A1 g e m e 9 a Hieuws- en Adverteatieblad o o r 2eeuwscli»71aaaderea. No. 4129. Donderdag 26 September 1901. Iilpwig in VtoQBwppoldw. Engeland en de Z.-A. Republiek. 41e Jaar^ang. Loting voor de Nationale Militie. LAURA'S HUWELIJK. NATIONALE MILITIE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,821. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meet f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slecbts tweemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. aankondigingen van de provinciale stoombootdienst van October 1901 tot en met Maart 1902. FE UILLETOnT Vrij bewerkt door A mo. z/Klaus verwachtte, dat het een recht plezierige avond zou wezen. Zou ik daarbij eenige vrien- dinuen uitnoodigen, die ik gisteren moest laten afzeggen z/Doe dat, kind O >k Robert beloofde te komen en den jongen Schimmelpfenning mee te brengen. Het is voor de gezelligheid." Hij keek verstrooid rond. z/Ik ben nieuwsgierig, hoe Klaus met de woning wil, papa. Hier in huis, dat zou u toch groote onrust veroorzaken, en zijne woning moet toch gebeel nieuw en anders iugericht worden. Zal Laura hare eigen huishouding hebben, geheel gescheiden van de onze //O, daar is zoo'n haast niet bij." Deze vraag maakte hem onrustiger. z/Als ik Klaus goed heb verstaan, toch wel, papa. Zij heeft het haar aangeboden eijgagement reeds laten varen en Klaus sprak van een zomer- reis met haar." De handelsraad schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. ,/Klaus zal wel eischen, dat ik hem na zijne bruiloft onmiddellijk de geheele zaak overgeef, en Het moet wel eenige bevreemding wekken dat de Boeren, zooals de telegram men melden, al hun gevangenen weer hebben losgelaten. Zij schijnen of niets van de beruchte procla- matie te gelooven of zij zijn niet voornemens den oorlog anders te gaan voeren dan zij tot dusver gedaan hebben. Het blijkt, dat Vlakfontein, waar de Boeren hun jongste overwinning behaalden, niet in Trans vaal maar in den Vrijstaat ligt en wel ten zuid- oosten van Bloemfontein. De Britsche kolonnes, die de Boeren werden achterna gezonden, kwaineu in den omtrek van de-Wetsdorp met hen in aan- raking. Het bewuste Vlakfontein ligt volgens de Engelsche bladen niet aan den weg van Johannes burg naar Zeerust en is dus een andere plaats dan waar Kemp en zijn burgers indertijd Dixon versloegen. Met de waterwerken" zouden volgens de Engelsche berichtgevers de waterwerken van Pretoria bedoeld zijn. De slag zou dicbt bij het hoofdkwartier der Engelschen zijn geleverd. Omtrent de verliezen der Engelschen bij Vlak fontein werd door Kitchener geseind, dat zij bij benadering bedragen 12e comp. bereden infanterie, 7 gewonden, 3 officieren en 50 man vermist koninkl. rijdende artillerie luit. Barry en een sergeant gesneuveld6 gewond, 10 vermist; Bedfordsche bereden infanterie 4 gesneuveld, 4 gewond, 2 officieren en 24 man vermist; Z.-A. Constabulary 6 gewond, 1 luit. en 15 man ver mist. Van de vermisten zijn 4 officieren en 95 minderen in Basoetoland losgelaten. De gewonden zijn naar de gebouwen der waterwerken overge- bracht. Het gevecht bij Jagersdrift heeft nog het leven dat gaat zoo maar niet. Hij heeft reeds zoo lang gewacht met een huwelijk. Wannesr hij komt, blijf dan hier, indien hij niet uitdrukkelijk verlangt dat je je verwijdert," zei hij, als vreesde hij met Klaus alleen te zijn. //De geheele zaak is mij zoo onverwacht op het lijf gevallen." Juist kwatn Klaus binnen. Zijne zuster zag verrast, hoe vroolijk zijn gelaat stond, terwijl hij anders altijd zoo verdrietig bij de zijnen verscheen. Hij scheen als bij tooverslag geheel veranderd tezijn. z/Dank u wel papa," riep hij, deze de hand toereikend. //Laura was gisteren verrukt over de ontvangst die haar hier ten deel viel. Ik heb gisteravond reeds de verloviugs-advertentie aan de courant gezonden. Zij zal in kunstkringen veel opzien baren." De oude heer zweeg bijna onthutst. z/Ik wilde je eigenlijk nog spreken," zeide hij langzaam. z/Wat is er nu nog te bespreken Klaus nam plaats en Fransje schonk metlicht bevende hand de thee in. //Ik heb vandaag ook maar vrijaf genomen van mijn werk aan de fabriek. Laura verwacht mij, om de noodige inkoopen met mij te doen. Ik wil namelijk rnijue woning inrichten, die voor ons wel groot genoeg zal zijn; wij willen u niet storen." Hij dronk zijne thee in groote haast uit. //De landauer wordt al iuge- spannen. Ik heb nog eenige bezoeken betreffende de zaak te doenLaura verwacht mij om tien uur. Zal ik haar uwe groeten overbrengen gekost aan luitenant Lambton, die men eerst tot dc gewonden had gerekend. De Engelschen hebben weer twee kommandos genomenhet eene met den geheelen trein, het andere met 48 wagensde geheele trein zal vermoedelijk wel iets minder geteld hebben. In elk geval hebben de Boeren vrij belangrijke ver liezen geleden. Kritzinger had zoowaar weer een kanon veroverd. Hoe jammer dat hij het weer los moest laten. De Engelschen hebben er echter leelijk van langs gehadde zware verliezen van Lovat's Scouts worden voorloopig maar niet in bijzonderheden meegedeeld. Botha schijnt naar Zoeloeland te gaan. Waar Lyttelton zal trachten hem tegen te houden is niet te gissen, waar de plaatsbepaling van dezen zoo onzeker is. //Iu de bunrt" van een groote rivier is niet erg duidelijk. Omtrent de opera ties in de Kaapkolonie wordt uit het Kaapsche Middelburg gemeld, dat de operaties met ijver worden voortgezet. Bedoeld zijn de operaties der Britten, maar't geld evenzeer voor de Boeren. De nieuwe inval van een groot aantal Boeren, die de Oranjerivier ten oosten van Aliwal zijn overgetrokken, is vergezeld gegaan van een evenredige vermeerdering van Britsche kolonnes. Het is nu duidelijk zegt een Reuter- telegram, dat de Boeren van plan zijn hun laatsten stand in de Kaapkolonie te maken. Generaal French neemt strenge maatregelen om een nieuwen inval te voorkomen. De blokhuis-linie, die zich uitstrekt langs den spoorweg, loopt van Vrijburg tot Aliwal. De Boeren krijgen hulp van de landbouwers, terwijl de Engelschen raoeilijkheid ondervinden bij het inwinnen van informaties. Algemeen schijnt de meening te heerschen, dat het resultaat van de proclamatie nul is. De Engelschen hebben onlangs in handen ge- kregen een brief van kommandant Grobler aan een Hollandsch lid van den Kaapschen Wetgeven- den Raad. Deze schrijft o. a.Wij trekken thans gewapend op tegen Charterland. Ons plan is, om met Gods hulp te nemen al wat Engelsch is, in Zuid-Afrika door te dringen van zee tot zee en onze vlag te doen waaien over geheel Zuid-Afrika, onder een Afrikaansphe regeering." Milner schijnt van plan te zijn, het hooge com- missariaat te Johannesburg te vestigen en daar te gaan wonen. In de Kaapkolonie gaat de toestand niet voor- uit voor de Engelschen, zooals blijkt uit de maat regelen, die ter verdediging van de Mosselbaai genomen worden De Londensche bladen bevatten een telegram uit Kaapstad van Maandag dat de kruiser //Barraconta" te Simonsstad is aangekomen. Al haar beschik- Hij stond op, en keek op zijn horloge. z/Ik moet je toch ook nog over iets spreken Zijn vader greep de hem toegestoken hand en keek hem onrustig aan. //Je moet er dus een uurtje af- nemen," z/Zeker, papa U hebt slechts te bepalen wan- neer Te gelijk greep hij naar zijn hoed, groette ook zijne zuster vluchtig, en weg was hij. De arme, ziekelijke vader boog treurig het hoofdhij bezat niet de energie, die hij zich gisteravond voorstelde, tegenover de besliste hou- ding van zijn zpon. Wat haar vader toch zoo op het gemoed drukte Fransje zag, dat hij zijn ontbijt vergat. Zij greep hem bezorgd aan den arm, toen hij waggeleud van tafel opstond. z/Gij hebt u gisteren te veel ingespannen, papa," zeide zij teeder. //Zal ik het voor hedenavoud maar niet laten afzeggen Ik vrees, dat ge u weer ziek maakt. Kom, ik schenk u een glaasje van uw Grieksche Mavrodaphne in, dat ge toch na uw ontbijt anders niet verzuimt." Hij schudde afwijzend het hoofd en wenschte naar zijne kamer te gaan. Fransje geleidde hem er heen. Toen hij zich in den stoel bij zijne schrijftafel neerliet, knielde zij naast hem neer en zeide smeekend //Papa, zeg mij toch wat u terneerdrukt. Ik vrees, dat dit huwelijk u veel zorg veroorzaakt. Het gaat allemaal zoo snel en verrassend. Maar bedenk toch dat Klaus, hoe hij ook mag zijn, een overleggend mensch is en op een leeftijd, bare manschappen zullen worden a^ruikt in verschansingen om Mosselbaai te verdefl^en. De kruiser //Gibraltar" wordt de volgcnde week ver wacht. Ook blijkt dit uit een brief van den corres pondent der //Daily Express" te Kaapstad. De toestand in de Kaapkolonie wordt daarin als hoogst ernstig afgeschilderd. De Boeren zijn overal, tot op 70 KM. van Kaapstad en de stad zelf is vol van hun vrienden. De Engelsge- zinde gedelegeerden, die den hertog van Cornwall gingen verwelkomen te Kaapstad zijn, toen zij naar Oudtshoorn terugkeerden door de Boeren gevangen genomen. De Paarl en Worcester worden bedreigd, gepantserde treinen loopen tusschen die beide plaatsen. De bevolking van het dis trict Cradock komt in opstand. Kitchener kan omtrent de Kaapkolonie dan ook niet veel beters seinen dan //toestand onver- anderd". In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd behandeld het adres van antwoord op de Troonrede. Bij de algemeene strekking critiseerde de heer Helsdingen het adres als een eenvoudige beleefd- heidsbetuiging, waarvoor geen afdeelingsonderzoek noodig is. Het adres dat slechts een vage weer- klank is, glijdt heen over de in de Troonrede genoemde wetsontwerpen en spreker bestreed de mededeeling in de Troonrede, dat er reden tot dank bestaat over den algemeenen toestand van land en volk. Wijzende op den achteruitgang van verschillende takken van bedrijf en landbouw, meent spreker dat er veeleer groote reden bestaat tot bezorgdheid zoowel voor 't oogenblik als voor komende tijden en hij vraagt of de //openbaar geworden schreiende nood", waarvan dr. Kuyper sprak bij de opening van het sociaal congres in 1891, niet nog bestaat. De lage loonen die verdiend worden door de verschillende arbeiders, niettegenstaande hun groote behoeften, toonen ten duidelijkste aan dat de werkelijke toestand niet is zooals die in de Troonrede wordt geschetst. Met groote en innige bezorgdheid heeft spreker kennis genomen van de plannen der Regeering, want hij voorziet, dat de wettelijke zuigpomp gezet zal worden op de zakken der armsten. De arbeiders kunnen wel beter hun geld be- steden dan voor 't aanschaffen van snelvuur- kanonnen. Sprekers partij kan zich niet ver- eenigen met de algemeene strekking van het adres, tegen het nietszeggende waarvan hij protest aan- teekeut. Ten slotte verklaarde spreker dat zijn partij zal blijven strijden voor het algemeen kiesrecht, een vraagstuk dat in't geheel niet wordt aangeroerd. De heer Mees zou zich bij deze gelegenheid om practische redenen van politieke beschouwingen onthouden. De heer Drucker betreurde dat in de Troonrede gezwegen wordt over het kiesrechtvraagstuk. Hij waarop hij precies weet wat hij voor zich zelf kan verantwoorden. Geef hem dus ziju zin. Robert en ik zullen alles doen om u in uw ouder- dom op te vroolijken. Bekommer er u dus niet verder om." Smartelijk lachend legde hij het meisje de hand op de krullende lokken. z/De Hemel kan onmogelijk alles ten goede wenden, wat de mensch in zijne blindheid zich bereidt," zeide hij treurig. ,/Ik heb met mijn oudsten zoon iets gewichtigs te bespreken, en het komt op hem neer, wanueer hij niet naar mij luistert. Laat mij alleen, kind; ik moet na- denken, en als Klaus. Zijne stem stoktehij legde de hand op de borst, alsof hij daar pijn voelde. Des middags reeds moest Fransje haastig om den huisdokter zenden, daar de oude kwaal Brink- man weer met nieuwe hevigheid had overvallen. Een anderen bode zond zij naar Laura Wandel, om Klaus ten spoedigste bekend te maken met den toestand zijns vaders, en eindelijk een aan Robert. Klaus was echter niet te vinden. (Wordt vervolgd). COllRAST. it It bla<t versehijnt Jlann<tn«-, Woenaditg- en Vrijtln^avnnrt, ■Itgeiomlerd op Feestriaicen, bij de Kirinn I". V A DE HIDE tm Ter A'eaies Trrrri1^-^. imwjwtwn—amEMC«8BBM—Ril TfTrHrfTTi'l T BaBBBiBMay— Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Overwegende dat de nieuw aangelegde hulpweg in den Vlooswijkpolder in beheer en onderhond is bij bet Rijk; besluiten t intetrekken hun besluit van 28 Augustus 1901, no. 7. Ter Neuzen, 23 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuis- houders en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijren, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren gratis verkrijg- baar zijn Ter Neuzen, 24 September 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders dei gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden 10. dat de toting der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hobben te Ter Nenzen in het Gemeentehuis op Vrijdag, den 3« October IDOl, te beginnen des voormiddags te 10 uur (Amst. tijd); 2°. dat op Donderdag, den 14 November IDOl, des voormiddags van 9 tot 12 nur in het gemeentehuis door of van wege de iotelingen bij den Bnrgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter be- koming van vrijstelling wegens broederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 34® zin- snede van art. 53 der militiewet; 3o. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten ver- schijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrijstelling wegens broederdienst verlangen, moeten medebrengen uitireksels uit de geboorteregistrrs betrekkelijk hnn zelven en hunne breeders benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst van den breeder of de breeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op, dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren raaar dat hun belong medebrengt om bovendlen persoonljk de vrijstelling aan te vragen in de zitting van den Militieraad, die op een later bekend te maken tijdstip zal worden gebouden en wijzen de Iotelingen, die gebreken he'oben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, in do genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, ten einde geneeskundig te worden onderzoeht. Tor Neuzen, den 24 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die wet thans luidt Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alpha- betische Tijst, voor elk op de secretarie ter lezing znllen nederliggen van den 3.1 September tot en met den 4 October lOOl dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederligging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt dit verzoekschrift moet worden ingebracht bij den Burge meester tegen bewijs van ontvang. Ter Neuzen, den 24 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1