A1 g e a e e a Hieuws- en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaaaderea. No. 4131. Dinsdag 1 October 1901 416 Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Binnenland. LAURA'S HUWELIJK. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f\,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTINTlSH Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij direct® opgaaf ran driemaal plaateing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 1,11 vetMhUnt JlBanilag., Woenadag- en VriJd»fr»vondt nltgeaomlerd op Feesldaaen, bij de Firma P. M. Vil BSSS liWHR le TTe. Set Het gerucht, dat Kitchener het oorlogsterrein zou verlaten, is ook al niet nieuw, al schijnt er ditmaal heusch ernstig kwestie van te ziju. Volgens de //Pall Mall" wil Kitchener meer vrijheic, hebben, om rebellen ter dood te laten brengen, want die korte gevangenisstraffen moedigen den opstand maar aan. Verder verlangt hij meer geharde troepen en wil hij de Krijgswet ook te Kaapstad en elders afkondigen. Brodrick schijnt aan deze wenschen niet te willen of te kunnen voldoen. Aan de strengheid tegen de rebellen zou hij wel mee willen doen en Milner vermoedelijk ook. Het bezwaar zal 'm wel zitten in de geharde troepen, die hij niet kan geven en den staat van beleg voor het Kaapsche schiereiland, waarvan Milner niet weten wil. De hooggeplaatste persoon, die de gemoederen weer tot eensgezinde sameuwerking moet brengen, is natuurlijk koning Edaard. Hij heeft lang en breed met Brodrick gesprokeu en er worden nu voorbereidende maatregelen getroffen tot groote versterkingenvoor. 't geval die noodig mochten zijn. Het resullaat schijnt te zijn, dat de ontslag- aanvraag van Kitchener weer zoolang in de doos 8aat- Oubegrijpelijk overigens, dat Kitchener niet tevreden is. De Daily Mail" weet uit officieuse bron, dat sinds 9 September 10.000 man ver- sterking naar Zuid-Afrika gezonden zijn. Het //harden" moet Kitchener zelf maar doen. En waarom wil Kitchener rebellen ophangen Is eeuwige verbanning al niet een inbreuk op het volkenrecht, ernstig genoeg voor een groote natie De #Westm. Gaz." waarschuwt er nog eens ernstig tegen, nu de namen der verbannenen bekend worden gemaakt. Zij voorziet toeneming van het aantal van hen, naar de Boeren overgaan en zij vreest een chronischen half-oorlogstoestand, die het onmogelijk maakt, de troepen terug te trekken en de uitgaven te verminderen, maar die toch den handel verlamt en een definitieve regeling belet. Nieuws is er weinig. Uit de telegrammen blijkt, hoe het bij Natal staat. Botha moet met zijn kommando noordwaarts getrokken zijn en heeft slechts enkele manschappen achtergelaten, om de Transvaalsche grens bij Nkoetoe in 't oog te houden. De gevangene en vermiste Engelschen FKUIJLLESTOJS. van 10) Vi-ij bewerkt door Amo. TV. Toen de zieke ontwaakte, zag hij beide kinderen aan zijn bed. Hij reikte hun, met een dankbaren lach, de hand, maar scheen iemand te missen, en zijn lachen veranderde plotselir.g in gramstorigen ernst. z/Klaus is hier geweestFransje boog zich over hem heen. //Ik stelde hem gerusthij wilde tegen den avond terugkomen." De oude man sloot de oogen. De kinderen zochten een zitplaats, en tot dat de dokter terugkeerde heerschte er diepe stilte. Tegen den avond, toen Robert weg moest, verscheen Klaus, in de besten luim. Hij had zooeven den dokter gesproken, zeide hij, aan het ziekbed tredend die had hem geheel gerustgesteld, maar hem herinnerd, dat men den patient ongestoorde rust moest gunnen, als de aanvallen zich herhaalden. Laura had mee willen komen, maar hij had het niet willen toestaan, om den zieke geen moeite te veroorzaken. Daar nu bransje bij hem was, wilde hij hem niet langer storenhij had nog iets gewichtigs in de fabriek te doen. De vader omklemde de hem gereikle hand met zekeren angst. Hij wilde hem vasthouden. z/Zijn wij alleen vroeg hij. z/Fransje is juist even de kamer uit." Bloedrivier (17 September) zijn op een 9tal na teruggekomen, evenals de gevangenen van Viak- fontein in den Vrijstaat. Kitchener's verkenners hebben bij Kroonstad gevochten met een bende Boeren, die probeerden vee, dat ten zuiden der stad graasde, weg te voeren. Een der verkenners sneuvelde, maar de poging der Boeren werd verijdeld. Aan den Rand schijnt het veiliger te worden er worden meer en meer vergunningen gegeven. om daar terug te keeren, en men verwacht spoedig maatregelen voor een meer algemeenen terugkeer. Kitchener seint verder een geval, waarbij de Boeren misbruik zouden gemaakt hebben van de witte vlag. Drie Boeren met die vlag naderden den 25sten te paard, en luitenant Miers, van de Somerset Light Infantery, ging van zijn post hen tegemoet. Na eenige oogenblikken onderhoud zouden de Boeren toen Miers gedood hebben en toen in galop gevlucht zijn een verraderlijke moord dus. Kitchener heeft een onderzoek ingesteld't is te hopen, dat we de ware toedracht te weten krijgen. Uit Washington heeft de //Daily Chron." een telegram, waarin de hoop op succes van de Boerenafgevaardigden bij den nieuwen president volstrekt ijdel wordt genoemd. Roosevelt is niet voornemens, zich met de zaak in te laten. Amerika zal strikt onzijdig (behouden dan de levering van paarden, aan Engeland?) blijven. Daarentegen doet de //Rossya" een beroep op de mogendheden, om Engeland te beletten de Boeren geheel uit te roeien, wijl het daarna zijn macht elders in Perzie of Zuid-Amerika zou ge- bruiken. Wel grof egoistisch is dit beroep, maar heel veel succes zal 't toch niet hebben. De heer H. J. Lovink, in plaats van Mr. Sickesz benoemd tot directeur-generaal van Land- bouw, is de zoon van zeer eenvoudige burgerlieden die den knaap voor tuinmansknecht hadden bestemd. Door zijn lust tot studie wist hij opleiding te krijgen aan de Landbouwschool te Wageningen. Van daar werd hij opzichter over de gemeente- plantsoenen te Doetinchem, later te Zutfen. Hier onderscheidde hij zich niet alleen door goeden smaak, welke de verfraaiing der stad ten goede kwam, maar ook door zijn zucht naar meer ontwikkeliug. Toen de //Heidemaatschappij" werd z/Klaus, ik weet niet of ik ditmaal zal herstellen," begon de zieke met moeite. ,/Ik heb je wat ge wichtigs te zeggenzet je hier bij mij neer." ,/Waar denkt u aan papa Om niets ter wereld zal ik dat doen. U moet rust houden. U weet, dat de zaak in de beste handen is. Voordat u weer opkomt, wil ik niets hooren ik zie al, hoe onrustig u weder zijtHij bleef aan het bed staan. //Die verantwoording wil ik niet dragen." Zijn vader liet zijne hand niet los. Zijne oogen glinsterden koortsachig, zijn druk werd steviger. z/Het moet, Klaus Om uw wel zijn." Hij poogde hem dichter bij te trekken. z/Om mijn welzijn Klaus lachte spottend en schudde toen het hoofd. »Ik zal wel voor mij zelf zorgen, papa Vergeefs poogde de zieke hem vast te houden. Fransje trad weer binnen, om hem het genees- middel te geven. Zonder het te weten, was zij let, die Klaus ondersteunde, toen deze haar door een wenk beduidde, dat de onrust van den zieke lem bezorgd maakte, en met een zucht zonk het loofd van den vader in het kussen terug, toen de zoon beloofde dien avond laat nog eens te romen, en hem toen verliet. In de eerstvolgende dagen werd de toestand van den handelsraad langzaam beter. De dokter zeide ieder, dat alles vermeden moest worden wat lem kon opwinden, daar hij anders niet voor zijne genezing instond. Klaus kwam slechts een keer per dag, en ver- wijderde zich altijd zoodra hij zijn vader onrustig zag worden. Hij vertelde hem heugelijk nieuws van de zaken, die hem zoozeer in beslag namen, ook van zijn* bruid, wiergroeten hij altijd bracht, opgericht, 10 of 12 jaren geleden, werd hij er Ein verbonden en bracht het later tot directeur. Enkele jaren geleden werd de heer Lovink, wiens bekwaamheden door den toenmaligen directeur van Landbouw, Mr. Sickesz, niet onopgemerkt waren gebleven, inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen te Utrecht. En thans zal hij zelfs den heer Sickesz vervangen in een der hoogste staatsbetrekkingen, als directeur-generaal aan het departement van Waterstaat. De heer Lovink is steeds gebleven wat hij was van huis uiteen bescheiden man, die zich nimmer op den voorgrond stelde, volstrekt geen /groote meneer." Hij is er net de man naar, zich in die deflige ministerieele bureaux volstrekt niet op zijn gemak te gevoelen. Het landbouw-comite van Antwerpen heeft aan den Belgischen minister van landbouw een schrijven gericht, waarin het de volgende wenken onder zijn aandacht brengt in zake de grenskwestie voor invoer van vee 1°. Men verlangt gelijkheid in zake de opening van de grenzen voor het mager gelijk voor het vet vee. 2°. Men verlangt de opening der Nederlandsche grens voor alle gezond vee, dat wil zeggen, voor dat vee, hetwelk geene uitwendige ziekteteekens vertoont. 3°. Men verlangt, zoo noodig, dat men voor ingevoerd vee geen recht zou hebben tot schade- loosstelliug, ingeval van afmaking. TEli NEUZEN, 30 September 1001. In eene buitengewone zitting van het kanton- gerecht, werd heden namiddag de heer Mr. J. F. C. Meijer als kantonrechter beeedigd. Nadat door den griffier lezing was gegeven van het proces-verbaal van eedsatl egging, in de buiten gewone openbare zitting der arrondissements-recht- bank te Middelburg op heden, werd de heer Mr. Meijer, door den waarn. kantonrechter, den heerGeill, geluk gewenscht met zijne benoeming. Hij uitte de hoop dat deze in zijn nieuwen werkkring tot tevredenheid van zich zelf zou werkzaam zijn, dat zijn oordeel, zijne adviezen en zijne vonnissen zoodanig zouden zijn, dat hij met een gerust geweten kon zeggen, dat is wet. Spreker knoopte daaraan echter den wenscb vast, dat de humaniteit, die ook hare eischen stelt, bij het wijzen der vonnissen, waar dit noodig was, niet zou worden uit het oog verloren. Na de hoop te hebben en hij zorgde er voor, dat bij zijn bezoek of zijne zuster of iemand anders tegenwoordig was. De vierde week was reeds ingegaan toen de handelsraad eindelijk het bed kon verlaten en, vreeselijk verzwakt, een geraamte gelijkend, zich naar het balkon kon begeven om daar de frissche lucht in te ademen. Hij scheen kalmer van geest geworden te zijn en verheugde zich, wanneer zijne beide jongere kinderen bij hem zaten. Van Klaus sprak hij niet, ofschoon er in den laatsten tijd dagen waren verstreken, zonder dat deze zich had laten zien. Maar toch keek hij steeds verlangend naar hem uit. Eindelijk op een avond kwam Klaus naar zijn broer en zustsr toe die hij van de fabriek af op het balkon gezien had. Vader had, als altijd sedert zijne ziekte, reeds vroeg het bed moeten opzoeken. Fransje had haar b.oeder juist verteld, dat aan den overkant Klaus' woning reeds in gereedheid werd gebracht; zij had mooie meubelen naar binnen zien dragen de behanger werkte dagen lang aan de mooie nieuwe behangsels. //Is vader reeds ter ruste vroeg Klaus, als altijd in goede luim sedert zijne verloving. ,1k kon hem sedert Zondag niet opzoekener is hier- over zooveel te doen. Is Laura vandaag weer bij jullie geweest z/SIechts voor eenige minuten, evenals de vorige keeren. Vader mag nog geen bezoeken ontvangen." Fransjes antwoord klonk, alsof hij naar iets onbelangrijks gevraagd had, ofschoon zij zelf moest zeggen, dat hare aanstaande schoonzuster, wanneer zij naar den zieke informeerde, evenveel tact als deelneming toonde. uitgesproken, dat de heer Mr. Meijer, als inwoner dezer p laats moge ondervinden dat Ter Neuzen ook hare goede zijden heeft, bevestigde hij diens benoeming en verzocht hem den kantonrechterszetel in te nemen. De heer Mr. Meijer aanvaardde hierna het voorzitterschap, met de plechtige verklaring, zijn ambt nauwgezet en zonder aanzien des persoons te zullen vervullen. Hij bracht een woord van dank aan den waarn. kantonrechter voor de wel willende woorden te zijnen opzichte gesproken en hoopte dat diens wenschen bewaarheid zouden worden. ZEd Gestr. bracht hem hulde voor de uitmuntende wijze, waarop hij, ondanks zijn drukke bezigheden, gedurende de geruimen tijd bestaan hebbende vacature, zoo geheel belangeloos de functie heeft waargenomen. Vervolgens richtte hij zich tot den griffier, den heer Mr. Van Ever- dingen, en betuigde hem dat de eerste kennismaking hem reeds den indruk had gegeven, dat er eene aangename verstandhouding tusschen hen zou heerschen, die eene behoorlijke afdoening der zaken ten zeerste zou bevorderen. Alsnu verkreeg het woord de griffier, de heer Mr. Van Everdingen, die den kantonrechter dank betuigde voor de tot hem gerichte woorden, en ook verder dank bracht aan den heer Geill, voor den krachtigen steun die hij van dezen als waarn. kantonrechter had mogen ondervinden, in soms zeer moeilijke oogenblikken, gedurende de 4 maanden bestaan hebbende vacature. Hierna werd de buitengewone zitting gesloten. Het dames-comite tot steun van het comite tot oprichting van een ziekenhuis alhier, ontving van H. M. de Koningin de toezegging eener gift van f 200 en van H. M. de Koningin Moeder de toezegging eener gift van 250, als bijdrage in de kosten van oprichting van een ziekenhuis alhier. Door den officier van justitie te Middelburg wordt de aanhbuding verzocht van den 22jarigen A. H. H. C. Maseland, bediende, laatst wonende te Ter Neuzen, tegen wien door den rechter- commissaris van strafzaken te Middelburg bevel tot voorloopige aanhouding werd verleend wegens diefstal en verduistering. Zooals reeds lang te verwachten was, heeft de Belgische minister van landbouw den invoer van vreemde hoenders aan belemmerende be- palingen onderworpen. Hier aan de grens zullen velen spoedig de nadeelige gevolgen van dit be- sluit ondervinden. Dagelijks toch ziet men »De inrichting van ons huis is bijna klaar je moet morgen eens komen kijken." Fransje was verwonderd, dat Klaus haar daartoe uitnoodigde. Robert hoorde zijne woorden aan, met de vingers op de balkonleuning trommelend. //De directie is zoo brutaal geweest, Laura niet eens een afscheidsvoorstelling toe te staan. Acht dagen geleden heeft zij, God zij dank, het tooneel voor de laatste maal betreden," ging Klaus voort die vandaag bij uitzondering zoo mededeelzaam was. //Ik zal jullie eens zeggen, hoe wij trouwen zullen." Fransje hoorde bijna getroffen op. //Natuurlijk is daar haast bij bromde Robert in zich zelven. z/De tijd van den ondertrouw is verstreken; morgen vroeg gaan wij naar het stadhuis. Het trouwen in de kerk willen wij, wegens de ziekte van vader, voorloopig uitstellen dat kan altijd nog geschieden, ofschoon wij beiden er niet veel om geven. Wegens de zaken kan ik niet langer wachten,een bruiloftsfeest kunnen wij helaas wegens de ziekte van vader niet geven, en zoo denk ik, behalve de onmisbare getuigen, slechts eenige intie- me vrienden bij een klein diner in het hotel om ons te zien. Jullie beiden zoudt natuurlijk het eerst uitgenoodigd moeten zijn, maar daardoor krijgt de zaak den schijn van een familiefeest, wat ons gedurende de ziekte van vader en zonder diens bijzijn ten kwade geduid zou kunnen wotden." Er ontstond een pauze. De zon neigde rood- gloeiend ten ondergang. (Wordt vervolgd). TER \EI7.E\S(HE C01IRAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1