Algemeea Nieuws- en Advertentieblad voor 2eeuwsch*71aanderen, No. 4128. Dinsdag 24 September 1901. 41® Jaargang. England en de Z.-A. Republlek. LAURA'S HUWELIJK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTifiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d« prjp slechts tveemitl berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het is of de Boeren op den 15 September gewachl hebben, om dan weer eens flink te toonen dat zij er nog zijn, dat en Kitchener in zijn proclamatie en Chamberlain in zijn speechen, liegen, wanneer zij spreken van gedemoraliseerde benden en nietsbeteekende guerilla. Weer kunnen wij onder onze telegrammen een mooie Boeren- overwinning vermelden. Welk Vlakfontein hier bedoeld is, is niet duidelijk er zijn meer plaatsen van dien naam in de buurt van Johannesburg en Pretoria. Misschien is dit bet Vlakfontein, ten westen van Johannesburg, op weg naar Zeerust. Het wordt tijd, de overwinningen der Boeren van de laatste dagen goed te dateeren, teneinde verwarring te voorkomen. Want er is er nog een bijgekomen, die bij ongeluk vergeten en een wat ouden datum heeft. Den 6 September trokken nl. 40 man, meest van het 13® huzaren en enkele imperiale woudloopers in de richting van de renbaan, even buiten Klerksdorp. Zij zagen ongeveer 20 Boeren en joegen hen ua, maar zagen zich daarna omsingeld door ongeveer 300 Boeren. Een scherp, maar kort gevecht voigde, waarbij enkele huzaren van hun sabel gebruik maakten. Twee Engelschen sneuvelden, zes of acht werden gewond en enkele gevangen genomen. De Boeren zouden 6 dooden en 12 gewonden hebben gehad. Er werden bij Klerksdorp trouwens voort- durend aanvallen gedaan op de veewachters, man- nen van de bereden infanterie. Bij een dier gelegenheden werden 14 huzaren in een hinderlaag gelokt, overmeesterd en van alles ontdaan. Dat het in Klerksdorp voor de Engelschen niet pluis is, blijkt ook daaruit, dat den 9° buiten de linies eenige kaffervrouwen gevat zijn, die een aantal brieven van Hollandsche vrouwen in de stad voor mannen daarbuiten bij zich hadden en tevens kleedingstukken en koloniale waren. Dit in verband met de vertraging van het telegram, geeft veel te deDken. We hebben dus nu6 Septemberhuzaren in hinderlaag bij Klerksdorp17 September patrouille onder luit. Rebow gevangen genomen bijReitz; 18 September: Smuts stormt lansiers bij Elandsrivier(K. K.); 18 September: de Boeren ver- overen 3 kanonnen bij Jagersdrift; 19 September de Boeren veroveren 2 kanonnen bij Vlakfontein. Uit nadere bijzonderheden blijkt vooreerst, dat de nederlaag der lansiers nog ernstiger is geweest dan eerst vermeld werd. F EXJILLETON Vrij bewerkt door A mo. 7) III. De avond van den verjaardag was zeer stil en ernstig. Frausje gaf zich veel moeite om haar vader wat op te vroolijken, die er over klaagde dat hij onwel was, als gevolg van den genoten wijn, en Robert verborg slechts met moeite zijue boosheid //over de geheele gescbie denis van heden." Klaus was natuurlijk bij zijne bruid, die aan zijn vader des namiddags nog een reusachtigen bloemruiker en haai portret had gezonden. Geen van de kinderen wist, dat juist dit por tret, dat hij in zijn slaapvertrek gebracht en met treurig gelaat lang bekeken had, hem zoo bad ontstemd. Toen men hem aan tafel riep, was hij slecht gehumeurd zijn bleek gezicht tooude diepe plooien, zijne oogen waren ingezonken. Wei herstelde hij zich, maar Fransje zelf moest hem eindelijk in zijn kamer brengen, efschoon hij be weerde dat hem niets mankeerde. ,/Blijf nog wat hier ik ben in zoo'n akelige stemming," sprak het meisje tot haar broeder, toen zij terngkwam. „Ik begrijp vader niet. Er moet iets bijzonders in hem omgaan." //Hij was dezen middag toch zoo vroolijk gestemd." Robert schudde het hoofd. #Op het laatst niet meer. Hij keek Laura zoo verstrooid aan en sprak weiDig meer." Omtrent den slag bij Jagersdrift meldt Kitchener, dat van de verloren kanonnen eerst de vizieren en sluitstukken werden vernield. Verder wordt bericht, dat kapitein Mildway, van het 3e bataljon King's Royal Rifle Corps, luitenant Blewitt, van het le bataljon van de Rifle Brigade, en 14 man in het gevecht sneuvel den kapitein Dick, van het 2e bataljon Royal Irish Fnseliers, ernstig gewond luitenant Furneel, bataljon Royal Irish Fuseliersluitenant Lambton, Durham Light Infantry en luitenant Prico Davis, King's Royal Rifle Corps en ongeveer 25 man gewond; 5 officieren en 150 man ge vangen. (Totaal verlies 11 officieren en 189 man.) Stewart was onmachtig om samen te werken en trok terug op de Jagersdrift. Zijn patrouilles vandaar uit, hebben vandaag geen aanraking met den vijand gekregen. Gough en kapitein Cracroft, Royal Irish Fusiliers, ontsnapten in den nacht naar de Jagers drift en melden, dat de Boeren meer dan 1000 man telden, onder Botha. Volgens een Laffan-telegram uit Pretoria, is Botha nu zijn inval in Natal begonnen. Hij moet 1500 man bij zich hebben, een Crensot-kanon en een pompon. De Engelsche bladen klagen natuurlijk hard over de ondervonden nederlagen, maar de algemeene slotsom is toch volhouden tot het uiterste. De hoop, dat het Engelsche volk genoeg zal krijgen van den oorlog, moeten we voorloopig maar laten varen. Over het geheele oorlogsterrein schijnt een verlevendiging van het verzet plaats te hebben gehad. De verliezenlijst maakt melding van een belang- rijk gevecht bij Stoffelberg, in de Kaapkolonie, waar Bethune's bereden infanterie 7 dooden heeft gekregen en 1 luitenant en 5 man aan gewonden. Ook zijn de Boeren weer erg roerig in de buurt van Queenstown. De geregelde treinendieust naar het noorden is gestaakt en de vrijwilligers zijn opnieuw onder de wapenen geroepen. Te Putterskraal (K. K.), tusschen Sterkstroom en Queenstown, is een Boerenmacht verschenen, die den passagierstrein naar het noorden noodzaakte naar Queenstown terug te keeren. Een gepantserde trein reed toen nit van Stormberg, en men zegt, dat er hard gevochten werd. Mvburg's kommando, dat voornamelijk uit rebel- len bestaat, verzamelt paarden in de districten Elliot en Rhodes. Kolonel Western is Zondag ten noorden van Jamestown met Fouche alaags geraakt. De bediende, die den ouden heer altijd moest uitkleeden, kwam binnen en meldde, dat de handels- raad nog niet naar bed wilde gaan en dat men zich niet verder om hem bezorgd behoefde te maken, want hij gevoelde zich weer beter. //Nu, de dag is toch eenmaal bedorven. Ik ga vo6r tien nur nog eenige vrienden opzoeken." Robert stond misnoegd op en zei zijn zuster goedennacht. Nog zeer ongerust, zocht Fransje hare kamer opniet v66r middernacht giug ze te bed, daar zij toch den slaap niet kon vatten. Een tijdlang hoorde zij nog de schreden haars vaders onder zich in diens slaapkamer, toen werd het stil en zij zelf rustiger. Zij meende, dat hij zijn bed had opgezocht. lnlusschen zat de oude heer echter voor een portefeuille met akten, die hij uit zijn kast had gehaald. De papieren waren geel geworden, de kleur verbleektmet sidderende handen door- bladerde hij ze, en eindelijk rnstten zijne oogen op het verkleurde portret van een man, dat op een van de bladen geplakt was, tot hij zich plotse- ling en met afschnw weder afwendde en het boek sloot. ,/Ja, zoo was het," sprak hij in zich zelveD. /»Men greep hem eindelijk, hij onderging zijn straf. Of hij nog in leven is? En deze trekken, die mij het beeld weder zoo levendig voor de oogen roepen Hij was een mooie man jammer genoeg, dat hij mooi was. En dien trek om den neus, ik meende dien ook bij haar te zien. Daardoor wordt eene vergissing onmogelijk Hij stond op, trok zijne laarzen nit en liep in zijn pantoffels heen en weer, om zijn dochter niet ongerust te makenuit haar venster straalde Het blijkt, dat de Engelsche luitenant Durham de voornaamste verkenner van de Dundee-divisie, verleden week gesneuveld is bij den aanval door de Boeren op een post, in Zoeloeland gedaan. Uit Louren9o-Marquez komt het bericht, dat de Franschen, die gearresteerd waren wegens handel in oorlogscontrabande, weer op vrije voeten zijn gesteld. Er moet onder de beesten, in den omtrek van Pretoria, een besmettelijke ziekte zijn uit- gebroken. Volgens de H Daily Mail" zou president Kruger bezig zijn aan een memorie voor Roosevelt, dien hij den Boeren gunstiger gezind acht dan Mc. Kinley. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging //Schuttevaer" is aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, waarin verzocht wordt maatregelen te willen uemen dat het lossen of laden van zeeschepen in het Mallegat (nabij Dordrecht) wordt verboden. Van genoemden Minister is bij dat hoofdbestuur op desbetreffende verzoeken ten antwoord ont- vangen a. dat afwijzend is beschikt op het verzoek tot verbreeden en verdiepen van den vaargeul in den havenmond te Wemeldinge. b. dat de noodzakelijkheid om de buitenhaven van Hansweerd te verbreeden niet is gebleken. c. dat het voornemen bestaat in de verbetering van de verlichting der bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland in het volgend jaar te voorzien. Ds. S. Ulfers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, herdacht Zondagmorgen in de Groote Kerk voor een talrijke schare zijne 25jarige evangeliebediening achtereenvolgens te Domburg in Zeeland, Tienhoven in Utrecht, Oldemark in Overijssel en sedert 1888 te Rotterdam. Spreker hield een toepasselijke rede naar aanleiding van Johannes 9:4. Na den zegen werd hem toegezongen Gezang 96 (gewijzigd). TER NEUZEN, 23 September 1901. Heden bracht de Belgische Minister-president, de heer De Smet de Naeyer, een bezoek aan Ter Neuzen. Z.Exc. arriveerde met de salonboot z/Luctor et Emergo" van den stoombootdienst het licht nog op den mnur van het tuinhuis. ,-Ik moet haar zelf spreken. Maar met welk gelaat zou ik dat kunnen Klaus moet dat doen, want voor haar huwelijk heeft zij toch zekere papieren noodig. En dan zou het voorzeker te laat zijn. Maar is het dat niet nu reeds, nadat ik mijne teestemming gegeven heb En wanneer ik gedwongen zal zijn het aan Klaus te zeggen Er volgt dan een vreeselijk tooneel. Hij heeft er nooit iets van gewetenHij, met zijn heftig- heid, zal mij de schuld geven. Hij beroept er zich immers op, dat de zaak eerst tot bloei kwam sedert hij daarin meewerktehij heeft geen besef van den strijd dien ik meer dan vijftien jaar gevoerd heb, als gevolg van die Hij verborg het gelaat in de handen en wag- gelde naar zijn stoel terug. #Neen, het is toch nog niet te laat. Hij heeft toch nog mijn uitdrukkelijke toestemming noodig Wat er ook tusschen hem en mij moge voorvallen mijn toestemming mag ik niet geven. Dat behoedt mij voor Maar de kinderen, hoe verberg ik het hun Hij stond op, besloten eindelijk het bed op te zoeken. Morgen was er nog tijd. Aan het ontbijt verwachtte hem slechts zijne dochter, die van den bediende reeds gehoord had dat papa op het gewone uur opgestaan was en geheel wel scheen te zijn. Klaus ontbeet steeds in zijne eigen woning. Gerustgesteld, leunde Fransje, in haar witte huisjapon, het haar naar achteren opgenomen, wat bleeker dan anders, op het balkon. Zij had onrustig geslapenimmers er zou hier in huis veel verandering komen. SelzaetcGent en inspecteerde de sluiswerken. De verschillende ingenieurs, verbonden aan de verbeteringswerken, werden aan Z.Exc. voorgesteld. De kermis is weer achter den rug. Thans, nu we dit schrijvan, ruischen ons nog als't ware de tonen van orgels en andere muziekinstrumenten in de ooren, doch de drukte is voorbij. De ver schillende inrichtingen die zich de vorige week in hunne beste plunje vertoonden, zijn bf reeds geheel opgeruimd, of vertoonen nog slechts een kaal geraamte, ontdaan van het schitterend omhulsel. Er wordt in het algemeen wel eens geklaagd over achteruitgang der kermissen, doch dit kan niet gezegd worden van die te Ter Neuzen, en, waar zoo'n groot deel der bevolking niet in de gelegenheid is om van de vermaken die zij ge- durende een week biedt op andere plaatsen te profiteeren, mag gezegd worden dat zij in ver schillende opzichten nog in eene behoefte voorziet. Als we zeggen in verschillende opzichten, dan hebben we niet het oog bv. op koek- en galanterie- kramen. De tijden zijn voorbij dat de kermisweek werd te baat genomen voor het koopen van kermiskoeken en vooral van kinderspeelgoederen, en het bezoek dier gelegenheden vermindert dan ook steeds. En geen wonder. Die hebben hun tijd gehad, sedert alhier winkels werden ingericht waar het geheele jaar door zulke artikelen kunnen worden aaDgeachaft, en in welke winkels men wedijvert om het publiek te gerieven van alle mogelijke zaken. Doch de inrichtingen voor vermaak kan men hier niet dagelijks genieten. Daarvoor blijft de kermis de tijd. Er werd druk gebruik van ge- maakt en er was ook veel goeds te genieten, zooveel, dat de week bijna te kort was om overal van te profiteeren. Dat vele was dan ook misschien oorzaak dat enkele gelegenheden niet steeds op een druk bezoek konden bogen. Een groot aantrekkingspunt was als steeds de. stoomcarousel, ditmaal die van Van Bergen, een inrichting die er zijn mag, een der schoouste die onze kermis de laatste jaren bezocht. Hoewel niet zoo druk bezocht, bestond er ook nog al animo voor een ridje te paard in het hyppodrome van Peeters. De jengd maakte druk gebruik van de draai- molen van Janvier en ook van de gelegenheid om te //fietsen voor een cent." Baumeisters panopticum, waarover we de vorige week reeds een en ander meedeelden, trok een druk bezoek. Minder was dat het geval met het panorama van Van Buuren. De tafreelen uit den Zuid-Afrikaai ashen oorlog, die daar te zien waren, schenen het publiek niet erg te boeien. Het Theater Nationaal, van Princelli-Schentke, Hartelijk ging zij haar vader tegemoet, toen deze, als gewoonlijk, in zwarte kleeding met witte das binnenkwam. Zijn lacben was hetzelfde, maar zijne oogen schenen moe, z(jne trekken verrieden zelfbeheersching. Terwijl Fransje de tafel gereedzette, trad hij op het balkon en keek op naar de dikke rookzuilen die nu weer ten hemel opstegen. De fabriek was weer in voile bedrijvigheid. ffIk ga aanstonds naar de fabriek," zeide hij, zich aan tafel zettend. //Klaus liet zooeven zeggen, dat hij met ons wilde ontbijtenwe moesten echter niet op hem wachten, wanneer hij wat laat kwam." Deze mededeeling scheen den ouden heer on- aangenaam te stemmen. Zij babbelde met hem over dit en datgeen van beiden echter sprak over dan dag van gisteren, ofschoon het hart hun daartoe drong. De huishoudster trad binnen en wendde zich tot de dochter met de vraag, of zij bijzondere wenschen had voor hedenavond, daar men bezoek verwachtte. z/Gy hebt Klaus en zijne bruid gisteren tegen hedenavond uitgenoodigd, papa Hebt gij bijzon dere wenschen omtrent het souper Papa Brinkraan scheen verrast. Hij herinnerde zich nu wel, dat Laura beloofd had, eenige liederen voor te dragen. //O neen kind, daar heb ik geen verstand van 1 Het is mij alles goed," zei hij. (Wordt vervolgd). SEUMSdE COIRMT. Dlt bind ver.ebljnt Ua»»<lav. Woenmlwg- ffo V.ijdaaavonrt.wltgesftmleril op Feestdagen, bij de Flnna 1*. J. tc Ter We«»yn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1