BIJVOEGSEL Ter Nsuzenschs Courant Zaterdag 12 October 1901. No. 4136. England en de Z.-A. Republiek. Geinengde berichten. LAURA'S HUWELIJK. Of de gebeurtenissen in Afganistan, tengevolge van het overlijden van den Emir van invloed zullen worden op den oorlog, moeten we afwachten. Voorloopig laat het zich nietaanzien. Maar men werkt in Azie nog niet zoo sterk met de telegraaf er kan wel eens iets voorvallen, dat niet dadelijk bekend wordt. Trouwens, het zal nog wel niet tot de bevolking van het land zelf overal zyu doorgedrongen, dat de Emir dood is. Engeland zal zich dus voorloopig bepalen met zijn Indische troepen in Indie op alles voorbereid te houden en de correspondent van de //Daily Mail" te Simla doet alvast der wereld kond, dat het Indisch leger nooit in beteren toestand is geweest. De oorlog in Znid-Afrika kan dus kalm worden voorgezet. De militairen hebben het eindelijk gewonnen. Niet van de Boeren, maar van de Kaapsche burgers, die tegen de Krijgswet waren. Nu zal ook Kaapstad en omstreken van de zege- ningen daarvan genieten. De door de Engelschen zoo vurig gewenschte verzoening der beide rassen wordt hierdoor misschien een poosje uitgesteld, maar dat is natuurlijk de schuld der misleide Boeren. Dat de mannen van Lotter's kommando, die bij Camdeboo gevangen zijn, te Middelburg veroordeeld zijn, is ook niet aan de Engelschen te te wijten. De proclamatie moet toch uitgevoerd wordenOorspronkelijk waren alien ter dood veroordeeldnu hebben er 12, uit het district Middelburg afkomstig, levenslange gevangenis- straf gekregen, en de dertiende, David Henning, uit Spitskopvlei, bovendien 12,000 boete. Voor zoover men uit Kitchener's telegram men gevolgtrekkingen kan maken schijnen Botha's troepen aan de omsingeling te ontkomen. Volgens een bericht uit Durban hebben de Boeren bij Vryheid versterkingen opgeworpen en trachten zij hun huisgezinnen en vee naar het noorden te zenden. Toch geloofd niemand dat hiermede de inval in Natal is afgeloopen. De burgers van Greytown, ten zuiden van de Toegela, zijn ten minste onder de wapenen geroepen en alle paarden in het Umvoti-district zijn opgekommandeerd. De dagelijksche verlieslijst vermeld o. a.2 ge- wonden bij One Tree Hill, Dundee, 26 Sept; 2 dooden Vlakfontein Oost, 3 Oct.kapitein Stokoe, luitenant Brooks en luitenant Liddon zwaar ge- wond bij Krugerspost in het Lijdenburgsche 6 Oct. (op 2 October waren hier ook 4 man gewond) 1 luitenant en 1 sergeant zwaar gewond, 2 man gewond bij Buffelsnek, 3 October. De officieele opgaven omtrent het gevecht bij Itala wijzen alweer op meer verliezen nl. 83 man gesneuveld en 90 gewond. Omtrent Scheepers, die naar het Kaapsche Ladysmith om een docter had gezonden, wordt gemeld, dat hij aan appendicitis hjdt. Bij den reeds vermelden aanval van majoor Kavenagh op Scheepers nabij Ockertskraal zijn, volgens een telegram uit Matjesfontein 3 Boeren gesnenveld, twee gewond, en 8 gevangen genomen. Er werden door ie Engelschen 25 geweren en 36 paarden buitgemaaktzij verloren 1 gesneuvelde en 2 gewonden. Het kommando trok in verwarring noordwestwaarts. F EUILLETON. Vrij bewerkt door Amo. Een uur later, tegen den middag, verscheen Laura in wandeltoilet bij hem en kuste hem op het voorhoofd, terwijl hij, in berekeningen verdiept, nog aan de schrijftafel zat. Zij was zeer vroolijk gestemd en bekoorlijk door hare verrassende schoon- heid. ylk heb wat vergeten je was van morgen ook zoo in de zaken verdieptDe beide achterkamers, lieve Klaus, ik heb je daarover reeds gesproken worden nu alleen gebruikt om er meubelen te bergen. Wil je den behanger last geven, ze gezellig in te richten Want wij zullen ze in den herfst niet kunnen missen de eene daarvan. doch daarvan laterNiet waar, ie vergeet het niet P" Ja, ja Maar nu nog nietJe wilt Hij bekeek haar toilet. Zij scheen hem nog bekoorlijker dan anders. //Bezoeken afleggen Ik ben die nog schuldig na onzen terugkeer.Ik wil je nu niet lastig vallen." 6 Zij boog zich over hem heen, kuste hem en vertrok. //Alle duivels, waar is mijn wilskracht P" Klaus sloeg op de tafel. //Deze woning zou slechts zoo lang dienen, tot de oude sterft, alklampthij zich met zijne taaiheid ook nog zoo vast aan het leven, waaraan hij toch niets meer heeftalleen om het welzijn van die tweeHet mijne vordert no in mijn huwelyk meer dan ik verwachtte maar Laura is een vrouw, die ik in vele dingen Generaal Babington, die zich op de terugreis naar Engeland bevindt en die op nonactiviteit heette gesteld te zijn, is benoemd tot komandant van de troepen op Nieuw-Zeeland. Lit Fort Salisbury, in Rhodesie, wordt gemeld, dat het opperhoofd Mapondena weer in opstand gekomenis met verscheiden honderden volgelingen de noordelijke districten, aan de Portugeesche grens, afloopt, en blanken vermoordt. TER NEUZEN, II October 1901. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 35 15 s., 5 ij., 3 m., 8 h., 2 k., 1 pa., 6 1. 77723 Februari 32 10 s., 4 ij., 3 m., 2 k., 1 h., 1 pa., 5 1. 68909 Maart 39 14 s., 7 ij., 5 k., 2 m., 2 h., 1 pa., 8 1. 71112 April 39 16 s., 5 ij., 4 h., 4 k., 1 pa., 9 1. 74637 Mei 41 16 s., 8 h., 8 ij., 3 k., 1 pa., 10 1. 75099 Jcni 44 17 s 9 h., 5 ij., 8 k., 2 pa., 8 1. 97625 Juli 42 15 s., 10 h., 4 ij., 3 k., 1 pa., 9 1. 86681 Augustus 42 19 s., 8 h., 3 ij., 2 k., 2 pa., 1 m., 7 1. 95107 September 85 14 s., 8 h., 2 ij., 2 k., 1 pa., 8 1. 65186 849 712029 Uitgevaren zijn in Januari 34, in Februari 28, in Maart 25, in April 31, in Mei 85, in Juni 85, in Juli 82, in Augustus 84 en in September 37, totaal 291 zeeschepen. Blijkens vorenstaande kwamen gedurende de laatste drie maanden alhier binnen 119 schepen, metende 246,924 Ms. (tegen 119, metende 256,844 M3. over dezelfde maanden van het vorig jaar), terwijl uitvoeren 103 schepen, tegen 101 't vorig jaar. Met bestemming voor Gent werden de laatste drie maanden opgeschut 278 schepen, metende 732,227 M8. en van daar komende afgeschut 288 schepen. Over dezelfde maanden van het vorig jaar bedroeg ditopgeschut 281 schepen, metende 647,235 Ms. en afgeschut 306 schepen. In de laatste drie maanden werden voorts opge schut 1848 en afgeschut 1295 binneuvaartuigen in dezelfde maanden van 't vorig jaar 1398 en afgeschut 1314 binneuvaartuigen. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen zullen de vroeger vermelde nieuwe geleidelichten van den Reigersbergschen polder nabij Bat den 15a,n October a. s. worden ontstoken en tegelijkertijd de bestaande geleide lichten van Bat en Rilland worden gewijzigd. Het hooge licht van den Reigerbergschen polder zal zijn een wit vast licht, dioptriek, van de 4do grootte, 10,9 M. boven hoogwater, zichtbaar alleeu bovenwaarts, tot over spitse ton N°. 38. Het zal getoond worden van een bruin, vierkant, ijzeren geraamte met lichthuis, 8,4 M. hoog, staande op het buitentalud van den zeedijk van moet toegevenzij verlangt in betrekking te blijven met de wereld Dat stille leven was ik moede, evenals zij het tooneelhet moest anders worden, en zij met hare opgeruimde natuur was de eenige die mij boeide, toen ik haar leerde kennen Zij weigerde aanvankeljjk mijn aanzoek, sprak mij van netelige verhoudingen in de familie, waaronder zij in hare jeugd had geleden, totdat het haar gelukte zich een plaats in de wereld te veroveren, en dat beviel mij juist; en zie ik haar nu, dan bevalt ze mij nog even goed als den eersten keerik kan niet meer buiten haar Maar de werkezel voor die beide anderen wil ik niet zijnik moet reeds genoeg werken, terwijl die jongen aan de overzij elken morgen in het zadel zitMaar plotseling zullen hunne oogen opengaan Ook Joost moetweg; ik leid nu alles alleen; ik wil geen medeweterVervelend, dat er dezen avond weer gezelschap komt Hij sloot het grootboek in zijn lessenaar en stond op, om in de fabriek rond te zien en op andere gedachten te komen. Robert had intusschen nog gelegenheid gehad om tante Polda in het vertrouwen te nemende goede vrouw werd bleek van schrik, toen hij haar bekende zes duizend mark schuldig te zijn. Hij had zich door zijne kameraden, enkel rijke, jonge mannen tot het spel laten verleidenwanneer hij over eenige jaren meerderjarig was, zou hij alles eerlijk terug betalen, maar Klaus mocht daarvan niets te weten komen. Zij kon hen slechts een geruststellenden blik toewerpen, daar zijn vader juist in den tuin kwam, en Robert was zoo gelukkig, dat hij haar omarmde. Hij hield zoo van tante, zeide hij, toen de oude heer er verwonderd bijkwam. Tante Polda echter zuchtte heimelijk. //Robert zal voor mij wat in de stad gaan doen den Reigerberschen polder, ongeveer 65 M. beN. het bestaande lage licht van Bat. Het lage licht zal zijn een groen, rood en wit vast licht van de 4de grootte, 4,9 M. boven hoogwater, zichtbaar rood van benedenwaarts onder den Noordwal tot ongeveer 100 M. beZ. het cilinderbaken beW. Batgroen tot over spiise ton N°. 37 met kegelwit tot over spitse ton N°. 38 rood tot over spitse ton N°. 39 en verder boven waarts wit. Het zal getoond worden van een bruinen, vier- kanten, ijzeren stoel met lichthuis, 2,5 M. hoog, staande op het buitentalud van den zeedijk, Z40O. 802 M. van bet hooge licht. Het merk dezer lichten N4° W. ineen geeft leiding tot aan de lichtenlijn Frederik. Ligging lage licht ongeveer: 51°24'1" N.b. en 0°40'87" W.l. (4°12'27" O.l. volgens Greenwich). Tegelijk met het ontsteken van deze nieuwe geleidelichten zullen de volgende wijzigingen plaats hebben in het lage licht van Rilland en in de bestaande lichten van Bat. In het lage licht van Rilland wordt een roode sector aangebracht, zoodat het zichtbaar zal zijn rood van benedenwaarts onder den Noordwal tot nabij stompe ton N°. 40 met afgeknotten kegel wit tot middenvaarwaters tusschen stompe ton N°. 42 en de roode kogelton N°. 33 met ruit rood tot nabij spitse ton N°. 86groen tot nabij spitse ton N°. 87 met kegelwit tot in Z25°0. en verder bovenwaarts rood. Het lage licht van Rilland blijft door kleur verandering aanwijzing geven bij hetronden van Bat. Lit het bestaande lage licht van Bat worden de gekleurde sectoren weggenomen en het licht verduisterd over de spitse ton N°. 38, zoodat het na de verandering zichtbaar zal zijn wit van benedenwaarts onder den Noordwal tot over spitse ton N°. 38 en verder verduisterd. Op het roode lichthuis van het lage licht van Bat is ter halver hoogte een horizontale witte band geschilderd. Ook het bestaande hooge licht van Bat wordt bovenwaarts verduisterd en zal, evenals het lage licht van Bat, zichtbaar zijn wit van benedenwaarts onder den Noordwal tot over de spitse ton N°. 38. Het hooge licht van Rilland wordt voorloopig niet gebluscht, doch het merk der geleidelichten van Rilland geeft geene leiding meer in het vaarwater. Kofiwacht. Omtrent het in beslag nemen van een koe onder de gemeeute Moerbeke kunnen wij nog melden, dat het dier niet onderweg is aan- gehouden, maar, door ambtenaren bijgestaan, door een paar gendarmen uit den stal van den land- bouwer M. gehaald is. De eigenaar beweert, dat hij de koe te Satfelaere voor den prijs van 550 francs gekocht heeft. Ondanks de pogingen door hem in het werk gesteld om de koe terug te krijgen, is hij daarin tot hiertoe niet geslaagd. M ij vernemen dat de heer Van Brussel en een paar andere volksvertegenwoordigers zich de zaak zullen aantrekken en er een nauwkeurig onderzoek zal worden iugesteld. Woensdagnacht hebben dieven door verbreking van het slot der deur van de R. C. kerk te Gulpen zich toegang verschaft, de offerbussen opengebroken en den inhoud gestolen. Ook hebben zij de kerksieraden vernield. Van de daders is niets bekend. ik moet het voor hem opschrijven, anders vergeet de wiudbuil het zeide ze, een blad uit het voor haar liggende notitieboek scheurende,en met potlood schrijvend //Dat ik dat van je beleven moet Ik ben niet rijk, dat weel jemaar ik zal trachten je te helpen, wanneer je plechtig belooft, nooit weer eene kaart aan te raken." Robert nam het blad uit hare hand, las met nauwelijks te onderdrukken vreugde, stak achter den rug zijns vaders twee vingers op, als deed hij een eed, en sloeg de oogen ten hemel. //Papa, zeide hij, //weet gij het laatste nieuws reeds Klaus heeft onze beide bruintjes van de hand gedaan en daarvoor een paar vurige Trakchners gekocbt". Waarschijnlijk omdat zij ziek waren, dat liet Klaus mij de laatste week herhaalde maleu zeggen, wanneer ik eens uit rijden wilde gaan. Aan vurige dieren vertrouw ik mij echter niet toe." </Htn, ik zag hem met Laura alle dagen uit rijden gaan De handelsraad boog bekommerd het hoofd en Polda wierp Robert een blik toe, waarmee zij te kennen gaf, dat hij zijn vader geen onaangenaam nieuws moest vertellen. z/Het is vandaag Zondagik zou wel gaarne met jullie uit rijdeu gegaan zijn," sprak de oude man, //maar wij kunnen ook wel een huur- rijtuig bestellen." z/En ik begeleid u met Schimmelpfennig te paardriep Robert, vroolijk, nu zijn kommer voorbij was. ,/Daar papa zoo wel is, zal het een zeer plezierige namiddag worden." Ook Fransje verscheen met eene vriendin, een bevallige jonge dame, in den tuin. Robert bloosde sterk, toen hij haar zag. Verheugd klapte Fransje in de handen, toen zij van de partij hoorde, waartoe zij ook hare vriendin uitnoodigde. Bij gelegenheid van de kermis op een ge- hucht onder Rozendaal, is den landbouwerszoon C. J. O. een zoo zware steekwond toegebracht, dat zijn toestand zeer ernstig is. De dader is gevat. Te Eerbeek kwam de weduwe J. K. werk- zaam in een wasch- en bleekinrichting, in aanraking met het wentelend molenrad. Zij werd meegesleurd en verkeert nu in deerniswaardigen toestand. In 1900 zijn 32 Nederlandsche schepelingen ter visscherij verongelukt. Dit cijfer was lager in 1894, '99 en '97, nl. 81, 29 en 24, en veel hooger in 1898 en '95, nl. 70 en 92. I'e laardingen is een lOjarige knaap onder het spelen aan den Maaskant in het water gevallen en 7erdronken. Dezer dagen werd te Schagen een bloemkool gesneden 87 centimeters in middellijn en ruim 9 kilo wegende. Tengevolge van 't uitloven van premien zijn in 1900 hier te lande 1014 gedoode zee- honden aangebracht. Te Herwijnen is een ooievaar, die zijn nest had op het huis van den landbouwer Jan de Wit, niet vertrokken. Dit is reeds eene zeldzaamheid, doch het merkwaardigste is dat de ooievaar zich gemeenzaam heeft gemaakt met de menschen en zoo mak is dat hij uit de handen der kinderen eet en met den boer op den wagen meerijdt naar het veld. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. C. In de Nieuwstraat woont de weduwe Van Drecht, eene juffrouw die vroeger een cafe had, dat goed beklant was, en die nu rustig kan leven. Bij haar in woont een zoon met een kindje. Maandagochtend vervoegde zich bij haar een goed gekleed persoon, die voorgaf advocaat te zijn en belast eene zaak in orde te maken betrefFende een overleden oom van de juffrouw. Hij vertelde daarvan, en hoewel niet alles precies uitkwam, had de juffrouw toch geen bepaald wantrouwen, toen de pseudo-advocaat heenging, blijkbaar nu, om dat hij den zoon hoorde aankomen. Mijnheerzou heden (Woensdag) terugkomen om verder de zaken af te doen. Gisterenochtend echter, tegen 10s/4 uur, toen de zoon juist was uitgegaan, werd er gescheld en klom de gewaande advocaat de trappen op. Hij werd in de mooie kamer gelaten, ging zitten en legde toen een revolver en een dolk op de tafel, tegen de juffrouw zeggende, dat zij nu maar heel spoedig haar brandkast had te openen, want dat hij haar anders zou vermoorden. De doodelijk verschrikte juffrouw deed wat haar gezegd was, en nu nam mijnheer eerst al het geld, f 200, en daarna een zilverenkistje uit de kast, doch dit laatste nam hij niet mede. Hierop zei hij de juffrouw aan, dat zij naar boven op den zolder had te gaan, dat zij zich bedaard had te houden en binnen een uur nit zijn verlrek niet had te roepen of te doen, daar hij anders het kind zou komen vermoorden. Hij was edelmoedig genoeg om de juffrouw een rijks- daalder achter te laten om eten te koopen voor dien dag. Eene buurjuffrouw, met wie juffrouw Van Drecht reeds had gesproken over het bezoek van Maandag, had een mijnheer binnen zien gaan en toen hij, weggaande, telkens omkeek, vertrouwde zij de zaak niet en ging naar haar buur, die zij meer dood dan levend aantrof, doch die wel zeker een half //Mij hebben Laura zooeven ontmoet in een riituig met twee fiere zwarte paarden," zeide zij. z/Zij klaagde er over dat wij zoo zelden kwamen ook dat zij zooveel bezoeken moest afleggen Een mooie vrouw is zijdat moeten zelfs hare benijders erkennen. Toen zij verder reed, ontmoete zij Robert's luitenant, Von Fellenthin, hij liet zijn paard omkeereu en kwam naast haar rijden. Ik werd verlegen, toen alles op de Promenade haar nakeek. //Een prachtige vrouw riep er een uit een groepje offlcieren. //Jammer, dat wij haar op het tooneel kwijt zijn Vandaag hebben zij aan den overkant weer gezelschap, slechts een kleinen kring van muziekvriendenzij heeft mij daarom niet uitgenoodigd, zeide zij. Ik blijfook liever hier bij mijn papa. Robert, maak Aline toch niet zoo in het oog loopend het hof!" zeide zij tot haar broeder. //Zij is nog pas in haar achttiende jaar; maar jij, die pas een kneveltje krijgt, moet je geluk nog bij bakviscbjes zoeken. Je moogt van mij bij onzen rit naast haar rijden." «rEn Schimmelpfennig naast jou Ik ga weg, om het hem te vertellenIk zal het rijtuig bestellen, daar wij geen eigen meer hebben Trek jullie maar een uurtje te voren de hand- schoenen aan, dan behoeven wij daarop ten minste niet te wachten. Zielsverheugd snelde hij heen. Hij had licht- zinnigerwijze aan tante Polda nog duizend mark meer gezegd, dan hij werkelijk schuldig was. Zoo creeg hij nu geld in handen, zonder dat Klaus daar iets van wist.* Het was gedureude de laatste weken wild toegegaanzijne verliezen hadden hem niet alleen het geld, maar ook het hoofd doen verliezen. Nu kon hij zich weer vrij be- wegen. (Wordt vervolgdl. VAN DE VAN Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. yzer, pa. pijpaarde, h. hout, m. minerie, k. kolen, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5