BIJVOEGSEL Tsr Neuzsnschs Courant Zaterdag 5 October 1901. No. 4133. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Gemengde berichten. LAURA'S HUWELIJK. Kitchener seinde Woensdag uit Pretoria De nachtelijke aanval van De la Rey op Keke- wich's kamp te Moedwil, den SO8'®" vermeld, werd door den 1000 man sterken vijand zeer krachtig uitgevoerd. Na een hevig gevecht op korten afsland, dat meer dan twee uren duurde, werden de Boeren met aanzienlijke verliezen terug- gedreven. Onze verliezen waren zwaar, 2 officieren gesneuveld, 11 zwaar en 8 licht gewond; 81 minderen gesneuveld, 48 zwaar en 26 licht ge wond. Alle gewonden worden naar Rustenburg overgebracht. Behalve de bovengenoemde worden nog 40 gewonden, niet nader vermeld, naar Rustenburg gebracht. Het wordt bevestigt, dat de vijand zware ver liezen geleden heeft te Itala en Prospect. Het bericht spreekt van 250 gesneuvelde en 800 ge- wonde Boeren. Kolonel Kekewich, die op twee plaatsen licht gewond werd, meldt mij, dat officieren en man- schappen zich uitstekend gedragen hebben. In zijn nader bericht hieromtrent meldt Kitchener dat een uitgezonden patrouille yomanry stuitte op den aanrukkenden vijand. De patrouille waar- schuwde te laat, om te beletten dat een piquet werd overvallen, waardoor de Boeren stelling konden nemen, waardoor zij goede dekking en een goed gevechtsveld kregen. Vandaar openden zij een hevig vuur op het kamp, met aanvalien op beide llanken. Kekewich' troepen hielden zich dapper in deze moeilijke oogenblikken. Na twee uren werd de aanval afgeslagen. De Boeren verschoten veel ammunitie en moeten zware verliezen geleden hebben. Uit alles blijkt dat er de laatste dagen heviger gevochten wordt dan in langen tijd het geval is geweest. 't Is of de Boeren nog altijd de be- ruchte proclamatie bestrijden en de zware verliezen der Engelschen wijzen er op, dat de „verstrooide benden" de zomercampagne met kracht inzetten. Kitchener laat niet na bij zijn ongelukstelegrammen telkens de zware Boerenverliezen te vermelden. Over de juistheid daarvan kunnen wij moeilijk oordeelen j de opgaven schijnen van kaffers af- komstig te zijn en dan mogen we gerust een beetje ongeloovig zijn. Daarentegen ligt het voor de hand, dat in een hevig gevecht van tien of twintig uren, ook vele Boeren vallen. Dat echter Kitchener de cijfers van Itala en Prospect nog eens aanhaalt om de ernstige verliezen van Keke wich, 164 dooden en gewonden, in de schaduw te stellen, terwijl hij omtrent de Boerenverliezen bij Moedwil alleen spreekt van *aanzienlijk," dit zou sterk doen denken aan een Boerenoverwinning. Te Durban gelooft men niets van de zware Boerenverliezen bij Itala. Omtrent den inval in Natal vernemen we niets dan dat de Boeren een aanval hebben gedaan op Nqoetoe en 80 kaffers hebben neergeschoten. Helpen nu deze gevechten iets Zelfs als we aannemen dat de Boeren in de jongste kampen FEUILLETON Vrij bewerkt door Amo. 12) De handelsraad ontving zijne scboonzuster met hartelijkheid. Toen zij wat met elkaar over en weer gepraat hadden, erbarmde de oude dame zich over het arme meisje, dat zij op heete kolen zag zitten. //Ik trof hier juist een onverwachte familiege- beurtenis, lieve John," zeide zij met kalm gelaat. //Klaus is dezen morgen in alle stilte getrouwd 1" Met heimelijken angst hield Fransje het oog op baars vaders gelaat gericht. Zij zag, hoe hij trilde, hoe hij de bleeke lippen opeenperste, om zijn zenuwachtig schokken meester te blijven. Zijne door de ziekte vermagerde handen sidderden. Een zwaar lijden was aan de ingezonken oogen te bespeuren. //Hij kon, om uw rust niet te verstoren, natuurlijk aan geen bruiloft denken," voegde zijn dochter er verschoonend bij. De half gesloten oogleden van den grijsaard bleyen nog onbeweeglijkhij streed een inwendigen strijd, die alleen verraden werd door een lichte trilling van zijn lichaam. Fransje vreesde ieder oogenblik een instorting. lot hare geruststelling echter keek hij eerst haar, toen zijne schoonzuster aan, en wel zoo vragend, als wilde hij eerst zien, tegenover wie hij zich bevoud. z/Hij had beloofd eerst aan te hooren, wat voor gewichtigs ik hem had mee te deelen, en ik rekende er op, dat hij een dag daarvoor zou gebruiken, als ik krachtig genoeg Hij scheen den draad zijner gedachten kwijt te raken, streek met bevende hand over zijn voorhoofd .n keek naar den vloer. Zijne gelaatstrekken overwinningen hebben behaald, zijn de directe voordeelen gering. Zoowel bij Itala als bij Moedwil zijn ze ten slotte teruggetrokken. Deze over winningen kunnen dan ook alleen dan van gewicht geacht worden, indien waar is, wat uit verschil- lende berichten schijnt te blijken, nl. dat het Britsche leger uitgeput raakt. Dan toch hebben zulke Boerensuccessen een bijzonder grooten moreelen invloed en doen zij de kans toenemen, dat de Engelschen eindelijk terug zullen moeten. Er moet in het Zuid-Afrikaansche oorlogsleger langzamerhand groot gebrek aan officieren komen. Bij sommige cavalerie-regimenten zijn nog slechts 2 of 3 kapiteins. Een der belangrijkste cavalerie- regimenten heeft nog slechts 5 offic'eren. Het ministerie van Oorlog is volkomen van dit bezwaar doordrongen, maar ziet geen kans in Engeland of in Indie officieren te krijgen en Kitchener weigert *de onrijpe producten van de drilscholen" aan te nemen. Deze uitputting, het genoeg krijgen er van, moet de Boeren ten slotte doen slagen en gevechten als bij Moedwil en Itala zijn uitstekend geschikt om de lusteloosheid, den afkeer van den oorlog te doen toenemen. Dat de twee kanonnen op de Boeren hernomen zijn lijkt veel op een overwinning. Daar er echter van een strijd niets gemeld wordt, hebben de Boeren die kanonnen vermoedelijk als onbruikbaar ergens moeten achterlaten. Het oorlogsnieuws bepaalt zich in hoofdzaak tot het volgende. Een Britsche patrouille heeft een veldkornet, Kelly genaamd, met een kleinen troep Boeren gevangen genomen, dicht bij de Portugeesche grens. Malan is ergens bij de Aar met zijn 14 man in bolsing gekomen met twee regimenten lansiers. De uitslag was, dat de Boeren 3 dooden en 1 gewonde hadden de Engelschen 1 doode en 2 gewonden. Malan ontsnapte met 7 man. In de Kaapkolonie is weinig veranderd. Het schijnt, dat te Kaapstad toch de staat van beleg zal afgekondigd worden. Gordon Sprigg en Rose-Innes zijn er te Pretoria vermoedelijk over gaan praten met Milner. Zes Kaapsche opstanaelingen zijn Zaterdag te Graaff-Reinet veroordeeld tot levenslange balling- schap op de Bermudas. Het transportschip *City of Vienna" is uit Durban met een transport Boerenkrijgsgevangenen naar Antigua (West-Indie) vertrokken. TER NEUZEN, 4 October 1901. Het Comite tot stichting van een ziekenhuis al hier, ontving van de expediteursfirma Little Johnston" de toezegging eener gift van 256 ineens en eene bijdrage van 60 'sjaars voor de instandhouding. Met het oog op de uitbreiding die te be- ginnen met 1 Januari aan de Bijz. school alhier zal gegeven worden, zijn aan genoemde school tot onderwijzers benoemd de heer Spiering van Vlaar- dingen met akte voor wiskunde M. O. en de heer Modderaar van Groningen met akten voor Eransch en Engelsch. Door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen worden op 15 October a. s. zestien mosselzaadbanken voor de publieke visscherij opengesteld, waarvan 8 op de Ooster- en de overige op de Wester-Schelde. vertrokken zich telkens en zijne lippen bewogen zich, als snakte hij naar lucht. Fransje haalde wat drinken voor hem. »Gij hebt ons nog, Robert en mij, papa vleide zij, hem de hand om den hals leggeude en dit scheen hem werkelijk rustiger te stemmen en tot zijn bewustzijn terug te brengen. HiJ naiE hare hand. De zijne was zoo koud, dat zij er van schrikte. //Wanneer je het goedvindt, John, blijf ik zoo lang je mij hebben wilt." Polda reikte hem hare hand en hij drukte deze dankbaar. andaag kan ik Klaus en haar niet ontvangen zeg, dat ik mij niet goed gevoel. Met u, Polda heb ik nog iets te besprekenhet is goed, dat je gekomen bent. Maar dat heeft nu geen haast." Hij herstelde zich merkbaar en onderdrukte hetgeen er in hem omging. Hij lachte haar vriendelijk toe en drukte haar herhaaldelijk de hand. //Je begrijpt," zeide hij, ,/dat ik behoefte ge voel om de laatste jaren, die mij nog gegund zijn, aan mijne jongste kinderen te wijden blijf bij ons, je zult me helpen leven.1' Hij wilde op- zettelijk niet aan Klaus denken. ,/Sta op, Fransje," sprak hij, het meisje, dat aan zijne zijde neerge- kmeld lag, de hand op het hoofd leggende. ,/Ik wil met jullie nu dagelijks een paar uur uit njden gaan; het is de kamerlucht, die mij zoo zwak maakt Dankbaar keek Fransje naar hem op. //Laat aan mijnheer Joost zeggen, dat ik hem aanstonds wil spreken, wanneer hij uit de fabriek komt." V. Ongetwijfeld kan de wil zeer veel invloed op de levenskracht van den mensch oefenen, wanneer het organisme niet geheel verstoord ia. John Op de Internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen en hvgienie, gehouden te Londen van 16 tot 29 September, werd de inzending zeep- poeder en Sapello van den heer J. van den Berg Hzn., zeepfabrikant te Aardenburg, bekroond met de gouden medaille. Zaamslag, 8 Oct. Als een bewijs dat het brievenvervoer ten plattelande nog veel te wenschen overlaat kan dienen, dat j.l. Zondagmiddag een briefkaart te Boschkapelle werd gepost, eerst Dinsdagavond aan den geadresseerde alhier werd ter hand gesteld, terwijl beide gemeenten slechts een uur van elkaar liggen. Een brief uit Goes, 28 September aldaar gepost, werd alhier pas op 1 October ontvangen. Zaanislag, 3 Oct. Dezer dagen werd onder deze gemeente een hond aangetroffen, toebe hoorende aan een landbouwer te Axel. Een persoon welke deze hond kende, wilde hem bij den eigenaar terug brengen, terwijl hij een persoon met een hondenkar op den weg outmoette, welke deze hond vroeg te koopen. 1 oen hier niet aan kon worden voldaan, werd onder het noemen van den eigenaar van dien hond, dit dier een touw om den hals gestagen, en aan de kar gebonden, en vervolgens wegge^ voerd, maar men wist niet waarheen. 1 hans is deze hond door de politic te Bosch' kapelle opgespoord. Alhier neemt men dezer dagen een proef met een straatlantaarn, waarin gasgloeilicht wordt gebrand, wat tot heden zeer goed voldoet. Het is echter een feit dat deze verlichting heel wat duurder is, doch daar staat tegenover dat indien men overging om deze verlichting alhier algemeen te maken, men ook niet zooveel lantaarns noodig had, zoodat in dit geval de kosten niet veel hooger zouden zijn, dan dat nu het geval is, terwijl bovendien alsdan kon worden gezegd,' dat de straatverlichting uitstekend was. IJzendijke, 4 October. Lekkertjes, zoo'n tram, zegt mijn vriend bij het uitstappen van de tram alhier, welke mij voor eenige dagen uit een achter- hoek van het //land van Cadzand" kwam bezoeken. Je weet zoo precies wanneer je aankomt en vertrekt, vervolgd mijn vriend nog opgewonden over de rit wanneer je zoo'n tram in je woonplaats mist, gevoel je eerst het genot er van. Om de stemming van mijn vriend niet te be derven antwoordde ik//jawel, jawel." Een paar dagen daarna zou hij weer vertrekken met de tram van 8,24 v.m., volgens de dienst- regeling van hier over Schoondijke en Oostburg. Ik ga met hem mee tot Schoondijke. De tram alhier arriveert eerst om 8,50 in plaats van 8,24 hetgeen de goede luim van mijn vriend wel een beetje tempert. In een paar minuten is men echter te Schoon dijke, zegt mijn vriend, op zijn horloge kijkeude, en welgemoed stappen we in. Doch men is slechts een honderdtal meters gereden of: „stop," en met een paar stooten staat de tram stil om eenige w®ggons ®f* en aan te haken, slechts eenige minuten en voort gaat het weer. Men komt aan den Oranjedijk, een oogenblik geduld, want er moeten een paar wagens af- of aangekoppeld worden. Eindelijk is alles gereed en voort gaat het nu tot Schoondijke. Klimmende ontevredenheid bij mijn vriend en andere passagiers, bij de ontdekking dat de tram van 8,50 naar Oostburg, van de lijn Breskens— Maldeghem reeds lang is vertrokken en men ver- Brinkman bezat zulk een sterken wilhij erkende dit als zijn plicht tegenover zijne nog onverzorgde kinderen. Ilij had de naaste toekomst donker ingezien, en werd allengs meer overtuigd, dat zijne vrees niet ongegrond was. Klaus en zijne gade hadden hem den volgenden morgen een bezoek gebracht. Er was niets ge- sproken over zijn eigendunkelijk optreden terwijl zijn vader den dood nabij was. Dit was aanvaard als een voldongen feit, waartegen de oude heer niets meer kon doen. Laura toonde zich ook bij dit bezoek als een beminnenswaardige jonge vrouw, vol tact en wel- opgevoed. Tante Polda meende alleen op te merken, dat zij voor haar ouderdom zeer veel levenservaring had maar zij was immers kun- tenares ook dat haar wezen iets //gemaakts had intusschen kon dit dezelfde oorzaak hebben. De mooie oogen van de jonge vrouw bekoorden haar als ieder andertoch meende zij waargenomen te hebben, dat hare blikken op effect berekend waren. Maar ook dit was een gewoonte der kunstenaars, In het geheel maakte zij op tante Polda een zeer goeden indruk, voomamelijk wegens hare harte lijkheid jegens Fransje, Dat het in het vervolg niet tot werkelijke vertrouwelijkheid gekomen was, schreef men toe aan Klaus die met zijne vrouw van de reis terug- gekeerd, zich minder dan ooit en dan nog slechts wegens zaken met zijn vader bemoeide. Zijn jongeren broer en zuster gaf hij nauwelijks een vriendelijk woord, hetgeen Robert dwong om zelfs de bezoeken die de wellevenheid van hem vorderde voorloopig uit te stellen, en hetgeen tusschen Laura en Fransje nauwere aansluitingen onmogelijk maakte. «/Hoe moet dat worden, wanneer ik sterf! Ik moet dus leven," dacht de vader bekommerd, en hij richtte zich op, zoo goed als zijne oude ledematen het toelieten. plicht is te wachten tot 11,03. Ik en mijn vriend dooden den tijd met spreken over het genot van op tijd aanlcomende trammen, waarbij mijn vriend vraagt//dit is toch zeker een uitzondering, een bloot toeval dat de tram van morgen zoolaat te Schoondijke aankomt." Neen, zeg ik naar waarheid, dit is van nu af tot circa Januari regel, tijdens de bieten campange; dit gaat zoowat met iedere trein. Om de correspondentie naar Oostburg of Breskens te hebben is men verplicht of te loopen tot Schoondijke of een tram vroeger te vertrekken dan je eigenlijk plan had. Maar lekkertjes zoo'n tram, riep ik mijn vriend at' j^6 'n °P aangekomen tram Brekens— Maldeghem was gezeten. Algemeene Vergadering der afdeeling Hulst van de maatschappij tot bevorde- ring van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland, op Maandag 30 September, des namid- dags ten een ure in het //Wapen van Zeeland" te Hulst. Voorzitter Jules Vogelvanger. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat van de heeren P. Moos te Ter Neuzen en Jos. Seydlitz te Hulst berichten zijn ingekomen, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Als gewone leden hebben zich aangemeld de heeren Florent de Moor te Zaamslag, Theoph. Daelman te Westdorpe, J. de Putter Lz. te Axel, Jan Dieleman Jacz. te Hontenisse en P. Ver- haegen te Stoppeldijk. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Mededeeling geschiedt van enkele ingekomen stukken welke voor kennisgeving worden aange- nomen. De secrelaris deelt mede, dat zich naar aan- leiding van desbetreffende oproeping in de ver- schillende lokale bladen zich slechts zes meisjes hebben opgegeven voor het volgen van een cursus in zuivelbereiding. Aan den heer zuivelconsulent in de provincie is gevraagd of hij dit aantal voldoende acht om daarvoor een cursus te houden. De noodige stappen zijn gedaan om winter- cursussen in landbouwkunde te Axel en te Honte nisse eerlang te openen. Overgaande tot de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren E. B. Plasschaert te St. Jansteen en Jos. Seydlitz te Hulst, treden op verzoek om den voorzitter als stemopnemers op de heeren, Alph. Staal te Graauw eu S. van Dorselaer te Clinge. Ingeleverd zijn 82 briefjes. De uitslag der stemming is, dat zijn uitgebracht op de heeren E. B. Plasschaert en Jos. Seydlitz, respectievelijk 29 en 26 stemmen, 3 stemmen op verschillenden, terwijl een biljet bianco was. Bij de benoeming van een ondervoorzitter worden ingeleverd 33 briefjes waarvan de uitslag was, dat zijn uitgebracht 28 stemmen op den heer Jos. Seydlits, 6 op den heer Collot d' Escury, 2 op den heer Plasschaert, terwijl 2 biljetten bianco en 1 biljet van onwaarde werd bevonden. De heer Plasschaert ter vergadering aanwezig verklaart, na gelukwensch door den voorzitter, onder dankzegging de herbenoeming weder te aanvaarden. De heer Seydlitz zal schriftelijk met zijne herbenoeming worden in kennis gesteld. Daarna wordt het stembureau door den voorzitter onder dankbetuiging voor de genomen moeite ontbonden verklaard. Tot het houden van Yorkshire varkens onder de voorwaarde op het convocatiebiljet vermeld, gaven zich slechts twee liefhebbers op, namelijk de heeren E. B. Plasschaert te St. Jansteen en Cyr. Vael te Hontenisse, waar voor de varkens zullen worden besteld. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. Men schrijft uit Haarlem Dinsdagavond te 11% uur is in de Bakkerstraat een hevige brand uitgebroken in een hooiberg, toebehoorende aan den landbouwer Meyliuk. De berg stond tusschen een in aanbouw zijnd nieuw blok huizen, een boerderij en een reeds bestaand blok, van alle zoowat een twee, drie meter verwijderd, en daar de hoeveelheid niet minder bedroeg dan 60,000 K.g., was het gevaar dus groot. Toch gelukte het de brandweer met zeven spuiten den brand tot den hooiberg te be- perken, doch daarvan is dan ook niets meer goed. Vermoeden bestaat dat hier kwaadwilligheid in het spel is, want van broeien is, te zien aan wat uit den berg komt, geen sprake geweest. Ter Intusschen kreeg hij reden om zich te beklagen over eigenmachtige handelingen van Klaus in ge- wichtige zaken, waarin hij zijns vaders toestemmirg had moeten vragen. Hij verbrak alle betrekkingen met den bankier die reeds jaren lang de vriend zijns vaders was, en ging bij een anderenboek- houder Joost, dien hij vele jaren geleden aangesteld had, werd terughoudender tegenover den ouden heer bij het geven van inlichtingen, om zijne betekking niet te verliezen. (Wordt vervolgd!. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5