Alg om e a a Uieuws* sa Advertentieblad r o o r Zaeuwsch'VUaadsrea. Bekendmaking-. Jaarlijkschs Yoemarkt Engeland en de Z.-A. Repnbliek. No 4139 /aterriao* 19 October 1W01 Maandag den 28 October, aanstaande. (iemengde berichten. 4le Jaar^ang. LAURA'S HUWELIJK ABONNEMENT: Inzending van advertsntien vdor 3 uren op den. dag der uitgave EZEER/STIE BLAD. F til U ll^fCXQN TER \EI7.EVS(HE C0URA1TT. t Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adrertentis wordi d« prjp slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Wit Mad v«-r.ehljn( fflaan.lag., Woen.Jag. en Vrijdagavond, «Hge»on«lerd op reestdagen, bij cle Kir.,.a H. J. VAM OM URDU te Ter Meesen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis van de ingezetencn, dat een onderzoek zal plaata hebben naar de schoorsteenen en andere rook- geleidingen en stookplaatsen van at 28 October 1901 en volgende dagen. Ter Neuzen, 18 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Tusschen de zuidwestelijke grens van Swazieland en de noordoostelijke van Natal zitten nog zooveel Boeren, dat een inval in Natal nog volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort. Daarbij komt, dat ook van den oostelijken kant van den Vrijstraat Boerenkommandos dreigen, waarom Plumer daar- heen is gezonden. Botha's hoofdmacht bevindt zich nog in de bosch- streek van de Pongola en in den omtrek van Slangaspieskop, waar vermoedelijk groote Boeren- voorraden verborgen zijn. Pietretief is den 11 October door de kolone van kolonel Colville bezet; de Boeren waren toen weg, maar waren er blijkbaar nog kort tevoren geweest. Generaal Spens heeft in den nacht van den 11 een poging gedaan om de Boerenmacht, die afge- zonderd lag, ten noordwesten van het Ngomebosch te overrompeleu. Dit is echter mislukt. De Engel- schen zagen de Boeren juist wegtrekken, de wegen waren onbegaanbaar, de paarden spoedig uitgeput, zoodat er geen denken was aan achterhaling. Een telegram uit Malmesbury doet zien, dat het ook in het verre westen van de Kaapkolonie nog allesbehalve rustig is, al geven de Eogelsche berichten den indruk, dat het met den inval in Vrij bewerkt door Amo. 19) Den volgenden morgen stond zij laat ophij was alreeds lang aan zijue bezigheden, toen zij hem voor het ontbijt liet roepen. Hij vond haar zoo bekoorlijk, dat hjj het voorgevalleue van gis- teren vergat. En zij van haar kant scheen inderdaad terwijl eene witte kamerjapon achteloos hare gestalte omhulde, aan het gelaat en de handen bij haar morgentoilet de gootste zorg besteed te hebben. Haar tint was bleek, misschien wel opzettelijk hare oogen waren een weinig donker gerand, en dit verleeude haar een tooverachtige bekoorlijkheid hare lippen waren kleurloozer dan anders, en zij scheen heur haar veronachlzaamd te hebben bij het toiletdat het slechts een kunstmatige wauorde was, verrieden de donkere lokken, die zoo fraai om hare slapen krulden. Klaus nam hare hand en kuste haar op het voorhoofdzij liet beide ongevoelig toe en keek niet naar hem op. »Ik ben dezen morgen aan het overleggen ge weest," zeide zij, met een theelepeltje spelend, „of het niet beter zou zijn, dat wij ons meer bij uwe familie aansloten. Fransje is zoo'n lief kind, ook die tante is zoo'n zacht wezen wij konden dan huislijker leven. Die kunstenaars begrijp je dikwijls niet; eenige jonge vrouwen van onzen kring zijn zeer coquet en voeren een staat, waartegen ik niet op kan je weet wel, hoe eenvoudig ik mij Piquetberg al weer afgeloopen is. Niet oumogelijk hebben de Boeren er paarden en levensmiddelr van daan gehaald. Uit Transvaal zelf is weinig nieuws. Er is verlof gegeven tot hervatting der werkzaamheden aan 60 stampers in de Angelomijn bij Johannes burg. Verder zullen wekelijks 100 uitgewekenen vergunning krijgen om naar Johannesburg terug te keeren. Sedert de kolonne van Hicks veldkornet Hall en vijf andere Boeren bij de Vaal den 7 dezer ge- vangen heeft genomen, is het grootste gedeelte van het kommaDdo, waartoe zij behoorden, ver- dwenen29 Boeren kwamen zich verleden week te Potchefstroom overgeven. Omtrent 350 vijanden zwerven rond in de districten Frankfort en Ventersdorp, maar ten gevolge van het blokhuizenstelsel kunnen zij weinig ander nadeel teweegbrengen dan nu en dan uit schuilhoeken op de Engelsche kolonnes te schieten. De mielies, die door de Boeren in de Elandsvallei gezaaid was, staat goed, en zal binnengehaald kunnen worden. Dezelfde berichtgever weet mee te deelen, dat vele Boeren, die zich onderworpen hebben, ver- radersdiensten vervullen, en aanwijzingen geven omtrent verborgen voorraden enz. Zoo was er op hun aanwijzing te Dwarsvlei een maxim van de Boeren opgegraven. De dagelijksche verlieslijst bevat opgaven over Sandwana-berg 5 Oct. 1 gesneuvelde, Rietvlei, 3 Oct. 1 gewonde, Kemdraai 12 Oct. 1 gewonde, Waterkloof 4 Oct. 1 gewonde, Van Vuuren's drift 8 Oct. 1 gewonde, Jagersfontein, 12 Oct. 1 gewonde. Uit de wekelijksche verlieslijst blijkt, dat van 8—14 dezer aan Engelsche zijde gesneuveld zijn 51, overleden aan ziekte of bij ongeluk omge- komen 43, gewond 142, vermist 8 man. Te Southampton is aangekomen de //Manhattan" met 17 officieren en 410 man aan boord, die uit Zuid-Afrika terugkwamen. De //Bavarian" bracht 27 officieren en 512 man mee. Er waren nog al zieken aan boord van beide schepen en ook een aantal ongeschikt bevonden yeomen. Verder bracht de //Manhattan," de drie Basoeto-ponies mee, die de Zondagsschoolkinderen te Kaapstad aan den Britschen kroonprins vereerd hadden bij zijn bezoek. De rechtbank te Maastricht heeft een jonge moeder, die haar kind beneden de 7 jaren had aan het tooneel kleedde. En die officieren je bebt geheel gelijk, zij slaan een toon aan, die niet altijd past. Mij is alles goed, hoe je het ook wilt regelen." Haar toon was in het begin eenigszins klagend. maar ver(B£lerde ten slotte in dien van misnoegdheid. z/Ik zal toch vandaag hierover eens gaan kijken. Ik had gisteren werkelijk medelijdeu met den ouden heerwij gebruikten den landauer en hij moest zich met een huurrijtuig behelpen. Ik wil daarover onze verontschuldiging aanbieden ik gevoel er werkelijk behoefte aan, mij bij hen aan te sluiten." Klaus gelaat betrok. Het kwam hem voor, dat er een weinigje spotternij in hare woorden stak. z/Ik weet, wat ik kan verantwoorden. Een nader verkeer zou jou evenals mij op den duur niet bevallen." Hij herinnerde zich, dat de enkele keeren waarbij hij tegenwoordig was als zij een bezoek bracht, zijn vader altijd een schrik op het lijf kreeg en haar een pijnlijke terughouding toonde, welke zijue zuster door haar vroolijk gesprek vergeefs poogde te verdrijven. Hij vermoedde, dat men kwaad van zijne vrouw gesproken had en dat de oude man daaraan geloof sloeg. Zijn vader was hem en zijne planuen reeds lang in den weg, evenals de geheele familie, voor welke hij alle lasten van de handels- zaak moest dragen. z/Laten wij intusschen alles zooals het is. Ik heb een onderhoud met mijn eerste-boekhouder gehad, die zich ergert omdat ik hem zooveel werk heb afgenomen wat ik zelf wil doen. Ik vermoed, dat hij mijn vader onder de hand veel meedeelt wat de oude man niet noodig heeft te weten, daar verlaten, met het oogmerk om er zich van te mtdoen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In den Prins Alexanderpolder onder Nieuw Terbrugge is, ten nadeele van den rijkstelephoon- dienst, van de telephoonpalen afgesneden 250 meter intercommunale telephoondraad, dienendejvoor het verkeer tusschen Rotterdam en Amsterdam. De daders zijn onbekend. Te Uden in de provincie Noord-Brabant kwam na een lange diseussie over de door Barnum en BaiJey ten aanschouwe gegeven wedrennen, ook het moeilijke en kunstige ter sprake van de ruiters, die staande met onder elken voet een paard, deze beestjes in woesten galop in toom wisten te houden en te besturen. Een der aanwezigen, Verbrukx genaamd, be- twistte het gevaarvolle van zoodanigen rit, tenminste hij nam aan hetzelfde op een tweetal ongedresseerde paarden te leveren. Een wedden- schap werd gemaakt en daarbij bepaald, dat Verbrukx ongeveer een uur afstands op deze wijze zou afleggen. En werkelijk heeft de persoon de roekelooze weddenschap glansrijk gewonnen. Met geen enkel oogenblik falende zekerheid is hij in duizeling- wekkende vaart over den weg gevlogen, ver achter zich latende al wat in rijtuigen, op rijwielen of andere wijze poogde den waaghals bij te houden. Onder laid bravo werd de heer Verbrukx eenige oogenblikken later op den eindstreep door degenen die volgden begroet, terwijl het volk den koenen ruiter met bloemen begiftigde. Donderdagnacht is een brutale inbraak gepleegd in de boerderij van mej. wed. G. v. d. P., te Haarlemmerliede. Een bedrag van f 1800 aan geld en vele gouden en zilveren sieraden zijn gestolen. De hoeve werd door drie honden bewaakt. In verband met het verdwijnen van den kellner Van der Kamp, uit Delft, deelt de oom- missaris van polttie der 2e afd. te 's Gravenhage mede, dat, als gevolg van zijne oproeping een persoon is komen verklaren, dat hij de beide aan- gehouder. koetsiers Schildknecht en Haneveld, in den ochtend van Woensdag 9 dezer, te half zeven, met hun rijtuig heeft zien rijden op den Ouden Scheveningschen Weg in de richting van Scheve- ningen. Een tweede persoon heeft verklaard dat hij dienzelfden ochtend, op een uur dat niet met juistheid is kunnen worden geconstateerd, doch in ieder geval in den vroegen ochtend, de beide koetsiers die hij zeer goed kent, heeft gezien weder alles hem dadelijk opwindl en hij mijne onderne- mingen dikwijls voor waaghalzerij houdt. Ik heb nu eeumaal de verantwoording en wil ze alleen dragen ik duld geen inmenging. Wat overigens Fellen- thin betreft, houd hem wat meer op een afstand ik bedoei daarmee om alien lasterpraat te voor- komen." Hij begon nu over andere dingen te spreken en verliet haar met een hartelijken groet, doch zoo verstrooid, dat Laura, die hem reeds zorg- vuldig bestudeerd had, wist, waar zij aan toe was. Zij liet hem gaan en schelde daarop den nieuwen bediende. //Jean," zeide zij tot hem, wik heb je gister- avond in het oog gehouden. Mijn man scheen niet zeer tevreden te zijn. Vergeet niet, dat hij een handelsman is. Je bent gewoon in hooge kunstenaarskringen om te gaan evenals iktoon hier altijd zekere zuinigheid in het belang van je heer, daar win je mijn man mee, want hier wordt altijd gerekend en boek gehouden, en ik zal me daaraan ook moecen gewennen. Ik zal je je instructie gevendaarin staat op de eerste plaatswin het vertrouwen van mijn man Jean, een man van over de dertig jaar, stond voor haar met een gezicht alsof hij geen tien kon tellen. Zij moest om hem lachen. z/Ik ben reeds op de hoogte, mevrouw," lachte hij sluw, toen zij ophield met spreken. /,Hoe is het met het huis hierover De meiden hebben mij reeds verteld z/Je moet met het dienstpersoneel van den ouden heer kennis zien te maken en mij alles meedeelen wat er aan de overzijde gesproken wordt." //Goed Jean boog en ging op haar wenk met hun rijtnig komende uit de Duinstraat te Scheveningen, en richting nemende naar's Graven hage. Dit alles doet vermoeden, dat de koetsiers met dat rjjtuig zijn geweest in de duinen, gelegen achter de Duinstraat tusschen het Verversching- kanaal en de Kranenburgerstraat. Als een gevolg van den persoonlijken dienst- plicht werd dezer dagen te Leiden het brood, zoogenaamd ffcommiesje," dat dagelijks bij de gehuwde mindere militairen moet worden gebracht, per rijtnig thuisbezorgd, daartoe door den met de bezorging belasten soldaat expres gehuurd. Omtrent zekere arrestatie te Amsterdam deelt het H.blad onder het opschriftEen //fort Ghabrol" het volgende mede Dinsdag deelden wij reeds mede, dat Van Stelten, wonende in de Bloemstraat, verdacht van inbraak, door de politie zou worden gearresteerd, doch dat hij zich in zijn woning opgesloten had en de politie-beambten dreigde met een bijl, om het binnentreden te beletten. De verdachte heeft zich daarna in zijne woning, de derde achterverdieping van perceel 97, met zijn vrouw ingesloten en in staat van verdediging gesteld. De kinderen zijn elders in veiligheid gebracht. Natuurlijk trekt dit feit ontzettend de aandacht van buren en nieuwsgierigen, die in zoo grooten getale toestroomen, dat de passage in deze drukke buurt ook voer voertnigen is gestremd. Voor de deur, den hoofdtoegang tot het //fort," agenten van de stedelijke en rijkspolitie en recher- cheurs, wachtende dat zij van den officier van justitie vergunning zullen krijgen een inval te doen. Aan de overzijde en naast het belegerde huis is geen raampje onbezet en enkele practische tappers in de bnnrt staan plaatsen af aan hunne goede klanten, die willen zien wat komen moet. Zeer lastig is dit zaakje echter voor de be- woonster van het huis, die een strijkinrichting heeft en nu haar klanten niet zoo goed kan bedienen. Ook voor de omwonende winkeliers is deze ongekende drukte erg schadelijk. Namiddag Terwijl de honderden zich voor perceel 97 bleven verdringen, werd te ongeveer 1 uur de witte vlag geheschen uit het fort. De beambten die daarop recht hadden, gingen binnen en te ongeveer halftwee ging Van Stelten, begeleid door eene vrij sterke politiemacht, naar heeu. //Van avond ben ik met alles op de hoogte riep hij nog terug. ,tEen vertrouwde moet ik hebben Men houd hierover niet van mijik bemerkte dat bij onze ontmoeting van gisteren." Laura leunde achterover in haar stoel, den arm op de ontbijt-tafel leggende. //Klaus staat met hen niet op goeden voet; hij wenscht geen toenadering en ik ben voor hen een vreemde, al wil ik dat nog zoo gaarne veranderen. Ik voel, helaas dat ik hier in mijn eigen huis nooit op mijn gemak zal kunnen komen." Een lichte plooi vertoonde zich tusschen hare scherp geteekende wenkbrauwen onrustig bewoog zich haar voet op het voeteubankje. z/De verveling, mijn grootste vijandin mag geen macht over mij krijgen, en toch is het moeilijk, na zulk een onrustig kunstenaarsleven de rol van huismoeder te spelen. Klaus is geen echtgenoot die zijne vrouw eenige verstrooiing verschaft, en die welke ik hem bezorg hevalt hem nietwanneer alles in vroolijkheid en spanning is, dan lijkt hij van hout te zijn en hij beziet alles van de schaduwzijde. Hoe zal het van den winter worden, wanneer Zij stond op, ging voor den spiegel staan en was ontevreden over haar uiterlijk, ging in de aangrenzende kamer aan de piano zitten, sprong na eenige akkoorden weer op, en ging naar haar lievelingsvertrek, Hare toiletkamer, waaraan ook weer het voornaamste ontbrak, en wel een kame- nier. Ook die moest Klaus haar toestaan, wilde in huis alles in orde zijn. Hij ontzegde haar nooit iets, als zij hem vriendelijk vroeghare vroegere garderobiere wachtte slechts op een wenk om hij haar in dienst te tredeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1