A1 g e m e n Uieuws- ea Admtentieblad o o r Zeeuwscli-Vlaaaderea. Kerk to Sluiskil. Oproeping. No. 4130. Zaterdag 28 September 1901. 41e Jaargang. Gemengde berichten. Advertentien. Goede Nieuwstijding uit Nijverdal. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 27 September 1901. Door den agent van politie A. Christiaansen alhier, is tegen 1 Oct. a. s. ontslag aangevraagd Gisteren werd alhier door het bestuur der vereeniging voor christelijk onderwijs te Ter Neuzen aanbesteed het leveren en plaatsen van meubelen voor vier schoollokalen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Simons voor 1202, H. Kaijser voor /1115, J. C. Rijnsaardt te Willemstad voor 966, P. J. de Bree voor 898,95, A. Drijgers te 's Heer Abtskerke voor 888, J. B. de Boij voor 885, H. Denekamp te Apeldoorn voor 774,37, J. de Smidt CLz. voor f 774, J. P. Kasteleiju voor 768,60, A. J. Cornelissen te Axel voor 758, A. C. Rijnberg voor 693, Ch. M. Jansen voor f 637. De inschrijvers achler wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Gegund aan den heer Jansen. Philippine. Dinsdagnamiddag had een der drie metselaars, die aan het gebouw van Ed. Mattheeuwsen in de Zandstraat werkzaam waren het ongeluk van het dak te glijden. Hij sleepte in zijn val de anderen mede. De eerste, Schatteman, brak een been, de tweede, Van Hecke, een arm, de derde had hoegenaamd geen letsel bekomen. De kapitein bij den generalen staf, baron van Asbeck, die bij het in ons vorig nummer vermelde ongeval met een automobiel, te Valkenburg zeer ernstig gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Omtrent het ongeval wordt het volgende gemeld Het ongeval met de legerautomobiel gebeurde Dinsdagmiddag ougeveer te half vier. De bewoners der naburige huizen hoorden een hevigen slag, alsof de poort instirtte, en vlogen naar buiten. Toen de stof en rook waren opgetrokken, zagen zij het verschrikkelijk schouwspel. De prachtige automobiel, die iedereen hier tijdens de manoeuvres bewonderde, lag ondersteboven in drie stukken. De zware gaspijpen waren geheel verbogen en een wiel geheel versplinterd. Bij de razende vaart van den berg af, waren twee slagen gehoord, het springen van de bauden door het te warm loopeu van de rem. Halverwege den Couberg is een weg naar boven, naar deu uitzichttoren. De 2e chauffeur moet nog gezegd hebben ,/Laat ons daartegen op loopen" doch, is het juist wat die- chauffeur mededeelt, dan moet kapitein Van Asbeck hebben gezegd //Laat ons maar doorgaan." Nog zou, hoewel met geweldige vaart, de automobiel nog door de poort hebben kunnen gaan, doch door deu korten draai vlogen de achterwielen tegen de steenen. Het rijtuig kantelde en toen was het in een ondeukbaar oogenblik eene verschrik- kelijke tn'ine een akelig gekerm. Onophoudelijk had men den signaalhoorn laten gaan zoodat vele menschen niet begrepen wat dat beteekende, en de officieren moeten ook om hulp hebben geroepen, toen zij in vliegende vaart de helling afkwamen, met de de.fecte rem, doch hulp was onmogelijk. Het geval bewijst alweer, dat het hoog noodig is zeer ernstige maatregelen te nemen, vooral tegen het snel rijden want de heeren moeten, volgens zeggen van anderen, over den weg hebben gevlogen. En als het waar is, wat men vertelt, dan moet reeds yoor het vertrek van de automobiel te Maastricht, de rem defect zijn geweest, maar de chauffeur meende, dat hij er wel mede kon komen. De Duitsche attache is jets beter; alle hoop op herstel is nog niet geweken. De toestand van de overige heeren is tamelijk bevredigend. Mevrouw Van Asbeck is hier Dinsdagnacht aangekomen, maar om bijzondere redenen wordt haar de dood van haar echtgenoot nog verzwegen. Het N. v. N. hangt een droevig tafereel op van de werkeloosheid, die te Amsterdam nu reeds heerscht. man //In de Nederlandsche fabriek van stoom- at andere werktuigen aan de Oostenburgergracht, waar uog niet lang geleden meer dan 1700 menschen werk vonden, verdienen thans nog maar een duizendtal hun dagelijks brood. En ook zij weten nog niet wat hun boven het hoofd hangt wekelijks wordt hun getal daar kleiner. Alleen aan deze fabriek loopen dus een 6 a 700 ledig. Niet beter gaat het op andere fabriekeu in ouze stad. Is het aantal werkloozen daar niet zoo groot, om de eenvoudige reden, dat de fa- brieksbevolking er kleiner is, toch heeft ook daar menigeen een gedwongen vacantie. Voor velen die aan het werk zijn gehouden, zijn de inkomsten ook al verminderd door het inkrimpen van de werkuren. Maar in dezen tijd van schaarschte aan arbeid is het toch nog beter een gulden minder thuis te brengen, dan op straat te worden gezet. De Droogdokmaatschappij bv., die ge- woonlijk dag en nacht doorwerkt, laat haar werk- lieden nu maar van 's morgens 7 tot 's middags 5 uur komen, om niet genoodzaakt te worden nog meer menschen aan den dijk te zetten. De firma's Suijver Jonker ervaren ook, dat er slapte in het vak is, en zij hebben daarom haar werkuren ook met 6en ingekrompen. Van drukte getuigt ook niet, dat bij de firma Gebr. Spijker, de fabriek van rijtuigen en au- tomobielen aan den Amsteldijk, ettelijke draaibanken leeg staan. Dit zijn slechts enkelen van de velen, die thans de nadeelen gevoelen van het zelfde gebrek aan werk. De practijk der Leerplichtwet. Te X. waren drie vaders van leerplichtige kinderen voor de commissie tot wering van school- verzuim verschenen en door den voorzitter met nadruk gewaarschuwd tegen herhaling der na- latigheid. De vaders namen de waarschuwing heel kalmpjes op. //'tZal zoo'n vaart wel niet nemen, meneer z/Daar zoudt gij je leelijk in vergissen", re- pliceerde de voorzitter. //A\ ij hebben je geraden tot je bestwil, maar geeft ge daar geen gehoor aan en blijven je jongens van school weg, dan komt ge voor den kantonrechter, en betalen of zitten is de boodschap." De vaders met een sceptisch glimlachje af. Weken later verschenen ze voor den kanton rechter. t Was dan toch meenens, en ze zouden er dus aan moeten gelooven, zooals meneer de voorzitter voorspeld had. Het hoofd der school was als getuige gedag- vaard. z/Kunt ge aldus de vraag van den kanton rechter onder eede bevestigen, dat A. die en die dagen (volgde een heele reeks datums) de school verzuimd heeft?" ,/Permitteer me, antwoordde het hoofd der school, een papier voor den dag halend ik leb hierop de dagen aangeteekend en zal even nazien /,Geen schrifturen raadplegen vieljde kanton rechter hem in de rede. Kunt ge uit uw hoofd de bevestiging onder eede afleggen, of kunt ge bet niet z/Neen, meneer de kantonrechter, uit mijn hoofd niet, maar het staat secuur opgeteekend. U be- grijpt, dat ik al de verschillende datums van de drie jongens niet in mijn hoofd heb. ffKan er niets aan doen: Ik houd me aan de wet en kan u niet tot den eed toelateu." Meester verbaasd, de vaders ook. Het eind was vrijspraak. Voor den krijgsraad te Nantes is behandeld de zaak tegen den kanonnier Colgis, die beschul- digd werd, opzettelijk brand te hebben gesticht een boerderij, waarin zich een 40tal van zijn kameraden bevonden. De beklaagde ontkende beslist het hem ten aste gelegde. De voornaamste getuige a charge was de kanon nier Pigree die op den zolder sliep, waar de irand uitbrak. Hij beweerde, Colgis twee lucifers te hebben zien aanstrijken. Clogis had ze op een bos hooi gelegd en daarop de vlucht genomen. Het opeubaar ministerie eischte de doodstraf. De verdediger trachtte aan te toonen, dat Pigree in de duisternis en slaperig, als hij was, den man niet heeft kunnen herkennen, die de lucifers aanstak. //Mijne heeren besloot de verdediger deze man is niet schuldig. Het bewijs is niet geleverd en denkt er om, dat het hoofdbeginsel der justitie is, liever een schuldige in vrijheid te laten, dan een onschuldige te dooden. De krijgsraad sprak met 5 stemmen tegen 2 Colgis vrij en gelastte zijn onmiddelijke invrij- heidstelling. Sedert Woensdagmorgen bestaat er een nieuw middel om de sociale kwestie op te lossenhet is een jong literator, de heer Valentin Mandel- staum, te Brussel, die wel zoo goed is willen zijn, ons dit aan de hand te doen. Het is noocT verklaart de schrijver ernstig, dat het volk zich meer wassche eenmaal de verplichting tot baden ingesteld, en de sociale kwestie is voor drie-kwart opgelost. //Het louterende water zal de vermoeie- nissen van den dag doen verdwijnen, zal uwe ledeu sterker maken en uwe zielen gezonderhet zal uwe huidziekten genezen. Als door een weldadige hand zulleu al de ziekelijke gevolgen der schadelijke en nadeelige beroepen, van het overwerken enz., verdwijnen Ook uwe vrouwen zullen verplicht moeten worden, steeds te badenen gij zult haar bekoor- lijker en frisscher vinden en de band van den echt, al moge deze soms zwaar drukken, zal voor u aantrekkelijker worden. En beide zullen zich dan meer als menschen gevoelen Aldus moet zich voor u de hoogste schoonheid manifesteerenHierop berust, in deze tijden, uwe wedergeboorte. En moge u dit al fabelachtig en hyperbolisch toeschijnen ik zeg u, dat dit de eerste schrede zal zijn naar de vrijheid en gelijk- heid, de eerste stap naar het licht Zou misschien eindelijk de oplossing gevonden zijn In een Fransch dorpje in Lozere, liep drie jaar geleden een lammetje weg, en mengde zich onder een kudde van een rijken buurman, die met den eigenaar van het lammetje op gespannen voet leefde. De buurman hield het lammetje en merkte het met zijn initialen. Gevolg een proces. Eerst voor den vrederechter, toen voor de rechtbank daarna voor het hof van appel, en eindelijk voor 't hof van cassatie. De buurman heeft 't verloren, en krijgt ook nog de kosten voor zijn rekening, die 17000 francs bedragen. Tot de kosten had ook bijgedragen 't onderhoud van het lammetje dat spoedig een schaap was geworden. Zoodra het proces begonnen was, werd t afgezonderd en verzorgd en gevoed door den veldwachter van het dorp tegen 1 fr. 20 per dag. Maar 't was een ooi, het bleek in gezegende omstandigheden te verkeeren, en spoedig daarna was er een mooi lammetje bij, dal echer ook, met de moeder, afgezonderd werd gehouden, wat natuurlijk verdubbeling der gevangeniskosten met met zich bracht, Nu het proces is afgeloopen zijn't twee prachtige schapen, die in al de jaren van't proces niet onder handen van den scbeerder zijn gekomen, zoodat ze een buitengewoon zware vacht hebben. van het bloed, de kracbtigste versterker der spieren zijn, de bloedarmoede bij zijn dochter hebben doen verdwijneneveneens zijn vele per- sonen genezen door hun geregeld gebruik van bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek en heupjicht, kortom alle ziekten voortkomend uit een arm of slecht bloed. Prijs 1,75 de doosf 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. \Vacht u evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilie te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaam- de Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op ver schillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen onder- vonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. VAN OVERBEEKE- LEUNIS, Westkolkstraat. Ondertrouwd P. J. BERT EL, Wedr van J. P. Bertel, Ingenieur van den Waterstaat in Ned. Indie JOHANNA VAN BOVEN, Wed. van J. Bertel. *8 Gravenhage, 26 September 1901. Eenige kennisgeving. Ondergeteekende brengt langs dezen weg zijn harteiijken dank, aan zijne kinderen en kleinkindereu, ook aan vriendeu en bekenden, van nabij en verre, die met ijzeren wil en stalen boge, hunne liefderijke belang- stelling getoond hebben bij gelegenheid van zijn 0Qsten geboortedag op 23 Sept. j.l. ANTHONIE WESTERBEKE, Hoek. De Heer en Mevrouw OVERBOSCH-— BOK betuigen hun harteiijken dank voor de deelneming, ondervonden na het overlijden van hun broeder en behuwdbroeder, den heer Mr. Willem Bok. De Heer Harmeling te Nijverdal (Overijssel) deelt ons met groote blijdschap 't volgende mede. Mijne dochter was lijdende aan bloedarmoede, zware hoofdpijn en hartkloppingen, hoegenaamd geen eetlust en een tegenzin in alles. Wij hoorden dik- wijls door onze buren met zooveel roem over Uwe Pink Pillen spreken, dat wij tot het gebruik ook overgingen, en wij betreuren zulks niet, waut na 'tgebruik van eenige doozen is mijne dochter een geheel ander mensch geworden, zij heeft eene ge- zonde kleur teruggekregen, heeft geen hoofdpijn meer en eet met smaak. Mijn geluk is niet te beschrijven en zal uw reddend middel een ieder ten zeerste aanbevelen. Dusdanig waren de bijzonderheden die de heer Harmeling ons mededeelde. Het is zeker dat de Pink Pillen die ontegenzeggelijk de beste hersteller Hulst, 27 September 1901. In plaats van Ds. STELLER zal a. s. Zondag des v.m. D. V. om half tien den heer G. VAN DER HOOFT optreden. DE REGELINGS-COMMISSIE. Houders van cognossementen over eene lading papierhout, alhier verwacht van Jacobstad per stoomschip //RABENSTE1N," worden verzocht zich aan te melden bij de cargadoors VAN IJSSELSTEIJN FILS. TER JfEEZEUfSCRE (OIRAVT. Oit bind versehljnt WoemJag. en Vrij'lagavon.l.nltyez/.n.ilerd op Feestdaffen, bij de Flrma P. J, VAH Dl IAKOI te Tee leaien. EN Want zonder Gods zegen hier op aarde, Blijft toch alles zonder waarde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1