A1 g e a e e n Hieuws- ea Adverteatieblad Zeeuwsch-Vlaaaderea. V 0 0 r No. 4126. Donderdag 19 September 1901. 41e Jaargang. Commissi? van Fabricate. Buitenland. Binnenland. Telegrafische barichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BU deze courant belioort een bijvoegsel. Na zich op de gebruikelijke wijze naar de vergaderzaal der Tweede Kamer te hebben begeven, waar de leden om 12 uur waren satnengekomen en ook de Ministers en de leden van den Raad van State haar afwachtten heeft H. M. de Koningiu gistermiddag de zitting derStaten-Generaal geopend met de volgende rede Het is mij aangenaam voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal in uw midden te verschijnen en Ik acht Mij gelukkig dit thans te mogen doen, verzeld van Mijn doorluchtigen Gemaal. De betrekkingen met de Buitenlandsche mogend- heden bleven van zeer vriendschappelijken aard. Door den Nederlaudsehen Minister-Resident te Peking is gezamenlijk met de vertegenwoordigers van- andere belaughebhende Mogendheden eene overeenkomst met China gesloten, waarbij dat Rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegeus de vernieling der Legatien. Het personeel van zee- en landmacht en van de overige takken van 's Rijks dienst gaf Mij, zoo hier als in de overzeesche gewesteu, door de loffelijke volvoering van zijne taak reden tot tevredenheid. De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicbt tot dank. Intusschen mag niet worden voorbijgezien, dat zoo op geestelijk als stoffelijk gebied, eene wijziging van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de Overheid tot het geven van leiding en het verleeneu van steun noodzaakt. Hierbij behoort zij voort te bouwen op de Christelijke groudslagen van ons volksleven. De bestaaude Zondagswet eischt herziening. Het zedelijk karakter van het openbare volks leven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na le komen zal op openbaar terrein de speel- en drankzucht krachtiger moeten worden beteugeld. Voor de vrijmaking van het omlerwijs in zijn onderscheidene vertakking zal op den lugeslagen weg worden voortgeschreden. Niet minder blijft de stoffelijke zijde van het sociale vraagstuk Mijne aaudacht trekken. U zal een ontwerp worden aangeboden om aan den landbouw eene rechtstreeksche vertegenwoor- diging te geven. Door haar voorgelicht, zal de Regeering beter zijne belangen kunnen behartigen. De vervalsching der voedingsmiddeleu en de oneerlijke mededinging behooren te worden be- streden. Voor de ontwikkeling van de practische volksopleiding ook door regeling van het leer- lingsstelsel zal Uwe medewerkiug worden inge- roepen. Het octrooirecbt voor uitvindingen behoort op nieuwe grondslageu hersteld te worden. Het consulaatswezen wensch ik in toenemende mate aan de belangen van Landbouw, Nijverheid -en Handel dienstbaar te maken. Het arbeidscontract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering, door de Ongevallen- vret voorgeschreven, zal onverwijld worden uitge- voerd zoodra de regeling van het beroep zal zijn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisscherij en den landbouw zal deze verzekering zijn uit te breiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van's Rijks schatkist niet voldoenfle is om deze geeslelijke en stoffelijke so ciale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rijks inkomsten vereischt, waar- voor allereerst herziening van het tarief van iu- voerrechten in aanmerking komt. Bij deze her ziening zal tevens naar bevordering van den nationalen arbeid te streven zijn. Indien de minvermogende door deze herziening mocht gedrukt worden zal hiermederekening worden gehouden bij de bepaling van zijne bijdrage in de verplichte verzekering. Ter voldoening aan de desbetreffende bepaling der Grondwet zal een regeling van de administra- tieve rechtspraak worden voorbereid. De onlangs vastgestelde wetten tot regeling der levende stnjdkrachten zullen ook door krachtige bevordering van de vooroefening zonder vertraging worden uitgevoerd. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioeDregeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoering van het snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aauzienlijke geldelijke offers vergen. In de richting van de bevordering van godsdienst- zin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazernen en kainpementen zal worden voort- gegaan. Als Christelijke Mogendheid is Nederland verplicht in den Indischen Archipel de rechts- positie der inlandsche Christenen beter te regelen aan de Christelijke zending op vaster voet steun te verleenen en geheel het regeericgsbeleid te doordringen van het besef, dat Nederland tegen- over de bevolking dezer gewesten een zedelijke roeping heeft te vervullen. in verband hiermede trekt de mindere welvaart der inlandsche bevolking op Java Mijue bijzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzakeu hiervan een onderzoek in te stellen. Aan de bepalingen ter bescherming van de onder contract werkende Koelies zal gestrengelijk de hand worden gehouden. .Naar decentralisatie van bestuur zal gestreefd worden. De toestand op het Noordelijk gedeelte van Su matra zal, naar Ik vertrouw, bij handhaving van het thans gevolgde stelsel, eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de ko- lonien Surinama en Curasao blijft Mijne aandacht gevestigd. Van uwe bereidwilligheid, mijne Heeren, om bij datgene wat tot heil van laud en volk kan strekken uwe medewerking te verleenen, houd ik Mij over- tuigd. Moge bij dc gewichtige taak, wier volbren- ging u wacht, God almachtig u leiden en doe hij op land en volk Zijn zegen rusten. Ik yerklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Buitengewoon talrijk was de opkomst van het belangstellend publiek op al de tribunes bij de plechtige opening der Staten-Generaal, tal van schitterende uniformen werden opgemerkt. De heeren Schaepman en Nolens verschenen in purperen priestergewaad, enkele anderen in zwarten rok. Geen socialisten waren opgekomen. H. M. de Koningin droeg wit gebloemd satijnen rok met wit hart en ronden hoed met witte veeren en daartusschen een schitterenden brillant. De Prins, links van H. M. op den troon gezeten, droeg de groote tenue van schoutbijnacht. De troonrede werd met krachtige stem en tamelijk snel door Hare Majesteit voorgelezen. Toen de Koningin geeindigd had en Zij met den Prins op de intrede van den troon stonden, weerkionken tot driemaal toe de kreten Leve de Koningin, leve de Prins, gevolgd door een driewerf hoera uit de vergaderzaal en van de tri bunes. Buiten de vergaderzaal was groote geestdrift onder het overtalrijk publiek. In de gewone staatsiekoets (niet indenGouden Koets) zaten de Koningin en den Prins. De Burgemeester van Rotterdam heeft namens H. M. de Koningin aan de burgerij dank betuigd voor het huldebetoon H. M. en Z. K. H. gebracht bij hun bezoek op Maandag 11. Deze dankbetuiging is allerwegen aangeplakt. TER NEUZEN, 18 September 1901. Bij beschikking van den Minister van Water- staat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter bij het bouwen van de schutsluis alhier de heer A. J. Schouten en bij het bouwen vau twee sluishoofden te Sas van Gent de heer A. J. D. Wever te Bruiuisse. De voorstellingen van het Theater Nationaal aan de Axelsche brug worden zeer druk bezocht, Maandag en Dinsdag was de tent geheel gevuld. En uiemand der bezoekers beklaagt zich daarheen te zijn gegaan. Gedurende ruim 3 uren wordt het publiek voortdurend door verschillende artisten aangenaam bezig gehouden, en alle artisten zijn meesters in hun genre. Verbazingwekkeud zijn de toeren van den Japan ner Matsgorro, zoowel als die van de stoelen-pyramidist en van hetslangen- mensch. Fraai zijn de marmeren groepen, voor- gesteld door zes dames en het tot slot uitgevoerde melodrama //Genoveva, palts-gravin van Trier" mocht eveneens grooten bijval verwerven. Wie zich dus een avond preltig wil amuseeren verzuime niet daarheen te gaan. Onder de bezienswaardigheden onzer kermis mag ook met recht genoemd worden Baumeister's Panopticum. De catalogue omvat ruim 400 nummers. Men viudt daar eene verzameling van door meesterhanden geboetseerde wassenbeelden, waarvan eenigen met kunstig mechanisme in be- weging gebracht worden, beelden welke voorstel lingen geven van bekende sprookjes en beelden van bekende personen uit de wereldgeschiedenis. Voorts vindt men er een verzameling opgezette dieren, skeletten, een uitgebreide collectie mineralen, oude muuten, vlinders enz. enz., terwijl ook een deel der tent als panorama is ingericht, waar afbeeldingen van bekende gebenrtenissen uit de laatste jaren, op doek gepenseeld, te bezichtigen zijn. Een bezoek kan worden aanbevolen. Heden morgen is de schuur afgebrand van den landbouwer A. de Visser in den Bontepolder, onder deze gemeente. Te vier ure had deze zich met zijn zoon naar de schnur begeven, voor het melken der koeien daarbij werd gebruik gemaakt van een lantaarn, die zij op den dorschvloer ophingen toen zij Daar huis terugkeerden. Eenige oogenblikken daarna weer buiten komende, ont- dekten zij dat de schuur in brand stond, en de brand, door den hevigen wind snel toeuam. De zoon wist het vee nog uit de schuur te haleu, doch liep daarbij nog enkele brandwonden op. Inmiddels werd te Sluiskil met de be! van het klooster gealarmeerd en trok de daar kortgeleden ingerichte brand weer naar de plaats van den brand. Aan redding der schuur kon evenwel niet meer gedacht worden, daar deze met den inhoud geheel in lichte laaie stond. Men bepaalde zich dus tot het vrij houden der belendende gebouwen, dat zeker meer moeite zou hebben gekost bij de windrichting vau gisteren. De burgemeester, van uit Sluiskil per velo gewaarschuwd, vertrok vergezeld van den commis- saris-voorzitter der brandweer en den opperbrand- meester naar het terrein van den brand j toen zij arriveerden was van de schuur weinig meer over dan een smeulende hoop en om 8 uur was de b"and gebluscht, althans men meende toen de brandweer te kunnen laten inrukken, terwijl enkelen van het personeel achterbleven voor het geval de smeulende hoop nog dreigde te ontvlammen. De schuur is geassureerd, doch de inhoud niet, wat den eigenaar op het voor hem zware verlies vau circa f 600 komt te staan. Ons werd toegezonden het program ma der rijks laudbouw-winterschool te Goes voor den cursus 1901/02. Daaruit blijkt dat in goed verdeelde iesuren door bekwame leeraren onderwijs wordt gegeven in de verschillende zaken, met betrekking tot den landbouw, waarom den land- bouwers gewezen wordt op hei belang dat er voor hen in gelegen is, om hunne zonen den cursus te laten volgen. Zaamslag 17 Sept. In het naburige Bosch- kapelle heeft zich de omstandigheid voorgedaan, dat zich wegens ongeoorloofd schoolverzuim van zijn kind, moest verantwoorden een der leden van de schoolcommissie zelfs. Koewacht. Het jongste besluit van den Bel- gischen Minister van Landbouw omtrent den in- voer van hoenders is voor deze en omliggende gemeenten van veel gewicht. Dagelijks toch zag men Belgiscbe kooplieden met den rnand op den rug of voorzien van een hondenkar of ander voertuig de grenzen overtrekken om hier honderden kippen en hanen op te koopen. Deze lui zullen nu nog wel die dieren kunnen opkoopen, doch zullen heel wat moeite hebben ze in Belgie te brengen. Volgens bovenbedoeld besluit toch mogen de hoenderen nit Zeenwsch-Vlaanderen, zoowel Westelijk als Oostelijk deel alleen ingevoerd worden langs de grenskantoren Selzaete en Clinge (station). In Selzaete zal het kantoor van invoer open zijn 's Woensdags van 6 tot 11 uur en 's Zaterdags van 8 tot 11 uur. Te Clinge slechts den len en 15en van iedere maand van 11 tot 12 uur. Bovendien zal voor ieder stuk pluimgedierte 2 centiemen invoerrecbten betaald worden. Elk dier zal door den veearts gekeurd worden en niet worden toegelateu als het lijdt aan een der besmettelijke ziekte, diphteritus, snot en cholera. Een en en ander zal voorzeker van invloed zijn op den handel in kippen, hanen en kuikens, die een groot gedeelte van het jaar hier met Belgen gedreven wordt. Maandag namiddag ontmoette een fietsrijder aan een draai van den weg een boerenwagen met twee paarden bespannen, die in een lichte draf kwam aanrijden, en niets uitweek. De fietsrijder die niet tijdig genoeg op zijde van den weg kon komen, werd op onzachte wijze ter aarde geworpen terwijl zijn rijwiel van den der paarden zulk een slag ontving dat het hoog in de lucht vloog. De rijder kwam met den schrik en een lichte kneuzing vrij, doch het wiel was zoo vreeselijk gehavend, dat het geheel onbruikbaar was. De fietsrijder is voornemens, zoo de schade niet ver- goed wordt, tegen den voerman van den wagen proces-verbaal te laten opmaken. IJzendijke. De Paulinapolder is verkocht en de nieuwe eigenaars zijn door den dijkgraaf des polders bijeengeroepen tot bespreking van ver schillende belangen o. a. tot vaststelling van het stemrecht. Die oproeping door den dijkgraaf van 30 Aug. bepaalde de vergadering op 12 Sept., doch daags voor die vergadering on tvingen de iogelanden van den ontv.-griffier bericht» dat de vergadering geen voorlgang kon hebben. Een zoodanige verdaging behoort tot de competentie vau het polderbestuur en niet tot die van den alhier wonenden ontvanger-griffier. Een landbouwer dezer gemeente, die dezer dagen met behulp van een zaakwaarnemer alhier te Gent een hofstede onder Biervliet onderhands aankocht, geraakte nog voor de koop gesloten was in onmin met ziju zaakgelastigde, en wel zoo heftig, dat de advokaten heel wat werk zullen hebben om dat zaakje in 't reine te brengen. Beide partijen zijn zoo geslepen, dat uit hun verhaal een gewoon mensch eigenlijk niet wijs kan worden. 's Gravenhage, 18 Sept. De Eerste Kamer onderzocht heden in de afdeelingen het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede. Door de Tweede Kamer werden alle gekozen leden toegelaten, behalve den heer Schokking afgevaardigde voor Harlingen, wegens onrechtmatige weigering van een candidatenlijst voor den heer Zeilmaker. Als candidaten voor het voorzitterschap zijn gekozen de heeren M. Mackay, tot eerste candidaat, met 81 van de 92 stemmen, als tweede candidaat de heer Micliiels vau Verduynen en tot derde candidaat de heer Roell. 's Gravenhage, 18 Sept. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Ter Neuzen, Mr. J. F. C. Meijer, thans griffier bij het kautougerecht te Eindhoven. Omtrent den dood van Mac Kinley was een bericht verspreid dat deze zou te wijten zijn aan kanker. Dit blijkt evenwel onjuist te zijn. Uit het officieele verslag van de lijkopening, TER SEIIZESSCHE COliRAST. Olt blad veraehljnt llaanilag-, Wueusdsg- en Vrljdaifavontl, mitg-ezonrterd op Feesfdagen, bij de Flrnm P. jr. VAM OH IAFDK te Ter Menzen. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door Run college tot Voorzitter der Commissie van Fabricage in deze gemeente is benoemd de heer n. VAM OEM HOEH. Ter Neuzen, 14 September 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1