Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. natuurlijk moeten uitmaken of de koe werkelijk frauduleus is ingevoerd. 's Gravenhage, 9 Oct. Tweede Kamer. De heer De Bidder, nieuw benoemd lid voor het district Wijk bij Duurstede werd beeedigd. Wegens gebleken onregelmatigheid bij de keuze van een derden candidaat voor de voordracht van een raadsheer bij den Hoogen Raad, is met machti- ging van de Koningin de voordracht terugge- zonden. De Kamer besloot opnieuw een derden candidaat te kiezen, en koos de heer Mr. J. C. Baud met 48 stemmen, tegen 26 op Mr. Binnerts. Het ontwerp regelende het beroep in zake de ongevallenwet zal belangrijk gewijzigd worden ingediend. De kamer is uiteengegaan tot half November. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken C. V., oud 21 j., dienstknecht te Westdorpe, gedetineerd te Middelburg, is wegens zware mis- hande ing veroordeeld tot 8 maaDdeu gevangenis- straf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. E. P., oud 41 j., werkman te Clinge, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven ge- richt veroord. tot 6 maanden gevangenisstraf. D. v. D., oud 38 j., huisvrouw van J. R., zonder beroep te Sint Jansteen, is wegens diefstal vrijgesproken. mi i i M n in Gisterenavond is nabij het station Krabbendijke de wisselwachter Vos door een trein vermorzeld hij laat eene vrouw met vier kinderen achter. Zondagmorgen wilde de 63jarige J. L. te Aalburg bij Heosden naar zijn zoon in de weide gaan. Daarvoor moest hij over een plank, hij viel er af voorover in een sloot, waar zijn zoon hem eenige oogenblikken daarna levenloos vond. In de nabijheid van Urk is de knecht van een tjalkschip door het ruwe weder overboord geslagen en in de golven omgekomen. Bij het boomen van zijn vaartuig is Maandag- ochtend de 30jarige schippersknecht P. F. N., werkzaam aan de flesschenfabriek aan den Haagweg te Delft, door het uitschieten van den vaarboom voorover op de plecht van zijn schuit gevallen. Toen zijn kameraden hem opnamen, bleek hij reeds overleden te zijn. Een 5jarig meisje in de Friesche gemeente 't Bildt zou voor zichzelf het middagmaal bereiden, omdat hare ouders naar 't veld waren. Hare kleederen kwameu in aanraking met het vuur onder een comfoor, waarop het eten stond. Zoodra zij dit bemerkte, liep zij naar hare moeder, die op een afstand van een kwartier op het veld werkzaam was. Onderweg wakkerde de vlam aan. Gelukkig werd zij gezieu door den arbeider E. de Jong, die het kind van de brandende kleeren ontdeed, waarbij hij hevige brandwonden kreeg. Er bestaat hoop, dat het kind het leven zal behouden. De 20jarige smidsknecht C. v. R. kwam Dinsdagmorgen in de fabriek van de firma Gebr. Francken op het Goirke te Tilburg met de drijfas in aanraking, waardoor hij eenige malen werd rond- gesliugerd, met het gevolg, dat hij armeu en beenen brak en inwendig zwaar gekneusd werd. Na in het gasthuis opgenomeu te zijn overleed hij eenige uren later. Men meldt uit Purmerend Sedert een paar weken zijn hier opgestald in een ijzeren kooi 5 leeuwen, waarmede de kermissen worden bezocht. Een jongraensch uit Alkmaar verzorgde in den laatsten tijd deze dieren. Toen hij gisternacht een der leeuwen wiide streelen, greep het dier zijn arm, en binnen enkele oogen blikken was de ongelukkige een groot deel van zijn arm kwijt. Hij is in het gasthuis opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Op den straatweg tusschen Assen en Rolde heeft een zeer brutale aanranding plaats gehad. De voerman Harm Lieben, die bij avond naar Rolde terugkeerde, werd in de duisternis door onbekende personen van zijn wagen gesleurd en erbarmelijk geschopt en geslagen. Hij zou zeker vermoord zijn, als niet juist de voerman Van Dijk den weg gepasseerd was, die hem bijna bewusteloos vond liggen. Van de aanranders heeft men geen spoor ontdekt. Het tjalkschip Dankbaarheid, van H. Gring- huis te Wildervank, is in de Zuiderzee niet verre van Edam gezonken. Met een klein jolletje konden de schipper, zijne vrouw en een zoontje juist bijtijds het zinkende vaartuig verlaten. Zondagavond zijn ze te Edam aangekomen, waar de burgemeester voor hunne verzorging de noodige maatregelen nam. Vrijdagnamiddag ontstond er te Schuinen een twist tusschen zekeren Morell en zijn schoon- zoon Hendrik Derrez over eene verhuizing. Eerst vielen er stokslagen en later loste de schoonzoon op zijn vader vijf revolverschoten, waarvan het eerste miste en de vier andere in de borst terecht kwameD, zoodat de man levensgevaarlijk gewond werd. De marechaussee van Sittard waren terstond ter plaatse, doch de dader is voortvluchtig, waar- schijnlijk naar Duitschland. Bij het afgraven van de terp te Hogebeintum, dehoogstenin Friesland, heeft men menschenschedels gevonden, nog met haar bedektook een bond, waarvan het haar geconserveerd was. Men houdt het er voor, dat in deze terp, waarvan het afgraven nog wel drie jaar kan duren, een bederfwerende invloed bestaat, evenals in de bekende grafkelders te Wiewerd. Heel wat drukte, Zondag in de Kalverstraat bij de Taksteeg te Amsterdam. In het sigaren- magazijn van de firma Van Hees, Kalverstraat, hingen sedert eenige dagen eenige sloten geetaleerd met eene gedrukte vermelding er naast dat de boeienkoning Cirnoc, over wien wij reeds een en ander mededeelen, de geetaleerde sloten niet had kunnen verbreken. Omstreeks 2 uur kwam een vreemdeling in den winkel binnenstappeu en kocht voor een zeker bedrag aan sigareu. Hij knoopte een gesprek aan met den heer Van Hees Jr. maar dit gesprek vlotte niet erg, omdat de jonge man in den winkel den vreemdeling niet goed verstond. Deze vertrok, maar kwam daarna teragJSnet iemand die als tolk fungeerde, kocht weer eene partij sigaren en sigaretten en vroeg eindelijk de geetaleerde sloten eens te zien. Toen hij ze ge- zien had, verklaarde de bezoeker de boeienkoning Cirnoc Sr. te zijn, wierp toornig de sloten weg, gooide een deel van de geetaleerde sigaren door den winkel en veroorzaakte eene zeer groote volks- verzameliug. Het bleek dat de bedoelde sloten hem op eene avondvoorstelliug in het circus Carre waren aangedaan en dat hij de sloten niet had kunnen verbreken, maar toch uit den ketting waaraan de sloten waren bevestigd was losgekomen, in dit geval de hoofdzaak. De boeienkoning echter verkondigde luid dat hij toch uit de hem aangelegde sloten had los kunnen komen en beloofde binnenkort te zullen toonen dat hij ook deze sloten zou kunnen ver breken. Zeer opgewonden vervolgde de boeien koning na den winkelier te hebben betaald zijn weg, maar nog lang bleef het erg druk in den omtrek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam eene zeldzaam brutale inbraak gepleegd. Het Hblad vernam de volgende bijzon- derheden In de Prinses Wilhelminastraat een der dwars- straten aan den Haarlemmerweg, tegenover de gemeentelijke gasfabriek, staan nog slechts enkele perceelen. In een daarvan is gevestigd de diamant- slijperij van den heer A. Delden. De machinist Geeneman kwam Zondagochtend vroeg in de fabriek om iets na te zien, en was daarbij vergezeld van zijn hond. Toen Geenemans op het kantoor kwam, zag hij plotseling zijn hond verdwijnen in een brandkelder, die gesloten was geweest met een houten en met een ijzeren luik. Begrijpende dat er was ingebroken, riep hij den daar surveilleerenden waker van een in aanbouw zijnd perceel maardeze had niets gezien, niets gehoord. Politie werd van het geval in kennis gesteld en een onderzoek in loco ingesteld. Geenemans was zoo ontsteld, dat hij er niet eens aan dacht zijn hond te redden, die in den brandkelder in het water lag. Toen de politie was gekomen werd een onderzoek ingesteld en bleek het volgende De dieven het moeten er velen zijn geweest zijn aan het perceel dat het hoekhuis vormt, over een houten hek op het land afgedaald. Van daar zijn zij op het dak van de machinekamer geklommen, vauwaar zij aan de achterzijde een raam konden verbrijzelen. Eenmaal binnen zijnde, is er brutaal huis ge- houden. De heer Delden had, naar hij nogal meeude, gezorgd voor buitengewoon solide sluiting, voor een veiligheidskluis onder den grond met geheime sluiting, die in dit geval beslist moet zijn afgeneust op het terrein zelf. Het moet dus iemand zijn geweest, vertrouwd met de inrichting. Eenmaal bij de daar geborgen diamanten ongeveer duizend stuks, hadden de roovers vrij spel. Van zeldzame vakkennis getuigt hoe de diamanten, die nog op de doppen zaten, werden afgeruktde andere partijtjes zijn blijkbaar uetjes saamgepakt en opgeborgen. Men heeft althans van bindgaren en papier gebruik gemaakt. Vermoedelijk hadden de heeren alien tijd, want ook is een bezoek ge- bracht aan het kantoor, waar alles doorzocht werd, maar waar niet veel te stelen was. In verband met hetgeen was bevonden, werd door den commissaris van politie in de betrokken sectie, den heer Fundter, een onderzoek ingesteld, met het resultaat dat reeds een van de vermoede- lijke schuldigen is opgespoord. Door twee recher- cheurs werd Zondagmiddag een bewoner van den Zeedijk, zekere B., een werkman, aangehouden. Deze B. heeft bij zijne kameraden den bijnaam van ,/De Berenbijter". De Berenbijter is overgebracht naar het politie- bureel Oudebrugsteeg, maar voor het bureel rukte hij zich los en vluchtte het Damrak op. Nu ontstond een wilde jacht en men had het geluk op de hoogte van de Vrouwensteeg den man weer te grijpen. Toen Berenbijter was opgesloten, ging men zoeken op het Damrak of hij ook iets had wegge- worpen in zijn vlucht. Een pakje werd gevonden, dat bij onderzoek bleek diamanten te bevatten. Dat dit door B. is weggeworpen, mag men hieruit afleiden dat het werd gevonden op de hoogte van de plaats waar hij werd aangehouden. Nog is er vermoeden op een tweeden verdachte. Natuurlijk wordt door de politie het onderzoek met den meesten ijver voortgezet. Nader vernemen wij nog dat de heer Delden verzekerd is tegen inbraak. Betreurenswaardig is deze diefstal ook voor de werklieden die, daar er slechts eeu steentje in de shjperij is achtergebleven, gedwongen werkstaking hebben. Omtrent de inbraak in de diamantslijperij te, Amsterdam wordt nader gemeld, dat thans 6 personen als verdacht daarvan in voorloopige hechtenis gesteld zijn en dat ongeveer 500 van de 1000 gestolen diamanten teruggevonden zijn. Zaterdagmiddag geraakte het 6jarig zoontje van de H. nabij de Geestbrug, bij het blinde- mannetje-spelen, te water. De heer F. S., daar juist voorbijgaande, had het geluk, het kind, dat reeds zinkende was, behouden aan den wal te brengen. Een zeer ernstige aangelegenheid houdt op het oogenblik de maritieme autoriteiten te Duin- kerken bezig. Als gevolg van een onderzoek, ingesteld naar de oorzaker. van de schipbreuk van het visserschersvaartuig u Yvonne" inde IJlandsche wateren, is kapitein Godin, die gezagvoerder was op dat schip, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd, de schipbreuk opzettelijk veroorzaakt te hebben door gaten te laten boren in de kiel van de //Yvonne". Het heet, dat in verband met deze zaak nog ver- scheidene personen zullen gearresteerd worden. De hof-ceremoniemeestei van Engeland is reeds druk in de weer met de voorbereidingen voor de kroning van koning Eduard, welke in 't begin van het volgend jaar zal plaats hebben. Met de Engelsche oude gebruiken en etiquetten zijn die voorbereidingen lang niet gemakkelijk. Dezer dagen verscheen er in de London Gazette, het hof-orgaan, een proclamatie waarin de voor- waarden tot toelating tot de kroning worden ge- regeld, waarin tot de kleinste bijzouderheden de kleeding en zelfs de haartooi wordt voorgeschreven, waarin en waarouder de leden van den Britschen adel moeten verschijnen. De mantels van de peers moeten zijn van kar- mijnrood fluweel, aan de kraag afgezet met randen zwart bont, waarvan het aantal afhangt van den rang van den drager een baron twee randen, een vicomte twee en een half, een graaf drie, een markies drie en een half, en hertog vier, enz. Uitvoerige voorschriften worden ook gegeven voor de versiering der kronen, door de peers te dragen, voor de linten op het statiekleed, zelfs voor de lengte der slepen Te Hongkong zijn zes huizen van vier ver- diepingen, bewoond door vele arbeidersgezinnen, ingestort. Vijftig personen kwamen om. Het instorten van huizen is een vrijgewoon verschijnsel te Hongkong en men schrijft het toe aan drie oorzaken. In de eerste plaats gebruiken de Chineesche bouwers nat zand in plaats van kalk en in het regenseizoen wordt het materiaal week met het gevolg, dat de muren omvallen. Ten tweede zijn instortingen voorgekomen door het aanbrengen op reeds gebouwde huizen, zonder dat de muren en de fundeeringen versterkt werden. De derde oorzaak, waaraan bovengenoemd onheil wordt toegeschreven, is de buitengewoon zware en onvoldoend gesteunde veranda's die buiten de muren uitsteken. De aantrekkelijkheid van het a. s. carnaval te Parijs zal zijn een tentoonstelliug van vrouwelijke schoonheden, die in het gebouw van de groote opera aldaar zal worden gehouden. z/Le Journal", dat een eersten prijs van frcs 10,000 hiervoor ter beschikking stelde, deed een beroep op de Duitsche, Oostenrijksche, Italiaansche, Griek- sche, Spaansche, Noorsche, Amerikaansche, in 't kort op de gezamenlijke pers-agentschappen, en verzocht haar, van haar kant overa) propaganda te maken voor ruime mededinging. De prijswinsters uit ieder land zullen daarna in Parijs te zamen komen. Men koesterttevens het plan bij deze gelegeuheid de kwestie op te lossen van eene vrouwenkleeding, die aan alle aesthetische en hygienische eischeu voldoet. Maandag is te Poitiers een begin gemaakt met de openbare behandeling der geruchtmakende zaak tegen Marcel Monnier, beschuldigd zijn zuster Blanche Monnier opgesloten te hebben gehouden. Men zal zich heiinneren in welk een verschrikke- lijken toestand de ongelukkige opgeslotene ge vonden werd. Op de terechtszitting was o. a. de verschrikkelijke, tot lumpen versleten matras aanwezig, waarop de opgeslotene een kwart eeuw geleefd heeft, terwijl in een fleschje eenige exem- plaren waren van het afschuwelijke ongedierte waarmee zij bedekt was. Blanche Monnier is wat haar gezondheid betreft wel veel vooruitgegaan, maar haar hoofd is nog zwak, zoodat ze niet de zitting zal bijwonen. De beschuldigde zelf wordt door de bevolking voor niet goed bij zijn verstand beschouwd. Krankzinnigheid zit trouwens in de familie. De volgende gruwelijke geschiedenis wordt door de oude mevrouw Cremer uit den Vrijstaat meegedeeld. Den 6 Juni vielen de Boeren bij Graspan, in de nabij heid van Reitz, het Engelsche transport aan, waarbij zich mevrouw Cremer bevond en andere vrou wen en kinderen. Toen de Engelschen eenige gewonden hadden en de Boeren al nader kwamen, werd den vrou wen en kinderen gelast, uit de wagens te kruipen en zich voor de soldaten te plaatsen en dezen schoten nu onder haar armen door op de naderende Boeren. Ook achter mevrouw Cremer stond een soldaat, die onder haar arm door- schoot. Door het vuur der Boeren vielen 8 vrouwen en 2 kinderen. Toen de Boeren dit zagen, hielden zij met schieten op zij brulden als wilde dieren, vlogen met de kolven der geweren op den kring der Engelschen in en sloegen de Tommies dood. Toch waren vdor dien tijd wel een twintigtal Boeren door de Engelsche soldaten doodgeschoten. De Boeren wilden de wagens met de vrouwen mede- nemen, maar zij zagen, dat een groote Engelsche macht in aantocht was, en stelden zich tevreden met de trekossen weg te voeren. De wagens, waarop zich de vrouwen en kinderen bevonden, lieten zij verder ongedeerd de andere verbranden zij. In het handgemeen tusschen Engelschen en Boeren viel aan Engelsche zijde Gerardus Muller, een Vrijstater, die den Engelschen als gids had gediend, en sneuvelden aan Boerenzijde zijn beide broeders. Uitgaande van het wel Amerikaansche beginsel, dat, hoe meer zeilen een vaartuig heeft, het des te sneller moet kunnen vooruitkomen, heeft een reeder in den Amerikaanschen staat Maine de //George-Wells," een stalen zesmaster van 5500 ton, laten bouwen. Het s.hip is 118 M. lang, 14,55 M. breed en 10 M. diep. Het totaal der zeilen biedt den wind een oppervlakte van 3200 vierkante M. Als de zes masten van de //George-Wells" op elkaar gezet werden, zouden zij 209 M. hoog zijn. Een toevluchtsoord voor gewezen millionairs zal worden gesticht door zekeren heer Richard Ferris, die gedurende vijftig jaar president van de bank te New-York was. Hij heeft reeds een kasteel voor dat doel aangekocht, bijgestaan door gelden, welke een ander origineel, Samuel Pingle verschafte. In het toevluchtsoord zullen enkel lieden opgenomen worden, die na hun fortuin gemaakt te hebben, dit weder hebben verloren. Van dit soort zijn er heel wat lieden in Amerika te vinden, zoodat het kasteel wel spoedig propvol zal wezen. De Amerikanen worden een beetje ongerust over het lot van de zendelinge, mej. Stone, die door een rooverbende is ontvoerd. De regeering te Washington heeft langs diplomatieken weg stap- pen gedaan, maar Roosevelt zegt, geen fonds te bezitten om den hoogen losprijs te betalen. Nu doet het Amerikaansche zendelings-genootschap pogingen om de som bijeen te krijgen, maar de Boelgaarsche bandieteu zullen vermoedelijk zoo lang niet willen wachten. Niemand weet waar de bende met haar prooi zich bevindthet losgeld moet ergens op Turksch grondgebied neergelegd worden. De Boelgaarsche regeering laat ofRcieel verklaren, dat haar geheele gebied op de grenzen van Macedonia door gendar mes is afgeloopen, die geen spoor van de roover bende vonden. Miss Stone zou een brief aan den gezant der der Vereenigde Staten te Koustantinopel geschreven hebben, waarin zij verklaart, dat de briganten haar over de bergen meeslepen, en dat het weldra, door honger en aandoeningeu, met haar gedaan zou zijn. Zaterdag in den namiddag is aan het station te Bilbao de stoomketel van de locomotief van een trein, die op het punt was te vertrekken, gesprongen. De locomotief en eenige waggons werden verbrijzeld. Er zijn vele dooden en gewonden. Het lijk van de machiuist is nog niet gevonden. De stoker werd onder de machine verpletterd. Twee stationchefs zijn ernstig gewond. De muur van een huis nabij den spoorweg stortte in. De overblijfselen der waggons werden geweldig ver weggeslingerd. Een afschuwelijke misdaad is te Empolie in Italie ontdekt. De politie kwam nl. te weten, dat de advocaat Corsi, die vele malen millionnair is, zijn'zuster, die sedert 20 jaar spoorloos verdwenen heete, in een kamer van zijn villa hield opgesloten. Het meisje was na den dood van haar vader ver- liefd geworden op een knecht, met wien zij wilde trouwen. Haar broeder sloot haar in verband daarmee op en nam bezit van haar vermogen. De ongelukkige vrouw is zwaar ziek en ver- magerd tot een geraamte. Haar broeder is ge arresteerd. In Amerika waren de eerste vrouwelijke doctoren. De eerste was Elizabeth Blackwell, die haar doctorsgraad behaalde in 1849. Drie jaar later waren er zes vrouwelijke artsen in Phila delphia. In 1889 telden de Vereenigde Staten 3000 vrouwelijke doctoren en nu zijn er misschien 6000, waarvan sommigen zeer winstgevende praktijken hebben. Toen de Highland-sneltrein Vrijdagavond Dalnacardoch naderde, brak er brand uit in den waggon van den opzichter. De trein stopte, maar er was geen water bij de hand en de conducteur besloot door te gaan naar Struan. De trein werd dan ook niet tot stilstand gebracht, voordat Struan bereikt was. Hoewel daar water

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2