A lg e m e e a Uieuws* ea Advertentieblad 2eeuwsch-?laaaderea, No. 4138. Donderdag 17 October 1901. 41e Jaargang. 7 0 0 r Burgerlijksn Stand. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. aDVERTENTXEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /'0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsroiinte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De gevangenneming van den wakkeren Scheepers moge aan de Engelschen eenige voldoening geven een wapenfeit kan het moeilijk genoemd worden. Hij was doodelijk ziek door een ingewandsaan- doeDing en toen hij den 11 October te Kopjes- kraal gevangen werd genomen, terwijl zijn kom- mando oDtsnapte, had hij dadelijk geneeskundige hulp noodig. Den volgenden dag werd hij in een ambulance, begeleid door een dokter, naar Bloedrivierstation vervoerd en van daar in een eerste-klas waggon per spoor naar Matjesfontein. De Engelschen zorgen dus goed voor hem. Wat zullen ze met hem doen als hij 't leven be- houdt? 't Heeft er iets van of zijn zondenregister al wordt opgemaakt. Althans nu meldt een tele gram uit Oudtshoorn, dat Scheepers den 26 Sep tember twee kleurlingen heeft gepakt, die uitge- zonden waren om de stelling van de Boeren te Kruisrivier uit te vinden. De kommandant deed hen een verhoor ondergaan en daarna liet hij de kafl'ers uit een paar strootjes trekken. Die het kortste eind trok, kreeg dadelijk den kogelde ander werd met een brief naar't dichtst bij zijnde Britsche kamp gezonden. Zal men dit als reden tegen Scheepers aan- nemen om hem te veroordeelen of te verbannen? De //Daily News" herinnert aan wat Frederic Harrison op gezag van den rechtsgeleerde Dicey, te Cherry, heeft verklaard, namelijk, dat de meeste terechtstellingen in de Kaapkolonie onwettig waren, evenals alle verbanningen. Kitchener stoort zich echter niet aan de juristen in Engeland. Na Lotter is zijn kommandant Schoeman gefusilleerd en het vonnis waarbij zijn luitenant, Woolfaardt is ter dood vcroordeeld, is bevestigd. Botha's macht is ontkomen. Waar hij nu zit weten de berichtgevers natuurlijk niet precies. Onder drie kommandanten is zijn legermacht naar FFTJILLETON. Vrij bewerkt door Amo. Ongelukkig moesten het juist officieren zijn, die zich bij hem indrongen. Laura had tegenover hen evenals in het begin de grootste terughouding geioond sedert hij van de reis terug was, ging er echter bijna geen dag om, waarop deze vrienden van wie men er velen in de badplaatsen ontmoet had, niet hunne bezoeken gebracht of huune kaartjes afgegeven hadden. En Laura had ook den toegang vrijer gemaakt; zij ontving bezoeken terwijl hij in de fabriek was, de kring waarin zij omgingen werd grooter. Hij werd gedwongen op grooten voet te leven en de vele bezoekers gastvrij teontvangeD. Laura ontwierpde uitnoodigingslijsten en maakte die telkens grooter het aantal intiemen groeide aan en Laura verdeelde den dag reeds in toilet en ontvanguren, terwijl zijn tijd door de zaken meer en meer in beslag genomen werd. Gisteravond nu was de uitgelatenheid hem wat al te erg geweest. Het kleine gezelschap, zooals Laura het noemde, had uit kunstenaars en kunstenaresseu bestaan, waaronder eenige jonge eclitparen en eenige jonge officieren, en daaronder ook luitenant Von Fellenthin. Men had muziek gemaakt, gedanst en den champagne rijkelijk aangesproken. Laura had daar ook goed van meegedronkeD, en daardoor werd zij zoo meegesleept, zoo ver, dat hij haar bij iets verraste, wat hem het bloed naar de wangen joeg. Terwijl men in het slechts matig groote salon het Luneburgsche getrokken, ten zuiden van de WakkerstroomPiet Retief. De koinmandos uit Ermelo en Carolina zijn in zuidelijke richting gezonden om den Elandsberg en Schurosberg te bewaken en nieuwen leeftocht te verzamelen. De rest is verstrooid tusschen Vrijheid en de grens van Zoeloeland. Hans Botha zou in het district Standerton 40 Boeren verzameld hebben om Louis Botha te hulp te komen. Uit Gontihoek wordt gemeld, dat de Boeren zoo goed als ingesloten zijn aan drie kanten. Waar dit precies is en welke Boeren zijn ingesloten, wordt niet gemeld, maar daar het telegram toe- geeft, dat de Boeren vermoedelijk in kleine troepjes door het kordon zullen heenbreken, zullen we ons er maar niet te ongerust over maken. Bij Komatie, aan de grens tusschen Transvaal en Portugeesch gebied, schijut weer gevochten te zijn. Uit Louren$oMarquez is te Lissabou bericht ontvangen dat de Boeren, in den avond van 8 October, 6 goederentreinen op een paar mijlen van de Portugeesche grens hebben verbrand en den volgenden avond Portugeesch gebied trach- ten binnen te trekken. De Engelsche troepen werden verrast tusschen Ressanuo Garcia en Komatiepoort en er volgde een hevig gevecht. De verliezen zijn onbekend, maar moeten aan Engelschen kant zwaar zijn ge weest. De Boeren trokken, al vechtende af. Verscheidene Engelsche soldaten zijn gedurende het gevecht ontsnapt en de grens overgeloopen 2 werden gevangen genomen door de Portugeesche overheid en naar Lourenfo-Marquez gebracht. De Portugeezen hebben hun posten langs de grens versterkt. Het is niet te verwonderen dat men in Engeland alle zeilen bijzet om de troepenmacht in Zuid- Afrika 1e vermeerderen. Te Aldershot is bevel ontvangen zoo sterk mogelijke aanvullingen gereed te maken voor het 5* en het 9e lansiers en deze den 80 dezer in te schepen voor Zuid-Afrika. Het 20° huzaren, te Mhow in Britsch-Indie gestationeerd, heeft bevel gekregen onmiddellijk naar Bombay te gaan en zich voor Zuid-Afrika in te schepen. Met de laatst uit Aldershot ontvangen versterking telt het regiment nu meer dan 800 maD. danste, zocht hij haar en zag toen, hoe Fellenthin na een wilden rondedans haar losliet en hare beide handen aan zijne lippen bracht. Zij wrong zich los, deigde hem lachend met den opgeheven waaier, en zette den dans voort met een anderen heer, bewonderd door de toekijkende gasten. Klaus danste niethij had er nooit genoegen in gevonden en kende dus dieu hartstocht van zijne vrouw niet uit ervaring. Intusschen vond hij dien begrijpelijk maar dat tooneel met luitenant Von Fellenthin kwam hem toch onvergeeflijk voor. Deze man was een van de grootste losbollen van het garnizoen, en Laura trok hem, onvoorzichtig genoeg voor. Kiaus toonde hem zekere koelheid, maar Fellenthin nam daar geen notitie van hij bewees hem zelfs de eer, hem als een intiem vriend te behandelen, hem, een handelsman Hij gedroeg zich somwijlen als een bevoorrechte vriend en trof voor Klaus rege- lingen en beschikkingen, waar deze weinig onder- vinding of kennis der etiquette aan den dag legde. Tot zijn schrik bemerkte hij hoe ianger hoe meer in Laura een hartstochtelijke natuur waarvan hij op het tooneel niets bemerkt had en waaraan zij nu den vrijen teugel vierde. Het was hem onbegrijpelijk, dat dit in haar vereeuigd kon zijn met de teederheid die zij hem in haar huiselijk leven betoonde. En dat alles reeds in de eerste maanden van hun huwelijk Welke een toekomst Het was nacht toen hij op het balkongingom tot kalmte te komen en het gloeiende voorhoofd wat te laten afkoelen Morgen zou hij bedaard met haar spreken en haar terechtwijzeu. Daarop keerde hij naar het gezelschap terug. Maar hij kon niet zoo lang zwijgen. Toen de gasten in de vroolijkste luim weggegaan waren, Laura een witte nachtjappon had aaugetrokken en, om weer wat op haar getnak te komen, met losge- TER NEUZEN, 16 October 1901. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamitenze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eeudrachtpolder, de heer J. Viuke te Ter Neuzen. Bij Eon. besluit is aan C. Scheele, slnisknecht te Ter Neuzen, een pensioen toegekend van 340. 6 Het voorbereidend militair onderricht, dat heden aanvangt, wordt, onder algemeene leiding van den kapitein P. J. Geill te Middelburg, gegeven in de volgende gemeenten van Zeeuwsch- laanderen, waar de daarbij vermelde eerste of tweede luitenants met het onderricht belast zijn Ter Neuzen H. Koster, IJzendijke L. F. Geill, Breskens en Groede D. van Dijk, Oostburg en Cadzand G. U. Viirtheim, Hoofdplaat en Biervliet J. D. C. Berkhout. Nieuwe leerlingen kunnen nog tot de 2° oefe- ningsweek in October worden aangenomen, waarvoor zij zich moeten wenden tot den met de leiding belasten officier. Men schrijft uit Philippine aan de VI. C. Toen de vrede gesloten werd in 1839 tusschen Belgie en ons land, werd o. a. ook overeenge- komen dat de visschers van beide natien gelijke rechten zouden hebben op de Wester-Schelde. Later in 43 werd toen nader bepaald, dat in den Brakman slechts in de haven van Philippine mosselen mochten gelost worden. Deze laatste bepaling is voor den Belgischen visschers van Bouchaute steeds een steen des aanstoots geweest. Voor hen toch zou het ge- makkelijker en voordeeliger geweest zijn te mogen lossen in de zoogenaainde Bonchautsche haven. Jaren lang werd ook oogluikend toegelaten dat zij daar losten totdat de Nederlandsche visschers hiervan nadeel ondervonden. Op eene klacht van de Nederlandsche visschers werd toen strenger de hand gehouden aan de bepaling van 1848. loen beproefden de Belgen, geholpen door hun regeering, wijziging van het tractaat op dit punt te verkrijgen. Maar ook dit hielp niet. Sedert zijn weer eenige jaren verloopen en nu hebben zij opnieuw aan de Nederlandsche regeering verzocht hun mossels te mogen lossen in de Bonchautsche haven. Het is zeker niet twijfelachtig of de regeering zal ook nu weer afwijzend op het verzoek be- maakt haar, in hare slaapkamer zat, kwam hij bij haar. Zij was zoo mooi. Hare wangen waren nog rood gekleurd en het bloed bruiste nog door hare aderen uit hare oogen, die wat vermoeid stonden, lichtte een vurige glans, hare lippen schenen te dorsten. Achteloos lag zij in een stoel, de armen op de borst gekruist. Zij scheen verstrooid en bemerkte haar echtgenoot niet, die een poosje op den drempel stond en intusschen al zijne boosheid vergat. i/<Jij riep zij opkijkend en de kleine voetjes op het tapijt terugtrekkend. //Het heeft van avond lang geduurd zij waren alien zoo vroolijk maar jij in het laatst niet meer Zij stak hem haar mooi gevormden arm toe, waarop hij haar de hand drukte. Deze aanblik verdreef zijn wrevel. #Mag ik opeuhartig spreken Luitenant Fellen thin beviel mij heden niet. Hij veroorlooft zich bij ons een vertrouwelijkheid Zij lachte melaucholiek, streek toen het glan- zende haar van heur voorhoofd en keek voor zich, als poogde zij de bedoeling zijner woorden te be- grijpen. //Je meent natuurlijk tegenover mij, Klaus, en je kunt wellicht gelijk hebben. Hij verklaarde zich reeds na mijn eerste optreden in den scheuw- burg tot mijn beschermer, die ieder op de pi stool wilde uitdagen die mij niet goddelijk mooi vond, en deed dat op zoo'n origiueele ridderlijke wijze, dat ik hem wel moest laten begaan. Je ziet, dat hij wel wat overdrijft. Hij overdekte mij bij ieder optreden met bloemen, men kende zijn dweperij algemeen en zijue kameraden maakten zich vroolijk over hemmaar hij is iemand, die meent zich alles te mogen veroorloven, en hij doet dit op zoo u manier, dat men niet boos op hem kan zijn. schikken. Het hemd is toch nader dan de rok. En door openstelling van een Bouchautsche haven zonden slechts eenige Belgische visschers gebaat worden en nog wel ten koste van eigen ingezetenen. Op den duur zal bovendien de Bouchautsche haven toch onbruikbaar worden door de gedurige verzanding van den Brakman. De Belgische visschers, die nn nog op de Bouchautsche haven wonen, zullen dan het voor- beeld moeten volgen van zoovele anderen, die zich in den loop der jaren te Philippine gevestigd hebben, welke plaats door den aanleg van een kanaal als visschersplaats kan blijven voortbestaan. Axel, 15 Oct. Zondagavond j.l. kwamen op den weg nabij Axel, vier fietsrijders, waarvan twee licht op hadden, twee andere fietsers tegen, van welke echter de achterste maar alleen licht voerde. Onverwachts werd laatstgenoemde rijder, door een der vier voormelde fietsers, welke geen licht voerde, aangereden met het gevolg, dat beiden met kracht tegen den grond werden geslingerd en waarbij een van hen zich ernstig bezeerde. Diens rijwiel was zoodanig beschadigd, dat dit niet meer kon worden bereden, terwijl de lantaarn vernield was. Zijn collega-fietsrijder stond op, stapte klaarblijkelijk ongedeerd op zijn fiets en zette snel zijn tocht voort naar hier terwijl hij geen woord sprak. Hij bekommerde zich geen- zins om hetgeen den ander kon zijn overkomen. Nu het plicht is met licht op te rijden in het donker, wat ten overvloede alweer blijkt zeer nood- zakelijk te zijn, zullen eerst wat processen-verbaal moeten worden opgemaakt, om vele berijders te doen gevoelen, dat deze bepaling van licht voeren ernst is. IJzendijke, 14 Oct. Gelijk thans door de directie der IJzendijksche stoomtram de stopplaatsen in de kom dezer gemeente zijn geregeld, zou bepaald belachelijk zijn te noemen wanneer het publiek er niet het ongerief van ondervond. Sedert 10 jaren, tot Juni 1901, was het tram- station in de Zuidstraat, doch vanaf Juni is het station overgebracht in de Landpoortstraat, op een punt waar de tramlijn een groote bocht maakt, zoodat, wanneer de trein uit eenige wagens beladen met suikerbieten bestaat, voor het station niet kan worden gestopt, daar de kracht van de machine anders te kort schiet om door de bocht te komen. Zoo ziet men dagelijks de tram voorbij het station tot in de Zuidstraat rijden en eerst 300 it 400 meter van het station stilhouden om Hij was mij zeer nuttig tegenover den nijd van mijne kunstzustersgeloof mij, zulk een beschermer is bij het tooneel veel waard Zij zei dit op zulk een onschuldigen toon, dat Klaus geheel ontwapend werd. Wellicht gebeurde dit ook met berekening, daar zij een enkelen slinkschen blik op hem wierp. Klaus trok een tabouret bij en nam hare hand van haar schoot. vDat begrijp ik, hartjeMaar je zult toch wel inzien, dat //Ik begrijp je Maar denk ook eens aan mijne ijdelheid of heter aan mijne dankbaarheid, die mij niet veroorlooft, zoo snelMen heeft ook mij zelfs als echtgenoote trachten te belasteren zooals altijd gebeurtmaar hij was het, die mij verdedigde en mijne benijders tot zwijgen bracht." Haar gelaat verried eenig verdriet. Klaus zag dit. z/Genoeg dnsWij verstaan elkaar Hij drukte hare hand en kuste die. „Je bent ver- standig en belooft mij hem terug te wijzen binnen de perken, welke mijne eer en die van mijn huis aan ieder stellen." Laura sloot een oogenblik de oogener vloog een schaduw over haar voorhoofd. Toen beant- woordde zij den druk zijner hand. z/Je hebt gelijk. Genoeg! Het is al laat,laat ons gaan slapen. Jullie wannen zijt toch merkwaardig," zeide zij bij het uitkleeden. //Jonge vronwen het hof maken, dat moet jullie; maar jetreft het je eigen vrouw, dan denk jullie er heel anders over Klaus zweeg. Hij overdacht, in hoeverre hjj iaar gelijk kon geven. Wordt vervolgd). TER SEEZEm'HE COURAST. O.t fcl,d verachijnt Maanda,-. Woeneda',". en V,lJd»ga^nd, ,l««e«onde,d op Fee,td.geat bij de P. J. VAW n» UWB, t. T„ M,,. Burgemeester en Wethoudevs van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 10 October 1901 tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd herbenoemd de beer H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. Ter Nenzen, 14 October 1901. Burgemeester en Wethonders voernoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1