BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 28 September 1901. No. 4130. LAURA'S HUWELIJK. De Eugelsche regeering beschikt niet over de noodige manschappen om Kitchener's troepen te versterken. Ook de pogingen, in Zuid-Afrika gedaan om naannetjes voor de yeomen te werven, zijn blijkens een telegram uit Bloemfontein mislukt. Aan de werfstations, die op verschillende plaatsen waren geopend, kwarnen er maar weinigen zich aanmelden, tot groote teleurstelling van de offici- eele kringen. Men had gerekend op een groot aantalmaar den eersten dag kwamen er 30 en Maandag jl. waren er slecht 6. De Britsche opperbevelhebber moet dus maar zien hoe hij't klaar speelt. Volgens een Engelsch blad telt het bereden leger van de Kaap ongeveer 90,000 ruiters en de geheele strijdmacht van Kitchener bestaat uit 19 cavalerie-regimenten 54 batterijen Kon. veld-artillerie 16 compag nieen Kon. Gam.- art.; 112 intanterie-bataljons 23 afdeelingen genie; 41 compagnieen van den treiu19 compagnieen hospitaaldieust9 com pagnieen voor den magazijndienst20 bataljons yeomanry 85 koloniale korpsen en 86 plaatselijke verdedigingsmachten. Elke terugroeping van troepen is onmogelijk op 't oogenblik, en de voorgenomen terugzeuding van de militie is geschorst. De Lancashire en Worcestershire bereden infan- terie compagnieen, nu te Aldershot, gaan in het in het begin van de volgende maand naar Kaapstad, en die te Colchester en Curragh worden in ge- reedheid gehouden. Tegenover deze aanvullingen staat een verlies- lijst, waarvan de laatsle opgaaf nog al wat beteekent. Aan Engelsche zijde zijn sedert 17 September gesneuveld of aan verwonding overledeu 82 man, aan ziekte overleden 39 man, aan de gevolgen van een ongeval 6 verder zijn 151 man gewond en 334 gevangen genomen of worden vermist, Botha zit blijkens de telegrammen nog aan de grens van Natal. De gemeenschap uit Bloemfontein schijnt niet erg best te zijn, want er wordt daar honger geleden. Scheepers is door Meiringspoort in noordweste- lijke richting getrokken. Hem zal ten goede komen, dat te Pretoria een lOtal Boerenleiders onherroepelijk verbannen zijn. Zij waren na den 15 gevangen genomen, maar de meesten zullen wel niet op het slagveld gepakt zijn. Dergelijke maatregeleu zullen den opstand in de Kaapkolonie slechts bevorderen. Uit Kaapstad wordt geseind, dat de stadswacht van Swellendam den 20 opgeroepen is, om, door een gepautserden trein ondersteund, dag en nacht langs den centralen spoorweg te patrouilleeren, tot aan den zijtak naar Riversdale. Eergisteren waren er echter nog geen Boeren gezien. Te Matjesfontein is een Boer binnengebracht, beschuldigd van aan de Engelschen valsche in- lichtiugen te hebben gegeven, waardoor Theron in staat gesteld is, den spoorweg over te steken. Te Herschel is bericht ontvangen dat een 15-ponder, door de Boeren den 19 veroverd, Zondag door kolonel Thorneycroft's manschappen heroverd is. Ook werden 10,000 patronen teruggeuomen. FEUILLETON. Vrij bewerkt door Amo. 9) Toen Robert na een Snellen rit des middags bestoven thuis kwam, vond hij zijne zuster juist den dokter uitlatende, die reeds voor de tweede rnaal gekomeu was. Hij bestormde den geuees- heer met bange vragen, en hoorde dat de zieke zooeven ingesluimerd was en niemand hem mocht storen er was voor het oogenblik geen gevaar bij. Robert liet zich in een stoel neer. Zijn gelaat gloeide. "Wel verduiveld riep hij. ,/Hoe is dat dan gekomen Dat beetje champague van gistereu kan hem toch zoo vreeselijk veel kwaad niet ge daan hebben." Hij klopte met den zakdoek het stof z66 heftig van zijne rijlaarzeu af, dat het dunne weefsel aan zijne sporen scheurde. z/De dokter schudde het hoofd ook, toen ik hem daarover sprak. Hij vrotg, of er soms wat anders hier in huis gebeurd was. Hij kent Klaus en zijn gemis aan achting voor vader. De verloving alleen ineende hij, kon toch niet zul^ een uitwerking op hem gehad hebben." »Ja, die verloving I" Robert sprong op en liep de karner rond. Frausje smeekte hem, stil te zijn, want de huishoudster paste bij den zieke op. //Och wat, niemand hoort mij hier op het dikke tapijt Evenwel ging hij toch weer op zijne plaats zitten. z/lk ben geheel van streek," zuchtte Eransje. Denk eens, dat onze goede vader ons ontrukt werd, die op zijn ouden dag toch nog zoo naar levensgeluk verlangt. Wat zou er van mij worden Daarentegen zoudeu de Boeren bij Pietersburg ten noorden van Pretoria, 7 Engelschen en een kapitein gepakt hebben. Zonderlinge verhalen worden verteld in verband met het proces-Broeksma te Johannesburg. In diens huis zou nl. gevonden zijn een document met het opschrift//Een waarschuwing aan de Boerenaanvoerders," waarin meegedeeld wordt, dat vier personen uit Pretoria en twee uit Jo hannesburg zijn vertrokken om zich bij de kom- mandos aan te sluiten ten einde aldus een ge- legenheid te krijgen president Steyn, De Wet, de la Rey en andere Boerengeneraals te vergiftigen Het document zegt verder, dat een groote prijs is gesteld op de hoofden van Steyn, de Wet en de la Rey en alle vechtgeneraals, en verder 2000 op dat van elken ex-kommandant. Er zou dus geld te verdienen zijn voor de verraders 1 TER NEUZEN, 27 September 1901. De loting voor de nationale militie zal dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben als volgt Sluis, 17 October, te 10,30 u. vm. voor Sluis, 11,15 u. voor Retranchement, 11,45 u. voor Cadzand, 12 u. m. voor Ede, 12,15 u. n.m. voor St. Kruis en 12,30 u. voor Aardenburg. IJzendijke, 18 October, te 9,30 u. vm. voor IJzendijke, 10,30 u. voor Biervliet, 11,15 u. voor Schoondijke, 11,45 u. voor Waterlandkerkje en 12 u. m. voor Hoofdplaat. Oostburg, 19 October, te 10 u. vm. voor Groede, 10,30 u. voor Breskens, 11 u. voor Nieuwvliet, 11,15 u. voor Zuidzande en 11,30 u. voor Oostburg. Hulst, 22 October, te 10 u. vm. voor Hulst, 10,45 u. voor Clinge, 11,30 u. voor Koewacht, 1 u. nm. voor Graauw en Langendam en 1,30 u. voor St. Jansteen. Hontenisse, 23 October, te 11 u. vm. voor Hontenisse, 1 u. nm. voor Ossenisse, 1,15 u. voor Hengstdijk, 1,30 u. voor Boschkapelle en 2 u. voor Stoppeldijk. Axel, 24 October, te 9,30 u. vm. voor Axel, 11 u. voor Westdorpe, 11,30 u. voor Zuiddorpe en Overslag en 12 u. m. voor Sas van Gent. Ter Neuzen, 25 October, te 10 uur voor Ter Neuzen, 11 u. voor Philippine, 11,30 u. voor Zaamslag, en 12,15 u. nm. voor Hoek. Bij Kon. best uit is aan A. J. Cammaert, burgemeester en secretaris der gemeente Philippine, toestemming verleend om tot I Augustus 1902 te Hoek te blijven wonen. Het lijk van het sedert Zondag te Sas van Gent vermiste knaapje is Woensdagmorgen in den Draaiput aldaar drijvende gevonden. Wat be- vreemding wekte was, dat het niet alleen geen klompeu aan had, die reeds gevonden waren, maar dat ook de kousen van de voeten waren. Indien het knaapje had willen baden, zouden de kousen aan den walkant moeten gevonden zijn. Bij de lijkschouwiug werden geen sporen van geweld ontdekt. Zaamslag, 24 Sept. Tot onderwijzer met hoofdacte te Nieuwerkerk (Zeeland), is benoemd de heer J. A. de Hullu, onderwijzer aan de dorps- school alhier. Zaamslag, 25 Sept. Gisteren had een land- bouwer het ongeluk dat een jong paard zich in den stal, in zijn halsband of halster worgde. Dit is reeds het vierde paard binnen een jaar Bij Klaus blijven, uooitEn bij taute Polda Die woont in Keulen." »Ach wat, zoo erg zal het niet zijn. Geloofje, dat ik niet van streek ben In de kazerue wist men reeds er van. Luitenant Fellenthin heeft hen gisteren reeds ontmoet op de Promenade hij heeft mij vandaag behandeld als een kwajongen 1 lk zou hem betalen voor zijne beleedigende praatjes als hij niet mijne meerdere ware z/Om Gods wil, wees verstandig, nu in onzen toestand vooral //Ik geloof bijna zelf, dat Klaus een domheid begaan heeftwellicht ziet vader dat ook in z/En gisteren was hij zoo lief tegen haar." Je weet, dat hij gaarne mooie vrouwen ziet. Bovendien mag hijEn daarvoor moet ik nu boeten. Schimmelpfennig, die gisteren mee aan tafel zat, keek mij vandaag ook zoo wander- lijk aan. En ik zou er wel op willen wedden, dat men van haar niets kwaads kan zeggen, zoover ik oordeelen kan, en ik leef toch ook in de wereld. lk zou er waarlijk niet tegen opgezien hebben het vader te zeggen, wanneer ik er reden toe had gehad. Maar de lui van het tooneel zijn vogelvrij in de openbare meening. Had Klaus de zaak niet zoo overhaast, dan had men kunnen iuformeerenmaar hij zou toch niet naar raad geluisterd hebben en mij als gewoonlijk een dommen jougen hebben genoemd, wanneer ik het gewaagd had Hij droogde met den verscheurden zakdoek het voorhoofd af en keek er toornig naar. »Met die Harden zou je mij ook lateu loopen I" wierp hij haar toe. //Zoo zijn die jongedames //Neem den mijne. Ik haalde hem zooeven eerst uit de kast." z/Dat dunne vod voor een ulaan Hij maakte een paar knoopen van zijn uniformjas los en tijds dat de man verliesf, terwijl geen dezer diereu verzekerd is, levert dit voor hem een niet onbe- langrijke schade op. Zaamslag, 26 Sept. Heden had een fiets- rijder, op den weg van Ter Neuzen naar Zaamslag, het ongeluk, van zijn rijwiel te vallen. Toen hij hier aankwam, werd geneeskundige hulp ingeroe- pen, terwijl bleek dat zijn arm uit het lid was en een beenlje bij de elleboog was gebroken. Axel. 26 Sept. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans, ten verzoeke van het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij verpacht Veertien perceelen grazing, als volgt Perceel 1 aan C. L. Volkaert te Axel voor f 25. Perceel 2 aau Ad. Ysebaert te Axel voor f 30. Perceel 3 aan P. Dekker Fz. te Axel voor 262. Perceel 4 aan C. Haak te Axel voor 1000. Perceel 5 Ad. Ysebaert voornoemd voor f 8. Perceel 6 aau Mod. van de Vijver e. a. te Koewacht voor f 45. Perceel 7 aan C. F. Dieleman te Axel voor f 150. Perceel 8 aan M. vau de Vijver voornoemd voor 27. Perceel 9 aan L. Burm te Axel voor f 8. Perceel 10 aan L. Burm voornoemd voor f 10. Perceel 11 aan L. Burm voornoemd voor f 5. Perceel 12 aan L. Burm voornoemd voor f 4. Perceel 13 aan P. Vael te St. Jansteen voor f 5. Perceel 14 aan B. C. Ysebaert te Axel voor f 15. Vijf perceelen visscherij, als volgt: Perceelen 15, 16 en 17 aan L. Cousin te Brussel voor 250. Perceel 18 aan C. de Feijter te Koewacht voor 14. Perceel 19 aan D. de Meij teMoerbeke voor f 20. Perceel 20 het recht tot uitoefening der jacht op 134 hectaren 97 aren 11 centiaren gronden enz., aan L. Cousin voornoemd voor f 200. Alle vermelde pachtsommen berekend per jaar. Sas van Gent, 25 Sept. Heden werd alhier door den bouwkundige J. Scheele, namens zijn principaal aanbesteed het bouwen van een burger- woonhuis. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. Kaijser te Ter Neuzen voor 6130, P. Gijsel te Westdorpe voor 5925, J. B. de Boij te Ter Neuzen voor 5925, G. J. Kamoen te Westdorpe voor 5899, P. L. Boogaart te Ter Neuzen voor 5782, J. de Meijer en J. Taelman te Philippine voor 5700, A. C. Rijnberg te Ter Neuzen voor f 5687, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 5510, W. L. Husson te Vlissingen voor 5502, W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor 5500, A. Lippens te Sas van Gent voor f 5496, A. de Meijer te Selzaete voor 5476, J. de Smidt en H. van der Velden te Ter Neuzen voor 5345 en Ed. Claessens te Sas van Gent voor f 5290. Geguud aau den heer Claessens. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken P. I., oud 50 j., voerman te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. 1". B. J. B, oud 21 j., 2". A. N. v. H., oud 20 j., beiden schippersknechts te Philippine, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 1 maand gevang. F. d'H., oud 30 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. stopte het er in. //Wanneer ik dezen middag aan onze tafel zit, zal ik wat te hooren krijgen," zei hij verdrietig. ,/En waar is Klaus? Weet hij reeds van vader? Tk wil liever met jou samen eteu dan aan de officierstafel. Vandaag heb ik gelukkig geen dieust meer, wegens de hitte de ritmeester schijnt haarpijn te hebben." z/Spreek toch niet over zulke zaken Je ziet, dat ik van angst over vader verga." Fransje sprong zenuwachtig op en luisterde. ,/Als Klaus nu maar wegbleef z/Ja, die zou hem maar weer onrustig maken. Vragen doet hij toch niet naar hem; alleen wil hij de zaak zoo spoedig mogelijk in handen krijgen. Een mooie broeder Terwijl zijne zuster daar bleek en hijgend stond, greep Robert de courant van een tafeltje en door- bladerde deze onverschillig. Plotseling wierp hij het blad op de tafel en sloeg er met de hand op. Daar hebben wij het. Hij moet de advertentie reeds gistermiddag gezonden hebbenNu weet ik, waarom ze er alien reeds van wisten. Daar lees Ja, ik heb het dezen morgen reeds gelezeiu Ik wilde het vader niet laten zienik had een gevoel //Is Klaus dan van morgen reeds hier geweest z/Ja, maar heel kort 1 Hij wilde vandaag in- koopen doen. Ik zag aan vader, dat hij gaarne wat gewichtigs had willen bespreken, maar Klaus had geen lijd." //Hij schijut er veel haast mee te hebhen z/Stil, ik hoor hem riep zijne zuster bijna verschrikt, en op hetzelfde oogenblik kwam Klaus zeer verhit binnen. //Is het zoo erg? Leeft hij nog?" vroeg hij onstuimig. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen. T. R., oud 34 jaar, smidsknecht en bierhuis- houder, geboren te IJzendijke, wonende te Biervliet, ter zake dat hij den 4 Augustus 1901 des na- middags omstreeks l'/2 uur te Biervliet, op den straatweg van Biervliet naar Hoofdplaat gepoogd heeft A. B. Antheunis opzettelijk van het leven te berooven althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door op genoemden Antheunis, die zich op een afstand van ongeveer 45 meter van hem verwijderd op dien weg bevond, een met een hagelpatroon geladen geweer te richten en ver- volgens daaruit op hem een schot te lossen, waarbij hij in de uitvoering van zijn bovenomschreven voornemen niet is geslaagd, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhaukelijke omstandigheid dat het schot een niet door hem gewenschte richting heeft genomen en de hagelkorrels meergenoemden Antheunis niet hebben geraakt. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren de veroordeeling van Z., P. en J. uit Axel, wegens mishandeling door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 7 dagen. Fransje legde den vinger op den mond. z/Hij is juist ingesluimerd. Zacht maar *En daarom laatje mij overal zoeken en jaagt me dezen schrik aan Hij lette nauwelijks op zijn broeder. z/lk hield het voor mijn plicht. De dokter zette een bedenkelijk gezicht." z/Mag ik hem volstrekt niet zien Ik heb haast Laura zit beneden in het rijtuig. Wat moet ik dus hier doen Zijn toon, zijn gelaat wareu liefdeloos. z/Hij is toch uw vader evenals de onze Robert keerde hem den rug toe, verbitterd over zijn gedrag. Klaus lag een grof woord op de tonghij hield het in, toen zijne zuster, in haar angst voor een heftig tooneel smeekend de handen vouwde. z/Melkbaard mompelde hij. //Heeft de dokter dan van gevaar gesproken z/Voor dit oogenblik niet, maar je weet, dat z/Dat er geen gevaar is, wanneer hij slaapt. Ik kom tegen den avond terug. Je moet niet altijd dadelijk het hoofd verliezen." Hij was weg, eer Robert zich omgekeerd had. Deze keek hem boos na. //Maak je niet toornig over hem," smeekte ziju zuster; //dat zou ik niet kunnen verdragen. Zelfs wanneer hij twist zoekt, ga ik hem uit den weg en zeg niets ongunstigs van haar. Dat zij van avond niet bij ons kunnen zijn, zal hij zelf wel inzien." z/Voor mijn part mag hij doen, waar hij lust in heeft. Ik ga eens in de fabriek, om te hooren, wat ze daar zeggen. Laat mij roepen, wanneer vader wakker wordt." Robert verliet haar, om zijn ouden vriend Joost op te zoeken, dien hij nu alleen kon vinden. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN Omtrent de volgende kwestie, die ook alhier, na al hetgeen in de laatste jaren over de brandweer te doen is geweest, wel belangaielling zal wekken, ontleenen we het volgende aan de Midd. Ct. De heer Mr. J. P. H., substituut-oflicidr van jnstitie bij de Rechtbank te Zierikzee, zich bezwaard achtende met zijne benoeming tot pomper bij de brandweer dier gemeente, omdat hij zijns inziens in zijn betrekking tot de door het openbaar gezag aangestelde ambtenaren bchoort die bij het ontstaan van brand andere plichten in het algemeen belang te ver- vullen hebben, richtte zich, naar aanleiding van de° art. 36, 1° en 40 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in de gemeente Zierikzee, tot Burgemeester en Wet bonders, met verzoek om als pomper te worden ontslagen en kwam bij eene afwijzende beschikking daarvan in beroep bij den gemeenteraad. welke, bij beslnit van 25 Maart jl., dat verzoek eveneens heeft afgewezen en daarbij in hoofdzaak heeft overwogen «dat alhier (te Zierikzee) steeds en terecht de opvatting is gehuldigd dat, waar bij brand voor de Justitie altijd aanleiding kan bestaan om een onderzoek in te atellen ea zij daarin niet moet worden belemmerd, de officier van jnstitie als hoofd van het parket en de rechter van instructie beschouwd moeten worden, als te vallen, onder de uitzonderings- bepaling, genoemd sub V vau art. 36 der verordening, doch dat in geen geval uit eene breede opvatting en toepafeing der verordening voor derden rechten kunnen voortspruiten om van een persoonlijken dienst. dien zij volgens de ver ordening moeten volbrengen, vrijstelling te verkrijgen" dat uit het bovenstaande verder reeds duidelijk blijkt. dat er niet de minste reden bestaat, om, waar de officier van justitie is vrijgesteld, ook diens substituut, die bij voor- komenden brand geene andere functie te vervullen heeft dan ziju chef, en wiens optreden bij brand gelijktijdig met zijn chef tot de totaal omoaarschijnlijkheden moet gerekend worden te behooren, eveneens van den dienst bij de brandweer vrij te stellen" «dat er slechts dan termen zouden zijn, maar in geen geval rechten zouden kunnen worden beweerd, om aan"adressant vrijstelling van den dienst bij de braudweer te verleenen, wanneer hem door zijn chef, den officier van justitie, werd opgedragen, om bij brand, zoo noodig, altijd in zijn plaats op te treden, daar zulk eene opdraeht dan als eene instructie, bedoeld sub 1 van art. 3G der verordening, zou kunnen worden aangemerkt, in welk geval dan echter de officier van justitie zelf dienstplichtig zou zijn" dat thans evenwel, nu die opdraeht aan adressant niet is verstrekt, althans niet is aangetoond, er voor vrijstelling geen wettige redenen bestaan, doch op adressant, wanneer hij om bijzondere redenen wellicht een enkele rnaal voor den officier van justitie bij brand zal moeten optreden, art. 54 laatste lid der verordening van toepassing is." Nadat na deze beslissingen tegen den adrestant eene straf- rechterlijke vervolging was ingesteld, ter zake van het als bij de brandweer in dienst gestelde afwezig blijven van de beproeving van de brandspuit en de daarbij gehouden oefening in de bediening der brandbluschmiddelen, is door den Hoogen raad ter berechtiging dezer zaak aadgewezen de kantonrechter te Middelburg, welke op 25 September jl. vonnis heeft gewezen en den beklaagde van alle rechtsvervolging heeft ontslagen, o. m. op de volgende overwegingen Overwegende dat di beklaagde, zich beroepende op art. 36, 1« der verordening tot voorkoming van blussclierij van brand in de gemeente Zierikzee, in verband met art. 192 der gemcentewet, tot zijn verantwoording heeft aangevoerd, dat hij tot bediende bij de brandweer niet benoembaar was, daar hij als substituut officier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee, tijdens brand, ambtsplichten kan hebben te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5