Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Raeijmaeckers, Wouw, f 40530 A. de Waal, Lamswaarde, /40280 A. Tholens, Ter Neuzen, f 39669 B. van Eck en K. de Vos, 89570. 2e. perceelJ. B. Uijtenhove, Antwerpen, f 16500 I. Douw, Zierikzee, 15028 L. Raeijmaeckers, Wouw, f 14968 A. Tholens, Ter Neuzen, 14387 A. de Waal, Lamswaarde, 14370 B. van Eck en K. de Yos, Ter Neuzen, 13740. Zooals in ons vorig no. is gemeld zijn beide perceelen gegund aan de laagste inschrijvers. Men schrijft ons Het Amerikaansche reuzen-circus van Barnum and Bailey, dat slechts een dag te Vlissingen vertoefde, heeft evenals op andere plaatsen het verwachte succes gehad. Om den eigenaardigen intocht te zien en tevens den ongelooflijk vluggen opbouw van de zeildoeken stad te kunnen aan- schouwen en bewonderen, waren Maandagnacht honderden uit Vlissingen zelf, maar ook enorin velen uit Middelburg naar het zoogenaamde Eiland getogen, Het vlugge ontladen der waggons, het trekvermogen der paarden, dat nogal op de proef gesteld werd over de bruggen mocht niet worden gereden, zoodat een geheelen omweg moest worden gemaakt en een drassige dam moest worden overgetrokken de kolossale duwkiacht van de olifanten, de geregelde en snelle vorde- ringen makende gang van zaken betreffende opbouw en organisatie van den show, het werd alles met stille verbazing door de duizeuden toeschouwers gadegeslagen. Dat de beide voorstellingen door een talrijk publiek werden bijgewoond is begrijpelijk. De bezoekers waren voor een zeer groot deel Vlissingers natuurlijk. Maar daarop volgden wel in aantal de Middelburgers. Alle rijtuigen te Middelburg waren in beslag genomen. Boveudien gingen velen uit die gemeente per boot, per spoor en zelfs te voet. Maar ook uit de andere deelen der provincie, uit Schouwen, zoowel als Zeeuwsch-Vlaanderen, brachten spoor en boot honderden aan. Op het terrein en daaromheen was het den ganschen dag buitenge woon druk en bewegelijk. Vele neringdoenden en kramers uit Middelburg waren uitgestald en het deed denken aan een drukken kermisdag. Het weder was den geheelen dag buitengewoon schoon. Bij de voorstellingen, ofschoon door duizeuden bijgewoond, had het nog drukker kunnen zijn, er werden althans nog leege plaatsen opge- merkt, maar dit is zekerBarnum and Bailey nemen netto gerekend, uit Zeeland, al vertoefden ze er slechts een dag, duizenden Zeeuwsche guldens mede. Axel, 20 Sept. Heden nam de heer A. H. de Vries, gedurende 19 jaren onderwijzer aan de Rijksnormaallessm alhier, afscheid van zijne leer- lingen. Als blijk van erkentelijkheid werd hem door zijne leerlingen een prachtigen zetel ten geschenke gegeven met een album waarin de namen der leerlingen waren opgeteekend. Philippine. In de gehouden Raadsvergadering van 30 Sept. j. 1. is de gemeenterekening over 1900 voorloopig vastgesteld en goedgekeurd met eene ontvangst van 10171,31, uitgaaf f 9861,915, alzoo een batig slot van f 309,39s. Clillge. Dezen winter zal in de openbare school alhier de het vorige jaar begonnen cursus in laudbouwkunde worden voortgezet. De cursus, die met 12 leerlingen begonnen is, wordt thans met hetzelfde aantal voortgezet en het is te hopen, dat bij het einde van den winter alien het diploma mogen behalen. Als onderwijzers zullen optreden de heeren P. Eggermont, hoofd der school alhier, en Fl. Remery, hoofd der school te Koewacht. Ijzendijke, 30 Sept. Gisteren is door de afdeeling IJzendijke van Volksweerbaarheid tot besluit harer zomeroefeningen eene prijsschieting gehouden. Voor de dertig deelnemers waren elf rnooie prijzen aanwezig waaronder zeer de aan- dacht trok de zilveren medaille met inscriptie van Dr. Schouten alhier als eerste prijs aan de afdeeling ten geschenke gegeven. Ook door den Burgemeester was een prijs beschikbaar gesteld. Het bleek uit het groote aantal punten dat er in het algemeen door de leden werd geschoten in den loop van den zomer goed was geoefend in het schieten. De prijzen werden behaald als volgt 1" prijs F. H. de Pauw met 57 punten2e prijs E. Roes met 57 punten36 prijs E. van de Bosch met 57 punten4e prijs R. F. van Staveren met 56 punten5e prijs C. van der Weijde met 56 punten; 6e prijs V. de Witte met 55 punten 7e prijs G. Verdegem met 55 punten 8e prijs G. C. Bevin met 55 punten 9e prijs II. de Witte met 55 punten 10e prijs Ed. de Smet met 53 punten. De eereprijs G. Fermont met 58 punten. Nog had Dr. Schouten twee prijzen beschikbaar gesteld voor de brigade marechaussee, waarbij de brigadier Van den Linde de eerste prijs be- haalde met 56 punten en de wachtmeester Van den Ameele de tweede, mede met 56 punten. Wanneer men weet dat ieder schutter over vijf patronen beschikte en het maximum te halen punten 60 was, zal worden toegestemd dat er goed is geschoten. Een woord van lof zij hier vermeld aan den veldwachter P. Loof, secretaris der afdeeling, die met veel geduld en beleid de meeste leden een geweer heeft leeren hanteeren en heeft leeren schieten. Middelburg, 2 Oct. Aan het gebouw van het Prov. bestuur werd heden aanbesteed Het verrichten van baggerwerk op het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de buitenhaven aldaar. (Raming f 6500). Hiervoor waren 4 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de heer A. C. van Wijngaarden te Sliedrecht voor f 4889. '8 Gravenhage, 2 Oct. Tweede Kamer. In de Vrijdag a. s,, 's voormiddags 11 uur, te houden openbare zitting, komt aan de orde het opmaken der voordracht voor een Raadsheer bij den Hoogen Raad. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken A. V., oud 19 j., werkman te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maauden gevangenisstraf. J. C. M., oud 22 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. A. V., oud 18 j., kantoorbediende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis. 1°. A. B., oud 25 j., schipper te Posthoorn, (gemeente Sas vap Gent), 2°. J. B. v. H., oud 21 j., schippersknecht 3°. P. J. d. M., oud 20 j., schipper, beiden te Philippine, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. Bij militaire oefeningen in de vorige week in het Westland gehouden, hebben twee soidaten bij het springen over een sloot een been gebroken. Met een ziekenwagen zijn zij naar het militaire hospitaal in den Haag vervoerd. De cadet v. S., der Koninklijke Militaire Academie, uit den Haag, die met verlof te Dieren was, hield zich Zaterdag bezig met het schieten met een pistool. Toen hij het wapen neerlegde, ging 't af en trof hem in het hoofd. Hij was terstond dood. Een brutale diefstal werd Maandag gepleegd bij den rijwielhersteller C. K., te Winterswijk. Op klaarlichten dag werd hem uit de werkplaats een fiets ontstolen. De marechaussee, die een ijverig onderzoek naar den dader instelt, heeft geen spoor van hem kunnen ontdekken. Maandagavond ontstond er op den Spuiweg te Dordrecht twist tusschen twee jongens van 18- k 16 jarigen leeftijd, Willem Schouten en Slinge- landt. De eerste ontving daarbij van de laatste een hevig bloedende snede in den hals. In de Spuistraat zakte hij ineen en werd hij naar het politiebureau gedragen, waar hij heelkundig be- handeld werd. Daarna werd hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is erustig. De dader is gearresteerd. Aan de fabriek van de firma Willink Pascben te Winterswijk had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een 14jarig arbeider, die moest toekijken bij het uithijschen van kisten, kreeg een kist, die van de katrol was losgeraakt en met een buiteling naar beneden kwam, op zijn hoofd, waardoor hij een schedelbreuk kreeg. De toestand van den getroffene is redelijk wel, doch het levensgevaar is nog niet geweken. De automob'el, waarmee het ongeluk te Valkenberg is gebeurd, behoorde niet aan het Rijk, noch aan het departement van Oorlog. De Peugeot-machine was door een automobielfabriek met een chauffeur in haar dienst ten gebruike van den leider der manoeuvres aangeboden en aanvaard om over de doelmatigheid voor het leger een oordeel te vellen. Wederom zijn Maandagnacht te Amsterdam de inbrekers aan het werk geweest. Thans hadden zij als terrein voor hun operation gekozen het perceel Stadhouderskade 152, waarvan de bewoners nog buiten zijn. De inbrekers behoefden hier niet te breken. Met een valschen sleutel werd de linnenkast ge- opend, en daarin vonden de dieven het sleutel- mandje van de vrouw des huizes. Door deze vondst zagen zij dus plotseling alle deuren voor zich geopend. Meegenomen werd het aanwezige goud- en zilverwerk. Van de brandkast, die trouwens toch geen gelds- waarde bevatte, werd het slot afgeschroefd, evenwel zonder dat de dieven daardoor toegang kregen tot het binnenste der kast. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken in het huidenpakhuis van den heer v. Ronweren, Dijkstraat 46. De dieven verschaften zich toegang door uitsnijden van een ruit. Een twintigtal huiden werden medegenoment Zondagmiddag omstreeks 2 uur werd brand ontdekt in een groote partij spoorwegliggers, ter waarde van omstreeks f 100,000, op het Handels- terrein te Dordrecht, vermoedelijk ontstaan door het roekeloos spelen van kinderen met vuur of, wat minder waarschijulijk mag worden geacht, door baldadig opzet. De vlammen woekerden zoo krachtig voort, dat een 5tal liggers grooten- deels verbrand en een 15tal andere geducht be- schadigd zijn. De betrokken kring der brandweer werd terstond gealarmeerd en bluschte den brand. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, dat echter nog geen vrucht heeft opge- leverd. Zondagmiddag hebben op de Martelaarsgracht te Amsterdam ongeregeldheden plaats gehad. Van een daar wonenden bakker was gebleken, dat hij op Zondag werken liet. In den voormiddag liepen er eenige mannen rond met borden, het opschrift dragende #De Zondagsrust met voeten getreden." De politie nam die borden in beslag, waarop het publiek een vijandige houding aannam, en met de sabel werd toen de menigte uiteengedreven. Een aantal bakkersknechts wandelden later heen en weer met strooibiljetten op hun jas, wat natuurlijk tal van nieuwsgierigen trok. Een wielrijder kwam Zondagavond met een tamelijk groote snelheid van het Vredenburg te Utrecht de Willemstraat inrijden, en wilde daartoe een rijtuig dat voor hem reed voorbij, maar reed daardoor tegen een bakkerswagen aan, met het gevolg dat hij door den schok van zijn wiel en zoo goed als over den wagen heen vloog. Ernstig gewond werd de roekelooze opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was niet buiten gevaar. Om echte van valsche bankbiljetten te onder- scheiden wordt het volgende middel aan de hand gedaan. Wanneer men twee achte bankbiljetten door een stereoscoop beziet, smelten beiden figuren ineen, omdat zij van de zelfde plaat afkomstig zijn. Legt men daarentegen twee biljetten naast elkander die niet met dezelfde plaat vervaardigd zijn, dan dekken zich de figuren niet meer nauw- keurig, daar zelfs het volmaakste namaaksel ver- schillende afwijkingen in de teekening der getallen, der letters en der figuren zal aanwijzen. In de stereoscoop zijn die afwijkingen duidelijk zichtbaar en daarom is het voldoende een valsch bankbiljet met een echt samen door een stereoscoop te bezien, de geringste afwijking der teekening bewijst de valschheid. Men schrijft uit Oud-Beierland In den laatsten tijd is men in deze gemeente, vooral des Zaterdags- en des Zondagsavonds, voort- durend getuige van verregaaude dronkenschap bij eenige (en steeds dezelfde) personen. Ook Zater- dagavond omstreeks 11 uur was edn dier personen in zoo verregaanden staat van dronkenschap, dat de politie hem verscheiden malen, doch te ver- geefs, aanmaande naar huis te gaan. Het spec- takel moede, dat de dronkaard maakte, wildeu de beide politieagenten, door twee nachtwakers ondersteund, hem naar ,/boven" (d. i. in den tronk) brengen. In den beginne scheen dit wel te zullen gelukken, doch plotseling begon de gearresteerde die in kennelijken staat voor geen klein gerucht vervaard is, zich hevig te verzetten. Door enkele omstanders geholpen, wist hij zich los te rukken en kon toen opnieuw beginnen. Niettegenstaande de politie zelfs van haar wapen gebruik maakte was zij geheel machteloos en werd zelfs mis- handeld. Naar men verneemt zal van een en ander proces-verbaal worden opgemaakt. Eenige jongens stookten Zaterdagmiddag een vuurtje in het Shar achter het dorp Mildam (Fr.) De droge heide vatte vlam en spoedig stond eene groote uitgestrektheid in brand, hoog sloegen de vlammen op, snel de turfhoopen en woningen naderende. In het dorp werd het gevaar gemerkt, dat de veenderij bedreigde, van alle zijdeu kwam men opdagen om het vuur tegen te houden. Aarden dammen werden opgeworpen en na veel moeite werd het vuur gestuit. Een groot veld heide eigendom der gemeente Schoterland en particulieren verbrandde. Vier stroopers hebben den particulieren jacht- opziener v. d. Meyde te Loosduinen, 's nachts aangevallen en op ergerlijke wijze mishandeld. De dokter heeft den zwaar verwonde verbonden en volstrekte rust voorgeschreven. Daar v. d. M. een der aanvallers meent te kennen, is proces- verbaal opgemaakt. De familie Scholten, die onlangs Doesburg en andere plaatsen met een bezoek vereerde en daardoor de belangstelling niet alleen van de politie, maar van alle medelijdende gemoederen gaande maakte door de ,/natuurgetrouwe" toevallen, waarvan mama zich bediende om aan geld te komen, deze interessante familie heeft ook te Zutphen haar blijden intocht gehouden, maar zouderling genoeg heeft het publiek er zeer weinig van bemerkt. De politie overlaadde n.l. het doorluchtige ge- zelschap met zooveel kleine attenties, escorteerde het zoo beleefd, omringde de familie met zooveel zorgen, was zoo bij de hand om de dame tegen alle aanvallen van haar kwaal te beschermen, dat de familie er werkelijk verlegen mee werd, en eindigde met de equipage te gelde te maken, waarna de mannelijke helft van het gezelschap den tocht door ons land voortzette, de dame in kwestie te Zutphen achterlatende, zonder geld en zonder toevallen. Een tweetal jongeheertjes, leerlingen aan een bekende inrichting van onderwijs te Nijmegen,. 14 en 16 jaren oud verlieten Zondagnamiddag heimelijk dd ouderlijke woning, een briefje achter latende, waarin zij mededeelden naar Parijs te zullen gaan. Dinsdagmorgen omstreeks half acht, kwam de te Hatert gestationeerde veldwachter Wiersma hen op het spoor, vervolgde hen per fiets en in een bosch nabij Groesbeek kreeg hij ze in handen. Den nacht van Zondag op Maandag hadden zij in een hotel te Kleve gelogeerd, waarna zij be- sloten waren in een bosch te overwinteren, waartoe zij bereids met het maken van een houten hut waren aangevangen. Een bijl en ander ge- reedschap hadden zij te Nijmegen voor dat doel aangekocht. Hunne desertie was alzoo van korten duur, daar zij door de politie aan hunne ouders zijn overgegeven. Te Kampen is Maandagochtend mej. O.,. tijdelijk verpleegster bij den heer B. buiten de Venepoort, bij het passeeren van een boot, waar zij naar keek, te dicht bij de rivier gekomen en in den IJssel gevallen. Door de felle strooming en door den golfslag van een daar juist passeerende boot was zij spoedig in de diepte verdwenen. Een paar uur later werd het lijk opgevischt. Eene dame uit Amsterdam, die Zatermiddag in een hotel te Brussel haren intrek nam, bemerkte toen zij van eene wandeling terugkwam, dat haar koffer was opengebroken en daaruit een hand- taschje vermist werd, inhoudende voor eene waarde van 5000 francs aan juweelen. Salsou, de man die op de meest onhandige wijze, tijdens de tentoonstelling, een aanslag deed op den Sjah van Perzie, en daarvoor hij hield halstarrig vol, dat het wel degelijk zijn doel was geweest den Sjah te dooden tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld, is blijkens een uit Cayenna ontvangen bericht op de lies du Salut overleden. Een vreeselijke wolkbreuk heeft het district Presido Coreuty, in den Amerikaanschen staat Texas, geheel verwoest. Een ravijn, waarin mijn- onderzoekers waren gekampeerd, liep onderwater, waardoor 15 personen verdronken. Zondag is te Boyonne het aangekondigde stierengevecht gehouden, waarbij de picadores in plaats van op paarden, in een automobiel zaten. De auto, die gebruikt werd, was gepautserd en had 12 paardekrachten vermogen. Lang voor het uur van aanvang was de arena overstroomd met een ontzaglijke menigte. Prachtig weder begunstigde de onttroning van het paard in deze dramatische zuidelijke sport. Naast den chauffeur zat in de automobiel een picadore. Zoodra alles gereed was, werd de stier losgelaten doch toen hij het steunen van de auto hoorde, ging het dier op de vlucht onder het luid gelach van het publiek. In weerwil van alle pogingen kon men er den stier niet toebrengen de auto aan te vallen. Telkens stoof hij terug, als hij het tuftuf hoorde. Ten slotte trachtte hij met een sprung over de barriere weg te komen en daar- mee liep dit komische stierengevecht af. Afgrijselijke misdaden zijn ontdekt te La Muy, een stadje tusschen Toulon en Nice gelegen. Op een zolder is Zarerdag het lijk gevonden van een meisje van 4 jaar, dat veertien dagen gcleden gestorven was. Aan het lijkje ontbrak het hoofd en op het lichaam was een vreeselijke waudaad gepleegd, Het door de justitie ingesteld onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een 29jarige opperman, Honore Ardisson genaamd. Hij heeft bekend, dat hij den avond van den dag, waarop het kind begraven was (12 September 1.1.), naar het kerkhof was gegaan, het lijk had opgegraven, het in een zak gedaan, en naar zijn woning gebracht heeft, waar hij zijn euveldaad pleegde. Ardisson verhaalde voorts, dat, als te La Muy een meisje stierf, dat hij kende, hij zich tusschen 1 en 2 uur 's nachts naar het kerkhof begaf en het graf schond. Van 20 Februari tot 27 April 1901 had hij aldus met 3 lijken van 13- tot 14jarige meisjes gehandeld. Hij had haar lijken vervolgens weer begraven. Naast het lijk van het 4jarige kind werd het hoofd gevonden van een meisje van 18 jaar, dat in April 1.1. begraven was. Dergelijke misdaden zijn in 1848 gepleegd op het kerkhof Montparnasse te Parijs door een onderofficier, Bertrant genaamd, en 20 jaar geleden door een zekeren Blot op het kerkhof te Saint- Ouen. Te La Guerche, nabij Bourges, is door het defect raken van het stuur een petroleumquadricycle met groote kra^ht tegen een houten schuur ge- slingerd. De drie personen, die in de auto zaten werden op den grond geworpen. Een hunner, een 17-jarig meisje, brak een been* De beide anderen heeren kwamen er met lichtere verwondingen af. DejlBelgische regeering heeft een onderzoek aangaande de kippen-cholera doen instellen en den uitslag daarvan samengevat in een schrijven aan autoriteiten, landbouwmaatschappijen, vereeni- gingen en particulieren. Blijkens dat schrijven wordt (zooals trouwens Pasteur al een kwart eeuw geleden ontdekte)deze ziekte veroorzaakt door een bacil, welke voor- namelijk voorkomt in de uitwerpselen en het slijm Niet nit OostelijU Zeeuwsch-Vlaanderen. want niettegenstaande thans goed voor reisgelegenheid gezorgd was, bleek er in deze streken geen nienwsgierigheid naar Barnum and Bailey te bestaan. Red.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2