BIJVOEGSEL Ter Nenzensche Courant Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Zaterdag 21 September 1901. No. 4127. Gemengde berichten. LAURA'S HUWELfTRT Het eerste belaogrijke nieuws na den gewichtigen 15" September is niet zeer gelukkig voor Kitchener. Hij seinde Woensdag uit Pretoria Gister werd een patrouille grenadiers van de garde, onder luitenant Rebow, omsingeld op een hoeve bij Reitz, aan den spoorweg van de Aar naar Nauwpoort. De patrouille is na een heftigen tegenstand gevangen genomen. Luitenant Rebow en 1 mindere zijn gesneuveld, 2 man ernstig gewond, terwij I een sergeant verdronk bij bet oversteken van de rivier, toen hij versterking wilde gaan halen. En gisteravond bracht de telegraaf ons het bericht van een nog grooter nederlaag. Dit bericht bevatte een telegram van Kitchener, die gisteren seinde dat bij een verkenning ten zuiden van Utrecht door Gough de Engelschen werden overweldigd en drie kanonnen verloren, 3 Engelsche officieren en 20 man werden gedood, een officier en 30 man gewond, terwijl 150 man gevangen genomen werden. Blijkens een later telegram rapporteert Kitchener omtreut het ongeval van Gough het volgende Drie compagnieen bereden infanterie met drie kanonnen, onder majoor Gough, die een verkenning deden ten zuiden van Utrecht, van de Jagers- drift uit, kregen 300 Boeren in zicht. Zij zadelden af en spoedden zich naar een bergkam, vanwaar zij de Boeren konden overzien. De beweging van deze was echter om de Engelschen in een val te lokken. Gough werd plotseling in zijn front en op zijn rechterflank aangevallen door een vijand, die in groot aantal en onder bedekking was. Na een scherp gevecht werden de Engelschen overweldigd met verlies van bun kanonnen, twee officieren en 14 man gesneuveld, 5 officieren en 25 man gewond en 150 man gevangen. De Boeren stonden onder Botha. Ik zend verster- kingen aan Lyttelton. Een officier is 's nachts ontsnapt naar de Jagersdrift en zegt, dat de Boeren meer dan 1000 man sterk zijn. French rapporteert, dat Smuts een eskadron lansiers heeft gestormd bij Elandsrivierpoort, ten westen van Tarkastad, om door een cordon van colonnes te breken, die bezig waren hem in te sluiten. Drie Engelsche, officieren sneuvelden en twintig manschappen den officier en dertig man werden gewond. De Boeren waren gekleed in khaki en leden zware verliezen. Deze berichten zijn voor Kitchener zeer onge- lukkig. Hij had natuurlijk moeten seinen zoo- veel en zooveel Boerenkommandauten gevangen genomen en voor eeuwig verbannen. Maar helaas. 't Ongeluk heeft gewild, dat de victorie niet aan de zijde der Engelschen was. Aan de Boeren en niet aan de Britten is dus de beslissing, wat er met de gevangenen gebeuren zal. Vermoedelijk zullen de Boeren hen althans eenige dagen houden, in afwachting van hetgeen de Britsche generaals zullen doen, die nu, volgens een Engelsch blad, te beslissen hebben over leven en dood. A1 heeft de proclamatie van Kitchener heen merkbaar succes gehad, de Engelschen verbeelden zich toch dat zij opschieten. Met zekere voldoening wordt uit Johannesburg gemeld, dat het vierkant FFDUI LLETOkT Vrij bewerkt door Amo. De woorden van zijn zoon stemden hem tot nadenkenhij leunde met de kin in de hand. De stralen der zon wierpen juist door het orn- ringende loof verblindende schitteringen op zijn gelaat waarvoor hij de oogen sloot. //Ga naar de dames," sprak hij//Robert is zoo nonchalant." Hij vond daarin een voorwendsel om te keeren en de karner binnen te gaan waar zijn jongste zoon met Otto von Schimmelpfennig nog aan de tafel bij den champagne zat. Verontschul- dig rnij bij haar voor eenige minufen," zeide hii tot Klaus. J Deze had slechts oogeu voor zijne bruid, die hij van het balkon af in het bloeiende kamper- foelieprieel in druk gesprek zag met zijne zuster, en liep nu de trap af. ,/Onbegrijpelijkmompelde Brinkman. ,/En evenwel wat blijft mij over? Hij zoo ktiel verstandig en deze bartstocht Hij ging achter het dichtste loof staan en keek weer door het gebladerte naar de beide meisjes. ,/Zij kunnen het goed met elkaar vinden," mompelde hij. //fransje zij is nog bijna een kind en zoo volgzaam. En interessant is zij ook welik be- grijp, dat zij ook een zoo bezadigd man als Klaus maar de naam en dan Hij keek, zijn gezicht scherpend, met de lurid een blad terugduwend, voor zich uit. En dan een kleine maar toch zichtbare trek om den mond Maar van Pretoria westelijk naar Olifantshoek, vandaar zuidelijk naar Frederikstad, dan oostelijk naar Johannesburg en weer naar Pretoria, dat dat vierkant volkomen van Boeren gezuiverd is. Van 1 Augustus af heeft men 400 Boeren gevangen genomen in de streek tusschen Rustenburg en Krugersdorp. En Zondag weer 9. Een kaffer was nl. te Krugersdorp kompn vertellen, dat er 4 Boeren in een hoi bij Uitkomst verborgeu zaten. De Engelschen er op af en 9 Boeren werden ge vangen genomen. Voorts wordt gemeld, dat een Engelsche koloune drie maxims en een sluitstuk van een kanon gevondeu heeft ten noorden van den spoorweg bij Middelburg. Een bericht, dat de Engelschen hun eigen kanonnen door moderne stukken zouden vervangen, wijst zeker niet op de verwachting van een spoedig einde van den oorlog. Kolonel Scobell, die Lotter's kommando gevangen heeft genomen, is nu te Kaapstad om een beetje uit te rusten. 't Heeft 'in wel aangepakt. Kolonel Allenby heeft 6 September kommandant Preller's kamp bij Sehaapkraal in westelijk Transvaal verrast. Preller en 21 zijner man schappen werden gevangen genomen en een aantal wagens, runderen, munitie en andere voorraad buitgemaakt. De kolonne is thans te Pretoria teruggekeerd na een veertiendaagschen marsch in de Magalies- bergen. Zij bracht 70 gevangenen mede, en twee naar wie de Engelschen ,/Zochten" wegens een beschuldigiog van moord op kaffers. Men meldt uit den Haag Woensdag werd zwaar geboeid naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht tot het ondergaan van zijne straf, de persoon van Camille de P., die in het jachtveld onder Schoondijke op den onbez. rijksveldwachter Bron heeft geschoten en deswege door het gerechtshof alhier tot tien jaar gevangenis- straf werd veroordeeld ter zake van poging tot doodslag. Uit Amsterdam meldt men Barnum Bailey hebben Woensdagmiddag in een paar uur tijds hun gansche wstad van zeildoek" afgebroken om 's avonds naar 's Gravenhage te verlrekken. Ondanks de schijnbaar oooverkomelijke bezwaren van het terrein en de omgeving, ging bij den uittocht alles even vlug en zeker als bij den intocht. Het weiland achter //Oud-Rosenburch" is door de hoeven der trekpaarden en de breede wielen der zware wagens letterlijk doorploegd. Spannen van 16 en 24 dieren waren noodig om de karren, die tot de assen in den lossen voch- tigen bodem wegzonken, tot op den smallen Oetewalerweg te hrengen. Om 5 uur zeeg het doek van de groote circustent als een reuzen- parachute neder, en viel alleen nog, als nummer lest, de eettent af te breken. Langs den weg en op het stationsplein nam een menigte volks de aanstalten tot het vertrek, het handige, vlugge en geregelde werken van het personeel in oogen- schouw. Bereden politie hield den weg voor de wagens vrij. Niet alleen de herbergiers langs den Oetewalerweg en vele straatventers hebben in deze week van de aanwezigheid der Barnum-show aardig profijt gehad, ook de gemeente heeft er zijde bij gesponnen, met haar tram. Op de lijn Dam- Linnaeustraat zijn van 4 tot en met 10 September 78774 personen "ervoerd, en van 11 tot en met 17 September 114,377. Men mag dus een quantum van 35,600 aan het circusbezoek toeschrijven. Op de lijnen DamSarphatistraat en Dam Weesperpoort werden in de laatste week 6457 en Klaus zou het mij kwalijk nemen, wanneerikals vader een vraag deed, ik voel bij deze gelegenheid juist, hoe hij mij, ouden man, reeds beheerscht En wat kan ik er nu nog aan veranderen, nadat ik reeds bij haar verschijnen gevangen en willoos wa», door haar geheele wezen er zal veel veranderen, dat zie ik maar wat kan ik er aan doen? Fransje komt om mij te halen!" Hij verzamelde zijn geestkracht, haalde zijn zakdoek te voorschijn en wischte zich het voor- hoofd af, toen zijne dochter, ongerust, reeds voor hem stond. z/Mij mankeert niets, mijn kind," autwoordde hij lachend op hare vraag. /Slechts de hitte van den wijn Gij weet, dat ik van daag ook mijn middagslaapje moet missen." z/Dat kunt ge nog krijgen, papa Zij willen samen een rijtoer maken, om zich als verloofden te vertoonen. Slechts bij de koffie moet gij tegen- woordig zijn. Robert is zoo ongalant Zij ging in de deur staan en gaf haar broeder een wenk. z/Zij willen samen uit rijden gaanzeg hen ten minste goeden dagriep zij en nam den arm haars vaders. z/Nu dan ik kom zoo dadelijk Robert ledigde zijn glas. Ook zijn kameraad stond op. Beider gelaat was sterk rood gekleurd. //Zwagerplichten riep hij, de uniform dichtknoopend. yWanneer luitenant Fellethin hen tegeukomt, moet ik hem morgen reeds de waarheid zeggen." z/Nu daar zou ik wel eeus bij willen wezen Hij is tot gek wordens toe op haar verliefd Zijn kameraad gespte de sabel om en volgde hem in den tuin. Beiden schenen zij weinig lust 2376 passagiers meer vervoerd dan in de vorige week. Te Zuidland is een alleenwonende arbeider ten gevolge van misbruik van sterke drank plotseling dood gebleven. Een 23jarig vrouwspersoon, afkomstig uit Groningen, die reisde in gezelschap van een stoelen- matter, had met dezen intrek genomen in een logement te Assen. Woensdagochtend werd zij dood in het bed gevondenvermoedelijk is zij door overmatig gebruik van sterke drank ge- storven, Volgens de //Gemeentestem" van 14 dezer heeft de kantonrechter te Goes in eene strafver- volging wegens overtrediug van de leerplichtwet beslist, dat armoede is te beschouwen als een der //ernstige omstandigheden," die als geldige redenen voor schoolverzuim kunnen beschouwd worden, en dat een vader zich op armoede kan beroepen indien den rechter voldoende blijkt, dat hij de hulp of verdiensten van zijn leerplichtig kind niet kan missen. Die omstandigheid moet echter volgens den kantonrechter voor den reenter //aannemelijk" worden gemaakt, d. w. z. de be- klaagde moet dit ter terechtzitting als verdediging aanvoeren. Op het stationsemplacement te Utrecht is Dinsdagmorgen den wisselwachter H. bij het rangeeren een zijner beenen afgereden. Een deurwaarder van 's rijks-belasting veT- gezeld door twee getuigen moest dezer dagen in een huis in de Quellinstraat, bij de Ruijsdaelkade te Amsterdam op een inboedel beslag leggen wegens niet betaalde belastingpenningeu. De toegang werd echter door de huisvrouw met geweld ontzegd, door de deur, na de ambtenaren eruit geduwd te hebben, dicht te slaan, en met slot en grendels af te sluiten. De commissaris van politie van de sectie Fer dinand Bolstraat werd alstoen als hulpofficier van justitie met dit verzet in kennis gesteld, en met een rechercheur en een smid verschafte hij zich toegang tot de woning, waarna de inbeslagneming plaats vond en een rechterlijke bewaarder werd aangewezen. Toen Maandagochtend omstreeks 7 unr een boerenarbeider langs een hooi- of karwijschelf in de Buiksloter Ham, bij Amsterdam, kwam, werd zijn aandacht getrokken door een zwak ge- schrti. Hij kwam nader en vond in eene opening even boven den grond erin gemaakt, een knaapje van ongeveer 2 jaren in schamele kleeding liggen. Hij kon echter het kind er niet uitkrijgen, zoodat hij het liggen liet en de politie met zijn vondst in kennis stelde. Een paar agenten gingeu erop af en namen den knaap mede naar den naastbijgelegen politie- post, waar de commissaris der sectie spoedig ver- scheen en twee rechercheurs, zich nabij de schelf verdekt op te stellen, daar hij verwachtte, dat wel spoedig iemand zou opdagen om den knaap terug te halen. En zoo geschiede werkelijk. Tegen negen uur kwam een man het kind halen. De beide rechercheurs vernamen van hem dat hij de vader was en zij vertelden hem toen waar zijn kind was. De man verhaalde nu op zijn beurt dat hij des nachts bij huiselijke oneenigheid zijn woning had verlaten, het kind medenemend en dit in de schelf, wegens het barre weder verborgen had. Ook hij had er den nacht in doorgebracht, doch nu was de twist bijgelegd en kwam hij zijn kind terughalen. Een surveilleerend politieagent ontdekte Woensdagnacht omstreeks kwart voor vieren dat er brand woedde in de panden 4 en 6 aan de Eenhoorn- te hebben aan het onderhoud weder deel te nemen, sedert zij het toch daarover eens geworden waren dat een zangeres niet in een zoo solied koopmans- huis paste en het in de werkelijke wereld toch heel anders toeging dan op het tooneel. ffHoe vond je vader vandaag vroeg Robert, met zijn zuster nog in het prieel zittend, toen de oude heer in zijne kamer gegaan was om zijn slaapje te doen, zijn kameraad afscheid had ge nomen en de verloofden in den hen wachtenden landauer van zijn vader uitgeredeii waren. //En wat zeg je oprecht gesproken van ouze schoonzuster z/Dat zij recht betooverend kan zijn. Ik waagde het niet, naar hare familie en herkomst te vragen en zij zei ook slechts, dat zij uit Duitsche ouders in Italie geboren, maar vroeg wees geworden was en hare plaats op het tooneel door eigen kracht verworven had. Over Klaus sprak zij zeer ver standig; juist zijn ernst had haar genoopt hem te bemiunen. Ik beklaag haar." z/Nu, hem zal zij nog wel nader leeren kennen" Robert blies den rook zijner sigaar in de lucht. //En ik zal er voor boeten moeten, want mijn luitenant is dol op haar verliefd. En waar gaan ze wonen Hier in huis of hierover Fransje haalde de schouders op. Zij dacbt nu ook ernstiger over de toekomst dan toen zij tegen- over de mooie gast zat. z/Toen zij beiden weg waren," zeide zij, //scheen vader gebroken. Hij legde het voorhoofd in de hand en sprak niettoen zeide hij, dat hij toch een beeije wilde uitrusten. Het voorval van vandaag, juist op zijn verjaardag, had hem zeer aaugegrepen. Hij wilde tegen den avond met ons straat te Rotterdam, waarin de zaak der firma Bingham Co., fabriekanten der Eenhoornrijwielen, is gevesfigd. Alras bleek deze brand van grooten omvang te zullen worden, want niet zoodra was de brandweer op het alarmsignaal der politie uit- gerukt en ter plaatse verschenen, of reeds sloegen de vlammen met groot geweld uit. De brand woedde op de beide bovenste verdiepingen van het groote perceel, dat van de Eenhoornstraat naar de Zalmhaven loopt, doch slechts aan een zijde tegen huizen aauleuntaan de andere zijde is een slop, dat nu een goede gelegenheid op- leverde om van die zijde den brand te bestoken. Doch maar steeds breidde zich de brand uit, afdeeling op afdeeling werd door het vuur aan- getast, en eindelijk sloeg dan de vlam het dak uit. Een stevige bries uit het zuidwesten deed nu een vonkeuregen nederdalen op de kijkers, die zich op de Leuvehaven geposteerd hadden en maakte een lang verblijf daar vrij wel onmogelijk. De brandweer, sterk vertegenwoordigd, vatte het blusschingswerk met kracht aan, en weldra werkten de handbrandspuiten 7, 20, 6, 8, 3 en 18, Je stoomspuiten van het Oostelijk en Westelijk stoomgemaal en de stoombootjes Dokwerken, Havendienst I en Gemeentewerken alle met een of meer stralen. Door de enorme massa's water, die deze brandbluschmiddelen in weinig tijd in het brandende gebouw wierpen, was reeds om half vijf het gevaar voor verdere uitbreiding ge- weken, terwijl daarop om zes uur de brand geheel gebluscht was onder de opperleiding van den hoofdman, den heer H. E. van IJzendijk Hz., bijgestaan door eenige collega's. De beide bovenste verdiepingen brandden geheel uit, vooral aan de zijde der Eenhoornstraat, ook het dak is vernietigd. Maar bovendien is zeer veel waterschade in het gebouw aangericht, waar in monteerderij, bank- werkerij, lakkerij, en andere afdeelingen de brand niet woedden daar bedierf het water toch voor een goed deel de aanwezige machines en anderen voorraad. Assurantie dekt de schade. Bij het begin van den brand vreesden om- woneuden voor hun gezinnen en namen daarom elders de wijk, echter bleek aldra dat deze vrees vrij wel overbodig was, niemand werd gedeerd en geen der omwonenden kreeg schade aan zijn inboedel. De brand, is vermoedelijk ontstaan in de nikkel- iurichting, die met de lakinrichting in verband staat. 1 e Sittard kwamen Woensdag eenige aldaar ingekwartierde soldaten bij den winkelier B. ieder wat sigaren koopen. Een hunner gaf een briefje in betaling waarop stond goed voor 60 sigaren en dat de winkelier voor een bankbiljet van 60 gulden aanzag. B. gaf dan ook f 59 en eenig kleingeld terug, waarmede de soldaat zich ver- wijderde. I oen later B. het bedrog ontdekte, mocht het hem niet meer gelukken den oneerlijken soldaat op te sporen. Craai De la Vaulx, die het plan opgevat heeft, de Middellandsche zee over te stekeu met een luchtballon, en wien ondersteuniug toegezegd was door de Fransche regeering, heeft nu officiiiel bericht gekregen dat de minister van marine bij nader inzien de onderneming te gevaarlijk vindt. De luchtreiziger laat echter in de bladeu bekend maken dat hij dezer dagen niettemin den tocht ondernemen zal, hoewel de officieren die met hem mee zouden gaan, daartoe geen vergunning kunnen krijgen, en ook geerr oorlogschip den ballon zal nastoomen. M eder heeft een vrouw het stoutmoedige plan opgevat de watervallen van den Niagara over te zwemmen. Miss Cora Beckwith, die zich op de tentoonstelling te Buffalo als een uitstekend zwemster doet kennen, heeft verklaard, 25 September a.s. de watervallen van de Nigara zwemmende over te zullen trekken. uit rijden gaan en nu gebruiken zij het rijtuig." z/Wanneer de zaak niet zoo ernstig was, had ik om Klaus kunnen lachen, toen hij haar steeds ophemelde," spotte Robert. ,/Maar het zal wel gauw veranderen Na de bruiloft behandelt hij haar precies als ons. Ik hour morgen vroeg mijn luitenant Fellenthin in de kazerne al, terwijl hij roept,/Wonderlijke diugen beleeft men toch Hij zal natuurlijk jaloersch zijn. En dan ,/Uw broeder was al lang haar stille vereerderik had echter geen idee, dat de zaak zoo ernstig gemeend was, anders had ik reeds lang den aftocht ge- blazen. Zij heeft mij een beetje bij den neus gehad, die mooie Wandel Let maar op, aan mijn koelt hij zijn woede I" z/Geloof je dat werkelijk?" vroeg Fransje verschrikt. z/Ba, wat moet zoo'n arme tooneeldame doen? Zij treedt hier als gast op en met de officieren mag zij het niet aan den stok krijgen." Hij keek op zijn horloge en stond op. ,/Aan het souper kom ik terug. A propos, verwacht je vriendinnen #lk heb laten afzeggen. Ik was niet voorbereid op die verloving." z/Nu dan, adieu Robert verliet haar onder het neurien van een liedje. //Ik had mij voorgenomen vandaag recht vroolijk te zijn, en nu gevoel ik mij plotseling zoo on gerust, ja treurig" zuchtte Fransje, thans alleen. z/Zij was zeer aardig, maar hartelijk was zij toch niet Dat mag wel den kunstenaressen eigen zijn, bij mijne vriendinnen zou zij heden niet gepast hebben (Wordt vervolgd). VAN DE VAN "^ggggi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5