A1 g e m e e n Nieuws* en Admtentieblad 2eeuwscb-7Uanderen, 7 0 0 r Engeland en de Z.-A, Republiek. No. 4137. Dinsdag 15 October 1901. 41e Jaargang. Uitvoer van rnndvee naar Belgie. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82 J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40, Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Er schijnen in het Engelsche ministerie twee opvattingen te bestaan en verdedigd te worden. De eeue is bijvoorbeeld die van den kanselier der scbatkist, Hicks Beach. Hij houdt vast aan de illusie, dat de oorlog uit is. Waarom dan een Krijgswet in Kaapstad Wei, dat is eenvoudig om te zorgen, dat er geen proviand en inunitie door de Boeren en de rebellen gesmokkeld wordt F FUILLBTON Vrij bewerkt door Amo. 17) In de nainiddag, toen de zon niet meer zoo hevig brandde, deden zij buu rijtoer. Schimmel- pfennig en Robert reden, toen zij de Leipzigerpoort achter zich hadden, aan weerszijden van het rijtuig. Briukman was wel niet spraakzaam, maar toch in een vroolijke luiin. De wandelwegen waren vol waudelaars, in de Diergaardestraat was bet een wedreu van equipages en huurrijtuigen. De beide jonge ruiters reden daarom achter bet rijtuig en wierpen de meisjes verliefde blikken toe. //Zeg, daar komt je kameraad Fellenthin Schimmelpfennig wees op een aankomeude equi page, waarop de genoetnde, van twee andere offi- cieren afscbeid nemend, juist aanreed. //En als ik mij niet vergis, rijdt daar uw broeder met de Trakheuers, die hij door bemiddeling van Fellen thin van den plotseling verarmden graaf Spo- neck heeft gekocbtHeeft hij verstand van paarden ffNeen. Gij ziet, dat hij niet eens voornaam in het rijtuig kan zitten. Papa, Klaus komt zoo aanstoods voorbij riep Robert. Beiden salueerden luiteuant Fellenthin, een man van ongeveer dertig jaar, met donkere oogen hij nam slechts vluchtig notitie van hen. Verrast wierpen de in de beide rijtuigen geze- tenen elkaar hunne groeten toe, zoo snel als het door de Kaapsche havens. Daarom is het ook niet noodig, om nieuwe oorlogskredieten toe te staan, en daarom behoefde er geen herfstzitting van het Parlement gehouden te worden. Dat klinkt nu wel heel aardig, maar de tweede opvatting, die van den minister van Oorlog, strijdt daarmee volkomen. Deze toch wil ook geen Parlementszitting, maar om deze reden, dat er genoeg troepen in Afrika zijn en omdat voort- durend de gevraagde versterkingen zullen worden gezonden. 'tis dan ook te Aldershot en in andere militaire centra van Engeland buiteugewoon druk, alsof de oorlog pas begonnen is. Aan 74 kanon- niers en stukrijders van de Kon. veld- en van de rijdende artillerie is bevel gegeven, zich tegen de volgende week voor vertrek naar Zuid-Afrika gereed te honden. Detachementen van afwisselende grootte worden schier dagelijks ingescheept of voor inscheping gereed gehouden. Het eerste bataljon van de garde-grenadiers zal voor het eind des jaars naar Zuid-Afrika worden gezonden, om het 3" bataljon af te lossen, dat daar reeds sedert November 1899 vertoeft. Volgens Brodrick had Kitchener slechts eens om versterking gevraagd, en wel in December 1900, toen de Wet de Kaapkolonie was ingevallen. Toen vroeg hij aanvulling van de yeomanry, die van 10,000 tot 6000 geslonken waren, en hij wilde 5000 versche kolonialen. Engeland zond toen binnen 6 weken 4800 man cavalerie ef bereden infanterie, en het begon de aanwerving en oefening van 16,000 yeomen. Gedurende het eerste half jaar van 1901 werden 61,000 man versche troepen naar Zuid-Afrika overgebracht. Dat de yeomen zoo slecht geoefend waren, kwam, volgens Brodrick, juist daardoor, dat men door de berichten van September tot November in de meeuing was gebracht, dat er geen versche troepen meer noodig zouden zijn. Anders was men eerder met de oefening begonnen. De oorlog, die, volgens den eenen minister uit is, zal volgens den ander met vernieuwde kracht worden voortgezet. Dit laatste schijnt wel de waarheid te zullen worden. Botha is nu, naar het //Central News" uit Durban meldt, in vollen aftocht, en de Engelsche troepen zitten hem vlak op de hielen. Van in- sluiten is dus geen sprake meer. Brace Hamilton was verscheiden malen met vluchtende Boeren in gevecht geweest. In van Reenen's pas, dat is in de Drakensbergen, worden tusschen Natal en den Vrijstaat een groot aantal blokhuizen gebouwd. oogenblik dat toeliet, en niet zouder zekeren te- genzin, want het stuitte Fransje en Robert tegen de borst, dat hun vader in een huurrijtuig moest rijden, terwijl Klaus den landauer reeds als zijn eigeudom beschouwde. Laura keerde zich nog eens om, om te groeten, maar dat verdreef de onbe- haaglijke aandoening niet. Klaus zelf had met zijn gewone flegma gegroet en zijn vader slechts den verschnldigden eerbied betoond. Het werd den ouden man bij deze gelegenheid wee om het hart, want sedert de jonge vrouw er was, gevoelde hij eerst recht, hoe Klaus vervreeinde, ofschoon Laura de vriendelijkheid zelf tegen hem was. Hij hoorde ook niets meer van de zakenhij was daarin een nul geworden. Wanneer hij zich naar het kantoor begaf, ondervond hij een goede be- jegening. Klaus was echter nog niet aanwezig of vlijtig bezig, en sprak hij met den eerste-boek- houder, dan vertelde deze hem van allerhande zaken, waarvan hij, als patroon, niets wist. Hij was overbodig geworden en waagde het niet meer, betreffende de zaken besliste beveleu te geven. Fransje wisselde na deze ontmoeting slechts een blik met haar broeder, die door het voorbijsnellen van equipages en ruiters een oog op zijn paard moest houden. Niettegenstaande dit wisten de beide jonge mannen, toen men in den tuin van een voornaam restaurant stilhield, alien in een vroolijke stemming te brengen. Schimmelpfennig met zijne onver- stoorbare vroolijkheid was dien dag geheel betooverd door Fransje, en Robert maakte de bevallige Alline met haar zwarte oogen en glanzend bruin haar het hof. Laat in den avond, toen hij alleen was, zat de r.T*t gevecht van Zondag ten oosten vau Vrijheid met de strijdmacht van Botha, welke op 2000 man geschat wordt, duurde den geheelen dag. Ten slotte ontruimden de Boeren hun stellingen en trokken terug in noordwaartsche richting naar Baviaanrivier. Den 4n dezer is een eskadron van het 2e regi ment Kitchener's verkenners, onder bevel van kolonel Wilson, in gevecht geweest bij de Rhenoster, tusschen Heilbron en Kroonstad. De Boeren telden 500 man. en stonden onder de komman- danten Boshof, Talgaard, Venter Meijer en Went. Het was een verwoede strijd 13 Engelsche soldaten zijn krijgsgevangen gemaakt. Het gros van Wilson's koloue was niet talrijk genoeg om de stelling der Boeren te vermeesteren en trachtte ze links om te trekken. De strijd werd tot het ondergaan der zon voortgezet. Kolonel Wilson zag 7 gesneuvelde Boeren en 14 dooden of ge- wonden werden nog door de Boeren weggedragen. Uit het bericht blijkt verder, dat Wilson een konvooi bij zich had. Wat daarvan werd, staat er niet bij. Uit de verliezenlijst blijkt, dat de aanval van de Boeren op Waterval, ten noorden van Pretoria, 6 October, de Engelschen te staan is gekomen op I luitenant en 2 man gesneuveld en 4 man gewond. In het district Somerset-Oost is den 5en 1 luite nant gesneuveld en zijn 4 man gewond. Den jen jjjj Wonderkop 2 man gesneuveld bij Fouries- berg, 7 Oct., kapitein Erskine gesneuveld. Een telegram van Middelburg meldt, dat Lotter ter dood is veroordeeld en ook reeds is terecht- gesteld. Wat hij meer gedaan heeft dan voor zijn vaderland te vechten, weten we niet. De Engelschen mogen dat verantwoorden. Maar zijn dood zal den achterblijvenden het tegendeel van ontmoedigen. In een paar districten van de oostelijke pro- vincies Temboeland en Oost-Grikwaland heeft de gouverneur der Kaapkolonie een proclamatie uit- gevaardigd die op een soort vau krijgswet neerkomt, maar een krijgswet, die door de burgerlijke overheid zal worden uitgevoerd. Te Barkley-West is een Boer veroordeeld tot den strop, 't geen veranderd is in 10 jaren dwangarbeid te Jacobsdal is er een tot deportatie en te Vrij burg een tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Twee jonge Boeren, die zich voor de tweede maal hadden aangesloten bij de Boeren, zijn Zater- dag opgehangen te Worcester. Een Boer, die handelsraad in zijne kamer aan het open venster en hoorde de zilverheldere stem van Laura, die door de stille avondlucht van de overzij weerklonk. Ook Frausje zat met tante Polda nog laat op het balkon en zag aan de overzij de schaduwen langs de jaloezieen van de open vensters voorbijzweven. Beiden zochten eindelijk hare legersteden op. Fransje leunde, zonder licht aan te steken, nog in haar venster, dat door een hoogen ahornboom tegen het helle maanlicht beschut werd, om naar het gezang en het geruisch der stemmen te luis- teren, dat van den overkant door de open vensters klonk. Plotseling bemerkte zij een mannelijke gestalte, die aan de overzij op het ijzeren balkon kwam, met de hand over een in den maneschijn bijna spookachtig bleek gelaat streek, en toen met gekruiste armen in de lucht keek. //Klaus riep zij bijna verschrikt en uit het raam terugwijkend. //Wat ziet hij erakeliguit! Daarbinnen in zijne woning schijnt alles zoo vroolijk te zijn, en hij.... Neen, hij is niet gelukkigMaar zou een man als hij in staat zijn zich ongelukkig te voelen Zij sloot zacht het venster en liet het rolgor- dijn omlaag. Lang nog nadat zij naar bed ge- gaan was, stond het bleeke gelaat haars broeders haar voor de oogen. Er waren wel twee uren na middernacht verstreken, toen zij in de stillen nacht stemmen en het gekletter van sabels op het trottoir voor de woning van Klaus hoorde. YL Klaus had een avond en een halven nacht van de zwaarste beproeving doorleefd. Hij beminde zijne vrouw nog zooals hij haar voor meer dan 7 dagen levensmiddelen in huis had, is tot 100 pond boete veroordeeld. Al deze maatregelen geven niet den indruk van een bepaald vreedzame ontwikkeling van het land. Toch deelt een correspondent van de //Post" te Pittsburg, in de Vereeuigde Staten, mede, dat het huis Carnegie de opdracht heeft gekregen van 10,000 tonnen spoorstaven voor nieuwe spoorwegen in Transvaal. Verder zouden in Amerika nog 29 locomotieven besteld zijn en wordt er nog onder- handeld over eenige duizenden tonnen voor spoor- wegmateriaal met smal spoor voor de Kaapkolonie. Kitchener meldt, dat French' kolonne komman- dant Scheepers heeft gevangen genomen. Zooals men weet, was Scheepers ziek en werd hij den laatsten tijd in een wagentje gereden. TER NEUZEN, 14 October 1901. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter te Leiden, de heer Mr. H. M. G. Kloppen- burg, thans kantonrechter te Schiedam, vroeger alhier. Tegen zekeren H. H. alhier, onlangs ver oordeeld wegens diefstal van paling, eenige dagen geleden op een zelfde feit betrapt, is thans proces- verbaal opgemaakt wegens diefstal van een horloge. Vrijdag bracht hij een bezoek aan familieleden en maakte zich het korte oogenblik dat hij alleen in de kamer bleef ten nutte om een aan den schoorsteen hangend horloge weg te nemen. Toen Zaterdag van de vermissing aangifte werd gedaan bij de gemeentepolitie wist men al spoedig hoe de vork in de steel zat. H., die getracht had het horloge te verkoopen, werd gearresteerd en, na adoop van het onderzoek, weer in vrijheid gesteld. Ter vervanging van den heer A. H. de Vries, met 1 Oct. jl. eervol ontslagen als leeraar aan 's rijks normaallessen te Axel, zijn als leeraar aan die lessen benoemd de heeren I. de Groot, hoofd der openbare school te Sluiskil, en P. C. de Moor, hoofd der openbare school te Zaamslag. Naar wij vernemen is het aantal deelneemsters voor een cursus in zuivelbereiding in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te gering (slechts zes meisjes gaven zich op) om daarvoor de betrekkelijk groote onkosten te maken, zoodat de cursus niet zal plaats hebben. Gisteren ontstond brand in de grossierderij van den heer Van Veen te Sas van Gent. De brand werd ontdekt omstreeks half twaalf, terwijl de bewoner afwezig was. Het geheele gebouw als zijne bruid had bemiud. Hare bekoorlijkheid hield hem gevangenzoo koud en berekend hij als handelsman was, zoo onbeperkt was hij door zijn bartstocht aan haar overgegeven. Wel had hij in zijn huwelijk, waarin beide partijen hare kleine en grootere zwakheden dagelijks verraden, oogenblikken waarin hij berouw had maar zoodra hij in hare groote, betooverende oogen keek, was hij weer haar slaaf, hoezeer hij zich ook van deze slavernij wilde vrijmaken. Een ding vond hij echter onverdragelijk. Mocht Laura eigenlijk wel wat al te veel geld gebruiken, dit vergaf hij haar nog altijd, want hij zelf had haar gezegd dat zijne middelen toereikend waren maar hij was een ongeneeslijke egoisthij had door zijn huwelijk een mouopolie verworven, hij alleen geloofde het recht te hebben hare voor- treffelijkheden te bewouderen. Ware zij door anderen niet eveneens mooi en beminuenswaardig genoemd, dan zou hij dat als gebrek aan smaak heschouwd hebben; maar dat zij zich, ook gisteren weer, veroorloofde op auderen de macht vau hare schoonheid te beproeven, dat kon hij niet ver- dragen. En bij al zijne ontevredenheid kwam nog, dat er anderen waren die haar reeds vroeger vereerd hadden, toen hij haar nog niet kende, en dat die heeren zich bij hem indrongen, in zijn eigen huis, zoodat hij hen niet kon afweren zonder de grootste onbeleefdheid te begaan, zouder den schijn op zich te laden dat hij een jaloersch echtgenoot was; daarmede zou hij ook Laura een beleedigend wantrouwen toonen. (Wordt vervolgd) TEH tEi mSI HE IH R1VT. Itit bind verHebiJnt Ifnanilag-, Woensdaif- en Vrljdagavand, alt|(ezoaderd op Feeilitaaen, bij de Firms P. J. VI* OK MIDI te Te* leuea. De Burgcmeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de overweging, dat het belang van den Nederlandschen uit- voerhandel in vee verscherping vordert van het toezielit op voor Belgie bestemde randeren heeft geleid tot vaststelling van de in de Nederlandsche Staatseourant van 5 September 1901, n°. 207, opgenomea beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dd. 2 September 1901. Daarbij wordt met intrekking der beschikking van's Ministers ambtsvoorganger van 11 Maart 1899 (Nederlandsche Staats eourant van 12 en 13 Maart d.a. v., n0. 61) bepaald dat op alle spoorwegstations in Nederland rnndvee slechts ten vervoer mag worden aangenomen, onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in Belgie of naar de na- volgende Nedeilandsche stationsSas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Rozendaal, Baarle-Nassau, Valkenswaard, Budel, Roermond, Maasbracht, Echt, Snsteren, Sittard, Geleen, Bcck-Elsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld en Eijsden, tenzij voldaan is en wordt aan de navolgende voorsehriften Het vee mag eerst ten vervoer worden aangenomen nadat voor elk stuk aan den betrokken beambte of bediende van den spoorwegdienst zijn ter hand gesteld twee door een geexamineerden veearts ingevuldo en onderteekende gelijk luidende certificaten van het bij de beschikking gevoegde model, welke blijkens het daarop gemelde tijdstip van afgifte niet langer dan 12 uren voor het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blijven, terwijl het andere met de overige papieren welke de sending rundvee begeleiden tot het laatste Nederlandsche spoorwegstation zal moeten worden medegezonden teneinde aldaar bewaard te blijven en des verlangd aan den distnct- veearst ter inzage te worden gegeven. Vorenstaande opneming van de zuidelijke grensstations als mede van eenige in de bnurt daarvan gclegen Nederlandsche gemeenten bedoelt te voorkomen, dat voor export naar Belgie best md vee ongekeurd per spoor naar eene der genoeradc plaatsen vervoerd en vervolgens op andere wijxe over de grens gebracht zal worden. Om misbrniken van anderen tegen te gaan is voorts met betrekking tot het certificaat de bepaling toegevoegd, dat het stnk ongeldig is, wanneer daarin een of meer wjjzigingen of doorbalingen voorkomen, welke niet door den betrokken veearts zijn gewaarmerkt. Het model van het certificaat ligt ter gemeenle-secretarie voor belanghebbenden ter inzage Voorts wordt de aandacbt van ingezetenen er op gevestigd, dat hun eigen belang medebrengt niet anders dan gezonde en onbesmette dieren naar Belgie uit te voeren. Ter Neuzen, 12 October 1901. De Burgemeoster voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1