A1 g e a s e a Hieuws* ea Adverteatieblad 7 0 o r 2eeuwsch*7UancUren, No. 4132. Donderdag 3 October 1901. 416 Jaargang. Bericht aaa Ztemonden. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. LAURA'S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEiTBUTiU: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,1$, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertent# w&rdi de pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Telegrammen uit Durban geven bijzonderheden over aanvallen der Boeren op de forten Itala en Prospect waardoor er een geheel ander licht over de gebeurtenissen valt. Er blijkt uit, dat de Engelschen Zaterdag terug zijn getrokken op fort Prospect, nadat zij te Itala een zeer twijfelachtige, in ieder geval kostbare, overwinning hadden be- haald, die meer heeft van een ramp voor de Engelschen. Immers wordt erkend, dat het verlies aan Engelsche zijde bij Itala ongeveer 120 aan dooden, gewonden en vermisten heeft bedragen, terwijl de werkelijk geleden verliezen zeker wel veel grooter zullen blijken te zijn. De correspondent van //Central News" te Durban schildert het gevecht om Itala als een van de bloedigste en wanhopigste gevechten uit den geheelen oorlog af. Louis Botha voerde zelf de Boeren bij den aanval aan. De Boeren streden verwoed en dapper. Reuter seint uit Durban, dat de officieele verlieslijst aantoont, dat majoor Chapman het fort Itala, grenzende aan Zoeloeland, dapper ver- dedigde. De Britsche verliezen zijn een officier en elf man gedood, 5 officieren, onder wie Chapman, en 88 man gewond63 man vermist, waarvan men weet, dat vele gedood of gewond zijn; voorts werden gedood 153 parrden en 82 muildieren. Kitchener seinde, den 28", dat de aanval der Boeren werd afgeslagen. In het noordoosten van de Kaapkolonie hebben de Boeren in den avond van den 27 een inval beproefd in Grikwaland Oost. De Boeren kwamen FBOILLETON. Vrij bewerkt door Amo. UJ aO, ivij zullen je niet storen riep Robert gramstorig. //Wij kuunen ook niet, om vader voegde zijne zuster er bij. //Weet hij er dan reeds van Klaus trok de schouders op. //Men mag hem niets zeggen, wat hem eenigs- zins in zijn rust kan storen. Ik zal met den dokter bespreken, wanneer ik hem mijue vrouw zal mogen voorstellen. Alles zal onder de tegenwoordige omstaudigheden zoo stil mogelijk geschieden. Dit is ook de wensch van Laura, die bier toch niet zoo alleen had kunnen leven, uu zij het tooneel verlaten heeft. Ook zij wenscht daarom alleen te trouwen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand." //Ik heb morgen langen dienst en zal dezeu avond geen verlof meer kunnen krijgen," zei Robert droog. z/Zou je dan den verwanten buiten de stad geen kennis geven, in het bijzonder tante Polda, die wij verwachten z/Ba, wat vragen die er naar, of ik trouw De beiden jongeren zwegen ontstemd Fransje vooral verdroot het, dat hij slechts van het bur- gerlijk trouwen sprak. z/Nu, vaarwel dan! Morgen zie jullie mij als getrouwd man terug. De huwelijksreis komt laterik heb wegens de zaak daar nu geen tijd voor." over de Drakensbergen in de buurt van de Potrivier, waar zij werden tegenhouden door k.ipitein Raw en zijn compagnie grensverdedigers. Deze dreven de indringers ten slotte over de bergen. Uit de zuidelijke Kaapkolonie hooren we niet veel meer in de laatste dagen. Yolgens den be- richtgever van de //Daily Chronicle" te Kaapstad geeft de toestand geen reden tot ongerustheid meer aan de Engelschen. Het aautal en de positie der ingevallen Boerenkommandos is als volgt Er zijn er ongeveer 17, in sterkte wisselende van 15 tot 300 man, en hun gezamenlijke sterkte wordt geschat op 2145. Maar dit is waarschijnlijk een overdreven raming. In het noordoosten van de kolonie tellen de kommandos ongeveer 885 man het grootste is dat van Smuts, die 300 man bij zich heeft. Mjburgh heeft er nog geen 200, Wessels 150, Fouche 100 en Bester 100. In het zuidwesten staatTheron met nog geen 100 man. Ten noorden en ten westen van den spoorweg zijn Scheepers met 250, Maritz met 200, de Villiers met 200, Louw met 150 man en eenige kleinere afdeelingen. Van Malan wordt in deze opgaaf geen melding gemaakt. Een telegram uit Richmond zegt, dat hij dat district is binnengekomen met slechts 14 man, waarvan 3 inboorlingen. Den 27 werd hij door het 9® en 12® regiment lansiers ingehaald en zou er nog hevig gevochten zijn. De Boeren verloren 4 man en 27 paarden 't geen toch op een grooter kommando dan van 14 man schijnt te wijzen. Dienzelfden Vrijdag zou Scheepers slaags zijn geweest met 12e lanciers. Hieromtrent waren geen bijzonderheden bekend, maar vermoedelijk stond Malan eenvoudig aan't hoofd van een klein troepje van Scheepers kommando. Een telegram uit Bloemfontein meldt, dat een Afrikaauder vrouw en drie mannen zijn gearresteerd onder beschuldiging van hoogverraad. De vrouw, bij wien men eene groote som geld vond, is naar een der beruchte kampen gezonden en de mannen zijn bij de krijgsgevangenen ingedeeld. Uit Pretoria komt bericht, dat Tjaart Kruger, die zich onlangs aan de Engelschen overgaf, na een korte ziekte heden is overleden. Tjaart was de jongste zoon van den staats- president. Dat de Engelschen soms een zonderling denk- beeld hebben van beweeglijke kolonnes, blijkt uit de volgende dagorder, die Kitchener als no. 880 aan zijn troepen bekend maakt z/De opperbevelhebber wenscht aan de bevel- Hij stond op, reikte hun de hand en ging heeu, nadat hij tegeuover hen toch het aller- lioodzakelijkste gedaau had. In de deur kwam hij een oude magere dame met lang gezicht tegen, waaruit twee vriendelijke oogen kekenachter haar kwam de huishoudster, die haar een regen- mantel en een klein koffertje nadroeg. z/Tante Polda 1" riep Fransje verheugd, haar te gemoet springend. Eindelijk komt gij De binnentredende begroette het eerst Klaus, die haar, juist niet met een vroolijk gelaat, ver- rast aankeek en haar na een enkel woord aan zijne zuster overliet; Robert kwam ook nader om haar vriendelijk te begroeten. z/Ik moet u helaas aan hen overlaten. Dus tot later! Mijne zaken roepen mij." Klaus boog koel en ging heen. z/Hij is nog altijd de oude 1" Tante Polda scheen hem die ontvangst zeer kwalijk te nemen. Maar vo6r alles hoe gaat het met vader Ik zou al lang gekomen zijn, maar ik schreef je hoe het mij speet, FransjeZij keek haar moederlijk teder aan en liet zich in haast alles vertellen, //Je bent flinker geworden, kind maar bleek, natuurlijk door de zorg voor den armen zieke En jij, RobertEen trotsche krijgsman geworden, sedert ik je het laatst gezien heb Ik wist het echter van Fransje Nu, zegt mij eens kiuderen waar kunt ge mij bergen hier in huis Jullie kunt me hebben zoo lang je wilt ik heb vrijaf. Jij, Fransje, moet nu veel in de buitenlucht gaan, want je ziet er door het verplegen van den zieke erg bleek uit. Staalpillen innemen 1 Dat zal je goeddoen nEen hebben wij dan ten minste nog in huis, voerende officieren der mobiele kolonnes wel te ioeu begrijpen, dat het doel van die kolouneg is de beweeglijkheid. Nu heeft de opperbevelhebber echter vernomen, dat die kolonnes met zich voeren fornuizen, meubels, pianos en orgels, die de be weeglijkheid ten zeerste benadeelen. Daarom geeft hij last, dat al deze artikelen in de naast- bijzijnde entrepots zullen worden gedeponeerd." Al dat meegesleepte goed is natuurlijk geroofd uit de verbrande woningen der Boeren. Th&ns wordt te Pretoria overgegaan tot den verkoop van eigendommen van burgers, die nog in 't veld zijn. Boeren zullen er vermoedelijk niet veel op biedeneen mooi kansje dus voor de Engelschen, om voor een prikje in 't bezit van een boerderij te komen. Of 't echter de geschikte manier is om de Boeren uit het veld te lokken, mag worden bet.wijfeld. Het schijnt, dat Schalk Burger den 5 September nog eens zijn verlangen naar vrede heeft uitge- sproken in een brief aan Kitchener. De opper bevelhebber antwoordt daarop, dat deze wensch wederkeerig gedeeld wordt door de Engelschen. De verantwoordelijkheid van den oorlog rust echter, volgens Kitchener, op de burgers, en na de annexatie van de republieken, die het resultaat is van den oorlog, kan Engeland zich niet afwenden van de lieden, die hun loyauteit getoond hebben aan het nieuwe regime. Wat het uitoefenen van clementie betreft, is dit een prerogatief, dat geheel aan de discretie van Engeland moet worden overgelaten. De betoonde loyauteit aan het nieuwe regime zit er bij de Boeren gelukkig nog niet diep in. In het laatst van Augustus werden te Pretoria als krijgsgevangenen binnengebracht een geheele troep mannen in Engelsche uniform. Het waren een 50tal zoogenaamde //veewachters", Boeren in Engelschen dienst overgegaan, veraders dus. Zij hadden geweigerd een kopje te bestormen, dat door de Boeren bezet was. Gelukkig, zooveel eergevoel hadden ze toch nog. Het plan bestaat de nieuwe militiewet zoo mogelijk met 1 Januari a. s. in werking te brengen. Bij het departement van binnenlandsche zaken is in bewerking een geheele herziening van de kon. besluiten van 1861 en 1862, met de daar- medein verband staande wijzigingen en aanvullings- besluiten en de bij een en ander gevoegde modellen betreffende de tegenwoordige militiewet, ten einde die ons steunt 1" riep Robert, toen zijne zuster de gast voorging naar de vriendelijke bovenkamer, welke uitzicht gaf op den tuin daarheen werd ook hare bagage gebracht. <,Een fraaie mededeeling, die onze heer broeder ons deed Alles in stilte klaargemaakt, en zoo snelDat ik op die bruiloft niet behoef te verschijnen, is mij recht naar den zin ik weet niet welk figuur ik daar zou moeten maken 1 Op Laura is niets te zeggenze heeft manieren, tact, is niet opdringerig maar mij is en blijft het alsof Vader weet daar natuurlijk niets van en ik heb een gevoel in mij, dat mij verbiedt met hem daarover te spreken." Hij liep het balkon op. De schemeriug belette hem nog niet om door de open vensters aan dsn overkant in de bovenverdieping van de fabriek de uieuwe inrichting der vertrekkeu te onder- scheiden. De oude Joost kwam juist door den tuin, nadat hij het kantoor had verlaten. Hij zag er ook verstoord uit, vertoonde zich slechts eenige minuten om naar den welstand van zijn ouden meester te vragen, en was zichtbaar ontevreden over den loop der gebeurtenissenmaar hij hield zich stil. Klaus was zijn patroon en in diens huwelijks-aangelegenheden had hij zich niet te mengen. Roberts vriend Schimmelpfennig liet zich aan- dienen. Hij kwam naar den toestand van haar papa te vragen, zeide hij tot Fransje, die, terug- komend, den jonkman met een licht blosje ontving en hare hand verstrooid in de zijne liet rusten toen hij haar die toestak, want hij zag er zoo vroolijk en opgeruimd uit. z/Je kunt hem feliciteerenriep Robert. »Hij is vandaag luitenant gewordenIk wou, dat ik die in een besluit samen te vatten met bijvoeging van de nieuwe modellen vcreischt voor de uilvoe- ring der wet van 24 Juni 1901 (Stbl. n°. 159.) In zijne memorie van toelichting op zijne be- grooting voor 1902 zegt de minister van oorlog dat hij al dadelijk een aanvang heeft doen maken met het ontwerpen van eene legerorganisatie, zoo- als die bij geheele doorvoering der militiewet 1901 naar zijn oordeel zal moeten worden iugerichl. Daarbij zal tevens worden overwogen en vastge- steld, hoe die organisatie door het achtereeuvolgens oprichten van nieuwe onderdeelen, het beste ge- leidelijk zal kunnen worden tot stand gebracht. Voor het verhoogde militie-contingent in 1902 voor soldij, kleeding en uitrusting, voeding, enz., wordt gevorderd een bedrag van 1,060,400, waaronder echter begrepen een som van 76,000 voor nachtleger, die als uitgaaf voor eens is te beschouwen. Wordt met dit bedrag van 1,060,400 rekening gehouden, dan blijkt dat de begrooting voor 1902 in vergelijking met die voor 1901 f 32,274,40 lager is geraamd. De Minister van Oorlog wil tegemoetkoming verleenen bij de oprichting van particuliere schiet- banen, ten einde den aanleg te bevorderen waar dit zonder groote kosten mogelijk is en steun wordt vereischt. Er is voor het volgende jaar 10,000 voor uitgetrokken. De afgevaardigde van Hoogezand is in hooger beroep gekomen bij H. M. de Koningin van de uitspraak der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Hij zal aan den gemeenteraad van Delft aanvraag doen om 4 jaar verlof, welke door Burg, en Weth. tot dusverre zoo hardnekkig zijn geweigerd. TER NEUZEN, 2 October 1901. Heden ontving het Dames-comit£ tot onder- steuning van het comite voor het stichten van een ziekenhuis alhier het bericht dat ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, toezegging voor eene gift van 100 heeft gezonden. De volledige uitslag der door het bestuur van den Nieuw Kieldrechtpolder, te Hulsl ge houden aanbesteding van het maken van eene keibaan in eenige wegen en wegsgedeelten in de gemeente Clinge, is als volgt 1® perceelJ. B. Uijtenhove, te Antwerpen, /44300 I. Douw te Zierikzee, f 40730 L. ook zoo ver was.al ware het alleen om dien dwarsdrijver Fellenthin bromde hij in zich zelf. Schimmelpfennig, twee jaren ouder dan hij, steeg het bloed naar de frissche wangen toen hij als gelukwensch een welgemeenden handdruk kreeg. Daarna streek hij langs zijn blond kneveltje. //Mejuffrouw Fransje," riep hij lacheud, //ik moet heden een reusachtigen bowl geven en daar bij mag Robert niet ontbreken Hij ging met hem heen. Den volgenden morgen stond Fransje onrustig en in spanning op hel balkon. De oude boekhouder die gisteravond laat gekomen was om naar den toe stand te vragen, had haar gezegd, dat het jonge paar om elf uur van het stadhuis terugkwam. Zij wilde het haar vader eerst zeggen, wanneer zij aan den overkant het huis binnenkwamen. En zij kwamen stipt op tijd, beiden in het zwart, en door het kantoorpersoneel werden zij op den drempel ontvangen. Sidderend zag Eransje, hoe zij uit den landauer stapten. Toen echter verliet zij hare plaats, liep in de kamer, stond daar eenige minuten om moed en adem te scheppen, en trad toen bij tante Polda binnen die, vermoeid van de lange reis, had geslapen. //Zoo zij het dan Vader was dezen morgen heel rustig. Ik ga even heen, om het hem te zeggen." z/Doe het! Ik zag ze van het venster uit aankomen. Heb je je vader reeds van mijne komst gesproken." '/Hij verheugd er zich zeer over z/Nu dat is goed, ik ga met je mee." (Wordt vervolgd). TER SECZESSCHE COURMT. ■•It III ml venehljnt jMaanila;-, Woenadas- en Vrljitagavond, •Itaeiomlerd op Feesldagen, bij de Firms P. I. VIV DP 0A7VDB te Ter Meai De Bargemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat, teneinde de werken tot het graven der nieuwe haven te Zeebrugge niet te hinderen, het tot nadere beslissing volstrekt verboden is te visschen en te varen in eene streek beperkt door het gebouw met torentje zich bevindende op de duin bewesten Hcijst, en welke zich oostwaarts uitstrekt tot 1700 meters van dit punt. Deze streek is zeewaarts 950 meter van de laagwaterlijn begrensd door twee groene boeien gepiaatst, de eene dwars van het gebonw met torentje, de andere 1700 meters beoosten de eerste. Deze boeien zijn elk voorzien van eene klok en toonen 's nachts een groen licht. Elke overtreding van het hierboven vermeld verbod zal gestraft worden overeenkomstig het reglement van politie der Belgische zeekusten en harer havens. Ter Neuzen, 30 September 1901. De Burgemcester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1