Gemengde berichten. staande aan de Axelsche brug, heeft de geheele week door zich in eene groote belangstelling van het publiek mogen verheugen. Alle uitvoeringen werden druk bezocht. Zooals we reeds melden was hetgeen er door de verschillende artisten verricht werd, wel de moeite van een bezoek waard. Yoor de opvoering van Ghetto, bewerkt naar dat van Heijermans, op Woensdagavond, in het /Hotel Centraal" bleek groote belangstelling te bestaan. De zaal was bij die gelegenheid geheel bezet. De uitvoering verdiende dat ten voile. Er bleek uit, dat ,/Het vrije tooneel," over goede krachten beschikt. Vooral mogen, voor de uitmuntende wijze waarop de rollen vertolkt werden, genoemd werden de Christen dienstmeid Rose (mevr. Math. Kiehl), Esther (mevr. T. de Boer) en Aaron (de heer Delmonte) benevens Sachel (de heer Kattermole). Ook omtrent het Dinsaag opgevoerde blijspel z/De millioenen oom" en het Donderdag uitge- voerde blijspel vO die dokters" hoordeu we gun- stige verklaringen over de opvoering, niettegen- staaude het luttele aantal bezoekers op die twee dagen. Grooter, maar niet zoo verdiend, was het succes, wat het bezoek betreft, (de zaal was eivol) bij het optreden van het operettengezelschap onder directie van den heer Willem Boesnach uit Amsterdam. Geen der geannonceerde operetten, waarvoor juist nog al belangstelling bestond, werd vertoond, zonder dat het de moeite waard geacht werd het publiek omtrent de oorzaak in te lichten. In plaats van het aangekondigde werd gegeveB z/'n Huwelijksreisje" en /n Drama bij 'n Drogist;" de vertolking daarvan door mej. Julie Meijer en de heeren Aug. Kiehl en Jules Boesnach, mag goed genoemd worden, doch noch dit, noch de andere nummers van het programma, vermochten de ontstemming van het publiek te verminderen, dat het programma vrij sober bleef vinden en daarom zijn schade inhaalde bij 't slot-nummer van den avoud bal, dat zeer geanimeerd was en tot in den vroegen morgen duurde. Van aangenamer aard is het, melding te maken van de tooneel- en cafe-concertvoorstellingen door het gezelschap van den heer H. D. Nieuwen- huijzen, gedurende 5 dagen gegeven in het//Hotel de Commerce". Deze werden met stijgend succes, voor stampvolle zalen gegeven. En geen wonder. De heer Nieuwenhuijzen heeft de goede reputatie die hij als karakter-komiek alhier geniet, schitterend gehandhaafd. Zijne nieuwe coupletten, zoowel als de duetten van den heer en mevr. Nieuwenhuijzen, en het optreden van het eerste Nederlandsche Trio (de heer en mevr. N. en Zoon), waarin men vooral de uitmuntende wijze van karakteriseeren kan waarnemen, genoten ruimen bijval. Dit was ook het geval met de werkzaamheden van den Japan- schen goochelaar Micado, die een groote vinger- vaardigheid bleek te bezitten en het publiek door zijne werkzaamheden in verbazing bracht. Ook het optreden der duettisten fin de siecle, de heer en mej.Tony, viel zeer in den smaak van het publiek. Het grootste aantrekkingspunt waren evenwel de tot slot der soiree's opgevoerde blijspelen, waaruit bleek dat het gezelschap van den heer Nieuwenhuijzen ook daarvoor een goed ensemble wist te leveren. In het cafe „La belle vue" maakten we voor het eerst kennis met het specialieteitengezelschap onder directie van den heer Michel A. Boekbinder. De gunstige recensien, dien we omtrent het op treden van den heer en mevr. Boekbinder als duettisten gelezen hadden bleken niet overdreven. De coupletten waren geestig en nieuw. Dit was ook het geval met die van den heer Joseph en mej. Pauline, terwijl nog een drietal zangeressen met hun vroolijken zang de voorstellingen op- luisterden. Bepaald mogen clown Bob en zijn leerling specialiteiten genoemd worden. Deze bleken goed thuis op verschillend gebied en hielden, onder grooten bijval, het publiek aangenaam bezig. Onze algemeene indruk was, dat de heer Boek binder een flink gezelschap had bijeengebracht, dat ruimschoots een bezoek verdiende, waarom het jammer mag genoemd worden dat het lokaal enkele avonden minder goed bezet was, doch de heer Boekbinder hoopt op beter voor 't vervolg. De verschillende danslokalen mochten zich in een druk bezoek van het danslustig publiek ver heugen. En hiermee zijn we aan het eind van ons relaas. Hieruit blijkt dat er, zooals we in den aanvang zeiden, veel te genieten was, en dat velen onze kermis bezochten, die het publiek een volgend jaar met genoegen zal zien terugkeeren. Vooral Zaterdag waren vele vreemdelingen in de stad aanwezig. Behalve enkele schermutselingen op dien laatsten dag, Hep alles in de beste orde af. De reeks der concerten in //de Buiten- societeit" alhier werd gisteren besloten door een goed geslaagd concert door //De postfanfaren" van Gent, onder directie van den heer M. Th. Lebrun. Het was een mooie avond, doch het bezoek was niet groot, vermoedelijk een gevolg van de pas afgeloopen kermisweek. Eenige jongens van Hoek waren ontstemd omdat een jonkman van Sluiskil met een meisje uit hunne gemeente Zaterdag alhier kermis hield. Toen het paar huiswaarts keerde werd de jonkman aan de rolbrug reeds door hen vastgegrepen, doch lieten zij hem ongemoeid verder gaan. Later schijnen zij echter het plan te hebben opgevat hem te achtervolgen, wat zij dan ook deden en even buiten de Sassche poort kwamen zij een paar achterop, waarop een van hen in de meening dat het de door hen bedoelde personen waren den man, zekere A. 1. F., wonende te Stroodorp, die met zijn vrouw huiswaarts keerde, met een mes een lange snede over het achterhoofd en enkele andere verwondingen toebracht. Nadat dit plaats had ging het echtpaar huis waarts. Eerst in den vroegen morgen, toen de man door het vele bloedverlies was flauw gevallen, kwam de vrouw alhier geneeskundige hulp halen, en tevens bij de marechausee aangifle doen van het gebeurde. Nadat geneeskundige hulp was verleend, bleek de verwonding gelukkig niet gevaarlijk te zijn. Als vermoedelijke pleger van den aanslag, werd door de politie opgespoord zekere F. D. te Hoek, die evenwel ontkent. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat in den tuin van Albert Dees, koopman te Ter Neuzen (Baandijk) Zaterdag jl. een bos aard- appelen is gerooid, die in aantal het tot 54 stuks bracht, waarvan 86 stuks groote, terwijl die de maat van ongeveer 6 liter (kop) vulden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de gewone rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2£ jaar oud, in het najaar van 1901, o. m. gehouden zullen worden te Hulst op 4 October en te Oostburg op 5 October. Zaamslag, 22 September. Gisteren avond om ongeveer 9 ure kwamen door het dorp gereden, eenige wielrijders, waarvan de laatste geen licht op had. Een der drie personen die aldaar over den weg gingen, werd door den laatsten fietsrijder aangereden en even als de berijder tegen den grond gesmakt. Toen de fietsrijder was opgestaan, werd de mishandelde nog op eenige schoppen getrakteerd waarna hij door een ander werd opgenomen. Dat het rijden met licht op fietsen zeer noodzakelijk is, is hier weer ten voile geblekeu, en het zal dezen wielrijder wel duidelijk gemaakt worden, dat dit thans een wettelijke plicht is geworden, terwijl het schoppen en slaan de rekening wel zal bezwaren. Axel. Om deel te nemen aan den landbouw- cursus alhier hebben zich 18 personen aangemeld. Zaterdagmiddag tnsschen 3 en 4 uur wordt van de werf te Feijenoord afgelaten het oorlogs- schip De Ruijter. Prins Hendrik woont de plechtigheid bij. De tentoonstelling van Barnum Baily i« hedenmorgen vroeg te Rotterdam gearriveerd met 4 extra-treinen. In korten tijd was het dorp van tenten opgebouwd, zoodat hedenmiddag de voor stellingen konden beginnen. Tot en met Zondag blijft de Show in de Maasstad. Over het nut van het aanleggen van //kleef- banden" om vruchtboomen, schrijft men uit Goes aan 't //Nieuws" Iemand had in het najaar dergelijke kleefbanden om eenige appelboomen gedaan en wilde in April eens zien, of zij ook nut deden. Hij bevond, dat zij bedekt waren met geheele kolonies van den verderfelijken //appelbloemsteker". Na deze kevers vernietigd te hebben, werden de banden weder aangelegd en na eenigen tijd vond hij wederom een groot getal kevers, welke door deze banden werden gevangen gehouden. Men schrijft aan de N. R. C. Bij het dezer dagen verwijderen van een Zigeuner- troep, die zich ophield tusschen 's Gravenhage en Rotterdam, is het nog al aardig toegegaan. Te Overschie b.v. was de burgemeester met zijn twee veldwachters vrijwel onmachtig tegen het brutale volkje op te treden, De burgemeester wist echter raad. Hij riep vrijwilligers op tegen een kwartje per uur, om de gasten naar Rotterdam te geleiden en ziet, onmiddellijk had hij hulp genoeg. Overal waar het brutale troepje doortrok, ondervond men er de gevolgen van hier weer een schaap gestolen, ginds eetwaren gekocht op afbetaling, enz. Bij den kastelein Van Klaveren aan de Nieuwe Meer te Haarlemmermeer is door onbe- kenden des nachts eene vreemdsoortige inbraak gepleegd. Er is echter niets vermist. Alleen hebben ze eene kruik petroleum genomen, die in het beuedenhuis stond, en zijn daarmee daarmee naar den zolder gegaan, waarna ze al het hout- werk met petroleum hebben bestreken, vermoede lijk met het doel het huis in brand te steken, wat echter mislukt is. De politie doet onderzoek. Op de Waal tegenover Rossum is bij het lichten van een raamfuik de visscher J. de Lang te water geraakt en verdronken. Hij laat eene weduwe met acht kinderen na. Een te Helpman wonende ongehuwde moeder wordt door verscheidene ingezetenen beschuldigd haar 3jarig zoontje op eene gruwelijke wijze te mishandelen. De marechaussee uit Groningen stelde Donderdag hiernaar een streng onderzoek onderzoek in. Er zijn tal van personen als ge- tuigen gehoord. Het mishandelde kind is, naar ons verder wordt medegedeeld, door den heer Ten Hove, officier van gezondheid te Groningen, geneeskundig onderzoeht. Het geneeskundig onderzoek moet werkelijk aan het licht hebben gebracht, dat de beschuldiging tegenover de moeder gegrond is. De matroos J. Yerbaan van Scheveningen, varende op de bom SCH. 278, is Zaterdagnacht in 't ruim van die bom gevallen en met het hoofd op de kolenkist terecht gekomen, tengevolge waar van hij een paar uur later overleed. De ongelukkige was een gehuwd man van middelbaren leeftijd. De bom lag in de haven van Vlaardingen gereed om ter haringvisscherij uit te gaan. Een groot deel der bewoners van Hoevelaken (in Gelderland) is sinds eenigen tijd zeer gebeten op den landbouwer H. v. M., die tevens oudste wethouder, of zooals men het daar noemt onder-burgemeester der gemeente is. M. nu heeft een 20jarige dochter, die verkeering aanknoopte met een boerenzoon G. G.tegen die verloving verzette de vader van het meisje zich ten zeerste en gaf aan zijn dochter duchtig zijn misnoegen over haar handeling te kennen. En toen nu het meisje geen gevolg wilde geven aan het verlangen van den vader, om de betrekkingen met G., op wien niets valt te zeggen, af te breken, verwijderde hij haar van het dorp en bracht haar bij familie te Westbroek onder dak. Die maatregel bleek spoedig- niet afdoende te zijn, want, met instemming van het bedoelde familielid, bracht G. geregeld aldaar bezoeken aan zijn meisje. De oude heer, dit vernemende, haalde zijn dochter weer terug, en hield haar nu ruim acht dagen in zijn woning opgesloten. Dit wekte den toorn der dorpsbewoners en dezen gaven lucht aan hun ergernis door het huis van v. M. te bombardeeren met steenen en de glasruiten in te werpen. De politie maakte een einde aan de ongeregeld- heden, en maakte tegen zekeren B. proces-verbaal op. Het huis van v. M., die nu zijn dochter naar elders heeft gebracht, wordt steeds door politie bewaakt. Toen Vrijdagmiddag het 9jarige dochtertje van den heer Lodewijks, officier van de brand weer te Amsterdam, uit school komende, de huiselijke woning aan de Ruyterkade naderde, zag zij zich achtervolgd door een 19jarigen jongman, die haar blijkbaar wilde aanspreken. Toen zij aan de deur der ouderlijke woning was gekomen, stond het meisje stil en vroeg den persoon, die haar had gevolgd, of hij bij vader moest wezen. //Ja," zei de jonge man. Het kind belde aan en toen de deur geopend was, drong de man, die het kind was gevolgd, met het meisje naar binnen, greep haar vast en vroeg haar om haar zakdoek voor den mond te brengen. Dit weigerde zeer natuurlijk het meisje, waarop de aanrander een doek uit den zak haalde en poogde, dezen in haar mondje te duwen. Het meisje begon te schreeuwende aanrander vreesde toen blijkbaar, dat er hulp zou komen en koos het hazenpad. Mevrouw Lodewijks, die haar kind om hulp hoorde roepen, kwam de trap af en vond haar dochtertje met bebloede mond en natuurlijk zeer ontsteld. De aanrander was inmiddels weggeloopen in de richting van het Centraalstation, slechts opgemerkt door eenige steenkolenwerkers. Deze aanranding is, zegt de //Tel.", wel een heel brutaal stukje, daar zij op klaarlichten dag, in een zeer druk stadsgedeelte en aan een open- baar gebouw, waar steeds veel manschappen aan wezig zijn, werd gepleegd. De Zutph. Ct. meldt Doesburg heeft de eer genoten, bezocht te worden door de familie H. Scholten (meneer, mevrouw en 2 kinderen), benevens 2 allerliefste hondjes, gespannen voor de equipage van Hunne Edelen. Dit is het gezelschap dat door middel van valsche toevallen een echte brutaliteit, de plaatsen waar het doortrekt tyranniseert. Zij hebben te Wolvega, Heerenveen en Leeuwarden dat spelletje gespeeld. Thans was Doesburg aan de beurt. De vrouw begon met een toeval midden op straat, terwijl zij het kleinste kind op den arm had. Geen van beiden bezeerden zich. De vrouw werd in de wijkverpleging opgenomen, daar ge durende een uurtje behaudeld, en vervolgens ontslagen met een flinke ponie brood en een gld. aan geld. Het tweede toeval bad in de Hoogstraat plaats, De vrouw werd in een schuur gedragen, en de dokter ontboden, die het in elk geval noodig achtte de vrouw niet op den grond te laten liggen. Nu kwam de equipage met de twee hondjes voor, en de vrouw werd naar een logement vervoerd, waar zij van politiewege van voedsel werd voorzien. Maar inmiddels had de politie verdenking ge- kregen. De beide personen werden op het bureau ontboden, en daar bleek inderdaad, dat zij de zelfde comedie ook elders hadden vertoond. Zij vertrokken nu met een ongemakkelijken uitbrander maar kwamen een oogeublik later terug met de hondenkar. Het voertuig hield stil voor het bureau, een peluw werd er uitgegooid, de zieke vrouw ging er op liggen, en zie nu maar dat je ze wegkrijgt, dachten beiden. Het einde was, dat de man aanbood, het schandaal een einde te doen nemen, als men hem 2 gaf. De burgemeester Het hem f 1 ter hand stellen, de vrouw werd weer opgeladen, en Doesburg was blij toen het dit nobele tweetal weer kwijt was. Intusschen maakte de telefoon hunne nadering bekeud aan de gemeentebesturen van Keppel en en Doetinchem, die zich dus op de nadering der bende konden voorbereiden. Paria's. Onder dit opschrift schrijft //De Telegraaf" Bij een der poorten, die tot Arnhem's buiten- wegen leiden, kan men des avonds te ongeveer tien uur een aantal mannen zich zien vereenigen, om zich gezamenlijk naar hun nachtverblijf te begeven. Het zal velen ongeloofelijk schijnen, als we mededeelen, wat dat is. Buiten de stad, achter den z. g. Hollenweg, bevindt zich een akker, waarop eenige hooibergen. Achter die hooibergen een bladhok, aan eene zijde open gevuld met hei (strooisel), met pannen bedekt en rustend op tien paaltjes. Het is daar dat het gezelschap zwervelingen een zoeten slaap geniet, door onder het strooisel te kruipen, ongeacht den regen, die hun een bezoek brengt. En dat de paria's zich werkelijk een soortbed voorstellen, bewijze, dat ze zich van hun schamele kleedingstukken nog eenige ontdoen. Onbegrijpelijk is, dat politie of armbestuur reeds niet lang aan dien toestand een einde gemaakt hebben. Want niet alleen, dat door vervuiling en ver- waarloozing der kampeerenden, gevaar voor de omgeving uit sanitair oogpunt niet buiten gesloten is, maar ook heeft men reden de goede harmonie der natuurmenschen een gevaar voor de openbare veiligheid te achten, daar, zegt men, een paar oheruchte Arnhemsche straattypen van de partij waren. Leeft het gezelschap in stille afzondering voort en kan men het niets misdadigs ten laste leggen, dan is er toch een taak voor het burgerlijk arm bestuur te vervulen. Zooals men weet, hebben de erfgenamen van den Amerikaan Pollock, die tot de slachtoffers van de verschrikkelijke schipbreuk van de //Bourgogne" behoort, een prijs van 50,000 uitgeloofd voor dengene, die een zeker middel zou ontdekken om botsingen op zee te beletten, om schepen in geval van aanvaring te redden en in geval van vergaan van het schip de gezamenlijke redding van passa- giers en bemanning toe bewerkstelligen. De eerste wedstrijd om dien prijs had in 1900 plaats, tijdens de wereldtentoonstelling te Parijs, maar niet een der aangeboden middelen bleek de belooning waard. De tweede wedstrijd is nu te Parijs door de jury beslist. Niet minder dan 328 apparaten waren tentoongesteld. Opnieuw heett de jury gemeend, dat geen der aanwezige toestellen aan de gestelde voorwaarden beantwoordde en dat de prijs niet uitgekeerd kan worden. Men kan dus opnieuw beginnen. De volgende pathetische geschiedenis komt uit Detroit in den Noord-Amerikaanschen staat Michi gan. In een specialiteiten-thater aldaar werd de nieuwste colectie levende fotografieen vertoond. Grooten bijval vond in het bijzonder een tooneel dat zich bij het innemen van Peking afgespeeld had. Op de rol van de kinematograaf was de zegevieren- de intocht der verbonden troepen in de Chineesche Keizerstad gebracht. Voor het Amerikaansche volk had men natuurlijk het oogenblik gekozen dat een regiment der Vereenigde Staten door de poort marcheerde. Zoo realistisch vertoonden zich de gelederen der soldaten, dat men ieder oogenblik geloofde hen van het witte scherm op het tooneel te zien treden. Daar mengde zich plotseling onder de geest- driftige bijvals-betuigingen de luide kreet van eene vrouwestem. Van een der voorste zitplaatseu was eene dame opgesprongen die riep //Mijn God, dat is mijn doodgewaande broeder Allen, die daar met de soldaten marcheert 1" Er volgde een doodelijke stilte op dezen uit- roep daarop gingen verschillende andere personen opstaan, die verklaarden dat ook zij in edn der soldaten den jaren geleden spoorloos verdwenen Allen Mc. Caskill duidelijk hadden herkend. Het beeld werd op algemeen verlangen nogmaals ver toond en het geroep van veel stemmeu »Die daar is hetbewees, dat men zich niet vergist had. De zuster van' den doodgewaande, eene zekere mrs. Booth, schreef aan het departement van oorlog in Washington en vernam spoedig tot haar vreugde, dat de bedoelde man bij het 14e reg. inf. zonder twijfel Allen Mc. Caskill was. Men deeide haar bovendien rnede, dat deze persoon nog in leven was en eene goede carriere gemaakt had, daar hij zich bij de belegering van Peking door de verbonden troepen door bij- zondere dapperheid had onderscheiden. Het weerzien van broer en zuster zal nu mis- schien wel hebben plaats gehad. De jonge man had verscheidene jaren geleden ten gevolge van eene ongelukkige liefde in alle stilte zijn ge- boortestad verlaten en zich laten aanwerven voor de troepen in China. Uit het testament van Mc Kinley blijkt, dat gij lang zoo rijk niet was als men algemeen ge loofde. Het fortuin van den overleden president bedroeg niet meer dan 70,000 p. st., waarvan minstens een 50,000 in baar geld op banken in Washington en Canton geplaatst was. Hierbij komt nu nog een bedrag van 30,000 tot 50,000 p. st. van levensverzekering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2