid van het lijk gebracht. Zij blijven ontkennen en toonden zich volmaakt onbewogen. Een talrijke menigte was opgehoopt voor het politiebureau aan de Nieuwe Haven, waar de confrontatie plaats had en uitte woedende kreten toen de koetsier Schildknegt uit den celwagen stapte. Te Wedde is twintigduizend kilo stroo ver- brand. De tachtigjarige vader van den eigenaar, de emeritus-predikant Dinckgreve, schrikte bij het uitbreken van den brand en bleef op de plaats dood. Te Rozendaal is een exportslachterij voor kouijnen opgericht. Ook te Rukfen zijn twee dergelijke inrichtingen bijgekomen. In het afge- loopen slachtseizoen werden door eene firtna aldaar 13,000 konijnen naar Engeland verzonden. Uit Rotterdam schrijft men aan het //Volks- blad": De huizen van verkoop met recht van wederinkoop ook //voorschotbanken" genoemd, verrijzen te Rotterdam als paddestoelen uit den grond. In iedere arbeiderswijk zijn 4 of 5 van die woekerhuizen te vinden. Na onderzoek ben ik tot een getal van 38 gekomen, groot en klein, over de geheele stad verspreid 3 zijn er mij bekend, die met een 6tal bedienden werken, dus op weg zijn, ieis groots te worden. Een is er, waar uitsluitend zilver, goud en diamant wordt <,gekocht", gevestigd in een rijke buurtonder haar cleentele telt ze gegoede heeren en dames de laatste niet het minst door oogenblikkelijke geldverlegenheid genoodzaakter gebruik van te maken. Het tarief van die woekerhuizen is 4 pCt. rente van elken gulden per maand dus 48 proc van meubelen, beddegoed, rijwielen, naaimachines, karpetten of andere groote artikelen 5 cts. van iederen gulden per maand of gedeelte daarvan. Dit alles wordt //gekocht" en niet ^beleend.' Men kan't, mits binnen drie maanden, terug koopen. Bij dit niet verkwikkelijk onderzoek heb ik een schokkend tooneel bijgewoond, van een naaister, een ziekelijk meisje, dat tijdens haar ziekte de naaimachine, waarmee zij voor haar moeder en twee broertjes het brood moest verdienen, had z/verkocht" voor 12 een Singer van 57,50, 7 maanden oud. Toen ze 10 dagen na afloop van den in het koopbriefje genoemden termijn terug kwam om het terug te ^koopen" kon ze de ma chine krijgen voor 36 nog een gunst van mij, zei het onmensch van het woekerhuis. En deze woekeraars hebben dan nog de liefe- lijke gewoonte, hun werk als //liefdewerk te be- schouwen. Een, dien ik daarover onderhield, antwoordde Ze zijn er toch meegeholpen Ik antwoordde, dat zijn liefde onuitputtelijk was. In zijn affaire toch kan men tot 's nachts 3 uur terecht In verschillende dorpen van Maas en Waal werd in de laatste dageu eene collecte gehouden door twee welgekleede Brabantsche boerinnen, die beweerden geld in te zamelen voor haren buurman, die al zijn vee, ter waarde van p. m. 800, door besmettelijke ziekte had verloren. Hier en daar hadden zij nog al succes met hare collecte, waarvan echter de buurman weinig zal geprofiteerd hebben, wanthet waren slawe oplichtsters. Bij den bewoner der Bloemstraat te Am sterdam, verdacht van verschillende diefstallen, wiens arrestatie Vrijdag zooveel drukte in de buurt veroorzaakte, is Vrijdag nog huiszoeking'gedaan. Eerst vond men niets, doch later werd op het onderste trapportaal in een donkeren hoek een taschje gevonden, waarin sleutels en pompsleutels waren geborgen. Te Gennep had een poging tot doodslag plaats. Een niet al te best bekend staand individu achtervolgde een in de Heide wonende, huiswaarts keerende familie, en trachtte kennismaking met een der meisjes aan te knoopen, die, hiervan niet gediend zijnde, antwoordde, dat ze met hem niet te doen wilde hebben. De deugniet trok een revolver en loste drie schoten, waarvan een ter hoogte van de longstreek, welk schot, gelukkig, op een stalen balein van het korset afstuitte. Een van het gezelschap wierp zich daarop op den onverlaat en wist na een woeste vechlpartij de revolver ten slotte meester te worden. Het ge- vaarlijk sujet is den volgenden morgen door de marechaussee van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. hen landbouwer, die Vrijdagmorgen vroeg naar Gouda kwain om zijn paard te verkoopen, heeft een leelijk ongeval gehad. Bij den Vijfden Tocht de spoorbaan overgaande, sloeg de blok- wachter met zijn vlag het pa&rd, waarop het beest uit 's mans hand los vloog en hem het hoofd en de borst verwondde, waarop het dier de spoorbaan oprende, waar een trein aankwam het beest werd door den trein aangereden en van de spoorbaan geslingerd, waar het geheel ontveld bleef liggen. De landbouwer werd te Gouda verbonden. De gemeenteraad van Vledder heeft besloten, het oude gemeentehuis af te breken en een nieuw huis der gemeente te stichten, doch dan met logement en stalling. De landbouwer D. Vos, uit Veendam, reisde dezer dagen over Nieuweschans naar Leer, om, van daaruit, te Meppen zijn zoon te bezoeken die aldaar in hechtenis is, wegens het ,/iuvoeren van honing met toevoeging van water." Te Leer gekomen, verzocht hij aan een paar politieagenten om het adres van een goed logies. Het antwoord op zijn verzoek was, dat ze hem in een arrestantenlokaal brachten, om zich te ver- antwoorden op een beschuldiging van diefstal in den trein op een reiziger. De aangehoudene heeft een langen grijzen baard, en een te Leer bij de politie ontvangen telegram luidde //Een groot persoon met langen grijzen baard is de vermoedelijke dief." Eerst na twee dagen werd hij ontslagen, nadat gebleken was, dat de bestolene niet bestolen was, maar niet in staat was zijne schuld te betaleu en daarom maar dit verhaal van een diefstal ver- zonnen had. Zaterdagvoormiddag is te Eemnes-Binnen de boerderij van Oostrum afgebrand. Oorzaak bij het spekbakken sloeg de vlam in de pan. In de Ham, nabij Buiksloot, reed P. B. suikerbieten van den akker, toen de paarden op hoi sloegen. B. raakte verward in de strengeu, kwam onder den wagen, met het gevolg dat hij spoedig daarna is overleden. Te Leersum is een treffend geval van bloed- vergiftiging met doodelijken afloop voorgekomen De vrouw van den heer H. H. de Ridder had een klein zweertje in den neuszij krabde er aan en het treurige gevolg was, dat de neus en het hoofd sterk begonnen te zwellen. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht het niet batende vrouw is na een hevig lijden van een paar dagen aan de gevolgen overleden. Een vrome wensch In October 1899 toen de Zuid-Afrikaansche oorlog pas begonnen was, schreef een Eugelschmau bij zijn bestelling bloembollen aan een Haarlemsche firma hoop dat de oorlog over moge zijn vodr dat deze bollen bloeien." In 1900 herhaalde hij bij een be stelling denzelfden wensch en thans herinnert hij voor de derde maal op droevigen toon aan zijn jaarlijkschen wensch. Zullen ditmaal zijn sneeuw- klokjes straks vredeklanken voor hem bengelen, en zijn narcisser de vredesproclamatie statig uit trompetten Vrijdagmiddag ongeveer vier uur was er aan het bootje dat de passagiers van het stationsplein te Amsterdam naar de tram aan de overzijde van het IJ brengt, heel wat beweging. Een aantal nieuwsgierigen zagen drie zwaar geboeide mannen, onder leiding van eenige agenteu in uniform en burgerkleeding, op de boot brengen. 't Was duide- lijk dat die //heeren" niet veel goeds hadden uit gericht. Bij nader onderzoek bleek ons dienaan- gaande het volgende Donderdagmiddag kreeg de recherche er de lucht van dat drie bij de politie ongunstig bekend staande mannen, trouwe bezoekers van den zgn. z/Kuil van Moeke" aan de Nieuwmarkt, en luis- terende naar de namen van //Jautje van Leeuwarden", z/Heintje Lawaai" en //Arie", naar Purmerend waren vertrokken. Te Purmerend is het kermis, en aangezien de commissaris van politie van de Oudebrugsteeg, de heer Fiindter, wel begreep dat het drietal te Purmerend waarschijnlijk wat anders in 't zin had dan kermishoudeu, stelde hij den burgemeester dier gemeente van het bezoek in kennis. Daar werden de mannen door de politie nagegaan, doch 's avonds keerden zij naar Amster dam terug. Later bleek echter dat ze, \66r de Purmerendsche politie van hun verblijf daar ter plaatse was verwittigd, reeds hun slag hadden geslagen, want aangifte werd gedaan dat uit een schip, liggende in het Kanaal, een aantal kleinoo- dien waren gestolen, terwijl de schipper met de zijnen naar de kermis was. De burgemeester van Purmerend deed toen den commissaris Fiindter opgave van hetgeen ontvreemd was en gisteren- ochteud liet deze de mannen opsporen en aan het bureau Oudebrugsteeg brengen. Een huuner ging nog aan den haal doch werd toch door de politie met hulp van een burger gegrepen. Aan de Oudebrugsteeg werden de drie mannen aan een scherp verhoorouderworpen en gefouilleerd. Op hen werden een aantal sleutels en loopers gevonden. Aanvankelijk ontkenden zij alles doch een groot bewijs tegen hen was dat //Moeke uit den kuil" bij haar verhoor bekende dat zij Vrijdag- ochtend van een der drie mannen een meerschuimen sigarenpijpje had gekocht, dat bleek te behooren tot de voorwerpeu uit het schip te Purmerend ontvreemd. Na het opmaken van het proces-ver- baal werden de drie //vrienden", gelijk boven ge- zegd, naar Purmerend gebracht, vanwaar zij door den burgemeester wel ter beschikking zullen worden gesteld van den officier van justitie te Haarlem. Woensdag werd een rijwiel ontvreemd uit een gangportaal eener woning aan de Wetering- straat te Rotterdam maar denzelfden dag werd het in beslag genomen bij een schoenmaker in dezelfde straat, wien het door den dief verkocht was. De politie verspreidde daarop het signale ment van den verdachte, wiens beschrijving overeenkwam met den 20jarigen Jan Dollaard, reeds in het Politieblad gesignaleerd door de Amsterdamsche en Hiagsche politie en door den burgemeester van Hillegersberg, nadat hij, die vroeger in //de Kruisberg" was geweest, onlangs uit de gevangenis was ontslagen. Donderdagavond ontmoette in de Raamstraat de rechercheur Balje een persoon, overeenkomende met het signalement, en zonder aarzelen greep hij hem; D. rukte zich los, doch werd op de Raambrug gegrepen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld in zijn kosthuis aan den Zinkweg, waar een koffer in beslag genomen werd, inhoudende eenige costumes, hoeden en petten, blijkbaar dienende voor vermommingen, benevens en zwaar kaliber revolver en een groolen dolk. 1 oen een en ander aan Dollaard vertoond werd, verklaarde hij, dat 't gelukkig voor Balje was, dat hij de revolver niet bij zich had tijdens de arrestatie, daar hij anders geschoten zou hebben. D. wordt verdacht, te Amsterdam een spaar- bankboekje ontvreemd te hebben met 320, waar ^,515 afgenomen was door valsche hand- teekeningen, en te Hillegersberg eenige weken geleden 97,50 ten nadeele van een persoon, met wien hij kennis gemaakt had en tijdelijk samenwoonde, alsmede hier een som gelds en verder dan nog het rijwiel. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Ct. geschreven In 't naburige Heidenschap woont sedert jaren een zonderling man. Eerst leefde hij met zijne moeder samen, doch na haar dood is hij geheel alleen. Geen mensch wordt te woord gestaan dan winkelier en bakker, die hem op bepaalde tijden van het allernoodigste voorzien. Kloppen deze aan, dan overtuigt hij zich op slinksche wijze of ze 't werkelijk zijn. Hierna ontgrendelt hij kamer- en achterdeur (deze zijn van zware grendels voorzien), neemt, zonder een voet buiten te zetten de waren in ontvangst en verdwijnt dadelijk, de deuren zorgvuldig achter zich sluitende. Geen mensch ziet hem ooit buiten alle vuil blijft in de kamer. Het vorige jaar werden hieruit door een arbeider, op last van een buurman, voor wien de zonderling nogal achting had, ruim 20 krui- wagens vuil verwijderd. Een in 't achterhuis staand schaap bleek gestorven en reeds verrot. Toen een familielid eens kwam iuformeeren naar den toestand der moeder, wilde hij dezen, na aan de deur gekomen te zijn, niet binnenlaten. In weerwil hiervan ging de man zich toegang verschaffen en vond de vrouwdood. Toen hij dit aan den zonderling meedeelde, was het antwoord //Dan is ze al drie weken dood, want in geen drie weken wou ze koffle hebben." Bij de lijkschouwing door den geneesheer bleek, dat hij niet overdreven had. Verder kan gemeld worden, dat hij zeer goed bemiddeld is. Twee inbrekers te New-York hebben in de gevangenis van Wayland ingebroken in de meening dat ze een bank voor zich hadden. Ze braken een venster open, klommen naar binnen, en be vonden zich tot hun verbazing in de slaapkamer van een politieagent, die hun een revolver voorhield. Vergissen is menschelijk Sedert Barnum in Belgie is, volgen ver- scheidene stafoflicieren, op bevel des Konings, die instelling, om het beurtelings oprichten en afbreken der tenten van nabij gade te slaan, voor het nagaan van het vervoer, het inspannen van 12 en 14 paarden, geleid door den persoon, zonder zweep. Zoo waren er gisteren een 40tal artillerie-officieren aanwezig, onder leiding van generaal Chapelie, die reeds voor het aanbreken van den dag te Schaarbeek bij Brussel waren en er den heelen dag bleven. lets angstwekkends was dezer dagen te Berlijn in de Wrangelstrasze te zien. Daar woont 3 hoog, een geziu, dat, na hun jongetje van 8 jaar te bed gebracht te hebben, in de meening dat het sliep, uitging. Zoontjelief werd echter weer wakker, werd bang in het duister, waar het overal spoken zag, klom uit het bed, opende het raam en klauterde slechts in een hemdje gekleed naar buiten op den rand, die slechts een handbreed was, en 1J/2 voet beneden het raam ging. Daar werd hij door voorbijgangers opgemerkt. In korten tijd hadden honderden menschen zich in de straat verzameld om dit aaugrijpend schouw- spel in de lucht te volgen en zij iieten kreten van schrik hooren bij elke beweging van den kleine. Het kereltje liep over den rand langs den muur naar het aangrenzende huis en greep daar de watergoot, die tusschen beide huizen doorloopt. Het scheen hier van gedachten over verdere klimoperatie te veranderen, want het ging daar zitten. Plotseling stond het echter weer op en klauterde naar zijn raam terug. Intusschen waren eenige mannen de trappen opgesneld, hadden met een bijl de deur openge- slagen en waren nog juist bijtijds om Jantje naar binnen te halen. Het ventje werd, tot de terug- komst der ouders, bij de buren onder dak gebracht. De brandweer kwam natuurlijk ook ter plaatse, maar behoefde gelukkig niet actief op te treden. Zaterdagavond is te Grimma (Duitschland) een putmaker, Paul Thiele, tengevolge van een aardinstorting 16 M. diep onder den grond be- dolven en hoewel het reddingswerk dag en nacht werd voortgezet, is hij eerst Donderdag te voorschijn gebracht. Hij leefde nog en het eerste dat hij vroeg, of liever bestelde, was een biefstuk De artsen vonden dat echter, met het oog op zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2