A1 g oa oe a Hieuws* en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen, No 4134. Dinsdag 8 October 1 HOI 6 B K SBHTBB A AD. AAHH089IGIR 9. Engcland en de Z.-A. Republiek. 41e Jaaraang» LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. aDVESTENTXEN: Van 1 tot 4 repels f 0,40. Voor elken repel meer ^0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word's <ie prr slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Fs'UlLLETON. Vrij bewerkt door A mo. Op zekeren dag kwam Robert zeer verontwaardigd te huis. Men had hem bij den nieuwen bankier zijn maandwissel met honderd markgekort; daarmee kon hij uiet uitkomen. Vol kommer, bijna voor zijn zoon beschaamd, keek de grijsaard voor zich. Hij vrist niets van leze inkortiug. r/Liever wil ik mij op de kantoorkruk zetlen, dan mij voor mijne kameraden schamenrnaar niet bij dien schraper hierover, die m(j onder den duim wil houden en aan mij wil sparen, terwijl het bij hem nit een ruime beurs gaat. Zij zijn beiden iederen avond in den schouwburg, en soupeeren daarna in de fijnste restaurants, want de mooie jonge vrouw heeft geen lust naar de keuken om te zien dat is beneden de waardigheid eener kunstenares Daar aan den overkant ge- brniken ze nogal wat geld Vraag het slechts aan Fransje en tante, die van uit hare vensters tot diep in den nacht alle lichtkronen zien brauden en wanneer ik mij niet vergis, worden ook hare vroegere vereerders, zelfs mijn luitenant Von Fellenthin uitgenoodigd mijn vriend Schimmel- pfennig zei mij zoo iets. Ik zal me daar echter niet mee bemoeienmaar hij moet geen voogd over mij spelen, dan verstaan wij elkander niet meer Doch trek het u niet te veel aan, vader, en geef den nieuwen bankier slechts uwe order dan weet Klaus, waaraan hij zich heeft te houden." De aartbisschop van York heeft ontdekt wat de oorzaak is van den tegenspoed der Engelsche wapenen in Zuid-Afrika, n.l. de natiouale en persooulijke zonden van de Engelschen. De eerwaarde heer doet ook het geneesmiddel aan de handeen boetedag, evenals de Boeren dien gehouden hebbeu, een boetedag, zonder huichelen. Of de Engelschen, door wier zachtmoedigheid immers de oorlog zoo lang dnurt, zich tot boete- doening zullen vernedereu, is zeer de vraag. De gezagsmeuschen geven tenminste andere adviezen. //Den oorlog doorzetten", zegt de lord-kanselier aan het feestmaal der messeumakers en hij geeft meteen aan de verraders in Engeland, die de Boeren helpen, een snauw. Allemaal goed en wel, maar hoe Men is begonneu met het aauwerven van nieuwe rekruten gemakkelijker te maken. De hoogtemaat is ver- laagd en een jongeman van 62 Eng. duim of 1,61 M. kau nu zelfs huzaar worden. Toch komen de liberale bladen er voor uit, dat de verplichte dienstneming de eenige oplossing van het vraagsluk zal blijken te zijn. Het departement van Kolonien belooft echter nu reeds de zending van 1200 rekruten naar Zuid-Afrika, de helft in October, de andere helft in November. Om aan het geknoei bij de aan- neming een eind te maken, zal officieel onderzocht worden, hoe de teruggekeerde yeomen, waarouder zelfs teringpatienten voorkwamen, het hebben aan- gelegd om aangeuomen te worden. De grootste moeilijkheid blijft echter de officieren. Van een 40tal wier tijdelijke aanstelling verliep, is de diensttijd verlengd en bij dezen nood is het vreemd, dat iemand als kolonel Babington. die uit Zuid-Afrika terugkeert op non-activiteit wordt gesteld. 200 Boeren hebben het zendingsstation Botha- bella aaugevallen, 6 mijlen van Middelburg af, met de bedoeliug de proviand mee te nemen. De inboorlingen, tot het zendingsstation behoorend, Het deed den grijsaard pijn, toen hij den bloeienden jongen, vol lcenskracnt en zelfver- trouwen, aanzag, die de trots van zijn ouderdom was, ofschoon hij ook wel eens buiten de perken ging. Beide kinderen herinnerden hem aan huune moederRobert echter was zijn Beveling, ofschoon hij het niet liet merken. Klaus had zich al lang van hem vervreemd, maar hij was in de zaak zijn stcunhij kon niet met hem breken en moest hem ontzien, al ondervond de oude heer meuig- maal, dat Klaus zeer oneerbiedig tegenover hem was. z/Hst moet allemaal bij het oude blijven Ik wil het hem liever door de telephoon zeggen. Stel je gerust. Ook Fransje klaagt over zijn in- grijpen in mijne rechten maar jelui moet niet vergeten, dat hij de ziel van de zaak was sedert ik zoo sukkelend ben, dat hij ook voor jullie zijn best doet, en daarom mag jullie hem eenige spaarzaamheid niet kwalijk nemen." //Die moet hij echter ook in zijn eigen huis- houding niet vergeten Fransje moet ook zuiuig wezen, zei hij haar onlangs, en daarbij heeft hij zijne vrouw alles wat zij hebben wil. Gij ziet haar niet wanneer ze even komt overwippen, beleefheidshalve, dan is zij wel huiselijk gekleed, maar op de Promenade en elders moest ge haar zien, zoo kostbaar gekleed, en dat kost veel geld, zooveel verstand heb ik er wel van." Robert zag, hoe deze woorden zijn vader aan- grepen, daarom zweeg hij. z/Gij zult het wel in orde maken, niet waar, papa zeide hij ten slotte. z/Gij zijt toch baas in huis Als ik maar geen schulden had verdedigden dit tot dat er troepen van Middelburg kwamen. Toen de Boeren terugtrokken, waren er 4 inboorlingen gesneuveld. De //Times of Natal" bericht, dat verscheidene Natalsche vrijwilligers gekwetst zijn in een ge vecht met 150 Boeren in de buurt van Helpmekaar. De laatst verschenen verlieslijst geeft (voorloopig) als Kekewich's verliezen bij den aanval van de la Rey op: 45 dooden en 114 gewonden. Kolonel Cole raakte Woensdag slaags in het district Wepeuer met Marais kommando. Twee Boeren werden gedood en 22 gevangen genomen. Drie pogingen van Kritzinger om zijn kommando van 200 man over de Oranjerivier te voeren en de Kaapkolonie binnen te vallen, zijn mislukt. Scheepers kommando van 200 man vocht Donderdag bij Calitzdorp met kolonel Atherton, die een man verloor. Het Zuid-Afrikaansch politiekorps vocht bij Petrusberg17 Boeren, waaronder 2 officieren, werden gevangen genomen, een gedood. 500 Boeren vielen een patrouille van 200 yeomanry en bereden infanterie bij Jammersberg- drift aan. De Boeren trokken terug, na eenige salvos gelost te hebben. De Engelschen achter- volgden hen en namen kommandant Dreijer, veld- kornet van Ruuven en 10 man gevangen. Hierbij kan nog gevoegd worden, dat blijkens de verlieslijst te Buffelsfontein (Kaapkolonie) op 30 September zijn gesneuveld 1 kapitein en 5 man gedood of gewondte Pietpotgietersrust op I October 1 mau gesneuveld en 8 man gewond. Verder is gevochten bij Parijs (27 September), Rondebosch (Z. A. R.) 1 October, Reitz, 28 Sep tember en Winburg 30 September. Generaal Stephenson is den 4 October te Matjesfontein aangekomen om het kommando over te nemen van de Engelsche kolonnes, die in de zuidelijke Kaapkolonie opereeren. Omtrent de gevechten bij Itala en Prospect blijkt, dat de Engelsche bezetting van Itala naar Nkandhla is (eruggetrokken. Voor de belegering van Itala bemachtigden 600 Boeren den bergtop in de nabijheid en namen daar 80 Engelschen onder luitenants Kane en Leroy gevangen. Daardoor vertelt de correspondent van de //Daily News", werd de Engelsche bezetting van het kamp in het dal van Itala verminderd tot 200, die den heldenstrijd volhielden, /ofschoon de meesten gedood of gewond waren". Zij hadden paarden noch drinkwater. De correspondent beweert voorts, dat de Engelschen 188 Boeren begraven hebben. Intusschen was dit voorval hem zeeronaangenaam. Zijn vader liet alleen uit de kas van het kantoor betalingen doen, en ging deze zaak door de han- den van Klaus, dau zou er een heftig tooneel voorvallen. Buigen of breken moest het toch eenmaal tusschen hen beidenmaar als het kon nu nog niet I Wanneer hij tante eens aanklampte, om het drirgendste te kunnen betalen Hij zag deze met een handwerkje in het prieel alleen zitten en wendde zich tot haar. Klaus, die uit de vensters van zijn werkkamer den tuin kon overzien, zag hem gaan. Zooals de zijnen voorzien hadden, miste Klaus de noodige hoedanigheden om een gelukkig echt- genoot te worden. Hij was eigenzinnig en ruw en bezat niet de teederheid, waarmee een jonge vrouw behandeld wil worden daarbij toonde hij in huis zijn boos humeur, wanneer hij in zijn werkkring onaangenaamheden ontmoette. Het eerste, wat hij in Laura afkeurde, was haar gemis aan stiptheid hij maakte haar daarvan een verwijt, doch tevergeefs. Dan een zucht naar verstrooiing, die hem zelf alle kalmte benam, wanneer hij in het kanloor zat en haar weer zag uitgaan. Hij rekende het ook zijn plicht, haar hierover te onderhouden, en dat geschiedde even- eens dikwijls zonder de noodige kalmte. Laura was van haar kant door het instudeeren der rollen, de repetities en de voorstellingen met hare kunstmatige prikkeling aan een onrustig leven gewoon. Zij was al deze dingen zat en had zich het leven van jonge vrouwen als een ideaal gedacht, toen zij deze in het opecbaar en in de gezelschappen gadesloeg. Zij, die reeds als kind geen huiselijkheid, geen Volgens den correspondent van de //Times" in Lyttelton's kamp te Dundee, hebbeu de Boeren tegen het fort Itala geen kanonnen gebruikt. De Boeren-hoofdmacht staat nog steeds ten zuiden van Bertha's-dorp. De Engelsche officieren, die tot Gough's troepen behoorden en de gevangenen van Botha zijn ge- weest, hebben verteld, dat de toestand van de Boeren en van hun paarden goed was. Alleen hun kleeding was slecht. Velen voerden extra paarden mee, die geleid worden door kaffnrs. Van Kekewich geen nieuws. Of hij zijn kamp te Moedwil in handen der Boeren heeft moeten laten, weten we nog niet. De //Matin" ontvaugt uit Zuid-Afrika zeer gunstige berichten omtrent den algemeeneu toestand der Boeren in Augustus. Zij veroverden zooveel munitie op de Engelschen, dat ze de reserve, die op verschillende plaatsen in den grond gestopt is, niet behoeven aan te spreken. De Hollanders uit de Kaapkolonie vielen trouw bij en de Engelschen werden meer en meer gedemoraliseerd. De Engelsche bladen hebben een brief opge- nomen van de bekende juffrouw Hobhouse aan den minister van Oorlog, Brodrick, waarin nog eens wordt aangedrongen op maatregelen ten gunste van de kinderen en vrouwen in de Boerenkampen. De //Daily News" haalt een welingelicht corres pondent uit Zuid-Afrika aan, die zegt, dat de antoriteiten de Boerenkampen niet naar de kust willen brengen, omdat de Boeren de treinen alleen ontzien, wijl deze provisie aan hun vrouwen en kinderen brengen. Anders zonden de Boeren de garnizoenen te Bloemfontein, te Johannesburg en te Pretoria gebrek kunnen doen lijden. De correspondent zegt zelfs, dat er een zwijgende overeenkomst bestaat tusschen het treinpersoneel en de Boeren. De treinlui laten op bepaalde plaatsen eenige provisie vallen en hun treinen worden ontzien TER NEUZEN, 7 October 1901. In de op Donderdag a.s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behaudeling Ingekomeu stukken benoeming ambtenaar van den burgerlijken stand idem onderwijzeres (voor- gedragenen J. T. de Kraker, L. M. E. van de Sande en S. Dees)paarden- en veemarktvast- stellen suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. familieleven had gekend, had auderen daar steeds om benijd, zonder de schaduwzijde te leeren kennen. De zin in orde, die den kuustenaressen gewobnlijk ontbreekt, bezat zij, en daarom achtte zij zich ge- schikt om een goede vrouw te wordendoch daarbij zweefde haar het denkbeeld voor den geest, dat zij de noodige dienstboden zou hebben die voor een deftige familie onontbeerlijk zijn dat ver der haar man alles zou doen, wat een jonge vrouw aangenaam kon zijn, en dat zij aan zijne zijde de rol van beminnenswaardige huisvrouw zou spelen en in de gezelschappen wegens hare persoonlijke hoedanigheden gezocht en geeerd zou worden. Zij werd uit den droom geholpen toen zij haar man juist het tegendeel zag worden van wat zij had mogen verwachten zij schikte zich naar zijne wenschen, maar hij vergat, dat zij ook de hare had. Het werd een zware taak voor haar, hem laak te doen krijgen in het gezellige leven, waarnaar zij zoo verlangdeimmers zij zat den geheelen dag alleen, terwijl hij zijne zaken be- hartigde. Zij had op een hartelijken omvang met zijne bloedverwanten gehoopt, en hij verhinderde dien zij zag uit het venster hare jonge schoonzuster met hare vriendinnen, en hij toonde een boos ge- laat, wanneer zij naar den overkaut wilde gaan. In het begin had hij met haar in vroolijke stemming bezoeken afgelegd, ook uitnoodigingen aangeuomen en met haar een badreis gemaakt, maar was innerlijk blij geweest, toen hij die achter den rug had. Aan het huwelijk waren hem al te veel lasten verbonden. (Wordt vervolgdb ter iEims< HE coiirait. verseh.jnt Woen.rt»,- ea V riJrt»g»von)t, ,Hgeg<,n.le,d O, Fee.«a.gea, «,U de Urma 1». Vl» lABBl Ter Me—en I)e Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Oemeenteraad is belegd tegen Dontlertlag den lO Oelolier 1901 des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 7 October 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEIj Gezien het verzoekschrift dd. 19 Augustus 1901, ingediend door ABRAHAM THOLENS Jz., wonende te Ter Neuzen, waarbij onder overlegging der vereisehte stukken vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene liakkerij met lieete lucltloven in het perceel wijk C no. 72, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie C no. 3578 overwegende dat aan de artt. 5, 5bit, 8, 6bis, 7 en 7bis der hinderwet is voldaan dat blijkens mededeeling van den inspecteur van den arbeid in de 2« inspectie, d.d. 11 September 1901, no. 1208, de inrichting zal voldoen aan de eischen krachtens art. 6 der veiliglieidswet gesteld gezien het procesverbaal van den 9 September 1901, be- helzende het voorgevallene in de zitting van dien dag, waaruit blijkt, dat tegen de inwilliging van het verzoek mondeling bezwaren zijn ingebracht door L. J. VAN DER MOER, M. J VAN DIXHOORN, K. DE SMIDT en D. VAN TATENHOVE wonende alien te Ter Neuzen, wier bezwaren ontleend zijn aan vrees voor hinder van ernstigen aard. be- staande in het nederslaan van rook en roet; gelet op de artt. 8, 8bis, 9, 12 12bit, 13, 17, 17bis en 17 ter der hinderwit besluiteit I. aan ABRAHAM THOLENS Jz. voornoemd en zijne rechtverkrijgenden vergunning te verleenen tot oprichting eener bakkerij met heete luehtoven in het perceel wijk C no. 72, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 3578 en zulks onder de volgende voorwaarden, vastgesteld in overleg met den betrokken inspecteur van den arbeid a. de oven met toebehooren moet hecht en sterk ge- fundeerd en gecombineerd, geheel van onbrandbare materialen worden opgetrokken, terwijl de wanden en de vloer van het lokaal, waarin de oven gestookt wordt of waarin een vuur- mond aanwezig is, moeten zijn van steen b. in de bakkerij mogen gcen licht ontvlambare stoffen aanwezig zijn, terwijl zich binnen 1 meter afstand van den vuurmond of de stookopening ook geen brandbare materialen of voorwerpen mogen bevinden c. de rook van den oven moet worden afgevoerd door een schoorsteen wijd tenminste 0,12 M2„ waarvan de opening niet lager is gelegen dan op 16 M. boven den bakkerij vloer. Die schoorsteen moet ten minste eenmaal in de 3 maanden behoorlijk worden gereinigd it. de schoorsteen van den oven moet voorzien zijn van een John's roet- en vonkenvanger, waarvan de roetafvoerbuis leidt naar een binnenshuis geplaatsten vergaarbak en dat toestel moet op zoodanige wijze worden ingewerkt, onder- houden en gereinigd dat door derden geen hinder van roet of vonken wordt ondervonden, met bepaling dat de inrichting moet zijn voltooid en in werking gebracht binnen zes maanden na de dagteekening van dit besluit II. den concessionaris met nadruk te wijzen op het be- paalde bij artikel 17 der wet, krachtens welk artikel hem en U) a zijne latere rechtverkrijgenden nieuwe voorwaarden kunnen worden opgelegd, indien de ondervinding de noodzakelykheid daarvan mocht aantoonen. Afschrift van deze vergunning zal aan den adressant vrorden aitgereikt nadat daaraan een gewaarmerkt exemplaar zal gehecht zijn van de door hem in drievoud overgelegde stukken, bedoeld bij artikel 5 sub 1 en 2 der meergenoemde wet. Vastgesteld in de vergadering van den 4 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1